Water flink duurder na fusie bedrijven BAANVAK Wooncentrum maandag open In Leiden 21 cent omhoog Protest ambtenaren sociale dienst tegen woningdelersregeling Kunst in GAK-gebouw Acht bedrijven aan Hoge Rijndijk bundelen krachten PAGINA 4 LEIDEN WOENSDAG 22 MEI 1985 DEN HAAG De prijs van het drinkwater zal, als de plannen van de provincie Zuid-Holland doorgaan, in Leiden en omgeving en in de duin- en de bollenstreek fors stijgen. In sommige ge vallen zal de prijsverhoging in de Leidse regio, zoals in Katwijk en Noordwijk, on geveer 75 procent bedragen. In Zuid-Holland Oost (Al phen en omgeving) wordt het drinkwater over het al gemeen enkele centen per kubieke meter goedkoper. Dit staat in het ontwerp-plan voor de reorganisatie van de openbare drinkwatervoorziening in Zuid- Holland dat gisteren in het provin ciehuis in Den Haag is gepresen teerd. Tot 15 juli kunnen er schrif telijke bezwaren tegen dit plan worden ingediend by provinciale staten. Het reorganisatieplan voorziet in de vorming van één duinwaterlei dingbedrijf in Zuid-Holland-west, één grondwaterbedrijf in Zuid- Holland-oost en één oppervlakte- waterbedrijf in Zuid-Holland-zuid. Die drie bedrijven moeten ont staan uit een bundeling van de hui dige dertig waterleidingbedrijven in de provincie. De kans bestaat dat als gevolg van de reorganisatie mensen op straat komen te staan. "Als gevolg van de plannen zullen er 'overlap pingen' optreden, waardoor men sen naar andere functies zullen moeten uitwijken, eventueel met vervroegd pensioen zullen gaan of in het ergste geval met wachtgeld worden gestuurd", aldus het pro vinciebestuur. Ingrijpend De meest ingrijpende verhogin gen hebben volgens het plan van de provincie plaats in het westen van Zuid-Holland. De consument moet in dit gebied 1,91 gulden per kubieke meter gaan betalen. Voor de noordelijke bollenstreek bete kent dit dat het drinkwater 20 cent per kubieke meter duurder wordt. Voor Noordwijk is dat 77 cent, Katwijk 74 cent, Rijnsburg 53 cent, Warmond 39 cent, Leiden 21 cent, Voorschoten 18 cent en Wassenaar 4 cent. De Haagse verbruikers zijn de enigen die beter worden van de plannen van de provincie. De Ha genaars gaan 29 cent per kubieke meter minder betalen. Directeur ir. C. de Jong van de Leidsche Duinwater Maatschappij (LDM) zegt in een reactie op de voorgenomen reorganisatie vast te blijven houden aan zijn al eerder aangekondigde verzet tegen de plannen van de provincie. "Wij zul len deze tot de hoogste instanties aanvechten". De Jong sluit niet uit dat de prij zen voor het drinkwater in de toe komst nog verder zullen stijgen. Overigens houdt de LDM ook vast aan de bouw van een voorzuive ringsinstallatie in de duinen bij Katwyk. De provincie vindt de bouw van een dergelijke installatie in het kader van de reorganisatie niet noodzakelijk. als de besturen van de meeste gro te gemeenten) en de Leidse sociale dienst bezwaar hebben gemaakt tegen de regeling en dat ook de beoogde bezuinigingen er niet mee worden gehaald. Protesten die niet mochten baten. "Adviezen van be- langenberhartigers worden abso luut niet serieus genomen", menen de ambtenaren. De medewerkers van de sociale dienst geven betrokkenen het ad- vies zich goed te laten informeren bij organisaties als de Leidse Rechtswinkel, de Burgerraadslie den en de Jongerenbeweging. Ontduikingsmarkt De actiegroep Vaoli (Verenigd Actie Overleg Laagste Inkomens) organiseert donderdag op het Vrouwenkerkplein een 'ontdui kingsmarkt' in het kader van de landelijke actiedag tegen de wo- ningdelerswet. Iedereen die infor matie wil hebben over de manier waarop de wet te ontduiken is, kan van drie uur 's middags tot negen uur 's avonds op het Vrouwenkerk- plein terecht. Ook kan men hulp krijgen bij het invullen van even tuele huurcontracten. De ontdui kingsmarkt zal worden opgefleurd met muziek en kindertheater. LEIDEN - Het vorige week officieel geopende gebouw van het GAK en de GMD aan de Verbeekstraat wordt in het trappenhuis gesierd door een