In een kleine sigaar herkent men de meesterhand. Albeda kon gaan werken in Suriname Chelatiearts dood vrouw verweten Wijnaendts verwerpt alle kritiek op rapport Tamils 'Schadevergoeding voor slachtoffers misdaad' Uitgedund politiekorps van Gorkum aangevuld Veto treft verzoek Bouterse DEN HAAG (GPD/ANP) Het Bouterse-bewind in Suri name heeft onlangs geprobeerd om voormalig minister van sociale zaken prof. dr. W. Albeda als adviseur aan te trekken. Het kabinet van de legerbevelhebber in Parama ribo heeft dit gisteren bevestigd, maar bijzonderheden wil de kabinetchef Herrenberg niet geven. Herrenberg, oud-ambassadeur in Nederland, is begin deze maand in ons land geweest om Albeda te pol sen voor een adviseurschap in so ciaal-economische aangelegenhe den. Albeda heeft na zijn gesprek met Herrenberg minister Van den Broek (buitenlandse zaken) over het aandbod geraadpleegd, maar de bewindsman sprak zijn veto daarover uit. Pogingen van Her renberg om minister Van den Broek te benaderen liepen op niets uit. Intussen heeft de PvdA-fractie in de Tweede Kamer Van den Broek om opheldering gevraagd over het adviseurschap dat de vroegere CDA-minister zou zijn aangebo den. Het PvdA-kamerlid Knol wil van de bewindsman weten wat de functie precies inhoudt en welke voorwaarden daarbij zouden zijn gesteld. Het PvdA-kamerlid vraagt de bewindsman zijn argumenten daarvoor te geven. Hij noemt het uitgesproken veto van de minister overigens 'terecht'. Haakmat Drie jaar geleden probeerde de Surinaamse regering evene hoge Nederlander als raadgever voor militaire zaken te recruteren. Oud-minister Haakmat benaderde daarvoor de president van het Hoog Militair Gerechsthof, jhr. mr. Th. W. Van den Bosch. Minister van defensie de Ruiter weigerde zijn toestemming te geven. Suriname is al enige tijd op zoek naar vooraanstaande Nederlandse adviseurs op sociaal-economisch en politiek terrein, die het land uit de crisis moeten halen. Dat heeft de Surinaamse ex-minister Haak mat gisteren verklaard. Haakmat bevestigde dat prof. Albeda voor een adviseursfunctie was aange zocht en dat minister Van den Broek dit heeft verhinderd. Volgens ex-minister Haakmat was het een goede zaak geweest als Albeda, die minister Van den Broek om toestemming had ge vraagd, op het voorstel van Herren berg had kunnen ingaan. „Als Al beda was gegaan had men van hem niets anders gehoord dan de visie van de Nederlandse regering, die concrete stappen naar democratie eist. Nederland heeft nu een kans gemist om invloed te kunnen uit oefenen". Minister Van den Broek, prof. Albeda en ex-ambassadeur Her renberg waren gisteren nog niet voor commentaar bereikbaar. De Surinaamse legerleider Bouter se, die volgens welingelichte krin gen in Paramaribo enige weken ge leden werd getroffen door een lich te beroerte, is weer hersteld. Deze week heeft Bouterse een mara thonvergadering van het zoge noemde topberaad geleid. Na de beroerte heeft de legerlei der een medische behandeling on dergaan en naar het binnenland vertrokken voor herstel, zo werd uit betrouwbare bron vernomen. Uit zeer betrouwbare bronnen in Den Haag is vernomen dat de Suri- naamse regering prof. Albeda slechts heeft benaderd voor het ge ven van een ad-hoc advies en geenszins voor een volledig advi seurschap. ZUTPHEN (ANP) - Er zou een wettelijk geregelde schadevergoe dingsplicht moeten komen. Daar voor pleit van een werkgroep die zich heeft bezig gehouden met het vraagstuk van" de bejegening van het slachtoffer van misdrijven. De werkgroep, naar haar voorzit ter de Vaillant-groep genoemd (mr F.A. Vaillant is hoofdofficier van justitie in Zutphen), ziet de invoe ring vooral als onderdeel van de strafrechtelijke bejegening van de dader. Volgens de werkgroep heeft het betalen van schadevergoeding een vormende waarde en kan het zowel individueel als in het algemeen een voorkomende werking hebben. Het opleggen van een dergelijke verplichting tot schadevergoeding aan het