Eén van de tien clubs op rand van financiële afgrond U wilt op zondag h extra editie? Dammers kunnen de rol van favoriet niet aan Kopmannen nemen rustdag in Giro Toch medaille voor Moran Moeizaam gelijkspel tegen Afrika Dagprijs voor Maini De Boer nieuwe leider in wieleravondzesdaagse Santana volgt ontslagen Macedo op Zico krijgt acht maanden Nederlandse sportwereld op de bedeltoer Bradford wil benefietduel VRIJDAG 24 MEI 1985 SPORT PAGINA 13 LONDEN (Reuter) - Kevin Moran krijgt alsnog de herinneringsme daille die is verbonden aan de over winning in de Engelse bekerfinale. Na de eindstrijd tegen Everton (1-0 na verlenging) bleef de verdediger van Manchester United als enige met lege handen staan, omdat hij als eerste speler uit de geschiede nis in de voor sommigen belang rijkste voetbalwedstrijd van het seizoen uit het veld werd gezon den. Moran beging in de 77e mi nuut een overtreding tegen Peter Reid. Volgens het comité dat zich bezighoudt met de zaken rond de FA-Cup, was de verdediger vol doende gestraft met de schaamte van het wegsturen en de vernede ring op het balkon van Wembley, het indrukwekkende stadion in Londen. Daar moest hij volstaan met een gelukwens van de hoog waardigheidsbekleders. VALKENBURG (ANP) - De ver nieuwde Sowjet-damequipe heeft in de zesde ronde van de strijd om de wereldbeker voor continententeams de achter stand op het Nederlandse trio tot één wedstrijdpunt en drie bord- punten verkleind. Zelf wonnen de drie Oosteuropese grootmees ters met 5-1 van Amerika. Het Nederlandse drietal kwam don derdag met pijn en moeite niet verder dan 3-3 tegen Afrika. De strijd tussen de beide Europese teams werd door het A-team met 5-1 gewonnen. Voor het Nederlandse trio ver liep de return tegen Afrika zeer teleurstellend. Na het succesvol afgesloten gevecht tegen de Sowjet-Unie, bleek het drietal het favoriet zijn niet aan te kun nen. Oud-wereldkampioen Ton Sijbrands kreeg een op revanche beluste Abdulaije Der tegenover zich. Toen bleek dat in de stel- ling van de Afrikaan dit keer geen zwaktes waren te ontdek ken, was de vrede snel getekend. Op het eerste bord zorgden Isa Mbaye en Jannes van der Wal wel voor spektakel, waarbij dit keer de Senegalees niet als slachtoffer wilde fungeren. De Nederlandse kampioen kreeg weliswaar licht voordeel maar in vesteerde zoveel tijd dat hij voor de laatste twaalf zetten minder dan een halve minuut bedenktijd over had. In die fase maakte Mbaye de tactische fout lang na te denken. Dat gaf Van der Wal de kans om nog voor zijn vlag viel, het vereiste aantal zetten op het bord uit te voeren en daar mee een dreigende nederlaag af te wentelen. Aan Rob Clerc lag toen de taak de zesde Nederland se zege veilig te stellen. Naarma te de strijd vorderde kreeg Diallo het steeds moeilijker, maar de Afrikaan verweerde zich uitste kend. Het duel vergde bijna zes uur en 83 zetten alvorens Clerc moest berusten in een puntende- ling. tegen Amerika strijdlust te zijn ingebracht. Korenevski en Koe- perman besloten al spoedig tot remise. Baljakin speelde tegen Autar op scherp terwijl Gant- warg moeizaam ploeterde tegen de Canadees Gaëton Gagnon die op het eerste bord de Braziliaan De Teixera sterk verving. De Noordamerikaan kwam binnen de tijd net twee zetten tekort om voor een verrassing te zorgen. Nu won Gantwarg in een voor hem wel betere maar niet direct winnend eindspel. Baljakin be sliste daarna via een doorbraak op de linkervleugel kort na de vijftigste zet de partij tegen Au tar wat de Sowjet-Unie op een 5- 1 bracht. bordvolgorde in de Europese teams leverde voor het A-team het gewenste effect op. Fraaie overwinningen van Issale- ne en Verpoest vormden de basis voor een 5-1 zege. JESI (AFP) - De kopmannen namen gisteren in de zeven de etappe van de Ronde van Italië alvast een voorschot op de rustdag, die voor vandaag in Foggia was vastgesteld. Rose-truidrager Visentini en favoriet Hinault deden geen trap teveel op de 185 kilometer van Cervia naar Jesi. De zon scheen fel op de vernissend