serie van negen doeken, een kunstwerk van de Leidse kunstenares Han- neke Krijgsman-Kop. Een verlangen naar vrijheid wordt er in uitgedrukt, onder meer met behulp van vlinders en meeuwen. "Ik wilde een stukje natuur naar binnen halen", zegt de Leidse er zelf over. Motieven, ont leend aan de architectonische structuur van het gebouw, zijn in het 5 bij 9,2 metende en met acrylverf geschilderde werk terug te vinden, (foto p.r.) LEIDEN - "Een onverantwoorde aanslag op mensen met een mini muminkomen". Zo karakteriseert een groep verontruste ambtenaren van de Leidse sociale dienst de voordeurdelersregeling. Door mid del van een open brief protesteren de ambtenaren tegen de regeling, die volgens hen "rechtsongelijk heid bevordert en zelfs eventueel fraude in de hand kan werken". De Leidse ambtenaren wijzen er op dat vorig jaar al een rapport is verschenen, waarin de directeuren van sociale diensten aangeven dat de grens voor de mensen met de laagste inkomens .was bereikt: ver dere korting van de uitkeringen zou niet mogelijk zijn. Desondanks heeft de regering besloten de uit keringen van mensen die in dezelf de woning wonen, te verminderen. "Voor veel ambtenaren betekent het dat ze steeds vaker werk moe ten uitvoeren, waar ze niet meer achter kunnen staan", zeggen de medewerkers van de Leidse socia le dienst. De voordeurdelersrege ling (officieel woningdelersrege ling geheten) heeft voor de ambte naren bovendien tot gevolg "dat ze verregaande inbreuk moeten ple gen op de privacy van mensen". De ambtenaren wijzen er op dat het Leidse college van B en W (zo- Gé Heijnekamp (links) en Wim Regeer: "Wooncentrum is stapje voor stapje ontstaan LEIDEN - Het 'Wooncentrum' aan de Hoge Rijndijk wordt op Tweede Pinksterdag officieel ge opend. In dit centrum zijn acht ver schillende meubel- en woningin- richtingsbedryven ondergebracht. De zaken presenteren zich geza menlijk aan het publiek door een doorlopende, wit en blauw geschil derde gevel. Ook is er een 'passage' aangebracht. Daardoor heeft het publiek de mogelijkheid om, een maal binnen, de verschillende za ken te bezoeken zonder naar bui ten te hoeven. De officiële 'opening' van het centrum wordt Tweede Pinkster dag gevierd met onder meer optre dens van verschillende orkesten, de show- en marchingband K G en demonstraties van parachute- springers. Als publiekstrekker is de zanger Lee Towers ingehuurd. De feestelijkheden beginnen om kwart voor twaalf en duren tot ze ven uur 's avonds. Voor informatie en tips tel. (07D-144941, toestel 216 In Tal van plaatsen draait een kringloopproject. Het ophalen van schillen door vrijwilligers is, zoals hier in Lisse, nog vrijwel nergens een groot succes. Ook Sassenheim heeft nu plannen een soortgelijk project te starten. (archieffoto) Inbraken school en dagverblijven LEIDEN - Bij inbraken in een school en twee dagverblijven is gisternacht onder meer geluidsap paratuur gestolen. Uit het gebouw van de Eerste Leidse Schoolver eniging aan de P.C. Hooftlaan na men onbekenden een videorecor der en een cassettedeck mee, nadat zij een raam hadden geforceerd. Een dagverblijf aan de Rijnsbur- gerweg kwamen de daders op de zelfde manier binnen. Hier wordt een videorecorder vermist. Uit dagverblijf voor gehandicapten aan de Hoge Rijndijk verdwenen een soundmixer, twee luidspreker- boxen en 108 kilo koffie. Ook daar trof de politie een opengebroken Inbrekers betrapt LEIDEN - Twee Leidenaars, 17 en 24 jaar oud, hebben vannacht ver geefs geprobeerd zich een gietijze ren rioolkolk en twee putdeksels onrechtmatig toe te eigenen. Toen beide heren de gewichtige buit (on geveer 180 kilo), die zij vermoede lijk als oud ijzer wilden verhande len, over de Hooigracht zeulden grepen surveillerende agenten de zwoegende dieven in de kraag. De kolk en de deksels komen nu onge twijfeld toch op de oorspronkelijk geplande plaats terecht: het riool van de Hooglandse Kerkchoor- steeg. Informatie over kruisraketten LEIDEN - Het Leids Vredesplat- form organiseert