Zwarte lotto spelbreker ii1ViiV':V'1 i lYiffrn In jaarlijks cijferspel van Sporttotalisator 18* ZATERDAG 25 MEI 1985 EXTRA IL PAGINA 21 De Stichting Nationale Sporttotali- sator is gedoemd het kruis van een sterk teruglopende omzet te dragen, sinds het lot van lotto en toto mede wordt bepaald door het zwarte gok circuit. Uit de jaarcijfers van zijn stichting meent althans SNS-direc- teur drs. J.P.Th. Zwartjes te kunnen aflezen dat de doorsnee ophaler van illegale lottobriefjes inmiddels een. uitgebreide klantenkring in respec tabele sportkantines, decente cafés en obscure dranktenten heeft weten op te bouwen. „Van 1974 afhebben we vrijwel stabiel gedraaid, onze omzet zat steeds even bo ven de 200 miljoen. In 1982 hadden we zelfs een topjaar met 240 miljoen". Dat de inleg de laatste jaren via 211 miljoen (1983) kelderde naar iets meer dan 177 miljoen zegt hem genoeg. „De illegale lotto, de stadslotto of hoe je die ook noe men wilt, draait nu een paar jaar. Bij het maken van schattingen over de bedra gen die omgaan in de zwarte lotto, moet je natuurlijk wel een paar natte vingers ophouden. Maar uit gesprekken met eni ge van mijn medewerkers die wat con tacten hebben met het grondvlak, is me wel duidelijk geworden dat er heel veel geld mee gemoeid is. De schaarse inval len die de politie bij de gokbazen heeft gedaan, bevestigden trouwens die in druk, er zijn toen forse bedragen gevon den. Het zou best weieens zo kunnen zijn dat de totale omzet van de niet lega le lotto die van ons overschrijdt. Inclu sief de buitenlandse lotto die in wezen ook illegaal is. Wantje mag het wel spe len, de verkoop is wettelijk niet toege staan. Jaarlijks gaat er zo'n 75 miljoen gulden de grens over". Kapitaalvlucht Politie en justitie doen volgens de Stichting Nationale Sporttotalisator te weinig aan die clandestiene kapitaal- vlucht naar buitenland en naar gelegen heden, waar sport en cultuur plegen te worden bedreven op een manier die af wijkt van de opvattingen die de doel groepen van de SNS er op na houden. Anders gezegd: waar de netto-opbrengst van legale lotto- en totogelden overeen komstig de statutaire verhoudingen 73,5 26,5 ten goede komt aan enerzijds de sector sport en anderzijds de sectoren cultuur, maatschappelijk wekijn en volksgezondheid, daar wordt veel zwart geld benut voor de aankleding van gok- en sexhuizen. „Bij justitie", zegt Zwar tjes, „hebben andere criminele zaken meer prioriteit. Wij vinden het wel een essentieel probleem. Het wordt ons niet in dank afgenomen, maar wij blijven dan ook hameren op het probleem van de zwarte lotto. Maar dan wordt verwe zen naar het gebrek aan mankracht bij de politie. Als er als eens een zaak wordt opgerold, dan zijn ze ook werkelijk te gen die zaak aangelopen". Hoe het zij, de zwarte lotto eist niet het alleenrecht op van de rol van spelbreker in de wekelijkse prijzenslag. SNS-direc- teur Zwartjes haast zich te zeggen dat ook andere factoren de populariteit van zijn produkt hebben gematigd. „Het mag dan wel beter gaan met het bedrijfsleven, de koopkracht van Jan Modaal gaat nog steeds achteruit of neemt in elk geval niet toe. En van men sen als Jan Modaal moeten wij het voor namelijk hebben. Dan is er de vergrij zing van het distributieapparaat bij de clubs, van de ophalers die voor elk ver kocht formulier veertig cent krijgen Jongeren krijg je daar niet meer voor. Het tarief verhogen? Ik denk niet dat meer geld voor de jeugd een prikkel zal zijn om die werkzaamheden te doen". Hij wijst op de concurrentie „in eigen huis". Clubs organiseren loterijen, na af loop van een wedstrijd laat men het rad van avontuur draaien, er zouden zelfs pooltjes worden gehouden. „Overeen