Jeugd gelooft in de toekomst Been mogelijk weg uit Kuip 'Leidse' jongens in Oranje UVS - NIEUWENH00RN ZATERDAG 25 MEI 1985 SPORT PAGINA 13 Bal gehakt De- marathon van Amsterdam is volgens ingewijden een uniek at- letiekfeest. De hoofdstedelijke entourage en de oergezellige sfeer oefent een enorme aantrek kingskracht uit op lopers die het zonder startgeld moeten doen. In het maandblad Atletiek Wereld steekt medewerker Henk van der Sluis de loftrompet over dit Mokumse volksfestijn: "Rotterdam beschikt over de snelste en duurste lopers die zich in Nederland laten bezichtigen, maar Amsterdam heeft ook veel om mee te pronken. Neem alleen al dat heerlijke publiek, dat ook dit keer weer massaal meeleefde met de 1800 marathonlopers en het oneindig lange lint van re creanten. Luister naar bonds coach Wim Verhoorn: 'Er bestaat geen gekker publiek dan hier. De grappen vliegen je om de oren. Er was een toeschouwer die een lo per toeriep: "Wat heb jij een dun ne beentjes, zal ik effe een bal ge hakt voor je halen?." Zuurpruim derlands elftal op Hongarije door omkoping tot stand was geko men. De spelers van Oranje kre gen De Graafs aanklacht zonder bewijzen op de terugweg onder ogen. In Voetbal International van deze week beschrijft Kees Jansma de reactie van bankzitter Joop Hiele: "Het is maar goed dat De Graaf niet in het vliegtuig zat, roept Joop Hiele, anders was-ie, na in 1974 al in een zwembad te zijn gedonderd, nu uit een vlieg tuig gekieperd". Clown De spelers van het Nederlands voetbalelftal zijn nu niet beslist fans van Ben de Graaf, de chef- sport van de Volkskrant. In 1974 mikten de Oranjeklanten de zuurpruim van de Nederlandse sportpers in een Westduits zwembad. De Graaf had het na melijk gepresteerd om de WK- prestaties van Oranje te bekriti seren. Zijn goed recht natuurlijk, maar vorige week ging de bil jartfanaat wel wat al te ver toen hij bijna hardop beweerde dat de verrassende winst van het Ne Bruce Grobbelaar is behalve een van de meest succesvolle doel- verdedigers ook een van de gei- nigste sportmensen uit het Brit se koninkrijk. De besnorde doel- verdediger van de houder van de Europa Cup 1, Liverpool is altijd in voor een grap en een grol. Wie herinnert zich niet zijn clownes ke optreden tijdens het hoogte punt van de EC I-finale van vorig jaar in Rome, waar de in Zuid Afrika geboren Grobbelaar tij dens het strafschoppenschieten op een komische manier zijn te genstander afblufte? Het leverde Liverpool de derde Europa Cup 1 op. Toch wordt de veelzijdige sportman Grobbelaar in Enge land, maar ook daarbuiten, nog altijd niet serieus genomen, ter wijl hij al lang niet meer die merkwaardige grabbelaar is van een paar jaar geleden. Hij is uit gegroeid tot een uiterst betrouw bare sluitpost, die over een ge weldig reactievermogen be schikt en bovendien humor heeft. In Voetbal International komt de international van Zim- balsport straks even grauw als een Engelse industriestad. Bruce Grobbelaar, de clowneske ballenvanger van Liverpool: "In Engeland wordt voetbal zo serieus genomen". (archieffoto anp> "In Engeland wordt voetbal zo genomen. Na een doel punt maakte ik altijd een hand- staand. We speelden met Crewe Alexandra eens bij Portsmouth, daar zaten 14.000 mensen. Het leek me leuk om met een masker het veld te betreden, maar ik kreeg het idee dat manager Tony Waddington gek werd. Ze zeggen altijd dat Engelsen zoveel humor hebben, maar in de voetballerij valt dat vaak bitter tegen. Laatst stond ik tijdens de warming-up in het doel met een vlinderstrik om mijn nek, dat vindt men niet leuk. Bij Crewe Alexandra zijn ze nog een keer heel boos geweest, we stonden met 3-0 voor tegen York City. Vlak voor tijd kregen we nog een strafschop. Mark Pa- lios zou die strafschop nemen, hij legt de bal neer en op dat moment sprint ik uit mijn doel, het hele veld over en ik schiet die straf schop er in, 4-0. Het publiek vond het schitterend, maar mijn mede spelers vonden het minder ge slaagd. Ik heb nu