Atletiek vertaalt het goud in geld Wie betaalt het gelag? toegerust tot dienst giro 6074 Heieen v/d Berg op Grand Prix-circus van start We gaan naar Rome UDO en WSB duelleren om degradatie Interland bij Forescate PINKSTER- ZENDINGSWEEK 1985 ÈATERDAG 25 MEI 1985 3RONINGEN (GPD) - De superstars van de atletiek hoeven zich geen zorgen meer te naken voor hun oude dag. Wanneer ze niet uit het Oostblok afkomstig zijn en in de herenigde Staten een behoorlijke bekendheid genieten, is hun kostje gekocht. Een on derzoek naar de verdiensten van topatleten door het Amerikaanse blad Runner's World everde onthullende cijfers op. De onbetwist grootste grootverdie ner bleek het sprint- en verspring- fenomeen Carl Lewis, die in het af lopen jaar de lieve som van 3.000 dollar in de wacht sleepte, ajnde ongeveer 2,5 miljoen gul den. Hordenloper Edwin Moses komt nog het dichtst in zijn buurt met 617.000 dollar, terwijl heel ver rassend de al afgetakelde sterren als Bill Rodgers en Alberto Salazar toch nog goed waren voor achter eenvolgens 520.000 en 360.000 dol- r. Het mag duidelijk zijn, dat er steeds meer geld op de atletiekba nen te verdienen valt. Daar komt n op het eerste gezicht attrac- Itief evenement bij: de Grand Prix. s een reeks van wedstrijden, die vandaag in het Amerikaanse San José begint en 7 september in Rome eindigt. De eerste vijftig van de seizoenwereldranglijst zijn au tomatisch uitgenodigd en kunnen meedingen naar forse geldprijzen. lOf dit lokkertje echter voldoende om de 15 aangewezen Grand- Prixwedstrijden een superimage te verschaffen, moet worden afge- I wacht. Concurrentie Rob Kerkhoven, organisator van de FBK-games in Hengelo die dit jaar geen doorgang vinden, was niet bang geweest voor de concur rentie van het Grand-Prixcircuit. „We hadden makkelijk kunnen concurreren", zegt hij. „De geko zen formule is niet een, waartoe at leten zich aangetrokken voelen. Het gaat immers om het geld en dus heeft die wedstrijd die de hoogste startgelden neertelt ook het sterkste veld. Zo simpel is het. Als je geld hebt, zijn de mogelijk heden groot". Nu is het niet zo dat de overge bleven wedstrijden, de zgn. per mit-meets, straks maar lukraak met startgelden gaan smijten, zo dat de atleten de organisaties tegen elkaar kunnen uitspelen. Kerkho- „de organisatoren in Europa hebben erg veel contact met elkaar over de nummers die ze goed bezet willen hebben. We maken dan ook afspraken over startgelden en de topbedragen voor sommige atleten worden ook onderling overeenge komen". Haico Scharn, trainer van Els Va der en vanuit zijn deeltijdbaan bij de schoenenfirma Nike goed inge voerd in het Europese wedstrijden circuit, verwacht evenmin een on: stuimig succes van de Grand Prix. „Voor mijn gevoel is er amper wat veranderd", meent hij. „De organi saties blijven net als voorheen zelf atleten uitnodigen. Ja, Els is ge rechtigd om mee te doen, maar als er geen reiskostenvergoeding wordt betaald dan wordt het toch een stuk minder aantrekkelijk. Zo lang ze ons niet opbellen heeft het geen zin om erheen te gaan". Els Vader heeft ook'geen hoge verwachtingen van de Grand Prix. „Het prijzensysteem is voor de Amerikanen niet echt interessant. Iemand als Carl flewis wil toch een bepaalde som geld, anders komt hij niet. Nee, voor de hele goede at leten is het niet erg aantrekkelijk". Paradijs De Verenigde Staten is voor top atleten inderdaad een financieel paradijs. Er wordt daar met enor me geldbedragen gesmeten om de superstars te strikken. Neem al leen de ontwikkeling in de wegat- letiek. Er zijn bedrijven, die