vrijdag 31 mei een informatie-avond over het ver zet tegen de kruisraketten. Dat ge beurt in het parochiehuis tegen over de Leonarduskerk aan de Haagweg (aanvang 20.30 uur). De volkspetitie tegen de plaat sing van de kernwapens zal daarbij met name ter sprake komen. Gijs van der Fuhr, persvoorlichter van het comité Kruisraketten Nee, zal over de organisatie van die petitie vertellen. Cees Volwater van het Delfts Vredesplatform zal zijn licht laten schijnen over burgerlijke on gehoorzaamheid. Met het verzamelen van handte keningen voor de volkspetitie zal begin september worden begon nen. Het Leids Vredesplatform zoekt vrijwilligers die daarby hulp willen bieden. Opgeven kan bij het secretariaat van het platform (Jan van Houtkade 34, tel. 132760). DUIVENSPORT. P.V. Leiderdorp vloog van Peronne. De uitslag: 1, 4 en 10. comb. Reijka; 2 en 5. F. van Heusden; 3, 6, 7 en 8. J. van Al phen; 9. J. Knijnenburg. Uitbreiding ervaringsproject Op korte termijn kunnen werklo zen werkervaring opdoen bij ge meenten. Tenminste als het be stuur van het Samenwerkingsor gaan Bollenstreek (SOB) daar mee akkoord gaat. Van tal van gemeenten, onder meer Oegst- geest. Warmond en Katwijk, heeft dat overkoepelende be stuursorgaan verzoeken gekre gen eraan mee te werken dat een aantal werklozen in de gelegen heid wordt gesteld werkervaring op te doen. Onder de vlag van het SOB zijn al eerder 17 mensen aan de slag gegaan bij verschillende bedrij ven in de regio met het doel erva ring op te doen. Van die groep hebben inmiddels vijf personen dank zy dat project een vaste baan gevonden. Het werkerva ringsproject, aldus het bestuur van het SOB, biedt een goede mogelijkheid met weinig geld mensen aan een baan te helpen. In de zogenaamde 'nota voor werklozen', die onlangs het dag licht zag in de duin- en bollen streek, wordt een pleidooi ge houden voor uitbreiding van werkervaringsprojecten. Hoewel het lopende project nog niet nauwkeurig op alle effecten is bekeken, wil het SOB toch meer werklozen de kans geven werkervaring op te doen. Het is min of meer een ver plichting uitbreiding van het project toe te staan. Het SOB wil voorkomen dat gemeenten op ei gen initiatief werkervaringspro jecten gaan opzetten. Het ziet lie ver dat zijn medewerkers derge lijke projecten blijven begelei den. Bovendien heeft het SOB inmiddels oen stukje ervaring opgedaan met dergelijke projec ten. Het is ronduit opvallend dat de verzoeken om uitbreiding van het project nadrukkelijk komen van gemeenten zelf. Het gaat om ervaringsprojecten op de afdelin gen openbare werken bij ge meenten, op gemeentesecreta- riëen, by politiekorpsen e.d. Het wordt gezien als een compensa tie voor het teruglopen van het aantal WVM-medewerkers. Dat zijn mensen die voor de periode van maximaal een jaar in het ka der van de Wet Werkverruimen- de Maatregel aan het werk zijn gehouden. Gedurende die perio de is hun loon betaald door het rijk. Maar omdat voor dergelijke projecten minder geld beschik baar is, loopt het aantal mede werkers dat op basis daarvan aan het werk is terug. Vandaar de grote interesse van gemeenten. Wellicht ten overvloede voegt het bestuur van het Samenwer kingsorgaan Bollenstreek er nog aan toe dat een 'zorgvuldige af weging zal moeten plaatsvinden' bij het plaatsen van werklozen bij gemeenten en aanverwante instanties. Projecten zullen wor den begeleid door een medewer ker van het SOB. Veel geld voor kringloopproject Projecten waarbij vrijwilligers zijn betrokken zijn lang niet al tijd een succes. Vaak stranden plannen voor het ophalen van bijvoorbeeld schillen juist op een gebrek aan vrijwilligers. Of het schort de initiatiefnemers aan voldoende financiële steun. Voor wat kringloopprojecten betreft kan in deze regio zeker nog niet van een algemeen suc ces worden gesproken. Gemeen ten staan in het algemeen trou wens ook niet in de rij om geld te geven voor dergelijke projecten omdat daarmee in de regel geen boterham kan worden verdiend. Het gaat om mensen