komstig het kansspelenbesluit mogen wij geen verkooppunten kiezen buiten het kleinbedrijf, we moeten ons beper ken tot de detailwinkels met maximaal tien personeelsleden. Zeventig tot tach tig procent van onze verkooppunten wordt gevormd door tabakszaken, per jaar wordt daar vijf tien procent van afgeroomd. Ten slotte zijn daar de vele spelshows op de televisie. Begrijp me goed, als directeur van de Stichting Na tionale Sporttotalisator spui ik geen kri tiek, ik stel alleen maar feiten vast". De taal die wordt gesproken in het re centelijk verschenen jaarverslag 1984 van de Stichting is van een sombere toonzetting. De teruggelopen netto-op brengstvan toto, lotto en cijferspel heeft met name de sport vorig jaar gevoeld; de donor schoof 49 miljoen gulden af, 3 mil joen minder dan in 1983. Dit jaar wordt de sport nog grimmiger overvallen door het bezuinigingsspook. Het in ambtelij ke bewoordingen omschreven argu ment: „Tegen het einde van 1984 bleek ten gevolge van de inlegdaling, die nog sterker was dan oorspronkelijk werd aangenomen, het uitgavenniveau voor de sportsector de beschikbare middelen met 2,2 miljoen gulden te boven is ge gaan. Tegen deze achtergrond moest door het SNS-bestuur het besluit geno men worden voor het bestedingsplan 1985 uit te gaan van een bestedingsni veau van 40 miljoen, corresponderend met een geschatte inleg van 195 mil joen". Even afgezien van de vraag of dat streefbedrag op het lotto- en totobureau aan de Haagse Zichtenburglaan wordt gehaald (Directeur Zwartjes: „In verge lijking met de eerste maanden van 1984 liggen we qua inleg op dit moment vier miljoen achter"), staat het nu al vast dat binnen afzienbare tijd de ten burele lig gende verdeelsleutel ook op een minder gevulde uitkeringspot voor de onder de koepels cultuur, maatschappelijk wel zijn en volksgezondheid schuilende in stanties zal passen. Door een werkcom- Eens per jaar houdt de Stichting Nationale Sporttotalisator zich bezig met een ander cijferspel dan wekelijks de deelnemers aan lotto en toto. Waar menig prijsjager elke zondag hoopt op een gunstig formuliernummer, daar kijkt de SNS elk jaar uit naar de jaarcijfers. Dit jaar leverden die een fikse tegenvaller op; in vergelijking met het jaar er voor bleek de omzet van 1984 met 34,5 miljoen gulden gedaald. De SNS zit derhalve in de min. „Maar we doen er alles aan om die negatieve trend om te buigen, ons salaris krijgen we niet voor het afstoffen van de 41 lottoballetjes". DeFCfeto 5* gCM,s ££25 i c u SNS-directeur Zwartjes voor de machine die wekelijks de lotto-formulieren sorteert. door Gerard van Putten missie beoordeeld op de redelijkheid van hun aanvragen, werden ze vorig jaar bedacht met ruim 21 miljoen gulden. Naar het zich laat aanzien zullen ze ook dit jaar niet worden getroffen door de bestedingsbeperking van de SNS, maar ten aanzien van het jaar 1986 belooft het jaarverslag een minder gulle houding. Verwacht wordt dat het vorig jaar in de sportsector geboekte minbedrag van 2,2 miljoen gulden („De bestedingsbeper king kon dit tekort niet verhinderen, na dat alle reserves waren aangewend") dit jaar zal toenemen. „Hoe ook de ontwik keling van abonnee-lotto en de traditio nele verkoop in 1985 zal zijn, het is dui delijk dat zo'n tekort onvermijdelijke ge volgen zal hebben voor het bestedings niveau in de sport- en de CMV-sector in Grote jongens De verleiding is groot te veronderstel len dat er voor iemand met de achter grond van Zwartjes leukere jobs vallen te bedenken dan een directie-functie bij een bedrijf dat de omzet in twee jaar tijd met ruim een kwart zag dalen. „Dat is dan verkeerd gezien, want wat is er inte ressanter dan te werken