Steeds Apotheek Stevenshof opleiding in praktijk studenten farmacie Bijzondere voorstelling de 'Jonkies Patiëntenzorg belangrijkste taak Gedenkspeld gemeente voor voorzitter WV WOENSDAG 22 MEI 1985 Wisseling van voorzitter in de melkhandel LEIDEN - L.P. Janson (71) heeft gisteren afscheid genomen als voorzitter van de Nederlandse Melkhandelaren Organisatie (NMO), kring Leiden en omstre ken. Dit gebeurde tijdens de jaar vergadering van de kring. Janson werd opgevolgd door Th. van der Hulst, die tot gisteren secretaris van de organisatie was. Janson is in totaal 35 jaar be stuurslid geweest, waarvan 22 jaar voorzitter. Hij begon zijn loopbaan als bestuurslid in 1950 bij de katho lieke bond van melkhandelaren Sint Pascalis. In 1963 kreeg hij de voorzittershamer van die bond in handen. Twaalf jaar later fuseerde 'Sint Pascalis' met de christelijke en neutrale melkhandelarenbon- den tot de NMO. Janson werd be noemd als voorzitter van deze nieuwe organisatie. Hij zegt dat het voorzitterschap altijd veel werk met zich heeft meegebracht. "Maar ik deed het met plezier". Als redenen voor zijn vertrek noemt hij zijn leeftijd en het feit dat hij het bestuurslidmaat schap na 35 jaar 'toch wel een beetje zat' was geworden. Sanering Janson heeft zich op verschillen de terreinen ingezet voor de melk handel. Zo is hij, naast zijn be- stuurslidmaatschap van de plaat selijke organisatie, ook penning meester geweest van de landelijke katholieke melkhandelbond. Hij heeft dit gedaan tot 1975 toen deze bond op ging in de NMO. Janson is overigens nog steeds voorzitter van het sociaal fonds voor de melk handel Leiden en omstreken. Hij is van plan deze functie nog een paar Th. 1 jaar te blijven vervullen. Ook heeft hij een belangrijk aandeel gehad in de sanering van de melkhandel in Leiden, waardoor de melkboeren wat meer verzekerd werden van een redelijk inkomen. De nu vertrokken voorzitter van de NMO Leiden en omstreken is gisteren tijdens de jaarvergadering uitgebreid in het zonnetje gezet vanwege zijn verdiensten voor de melkhandel. Onder meer werd hij geprezen voor het feit dat hij altijd bereid was de helpende hand toe te steken wanneer een collega in - fi nanciële - moeilijkheden zat. Als dank voor zijn vele werk kreeg hij gisteren uit handen van penning meester J.J. Stouten een 'envelop met inhoud'. ADVERTENTIE Casino Scheve- ningen. Het grootste casino aan de Noord zeekust Zeer correct goed beveiligd. Met perfect opge leide croupiers, internationaal publiek. Bar en Brasserie. Roulette, Black Jack en Baccara. Casino Scheveningen Elke dag van 2 tot 2. Colbert, stropdas en legitimatie ver plicht Entree f 7.50 incl. gratis f 5,-jeton. LEIDEN - De Wassenaarder A. van de Koppel heeft gistermiddag, bij zijn afscheid als voorzitter van de Leidse VVV, de gedenkspeld van de gemeente Leiden in goud gekregen. Van de Koppel kreeg de onderschei ding uit handen van wethouder D. J. Tesselaar, onder meer voor het werk dat hij 25 jaar lang als bestuurslid van de VW, waarvan de laatste 18 jaar als voorzitter, heeft verzet. De Wassenaarder is de afgelopen jaren tevens actief geweest in tal van Leidse organisaties en instellingen. Hij was onder meer bestuurslid van de stichting Vrienden van de Pieterskerk, de stichting Diogenes, de stich ting Leidse Hofjes, het hof Meermansburg, de stichting Pilgrim Fathers herdenking 1970 en de Leidsche Mixed Hockeyclub. Zijn opvolger, mr. F. Portheine, stelde de algemene ledenvergadering vervolgens voor Van de Koppel tot erelid van de vereniging te benoemen. De leden waren het hier unaniem mee eens