een afspraak met manager Joe Fagan, dat ik geen grappen meer maak, hij zegt dat ik betaald word als kee per en niet als clown". Op die manier wordt de voet- Mineur Hoewel Ruud Mieremet in het laatste clubblad van Oegstgeest stelt "dat iedereen kan terugkij ken op een goed seizoen", besluit de voorzitter zijn bijdrage in mi neur. De mentaliteit van de ou ders stelt hij verantwoordelijk voor het verval van de jeugdafde ling. "Persoonlijk vind ik het zeer treurig dat jeugd van 15,16 en 17 jaar nogal snel besluit te stoppen met sporten. Om te voorkomen dat her en der in het land stati sche onderzoeken gestart wor den om oorzaken op te sporen, zal ik de oplossing maar gelijk ge- V6"HET ZIT IN DE MENTALI TEIT VAN DE OUDERS". "Zeer teleurstellend is het dat de ouders van nu, wat de jeugd van 1963 was, niet betrokken zijn bij het sportief gebeuren van zoon of dochter. De F- en E-jeugd mag zich nog verheugen in een redelijke belangstelling van pa en ma. Vanaf de D-junioren is de interesse, uitzonderingen daar gelaten, van de ooit zo principië le jeugd, van toen in een woord belazerd. Zonder meer kan ge constateerd worden dat de jeugd, waarvan de ouders enige interes se tonen in het sportieve wel en wee van de kinderen, blijft spor ten". Tot besluit Jan van der Burg blikt in het clubblad van de voetbalvereni ging Leiden terug op afgelopen seizoen. Daarin confrontreert hij de technische leiding van het eerste elftal met de nodige kri tiek, die volgens Van der Burg opbouwend is bedooeld: "HET ZIT ER WEER OP" "Bij deze aanhef kan ik ook zet ten 'gelukkig', tenminste was het tweede betreft. Zo veel wisselin gen met spelers, naar het eerste en weer terug. Af en toe dacht ik aan stoplichten, rood, even wachr ten, dan groen en hup, naar het eerste. En die, die dan daar ge noeg van hadden of het niet meer zagen zitten, werden dan door de deskundigen op één wedstrijd ge zet en daar bedoel ik mee ge straft, bijvoorbeeld een half uur voor een belangrijke wedstrijd (Lisse thuis)". "En het dan nog jammer vin den dat we niet konden winnert) vandaar "gelukkig". Ik zal het dan ook op prijs stellen dat het in het komend seizoen anders gaatf méér in overleg en veel minder diktaten, bovendien eens luisté- ren naar elkaar. Het is het probe ren waard en nog "gezond" ook": Een punt We zetten voorlopig een punt achter Suizebollen. Nu de diverT se competities zijn afgelopen en de meeste clubbladredacties de schrijfmachines tot zwijgen heb ben gebracht, is de aanvoer van bruikbare kopij bijna tot staan gebracht. Daarom knijpen wij er tot augustus tussen uit. Bij de aanvang van het komende sei zoen nodigen wij de verenigin, gen weer van harte uit de door ons zeer gewaardeerde brouw sels naar het Leidsch Dagblad, Postbus 54, 2300 AB Leiden, te sturen. En zij die het door welke reden dan ook niet nodig vonden hun clubblad af te Scheiden, wor? den vriendelijk, doch dringend, verzocht het verenigingsnieuws toch maar naar de redactie van Suizebollen te zenden. LEIDEN - Is er nog hoop voor het Nederlandse voetbal? Weinig, afgaande op de verrich tingen van Oranje, ook al verbaasde de internationale elf onlangs in Hongarije. Afgezien van de tweede helft in Boedapest, waren de binnen- en buitenlandse verrichtingen van Beenhakkers keuzeteam een perfecte afspiegeling van de Nederlandse competitie anno 1985. Die stelt dit seizoen bij gebrek aan spanning en kwaliteit hoegenaamd niets voor. Als het aan Richard de Graaf, Joop Tegelaar en Cor Heemskerk ligt ■wordt het straks allemaal anders. Het drietal onderkent de belabber de situatie van het Nederlandse voetbal, maar belooft beterschap. Twee weken geleden maakten zij als deelnemers van de jongste Oranje-formatie (14-15-jarigen) in elk geval een beste beurt door En geland met 1-0 te verslaan. Een historische overwinning, daar in Kampen, want het was in 18 jaar niet voorgekomen dat een selectie van de 'overkant' werd teruggewe zen. Bondscoach Bert van Lingen was er zó blij mee, da hij volledig 