Britse interesse Eureka-project Doordacht nva v lid Geen gratie voor joodse terroristen Europees antwoord op SDI Staakt-het-vuren in Libanon houdt stand Zwartboek over controle aan de Belgische grens Moskou wil overleg veiligheid in Azië Honduras-VS eensgezind Pisani door promotie weg Sjamir dreigt Peres met kabinetscrisis WOENSDAG 22 MEI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 PARIJS (AP/ANP) Groot-Brittanniè is steeds meer geïnteresseerd in het Franse voor stel voor een grootscheeps Europees onderzoeks- en ontwikkelingsproject op het gebied van de ruimtevaart en geavanceerde technologie. De Britse minister van buitenland se zaken Sir Geoffrey Howe gaf gisteren blijk van de interesse in het zogenaamde Eureka-project tij dens een lunch met zijn Franse ambtgenoot Roland Dumas. Britse functionarissen verklaarden echter dat eventuele deelname aan Eure ka niet betekent dat Engeland af ziet van deelname aan het Ameri kaanse Strategische Defensie In- tiatief, het zogenaamde Star Wars- onderzoek. Het Franse voorstel voor Eureka, dat meer op burger- dan op militai re doeleinden is gericht, blijft voor alsnog vrij vaag, maar lijkt vooral bedoeld als tegenhanger voor het SDI, waarvoor de VS zijn Europe se bondgenoten heeft verzocht om samenwerking. De Franse president Mitterrand verwierp het Star Wars-project tij dens de economische topconferen tie eerder deze maand in Bonn en uitte zijn bezorgdheid over de mo gelijkheid dat Europa technologi sche kennis bijdraagt aan een niet- Europees project. De Europese landen, zei hij op een persconfe rentie, 'moeten hun bronnen aan kennis, technologie en intelligentie bewaren en ten dienste stellen van een Europees project.' De Britten waren De leider van de Franse socialis tische partij, Lionel Jospin, en de van de eer- voorzitter van de Westduitse sten die van grote interesse in het ciaal-democratische partij, Willy Amerikaane project blijk gaven. Brandt, hebben gisteren verklaard De Amerikanen hebben beloofd de dat het Amerikaanse 'Star Wars- verworven kennis te delen met de Europeanen en gezegd dat de project' leidt tot ontwrichting van het bewapeningsevenwicht. Zij de- derzoekscontracten ten goede kun- den een beroep op hun mede-Euro- BRUSSEL - De versoepeling van de controles aan de binnengrenzen tussen de Benelux, Frankrijk en West-Duitsland zal zeker niet lei den tot een vermindering van het aantal klachten over die controles. Zolang er in de EG nog tal van 'krakkemikkige' regelingen blij ven bestaan, wordt dit probleem niet afdoende opgelost. door Hans de Bruijn Dat is de stellige overtuiging van de Nederlandse Europarlementa riër Pam Cornelissen (CDA). Hij heeft de laatste maanden een uitge breid onderzoek ingesteld naar aanleiding van de vele klachten over vooral de controles aan de Ne derlands-Belgische grens. Volgens Cornelissen is er een grote spanning 'tussen de Brussel se leer en de praktijk van alle dag aan de grenzen'. Nu de vijf landen binnenkort de personencontrole willen gaan afschaffen en de goe derencontrole tot steekproeven gaan beperken, lijkt een verbete ring mogelijk. Maar Cornelissen zei gisteren in Brussel "niet de overtuiging te hebben dat het over een half jaar ineens allemaal an ders zal zijn". Europese bedrij- Vreven zijn Amerikaanse ambtge noot Caspar Weinberger in een pri- végesprek had verteld dat België Harry van den Bergh i da afgevoerd. Blaauw zal vandaag voorstellen had besloten tot deelname. Vreven dat de lidstaten van de WEU mee- zei dat de woordvoerder zich doen aan het onderzoek naar moest hebben vergist. BEIROET (AP/AFP/UPI) - Na 48 hun door «randen verwoeste uur van gevechten waarbij zeker wangen waren doodgebloed, 121 mensen om het leven zijn geko- omdat medische hulpteams niet in men, is de felle strijd rorid de Pale- s^aa^ bleken bij hen te komen. In stijnse kampen in Beiroet gister- vfrkif1"g w0eId gezegd dat avond gestaakt na een wapenstil- fif o fv.