Rouw en strijd in Oost-Beiroet Franse PS, voorwaarts of neerwaarts? Nicaragua krijgt alom extra steun Noodtoestand Sri Lanka verlengd 'Palestijnse kampen nog niet gevallen' Engeland zet leger in bij strijd tegen drugs DUBBELDEMAN VRIJDAG 24 MEI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 TEL AVIV Terwijl christelijk Oost-Beiroet in Libanon zich gistermiddag in diepe smart rond de massagraven schaarde voor de 60 doden van de bomaanslag een dag eerder, vochten Palestijnse strijders enkele kilometers verderop voor de vierde dag een bittere strijd tegen de moslims van de Amal-beweging. LONDEN Muren die meer dan 14 jaar niet geverfd zijn, wegrotten de kozijnen, plafonds waar de stukken uitvallen en meer dan 30 jaar oude lesboeken. Dat hebben Britse onderwijsinspecteurs onder door Henk Dam meer aangetroffen tijdens een uit gebreid onderzoek op meer dan 1500 scholen. In hun rapport waarschuwen de inspecteurs ervoor, dat de situatie op veel van de 26.000 scholen in Engeland nu zo slecht is, dat er kan Brits onderwijs hopeloos achter worden gesproken van een crisissi tuatie. Een aantal van de bezochte schoolgebouwen is in zo'n slechte staat van onderhoud, dat er niets meer aan kan worden gedaan, zo schrijven zij. Dit betekent, dat in de nabije toe komst buitengewoon grote bedra gen zullen moeten worden uitgege ven om het aantal bruikbare scho len op peil te houden. Het betekent bovendien, dat de prestaties van veel leerlingen die nu op school zit ten, onder de maat blijven, zo schrijven de inspecteurs. Er zijn twee oorzaken voor de treurige sitatie op veel scholen. Er is in de eerste plaats sprake van toenemend vandalisme, maar de belangrijkste reden is de onvol doende bereidheid van de regering om geld in het onderwijs te steken. Het is dat gegeven dat er onder meer toe heeft geleid, dat een in specteur op een lagere school ge schiedenisboeken uit 1953 aantrof, en aardrijkskundeboeken die zo verouderd waren „dat alleen de omtrekken van de continenten nog beetje klopten". De christenen rouwden. De auto bom met 200 kg explosieven had onder meer een bus met schoolkin deren opgeblazen. Meer dan 190 Libanezen raakten gewond, onder wie ook talrijke kinderen. De bom ontplofte tijdens het spitsuur en veroorzaakte een enorme ravage. Veel slachtoffers raakten bedolven onder het puin van ingestorte ge- door Taco Slagter De rpuwmuziek uit de christelij ke zender werd gisteren de hele dag overstemd door inslaande tank- en artilleriegranaten in de Palestijnse vluchtelingenkampen van West-Beiroet. In tegenstelling tot eerdere berichten hebben de Palestijnen in Sabra, Sjatilla en Bouij al Bargjneh zich nog niet ge wonnen gegeven. Verscholen tus sen de puinhopen van de met gra naten vermorzelde gebouwen en onderaardse tunnels tracteerden zij de sji'itische militie op verras singsaanvallen. Volgens radio Beiroet lagen de straten in deze wijken gisteravond nog bezaaid met doden en gewon den. Maar de ambulances van het Rode Kruis konden er niet bij ko men. Een oproep van de staatsra dio om de strijd even te staken om de gewonden naar ziekenhuizen af te voeren, negeerden beide partij en. De politie in Beiroet meldde dat de afgelopen dagen 150 Palestijnen en sji'iten bij de gevechten omkwa men en dat er een veelvoud aan ge wonden waren. Intussen zouden ook de Pale stijnse vluchtelingenkampen rond Sidon en Tyrus door sji'iten en Druzen worden aangevallen. Radio Israël maakte daar gisteravond melding van. Amal-leider Nabbi Berri wil de Palestijnen hoe