en de voormalige voorzitter werd aldus tot eerste erelid van de Leidse vereniging benoemd. Man valt op toilet in slaap LEIDEN - Een 26-jarige Kat- wijker heeft in het holst van de nacht tweeëneenhalf uur op het openbare toilet in het Leidse station zitten snurken. De man stond gisteravond op de laatste bus van tien voor een - naar Katwijk te wachten tot hoge sa nitaire nood hem naar het toilet deed spurten. Deze zitplaats was kennelijk zo comfortabel dat de Katwij- ker in diepe slaap viel. De sta tionschef bemerkte dit om streeks kwart over drie, toen hij luid gesnurk uit het toilet hoor de komen. Pogingen de man te wekken waren echter vergeefs, zodat de beambte uiteindeUjk de hulp van de Leidse politie inriep. De agenten slaagden er in de Katwijker uit dromenland te halen. LEIDEN - In het wijkge zondheidscentrum in de Stevenshof is gisteren de eerste academische apo theek van Nederland ge opend. Dat gebeurde door drs. J. de Vries, lid van het College van Bestuur van de Universiteit van Utrecht. De 'Leidse' academische apotheek is een initiatief van de Leidse Uni versiteit, maar aangezien de studie farmacie sinds kort in Utrecht is ondergebracht, heeft de subfacul teit aldaar de zorg voor de apo theek overgenomen. In de praktijk zullen de patiën ten in de Stevenshof weinig van het academische tintje van hun apotheek merken. Voorzitter Leuf- kens van de Stichting Apotheek Stevenshof verwacht echter be langrijke effecten van de extra aan dacht aan voorlichting over ge neesmiddelen die de patiënt ter be schikking zal staan. Ook het feit dat de apotheek in het wijkgezond heidscentrum is gehuisvest zal niet zonder gevolgen blijven: huisarts, wijkverpleging en apotheek zullen in nauw contact met elkaar staan, zo is de bedoeling. De belangrijkste taak van de apotheek in de Stevenshof is het bijdragen aan de patiëntenzorg en de geneesmiddelenverzorging in de Stevenshof. Daarnaast zal de apotheek dienen voor praktijksi tuaties, opleiding en onderzoek van farmaciestudenten. Samenwerking "Theorie en praktijk komen door de stichting van deze academische apotheek dichter bij elkaar te lig gen". kenschetste prof. Mulder, hoogleraar huisartsgeneeskunde aan de Leidse Universiteit en geestelijk vader van de academi sche apotheek de werkwijze. "Di verse voorbeelden van samenwer kingsverbanden tussen apothekers en huisartsen tonen aan dat samen werking geleerd moet worden. Dit is alleen goed mogelijk door stu denten te confronteren met prak tijksituaties waarin dit daadwerke lijk gebeurt. Hetzelfde geldt voor taken als patiëntenvoorlichting en medicatiebewaking. De apotheker heeft, in samenwerking met de huisarts, hier een belangrijk aan deel in". Over het wijkgezondheidscen trum in de Stevenshof toonde Mul der zich zeer tevreden: "Studenten kunnen in het centrum kennis ma ken met specifieke aspecten die voor de beroepsuitoefening van belang zijn, bijvoorbeeld op welke wijze een recept voor een genees middel tot stand komt, hoe een spreekuur van een huisarts ver loopt, en welke invulling wordt ge geven van een therapiebespreking tussen apothekers en huisartsen". Hij benadrukte dat geneesmidde lenvoorziening en patiëntenzorg voorrang hebben: "Eventuele be lemmeringen door onderwijs of onderzoek zullen tot een minimum beperkt moeten blijven". Veranderingen Drs. Leufkens, voorzitter van de Stichting Apotheek Stevenshof, gaf een schets van de ingrijpende veranderingen die de opleiding tot apotheker de laatste jaren heeft doorgemaakt. "Was in het verleden de kwaliteit van het geneesmiddel zelf het belangrijkste aandachts