'uit de bol' ging en zijn elftal uit bundig feliciteerde. Grenzeloos was ook de vreugde bij Richard de Graaf (Docos), Joop Tegelaar (UVS) en Cor Heemskerk (Rijnsburgse Boys), allen 15 jaar door Rob Onderwater ROTTERDAM (GPD) - De onder handelingen over contractverlen ging tussen Feyenoord en Mario Been zitten muurvast. Hoewel de club heeft gedreigd hem op de transferlijst te zetten als hij voor het weekeinde niet heeft getekend, is de middenvelder niet van plan toe te geven. Been staat erop dat in de nieuwe verbintenis voor driejaar een clau sule over een gelimiteerd transfer- Goede start voor KZ: 2-2 FRANKENTHAL - Klein Zwit serland is de strijd om de Europa Cup hockey goed begonnen. Tegen gastheer en bekerhouder Franken- thal speelden de Hagenaars met 2-2 gelijk. Tjeerd Borstlap gaf KZ voor de pauze zelfs een 2-0 voorsprong. In het laatste kwartier veroverden de Westduitsers een groot vel- doverwicht. Door international Trump kwamen zij tenslotte met hulp van het Britse arbitrale duo nog net langszij. Eveneens in de Westduitse plaats werken ook de vrouwen het toernooi om de Europa Cup af. Be- kèrhouder HGC bleef met veel moeite (2-3) nog juist de baas over Amsterdam dat in de competitie nog op een 10-1 afstraffing werd getrakteerd. Twee minuten voor tijd scoorde Lisanne Lejeune de winnende treffer. bedrag (7,5 ton) wordt opgenomen. „Dat is nog niet gebeurd, dus teken ik niet. Dan maar de transferlijst op. Ik wil graag bij Feyenoord blij ven, maar ik wil ook graag een ach terdeur hebben. Ik heb de club ten slotte ook niks gekost", aldus Been. De i vastberaden 'spelbepaler' weet zich op die lijst dan in het ge zelschap van Stanley Brard, André Stafleu (vrije transfer) en wellicht ook Peter Houtman. Om een stok achter de deur te hebben, heeft Feyenoord bij Ajax geinformeerd naar Rijkaard en Van Basten. „Maar die laten ze in Amsterdam niet gaan", aldus trai ner Ab Fafiém die mogelijk ook Michel van de Korput kwijtraakt. De libero wil niet langer op huur- basis in De Kuip uitkomen en Feyenoord twijfelt sterk .of het hem van Torino moet kopen. De Rotterdamse club heeft overigens nu ook weer het oog laten vallen op René van der Gijp, die bij PSV niet heeft bijgetekend. oud. "We waren veel gelukkiger dan het Nederlands elftal in Hon garije", gelooft het trio. "Wat was dét mooi. Nog nooit hebben we zoiets meegemaakt. Het was net een droom". Winstpremie Jo van Marle, voorzitter van de KNVB, onderkende de importatie van de zege. De praeses hield na afloop een toespraak in de kleed kamer en offreerde de Oranje-klan ten een 'winstpremie'. Als dank voor de bewezen diensten, moch ten kleding en schoenen tegen de principes van de Bond in mee naar huis worden genomen. Het 'winnende' shirtje heeft in middels een voorname plaats bij het drietal in de kast gevonden. Als het aan hen ligt, volgen er nog veel meer van die waardevolle kleding stukken. De kans daarop is niet uitgesloten, want De Graaf, Tege laar en Heemskerk zijn vaste keus inde basiself van Bert van Lingen. De bondscoach haalde het Leidse duo na de gebruikelijke selectie procedure (Leiden, West II) direct in Oranje. Heemskerk kwam via een omweg bij de laatste zestien van Nederland. Spelend in een schaduwelftal, dat als opponent fungeerde van het échte team, maakte de Rijnsburger zoveel in druk, dat Van Lingen alsnog be sloot de MAVO-scholier bij de se lectie te halen. Daarin heeft Heemskerk nu de niet onbelangrijke positie van mid delste middenvelder (in voetbalter men als 'mid-mid' aangeduid) op geëist. Rechts naast hem acteert Joop Tegelaar, terwijl Richard de Graaf als linksback wordt geacht de vijandelijke vleugelspits uit te schakelen. Joop Tegelaar, Richard de Graaf en Cor Heemskerk: "Over twee jaar naar het profvoetbal". wederom in Zeist ontboden voor de selectie van 16-jarigen. Een nieuwe regeling, die de getalen teerden behoedt voor een langduri ge selectieprocedure. Evenals dit jaar worden de uitverkorenene in het komende seizoen naast