die met be houd van uitkering bezig zyn. De gemeente Sassenheim overweegt enkele tienduizenden guldens in verschillende projec ten te investeren. De stichting in oprichting "t Milieubesef heeft plannen ingediend om in die plaats een kringloopproject tot stand te brengen. Het gaat om het aan de deur ophalen van schillen, oud brood, fruit- en groentenafval, oud papier en vodden en om lege batterijen. De etenswaren zullen worden verkocht aan veehouders in Sas senheim. Het papier en de vod den gaan naar een opkoper. Dat zijn de belangrijkste bronnen van inkomen van de stichting die op de gemeente een beroep heeft gedaan om in 1985 een bijdrage van 8600 gulden te geven en in 1986 een bedrag van iets meer dan 20.000 gulden op tafel te leg gen. De gemeente Sassenheim wordt tevens gevraagd gerant te staan voor een mogelijk tekort van bijna 7000 gulden in 1985. Daarenboven bedragen de aan loopkosten van het project een kleine 31.000 gulden. Dat bedrag heeft de stichting "t Milieubesef gevraagd aan het koningin Julia- nafonds. De initiatiefnemers verwach ten met het project drie dingen te bereiken. Op de allereerste plaats, zo redeneren zij, wordt een aantal werklozen op die wij ze zinvol beziggehouden. Ten tweede wordt optimaal gebruik gemaakt van de aanwezige voe dingsmiddelen en wordt, ten derde, het milieu ontlast. De plannenmakers voegen er na drukkelijk aan toe dat het pro ject niet loonvormend zal wor den. Het succes is afhankelijk van werklozen die met behoud van uitkering aan de slag gaan. Ondanks de flinke investerin gen die de gemeente moet doen in de exploitatie van het project, ontmoeten de plannen welhaast geen enkele tegenstand. Tijdens een onlangs gehouden vergade ring van een Sassenheimse com missie die burgemeester en wet houders daarover moesten afvi- seren, werden de plannen min of meer juichend onthaald. En, hoe wel gezien ervaringen elders gro te vraagtekens moeten worden Ter gelegenheid van de festivitei ten wordt de Hoge Rijndijk die dag voor verkeer afgesloten. In de straat wordt een braderie en enkele terrasjes ingericht waaraan ook de andere 'Rijndijk-winkeliers' deel- Bundeling Het 'Wooncentrum' is een initia tief van Wim Regeer (van Regeer Meubel). Hij voelde er al lange tijd veel voor om de meubelzaken aan de Hoge Rijndijk samen te bren gen en de totale oppervlakte aan verkoopruimte uit te breiden. Die ideeën voor die 'bundeling' zijn overigens stapje voor stapje ont staan. Regeer: "Toen we bezig waren met de uitbreidingsplannen, ont stond het idee om een verbinding te maken tussen enkele zaken. Eerst was er alleen sprake van een simpele deuropening, maar gelei geplaatst bij de haalbaarheid, zijn B en W van die gemeente best bereid veel geld op tafel te leggen om het kringloopproject mogelijk te maken. Deze week zal de gemeenteraad een besluit De overwegingen van de ge meente mee te werken zijn: het gaat om een initiatief voor werk loze mensen; het levert een be paalde besparing op in de kosten van het ophalen van vuil voor de gemeente; de gemeente heeft de indruk dat de plannenmakers de zaken bescheiden aanpakken; er wordt begonnen in een deel van Sassenheim. Bijeenkomst ondernemers De afdeling Zuid-Holland van de Vereniging van Nederlandse On dernemingen (VNO) houdt sa men met de Vereniging van On dernemingen in Alphen aan den Rijn (VOA) een bijeenkomst voor ondernemers die ten hoog ste vier jaar geleden zijn begon nen met een bedrijf. De meeting delijk aan groeide het uit tot de passage zoals die er nu is. Een lo gisch gevolg daarvan was het door trekken van de gevel. Als de zaken toch worden 'gebundeld', ligt het voor de hand dat zij zich gezamen lijk aan het publiek presenteren". De manier waarop de zaken zijn uitgebreid, is te omschrijven als onorthodox. Architecten en betaal de vaklui zijn er niet aan te pas ge komen. Regeer en zijn werkne mers hebben het werk zelf uitge voerd naar eigen ontwerp. Zelfs een trappenhuis en een iift zijn door Regeer en zijn personeel zelf