°P stand die is bewerkstelligd door een sji'itische leider. Het bestand werd afgekondigd nadat Palestijn se guerrillastrijders, die twee da gen lang waren belaagd door mili- hadden moeten wachten. Door de opmars van de Palestij- en tot in de wijk Fachani kregen zij een reeks stellingen in handen die het slagveld beheersten. De tieleden van de sji'itische Amal-be- kansen leken zich toen voor hen te weging, een paar uur eerder door keren. Tientallen Palestijnse strij de omsingeling waren heengebro- ders verdreven de Amal ken en enkele flatgebouwen had den veroverd vanwaar zij de flan ken van de Amal onder een sper vuur legden. De wapenstilstand, waarvoor is bemiddeld door de pro-Palestijnse fundamentalistische sji'itische lei der Sjeik Hoessein Fadlallah, lijkt rand tot dusver redelijk te worden nage leefd. Ziekenwagens van het Rode Kruis werden toegelaten tot de kampen om gewonden af te voe ren. Eerder had het Rode Kruis de strijdende partijen opgeroepen ambulances te laten passeren om de gewonden te helpen. Palestijnse zegslieden verklaar den dat maandag veel slachtoffers tot-man gevechten uit enkele hooggelegen flatgebouwen bij het kamp Sabra in West-Beiroet, even voordat Fadlallah het bestand af kondigde. Palestijnse woordvoer ders vertelden dat hun strijders ook het Gazaziekenhuis aan de Sabra hadden heroverd, Buitenland kort Treinroof De drie gemaskerde en gewapen de mannen die gisteren de post trein tussen Antwerpen en Brussel overvielen zijn er met 21 zakjes dia manten vandoor gegaan. De edel stenen vertegenwoordigen een waarde van 30 miljoen frank, dat is 1,68 miljoen gulden. dat maandagavond door de Amal was ingenomen. Syrië, dat probeert een eind te maken aan de 10 jaar durende, bloedige burgeroorlog in Libanon, stelde PLO-voorzitter Jasser Ara fat verantwoordelijk voor de ge vechten rond de kampen. Syrië steunt radicale PLO-groeperingen die Arafat willen afzetten. Damas cus leek geschrokken door het feit Haf Hp rivalicprpnHp PT.O-cn-npnp- maandag vijf politie-commando s Unesco De directeur-generaal van de Unesco, M'Bow, heeft gezegd dat 300 medewerkers zullen moeten vertrekken als gevolg van de bezui nigingen die door de terugtrekking van de Verenigde Staten uit de VN-organisatie noodzakelijk zijn geworden. Criminaliteit Noord-Ierland, waar de afgelo pen 16 jaar door de strijd tussen ka tholieken en protestanten bijna 2500 mensen om het leven zijn ge komen, heeft de minste criminali teit van heel Groot-Brittannië. Volgens het jaarrapport van het Britse bureau voor de statistiek zijn buiten de politieke bomaansla gen, schietpartijen, bankoverval len en autodiefstallen, per 100.000 inwoners slechts 4112 vergrijpen gepleegd. Dat is de helft van het percentage in Schotland. Zeden misdrijven worden in Noord-Ier land slechts half zo vaak gepleegd als in sommige delen van Enge land. Massamoord De politie van Ecuador is op zoek naar twee mannen die ervan worden verdacht 22 vrouwen te hebben vermoord. De afgelopen weken zijn op drie plaatsen in de buurt van de havenstad Guayaquil graven ontdekt waarin de lijken van 22 vermoorde vrouwen lagen. Volgens een onderzoek van justitie zijn de vrouwen verkracht, gefol terd en daarna doodgestoken of doodgeschoten. Jasser Arafat zich tot Arabische leiders en communistische landen gewend met oproepen om de bloe dige strijd in de kampen te beëin digen. Een bevelhebber van Amal die zichzelf identificeerde als Abu Mirad, verklaarde aan de rand van het omsingelde kamp Bouij el-Ba- rsgneh dat aan Palestijnse zyde ie dereen meevocht. 'Mannen, vrou wen, jongens, zelfs meisjes gooien met handgranaten'. ADVERTENTIE Als het om een vakantie verzekering gaat laat u dan adviseren door een assurantie kantoor met dit vignet. Top-Adviseurs in Assurantiën Het advies van een NVA-assurantie-adviseur is altijd doordacht. NVA Koningin VZilhelmmalaan 12. 