Fusie van Nieuwe Vaart en Algemene Technische School Voordeurdeler s- regeling nog niet in juni ingevoerd Nieuwegrote scholengemeenschap Kopstukken praten over voorlichting van overheid Praktijk voor fysiotherapie en onderwijs Proef met verkeers lichten Agenten vinden revolver VRIJDAG 24 MEI 1985 LEIDEN - De Algemene Technische School aan de Haagweg en de leao/lhno/lavco/ihno De Nieuwe Vaart aan het Lammenschanspark gaan per 1 augustus van dit jaar samen. Door de fusie vormen zij straks 'De Nieuwe Vaart', scholengemeenschap voor lavo, leao, lhno, ihno en ito. Bovendien wordt het kort middelbaar onderwijs (kmbo) 'Het Groene Hart' door de nieuwe scholengemeenschap verzorgd. De besturen van de Algemene Technische School Haagweg en van De Nieuwe Vaart hebben tot de fusie besloten na overleg met personeel, directie en medezeggen schapsraad. Het streven in het voortgezet onderwijs om de keuze voor leerlingen voor een bepaalde vorm van onderwijs zo lang moge lijk uit te stellen, is bepalend ge weest voor het besluit tot de fusie. In een verklaring zegt directeur Ragut van De Nieuwe Vaart: "Eén van de mogelijkheden om dat te bereiken is de vorming van brede scholengemeenschappen, waarin de verschillende onderwijsvormen kunnen worden geïntegreerd. De ze verbreding is niet alleen wense lijk, maar ook noodzakelijk voor de vorming van en het onderwijs aan de leerlingen". Het gebouw van de Nieuwe Vaart aan het Lammenschanspark wordt de hoofdvestiging van de nieuwe scholengemeenschap, ter wijl ook de dependance aan de Su- matrastraat in gebruik blijft. De lto-afdeling blijft voorlopig geves tigd in de gebouwen aan de Haag weg, totdat het complex aan het Lammenschanspark is uitgebreid. De Nieuwe Vaart zal ook na de fusie een samenwerkingsschool zijn, waarin het openbaar en het protestants-christelijk onderwijs in gelijke mate vertegenwoordigd worden. Met het oog op de techni sche richtingen is in het bestuur ook een plaats ingeruimd voor ver tegenwoordigers van de Leidse Vereniging van Industrie en/of de Kamer van Koophandel en Fabrie ken. Brugklassen De brugperiode van leao, lhno en Ito zal voor alle leerlingen gelijk zijn. Kinderen hoeven daardoor niet al op elf- of twaalfjarige leef tijd voor één van de onderwijsvor men te kiezen. De lessentabel zal zodanig ingericht zijn dat alle leer lingen van de verschillende onder wijsvormen kennis kunnen ne men. Voor leerlingen in het indivi dueel beroepsonderwijs geldt een afwijkende lessentabel. Ter bege leiding van de brugklasleerlingen is op De Nieuwe Vaart gekozen voor het systeem van brugklasleer kracht, die in zijn of haar klas ten minste tien uur les per week geeft. van het voormalige Caecilia-gast- huis aan de Sionsteeg was de eer ste ambachtsschool. In 1892 ver huisde de school naar de Haagweg, k^oppraktjjk^lhnorbëstaande'uit la'" uitgebreid met een dependan- De bovenbouw van de scholen gemeenschap kent na 1 augustus 1985 drie afdelingen. Leao, be staande uit kantoorpraktijk gezondheidskunde, textiele werk vormen, uiterlijke verzorging, huishoudkunde en een vrije afstu deerrichting; Ito, bestaande uit elektrotechniek, grafische tech niek, (fijn)mechanische techniek en motorvoertuigentechniek. Overigens blijft ook de één tweejarige internationale scha- de overkant. De Nieuwe Vaart is veel jonger: opgericht in 1977 en voortgevloeid uit de Noordeinde Scholenge meenschap. Het kmbo van de in Gouda gevestigde opleiding 'Het Groene Hart' doet pas met ingang van het komend schooljaar zijn in trede in Leiden. Op de Alleen in de itherapiepraktijk in het gezondheidscent de scholengemeen- scholengemeenschap worden de schap verbonden. De Algemene Technische School is in 1883 opgericht. Een gedeelte afdelingen administratie, elektro techniek en motorvoertuigentech niek in het kmbo verzorgd. LEIDEN - Vanmiddag is de laatste poot aan het (voor lopige) wijkgezondheidscentrum in de Stevenshof, de fysiotherapiepraktijk, geopend. De praktijk is tot stand gekomen in nauwe samen werking met de Academie voor Gezondheidszorg te Leiden. Het is de bedoeling dat in de praktijk aan dacht zal worden besteed aan onderwijs en onder zoek. Volgens fysiotherapeut Frans van den Broek wordt op de Academie voor Gezondheidgoricht onderwijs gegeven in samenwerking tussen fysiothe rapeut en huisarts. In de Stevenshof kan dit onderwijs in praktijk worden gebracht. Van den Broek besteedt twintig uur in de Stevens hof en werkt de overige tijd in de Academie. Binnen kort komt er in de Stevenshofpraktijk nog een halve kracht bij. Tevens zullen stagiaires van de academie in de Stevenshof werkzaam zijn. Gemeente komt tijd tekort LEIDEN - De Gemeentelijke So- dat daarvan bij een soepele hante- ciale Dienst haalt het niet om de rinS sprake zou kunnen zijn. woningdelersregeling met ingang Overigens zal in het najaar een van 1 juni uit te voeren. Staatsse- evaluatie van het effect van de re- cretaris De Graaf heeft dat beslo- geling naar de staatssecretaris wor- ten, maar de 6.000 formulieren den gezonden. "Dan kan hij zelf waarin de cliënten van de regeling zien wat ZÜ heeft gekost en wat zij op de hoogte worden gesteld gaan oplevert". Over de door De Graaf pas vandaag de deur uit. Voordat beoogde bezuiniging van 195 mil- ZÜ dan weer, ingevuld en wel, op i°en heeft namelijk iedereen zo de Langebrug terug zijn, zal te veel zÜn twijfel, tijd kosten. Wethouder Kuijers (maatschap- Actie pelijke aangelegenheden) maakte gisteravond in de vergadering van °p het Vrouwenkerkplein werd de raadscommissie bekend dat de en "avond een ac ie" regeling vermoedelijk pas per 1 september in praktijk kan worden gebracht. Of dat consequenties zal hebben voor woningdelers in de vorm van een terugbetaling van het in de tussentijd te hoog geno ten bedrag, is dan zeer de vraag. "We zullen proberen zoveel moge lijk de rechtsgelijkheid te dienen", aldus directeur Kleijne van de GSD. Overigens zullen de vier gro te steden - Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht - de regeling met terugwerkende kracht pas per 1 oktober uitvoeren. De GSD zal bij uitvoering van de woningdelersregeling de cliënten zoveel mogelijk wijzen op de mo gelijkheden in de wet, waardoor zij het minst van de regeling te lijden zullen hebben. Verder zal de GSD via een informatieformulier (werk instructie) de cliënt adviseren con tact op te nemen met de ambtenaar dag gehouden tegen de woningde lersregeling. Er waren bandjes en wie dat wilde kon informatie krij gen over de manier waarop de re geling kan worden ontdoken. Woensdag was de landelijke ac tiedag op het Malieveld te Den Haag. Deze demonstratie was geor ganiseerd door de verschillende sociale diensten. In Leiden was de organisatie in handen van de actie groep Vaoli (Verenigd Actie Over leg Laagste Inkomens). Op het Vrouwenkerkplein stonden ver schillende standjes. Folders gaven Voordeurdelers in actie: de 'ontduikingsmarkt' op het Vrouwenkerkplein. antwoord op vragen als: den er gekort?, hoeveel worden gekort?, hoe kan de rege ling worden ontdoken? Tussen vier uur en vijf uur was een tippelactie gepland. Verschil lende vrouwen hadden zich frivool uitgedost om te gaan tippelen op de Steenschuur en Langebrug, voor de gebouwen van de sociale dienst dus. De reden dat de dames er als tippelaarsters uitzagen: "Door de woningdelersregeling houden uitkeringsgerechtigden zo weinig over dat zij wel gedwongen worden om andere manieren te zoeken om wat bij te verdienen". Rechtswinkel De Leidse Rechtswinkel houdt dinsdag van tien tot vijf uur een open dag in verband met de wo ningdelersregeling. Medewerkers van de rechtswinkel zullen die