punt, sinds de jaren zeventig is steeds meer de toepassing en het juiste gebruik in het vizier geko men". Steeds meer is de apotheker over de toepassing van medicijnen en het gebruik ervan in overleg ge treden met artsen en andere werkers in de gezondheidszorg. Steeds meer aandacht is besteed aan de voorlichting aan patiënten. "Door het project van deze apo theek wordt aan de integratie tus sen universiteit en praktijk in de eerste lijn een extra dimensie toe gevoegd". Leufkens wees in dit verband op twee aspecten: de hechte band van deze apotheek met de universiteit en de gemeenschappelijke betrok kenheid van verscheidene discipli nes bij dit project. "Dat is een van de belangrijkste pijlers van het project". Hij toonde zich zeer blij met de bijdrage van de bewoners, die in het bestuur van de Stichting Wijkgezondheidscentrum Stevens hof zullen participeren. Symbolen Na de openingshandeling door drs. De Vries, die het logo van de apotheek onthulde, bood Leufkens hem een ets aan van de Koepoort in Leiden, waar indertijd de subfa culteit farmacie was gevestigd. Prof. Mulder kreeg een ets van de Catharijnepoort in Utrecht. De ge schenken waren bedoeld om de sa menwerking tussen beide univer siteitssteden te symboliseren. De Vries wees in zijn toespraak ook op die samenwerking. Hij haalde, vrij vertaald, de wapenspreuk van de Republiek der Zeven Provinciën aan, ten tijde waarvan immers bei de universiteiten zijn gesticht: "Door eendracht worden kleine dingen groot". 'Biedermann en de brandstichters' van Max Frisch door de 'Jonkies', toneelgroep van Scholen gemeenschap De Vlietschans. Regie: Bert Jonk. Gezien op 21 mei in de aula van de school. Aldaar nog op 23 en 24 mei te zien. LEIDEN - Twee brandstichters verblijven bij heer Biedermann op zolder. Van meet af aan staat de catastrofale afloop hiervan vast. Waarom onderneemt de 'brave' burger Bie dermann hiertegen niets? Dat is één van de centrale vragen van dit parabelachtige stuk, waarin het personage Biedermann model staat voor een bepaalde gedragswijze tegen over duidelijk aanwezig gevaar. Voortdurend wordt gedemonstreerd, dat er een kloof gaapt tussen wat men zegt en wat men (niet!) doet. Het op het eerste oog ongeloofwaardige gegeven blijkt al gauw zeer aannemelijk te zijn: het biedt verscheidene concrete inter pretatiemogelijkheden. De 'Jonkies' onder leiding van Bert Jonk hebben hiervan een werkelijk bijzondere voorstelling gemaakt. Twee dingen vallen het meest op: de subtiele vondsten bij het koor en het doelmatig gebruik van de fraai en overzichtelijk ingerichte speelruimte. Brand weerlieden (uitgedost met clownsneusjes en mini-emmertjes als effectieve vervreem dingsmiddelen) vormen het klassieke koor, dat op het gebeuren commentaar geeft en steeds op de fatale afloop wijst. Terwijl zij het beschouwelijke aspect re presenteren, speelt zich op een ander niveau de handeling af. Er is een schitterende scène, waarin beide niveaus met elkaar in contact komen. Menno Bentveld als Biedermann toont dan zijn spelkwaliteiten, als hij zijn ge drag tegenover de brandweerlieden probeert te rechtvaardigen. Maar ook Erik Jansonius en Maurice van den Broek als de beide brandstichters maken hun niet gemakkelijke rollen waar. Aan het eind staat alles in lichterlaaie: een inhoudelijk aanvechtbaar element van het stuk zelf toneeltechnisch moeilijk uitvoer baar, maar de 'Jonkies' pakken behoorlijk uit. Biedermann heeft zich niet verzet, ja zelfs zich aangepast en meegewerkt. De brandweerlieden kijken nietsdoend toe; de brandweercommandant rookt onderwijl rus tig