3818 HP Amersfoort Het Europees-Parlementslid voor het CDA bracht gisteren een soort zwartboek naar buiten met een inventarisatie van een groot aantal klachten van particulieren en (transport)ondernemers over de gang van zaken aan de Nederlands- Belgische grens. De klachten spit sen zich daarbij toe op de controles door de Belgische douane. De Ne derlandse douane controleert nau welijks meer aan de grens. Op gezette tijden houden de Bel gen, vooral aan de grenspost Meer (in de E10 ten zuiden van Breda) controles. Vooral via die post blij ken regelmatig goederen de grens over gebracht te worden waarvoor niet aan alle formaliteiten is vol daan. Dat leidt tot grote vertragin gen en irritaties over en weer. De controles zijn vooral gericht op het ontduiken van btw. Aange zien in België de btw op de meeste produkten hoger is dan in Neder land, kopen veel Belgen en in Bel gië wonende Nederlanders goede ren in Nederland en brengen die de grens over. Wie aan de grens wordt gesnapt,- wordt veelal gedwongen de volle (Belgische) btw over het artikel te betalen plus een fikse boete. De Belgische douaniers blijken vol gens het onderzoek van Cornelis sen daarbij een nogal strenge hou ding aan te nemen. Begrip "De wijze waarop men behan deld wordt is slecht. De boetes zijn erg hoog en moeten ter plaatse contant en in Belgisch geld wor den voldaan. Eurocheques en Ne derlandse valuta worden niet geac cepteerd". Bovendien ontbreekt het de douaniers aan begrip voor de overtreders, die in veel gevallen te goeder trouw zijn. De Belgische douaniers weige ren meestal mee te werken aan het vinden van praktische oplossin gen. Wie niet meteen kan betalen, ziet zijn goederen en soms zelfs zijn auto in beslag genomen, en krijgt deze pas later, na het betalen van de boete, terug. Vooral kleine ondernemers die met goederen de grens over gaan, hebben daar veel last van. Maar Cornelissen noemt als voorbeeld ook Nederlandse disc- jockeys en musici die in België moeten optreden en die aan de grens grote problemen hebben om hun apparatuur voor enkele uren België binnen te krijgen zonder grote geldsommen op tafel te hoe ven leggen. In België wonende Nederlanders moeten vaak dubbele motorrijtui genbelasting betalen, wat in strijd is met de Europese verdragen; handelsreizigers die monsters bij zich hebben, moeten daarover btw betalen; inwoners van Baarle Her tog moeten ingewikkelde procedu res volgen om een vergunning te krijgen voor het vervoer van hun vee naar slachthuizen in België. Cornelissen heeft de laatste we ken uitgebreid een kijkje genomen aan de grenzen en bij de Belgische douanediensten. "Men raakt ver bijsterd als men die duizenden ambtenaren in allerlei bureeltjes koortsachtig stempeltjes en hand tekeningen ziet zetten, registers ziet volschrijven en Himalaya's aan bedrukt papier ziet produceren'. peanen om zich sterk te maken voor onderzoek in het kader van De Westduitse bondskanselier Franse Eureka-project. Kohl heeft onlangs nieuwe beden- wj?TT kingen tegen Star Wars geuit. Italië £j U heeft zijn standpunt nog niet ge- Het Nederlandse WD-Kamerlid heel duidelijk gemaakt, terwijl de Jan-Dirk Blaauw heeft dinsdag op Noren en Denen het Amerikaanse de WEU-assemblee in Parijs het voorstel categorisch hebben ver- initiatief genomen om via een ach- worpen. terdeur toch uitgebreid te debatte- De Belgische minister van defen- ren over de vraag hoe Europa zich sie Freddy Vreven heeft gisteren moet opstellen tegenover het Ame- ontkend dat zijn regering al heeft rikaanse SDI-project. besloten tot deelname aan het Een dag eerder was onder druk Amerikaanse Star Wars-onder- 2ijn centrumrechtse collega's zoek. Een woordvoerder van het in de assemblee een