Geen straf voor ambtenaar BZ 59r VNG laakt kabinet Legertop pleit voor langere dienstplicht contact lenzen Ziekenfonds weigert stottertherapie 96r Na interview over Tamils Arts geschorst wegens 'hulp' aan verslaafden VEEL WATEROVERLAST ft Omvangrijke zwendel met ritmachtigingen Len Del Ferro Stichting spant kort geding aan MODERN Wl BOEKENKAST 5-Planks WOENSDAG 22 MEI 1985 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (GPD/ANP) De topambtenaar Kuethe, die voor de AVRO-televisie ernsti ge kritiek heeft geuit op het plan van de regering om de ruim 3000 in ons land verblijven de Tamils terug te sturen naar Sri Lanka, is geen spreekverbod opgelegd. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) achtte dat gisteren in een gesprek met Kuethe niet nodig. Kuethe noemde het gesprek met de bewindsman fair. „Ik ben heel prettig behandeld", zei hij na afloop. AMSTERDAM (ANP) - Het Me disch Tuchtcollege in Amsterdam heeft gisteren een 85-jarige zenuw arts uit de hoofdstad voor drie maanden geschorst in de uitoefe ning van de geneeskunde, omdat hij heroïne verslaafden verkeerd heeft behandeld. De zenuwarts verstrekte onder meer overmatige hoeveelheden methadon een vervangingsmiddel voor heroïne - aan de verslaafden. Volgens het tuchtcollege is de arts tekort geschoten in de noodza kelijke zorg aan verslaafden en heeft hij zonder selectie in groten getale patiënten, onder wie talrijke buitenlanders, aangenomen. Hij pretenteerde daarbij dat hij kon zorgen voor ontwenning en terug keer in de maatschappij, maar zijn behandeling was niet zonder risico voor de patiënten en van enig daadwerkelijk therapeutisch effect is niets gebleken, aldus het tucht- college. Volgens dit college heeft de arts het vertrouwen in de medische stand ernstig ondermijnd. Het te kent daarbij aan dat de zenuwarts niet de indruk maakte te kwader trouw te hebben gehandeld; ook is niet gebleken dat hij uit winstbejag handelde. Tot 1979 was de arts voorname lijk actief als verzekeringsgenees- kundige. Vervolgens werd hij be trokken bij de behandeling van he roïne verslaafden, aanvankelijk op verwijzing door huisartsen, maar later vrijwel alleen op aanbeveling van patiënten en oud-patiënten. De toeloop werd al gauw zo groot dat hij al zijn tijd aan verslaafden is gaan besteden. Volgens zijn eigen opgave heeft hij van 1979 tot 1983 ongeveer 2.000 tot 3.000 drugspa tiënten gezien, van wie hij er we gens overbelasting 400 heeft door verwezen naar voornamelijk de GG en GD. Uit een onderzoek bij apotheken is verder aan het licht gekomen dat de arts in Amsterdam de grootste voorschrijver was van methadon. De voor het overgrote deel buiten landse - vooral Duitse - patiënten lijken zich volgens het tuchtcolle ge te hooi en te gras bij de zenuw arts te melden, met nu eens korte dan weer lange tot zeer lange tus senpozen en dat veelal jaren achtereen. De noodzakelijke con trole op het gebruik van de door hem voorgeschreven medicijnen in de vorm van methadon kan op die manier niet, in elk geval onvol doende worden uitgeoefend, vindt het tuchtcollege. Overigens mogen huisartsen sinds begin dit jaar geen methadon meer voorschrij ven aan verslaafden. Dit is voorbe houden aan de GG en GD. Het tuchtcollege heeft ook nog gewezen op de hoge leeftijd van de zenuwarts in het licht van de grote aantallen verslaafden die voor hulp bij hem komen. Hij was al verschil lende keren door de geneeskundi ge hoofdinspectie voor de geeste lijke volksgezondheid op de vin gers getikt, maar hij reageerde niet op de brieven die hij van deze in stantie kreeg. Van den Broek zei de gang van za ken rond het interview voor de AVRO-televisie met Kuethe te be treuren. "Ik twijfel