dan ook uit West- Beiroet verjagen. Hij duit onder geen voorwaarde een situatie zoals die voor de Israëlische invasie in Libanon bestond. Toen domineer den de Palestijnen het westelijk MEXICO-STAD (UPI/Rtr.) - De presidenten van Panama en Mexi co hebben gezamenlijk het Ameri kaanse handelsembargo tegen Ni caragua veroordeeld. Ze noemden het onverenigbaar met de Midde- namerikaanse vredespogingèn. In een gezamenlijke verklaring na het overleg van president Bar- letta van Panama en zijn ambtge noot De la Madrid, woensdag, stel den beide leiders dat de economi sche boycot die de regering-Rea- gan aan Nicaragua oplegde, alleen Aquino-proces Het proces tegen generaal Fa bian Ver en 25 andere verdachten wegens de moord op de Filippijnse oppositieleider Benigno Aquino is verdaagd tot 3 juni, om de openba re aanklager gelegenheid te geven schriftelijke bewijsstukken over te leggen. De nabestaanden van Aquino weigeren als getuigen te verschijnen, zolang president Fer dinand Marcos niet is afgetreden. Ze houden de president verant woordelijk voor de moord op Aqui no. Hulp aan Afrika Veertig procent van de voedsel hulp voor Afrika die de EG vorig jaar december toezegde is op dit moment al ter plaatse. 25 procent ervan is onderweg. Deze cijfers zijn in Brussel bekendgemaakt tijdens de Europese ministerraad voor ontwikkelingssamenwerking. Ver der werd daar bekend dat de ge raamde voedselhulp die dit jaar aan Afrika gegeven zal moeten worden, gedekt wordt door de toe zeggingen die inmiddels door alle donorlanden zijn gedaan. Een knelpunt is echter nog steeds het vervoer en de distributie van het voedsel ter plaatse. Israël amnestie Bijna 2.000 mensen, voorname lijk religieuze jongeren, hebben in Jeruzalem gedemonstreerd voor de vrijlating van Israëliërs die te recht moeten staan voor terroristi sche aanslagen op Arabieren. Het feit dat in een gevangenenruil maandag 1.150 Palestijnen vrijge laten zijn en 25 Israëliërs gevan gengehouden worden voor aansla gen op Arabieren tussen 1980 en 1984 noemde een van de demon stranten op zijn spandoek 'Waan zin. Joodse patriotten in de gevan genis terwijl Arabische moorde naars vrij zijn.' Bezetting Een groep van 30 Zuidkoreaanse studenten heeft de bibliotheek van het Amerikaanse voorlichtingscen trum in Seoel bezet. Zij eisen een formele verontschuldiging voor de rol die de VS volgens hen heeft ge speeld bij het neerslaan van een opstand in Kwangju in 1980. De be zetters hebben gedreigd massaal zelfmoord te plegen als de politie het gebouw bestormt. Doden Z.-Afrika Bij de aanhoudende onlusten in de zwarte woongebieden in Zuid- Afrika zijn van september 1984 tot eind april 1985 zeker 331 doden ge vallen, zo is bekendgemaakt door minister van politie Louis le Gran ge. In de afgelopen maand zijn blij kens politiemededelingen nog omgekomen. maar de spanning in het gebied zal doen oplopen. Economische druk is „onverenigbaar" met de vredes pogingen, zeiden zij. Panama en Mexico trachten in het Contadora- overleg al tweeëneenhalf jaar te za- men met Venezuela en Colombia een plan uit te werken voor beëin diging van de burgeroorlogen in Nicaragua en El Salvador. Polen heeft Nicaragua een vrachtschip van 10.000 ton ge schonken om het land te helpen te genover het Amerikaanse han delsembargo, zo heeft het rege ringsblad Barricada gemeld. Het schip werd woensdag overgedra gen in Corinto, een haven aan de Stille Oceaan. De „Wladyslaw Bro- niewski" zal worden gebruikt voor het vervoer van bananen naar Eu ropa. Oostenrijk