venijnige hellingen van de Apen nijnen. De kopstukken koesterden zich in de warmte, terwijl een be slissende slag best tot de mogelijk heden had behoord. Het werd de dag van de tweede garnituur. De Italiaan Orlando Maini behoorde tot de zes dapperen, die na 98 kilo meter de vrije ruimte zochten en die behielden tot de finish. Maini was de slimste en snelste in de slot- kilometers en bezorgde zijn ploeg, opgebouwd rond de Spanjaard Le- jaretta, de eerste zege in zes maan den koers. De beslissende ontsnapping kwam op de naam van de Frans man Dominique Arnaud, een trou we volger van Bernard Hinauft. Maini was bij kilometerpaal 98 at tent, evenals de Zwitser Urs Zim- mermann (op 8.20 van Visentini een gevaarlijke outsider), de Italia nen Marco Giovanetti en Fabrizio Vannucci en de Fransman Philip pe Poissonnier. Geen van de ren ners was lid van dezelfde ploeg. Ie dereen reed voor zijn kans. Het pe loton wenste de uitbraak niet te dwarsbomen. De voorsprong liep op tot zes minuten, maar slonk door het hoge tempo in de slotfase tot minder dan twee minuten. Giu seppe Saronni won tenslotte de groepssprint, waar Maini 1.52 eer der het doek gepasseerd was. Jo- han van der Velde werd tiende, Van Meer 22ste. In de strijd om de dagprijs dacht Arnaud twee kilometer voor het eind de beslissende coup te plaat sen. Maini, een 26-jarige coureur uit Bologna die pas één keer eerder als prof succesvol was, sprong ech ter in zijn wiel en weigerde de kop over te nemen. Tweehonderd me ter voor de meet waren de vier vluchtmaten terug. Op het laatste rechte eind in de straten van Jesi demarreerde Maini uit alle macht Rose-truidrager Roberto Visentini en de nummer twee in het algemeen klassement Bernard Hinault (rechts) doen geen trap teveelmaar blijven waakzaam in de zevende etappe van de Giro. Achter dit tweetal Greg Lemond. (foto ap> en bleef Zimmermann, vorig jaar spanning leider, met 28 seconden winnaar van de Ronde van Zwit- voorsprong op Hinault en een mar- serïand, en Giovanetti voor. ge van 1.16 op de nummer drie, Le- Visentini bleef zonder veel in- jarreta. DEN HAAG - De strijd om de eind zege in de internationale wieler avondzesdaagse ligt na de vierde etappe, gisteravond op de Haagse Valeriusstraat, weer volledig open. Axel Hermans leek na woensdag na de winst in de Markthofronde op rozen te zitten, maar deson danks raakte hij de pas veroverde leiderstrui gisteren pardoes weer kwijt aan zijn rivaal Harry de Boer. Dat bracht de nodige consequen ties met zich mee. Zo kan zo lang- zamerahand van de lepe Harry de Boer worden aangenomen, dat hij zelfs in zijn eentje sterk genoeg is om alsnog een gooi naar de over winning te doen. Daarbuiten wist ook het Britse selectielid Sefton als de etappe-winnaar van gisteren een fikse opmars in het klassement te maken en zal van nu af ook met hem rekening moeten worden ge houden. Na vier etappes voert De Boer het klassement met 39 pun ten aan, gevolgd door Hermans met een score van 37 en Sefton met 27 punten. De Du Prie-Spaarbank formatie offerde zich gisteren op het minia- t.uurondje van de Valeriusstraat (lengte 900 meter) volledig voor de belangen van zijn kopman Axel Hermans op, maar kon toch niet verhinderen dat zij aan het einde van de koers de grip op de gang van zaken enigszins kwijtraakte. Nadat verschillende groepjes het uitgedunde peloton hadden weten te dubbelen, reed in de finale van de koers een vijftal renners uit de groep weg: Harry de Boer met zijn schaduw Axel Hermans, Ton Schouten, Peter Voshol en de Brit Sefton. Toen vervolgens het kopgroepje een tweetal ploeggenoten van Sef ton had opgeslokt, rook de Engels man zijn kans. Sefton ging gedeci deerd aan de haal en won, mede dankzij het afstopwerk van zijn landgenoten, met ruime vor- sprong. Voor Axel Hermans leek er nog niet veel aan de hand, ware het niet dat zijn eindschot het ditmaal (mede vanwege het uit de toeclips schieten van zijn voet) volledig liet afweten. Achter Voshol kon De Boer daardoor de derde plaats meepikken, terwijl