de offi ciële wedstrijden één keer per week op'het KNVB-centrum ver wacht. De wekelijkse reizen naar het centrum van Nederland vormen nauwelijks een hinderpaal voor de scholieren. "Want daar leren we veel meer dan bij onze clubs", meent Joop Tegelaar. "Bij UVS krijg ik training van Fred Filippo. Een aardige jongen, daar niet van, maar dë oefenstof van Bert van Lingen is veelzijdiger. Daar steek ik r iop" Veendam wint Vriendschappelijk VEENDAM - In de eerste divisie versloeg Veendam gisteren op ei gen veld Vitesse met 5-1. Bij de pauze stond Veendam al met 2-0 In de Bundesliga behaalde Ar- minia Bielefeld twee belangrijke punten in de strijd tegen degrada tie. Dortmund verloor op eigen veld met 1-3. Frankfurt en Schalke speelden met 1-1 gelijk. ADVERTENTIE Drie wedstrijden heeft het 'Leid se' trio achter de rug. Omdat in de leeftijdscategorie van 14-15-jarigen geen kampioenschappen worden georganiseerd, dragen de duels een vriendschappelijk karakter. Al thans op papier, want in het veld wordt er voluit en om het 'echie' gestreden. Gewonnen werd er met 3-0 van Wales, in Barendrecht moest Engeland met 0-2 voorrang worden verleend om later in Kam pen met een 1-0 zege revanche te nemen. Volgende week wordt het seizoen afgesloten met een reis naar Ierland, waar twee wedstrij den worden gespeeld. Indien De Graaf, Tegelaar en Heemskerk vormbehoud tonen, worden zij in het nieuwe seizoen Profvoetbal En dat is noodzakelijk nu de jeugdinternational, net als zijn twee 'maten', zich een carrière in het profvoetbal ten doel heeft ge steld. "Voetbal is alles voor mij. Nu en dat zal straks ook wel zo zijn". Vanwege de interesse voor de sport, heeft Tegelaar zijn MAVO- studie laten versloffen. Nu al weet de Leidenaar dat onder het exa menresultaat straks 'Gezakt' zal komen te staan. "Ik wil heus wel een diploma halen, maar dat voet bal slokt zoveel tijd op". Dezelfde situatie is van toepas sing op Cor Heemskerk, hoewel de Rijnsburger op school meer succes heeft. De overgang van de derde naar de vierde MAVO-klas- zal "geen problemen" opleveren. Het uiteindelijke papiertje zal voor Heemskerk echter weinig waarde hebben, want: "Prof worden, dat is het ideaal". LEIDEN - De sportvelden in de Kikkerpolder zullen maandag ge woontegetrouw weer worden be volkt door honderden korfballers. In 236 wedstrijden strijden 118 teams om de prijzen van,het Per- nix Pinkstertoernooi, dat dit jaar voor de twaalfde maal wordt ge houden. Onder de acht in de Hoofdklasse uitkomende teams een vijftal pro- motieklassers met Fides Pacta en natuurlijk Pernix als Leidse in breng. Daarnaast nemen ook eer steklasser De Danaïden deel en Fiks, dat als tweedeklasser vorig jaar tot de finale, doordrong. Op lager niveau zijn ploegen van Crescendo, Ons Eiland, Velocitas, Madjoe en Warmond ingeschre- Richard de Graaf is geen studie hoofd. Zijn moeder: "Op de lagere school vroegen ze eens aan hem, wat-ie het leukste vond op school. Richard zei: 'Het speelkwartier'. Hij heeft leren nooit leuk gevon den, hij was altijd met een bal be zig. Daar zal, denk ik, weinig ver andering in te brengen zijn". De Graaf volgt in het komende leer jaar de LEAO, maar ook in zijn agenda zal voor voetbal verreweg de meeste plaats zijn ingeruimd. De Graaf wordt per 31 mei club genoot van Joop Tegelaar. Omdat hij (en bondscoach Van Lingen) bang is dat hij in zijn ontwikkeling stil blijft staan, stapt hij naar UVS over. "Ik heb inmiddels een ge sprek gehad met Gerard Désar. Volgend jaar speel ik in de A-regio- nalen. Ik vind het aan de andere kant jammer dat ik weg moet bij Docos. Ik heb er al m'n vrienden zitten", treurt De Graaf. Cor Heemskerk overwoog ook van club te veranderen, nu zijn club Rijnsburgse Boys met zijn A- jeugd niet in de hoogste regionen is gerangschikt. "Ik heb even ge dacht aan Quick Boys", zegt ij, "in Katwijk hebben ze een goede jeugdafdeling, hoewel ik momen teel niet veel te klagen heb. Ik heb het uiteindelijk niet gedaan, omdat de overstap op teveel