dag belangstellenden assisteren met het invullen van de zg. woningde- lersfo'rumulieren, die de sociale dienst vandaag heeft opgestuurd aan mensen met een rww- of abw- uitkering. Op grond van de ant woorden op deze formulieren wordt bepaald of de uitkeringsge rechtigden op hun inkomen wor den gekort en zo ja, mét hoeveel. Het is dinsdag mogelijk om zonder afspraak langs te komen bij de Leidse Rechtswinkel aan de Ketel- boetersteég. spits in werking LEIDEN - De gemeente Leiden zal, op proef, vijf verkeerslichtin stallaties in de stad alleen nog in de spitsuren laten werken en de overi ge tijd op knipperen zetten. Het experiment komt voort uit de in de praktijk gegroeide situatie dat fietsers zich toch maar weinig aantrekken van verkeerslichten die de hele dag, dus ook op stille uren, werken. "Steeds meer fiet sers rijden door rood licht en ook bij automobilisten valt in toene mende mate die neiging te bespeu ren", aldus verkeerswethouder Pe ters. "Met het altijd laten werken van verkeerslichten wordt het er dus niet veiliger op". In overleg met de politie heeft de gemeente Leiden een inventarisa tie gemaakt van vijf verkeerslicht installaties die op proef alleen nog in de spitsuren zullen werken. Het gaat om de installaties bij de pun ten Langegracht/Korte Mare, de Valkbrug/Rijnsburgersingel, de Lage Rijndijk/Sumatrastraat en de Rijnsburgerweg/Boerhaavelaan. Een keuze moet nog gemaakt wor den uit de installaties bij de Ir. Driessenstraat/Hooigracht en de Haarlemmerstraat/Pelikaanstraat, waarbij wethouder Peters een voorkeur heeft voor de laatste. De proef zal duren tot oktober aanstaande mits zich verkeersom veilige situaties voordoen die aan leiding geven het experiment eer- der te stoppen. Veel rumoer op Celebesstraat LEIDEN - Vier mensen hebben gisteren door grote luidruchtig heid hun buren in de Celebesstraat tot razernij gebracht. De overlast begon volgens de politie rond twee uur toen de bewoner van het be wuste pand zijn eigen ruiten in gooide. Scherven vlogen bij de bu ren naar binnen. De gealarmeerde politie wist de verhitte gemoede ren tot bedaren te brengen. Tot acht uur 's avonds was het rustig. De man had inmiddels be zoek gekregen van twee vrouwen en een man. De drank vloeide rij kelijk en lege flesjes werden naar buiten gegooid. Eén ruit was 's middags kennelijk aan de aan dacht van de man ontsnapt en sneuvelde 's avon4s bij het drink gelag. Boze buren dreigden nu het recht in eigen hand te nemen, maar agenten wisten dat nog net te voor komen. Het viertal is ter ontnuch tering en bescherming meegeno men naar het politiebureau dan de Zonneveldstraat. Daar brachten zij de nacht door. LEIDEN - In een sloot ter hoogte van het Amethisthof is gisteravond rond half acht een aantal dode vis sen aangetroffen. Een te laag zuur stofgehalte in het water was daar de oorzaak van.De brandweer voegde zuurstof aan het water toe waardoor vissen die naar adem snakten, gered konden worden. Rijnland onderzoekt hoe het zover heeft kunnen komen. LEIDEN - Bezuinigen op over heidsvoorlichting en beifinvloe- ding van de burger via die voor- lichting staan volgende week ^bSënde m^ëringT vfoen ag c?ntjaal °P een sympo- handelt. Daartoe staan twee tele- re_^!ae. foonnummers (254829 en 254830) I open. Wanneer als gevolg van de nieuwe regeling de uitkering over actuele vraagstukken overheidsvoorlichting. Als inleiders is eenjumtd kop- k^gt de dient ken. Aanwezig zijn jhr. drs. P.A.C. Beelaerts van Blokland (oud-mi- nister van volkshuisvesting en thans burgemeester van Apel doorn), dr. J.M.J.H. Hemels (do cent in de geschiedenis van pers, propaganda en openbare mening de universiteit van Amster- hiervan zo snel moge^k Erich!" Gewetensbezwaren De leden van de raadscommissie toonden gisteravond unaniem hun teleurstelling over het toch door