Op een bodem van blijdschap 'Alles kon en alles mocht' De Koning: hervat overleg bouw-cao 'Btw op lonen in bouw moet worden afgeschaft' Macintosh scoort goed met Superconfexwinkels Technologie verandert Nederland Hoge telefoontarieven op losse schroeven PTT moet stoppen met verkoop reisverzekering WOENSDAG 22 MEI 1985 PAGINA 13 DEN HAAG (ANP) - Minister De Koning (werkgelegenheid) heeft werkgevers en werknemers in de bouw gisteren in de Tweede Ka mer opgeroepen de onderhande lingen over een nieuwe cao te her vatten. Hij deed dat mede namens zijn collega Winsemius (volkshuis vesting). De Koning zei de indruk te hebben dat bij beide partijen de bereidheid bestaat het cao-overleg weer op te nemen. De minister wees erop dat het achterwege blijven van herverde ling van werk in de bouw ernstige gevolgen kan hebben voor de om vang van de overheidsinvesterin gen in die sector. Als de hoge werk loosheid niet zou worden terugge drongen, zal het op den duur niet meer mogelijk zijn de werkgevers zo vergaand tegemoet te komen als nu gebeurt, aldus de minister. Daarom is volgens De Koning juist in de bouw verregaande arbeids tijdverkorting dringend noodzake lijk. Hij zei "geen enkel bezwaar" te hebben tegen het principe-ak koord dat tijdens de onderhande lingen op tafel heeft gelegen. Dit behelsde een arbeidsduurverkor ting van 7,5 procent per 1 mei vol gend jaar. De Koning is het eens met de bouwwerkgevers dat dit niet mag leiden tot verkorting van de bedrijfstijd. Hy zei echter "niet zonder meer" de juistheid van de stelling van de werkgeve rs te kun nen onderschrijven dat verkorting van de arbeidstijd tot 38 uur heeft geleid tot stijging van de reële ar beidskosten. De werkgevers in de bouw, ver enigd in het Algemeen Verbond Bouwbedrijf AVBB, hebben gis teravond "met instemming kennis genomen van de opmerkingen van de minister over de verkorting van de bedryfstyd". En de Bouw- en Houtbond FNV ziet de uitspraken van minister De Koning als "een morele steun in de rug". Met zijn opvatting dat juist in de bouw ver deling van werk bijzonder drin gend noodzakelijk is, keert de mi nister zich tegen de starre, onrede lijke en onmaatschappelijke hou ding van de bouwwerkgevers in het stakingsconflict, aldus de bond. De staking in de bouw heeft zich gisteren verder uitgebreid. Vol gens de Bouw- en Houtbond FNV waren er aan het eind van de dag 332 bouwwerken waarop werd ge staakt door 9.659 mensen. De Hout- en Bouwbond CNV signa leerde gisteren dat de stakingen vooral in de noordelijke provincies een grimmiger karakter hebben gekregen. Volgens de bond probe ren werkgevers steeds vaker on deraannemers in te schakelen om het werk te kunnen voortzetten. WILLEMSTAD (GPD) - Premier Ruud Lubbers zal begin juni naar Caracas reizen om politiek overleg te voeren over de toekomst van Shell-Curasao. De Antilliaanse mi- nister-president, mevrouw Liberia Peters, wacht momenteel op de Venezolaanse president Jaime Lu- sinchi om een juiste datum te be palen. Zij hoopt op korte termijn tot een afronding te komen van de Shell-voorwaarden waarop de An tillen zelf kunnen ingaan. Dat zyn een loonsverlaging voor de Shell-werknemers van 15 pro cent en afschaffing van de mini mumbelasting van 28 miljoen An tilliaanse gulden. De directie van Shell-Curagao onderhandelt mo menteel met de vakbonden over de loonkorting en heeft daarbij de Lubbers naar Venezuela om Shell-Curagao te bespreken hulp van de landsbemiddelaar in geroepen. Mevrouw Liberia heeft beide partijen tot vandaag de tijd gegeven om tot een vergelijk te ko- Raad de Antilliaanse regering van advies dienen over het opheffen van de drempelbelasting. Over het plan waarmee de koningsryksrege- ring Venezuela zal benaderen is weinig bekend. Vast staat dat zo wel Venezuela als Nederland wei geren om in te gaan op de Shell- voorwaarden tot overheidspartici- patie in het bedrijf- De Nederland se Antillen zouden maximaal een derde van het aandelenkapitaal willen overnemen, maar dit is niet voldoende omdat Shell een meer derheidsdeelname als