kritisch rap- Pentagon had maandag gezegd dat port 0ver het SDI van de PvdA-er anti-raketsysteem in de ruimte. Het SDI-plan telt echter verschil lende onderzoeksgebieden en Blaauw wil nu dat West-Europa zich zou moeten richten op de re search naar een defensie tegen tak- tische, ballistische raketten, zoals de Russische SS-21, -22 en -23 die bestemd zijn om op een eventueel Europees slagveld te worden inge zet. Dat raakt het speciaal Euro pees belang en met name op dat terrein zou Europa een bijdrage moeten leveren aan het SDI, zo meent Blaauw. In de ogen van de WD-er zou den de Europeanen zelfs zo ver kunnen gaan dat ze op dit terrein een eigen onderzoeksprogramma opzetten: het Europese Aerospace Defensie Initiatief (EADI). Een soort Europees SDI, zij het wel uit drukkelijk gekoppeld aan het Amerikaanse SDI. 'Tamils kunnen niet winnen' COLOMBO (AP) - De Srilankaan- se minister van veiligheid, Lalith Athulathmudali, heeft gisteren op een persconferentie verklaard dat de strijd van de regering in Colom bo erop is gericht de Tamils ervan te overtuigen dat ze de strijd 'mili tair niet kunnen winnen.' Volgens hem zijn de 'terroristen' niet bereid tot een politieke oplossing of dis cussie. minister bevestigde in het oostelijke district Batticaloa door een landmijn om het leven zijn gekomen. dat de rivaliserende PLO-groepe ringen zich na de aanval van de pro-Syrische Amal achter Arafat hadden geschaard. De Palestijnen braken uit nadat zij herhaalde malen aanvallen van de Amal hadden afgeslagen. Vol- WASHINGTON (AP) - Honduras gens de politie zijn gisteren 39 en de Verenigde Staten zijn het mensen om het leven gekomen en roerend eens over de noodzaak om 252 mensen gewond geraakt. de communistische agressie in Eerder op de dag had PLO-leider Midden-Amenka het hoofd te bie- - 9 den. In een gezamenlijk communi- Echtpaar wilde groot gezin en kreeg zevenling ORANGE (UPI/DPA) - De 30- jarige Amerikaanse lerares Pat- ti Frustaci heeft gisteren zeven kinderen ter wereld gebracht. Het zou een record zijn geweest als één van de zuigelingen niet dood was geboren. Een zesling is tot dusver het grootste aantal levend geborenen. Vier jongetjes en twee meis jes overleefden de bevalling, die met de keizersnede gebeur de. Zij wogen gemiddeld 900 gram en werden direct naar couveuses overgebracht. Me vrouw Frustaci en haar echtge noot Samuel hadden al een zoontje van een jaar. Omdat zij snel een groter gezin wensten gebruikte de vrouw het middel Perganol, dat de vruchtbaar heid vergroot. Het paar hoopte op een drieling, het werden er iets meer. qué na een twee uur durend ge sprek tussen president Reagan en president Suazo Cordova stond dat de VS de 'benodigde maatregelen' zullen treffen om Honduras te steunen bij 'de verdediging van zijn soevereiniteit en territoriale in tegriteit tegen de communistische agressie.' Voor het overleg hadden Ameri kaanse functionarissen gezegd dat Honduras een nieuwe bevestiging wüde van de Amerikaanse steun uit vrees voor eventuele plannen van het buurland Nicaragua. De VS heeft zich vastgelegd op be paalde verplichtingen die ver woord zijn in een defensieverdrag MOSKOU (AP) - De Russische partijleider Michail Gorbatsjov heeft gisteren tijdens een diner voor de bezoekende Indiase pre mier Rajiv Gandhi gepleit voor een Aziatische veiligheidsconferentie, naar het voorbeeld van de Europe se veiligheidsconferentie van 1975 in Helsinki. Doel van die conferentie zou moeten zijn het consolideren van de veiligheid in Azië. Gorbatsjov zei dat de veiligheidsproblemen in het werelddeel 'in sommige gebie den acuter en pijnlijker zijn dan in Europa'. Maar ondanks de 'ijzige wind van overzee' stelde hij vast dat de ontspanning die in Helsinki begon, veel bereikt heeft voor Eu- voor het Westelijk Halfrond, dat wel het Rio-verdrag wordt ge noemd. Eerder had