slachtoffer draagt bij aan de conflictoplossing tussen dader en slachtoffer, aldus het rapport van de werkgroep. GORKUM (GPD/ANP) - Het uit gedunde Gorkumse politiekorps krijgt binnenkort assistentie uit Rotterdam. Burgemeester Vleg- geert van Gorkum heeft de com- de koningin in Zuid- Holland, Patijn, om bijstand ge vraagd nadat hij zeven politiemen sen uit hun functie had ontheven. Zij worden verdacht van strafbare handelingen in diensttijd in en I rond seksclubs in Gorkum. Het po litiekorps bestaat uit 51 mensen. De assistentie uit Rotterdam blijft volgens burgemeester Vleg- geert voorlopig beperkt tot zes hoofdagenten en een brigadier. In overleg met de Gorkumse commis- situatie binnen het politiekorps saris van politie zal worden beke- caleert. De bond beschuldigt de ken waar zij worden ingezet. burgemeester ervan de Gorkumse De Dordtse officier van justitie politie in de kou te laten staan, mr. H. A. van Brummen verwacht dat het eind in deze geruchtmaken- de politiezaak nu in zicht is. Vol gende week wordt het onderzoek volgens hem afgesloten. De Nederlandse Politie Bond wil een gesprek met burgemeester Vleggeert om te voorkomen dat de nu er al verhalen en geruchten de ronde doen over corruptie, steek penningen "en alles wat maar ver boden is". Dat betekent volgens hem een geweldige psychische druk voor de 45 politiemensen die gewoon hun werk lopen te doen: "Ik zou graag ook eens van de bur gemeester horen dat er intussen een politieapparaat aan het werk is dat niet bestaat uit seksisten, hoe renlopers, corruptieve ambtenaren Onderzoek naar belemmeringen voor bejaarden in het verkeer APELDOORN (ANP) - De minis teries van verkeer en waterstaat en van WVC stellen een onderzoek in naar de situatie van bejaarden op straat en in het verkeer. De depar tementen willen weten welke be lemmeringen oudere mensen in de weg staan. Vervolgens zullen deze belemmeringen zoveel mogelijk uit de weg worden geruimd door verbetering van de infrastructuur (wegen, trottoirs en dergelijke). Dat zei staatssecretaris Scher- penhuizen (verkeer en waterstaat) gisteren op de themadag 'Jong blij ven in het verkeer' van Veilig Ver keer Nederland in Apeldoorn. Hij noemde de situatie met be trekking tot de ouderen in het ver keer zorgwekkend en toonde dat met cijfers aan. In 1983 bestond bij na een kwart (400) van de verkeers doden uit ouderen, en elf procent van de ernstig- en zwaar gewonden 1 het verkeer was ouder dan 65 de inboedel verkocht van defensie- jaar. Bij de verkeersslachtoffers De bond heeft daarom de afgelo pen dagen uitvoerig gesproken met alle betrokkenen. De raads man van de NPB heeft de zeven aangehoudenen terzijde gestaan bij „een verantwoording bij de bur gemeester". Volgens Van der Linden is daar bij gebleken dat in diensttijd din gen zijn gedaan die eigenlijk niet kunnen. Er zijn sekshuizen be zocht. "Maar tussen bezoeken en verdere handelingen verrichten zit ook nog een groot gat". Zeker is volgens Van der Linden dat sprake is geweest van "taxibedrijf spelen, maar dan zijn we er ook wel onge veer". Dat een paar mensen zijn uitgegleden betekent volgens Van der Linden nog niet dat de Gor kumse politie verschrikkelijk cor rupt is. Inboedel kwijt voor weigering defensiebelasting AMSTERDAM (ANP) - Een deur waarder heeft gisteren in opdracht van de belastingdienst in Amster dam in het openbaar een deel van belasting-weigeraarster Jos Mou- thaan. Zij weigert 572 gulden be lasting te betalen uit protest tegen onder de ouderen was het aandeel fietsers 39 procent tegen dat van de auto en de voetganger elk 28 pro- 572 kruisraketten cent. Nederland). „Wij hebben te maken met een De geveilde huisraad werd ge- sterke vergrijzing van onze maat- schappij en vooral de huidige cate- De woning van defensiebelasting-weigeraarster Jos Mouthaan was gisteren behangen met spandoeken Beweging Weigering Defensiebelasting, omdat haar inboedel door de belastingdienst werd geveild. (foto anp> den