heeft deze week aan Nicaragua hulp ter waarde van ruim 12 miljoen gulden toegezegd. Sikhs vieren 'week van het bloedbad' NEW DELHI (AP) - Politieke lei ders van de sikhs hebben hun vol gelingen opgeroepen de periode van 1 tot 7 juni te vieren als 'week van het bloedbad,' ter herdenking van de bestorming van de Gouden Tempel door het Indiase leger een jaar geleden. Daarbij kwamen min stens 1000 sikhs en 200 soldaten om het leven. Vermoedelijk radicale sikhs heb ben woensdag in de stad Hoshiar- pur twee bommen tot ontploffing gebracht. Niemand raakte ge wond; de schade was gering. Op 10 mei vielen in Hoshiarpur twee do den en een aantal gewonden bij vergeldingsacties tegen sikhs na dat een hindoe-politicus was ver moord. Sindsdien is in de stad een uitgaansverbod van kracht. stadsdeel ten koste van de sji'iten. Palestijnse vrouwen, kinderen en bejaarden proberen zich al da genlang in veiligheid te brengen, maar kunnen in feite geen kant uit. De situatie doet sterk denken aan tweeënhalf jaar gelden toen de christelijke falangisten een bloed bad onder de Palestijnen in Sabra en Sjatilla aanrichtten. Gevreesd wordt dat de sji'iten dat zullen her halen. Israël/Libanon Arik Sjaron wilde toen hij minis ter van defensie was ruim een half jaar voor het uitbreken van de Li- banon-oorlog Beiroet bezetten en de Palestijnen er zelfs met geweld 'uitgooien'. Daarmee heeft de hui dige Likoed-minister van handel en industrie het kabinet en de Knesset (parlement) voorgelogen. Want Sjaron had hen voorgehou den dat met de invasie in 1982 slechts een gebied van 40 km van Palestijnse 'terroristen' zou wor den ontdaan. Dat is de conclusie die kan wor den getrokken uit uitspraken van de Amerikaanse ambassadeur Sa muel Lewis in een interview met de Israëlische televisie. Lewis zei dat hij zes maanden voor het uit breken van de oorlog aanwezig was geweest bij twee gesprekken tussen Sjaron, de Amerikaanse ge zant Filip Habib en de toenmalige Amerikaanse minister van buiten landse zaken Alexander Haig, waarbij Sjaron tot in details het plan 'Oraniem' (de naam van in het Midden-Oosten voorkomende boom) uiteen zette. Lewis vertelde dat de ontmoetin gen in december 1981 en januari 1982 plaats hadden op de kapitale boerderij van Sjaron in de Negev- woestijn. „Habib was ernstig ge schokt toen hij ervan hoorde", al dus de ambassadeur. Habib zou Sjaron te verstaan hebben gegeven dat een oorlog tot in Beiroet een ondenkbaar voorstel was, aldus Lewis. Sjaron heeft gisteravond in alle toonaarden ontkend ook maar een woord te hebben gerept over oor logsplannen in Libanon. Naar zijn zeggen zou hij met Habib en Haig juist hebben besproken hoe zonder militair ingrijpen de Palestijnse aanvallen vanuit Zuid-Libanon op Noord-Israël tegengehouden kon den worden. Sjaron maakte Lewis voor een leugenaar uit en zei dat er notulen bestaan die de ambassa deur in het ongelijk zullen stellen. Verder hekelde hij de Amerikaan om diens 'bemoeienis met Israëls binnenlandse aangelegenheden". In politiek Jeruzalem is grote op schudding ontstaan over de ont hullingen van de Amerikaanse am bassadeur. De verontwaardiging richt zich met name op het feit dat ruim een half jaar voor de zoge naamde operatie 'Vrede voor Gali- lea' Sharon alles al bekokstoofd had. In de strijd tegen drugsgebruik heeft de Britse regering onlangs een nieuwe voorlichtingsposter uitgegeven. Huidinfecties, bloedziekten, afnemende spierkracht, psychische problemen, leverziekten en moeilijkheden met ontlasting zijn, aldus