voor een goeie zaak? Ik weiger te geloven dat de rek er uit is. Veel hangt natuurlijk ook af van de activiteit bij de verkoop. Daar zien we grote verschillen in. Er zijn clubs die de verkoop er bij doen, er zijn er ook die grote activiteiten ontplooien. De hele grote jongens onder de clubs draaien een omzet van een miljoen, van de op brengst van toto en lotto krijgen ze eèn achtste deel, van de abonnee-lotto een tiende. Nu is het zo dat twee-derde van de omzet door een derde van de clubs wordt vergaard. Daarmee is eigenlijk meteen gezegd dat die omzet best om hoog kan". Van alle Nederlanders, toch be hept met een hang naar zekerheid in het leven, nemen wekelijks gemiddeld toch nog een goede 550.000 lotto-freaks en ruim 48.000 voetbalkenners de gok dat de lottoballetjes, en voetbal nu eens niet in een voor hen rare richting rollen. Het kantoor van de SNS ziet er in het week einde dan ook uit als een papierwinkel, waar binnen de werkzaamheden nauw luisteren. „Het is voor mijn tijd", lacht Zwartjes, „maar vroeger aan de Sportlaap was het nog veel erger. Toen hadden de mensen nog meldingsplicht, als ze een prijs had den gewonnen. Een gegraai van jewelste in de postzakken was dat, met oud-re chercheurs er bij, allemaal zoeken naar dat ene formuliertje. Dan gaat hetisr nu wel even anders aan toe. De postzakken met alle formuliertjes komen op zater dagmorgen rond zes uur binnen, dat faalt nooit. Die PTT-ers geven bijzonde re aandacht aan het vervoer. De meesten zijn zelf ook speler, er mag dus geen zak zoek raken, heel ontroerend is dat. Te gen half acht geven we elk formulier een uniek nummer met de stempelmachine, daarna jassen we alle formulieren met een snelheid van 60.000 per uur door op tische leesmachines. Daar hebben we er hier drie van staan, ze zijn aangesloten op een computer, bovendien zit er een camera ingebouwd zodat alle formulie ren bovendien op microfilm worden vastgelegd. De notaris bergt daarna die film in de kluis op, de maandag na de trekking komt-ie terug om te bekijken wie een grote prijs heeft gewonnen". Week-in, week-uit is dat zo gegaan daar aan de Haagse Zichtenburglaan Zonder problemen, telkens feilloos Maar uitgerekend in het financieel ma gere jaar 1984, dat zoveel vette afloste diende het noodlot zich twee keer De toch al weinig goklustigen trekkende toto werd geteisterd door de winterstop van de voetbalcompetitie (Zwartjes: „Daar ben ik een verklaard tegenstander van, een toto moet continue draaien"), waarbij nog kwam dat de UEFA het duel Celtic-AA Gent omzette met gevolg dat de formuliertjes een spiegelbeeld van de bewustè wedstrijd vertoonden. Boze af zeggers verlieten na dat voorval de lang zamerhand marginale groep totospelers. In het geheugen van menig medewer ker van het lotto- en totobureau staat ook de datum 28 oktober 1984 gegrift. De lottomolen liet toen de zes ballen val len, die een Haagse giro-ambtenaar op zijn formulier had voorspeld. Maar he laas voor hem, de bij de trekking aanwe zige notaris stelde vast dat er maar 40 in plaats van 41 balletjes in dat apparaat za ten, „over" moest die trekking. Onze ar me giro-ambtenaar voelde zich prompt, alsof hij de miskleun van zijn leven had gekocht, want luttele uren na de trek king had hij in gedachten zijn 'prijs' al een bestemming gegeven. De.sympathie van het volk ging de dagen erop uit'naar de winnaar die niet had gewonnen. De man werd een vertrouwde gast in kran ten waarin hij niet naliet iedereen die het lezen wilde mee te delen hoe benadeeld hij zich wel voelde. Ergens in het West- land richtten enige weldoeners een fonds voor hem met als oogmerk de geestelijke nood van de Hagenaar finan cieel te lenigen, maar