voorwaarde stelt. In Den Haag hoopt men echter een zodanig politiek klimaat te scheppen dat het voor de Shell-di- rectie aantrekkelijk blijft het be drijf open te houden. Rijksplanologische Dienst: DEN HAAG (GPD) - „De bestaan de belastingwetgeving maakt het scheppen van nieuwe arbeids plaatsen onaantrekkelijk". Dat zei voorzitter Bram Buys vanochtend tijdens de opening van het congres van de Bouw- en Houtbond FNV. Hij pleitte voor afschaffing van het btw-tarief op het arbeidsloon. Vol gens hem wordt de investering in arbeidsbesparende machines dik gesubsidieerd, terwijl de arbeid zelf steeds zwaarder wordt belast. „Negentien procent btw op het arbeidsloon maakt onderhouds- en reparatiewerkzaamheden voor veel mensen onbetaalbaar", aldus Buys. Daardoor gaat .volgens hem veel werk verloren voor de regulie re markt. Daarom zou de btw op arbeidsintensieve werkzaamheden moeten worden verlaagd of afge schaft. Buys pleitte er verder voor de premies op de sociale zekerheid niet alleen te heffen over de arbeid, STEIN (GPD) - Macintosh (han del in en produktie van kleding) heeft een goed jaar achter de rug. De winst na belastingen nam met maar liefst 40 procent toe tot 32,7 miljoen gulden en dat was meer dan het bedrijf had verwacht. De omzet bedroeg 630 miljoen gulden, een stijging van bijna 20 procent. Voor het komende boekjaar ver wacht het bedrijf een lichte stij ging van het resultaat. Een „goed nieuwsjaar" noemde drs. G. J. Beijer, voorzitter van de Raad van Bestuur, 1984 in de toe lichting op het jaarverslag. Vooral de detailhandel heeft bijgedragen aan het bereikte resultaat. Afgelo pen jaar startte Macintosh in Ne derland de zogenaamde Supercon fexwinkels. Dit zijn grote winkel vestigingen, gehuisvest buiten het centrum van een stad. Klanten moeten, als zij binnen willen, een pasje aanvragen. Iedereen kan wel iswaar zo'n pasje krijgen, maar door dit systeem heeft Macintosh wel een nauwkeurig adressenbe stand van haar klanten. Zij krijgen regelmatig reclamemateriaal toe gestuurd, verder adverteert Super- confex niet. In maart '84 werden de eerste tien winkels in Nederland ge opend, in het najaar kwamen daar nog eens elf bij. Het is de bedoeling dat er dit jaar nog zeven nieuwe vestigingen opengaan. In welke plaatsen dit zal gebeuren, wil Beij er niet zeggen. Wel ligt het accent nu meer op de Randstad. In de sector produktie en handel realiseerde Macintosh het afgelo pen jaar een verdere verbetering van de resultaten. De winst voor belastingen steeg in deze sector van 3,7 miljoen gulden naar 14,7 miljoen gulden. Voor het eerst droegen alle Nederlandse produk tie- en handelsactiviteiten aan deze winst bij. Het betreft hier de bedrij ven Bendien Smits in Almelo (kos tuums, colberts, pantalons en jas sen), Macintosh International in Kerkrade (kostuums, colberts en pantalons) en Macintosh Falcon in Stein (dames- en hereiyassen en vrijetijdskleding). De produktiebedrijven in Portu gal en Spaiye draaiden het afgelo penjaar beter. In Tunesië waren de resultaten echter teleurstellend. Een reorganisatie in het produktie- bedrijf daar leidde tot een produk- tiestilstand van 14 weken. Door de ze maatregelen verwacht Macin tosh de uitgangspositie voor het bedrijf wel te hebben verbeterd. Het aantal personeelsleden in de detailhandelssector nam in 1984 toe van 1266 tot 1709. ROTTERDAM - Prins Claus heeft gisteren de Trophée Internationale de l'Industrie uitgereikt aan de heer Sonnenberg, president van de Hun- ter Douglas groep. Bij die gelegenheid zei de prins dat er meer maatrege len moeten komen om de economie gezond te maken. (toto anp> maar over de hele toegevoegde waarde (de omzet van het bedrijf na aftrek van de kosten). Die twee maatregelen samen kunnen vol gens hem een besparing van 15 tot 20 procent op de arbeidskosten be tekenen. RODE KRUIS - Het Nederlandse Rode Kruis gaat in Soedan een se mi-permanent medisch centrum bouwen voor hulp aan slachtoffers van de droogte in het land en aan vluchtelingen uit Etiopië. Ver wacht wordt dat het centrum, dat