de poster, de vele bijwerkingen van heroïnegebruik. (foto AP) Franse wet tegen sekse discriminatie PARIJS (AP) - De Franse Na tionale Vergadering heeft een wetsvoorstel aangenomen te gen discriminatie op basis van geslacht of seksuele geaard heid. Dergelijke discriminatie - ook tegen homoseksuelen - wordt in het voorstel in feite ge lijk gesteld met racisme en aan gemerkt als een misdrijf waar op maximaal 2 jaar gevangenis straf staat en een boete van ten hoogste 40.000 francs 18.000). In 1983 poogde minister van vrouwenzaken Yvette Roudy al eens een wet door te voeren waarin reclame werd verboden waarin 'de waardigheid van de vrouw' werd aangetast. Dat voorstel stuitte echter op grote kritiek en werd ingetrokken. LONDEN Verdovende middelen zijn het grootste probleem waar mee Engeland in vredestijd te ma ken heeft; het leger moet daarom, worden ingezet bij de bestrijding ervan. Dat vindt een Britse parle- door Henk Dam mentaire commissie waarin alle partijen vertegenwoordigd zijn. De Lagerhuisleden brachten gis teren rapport uit van een studiereis naar de Verenigde Staten waar zij diep geschokt vandaan zijn geko men. Zij stelden er onder meer vast dat 12 miljoen Amerikanen cocai ne gebruiken, dat er 5000 verslaaf den per dag bijkomen, en dat de drugshandel er 350 miljard gulden per jaar waard is. De commissie is ervan overtuigd geraakt dat de situatie in Engeland over een jaar of vijf precies zo als in de Verenigde Staten zal zijn, om dat de markt daar nu vrijwel verza digd is, en de drugshandelaren hun aandacht naar landen aan de ande re kant van de Atlantische Oceaan aan het verleggen zijn. We kunnen dat alleen voorko men als nu draconische maatrege len genomen worden, aldus de commissie, die onder meer marine en luchtmacht wil inzetten bij het opsporen van schepen en vliegtui gen die drugs vervoeren. Ook wordt voorgesteld vérgaande wets veranderingen in te voeren die het mogelijk maken de winsten te vor deren van van drugshandel ver dachte (maar niet noodzakelijk veroordeelde) mensen. Premier mevrouw Thatcher heeft inmiddels gezegd het met het rapport eens te zijn. Nieuwe wet ten ter bestrijding van de drugs handel zullen over enkele maan den worden voorgesteld, zo kon digde ze aan. Eensgezindheid Bondsdag over Duitsland-beleid BONN (DPA) - Na dagen van hefti ge polemiek hebben de Westduitse regering en de sociaaldemocrati sche oppositie gisteren geconsta teerd dat ze het in wezen eens zijn over de grondslagen van de Duits- land-politiek. Beiden houden vast aan hereniging van Duitsland als uiteindelijk doel, op basis van het zelfbeschikkingsrecht van het Duitse volk. De christendemocratische mi nister voor Duits-Duitse betrek kingen Heinrich Windelen en SPD-leider Hans-Jochen Vogel be tuigden in de Bondsdag hun steun de grondwet, waarin het gebod van Duitse hereniging is vastge legd. Tegelijkertijd beklemtoon den ze dat de "onafhankelijkheid en zelfstandigheid van de DDR" gerespekteerd dient te worden. Het debat kwam op gang naar aanleiding van uitlatingen van de SPD-politicus Jürgen Schmude, een voormalig minister van justi tie. Hij had zich afgevraagd of dit grondwetsartikel uit 1949 nog wel geldigheid had, gezien de werkelij ke politieke verhoudingen in Euro pa. Het grondwetsartikel verplicht de regering in Bonn te streven naar beëindiging van de deling. Hoewel Schmude zei dat het slechts een "persoonlijke mening" betrof, stak bij de christen-democraten een storm van verontwaardiging op. Vertegenwoordigers van de rege