Suazo gezegd dat de weigering van het Amerikaanse Congres om steun te geven aan de anti-sandinistische rebellen die vanaf Hondurees grondgebied opereren, een overwinning voor het communisme was. Volgens hem is het de Nicaraguaanse rege ring die van alle Middenameri- kaanse landen de meeste obstakels opwerpt voor een vreedzame op lossing voor de conflicten in het gebied. Reagan zei dat hij 'bemoe digd' was door Suazo's uitlatingen. ropa en in Azië eenzelfde resultaat kan bewerkstelligen. Gandhi, die in de Sowjet-Unie zijn eerste officiële buitenlandse bezoek aflegt sinds hij zijn ver moorde moeder Indira opvolgde, werd in Moskou met alle egards van een staatsontvangst ingehaald. Op het vliegveld van Moskou werd de Gandhi begroet door premier Tichonov en minister van buiten landse zaken Gromiko, en in het Kremlin door Gorbatsjov en diens echtgenote Raisa verwelkomd. Uit de ontvangstplechtigheden viel af te leiden dat het Kremlin de India se premier als een bijzonder be langrijke gast beschouwt. Volgende maand reist Gandhi naar de Verenigde Staten, waar mee zijn land vorige week een overeenkomst sloot voor de over dracht van geavanceerde Ameri kaanse technologie. Zowel Gandhi als Gorbatsjov legden in hun tafelredes de nadruk op het belang van de Indo-Russi sche samenwerking. Beiden riepen op tot uitbreiding daarvan. Vol gens het persbureau Tass zullen de tweede landen tijdens het huidige bezoek een akkoord sluiten over commerciële, economische, weten schappelijke en technische samen werking tot het jaar 2000. Tevens zullen akkoorden worden gete kend voor Russische hulp bij olie- en kolenwinning, opwekking van elektriciteit en machinebouw. Aanpassing van apartheidswet KAAPSTAD/ GENEVE/ WAS HINGTON (Rtr./UPI) - De Zuid- afrikaanse regering heeft besloten de apartheidswet te schrappen, die multiraciale politieke partijen ver biedt. Dat heeft minister Allan Hendrickse, die leider is van de Ar beiderspartij voor kleurlingen, gis teren gezegd. De beslissing is ech ter nog niet officieel door de rege ring bekendgemaakt. Het Zuidafrikaanse parlement bestaat uit drie gescheiden kamers voor blanken, kleurlingen en in- diërs. Door het afschaffen van de wet wordt het mogelijk dat één partij vertegenwoordigers heeft in alle drie kamers. Binnen iedere ka mer moeten de politici echter tot het ras behoren, waarvoor de ka mer is bedoeld. Dit op grond van een andere apartheidswet. Zwar ten blijven van deelname uitgeslo ten. Het Amerikaanse huis van Af gevaardigden dat komende maand moet beslissen over een wet die le ningen aan de regering en aan be drijven in Zuid-Afrika verbiedt, heeft gisteren al in ruime meeder- heid een wyzingsvoorstel afgewe zen van tegenstanders van zo'n wet. De kans dat het tot een 'lenin genboycot' komt, is daardoor toe genomen. De directeur-generaal van de In ternationale Arbeidsorganisatie GLO), Francis Blanchard, heeft gisteren de vrees uitgesproken dat de positie van de zwarten in Zuid- Afrika onder druk van de economi sche teruggang nog verder zal ver slechteren. Hij zei dat het blanke minderheidsbewind in toenemen de mate geweld gebruikt om het systeem van apartheid te handha ven tegenover groeiend verzet van de van steeds meer verstoken ra kende zwarte bevolking. PARIJS (GPD) - De Franse rege ringsafgezant voor Nieuw-Caledo- nië, Edgar Pisani, is door president Mitterrand tot minister voor dit omstreden overzeese gebied be noemd. De benoeming betekent dat Pisani niet naar Noumea zal te rugkeren. Het nieuws van zijn 'bevordering' werd in Parijs be kendgemaakt terwijl Pisani per vliegtuig op weg was naar de Fran se hoofdstad om er het plan voor de regionale verkiezingen in het parlement te komen verdedigen. De 'bevordering' van Pisani tot minister leidt niemand om de tuin. Op deze manier is de regering op eervolle manier van zijn afgezant