ruim twee miljoen gulden zal kos ten, eind juni van dit jaar in ge bruik kan worden genomen. Verder zal de Nederlandse hulp organisatie in Libanon samen met het Libanese Rode Kruis een werk plaats inrichten voor de vervaardi ging van prothesen voor mensen die door oorlogshandelingen zijn verminkt. DEN HAAG (ANP) - Onder druk van de hele Tweede Kamer zal staatssecretaris Scherpenhuizen bij minister Ruding moeten probe ren de verhogingen van een aantal PTT-tarieven ongedaan te maken. De staatssecretaris van verkeer en waterstaat kreeg gisteren van de woordvoerders van CDA, WD, PvdA, D'66 en SGP te verstaan dat de verhogingen die betrekking hebben op telecommunicatie-ap- paratuur niet aan de burger zijn te verkopen, waar het staatsbedrijf vorig jaar 1,6 miljard gulden aan de Nederlandse staat heeft afgedra gen. Tegen verhoging van tarieven bestaat op zich geen bezwaar, maar niet met dergelijke forse percenta ges. Aanvankelijk varieerden de verhogingen van 100 tot 500 pro cent. Nadat de Kamer daartegen be zwaar had gemaakt, draaide Scher penhuizen een aantal verhogingen terug, maar in de meeste gevallen vond toch nog een verdubbeling van de tarieven plaats. Met als stok achter de deur de dreiging van een initiatief-wetsont- werp tot wijziging van de begro ting van verkeer en waterstaat, in te dienen door CDA-woordvoerder Eversdijk, beloofde Scherpenhui zen zijn gang naar de minister van financiën te maken. Volgens Eversdijk zal Scherpen huizen zich sterk moeten maken voor een begrotingswijziging ter grootte van ongeveer 40 miljoen gulden, zijnde het batig saldo dat de PTT aan de tariefverhogingen zou overhouden. DEN HAAG (GPD) - Op welke manier zullen de technologische ontwikkelingen de toekomst van de ruimtelijke ordening van ons land gaan bepalen? Met die vraag houdt de Rijksplanologische Dienst zich in haar jaarverslag 1984 bezig. Nieuwe technologiën, en dan vooral de micro-electronica, zullen waarschijnlijk van grote in vloed zijn op toekomstige ontwik kelingen. Hoewel de dienst nog geen beleiduitspraken durft te doen, is duidelijk dat de RPD ver wacht dat Nederland er in de toe komst heel anders uit zal zien. "Het economisch zwaartepunt van de wereld verschuift op dit moment naar de Stille Oceaan. Het is belangrijk of we in West-Europa in staat zullen zijn de ontwikkelin gen op het gebied van communica tie bij te houden en daar een rol in te spelen", aldus mr. J. Witsen, di recteur-generaal voor de ruimtelij ke ordening bij de presentatie van het jaarverslag. Hoe we er op in spelen, zal bovendien van grote in vloed zijn op de inrichting van Ne derland. Zo is Rotterdam op dit moment bezig met het opzetten van een ha veninformatiecentrum en werkt Amsterdam aan een telecommuni- catiecentrum met kantoorverza melgebouwen. De PTT werkt in beide steden aan een glasvezelka belnet voor de telefoon. Dit soort ontwikkelingen vereisen overigens investeringen. De PTT spreekt met betrekking tot het glasvezelkabelnet over een miijar- deninvestering. Het is duidelijk dat de overheid erop voorbereid moet zijn dat de ontwikkeling van nieuwe technologieën de schatkist geld kunnen kosten. Hoe de gevolgen van deze ont wikkelingen voor het ruimtelijk beleid zullen uitpakken, is nog niet duidelijk. Bedrijven zullen minder grote gebouwen nodig hebben en terminals thuis maken een deel van de kantoorruimte overbodig. Ook zal verweving van functies als wonen, werken en energieopwek king binnen een bepaald gebied makkelijker worden. Verder moe ten we ons erop instellen dat ar beid in de toekomst een minder be langrijke plaats in het leven in zal nemen. De keuzen en mogelijkhe den lijken dankzij de micro-elec tronica op alle gebieden groter te worden. DEN HAAG (ANP) - Minister Smit-Kroes (verkeer) heeft be paald, dat de PTT (sector gelddien- sten) de nieuwe activiteit in het af sluiten van (doorlopende) reisver zekeringen moet beëindigen. Zij heeft dit gisteravond meege deeld bij de vootzetting van het de bat in de Tweede Kamer over de oprichting van de Postbank. Met haar