geplaatst, Defensiebelasting (BWD) die Mou thaan steunt. De beweging gaf de j meubels direct terug aan de actie voerster, op een lamp en een oven tje na. De opbrengst die de deur waarder opstreek was 1.000 gul den. Mouthaan is niet de eerste de fensiebelasting-weigeraarster wier inboedel is verkocht. Elders in het land kwamen dit soort verkopen al eerder voor. Een BWD-woordvoerder ver klaarde gisteren dat de actie "be taal niet mee" van deze beweging al 6.000 deelnemers telt. Het betreft mensen die 5,72 gulden of een veel voud daarvan niet aan de belasting wensen te betalen, wanneer de de kruisraketten in Nederland wor- De werkgroep meent, dat finan ciële uitkeringen uit een collectief schadevergoedingsfonds voor slachtoffers van delicten „slechts een beperkte betekenis" hebben. De werkgroep verwijst in dit ver band naar onderzoek waaruit zou zijn gebleken dat een aan de dader opgelegde plicht tot schadevergoe ding door de slachtoffers meer wordt gewaardeerd. De werkgroep concludeert, dat er binnen de strafrechtspleging meer aandacht aan de problemen en belangen van het slachtoffer moet worden geschonken. De be langen van het slachtoffer moeten meer gewicht krijgen, zegt de werkgroep.De werkgroep ver wacht op dit gebied inspanningen van zowel de politie als van het Openbaar Ministerie. Er wordt aangedrongen op een zorgvuldige opvang van en persoonlijke aan dacht voor het slachtoffer. Museum gooit tekening weg: kunstenaar eist smartegeld AMSTERDAM (GPD) - Dui zend gulden bood het Stedelijk Museum de Amsterdamse beel dend kunstenaar R.T. Hirs als „smartegeld" voor het weg gooien van een houtskoolteke ning. Dat aanbod vond de kun stenaar dermate beledigend, dat hij gisteren voor de Amster damse rechtbank een schade vergoeding van 8500 gulden eiste. Het bewuste kunstwerk was tijdens de expositie Beelden Binnen, die van 24 maart tot en met 15 april in het Stedelijk te zien was, door de technische dienst van het museum in de vuilcontainer gegooid. Toen de kunstenaar het gemis bemerk te, was het kunstwerk al op de gemeentelijke vuilstortplaats beland. De vernietiging van het kunstwerk vond mr. E. P. M. ter Hark, raadsman van de kun stenaar, een uitermate pijnlijke geschiedenis, te meer daar het was gebeurd onder verant woordelijkheid van een insti tuut dat zo op de bres heet te staan voor moderne kunst. Tij dens de expositie was de tech nische dienst ongevraagd be gonnen met het opknappen van het gebouw voor de ten toonstelling die het klapstuk van het jaar moest worden: La grande parade. Zonder overleg werden kunstwerken ver plaatst waarbij sommige wer den beschadigd. 'Oppassen met fraude-tips' bare aanwijzingen op basis van duidelijke criteria. De grote steden springen heel verschillend om met anomieme tips. Rotterdam gooit ze rigoreus in de prullebak, Utrecht en Amster dam trekken ze wel na. De Rotter damse wethouder Van der Have hield de kamercommissie voor dat achter anonieme tips veelal ordi- niare burenruzies schuilgaan. Als een beschuldiging werkelijk hard te maken is blijkt men bereid de zaak met naam en toenaam aan te kaarten, aldus Van der Have. Een dergelijke opstelling werpt iri de praktijk bovendien vruchten leen tips moeten worden nagetrok- af: de afgelopen jaren is het aantal DEN HAAG (ANP) - De sociale diensten moeten zich in de strijd tegen de fraude met uitkeringen niet gaan vermoeien met het bij houden van het aantal overhem den- of tandenborstels en de vraag wie het met wie doet. Ook is het oppassen geblazen met anonieme tips die de diensten binnenkrijgen over medeburgers met een uitke ring die de zaak zouden oplichten. Deze waarschuwing gaf de ver eniging van directeuren van socia le diensten (DIVOSA) gisteren de bijzondere kamercommissie die zich bezig houdt met misbruik en oneigenlijk gebruik van uitkerin-1 gen. Volgens waarnemend Dl VOS A- vooorzitter Maasdam is 90 tot 95 procent van dergelijke tips ner gens op gebaseerd. De vereniging