af, van wie men hoge verwachtigen had gehad, maar die door een te uitgesproken standpunt ten gunste van de autochtone Kanaken grote onrust op het eiland teweeg had gebracht. TEL AVIV - De Israëlische Arbei derspartij heeft gistermiddag in de Knesset de vrijlating van de joodse terreurgroep categorisch van de hand gewezen. Het rechtse Likoed- blok en de religieuze partijen had den dat voorgesteld, om 'tegen wicht' te bieden voor de uitwisse ling van afgelopen maandag van 1150 gedetineerde Palestijnen en een Japanner tegen drie Israëli sche krijgsgevangenen. door Taco Slagter Likoed-leider en tevens vice-pre mier van het kabinet van nationale eenheid, Sjamir hield echter de poot stijf. Hij wenste dat premier Peres de processen tegen de joodse ondergrondse zou laten staken en verlangde gratie voor de al veroor deelde terroristen. Tevens bleef de ook met de portefeuille van buiten landse zaken belaste minister vast houden aan de doodstraf voor ter roristen die een moord hebben ge pleegd. Voor de socialisten lag de zaak simpel. Zij meenden dat de sugges tie van hun politieke tegenspelers in een rechtsstaat niet kan. Hoewel ook de Arbeiderspartij met pijn de vrijlating van honderden wegens moord en doodslag veroordeelde Palestijnen onder ogen zag en het naar rationele normen als een grote fout bestempelde, vond de partij toch dat een fout nooit met een nieuwe fout goedgemaakt kan worden. Niettemin hadden de so cialisten op voorhand de voor de wereld unieke joodse waarde aan vaard, dat iedere Israëlische sol daat op het slagveld erop kan reke nen dat hij tegen welke prijs dan ook naar huis zal worden gehaald. Voor de Likoed en de confessio nelen in de politiek bleef het een kwestie van genade voor recht. Naar hun oordeel vocht de opge pakte joodse ondergrondse juist te gen het Palestijnse terrorisme. Een veroordeling van het eigen rechter spelen kwam de voorstanders van de gratie in de parlementaire dis cussie van maandag nauwelijks meer over de lippen. Volgens vice- premier Sjamir vormen de leden van de joodse terreurgroep geen gevaar meer voor Israël en staat dus niets meer hun algemeen par don in de weg. Vermoedelijk zal komende zon dag tijdens het wekelijkse kabi netsberaad de kwestie hoog op de agenda staan. Sjamir heeft het dreigement van een kabinetscrisis nog niet ingetrokken. Premier Pe- .res echter zal aan deze politieke chantage hoogstwaarschijnlijk niet toegeven. Hij wordt daarin ge steund door de minister van justi tie Nissim, de enige Likoed-be- windsman die de partijlijn niet volgt. Nissim wees erop dat de rechtsgang geen zaak van de poli tiek is en gratie tot de competentie van het staatshoofd behoort. De algemene verontwaardiging in Israël over de inwilliging van de eisen van Achmed Jibrils organisa tie 'Het volksfront voor de bevrij ding van Palestina' is nog niet ge luwd. Nu er ten minste 600 uit ge vangenschap ontslagen Palestij nen - onder wie tientallen notoire moordenaars - zich weer bij hun families in de bezette gebieden hebben gevoegd, vrezen velen dat Israël sterker dan ooit tevoren van binnenuit met terrorisme zal wor den bestreden. Israëls minister van defensie Ra bin heeft op die vermeende angst een voorschot genomen. In krasse bewoordingen stelde hij dinsdag middag op een persconferentie in Tel Aviv dat alle op vrije voeten ge stelde Palestijnen in de bezette ge bieden collectief weer achter de tralies verdwijnen als ook maar een haar van een Israëlische mili tair of burger door hen zal worden gekrenkt. Of de wet dat nu toestaat of niet, daar vinden we wel wat op, aldus Rabin. Alle vrijgekomen Pa lestijnen krijgen de veiligheids dienst op bezoek, die hen nog eens zal inprenten dat de zorg voor de familie hen beter past dan het plaatsen van een bom bij een bus halte.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7