zijn pijp. Bij alle theaterspektakel is dat laatste wederom een subtiele ironische vondst, die de gedegen aanpak van deze to- neelproduktie illustreert. WIJNAND ZEILSTRA Redactie: Wim Brands Bart Jungmann Stalling De collegepartners WD en PvdA hadden het opgenomen in hun beleidsplannen: in de perio de 1982-1986 moeten er bewaakte fietsenstallingen komen. Op de valreep van die periode is de eer ste stalling de finish gepasseerd; vorige week woensdag peddel den maar liefst twee wethouders (Bordewijk en Peters) hun werk kamers uit om naast het stadhuis de openingshandeling te verrich ten. Voorlopig zal het ook bij die ene stalling blijven. Volgens ver antwoordelijk ambtenaar Henk Deurhof zijn er nog geen concre te plannen om elders in de stad een wakend oog over gestalde fietsen te krijgen. Deurhof: "We gaan eerst eens kijken hoe dit loopt". Is dat naar wens, dan is dat dus alvast een mooi punt voor de be leidsplannen 1986-1990. Deze stalling komt overigens nadat in de Dullebakkersteeg en de Peli kaanstraat al iets dergelijks is op gezet door particulieren. Fietst de gemeente deze ondernemers daarmee niet in de wielen? Deur hof denkt van niet: "Voor die stalling in de Dullebakkersteeg zijn we zeker geen concurrent. Die heeft heel andere openings tijden. Meneer Krekelaar is er duidelijk voor de mensen ,die daar in de buurt werken. Deze stalling is vooral voor de mensen die in de stad gaan winkelen". Op dit punt in de Maarsman- steeg (tussen V D en het stad huis) was al eerder een stalling. De uitbater van toen is overleden en dat maakte een einde aan deze onderneming. Het materiaal stond er echter nog en via een een-tweetje met de Dienst Socia le Werkvoorziening kon er dus vorige week heropend worden. Ria van Diepen is namens die afdeling betrokken bij de stal ling. Kan zij al iets putten uit één week fietsenstalling? "Nog wei nig, maar zaterdag was het toch aardig druk. Uit de reacties merk je ook wel dat de behoefte er is". Die behoefte kan op zondag, maandag en dinsdag niet ver vuld worden. Dan is de stalling gesloten. Gedurende de rest van de week gaan de hekken om tien uur open. De sluitingstijd hangt af van de winkelsluitingstijd. Oud Papier (1) De gemeente Leiden wil een proef nemen met bakken voor oud papier. Een Rotterdams be drijf is bereid de bakken gratis te plaatsen en te legen. Voorwaarde is wel dat omliggende gemeen ten ook mee willen doen, anders haakt de firma uit de havenstad af. Invoering van het nieuwe sys teem roept overigens wel één vraag op: zal de gemeente Lei den niet concurreren met sport verenigingen en kerken die im mers ook oud papier ophalen? In Alphen aan den Rijn dacht men van wel. Een aantal verenigingen in die gemeente protesteerde dan ook toen bekend werd dat het gemeentebestuur het bak- kenproject aankondigde. Van Leidse verenigingen heb ben we nog niets vernomen. Geen bezwaren? De chef van de k De bewaakte fietsenstalling naat het stadhuis, die vorige week werd geopend. directie sport en recreatie. Jan Duivesteijn: "Ik denk dat het al lemaal wel los zal lopen. Kijk, er is een aantal verenigingen dat oud papier verzamelt, let wel: ze halen het niet meer op. Daarmee zijn ze gestopt. De verenigingen die tegenwoordig nog in papier doen hebben containers". "Ik denk dus dat de gemeente die verenigingen niet dupeert, want hoe gaat dat? De leden van de clubs hangen zo aan hun ver eniging dat ze het papier gewoon in de containers blijven gooien. Nee, het gaat de gemeente om het papier dat in het huisvuil te recht komt". Oud Papier (2) "Inderdaad", beaamt reinigings man