besluit komt de minister tege moet aan een wens van beide rege ringsfracties (CDA en WD), die in een motie op beëindiging van deze PTT-activiteit hadden aangedron gen. Minister Ruding deelde de Ka mer mee, dat vestiging van nieuwe Postbank-kantoren niet geheel is uitgesloten. Voor haar dienstverle ning zal de Postbank gebruik ma ken van de bestaande postinrich- tingen in ons land. Pausbezoek aan België afgesloten BRUSSEL - De zeer zorgvuldige voorbereiding, de Belgische volksaard en het weer zijn de belangrijkste factoren geweest waardoor het bezoek van de paus aan België zoveel succesvoller is geweest dan het bezoek aan Nederland. Dat zei de Belgische kardinaal Godfried Danneels gisteravond in Brussel op een persconferentie na het vertrek van paus Johannes Paulus naar Rome. De paus verliet België om half acht gisteravond per vliegtuig vanaf het vliegveld Bierset bij Luik, waar hij uitgelei de werd gedaan door koning Bou- dewijn. door Hans de Bruijn Volgens kardinaal Danneels zijn Belgen niets beter of slechter dan Nederlanders, "maar ik denk dat wij een zeker gezond verstand, een grote warmte en een grote harte lijkheid hebben getoond". Dan neels benadrukte ook de zeer mini- tieuze voorbereiding van het be zoek. "Wij zijn daar gedurende een vol jaar mee bezig geweest. Niet alleen organisatorisch, maar ook mentaal, op de scholen en in de kerken. Bo vendien zijn wij diverse keren naar Rome geweest om te overleggen over wat wel en niet gezegd moest worden". Maar de kardinaal schreef een deel van het succes van het bezoek ook op het weer. In tegenstelling tot in Nederland was het bij alle openluchtmanifestaties prachtig weer. Tot gisteravond in Bierset, toen het lichtjes begon te regenen. "De paus mag niet huilen, de he mel doet dat voor hem", grapte paus Johannes Paulus daar zelf Onverwacht De paus kreeg gisteren op de ka tholieke universiteit van Louvain- la-Neuve opnieuw scherpe kritiek te horen van een studente op de houding van de kerk tegenover seksualiteit en ten opzichte van de bevrijdingstheologie in Latijns- Amerika. Deze kritiek kwam onverwacht, omdat zij niet in de vooraf ver spreide tekst stond. Kardinaal Danneels had daar achteraf echter geen enkele moeite mee. "Alles kan gezegd worden tegen de paus, wanneer het gezegd wordt op een beleefde en hartelijke manier", zei hij. Danneels vertelde dat de Belgi sche bisschoppen de diverse spre kers geheel de vrije hand hebben gelaten bij het opstellen van hun speeches. De bisschoppen hebben wel een oordeel over die teksten gegeven, "maar wij hebben nooit gevraagd iets te veranderen. We hebben gezegd: laat de paus los, en laat de mensen los". Johannes Paulus 11: hij was er... Slechts één uitspraak had Dan neels liever niet gezien, en dat was de kritiek in Luik op de 'pracht en praal' van het pausbezoek, omdat daar volgens hem geen sprake van was. Kardinaal Danneels zei echter wel de indruk te hebben dat de kri tiek vooral leeft onder intellectue- Danneels wilde niet reageren op de wijze waarop de Nederlandse bisschoppen dit hebben aange pakt. Die zeiden alleen loyale ka tholieken tot de paus te willen toe laten. Paus Johannes Paulus ging zelf bij zijn vertrek in op het feit dat hij op de vele opmerkingen niet direct heeft kunnen reageren. "Ik heb niet op al uw vragen geantwoord, maar ik neem ze mee in mijn hart", zei hij. De voorlaatste manifestatie van het pausbezoek aan België (en daarmee van de Benelux) was een massale eucharistieviering in het Maria-bedevaartsoord Banneux, bij Luik. Daar waren meer dan 60.000 mensen aanwezig. De paus richtte zich daar vooral tot de zie ken en gehandicapten, die in gro ten getale aanwezig waren. Bevrijding De paus werd gistermorgen ge confronteerd met zeer kritische op merkingen van een studente aan de katholieke franstalige universi teit van Louvain-la-Neuve over het strakke beleid van Rome. De sociologiestudente Veroni- que Oruba (22, van Poolse af komst) hield een onverbloemd pleidooi voor de door Rome on langs nog veroordeelde 'bevrij dingstheologie' in