aangebracht. "Dat kan uiteraard al leen als je goed personeel hebt en er in de zaak een goede verstand houding heerst", meent Regeer. De grondige verbouwing, die on geveer een miljoen gulden heeft gekost, kon niet alleen goedkoop worden gehouden doordat het be staande personeel hiervoor de han- heeft plaats op woensdag 5 juni in de christelijke lts aan de prin ses Beatrixlaan 4 in Alphen aan den Rijn. Aanvang 20.00 uur. De beide verenigingen van on dernemers menen dat juist men sen die gedurende de afgelopen jaren een bedryf zijn begonnen er ondanks vele begeleidende in stanties vaak alleen voor staan. Er is behoefte aan informeel con tact met collega's en er is behoef te aan concrete informatie over zaken die voor de eigen bedrijfs voering van belang zijn. Vandaar dat beide verenigingen een spe ciaal op jonge bedrijven in de re gio Alphen gericht project heb ben opgezet. Als eerste activiteit geldt de bijeenkomst op 5 juni. Er zal die avond een korte in leiding plaatshebben over zin en doel van het project. Er zal wor den gepoogd een inventarisatie te maken van de knelpunten waarmee 'jonge' ondernemers worden geconfronteerd. Daar over wordt dan weer tijdens vol gende bijeenkomsten gespro ken. Daarbij valt bijvoorbeeld te denken aan marktbewerking, omzetbepaling, administratie, pensioenvorming en het omgaan met de media. Voor meer infor matie: VNO-Zuid-Holland, tel. 070-497448. den uit de mouwen stak. Ook door dat Regeer en de zynen sloperijen en dergelijke afstroopten op bruik bare materialen en deze zo doel treffend mogelijk gebruikten, kon den de kosten aardig worden ge drukt. "Dat hield wel dat de ontwerpen af en toe moesten worden aange past aan de beschikbare materia len. Maar dat merkt niemand. Kun jy zien dat in de toonzaal twee ver schillende plafonds zijn aange bracht? Nee toch? En al zou je het wel zien; ik verkoop meubels en geen plafonds". De verkoopactivi teiten in de verschillende zaken zijn tijdens de verbouwing overi gens normaal doorgegaan. Parkeren De verschillende zaken die in het 'Wooncentrum' zijn ondergebracht (Regeer Meubel, Tapijtwereld, Hein Chrispijn, Pakop, Bebinette, Aktiv Keuken, Woontex en - aan de andere kant van de Hoge Rijn dijk - Colijn) hebben nu ongeveer 14.000 vierkante meter ruimte tot hun beschikking. Dat is ongeveer 6000 vierkante meter meer dan voor de verbouwing het geval was. i Naast het centrum wordt een par keerterrein aangelegd dat plaats moet bieden aan ongeveer 110 au to's. Het is de bedoeling dat op en rond dit parkeerterrein in de toe komst ongeveer 4000 vierkante meter winkel- en opslagruimte wordt bijgebouwd. Dat wil niet zeggen dat bezoekers dan maar I weer moeten proberen een plaatsje te vinden voor hun wagen langs de - drukke - Hoge Rijndijk. Op die nieuwe gebouwen zal dan namelijk een zogenoemd 'parkeer-deck' worden aangelegd met eenzelfde aantal parkeerplaatsen. Regeer legt uit dat dit echter nog toekomstmuziek is. "We wachten met het uitvoeren van die plannen tot we weten of het 'Wooncentrum' aanslaat. Hij verklaart dat het centrum al leen maar tot stand heeft kunnen komen door de goede samenwer king tussen de verschillende on dernemers die er gevestigd zyn. "Alles is in overleg met hen, en met de omwonenden, gebeurd". Hy j roemt verder de bereidwilligheid van de gemeente Leiden om mede werking te verlenen aan het plan. Voeding De informatiegroep van De Heliant (organisatie op het ge bied van biologisch-dynami- sche produkten) houdt vrijdag een voedingsochtend. Onder werpen als warme dranken, in grediënten om zelf te maken, appeltaart en vla zonder suiker e.d. zullen tussen half tien en twaalf uur ter sprake komen in de winkel aan de Herenstraat 5c. Voor meer informatie: tel. 141513. Volksdansen Clubhuis Matilo organiseert vrijdagmiddag een volksdan- sinstuif voor ouderen. De aan vang is om twee uur. Nationale en internationale dansen staan op het programma, onder lei ding van Ger Elsenaar.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4