problemen zou stuiten". Feyenoord Langer dan twee seizoenen zal Rijnsburgse Boys niet van de aan wezigheid van de spelverdeler pro fiteren. Rond de leeftijd van 17 jaar, stelt het trio eensluidend vast, moet de oversteek naar het prof voetbal worden gemaakt. Ajax heeft bij allen de voorkeur, maar het driemanschap beseft dat de Amsterdamse club niet meteen met de vette contracten zal zwaai en. "Misschien is het beter om eerst naar een wat mindere vereni ging te gaan", oordeelt Tegelaar, die eerder een aanbieding van Feyenoord afsloeg. "Sparta of FC Den Haag of zo. Als je je daar waar maakt, dan kom je vanzelf wel by een grote club onder dak". Tegen die tijd, verwachten de jeugdinternationals, zal het niveau van het Nederlandse voetbal zijn opgekrikt. Deels door hun eigen inbreng, deels omdat de pseudo- vedetten Rijkaard, Vanenburg en Gullit volgens hen in volle bloei zullen staan. "Nooit", roept het trio in koor, "nooit zal het Nederlandse voetbal naar het niveau van Lu xemburg afglijden, zoals iedereen nu gekscherend beweert. We gelo ven heilig dat het over een paar jaar beter gaat". ADVERTENTIE EMRIK feliciteert Freek v.d. Capellen van Unicum met het behalen van het team-kampioenschap in de 1e klasse Emrik tennisrackets zijn oa.a. verkrijgbaar bij Sunny Camp De Kempenaerstraat 1d Lugdunum en Roodenburg sluiten af HILVERSUM - De twee degradan ten van de Eerste Klasse A, Roo denburg en Lugdunum, wachtten de Pinkersterdagen niet af, maar namen gisteren vervroegd afscheid van West I. Roodenburg deed dat met een 4-4 gelijkspel in en tegen Hilversum en Lugdunum sloot af met een 3-1 nederlaag tegen Zee- burgia. Roodenburg en Hilversum maakten er een gezellig partijtje zomeravondvoetbal van, gelar deerd met een achttal doelpunten en een spectaculair scoreverloöp. Bij wijze van uitzondering boden de opponenten ëlkaar alle ruimte tot het spelen van de bal waarbij respect voor de benen nu e^ns hoog in het vaandel stond geschre ven. Er zou vaker niets op het spel moeten staan. Hilversum nam aanvankelijk #e leiding, maar Roodenburg boog die stand dankzij doelpunten van Ronald Jansen en Ger Tegel|ar voor rust om in een 1-2 voorsprong. Vooral de treffer van Tegelaar was een juweeltje. Halve omhaal, ')n- eens op de slof. Na de pauze maakte eerst Cees Verver een 3-2 achterstand goedjfen leek Roodenburg door een gó al van Marcel van de Burg nog aan het langste eind te trekken. Een minuut voor tijd «tak Hilverstim daar evenwel een stokje voor. Ook Lugdunum speelde in Abri- sterdam aanvallend en vrijuit. N$s- schien zelfs iets té offensief, want in de jacht op doelpunten werd*de verdediging nogaleens verwaar loosd. Dat leverde, na rust, in eer ste instantie twee tegengoals ©p. Daain Kooymans brak de wed strijd daarna met een tegentreffer toch weer open en Lugdunum leek zijh verdiende gelijkspel te gaan behalen, ware het niet dat opnieuw een onachtzaamheid in de defensie de Leidenaars noodlottig werd. In de allerlaatste seconden scoorde Zeeburgia zodoende nog 3-1. Tsjechen in de eindstrijd DUSSELDORF (SID/DPA) - Het team van Tsjechoslowakije heeft gisteren als eerste de eindstrijd be reikt van de strijd om de wereldbe ker voor landenploegen. Ivan Lendl, Miloslav Mecir en Tomas Smid (alleen in de dubbels), won nen hun laatste wedstrijd tegen In dia met 3-0. Op grond van het aan tal gewonnen partijen bleven de fa voriete Oosteuropeanen Zweden en het verrassend sterke Frankrijk net voor. De Scandivaniërs bleven in Düsseldorf de Fransen maar nét de baas en werden in deze groep op basis van minder verloren sets tweede. VTL-LFC op maandag verder LEIDEN De kwartfinale van de strijd om de LD-cup tussen VTL en LFC wordt maandagmiddag uitgespeeld. De wedstrijd werd donderdagavond in de rust door arbiter Rijsdam gestaakt. De twee de helft begint gewoon om hölf drie. Een scheidsrechter wordt nog aangewezen. Maandag 2e pinksterdag 2.30 uur Laatste competitiewedstrijd

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13