stelt zich op het standpunt dat al ken waarbij sprake is van bewijs- tips gelijk gebleven, ter wijl de echte tips toenamen van 40.000 tot 70.000. Het gaat volgens de wethouder overigens in veel ge vallen niet zozeer om daadwerke lijke fraude maar veelal ook om misbruik of volstrekte onbekend heid met de materie. Van der Have nam de gelegen heid te baat om fel uit te halen naar de voordeurdelersregeling en de wet-tweeverdieners van het huidi ge kabinet. „De tweeverdieners- maatregel is volstrekt onbegrijpe lijk en leidt tot zwart werken. Men sen zeggen hun baantje op en pro beren vervolgens zwart weer wat geld in de wacht te slepen". Als ander wangedrocht van het kabinet waar de gemeentelijke so ciale diensten bijkans niet mee uit de voeten kunnen haalde hij de wet op de bejaardenoorden aan. Naar het oordeel van Van der Have een volstrekt onbegrijpelijke rijste brij van regels en vragen. gorie bejaarden, die opgroeide i een tijd waarin het verkeer minder intensief was, heeft het erg moei lijk", aldus Scherpenhuizen. Studenten heffen bezettingen op UTRECHT (ANP) - De bezettin- gen van het Academiegebouw en het instituut voor Duitse taal- en letterkunde van de Rijksuniversi teit Utrecht zijn gisteren na ruim een week beëindigd. Enkele tien tallen studenten gaven de beide ge- j bouwen, die zij hadden bezet uit woede over de studiefinancierins- plannen van minister Deetman, aan het eind van de middag vrij. De studenten hebben laten we- j ten dat zij hun acties in andere vorm zullen voortzetten. Als voor proefje smeerden zij de stoep van het bestuursgebouw van de uni- versiteit in de Uithof dondert met liters groene zeep, onder 1 motto „Wij halen het college van bestuur onderuit". Het gebouw van de Utrechtse le rarenopleiding, de SOL, is nog steeds bezet. Ook daar eisen de be zetters dat het opleidingsbestuur zich in een advertentie tegen het beleid van de minister keert. Zü namen afgelopen woensdag bezit van het gebouw. Een groep van ongeveer 70 stu denten heeft gisteren de kantine van het regionaal onderwijscen trum interstudie in Nijmegen bezet uit protest tegen de studiefinancie ringsplannen van minister Deet man (onderwijs). ARNHEM (ANP) - De dood van een bejaarde hartpatiënte uit Zwol le in mei 1983 is rechtstreeks te wij ten aan nalatigheid van een 41-jari- ge Ermelose chelatiearts. Deze heeft verzuimd de vrouw voldoen- mr. M. de Haas. Het hof behandel de het hoger beroep dat de Ermelo se arts heeft ingesteld tegen een beslissing van het medisch tucht college in Zwolle. Dat college veroordeelde de arts de uitvoerig te onderzoeken voor- in juni vorig jaar wegens nalatig- dat hij haar in het kader van de heid tot een boete van 10.000 gul den. Mr. De Haas zei gisteren de beslissing van het Zwolse College chelatietherapie via een infuus vloeistof toediende. Die toediening heeft de overlevingskansen van de juist te achten. Beslissingen patiënte, die op dat moment toch al medische tuchtcolleges worden in i ernstige toestand verkeerde, hoger beroep slechts voorgelegd tot nul gereduceerd.; Dat is de mening van de genees kundig inspecteur van de volksge zondheid in Overijssel, dr. T. Land- het Centraal Medisch Tucht college of een gerechtshof. De Ermelose arts wordt verwe ten dat hij bij de bejaarde 1 heer, die daarin gisteren voor het vloeistof heeft ingebracht zonder gerechtshof in Arnhem werd ge steund door procureur-generaal zich af te vragen of zij de behande ling wel kon doorstaan. Een klacht van die strekking diende de in specteur van de volksgezondheid in Overijssel in juli 1983 in bij het medisch tuchtcollege in Zwolle. De inspecteur voegde daar des tijds nog aan toe dat de arts de che latietherapie (een therapie, waarbij via een infuus vloeistof wordt toe gediend die zou helpen tegen ver kalking van bloedvaten) heeft uit gevoerd onder omstandigheden, "die onvoldoende waarborgen bo den voor een verantwoorde medi sche beroepsuitoefening". De vrouw overleed kort