dui zend dollar uitloven voor iedere ki lometer die een loper op kop ligt. In de Chicago-marathon van afge lopen jaar beurde alleen winnaar Steve Jones al 100.000 dollar, onge veer het tienvoudige wat hij jaar lijks verdient als korporaal van de Engelse luchtmacht. Hy kreeg 35.000 voor de zege, 50.000 voor het wereldrecord, 10.000 voor het par- coursrecord en 5000 omdat hij was komen opdagen. Fenomenen als Lewis en Möses worden bijna slapende rijk, want soms hoeven ze hun gezicht alleen maar te laten zien om 35.000 dollar rijker te worden. Een aanwezig heidspremie als het ware. Bedra gen tussen de 20.000 en 30.000 dol lar zijn heel normaal om hen in het Europese circuit alleen maar te la ten opdraven. Toch zijn deze exhibities niet hun grootste goudmijn. Nog meer verdienen ze via schoen- en kle dingfabrikanten. Bedragen van zes cijfers beginnen eerder gewoonte dan uitzondering te worden. Dat is ook de reden, dat mensen als Sala zar, Rodgers en Shorter het afgelo pen jaar aan hun kapitale inkom sten kwamen. Salazar is bijvoor beeld de best betaalde atleet bij Ni ke en niet Carl Lewis zoals velen veronderstellen. Rodgers en Shor ter hebben hun faam eveneens te gelde weten te maken met dat soort sponsorcontracten, terwijl ze bovendien voor niet misselijke be dragen optreden in tv-spotjes en advertentiecampagnes. Het afgelopen olympische jaar betekent overigens een stevige aanslag op de budgetten van de sportkleding-multinationals. Door de afwezigheid van de Oostblok landen in Los Angeles kwam er eremetaal terecht bij atleten van wie niemand het verwacht had. Op goud stond vaak een premie van tussen de 40.000 en 50.000 dollar, terwijl zilver en brons ook goed waren voor bedragen van vijf cij fers. Verliezers Grote verliezers in het olympi sche jaar waren er trouwens ook. Hoe gek het weliswaar klinkt, Le wis behoort eveneens tot die cate gorie. Hij was ongetwijfeld de eer ste atleet geworden met een hoger jaarinkomen dan een miljoen dol lar. Wanneer hij zich wat toeganke lijker had opgesteld tijdens de Spe len. De massa knapte echter op hem af, terwijl zijn manager vooraf er nog op had gespeculeerd dat Le wis net zo groot als Michael Jack son zou worden. Een andere verlie 'Grootverdiener' Carl Lewis sprint er in het atletiekwereldje miljoen gulden. zer was Mary Decker, in Amerika vaak 'pruilerige Queen Mary' ge noemd. Ze verspeelde honderddui zenden dollars door haar botsing met Zola Budd, zo meent haar ma nager. Ze had namelijk in haar sponsorcontract staan, dat ze by medaillewinst ogenblikkelijk naar de hoogstbiedende concurrent mocht verhuizen. Het mag duidelijk zijn, dat het prijzengeld van de Grand Prix in het niet valt bij deze duizelingwek kende bedragen. „Die hele Grand Prix maakt voor de wereldtop niets uit", zegt Scharn, die aan geeft dat in die kringen ook nog wel eens op sportieve gronden een keuze wordt gemaakt. „Zelfs als Zurich geen Grand Prix was ge worden, dan was de wereldtop er toch wel heen gegaan. Die wed strijd heeft in de loop der jaren veel kwaliteit geboden, net als Keulen en Brussel. En het zijn niet altijd de hoogste startgelden die ze daar betalen. Als Madrid een wereldtop per benadert is de tegenvraag met een: „wie lopen er nog meer en wat levert het op?" Het eerste gedeelte van die vraag stellen ze alvast niet als Zürich contact zoekt". Scharn zegt niet mee te doen aan het samenstellen van het wed- strijdprogramma aan de hand van de beursnoteringen. „In het voor- kijken we helemaal niet naar startgelden", vertelt hij. „Je moet eerst zoveel mogelijk lopen tegen