gang vinden van de woondeurde- lersregeling. De raadsleden Mid- dam), prof. dr. A. Hoogerwerf dendorp (PSP) en Boot (PvdA) (hoogleraar aan de Twentse TH), prof. dr. J.G. Stappers (hoogleraar in de publicitiek aan de universi teit van Nijmegen), drs. E. van Thijn (oud-minister van binnen landse zaken en thans burgemees ter van Amsterdam) en prof. mr. H.D. Tjeenk Willink (rijkscom: stipten daarbij de mogelijkheid dat ambtenaren (bijstands maatschappelijk werkers) wellicht gewetensbezwaren zullen hebben om de regeling uit te voeren. Zij vroegen zich af welke mogelijkhe den er voor gewetensbezwaarden zijn. Wethouder Kuijers antwoord- saris en hoogleraar in de politieke de dat per geval te zullen bekijken bureaucratische besluitvor ming) en prof. dr. J.Th.M. Bank, oud-redacteur van De Volkskrant een hoogleraar in de maatschappij geschiedenis aan de Erasmusuni- versiteit in Rotterdam. Aanleiding voor het symposium vormt het rapport van een werk overleg met de dienstleiding naar een oplossing te zullen zoe ken. De meeste raadsleden waren het met Kuijers eens om de regeling zo soepel mogelijk op te vatten. Ver geer (SP) vroeg zich af wat hij on der soepel moest verstaan. "Dat groep van rijksambtenaren, die be- betekent om de regeling voor ae zuinigingen voorstelt op de over- cliënt zo gunstig mogelijk toe te heidsvoorlichting. Critici menen passen", was het antwoord van uit het rapport te kunnen conclu- Kuijers. deren dat de overheid onder het Biegstraaten (CDA) zei te vrezen mom van voorlichting via public dat een dergelijke uitvoering van relations en propaganda de burger de regeling ontaardt in fraudevoor- probeert te beïnvloeden. lichting. De wethouder ontkende LEIDEN - Dankzij een oplettende voorbijganger heeft de politie gister avond de hand weten te leggen op een revolver. De man liep rond hall tien over de Hogewoerd en zag een man in een geparkeerde auto met een vuurwapen in zijn hand. Hij waarschuwde de politie die vervolgens wel de auto, maar niet de bewuste man aantrof. Omdat de auto (foutief) geparkeerd stond voor een eethuisje gingen de agenten daar naar binnen en troffen daar inderdaad de eigenaar van de wagen, een 21-jarige Hagenaar, aan. Bij het doorzoeken van de auto kwam de revolver al snel te voorschijn. Daarop stapte een 18-jarige in woner van Woerden het restaurant uit. Hij maakte zich bekend als de eigenaar van het vuurwapen. De politie besloot daarop beide mee te nemen. Politiebus Dat de politie het anders doet, stond op de grote politiebus te le zen die gisteren de hele dag op het Stadhuisplein was gepar keerd. Tsja, anders... wat zouden ze daar nu precies mee bedoelen. Slaan ze tegenwoordig harder met de gummi-knuppel dan vroeger of juist niet? Met gemengde gevoelens be traden wij de informatiebus van de gemeentepolitie waarmee men al voor de vijftiende keer op toernee is door Nederland. "De relatie met het publiek verdie pen", dat is de functie. Veel foto's. En desgewenst is er ook een agent die mondelinge informatie kan géven over on derwerpen als: de surveillance dienst, verkeer, de wijkagent en de zogenaamde kleine criminali teit. Wat te zeggen van deze reizen de tentoonstelling? Om te begin nen dit: op zich is het natuurlijk een applausje waard dat men het publiek wil voorlichten over de werkzaamheden van de politie en over wat er in de loop der ja ren zoal is veranderd, maar: kan die informatie niet wat professio neler worden gegeven? Wie de foto's bekijkt krijgt de indruk dat de opleiding tot agent tegenwoordig van een perfectie is die aan het ongelofelijke grenst en dat de politie haar werk voorbeeldig doet. Dat het instituut kortom een model-or ganisatie aan het worden is. Onzin natuurlijk. Maar mis schien moet het zo zijn: welke or ganisatie hangt vrijwillig behal ve de schone lakens ook