bij gebrek aan be langstelling werd dat fonds fluks ont bonden. „Omdat", zegt directeur Zwartjes, „wij niet over de gelden beschikken om in dergelijke gevallen te voorzien. Verve lend natuurlijk dat het is gebeurd, maar dat voorval heeft geen boze opzeggers opgeleverd. Integendeel, we zagen daar na de omzet juist stijgen. Menigeen vond dat wij ons standvastig, eerlijk en op recht hebben opgesteld in die kwestie. Fout is uiteindelijk fout". Toch nog een meevaller voor de SNS derhalve, die vreemd genoeg werd ge baard door een tegenvaller. Maar er is meer. Zwartjes omarmt met zijn 43 me dewerkers „het succes" van de abon nee-lotto, een vondst die tegemoet komt aan de mens die zich bij voorkeur door het gemak wil laten dienen. Want ga maar na, wie mee wil doen aan dat leun stoelsysteem hoeft in principe maar een keer de favoriete getallen en het aantal kolommen op te geven; na een gegeven machtiging volgt automatisch afschrij ving van giro- of bankrekening. „We hebben met de abonnee-lotto mensen bereikt die niet clubgebonden zijn. En ook mensen die nooit in een tabakszaak komen. De introductie van de abonnee lotto heeft in de detailhandel wat weer standen opgeroepen. Maar dat hou je al tijd, als je met iets nieuws komt. In dit geval gaat het belang van de sport boven dat van de detailhandel. Op dit moment hebben we 90.000 abonnees, de helft had nooit meegespeeld". Die wijsheid baseert Zwartjes op de resultaten van een panelonderzoek dat een onderzoeksbureau onder tiendui zend 'representatieve' Nederlanders heeft gehouden. Meer dan voorheen schijnt het begrip 'lotto' voor te komen in de huishoudboekjes van de tiendui zend families Doorsnee, die terwille van allerhande opiniepeilingen hun beste dingen nauwgezet plegen bij te houden. „En we verwachten", voorspelt Zwar- tjes, „van die abonnee-lotto nog meer". Optimisme spuien in bange dagen i lofwaardig, maar onvermijdelijk dringt de vraag zich op of de abonnee-lotto niet ten koste gaat van de gewone lotto. Dreigt de geschiedenis zich niet te her halen?. In de tijd dat Frits „nüüll, nüüll" van Turenhout voor de radiopiicrofoon wekelijks de voetbaluitslagen opdreun de, was de toto mateloos populair; nu heeft de lotto de goede oude toto zowat weggekruist. Drs. Zwartjes gelooft er niet in dat de gewone lotto straks zal be zwijken onder de concurrentie van de abonnee-lotto. „Destijds, toen alleen de toto er was, bestond er al een latente be hoefte om lotto te spelen. Vele mensen zochten toen ook hun toevlucht tot de Duitse lotto. De abonnee-lotto is be doeld als aanvullend systeem, niet als een vervangend systeem". Hij wijst op een stapel paperassen die het bureau in z'n werkkamer stoffeert. „Ik mag er nog niks over zeggen, maar daar ligt het evaluatierapport. Volgende maand worden de bevindingen van de evaluatiecommissie bekend gemaakt". Daartoe door „de politiek" geïnspi reerd installeerde het bestuur van de SNS vorig jaar een eyalutiecommissie, die de SNS moest doprlichten. De resul taten van het onderzoek „naar het eigen functioneren" geeft Zwartjes hoop op betere tijden. Hij houdt zich consequent aan zijn ge heimhoudingsplicht. Maar er is niet veel fantasie voor nodig om te bedenken dat Joop van der Reyden als staatssecretaris van wvc de nodige aanbevelingen over modernisering van het verkoopapparaat kan verwachten. Zoals er ook niet veel verbeeldingskracht voor nodig is om te bedenken dat er in het rapport een im posant hoofdstuk over de zwarte lotto is ingeruimd. Want daar vooral ligt de kern van het probleem, waarmee de SNS da gelijks worstelt. Nogal wat goklustigen zijn van mening dat de zwarte lotto eer der tot het uitroepen van „bingo" noodt