ringspartijen wezen gisteren op een uitspraak van het Constitutio neel Hof waarin werd gesteld dat geen grondwettelijk orgaan in de Bondsrepubliek het doel van her eniging mag opgeven. Minister Windelen waarschuwde tegen uit holling van het grondwetsartikel. Staatkundige eenheid blijft het doel van Bonn, totdat alle Duitsers gelegenheid hebben gehad zich hierover in een vrije stemming uit te spreken, zo zei Windelen. Tot dat tijdstip zou Bonn echter een poli tiek van goede nabuurschap met de DDR voeren, op basis van de verdragen die twee Duitse staten met elkaar hebben gesloten. SPD-leider Vogel noemde de reacties uit het CDU-kamp "schijn heilig". Hij nam het de CDU kwa lijk dat ze nu ook nog de SPD als "on-Duits" bestempelde, terwijl eerder al was geprobeerd de so ciaal-democraten af te schilderen als "anti-Amerikaans" en een "vijf de kolonne van Moskou". COLOMBO (AP) - President Jaye- wardene van Sri Lanka heeft giste ren gedreigd de algehele staat van beleg in te stellen als de orde en rust in het land niet spoedig weer keren. Sinds twee jaar geldt al een beperkte noodtoestand die het le ger in staat stelt hard op te treden tegen de afscheidingsbeweging van Tamils in het noorden en oos ten van het land. De president uitte zijn dreige ment op een speciale vergadering met parlemenstleden en regionale bestuurders van zijn Verenigde Nationale Partij. Hij stelde hen speciale volmachten in het vooruit zicht als de terreur tussen Tamils en Singalezen in hun districten op nieuw oplaait. Hij benadrukte dat hun persoon lijke aanwezigheid in hun gebie den een bijdrage kan leveren aan de bestrijding van de terreur en vroeg zijn partijleden de medewer king te zoeken van de bevolking, omdat leger en politie het alleen niet aan kunnen. Eerder op de dag hadden leden van de oppositionele Vrijheidspar- WASHINGTON (AP) - De rege- ring-Reagan heeft gisteren gewei gerd commentaar te geven op pers berichten dat de VS bereid is Irans heilige stad Qom te bombarderen als de vier in Libanon gegijzelde Amerikanen openlijk vernederd en vermoord worden. Op het Witte Huis gaf woordvoerder Speakes als enig commentaar: 'We laten geen steen op de andere om hun vrijlating te verzekeren'. Het persbureau Hearst News Service heeft 'hooggeplaatste bronnen' geciteerd die verklaard hebben dat naast het bombarderen van Qom er ook plannen bestaan om het hoofdkwartier van de Isla- 'VS overwegen bombardement op stad Iran' mitische Jihad in de door de Sy- riërs bezette Libanese Bekaavallei te bombarderen, de Iraanse olieter- minal op het eiland Kargh aan te vallen of toe te slaan op de strategi sche Iraanse marinebasis bij Ban dar Abbas. Hoewel de woordvoerders com mentaar weigerden, hebben ande re regeringsautoriteiten in de afge lopen maanden duidelijk gemaakt dat president Reagan een militair antwoord tegen terroristen over weegt. In maart zei de nationale veiligheidsadviseur Robert McFar- lane in een rede: 'We kunnen en zullen ons niet onthouden van krachtige actie om terroristische daden te voorkomen of te beant woorden, daar waar de omstandig heden het gebruik van kracht ver dienen. We kunnen niet zo door gaan dat terroristische groepen of hun geldschieters denken dat ze vrijelijk geweld tegenover ons kunnen gebruiken.' tij van Sri Lanka om het aftreden gevraagd van de regering-Jayewar- dene en gepleit voor het uitschrij ven van nieuwe verkiezingen als enig middel dat zich geeft op een oplossing van de hevige ethnische tegenstellingen. Het parlement besloot de be perkte