niet aan de in- tregiteit van Kuethe. Het gaat mij om de procedure die hij heeft ge volgd", aldus Van den Broek. De minister verklaarde geen maatre gelen tegen Kuethe te overwegen en hij zei verder te hopen het inci dent als afgesloten te kunnen be schouwen. Dat de commissie tot andere conclusies komt dan internationa le organisaties als bijvoorbeeld Amnesty International, schrijft Buitenlandse Zaken (BZ) toe aan een verschil van werkwijze. De kri tiek dat de Nederlandse delegatie zich door de Srilankaanse autori teiten heeft laten manipuleren, wijst de woordvoerder van het mi nisterie van de hand. „Er is niet al leen met autoriteiten gesproken", is zyn verweer. Vluchtelingenwerk Nederland en de organisaties voor ontwikke lingsprogramma's gingen gisteren nog eens in op het oordeel van Lubbers over wat de rechter van asielaanvragen zou moeten vinden en zien hierin een absolute aantas ting van de onafhankelijke rechter lijke macht die in ons land bestaat. De instellingen menen dat het Nederlandse kabinet met zijn standpunt rechtstreeks tegen het beleid van de Verenigde Naties in- koerst. Het steekt de instellingen, waaronder ook Amnesty Interna tional Nederland en de Tamil Dutch Solidarty Association, dat de maatschappelijke organisaties in het geheel niet zijn gekend in de beleidsontwikkelingen. Aangevoerd werd nog, dat er ook juridische bezwaren zijn tegen de conclusie van het kabinet, dat Ta mils in zuid Sri Lanka veilig zou den zijn. Van zo'n binnenlands vluchtalternatief is volgens een uit spraak van de Raad van State al leen sprake als anderen dan de overheid de Tamils zouden vervol gen. Dat dit het geval is, staat geenszins vast. Verblijfsvergunning Vluchtelingenwerk Nederland vindt dat de Tamils in ons land op zijn minst de vluchtelingenstatus dienen te krijgen om humanitaire redenen, zodat ze per jaar een ver blijfsvergunning krijgen. Later kan dan individueel worden nage gaan of ze politiek vluchteling zijn. Nederland zal op zeer korte ter- DEN HAAG (GPD) - Verlenging van de dienstplicht met twee maanden, herschikking van taken en het oproepen van meer dienst plichten. Dat zijn de belangrijkste uit een serie voorstellen van de krijgsmachttop, die op verzoek van minister van defensie De Ruiter advies heeft uitgebracht over de personeelsproblemen bij de krijgs macht. Het advies dient de be windsman gereedschap te ver- Proces-verbaal voor vader Karima AMERSFOORT (ANP) - De politie van Amersfoort heeft proces-ver- baal opgemaakt tegen de vader van Karima Ouchen, die zijn vijftienja rige Marokkaanse dochter op 3 mei naar Marokko had ontvoerd. Dit heeft de politie gisteren bekendge maakt. De vader wordt bedreiging ten laste gelegd. Tijdens de ontvoering bedreigde hij zijn dochter met een mes. De politie heeft hem na ver hoor vrijgelaten. Volgens een politiewoordvoer der bleek uit het verhoor dat de eerder opgegeven reden van de ontvoering (huwelijk in Marokko) niet juist was. Volgens de woord voerder wilde de vader enkele pro blemen met de moeder van Karima overleggen en het meisje onder het ouderlijk gezag plaatsen. schaffen voor een gewijzigd perso neelsbeleid, omdat per 1 augustus bij de krijgsmacht de verkorting van de arbeidsduur (atv) moet wor den doorgevoerd. Nu al wordt de krijgsmacht, en vooral de landmacht, geteisterd door personeelsgebrek, wat leidt tot overwerk dat niet of nauwelijks gecompenseerd kan worden met vrije tijd. Zonder wijziging van het beleid zal de ATV deze problemen alleen maar verergeren. Volgens een defensiewoordvoerder is het echter onwaarschijnlijk dat de be windsman het voorstel tot verlen ging van de dienstplicht zal over nemen. De atv gericht op het creë ren van nieuwe