Latijns-Ameri- ka. Zij week diverse malen af van haar eerder opgestelde en naar Ro me gestuurde tekst. "Nicaragua net zoals Polen, El Salvador net zoals Chili, zijn lan den waar de mensen strijden voor het vertalen van de principes waar aan de kerk fundamenteel is ge hecht, principes van gerechtigheid en vrijheid, van democratie en mensenrechten", aldus Oruba. Onder hevig boegeroep van en kele duizenden studenten en inwo ners van de universiteitsstad riep zij de kerk op "zonder reserves de bevrijdingstheologie als getuigenis van het evangelie" te erkennen. Vervolgens week Oruba nog maals van haar oorspronkelijke tekst af, toen zy de paus voorhield ongerust te zijn over het feit dat mensen die voorbehoedmiddelen gebruiken buiten de kerk gezet dreigen te worden. Ook zei zij dat de kerk meer moet luisteren naar hen die de crisis ondergaan. De studente werd tijdens haar speech diverse malen onderbroken door boegeroep en gefluit. Op een zeker moment riep Veronique Oru ba "merci Opus Dei". Veel van haar tegenstanders onder het pu bliek zouden behoren tot deze ui terst conservatieve katholieke or ganisatie. De paus hoorde Oruba's toe spraak minzaam glimlachend aan. Na afloop omhelsde hij haar echter en kuste haar op het voorhoofd. In zijn toespraak ging Johannes Pau lus niet op de opmerkingen in. Hij zei slechts "dat een aantal tijdgeno ten blijkbaar niet goed de gevolgen van de kerkelijke leerstellingen voor hun familieleven of hun socia le leven begrijpt". BRUSSEL - Het bijna traditionele minderwaardigheidscomplex dat Belgen tegenover hun noorderbu ren hebben, is in de voorbije dagen voor een groot deel als sneeuw in de warme vooijaarszon verdwe- door Hans de Bruijn Het succesvolle bezoek van paus Johannes Paulus II aan België heeft het zelfbewustzijn van vooral de Vlamingen fors opgekrikt. „Ein delijk kunnen we eens van jullie winnen', riep een Vlaamse collega een dezer dagen enthousiast. Nu is een enkel pausbezoek wel een erg wankele basis voor een herwonnen zelfvertrouwen. Maar het is onweerlegbaar dat veel Bel gen, voor wie in Nederland altijd alles beter gebeurt, apetrots zijn op de wijze waarop zij de Heilige Va der hebben ontvangen. En zij laten niet na het de Neder landers, die zo graag op de Belgen neerkijken, in te peperen. De Bel gische media hebben de laatste da gen vol gestaan van de vergelijkin gen tussen het pauselijke bezoek aan Nederland en dat aan België. De bewoordingen die de com mentatoren kozen voor de Neder landse ontvangst, logen er niet om. „Wij hebben niets te leren van die onverdraagzame Hollanders", schreef de rechtse krant Het Volk. En de katholieke De Standaard stelde „datje met een juiste accen tuering meer bereikt dan met het harde, onbehouwen Nederlands van over de grote rivieren". Volksfeesten In vooral dat laatste lijken de Belgen het gelijk aan hun kant te hebben. De volksfeesten en het enorme enthousiasme dat de paus overal waar hij in België kwam wist los te slaan, mogen immers niet verhelen dat ook hier een aan tal harde noten is gekraakt. Dat leidde echter nergens tot schokeffecten, in tegenstelling tot in Nederland, waar de toon van het bezoek werd bepaald door onaan gekondigde scherpe kritiek, rellen- om-de-rellen en een volstrekt ge brek aan publieke belangstelling. Dat waren ook de indrukken die de buitenwereld van het bezoek aan Nederland heeft overgehou den, ook al gaven die een nogal scheef beeld van wat er tijdens het pausbezoek werkelijk in Neder land aan de hand was. De Belgen zijn er echter in ge slaagd kritiek en enthousiasme hand in hand te laten gaan. Tien duizenden juichten de zichtbaar genietende paus op bijna mediter rane wijze toe. Maar tegelijk kreeg de paus in Antwerpen, Laken, Luik en Leuven openlijk en per soonlijk kritiek te horen op de straffe hand van het Romeinse kerkgezag. Die kritiek ging in zijn formule ringen vaak heel wat verder dan de onverwachte zinnen die mevrouw Hedwig Wassen vorige week zon dag tot schrik van de Nederlandse bisschoppen in Utrecht sprak. Maar in het toch