behoorlijke tegenstanders. Hier in Nederland zijn er atleten die zich al snel goed vinden, maar ze vergeten ervoor te blijven werken. Ach, een Nederlandse at- leët mag blij zijn als hij af en toe een reiskostenvergoeding krijgt". Gerekend naar de woorden van Scharn gaat het vorig jaar door een Amerikaanse organisator gebezig de uitspraak hier te lande dus nog lang niet op. Die man zei namelijk: „De enig overgebleven amateurs op de baan zijn de Aensen die er over schrijven". Het eerste Grand Prixcircuit telt in totaal 15 wedstrijden, die over 13 landen uitgesmeerd zijn. De finale staat voor 7 september gepland in Rome. Atleten, die in de top-50 van de wereldranglijst voorkomen, zijn gerechtigd in de Grand-Prixmee- tings uit te komen. Voor Nederland zijn dat Erik de Bruin (discus), Els Vader (100 m) en Olga Comman deur (400 horden). Er zitten meer Nederlanders bij de mondiale top-50, denk maar aan Rob Druppers op de 800 meter, maar hun onderdeel staat nog niet op de rol voor 1985. Elke Wedstrijd telt zestien nummersnegen voor de mannen, zeven voor de vrouwen. De disciplines, die meetellen voor de Grand Prix, zullen jaarlijks wisselen. Voor de mannen staat dit jaar op het programma: 200 m, 400 m, 1500 m, 5000 m, 110 m horden, poolshoog, discus, speer en ver springen. In 1986 staan gepland de 100 m, 800 m, 10.000 m, 400 m hor den, 3000 m steeple, hoogspringen, kogelstoten, kogelslingeren en de hinkstapsprong. De vrouwen doen dit jaar de 100 m, 800 m, 3000 m, 400 m horden, hoogspringen, kogelstoten en ver springen. In de volgende Grand- Prixeditie staan voor hen gepro grammeerd: 200 m, 400 m, 1500 m, 5000 m, 100 m horden, discus en speer. Het prijzenschema ziet er op het eerste gezicht aantrekkelijk uit, maar het is wel zodanig in elkaar geknutseld dat er aan veel wed strijden moet worden deelgenomen om in aanmerking te kunnen ko men voor de hoogste bedragen. In de eerste veertien wedstrijden moe ten d,e atleten zich zien te kwalifice ren voor de finale in Rome, waar op 7 september een min of meer op zichzelf staande krachtmeting plaats heeft. De winnaar van ieder nummer kan in Rome op 25.000 dol lar rekenen. De klassementswin naar na de eerste veertien wedstrij den beurt echter „slechts" 10.000 dollar. De volgende geldprijzen zijn vastgesteld: Na 14 wedstrijden: eerste 10.000 dollar; tweede 7000; derde 4000; vierde 3000; vijfde 2000; zesde 1000 dollar. In de finale: eerste 25.000 dollar; tweede 15.000; derde 10.000; vierde 5000 dollar. De data van de Grand Prix: 25 mei San José, 1 juni Eugene, 8 juni Moskou, 22 juni Praag, 2 juli Stock holm, 4 juli Helsinki, 16 juli Nice, 19 juli Londen, 27 juli Oslo, 2 au gustus Londen, 4 augustus Boeda pest, 21 augustus Zurich, 23 august tus Berlijn, 25 augustus Keulen, 30 augustus Brussel en 7 september Rome. OEGSTGEEST/N OORDWIJKER- HOUT - De eindstand in menige competitie geeft een behoorlijk be trouwbaar beeld van de juiste krachtsverhoudingen. Zonder ge luk wordt geen ploeg kampioen en elk team dat onderaan eindigt heeft over het gebrek daaraan per definitie nogal eens te klagen, maar in het algemeen kan dan toch worden gesteld dat de juiste ploe gen het in een nieuw jaar hogerop mogen proberen of het noodge dwongen wat lager moeten zoeken. WSB en UDO maken daarop één van de uitzonderingen die de regels doorgaans bevestigen. Sa men eindigden zij vorige week op de voorlaatste plaats in de derde klasse A, maar de beide aanvoer ders zijn het er al gauw over eens dat hun clubs niet de één na slecht ste vereniging in hun afdeling wa ren. "Ik ben overtuigd van