dan de legale. In de wereld van prijsja- gers leeft de overtuiging dat er in de zwarte lotto meer kans op een prijs be staat. „Ze werken veel met kléine prij zen, grote prijzen hebben ze niet", weet Zwartjes. „We krijgen weieens de sug gestie dat we al die kleine prijzen maar moeten afschaffen. Dat zou dom zijn, een echte lotto moet grote prijzen heb ben, maar ook kleine. Al was het alleen maar om de mensen de illusie te geven dat ze eens iets kunnen winnen. Ik sluit voor de toekomst een iets gewijzigd prij zenschema niet uit. Maar ik kan de prij- zenpot niet groter maken, dan die al is. Wat de zwarte lotto voor vele r aantrekkelijk maakt, is de veelheid van kleine prijzen. Andere mensen vinden het weer leuk om iets onwettigs te doen. Maar wat ook twee belangrijke factoren zijn, een zwarte lotto-prijs is niet onder worpen aan kansspel- en vermogensbe lasting. Bij ons gaat er van een prijs 25 procent kansspelbelasting af. Kijk, als directeur van*de SNS ga ik geen pleidooi houden voor de afschaffing van die kansspelbelasting. Ik ben wel blij dat in het overleg met de staatssecretaris van wvc het onderwerp tariefsverlaging be spreekbaar blijkt. Maar uiteraard heeft' zijn collega van financiën de beslissende stem". Los van de te verwachten aanbevelin gen van de evalutiecommissie heeft de Stichting Nationale Sporttotalisator twee plannen op stapel staan om de om-' zet te animeren tot opwaartse druk. De ze week kan staatssecretaris Van der Reyden een aanvraag voor een „experi menteerfase met terminals" tegemoet zien. Op grond van eigen waarnemingen in Canada en de Verenigde Staten schijnt de bewindsman zelf niet onwel willend tegen een dergelijke proef te staan. Zwartjes: „Het ligt in de bedoeling op bepaalde verkooppunten een terminal neer te zetten, die rechtsstreeks in ver binding komt te staan met een computer in ons gebouw. Lotto- en totoformulier- tjes opsturen naar het bureau hoeft dan niet meer. Op het verkoopadres wordt i formuliertje gewoon door de termi nal gejast, waarna we meteen* over alle gegevens beschikken. Ik geloof alleen niet dat heel Nederland met die termi nals zal worden uitgerust. We beschik ken in het land over 15.000 verkooppun ten en als je nu weet dat één zo'n termi nal 30.000 gulden kost, dan wordt het wel een hele kostbare zaak". Op het bureau van de SNS wordt er ook naar gestreefd de Midlotto in de gunst van het publiek te brengen. De daarmee corresponderende spelshow van de VARA kreeg vorig jaar een jasje van een sober snit aangemeten; Johnnie Kraaykamp jr. volgde bovendien Willem Ruis als presentator op. De aanvankelijk hakkelende presentatie van Kraaykamp, die qua leeftijd volwassen winnaars van een auto verzekerde dat ze een „toet, toet" hadden gewonnen, verdunde de kijkdichtheid en wellicht ook de animo om mee te spelen met de Midlotto. „Ik weet niet of dat laatste waar is", laat Zwartjes zich voorzichtig uit, „al sluit ik het niet uit". In elk geval wordt de Mid lotto met ingang van het nieuwe winter seizoen ondergebracht in de niet van glitter en" glamour vrije '1,2,3-show' van de KRO. Zwartjes: „En dan maar kijken, hoe dat uitpakt". „Ik denk", zegt Zwartjes ook, „dat we nu op de bodem van de markt zitten. We roeien tegen de stroom op met riempjes, waarvan de politiek de maat bepaalt. De politiek bepaalt onze speelruimte en het _e. Het is een tour de/or de negatieve trend in positieve zin om te buigen, maar de concurrentie van legale en illegale zijde prikkelt ons tot nieuwe activiteiten. En die gaan we ont plooien, dat is zeker. Want ons salaris krijgen we niet voor het afstoffen van de 41 lottoballetjes".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 21