Bekker. "Van concurrentie zal absoluut geen sprake zijn. Er is zoveel oud papier in omloop, dat kunnen al die verenigingen niet eens verhapstukken". "Als ik het nou eens bij mezelf naga: komt er een vereniging langs voor oud papier, dan geef ik het gewoon mee. Duidelijke zaak. Maar er komt zoveel papier in het huisvuil terecht, daar heeft u geen idee van. Nou, om dat pa pier is het ons begonnen". "Je moet de mensen zover krij gen dat ze denken: wacht even, dat papier hoort niet bij het huis vuil, maar in één van de bakkken van de gemeente. Een mentali teitsverandering, met andere woorden". Iemand die wel degelijk bang is voor concurrentie is mevrouw Smit. Op de Zeemanlaan staan containers van de katholieke kerken en de protestante. Per maand wordt er zo'n achtdui zend k elfduizend kilo in ge gooid. De opbrengst gaat naar di verse projecten. Zo gaat het geld dat de protes tanten krijgen - de helft - naar het bijbelgenootschap. "En nu ben ik echt bang dat de mensen in de toekomst niet meer zo vaak naar de Zeemanlaan zullen gaan om dat er ook elders in de stad con tainers staan. Van de gemeente", zegt mevrouw Smit namens de kerken. "Misschien heb ik het bij het foute eind, maar zoals ik al zeg: de angst leeft wel dat onze op brengst zal verminderen. Ge woon afwachten maar, de eerste tijd. Protesteren heeft geen zin". Oud Papier (3) Bij firma De Nobel (doet ook in oud papier) zijn ze niet bang voor concurrentie. De Nobel junior: "Ik denk echt niet dat we het aan onze weekomzet zullen merken als die bakken er staan, maar wat me wel een beetje verwondert is dat de gemeente ons niet heeft benaderd; dat we niks hebben gehoord over dit project van de gemeente". "Maar nogmaals: wij hebben niks te vrezen van dit project. En ik denk trouwens dat de gemak zucht van de mensen er wel ga rant voor zal staan dat die bak ken soms niet eens volkomen". Waarna De Nobel junior vertelt dat elke maand zo'n zevenhon derd mensen kleine partijen pa pier bij hem komen brengen. "Bejaarden zitten daarbij en ook mensen die bijvoorbeeld een uit kering hebben. Die verdienen op deze manier een centje bij. Ik denk echt niet dat deze mensen hun papier in zo'n bak gooien, want dan krijgen ze niks". Huisdieren Vakantiegangers die hun huis dier vastgebonden aan een boom of langs de snelweg achterlaten, komt dat nu nog veel voor? Se cretaris Schouten van de Leidse Dierenbescherming: "Hier in de omgeving valt het nog wel mee. Het gebeurt vooral in het midden van het land en Gelderland, daar waar veel bossen zijn. Een enke le keer laten mensen in deze re gio nog wel eens een hond achter op de rijksweg. Dan zijn we er ook als de kippen bij". Volgens het motto 'Voorko men is beter dan genezen' voert de Dierenbescherming Leiden en omstreken al een paar jaar ac tie. Juist om bovenstaande tafe relen voor te zijn. Wie met hond of poes in de maag zit, kan con tact opnemen met de dierenbe schermers. Zij trekken dan een lade vrijwilligers open en één daarvan wil best in die periode op hond of poes passen. Schou ten: "Dat loopt heel goed, veel mensen doen een beroep op die regeling". Vervelend is alleen dat die lade met vrijwilligers niet vol genoeg is. Schouten en de zijnen zoeken daarom mensen die in het tijd vak mei-oktober een huisdier on der hun hoede willen nemen. "Zij krijgen een aardige attentie uit waardering", belooft Schou ten en dat is toch ook nooit weg. Wie wil oppassen of juist zijn huisdier even kwijt wil, kan bel len en wel met de coördinatrice van deze actie. Men draaie 01715- 1562.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3