banen, ook bij de krijgsmacht, zo zegt hij. Het oproe pen van meer dienstplichtigen en herschikking van taken liggen meer voor de hand. De atveft tot gevolg dat bij de luchtmacht 400 extra militairen no dig zijn. Bij de landmacht ligt dat cijfer hoger, geschat wordt rond 800. De minister kan kiezen uit de volgende mogelijkheden: vrijwillig nadienen van militairen die met leeftijdsontslag (55 jaar) gaan, 4-ja- rige contracten met kort verband vrijwilligers omzetten in verban den van 6 jaar, oproepen van meer dienstplichtigen. Vóór augustus zal De Ruiter het parlement moeten informeren over de maatregelen die hij denkt te ne men. Uitgangspunt is, dat de de fensie-uitgaven daardoor niet mo gen stijgen. Süx - mijn het rapport van de commis- sie-Wijnaendts over de situatie van de Tamils op Sri Lanka voorleggen aan de hoge commissaris van de VN voor de vluchtelingen. Dit heeft Van den Broek gistermiddag op Schiphol meegedeeld vóór zijn vertrek naar Washington. Van den Broek zei echter dat niet was te verwachten dat dit overleg de Ne derlandse regering zal doen beslui ten tot een andere opstelling. De Tweede Kamer debatteert volgende week over het plan van de regering om de ruim 3000 in ons land verblijvende Tamils terug te sturen naar Sri Lanka. Het verzoek van de PvdA om een debat werd gistermiddag door alle fracties ge steund. ANWB-actie voor verkeers slachtoffers DEN HAAG (ANP) - De ANWB heeft gisteren een actie ten behoe ve van verkeersslachtoffers gepre senteerd. Deze bestaat uit een lan delijk informatienummer en de brochure 'Wegwijzer voor ver keersslachtoffers', waarvan 100.000 exemplaren zijn gedrukt. De bro chure-actie, die ongeveer 150.000 gulden heeft gekost, is mede gefi nancierd door de Stichting Natio naal Verkeersveiligheidsfonds. ANWB-directeur ir. R.C. Olland heeft dit tijdens een persconferen tie bekendgemaakt. De telefooncentrale is overdag bemand door leden van de juridi sche afdeling en van de Alarmcen trale. Uit eigen onderzoeken is de juridische afdeling van de ANWB gebleken dat aan informatie, ad vies en doorverwijzing sterke be hoefte is, aldus mr. S. den Ouden- Huijgen, hoofd juridische leden service bij de ANWB. Volgens Olland ziet de groep ver keersslachtoffers zich na ontslag uit het ziekenhuis vaak met Kaf kaiaanse toestanden geconfron teerd. Behalve de toch al emotione le problemen komen zij in een doolhof van juridische, administra tieve verzekeringstechnische en fi nanciële problemen terecht, en de zorg en opvang van deze groep is in Nederland verre van optimaal. De brochure zet de gang van za ken na een ongeval op een rij, waardoor verkeersslachtoffers over een wegwijzer kunnen be schikken. Agent nummer zes aangehouden in Gorinchem DORDRECHT (ANP) - Er is weer een agent, de zesde inmiddels, aan gehouden van het Gorinchemse politiekorps aangehouden op ver denking van ambtelijke corruptie. De Dordtse officier van justitie, mr. H. van Brummen, heeft dit gis termiddag meegedeeld. De ver wachting is dat ook deze agent tij delijk buiten functie zal worden gesteld. Evenals de vijf eerder aangehou den agenten, die allen op non-ac tief zijn gesteld, wordt de gisteren aangehouden agent verdacht van corrupte handelingen in en rond sekshuizen in Gorinchem. Mr. Brummen verwacht het on derzoek volgende week te kunnen afronden en wilde nog niets zeggen over eventuele geboekte resulaten. AMSTERDAM (ANP) - Met de aanhouding van veertien verdachten in Nederland en Engeland heeft de Amsterdamse politie in nauwe samen werking met Britse politie-instellingen een einde gemaakt aan een om vangrijke zwendel met ritmachtigingen en een reeks verduisteringen. Dit heeft een woordvoerder van de politie in