de vuile buiten? Blad (1) Gistermiddag werd een nieuw blad van de Leidse universiteit gepresenteerd: 'Leidraad', be stemd voor afgestudeerden aan de Rijksuniversiteit. Tot mei 1986 ontvangen de afgestudeer den het kwartaalblad gratis; dit wordt mogelijk gemaakt door een financiële bijdrage van het Leids Universiteits Fonds. Na mei '86 is het uit met de pret: vanaf dat tijdstip moeten docto randussen contribuanten zijn van het LUF, willen ze het blad nog ontvangen. Waarom werd het blad in het. leven geroepen? De voorzitter van het dagelijks bestuur van de Leidse universiteit, mr. K.J. Cath, in Leidraad: "Eén van de punten van kritiek op de univer- sitaire wereld was de slechte aan sluiting van de wetenschappelij ke studie op de behoefte in de maatschappij. Leiden heeft zich deze kritiek aangetrokken. Veel is gewijzigd. Om nu en in de toe komst beter te blijven inspelen op de maatschappelijke behoefte is regelmatig contact van de uni versiteit met haar afgestudeer den onontbeerlijk. Immers zij weten wat van de student later geëist wordt". De behoefte in de maatschap pij: sinds de universiteiten moe ten bezuinigen heeft men de maatschappij ontdekt en je kunt je dan ook niet aan de indruk onttrekken dat 'Leidraad' een ge volg is van deze nieuwe tendens. De politie laat zien wat ze zoal doet. "De relatie met het publiek verdiepen", heet dat. (foto Holvast) Blad (2) Hoe oogt het nieuwe blad? Het kan niet ontkend worden dat het blad er zeer behoorlijk uitziet. Op de cover, zoals dat heet, het door weer en wind fraai gepolij ste hoofd van onze volksschrij ver Gerard Reve die zoals be kend dit najaar een aantal lezin gen aan de Leidse universiteit gaat houden. Het interview met hem be hoort overigens tot het leukste in het blad. Zo zegt Reve bijvoor beeld: "Ik heb zo mijn gedachten en ideeën. En dan lig ik in bed en kan niet slapen. Dan spreek ik al lemaal redevoeringen uit. Ik wil het ontstaan van een meester werk weieens uitleggen". Van veel andere verhalen krijg je de indruk dat ze meer in de public-relations-sfeer zijn ge schreven dan in de journalistie ke. Zo schreeuwt een kop bij voorbeeld: "De farmacie is niet weg uit Leiden. Integendeel!" En de nieuwe rector van de Leidse universiteit, prof. Beenakker, komt weer aandraven met de be kende toverwoorden: "Universi teiten moeten inspelen op be hoefte maatschappij". Prominent gebracht wordt het interview met de man die na tuurkunde studeerde aan de Leidse universiteit5 én' in 1973 promoveerde op een proefschrift over de elektronenstructuur van metalen: minister Winsemius. De minister spreekt over het fe nomeen universiteit alsof hij het over een windmolen heeft: "Ac tie, bewegen en je steeds blijven bezinnen". Natuurlijk heeft 'Leidraad' ook een eigen hofnar. Op de laatste pagina staat een column van Floor Kist. Ooit was hij tekstle verancier van Paul van Vliet als we ons niet vergissen; tegen woordig schrijft hij in elk geval een column in de Haagsche Cou rant. Kist krijgt de ruimte om uit te leggen dat dit project gewan trouwd dient te worden: "Als je oude universiteit een blad gaat uitgeven, is de grootst mogelijke waakzaamheid geboden. Dit geldt trouwens voor alles wat je ineens van de universiteit in de bus krijgt als je zelf al jaren weg bent. Als Leiden ineens iets laat horen, zijn er eigenlijk maar twee mogelijkheden: óf je moet een examen, overdoen óf ze moeten geld van je hebben". Hij eindigt als volgt: "Tot dus ver konden wij met een geheim telefoonnummer volstaan. Nu 'Leidraad' er is, zullen wij serieus over een geheim adres moeten gaan denken". Leuk, maar wedden dat Kist, die in het dagelijks leven overi gens algemeen secretaris van de koningin is, gewoon keurig op tijd zijn contributie aan het LUF betaalt.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3