niet", zegt UDO'er Jos Witteman. Johan van der Berg, keeper van WSB en inmiddels een goede bekende van Witteman: "Zowel WSB als UDO Lezers Schrijven Het doek is gevallen in de eerste klasse, zowel voor Roodenburg als Lugdunum. Twee Leidse clubs die tegen de Amsterdamse combine niet op konden, zoals Clemens Koster zei in deze krant. Is dat wel zo Trainer Koster zei steeds dat zijn •spelers geen mentaliteit hadden. Ze waren niet bereid om zich volle dig in te zetten voor de vereniging. En dan klaagde hij nog over spe lers die waren weggegaan. Bezitten die dan wel de goede mentaliteit? Die liepen toch weg toen de club hen nodig had. De heer Verstraeten, de voorzit ter, zegt al jaren dat er door vereni gingen aan spelers wordt getrok ken. Dat is algemeen bekend. De grote clubs bieden een baan, ande re wat anders. Of ze met die ronsel praktijken op langere termijn wat bereiken staat te bezien. Wanneer ze daarmee stoppen stort de boel als een kaartenhuis inelkaar. Dat nu zie ik met Roodenburg en Lug dunum niet gebeuren. Met een goede mentaliteit zullen beide Jclubs de weg terug heus wel weer Vinden. A. de Bolster Huizingastraat 1 Leiden zijn voetballende ploegen. Dat is ons in deze competitie opgebro ken". door Gerard Haverkamp Afgelopen zondag nog stonden beide aanvoerders nog tegenover elkaar in een enerverend gevecht om lijfsbehoud. WSB had aan één punt genoeg maar UDO won (2-3), waardoor beide verenigingen el kaar maandagmiddag bij Blauw Zwart in een extra duel het der deklasserschap zullen moeten be twisten. Eén van de clubs zal eraan moeten geloven, al is dat op basis van het vertoonde spel in de bijna afgelopen voetbaljaargang niet te recht. "Laakkwartier en Celeritas", noemt Witteman de ploegen die ei genlijk voor zo'n beslissingsduel in aanmerking hadden moeten ko men. "Laakkwartier zeker. Dat zijn allemaal schoppers. Wat zij laten zien heeft niets met voetbal te ma ken". In het geval van Witteman zelf lag dat duidelijk anders. Hij sluit maandag zijn twintigste seizoen in de hoofdmacht van de Oegstgeest- se vereniging af. Al die tijd hield hij zich met goed voetbal staande in UDO's eerste, het langste deel van die periode als laatste man. "Ik ben geen schopper. Altijd rustig en voor het mooie misschien weieens te lief. Zoals afgelopen zondag. Had ik er wat harder ingegaan, dan had die eerste goal van WSB waarschijnlijk niet gevallen". Dat had overigens niets aan de uitgangspositie van UDO veran derd. Alleen werd het nu een stuk spannender. Nadat de Oegstgees- tenaars een 2-0 voorsprong hadden genomen, kwam WSB terug in de race (2-2). Een laatste krachtsin spanning hielp UDO uiteindelijk nog aan de broodnodige overwin ning. Johan van der Berg: "Het bleek weer eens waar het dit sei zoen aan heeft ontbroken. Er wérd door twee teams hard gewerkt en je speelt allebei een schitterende wedstrijd". "Het is niet afgelopen zondag misgegaan, maar in de weken daar voor al. Zondag bluften we UDO af. We kwamen dan wel met 2-0 achter, maar daarna hebben we toch laten zien dat we sterker zijn", oordeelt de 25-jarige Van der Berg. Ook UDO heeft kwaliteiten, zegt Jos Witteman (35). "Dat blijkt wel als het echt moét. Neem de wed strijd uit tegen VCS, toch een van de beste ploegen in de afdeling. We moesten per sé een punt halen om nog iets aansluiting te kunnen hou den. En dat punt halen we dan ook, dan kon je vantevoren al merken. Typisch UDO, net als afgelopen zondag. Toen dachten we ook dat we er bij een 2-0 voorsprong waren maar dan worden spelers toch ge makzuchtig". "Tekortkomingen op het menta le