de hoofdstad dinsdagmorgen meegedeeld. Er werden vier vrachtwagens met opleggers, een personen- busje en een partij koper ter waarde van 70.000 gulden in beslag geno men. Dit alles was afkomstig van verduistering. Volgens de politie had de hoofdverdachte die in Engeland is gearres teerd tot 1983 een transportbedrijf in Biddinghuizen. Bij een inval in diens woning in Engeland werden twee vuurwapens en honderden valse ritmachtigingen in beslag genomen. Ritmachtingen zijn nodig voor lan den die beperkingen opleggen aan het vervoer van buitenlandse goede ren in of door hun land. Het onderzoek in deze zwendelzaak begon in maart 1984 nadat een in Nederland wonende man aangifte wegens verduistering van zijn vracht wagen had gedaan tegen de hoofdverdachte. Deze was in 1983 met de noorderzon vertrokken toen zijn bedrijf failliet was verklaard. Uit het onderzoek bleek dat het bedrijf van de man vóór het faillisse ment 76 vrachtauto's in gebruik had, die vrijwel allemaal eigendom wa ren van illegaal in ons land verblijvende Turken, die vaak als chauffewur voor hem werkten. De auto's werden op naam van de eigenaar gezet, omdat hij de benodigde vergunningen en documenten wel kon „verzor gen". Hij stak het leeuwedeel van de bedrijfswinst in zijn zak. De mede firmanten werden volgens de politie met een fooi afgescheept. Op aanwijzing van de Rijksverkeersinspectie werd een inval gedaan in een drukkerij in Rotterdam. De inmiddels aangehouden directeur van dit bedrijf heeft bekend enige duizenden valse ritmachtigingen voor de hoofdverdachte te hebben gedrukt. Deze distribueerde de valse ritmach tigingen onder diverse transportbedrijven. Bij een inval in een transport bedrijf werd de eigenaar aangehouden en apparatuur voor de vervaardi ging van valse ritmachtigingen in beslag genomen. In totaal werden vijf invallen gedaan in vijf plaatsen in Nederland. Daarbij werden honderden valse machtigingen die voor verspreiding gereed lagen in beslag geno- De officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam, mr. J. Koers, heeft Engeland intussen om uitlevering van de man gevraagd. In ons land heeft hij ook nog een celstraf van twee jaar te goed. Hij werd daartoe veroordeeld wegens zijn aandeel in diefstallen van in totaal twee miljoen liter olie uit tankers in de Amsterdamse haven. ROTTERDAM - Een politieman moest gisteren in allerijl een kleuter in veiligheid brengen nadat het kind argeloos een schoolplein in Rotterdam- Zuid was opgelopen waar de politie een cordon had gelegd in verband met een schietpartij. Omwonenden hadden in de buurt van het school plein aan de Brabantsestraat de vermoedelijke dader van de schietpartij een pand zien binnengaan. Daarop sloot de politie de omgeving herme tisch af. Plotseling verscheen de kleuter op het schoolplein in het schoots veld van de met karabijnen uitgeruste politiemensen. De gezochte man werd niet in het pand gevonden, maar meldde zich vannacht bij de politie in Eindhoven. Hij had aan het begin van de middag op de hoek van de Polderlaan en de Polderstraat de 36-jarige Rotterdammer S. Tas doorge schoten. Hij had met de Rotterdammer al langer een vete. Toen ze elkaar tegenkwamen ontstond er onenigheid en vuurde de gezochte man vijf tot zes schoten op Tas af. Deze overleed korte tijd later in het ziekenhuis. (foto ANP) Katwijk - Voorstraat Heemstede - Binnenweg 114; Leiden - Haarlemmerstraat 58; Sassenheim - Hoofdstraat 253; Vlaardingen - Hoogstraat 209; Wassenaar - Langstraat 7; Voorschoten - Schoolstraat 115. AMSTERDAM (ANP) - Het Zie kenfonds Amsterdam en Omstre ken blijft bij zijn weigering om met de Len Del Ferro Stichting uit Am sterdam een overeenkomst te slui ten om de