Hermans het met een vijfde plaats diende te la ten en daardoor kostbare punten verspeelde. Vanavond treden de renners op de Haagse Betje Wolf- straat aan, om morgenmiddag om half vijf in Noord wij k-binnen voor de finalerit te vertrekken. RIO DE JANEIRO (DPA/Reuter) - Elf dagen voor de eerste kwalifica tiewedstrijd van Brazilië voor de eindronde van het wereldkam pioenschap voetbal in Mexico, heeft de bond van het grootste Zuidamerikaanse land bonds coach Evaristo Macedo ontslagen. Het vertrek van de trainer, die iets meer dan een maand geleden werd aangesteld, kwam niet als een ver rassing. In de voorbereiding op de kwalificatieduels leed het Brazi liaanse nationale elftal, dat het moest doen zonder zijn in Italië spelende vedetten, drie nederlagen en werd er even vaak gewonnen. Na het verlies (1-2) in het week einde tegen Chili in Santiago, werd het elftal op het vliegveld van Rio de Janeiro door een grote menigte boze supporters opgewacht. Zij eisten het vertrek van Macedo, die als enige verantwoordelijk wordt gesteld voor de slechte resultaten. De woede van de duizenden sup porters was zo groot dat de politie de bondscoach moest begeleiden op zijn weg naar een gereedstaan de wagen. Niet alleen de supporters, maar ook de media in Brazilië uitten ern stige kritiek op Macedo en zijn team. „Brazil, een nieuwe catastro fe", sierde met grote letters het dagblad O Globo. Volgens de Jor- nal dos Sports moest Gód bedankt worden, dat de voorbereidingspe riode voorbij was. „Gelukkig heb ben de slechte resultaten geen di recte gevolgen. Duidelijk is wel dat er iets moet gebeuren". De Braziliaanse bond vond dat ook. Grote vrees bij de voetballief hebbers is dat het land zieh voor het eerst in de historie niet zal kun nen plaatsen voor de eindronde. Als opvolger van Macedo is Tele Santana benoemd, de vroegere bondscoach die op het moment nog in Saoedie-Arabië werkt. UDINE (AFP) - De rechtbank in Udine heeft donderdag de Braziliaanse international Zico veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf. Verder moet de bij Udinese spelende Braziliaan een boete betalen van bijna 4 miljoen gulden. Volgens de rechter is bewezen, dat Zico lires ter waarde van ruim 6 miljoen gulden illegaal naar het buitenland heeft gesmokkeld. De Braziliaan was woensdagavond uit Italië vertrokken naar zijn thuis land om zich voor te bereiden op de komende reeks van interlandwed strijden van Brazilië. AMSTERDAM (GPD) - Uitgerekend in de stad Amsterdam, waarmee sportief Neder land in 1992 op olympisch niveau wil pronken, deelde NSF-voorzitter Peter van Dorst gisteren mee dat de Nederlandse sportwereld binnenkort op de bedeltoer gaat. Uiteraard waren dat niet de letterlijke woorden van de eerste man van de Nederlandse Sport Fede ratie. Het feit echter dat straks tv-shows a la Willem Ruis of Ted de Braak het gat moeten vullen dat opnieuw bij de Stichting Nationale Sporttotalisator (SNS) valt, is moeilijk voor een andere uitleg vatbaar. ADVERTENTIE De escapade naar de tv-studio's en met name naar die van de AVRO en de TROS, waarmee nu op initia tief van de Stichting Sport Support besprekingen over zo'n reeks shows ten behoeve van de sport lo pen, is een gedwongen stap. De verwachting is dat de sport voor volgend jaar niet meer dan 32 mil joen gulden aan toto- en lottogel- den zal kunnen verdelen. Hoewel de abonneelotto inmiddels al zo'n 125.000 klanten heeft - zij het dat de helft al in de 'oude' lotto speelde t blijft de terugval zich doorzetten. In '83 bedroegen de te besteden middelen nog 52 miljoen. In '84 be gon de vrije val die pas bij 40 mil- LONDEN (AP) - De gemeente Bradford wil de elftallen van Enge land en West-Duitsland die in 1966 de finale van het wereldkampioen schap voetbal in Wembley speel den uitnodigen voor een benefiet wedstrijd om de slachtoffers en na bestaanden van de stadionbrand van elf dagen geleden financieel te ondersteunen. De wedstrijd zou op 28 juli in Leeds gespeeld moeten worden. Volgens het hoofd van de dienst