vlak", zoals Johan van der Berg dat verwoordt, hebben zowel UDO als WSB in de huidige, netelige si tuatie doen belanden. Van der Berg: "In de laatste weken van de competitie blijken toch de werkers de meeste punten te halen. DOSR bijvoorbeeld, en zelfs Docos, al heeft hen dat dan niet veel gehol pen". Hij geeft een sprekend voorbeeld van het gebrek aan instelling. Op zoek naar een verklaring voor de slechte prestaties in dit seizoen, strandt Van der Berg al snel op de te smalle basis. "Wij hebben een beperkte groep van zo'n tien spe lers die op derde klasse niveau mee kan", stelt hij. Vreemd, in het geval van WSB, want de Boekhorst- jeugd presteert doorgaans goed wat 'automatisch' tot een vlotte doorstroming van nieuwe krach ten zou moeten leiden. "Klopt", zegt Van der Berg. "We hebben ook trainers bij de jeugd die een elftal erg goed op kunnen krikken. De B-regionalen bijvoorbeeld, dat is echt een team. Maar wat als indi vidu naar de senioren overkomt, valt mij altijd nog tegen. En de meesten kiezen dan nog voor de za terdag omdat ze dan maar één keer in de week hoeven te trainen en het allemaal wat rustiger aan kunnen doen". Die instelling bespeurt Jos Wit teman ook op sportpark De Vos- cuyl. "Het mankeerde ons afgelo pen seizoen óók aan mentaliteit. Daar komt dan een aantal blessu res bij en de basis is bij UDO écht niet zo breed om dat op te kunnen vangen. Er was ook wrijving on derling omdat elkaar een verkeer de instelling werd verweten. Het harde werken moet van de oude ren komen, de rest is doorgaans mooi-weer-voetballer' Over de rol van de trainer; "Cees Pouwiel is verschrikkelijk enthou siast en furieus, maar hij kan dat op verschillende spelers niet over brengen. En dat is niet zijn schuld. Voor hem is het een nadeel dat hij geen spelers kan vervangen. Hij heeft geen stok achter de deur, er ADVERTENTIE Jos Witteman. (foto Holvast) zijn geen betere", aldus Witteman. Johan van der Berg heeft het op zijn beurt te doen met Leo Holl, die twee jaar geleden bij UDO van daan naar WSB kwam. Holl ver zocht vorige week al vriendelijk om hem niet in een voorbeschou wing te betrekken. "Hij heeft het er moeilijker mee dan verschillende spelers bij elkaar", weet Van der Berg. "Toen hij naar WSB kwam handhaafden wij ons net in de der de klasse met een beslissingswed strijd en nu hij weggaat spelen we er weer één. Hij is dus niets opge schoten". VOORSCHOTEN - De nationale mannenhockeyteams van Nederland en Schotland spelen op het kunstgrasveld van Forescate op zondag 2 juni een interland. Voor het Nederlands elftal is deze wedstrijd bedoeld als voorbereiding op het internationale 4x4 BMW toernooi dat van 13 tot en met 16 juni in Amstelveen wordt gehouden. De wedstrijd begint om 14.00 uur en de toegang is gratis.' De selectie bestaat uit de volgende spelers: Lex Bos (Oranje Zwart), Fred Bierens en Frank Leistra (Tilburg), Hugo Jonkman, Ron Steens, Maarten van Grimbergen en Hidde Kruize (Klein Zwitserland), Bas van Stekelenburg (HGC), René Klaasen, Arno den Hartbg en Rick Volkers (Kampong), Ronald-Jan Heijn, Cees-Jan Diepeveen en Hendrik-Jan Kooyman (Bloemendaal), Marc Benninga (HDM) en Remco Vogelzang (Amsterdam). Overal in de wereld worden groepen van mensen zoals theologie-studenten gemeentevoorgangers kaderleden van vrouwen- en jeugdgroepen leiding van zondagsscholen en vele andere toegewijde gemeenteleden. Ook de Nederlandse Hervormde Kerk is op tal van plaatsen in de wereld bij dit facet van het zendings werk betrokken. Daar is veel geld voor nodig. Mogen wij, mede voor dit doel, op uw PINKSTERGAVE