stottertherapieën van 'deze stichting in het fonds op te ne men. Dit bleek gisteren in het kort geding dat de stichting tegen het ZAO had aangespannen om de the rapie alsnog in het ziekenfonds pakket opgenomen te krijgen. De Len Del Ferro-methode werd een aantal jaren geleden ontwik keld door Len Del Ferro (artiesten naam van Leonard Keyser). Door middel van zijn 'flankademha- lingsmethode' genas deze vroegere operazanger talloze stotteraars. Ajidere, ouderwetsere methodes, waarvan er één wel door het zie kenfonds wordt vergoed, zijn vol gens Del Ferro niet gericht op ge nezen, maar op acceptatie door de patiënt van het stotteren. Omdat ongeveer 68 procent van de Nederlanders verplicht of vrij willig bij een ziekenfonds verze kerd is, wil Del Ferro aangesloten worden bij het ziekenfonds. Hier voor is nodig dat de stichting is er kend volgens de ziekenfondswet. In maart dit jaar kwam die erken ning door de staatssecretaris. Vol gens Del Ferro betekent dit dat het ziekenfonds nu verplicht is met hem een medewerkersovereen komst te sluiten. Die overeen komst weigert het fonds. Het ge volg daarvan is, volgens de stich ting, dat honderden stotterpatiën- ten op een wachtlijst staan tot het ziekenfonds de behandeling via de Del Ferro-methode wil vergoeden. Bezwaren Het ziekenfonds meent dat er van een contracteerplicht geen sprake is. Allereerst omdat de er kenning door de staatssecretaris - waartegen inmiddels beroep is in gesteld - niet terecht zou zijn. Die individuele erkenning kwam, vol gens het ZAO, nadat via een alge mene maatregel van bestuur al een regeling was getroffen. Daarbij vervielen individuele erkenningen zodra er een categoriale erkenning was gekomen. Die algemene maat regel van bestuur bepaalde verder, aldus het ziekenfonds, dat het aan de ziekenfondsen is om van geval tot geval te bezien of er gronden bestaan om met een instelling die daarom vraagt een overeenkomst aan te gaan. „Die door de Kroon aan de ziekenfondsen gegeven be voegdheid kan niet door de staats secretaris ongedaan worden ge maakt", aldus mr. Utermark na mens het ziekenfonds. Het fonds heeft verder tal van be zwaren om een, vrijwillige, over eenkomst met Del Ferro aan te gaan. „Del Ferro is niet bevoegd en met een overeenkomst zou een niet erkend specialisme binnen een vorm van hulpverlening ontstaan. Ook werkt hij commercieel en wil hij de behandeling beperken tot mensen die sterk gemotiveerd", al dus Utermark. Kostenbesparend Mr. M. Moszkowicz, raadsman van Del Ferro, meent dat die be zwaren onredelijk en willekeurig zijn. Volgens hem lijkt het er veel op dat het ziekenfonds partij kiest voor de logopedisten die stotte raars via de andere methoden be handelen, vaak jarenlang. „Dit ter wijl het sluiten van een overeen komst met Del Ferro kostenbespa rend voor het ziekenfonds en ande re fondsen zal werken, omdat deze behandeling slechts een klein jaar duurt. Het ziekenfonds heeft geen partij te kiezen. Het dient de belan gen van de verzekerden voorop te stellen. Uitspraak 6 juni. Van der Reijden onbehoorlijk bestuur verweten SCHIP GESTRANDT (ANP) - Op de Westerschelde voor de Vlissingse boulevard is vanmorgen rond negen uur het 15.919 bruto ton metende Arabische vrachtschip „Iben Tufail" in dichte mist aan de grond gelopen. Het schip was geladen met 9.000 ton staal op weg van Antwerpen naar zee. Sleepboten hebben vergeefs geprobeerd het schip vlot te trekken. Van middag bij hoog water zal alsnog geprobeerd worden het schip vlot te trekken. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD/ANP) - Zware onweersbuien, die soms gepaard gin gen met hagel, hebben gistermiddag op veel plaatsen voor wateroverlast gezorgd. De meeste regen viel in Dinxperlo: 80 mm in één uur. Normaal valt in dit Gelderse dorp in de hele meimaand slechts 60 millimeter. Het gehele land, met uitzondering van het noordoosten, kreeg gistermid dag te maken met zware onweersbuien, die elkaar zeer snel opvolgden. Tijdens het onweer daalde de temperatuur soms tot 10 graden. In de Bra bantse gemeente Dongen werd in 20 minuten 25 millimeter neerslag geme ten, in Blaricum 23 millimeter met tijdens de buien 650 bliksemontladin- gen. In Hengelo kwamen na afloop van een bui de straten blank te staan. In Amsterdam deed zich een opmerkelijk tafereeltje voor toen een ge strande mini werd aangeduwd door een meisje in mini, en nog iemand anders. Het was hoog water in de Jan van Galenstraat. (foto ANP) DEN BOSCH (GPD) - De voorzit ter van de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG), mr. J. Drijber, heeft een scherpe aanval gedaan op het gemeentenbeleid van het kabinet-Lubbbers. In zijn toespraak tot het VNG-congres gis teren in Den Bosch verweet hij het kabinet 'louter opportunisme' in zijn houding tegenover de gemeen ten. „Het laat zich heen en weer du wen door allerlei deelbelangen". Daardoor wordt het functioneren van de gemeenten ondermijnd en raakt de burger vervreemd van de politiek, aldus Drijber. Hij noemde in dit verband de 'onevenredig zware bezuinigingen' die de gemeenten de laatste jaren op hun bord hebben gekregen. Als gevolg daarvan kunnen de ge meenten niet meer investeren. "Dat is een bron van werkloosheid, vraag het de aannemers en wegen bouwers maar eens", aldus de VNG-voorzitter. Drijber tekende ook protest aan tegen het feit dat juist de gemeen ten op hun ambtenaren hebben moeten bezuinigingen, terwijl de departementen in Den Haag, vrij wel buiten schot zijn gebleven. „De reorganisatie van de rijks dienst bestaat alleen op papier". De coördinatie tussen rijksover heid en gemeente dreigt daardoor spaak te lopen en van een samen hangend beleid is geen sprake meer, aldus Drijber. De remedie ligt volgens hem in een verminde ring van het aantal rijksambtena ren, evenredig aan het aantal taken dat op papier aan de lagere overhe den zou worden overgedragen. Twee bewindslieden moesten het in het bijzonder ontgelden: de staatssecretarissen De Graaf (so ciale zaken) en Van der Reijden (volksgezondheid). De Graaf werd beschuldigd van het „volstrekt ne geren van gemeentelijke stand punten en het uitvaardigen van on bruikbare regelingen zoals de voordeurdelersregeling". Van der Reijden moest nog ern stiger kritiek incasseren. Hij had zich volgens Drijber schuldig ge maakt aan onbehoorlijk bestuur, de ernstigste beschuldiging die een bewindsman ten deel kan val len. Drijber doelde op de vergoe dingen voor de gemeentelijke ge zondheidszorg. Van der Reijden had bij herha ling verklaard dat de gemeenten konden rekenen op 80.000 gulden per formatieplaats, maar vermin derde dat bedrag plotseling tot 52.000 gulden. „Men zegt dat hij vo rig jaar een rekenfout heeft ge maakt. Nou, als dat zo is verhaalt hij die maar op zijn eigen departe ment en niet op de gemeenten", al dus Drijber. Hij pleitte voor een betere beta ling voor wethouders van gemeen ten met 18.000 tot 24.000 inwoners. „Anders blijft de democratie daar roofbouw plegen". Dat wethou ders van grotere gemeenten nog extra hebben moeten inleveren, noemde hij in het licht van een „80- urige weektaak op zijn zachtst ge zegd niet billijk". boekenkast voor een eigentijds interieur. 180x60x26cm. normaal OOK WITTE LADENKASTJES, WASTAFELKASTJES, DISCO- REK EN NOG VEEL MEER. Leiden. Breestraat 1421 144. Tel. 071 -133511 19 Vestigingen door geheel Nederland.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5