conservatieve Bel gië bleek daar tot vooral Neder landse verrassing opmerkelijk veel ruimte voor. Onverbloemd De paus kreeg hier onverbloemd te horen dat de rol van de vrouw in de kerk moet worden vergroot, dat ongehuwd samenwonenden recht hebben op dezelfde belangstelling van de kerk, dat homofielen, ge- scheidenen en priesters die het minder nauw nemen met het celi baat, geen haar minder zijn dan mensen die keurig volgens het offi ciële kerkgezag leven. Al deze opmerkingen waren we ken geleden al bekend bij de Belgi sche bisschoppen en in Rome. Er is echter door kardinaal Godfried Danneels geen enkele poging on dernomen om de sprekers van hun kritiek te laten afzien. Waar hun Nederlandse collega's kritiek in de kiem smoorden en slechts paus- vriendelijke taal wilden horen, ga ven de Belgische bisschoppen het kerkvolk de vrije hand. Belgen aanhoren hoe de kerk zegt dat het moet, en gaan vervol gens hun eigen weg, terwijl „hoe het moet" in Nederland onmiddel lijk tot een breed verzet leidt. Wat niet bevalt, wordt hier genegeerd en niet aangevochten. Er is in Bel gië daardoor veel minder kerkelij ke polarisatie dan in Nederland. En de Belgische bisschoppen heb ben daar ook geen aanleiding toe gegeven. Dat is op zichzelf ook niet' vreemd: waar het volk in opstand komt, kiezen de gezagshebbers voor de harde lijn, en omgekeerd. Dat is in de kerk niet anders dan in de „gewone" maatschappij. Bovendien rust, zoals de Ant werpse bisschop mgr. Paul Van Den Berghe het zo mooi zei, „de kritiek op een bodem van blijd schap". Die blijdschap vooral was tekenend voor het bezoek van Jo hannes Paulus aan België. Veelvoud De afgelopen vijf dagen hebben bijna een half miljoen mensen de paus in levenden lijve gezien, een veelvoud van in Nederland. Ook als we rekening houden met het feit dat slechts een op de drie Ne derlanders katholiek is en 90 pro cent van de Belgen, was het en thousiasme uitzonderlijk groot. Waar de katholieke kerk in Ne derland steeds meer een kerk van ouderen aan het worden is, viel in België bovendien het grote en thousiasme van de jongeren op. In Namen waren er 45.000 op de been, in leper en de universiteitssteden Leuven en Louvain-la-Neuve ook vele duizenden. Wie tijdens het veijaardagsfeest- je van de paus in Mechelen enkele punk-meisjes vol overgave reli gieuze liedjes ziet meezingen, be grijpt dat de rol vari de kerk in Bel gië een geheel andere is dan in Ne derland. Dit alles kan echter niet verhul len dat de paus ook in België een aantal puntjes op de kerkelijke 'i' heeft gezet. Hoewel hij nooit recht streeks op de kritische vragen ant woordde, sprak hij zich by herha ling uit voor het gezin als enig juis te samenlevingsvorm, tegen echt scheiding, tegen abortus. De enige 'verlichte' taal uit zijn mond was die over de rol van de vrouw in de kerk. Zo kreeg Hed wig Wassen in Antwerpen het pau selijke antwoord op haar vragen. Zelfs de feministische theologe Halkes, die van kardinaal Simonis de paus niet mocht toespeken, had waardering voor dat - bovendien al in Rome opgestelde antwoord. Dat had met wat minder angs thazerij in Utrecht, in Nederland toch ook mogelijk moeten zijn. Overigens was het vooral de toon die aangenaam verraste. Van een wezenlijke wijziging in de Roomse opvattingen over de vrouw in de kerk is immers geen sprake. De vrouw in het priesterambt - „op de plaatsen waar in de kerk de be slissingen vallen", noemde de Belg Thijs dat - bleef ook nu bij de paus taboe. Voorts hamerde Johannes Pau lus in het door de taalstrijd ver scheurde België op eensgezind heid, op meer begrip voor immi granten, op verzet tegen racisme en vreemdelingenhaat, tegen oor log, bewapening en armoede. Geen boodschappen die nu in eens duizenden de ogen zullen hebben geopend. Maar waar in Ne derland vooral met argusogen en -oren elke zin van de paus werd ontleed op zijn conservativiteit of progressiviteit, was de boodschap die hij in België bracht onderge schikt aan het simpele feit dat hij er was.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13