rekenen? t.n.v. Zendingsbureau-Oegstgeest met vermelding van: Pinkstergave. Heieen van der Berg van de Boekhorst is gisteren in Hille- gom doorgedrongen tot twee hal ve finales van de districtskam pioenschappen tennis. In de kwartfinale van de groep tot en met 14 jaar won zij met 6-1, 6-0 van Marleen Vink van Botesa en in de kwartfinale van de groep tot en met 16 jaar kreeg Irma van den Oudenrijn van Tean even weinig kansen, 6-1, 6-3. De weg naar de titel in de groep tot en met 14 jaar lijkt voor Heieen van der Berg geen pro bleem, te zullen opleveren. Het zou een sensatie van de eerste or de zijn als Fleur Meijer in de hal ve finale van haar zou winnen en evenzeer zou het een kapitale verrassing zijn als zij in de finale van de titel zou worden afgehou den. Ongeacht wie haar tegen standster in de finale is. Zo groot moet het krachtsverschil tussen de felle, lichtvoetige speelster van de Boekhorst en de opposi tie in deze groep worden geacht. Maar in de groep tot en met 16 jaar is het een anderverhaal. Daar ontmoet zij in de halve fina le Jacqueline Paauw van de Munnik en pas afgelopen winter kon zij haar eerste winst op deze speelster noteren, in de hal! Bo vendien werd Jacqueline Paauw toen gehinderd door een lichte handblessure. De halve finale in de groep tot en met 16 jaar wordt dus een echte krachtproef voor Heieen van der Berg. De eerste wedstrijd ook in de kampioen schappen waar zij haar hele, niet geringe, kunnen zal moeten aan spreken. Heieen van der Berg kan moed putten uit het voor beeld dat Wil den Hollander van Zee en Duin gisteren gaf tegen Annemarie Jünger van Noord- wijk in de groep tot en met 16 jaar. In de confrontaties tussen beide speelsters was Annemarie Jünger steeds de sterkste. Tot gisteren. Toen won Wil den Hol lander met 6-2,7-5. Een grote ver rassing die de nodige gesprek stof opleverde voor de kijkers op "Oranje-Nassau". Een andere partij die niet in een verrassing resulteerde maar evenzo volle aandacht kreeg was de partij in de groep tot en met 16 jaar tussen Thomas Koemans van de Munnik en Richard Os kam van Team. Thomas Koe mans won zonder problemen, 6- 3, 6-3, maar de kwaliteit van wat zij lieten zien was van dien aard dat iedere kijker er de mond vol van had. Martijn Krans van Uni cum, no 4 geplaatst in de groep tot en met 16 jaar, moest hard werken om zich te handhaven te gen Mark Post van Dekker, 6-4, 7-5. De no 1 geplaatste Jan Sieme- rink won in de groep tot en met 16 jaar verrassend simpel van Erik Snellenberg van Artesia, 6- 1, 6-1. De eerste speler van Rijn- kanters heeft tot het dusver nog niet moeilijk gehad. Ook Jeroen Vink van Hillegom, no 1 ge plaatst in de groep tot en met 12 jaar heeft tot nu toe geen proble men ondervonden. Gisteren won hij met 6-1, 6-3 van Niels Kleen van Zee en Duin. Hard vechten moest wel Peter Paul Scheerder, no 1 geplaatst in de groep tot en met 11 jaar. De speler van Tean won maar net met 6-4, 7-6 van Bartel Swart van Hillegom. Verdere uitslagen: meisjes tot en met 16 jaar, Jacqueline Paau- w-Suzanne Visser (OLTC) 7-5,6- 2; Irma van Seeters (de Munqi- k)-Madelein Damen (Nw-Ven- nep) 6-3, 6-4; jongens tot en met 10 jaar: Alexander van den Ak ker (Hillegom)-Martijn Zand vliet (Boekhorst) 6-2,6-4; jongens tot en met 14 jaar: Matijn Royen (Unicum)-Remco Outshoorn (Nw-Vennep) 7-5, 6-1; Mark Flei- scheuer (Forescate)-Mark Prins (Merenwijk) 6-0, 6-1; meisjes tot en met 14 jaar: Carola Geerlings (Boekhorst)-Leontine van Laar hoven (Sassenheim) 6-1, 6-0, FRANK BONTE

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15