re creatie van Bradford, Howell Wil liams, hebben de spelers van het toenmalige Engelse elftal, dat met 4-2 won, hun medewerking toege zegd. Williams zei naar de Bonds republiek te zullen reizen om de Westduitse spelers over het plan te polsen. De Engelse bekerwinnaar Man chester United heeft eveneens aan geboden een benefietwedstrijd te spelen tegen Bradford City. Bij de ramp op 11 mei verloren 53 men sen het leven. joen eindigde om nu z'n neerwaart se tocht voort te zetten tot uitein delijk 32 miljoen. Afgerond Een uiterst sombere gang van za ken in een tijd waarin de sport het toch al zwaar te verduren heeft. Vooral op gemeentelijk niveau want juist daar komt de bezuini- gingsgolf het hardst aan. „Het is nu zelfs zo dat een van de tien vereni gingen op de rand van de financië le afgrond balanceert door de toe nemende lastenverzwaring", aldus Peter van Dorst, die vreest dat de contributies sterk zullen stijgen waardoor georganiseerde sporters moeten afhaken. Juist in een perio de, waarin het aantal jeugdleden door de dalende curve van de ge boortegolf al vrij drastisch af neemt, gemeenten zich als concur renten opwerpen door het organi seren van eigen activiteiten en sportscholen zich in toenemende mate op de sportmarkt gaan bewe gen. Hoewel de sport door de rijks overheid tot nu toe aardig is ge spaard in de bezuinigingsronden is het niet onmogelijk dat in de voor de komende jaren aangekondigde bezuinigingen die sportwereld nauwer betrokken zal worden. Het warme hart dat staatssecretaris Van der Reijden de sport toedraagt is uiteraard geen keiharde garan tie. De sport kan echter niet meer in casseren. Zeker niet in een tijd waarin de sociaal-maatschappelij ke invloed alsmaar groter wordt en van de sport verwacht wordt dat ze zich op tal van gebieden als sport overdag, sport voor minderheden enzovoorts beweegt. De tv-shows moeten even finan ciële soelaas brengen en de kloof tussen 40 en 32 miljoen dichten. Structureel moet er uiteraard ook het een en ander gebeuren. Peter van Dorst benutte met graagte de voorzet van de voorzitter van het Koningin Julianafonds die onlangs zei het als een reëele mogelijkheid te zien dat de sport in de nabije toe komst volledig over de opbreng sten van toto en lotto zou kunnen gaan beschikken. Verdeelsleutel Al heel lang staat de verdeelsleu tel ter discussie. Grofweg komt het er op neer dat in de wettelijke spel regels staat dat de sport eenderde van de te verdelen toto- lottomid delen afstaat aan cultuur, maat schappelijk welzijn en volksge zondheid. Een verdeelsleutel die binnen de sport steeds meer kri tiek oproept naarmate de charita tieve instellingen over steeds meer mogelijkheden gaan beschikken als gevolg van inkomsten uit de Al gemene Loterij Nederland, Tele- bingo, de 'Een-twee-drie-shows', collectes, bijzondere postzegeluit giften enzovoort. Veel charitatieve instellingen beschikken over reser ves die toto en lotto in het geheel niet meer hebben. In een brief onder andere aan staatssecretaris Van der Reijden van WVC doet de NSF dan ook een beroep op de regering en parle ment om die verdeelsleutel zo te wijzigen dat de sport meer baat bij toto en lotto heeft. Ook wordt aan gedrongen op maatregelen tegen de illegale lottopraktijken die de sportmarkt met tientallen miljoe nen guldens per jaar zouden afro men. De \nce-voorzitter van de SNS en tevens secretaris-generaal van WVC's sportzaken, de heer A. J. Gijsbers zei in dit verband letter lijk: „Nu er meer geld uitgetrokken wordt voor het bestrijden van de criminaliteit wil ik met het minis terie van justitie bezien of bestrij ding van illegale lotto hier ook on der valt". Speciaal voor u verschijnt er tot en met 7 juli ieder weekend een speciale editie van De TeleVizier- Zondag. Vol boeiende ver halen, veel informatie. Een heerlijk ieesmagazine. Gratis vanaf vrijdagavond op ons station verkrijgbaar. Voor het weekend! Zolang de voorraad strekt. 'tlsEssodie'tdoet. (cSSOJ

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13