noodtoestand opnieuw met 30 dagen te verlengen. Verleden week laaiden de tegenstellingen tussen de 2,5 miljoen Tamils en de meerderheid van Singalezen weer in alle hevigheid op. Dat gebeurde nadat Tamil-guerrillastrijders in de heilige boeddhistische stad Anu- radhapura 150 mensen, onder wie vrouwen en kinderen, om het le ven hadden gebracht. Door die (wraak)actie ontston den bij de door Singalezen gedomi neerde regering veel twijfels over de effectiviteit van de huidige vei ligheidsmaatregelen tegen terroris- Censuur Naar schatting 600 boeddhisti sche monniken hebben gisteren voor het parlementsgebouw in de Srilankaanse hoofdstad Colombo gedemonstreerd tegen de massa moord in Anuradhapura. De mon niken verklaarden dat het ging om een vreedzame betoging, teneinde bij de regering aan te dringen op betere bescherming van boeddhis tische heiligdommen. President Junius Jayewardene verklaarde woensdag tegenover re ligieuze leiders dat de strijd tegen de Tamil-guerrillastrijders geen et nisch conflict is of een burgeroor log, maar een strijd tegen een mar xistische samenzwering om de de mocratie te destabiliseren. De regering van Sri Lanka heeft gisteren censuur ingesteld op alle berichten over de debatten in het Srilankaans parlement, zowel voor de binnen- als voor de buitenland se pers. De censuur-maatregel was tot nu toe alleen van toepassing op de binnenlandse verslaggeving van de gevechten van Tamil-guer rillastrijders. ADVERTENTIE 24 u service voor bedrijven bel: 071 - 220907 - 149556 PARIJS - Het bestuur van de Franse Socialistische Partij is be gonnen met de voorbereiding van het partijcongres in oktober, het laatste voor de parlementsverkie zingen van volgend jaar. Zelden za ten de plannenmakers zo met een congres in hun maag als met dit in Toulouse. Als regeringspartij volle dig geïsoleerd geraakt, dreigen de socialisten volgend jaar de parle mentsverkiezingen te verliezen. door Rudolph Bakker Coalitiemogelijkheden zitten er dan nauwelijks in. Oud-partijleider Mitterrand heeft na vier jaar als president van de republiek gefun geerd te hebben velerlei socialisti sche beloften niet weten in te los sen en zijn beleid raakt steeds ver der van de oorspronkelijke partij politieke uitgangspunten verwij derd. Op het congres in Toulouse zal het meer dan ooit nodig zijn in terne eenheid te proclameren, ter wijl de partij traditiegetrouw in een aantal stromingen uiteenvalt. Partijleider Lionel Jospin heeft op recente vergaderingen van het partijbestuur die aan het congres waren gewijd, nog eens met zoveel woorden verklaard dat de socialis ten in geen geval met een der rechtse partijen een coalitie zullen aangaan. Tegelijkertijd is het dui delijk dat de uit de regering gelo pen communisten het volksfront idee tot in lengte van dagen heb ben afgezworen. Communistenleider Marchais veegde onlangs op een partijbij eenkomst als een soort amateur-ca baretier de vloer aan met de be langrijkste socialistenleiders. Ge dacht wordt aan de mogelijkheid de socialistische verkiezingslijsten (in het nieuwe kiesstelsel van even redige vertegenwoordiging) open te stellen voor kandidaten uit linkse splintergroepen, zoals die der linksradicalen en de PSU. Het nuttig effect van een dergelijke manoeuvre wordt echter gering geacht. Het congres in Toulouse dient de kiezers-in-spé een positiever beeld van de partij te geven dan de in druk die achterbleef na de congres sen in Valence en in Bourg-en- Bresse. Het congres in Valence was het eerste na de verkiezings