nadat de arts haar voor de derde keer via in traveneuze toediening van de spe ciale chelatie-vloeistof had behan deld. De kliniek waar de omstre den therapie werd toegepast, ge vestigd in een oud herenhuis in Zwolle, werd kort na de dood van de hartpatiënte gesloten. De Ermelose arts voerde gisteren via zijn advocaat mr. G. van Dijk aan dat de patiënte wel degelijk grondig was onderzocht voordat met de chelatietherapie werd be gonnen. "Er bleek toen niets van een falende hartfunctie en ook ver der was er geen enkele aanleiding om van de therapie af te zien", al dus mr. Van Dijk. Volgens hem kan de dood van de hartpatiënte zijn cliënt niet worden verweten omdat er van nalatigheid en onzorgvuldigheid niets is geble ken en ook niet vast staat dat er direct verband bestaat tussen het overlijden en de therapie ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD/ANP) - De voorzitter van de ambtelijke werk groep die een onderzoek heeft ver richt naar de situatie op Sri Lanka, heeft elke kritiek op de conclusies van het rapport nadrukkelijk van de hand gewezen. „Om de feiten kun je nu eenmaal niet heen", zo verklaarde mr. H. Wijnaendts gis teren de conclusie van het rapport dat Tamils in het zuiden van Sri Lanka zonder vrees voor vervol ging kunnen leven. Wijnaendts, ambassadeur in al gemene dienst, blijft bij zijn opvat ting dat de situatie in het zuiden van het eiland na de bloedige on lusten van 1983 is genormaliseerd. Uit gesprekken met overheid, op positie, Tamils en Singhalezen is van geen onrust gebleken. „De Ta mils vormen in het zuiden als zoda nig geen vervolgde groep", aldus de ambassadeur. De kritiek van de oud-zaakgelas tigde Kuethe, die de kans op nieu we rellen allesbehalve uitgesloten acht, wordt door Wijnaendts afge daan met de opmerking dat Kue the na 1983 niet meer in Sri Lanka is geweest. „Ons onderzoek is ge baseerd op de situatie van heden. De autoriteiten daar doen er alles aan om een herhalingen van de on lusten te voorkomen. Over de vrees die Kuethe heeft uitgespro ken, kan ik niet oordelen. Wij wa gen ons niet aan toekomstvoor spellingen. Wij hebben slechts fei ten aangedragen en daarop ons oordeel gebaseerd". De werkgroep is volgens Wij naendts uiterst zorgvuldig te werk gegaan, zich bewust van de mense lijke aspecten die het Tamil-pro- bleem kenmerken. „Het is ook niet waar dat ons zesdaagse bezoek aan Sri Lanka te kort is geweest. Be zoeken van andere buitenlandse missies hebben niet langer ge duurd. We zijn onder meer naar het noorden van het land gereisd, per auto en zonder begeleiding, en hebben met voldoende kunnen spreken om tot e gen conclusie te komen". Wijnaendts bestrijdt ook de op vatting van organisaties als Am nesty International, en de Vereni ging Vluchtelingenwerk Neder land dat andere missies de situatie op Sri Lanka tegengesteld hebben beoordeeld. Rapporten van de Zwitserse, Britse en Franse over heid hebben volgens de ambassa deur dezelfde strekking. Wijnaendts ging vragen over de opvattingen van de Hoge Commis saris van de Verenigde Naties voor vluchtelingen uit de weg. Deze had eerder westelijke landen geadvi seerd Tamils niet terug te sturen naar Sri Lanka. "Het is niet aan mij opvattingen over het Hoge Com missariaat te geven", aldus de am bassadeur. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) maak te eerder deze week bekend dat hij het rapport-Wijnaend,ts zou voor leggen aan de Hoge VN-Commis- saris. Dat zou er toe kunnen leiden dat deze zich 'genuanceerder' zal opstellen, zei de bewindsman. Klein, maar volwassen. Wilde Cigarrillo, 'n Eerlijk en zorgvul dig gekozen Java dekblad. On berispelijk. Het zuivere Java omblad. Onvoorstelbaar. Meer dan twintig hoog-kwalitatieve tabakken in één zo'n klein sigaartje. Vurig, maar toch mild. De meesterhand van de La Paz melangeurs. La. Paz Wilde Cigarrillo, 100% tabak. Per 20 en 50 stuks, 37,5 ct per stuk. k#\f

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5