overwinning van '81. De rancuneu- se toon die er klonk deed de partij geen goed. Knevelen Ze culmineerde in de kreet van de huidige minister voor woning- Fabius: sociaal-democraat. (foto AP) bouw Quiles, die uitriep dat er „koppen moesten rollen", dat wil zeggen in het Franse ambtenaren apparaat dat nog grotendeels be stond uit aanhangers van het toen ten val gebrachte bewind van pre sident Giscard d'Estaing. Het congres van Bourg-en-Bres- se, nu twee jaar geleden, gaat de geschiedenis in als het congres waar de toenmalige premier Mau- roy opriep tot het knevelen van de rechtse persmagnaat Hersant, een operatie die evenals die welke te gen de privé-scholen was gericht in een triest debacle eindigde. Het is de rasechte socialisten niet alleen een doorn in het oog dat vele van hun idealen niet te realiseren bleken, maar .ook dat het beproef de „discussieren over de aloude idealen" min of meer in de doofpot is gestopt op aanwijzing van presi dent Mitterrand, die zijn eigen eindstreep in 1988 probeert te ha len op basis van een pragmatisch compromis. Deze discussiezucht zal in Tou louse bevredigd moeten worden, wil het congres een succes zijn, maar zonder dat de partij weer al te duidelijk in zijn vier bekende stro mingen uiteen valt: de getrouwen van president Mitterrand, de idea listische socialisten van oud-pre mier Mauroy, de sociaal-democra ten van de afgetreden minister van landbouw Rocard en de linker vleugel der 'CERES', die nationa listische tendenzen vertoont. Oud-minister Rocard heeft vori ge week op een bestuursvergade ring nog eens gezegd waarom hij was afgetreden, namelijk omdat hij tegen de invoering van het evenre dige kiesstelsel is. Rocard is vol gens de opiniepeilingen nog steeds de populairste politicus van het land, wellicht omdat hij een eerlij ke indruk maakt, hoewel niemand hoogte van hem krijgt en hij zijn gezicht zelden laat zien. De rel om het kiesstelsel is ech ter danig geluwd en het is de vraag of Rocard er nog garen bij kan spinnen. Wel gaf hij zijn mede-par tijleden een veeg uit de pan door op te merken: „een centrale voor waarde om het vertrouwen terug të winnen is te zeggen dat we ons aan de realiteiten hebben aangepast, terwijl we trouw zijn gebleven aan onze principes". Bourgeois De rol van partijleider Lionel Jospin op het partijcongres in Tou louse is nog niet helemaal gedefi nieerd. Uit hoofde van zijn functie komt hem de rol van opperregis- seur toe. Omdat het congres aan het begin van de verkiezingscam pagne staat is het zinnig dat het wordt geleid door de man die deze campagne zal aanvoeren en dat is ongetwijfeld de eerste minister Laurent Fabius. Met Fabius zitten de rasechte so cialisten echter in hun maag. Ze verdenken deze jeugdige premier, afkomstig uit de Parijse „haute bourgeoisie" ervan dat hij niet echt een der hunnen is. Zijn politiek be leid is evenmin als dat van de pre sident op het ogenblik, uitgespro ken socialistisch, eerder sociaal democratisch en dat is een woord waar je bij de echte Franse socialis ten niet mee moet aankomen. In ieder geval zullén de congres-, sisten in oktober niet naar huis kunnen terugkeren zonder dat er een duidelijk partijprogram is op gesteld. Dient dit programma zich aan te passen aan de in de rege ringsperiode gemaakte fouten, of moeten de oude idealen gewoon verder worden nagestreefd alsof er niets is gebeurd. De komende maanden zal niemand partijleider Jospin en zijn „denk-tank" dan ook benijden.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7