WD: minstens 16 miljard bezuinigen Werkloze wil wel verhuizen Karima warm onthaald EMEU Partijraad steunt lijn voor Ruding Kritiek op Tamil-plan 'Constante bewaking Waddenzee is nodig' Bodebus als herstel van de waardigheid Na ontvoering door vader terug in Nederland Weer harttransplantatie in Rotterdams ziekenhuis Politie pakt 12 smokkelaars Weer botsing over stijging PTT-tarieven NCW over werkzoekenden na enquête bij 100 bedrijven: Noodlandingen bij onweer MAANDAG 20 MEI 1985 APELDOORN (GPD/ANP) De VVD houdt onverkort vast aan het terugdringen van het financieringstekort tot vier a 4,5 procent. De liberale partijraad verwierp zaterdag een voorstel van een commissie uit eigen gelederen om met het oog op de hoge werkloosheid iets minder te bezuinigen. De VVD wil in de komende kabinetsperiode 16 tot 18 miljard gulden bezuinigen en zit daarmee op de lijn van CDA-minister Ruding (financiën), die in eigen kring weerstand heeft opgeroepen met zijn harde standpunt. Centraal stond in Apeldoorn het rapport van de zogeheten commis sie-Polak, die op verzoek van het hoofdbestuur een nota had ge maakt over de bestrijding van de werkloosheid. Opmerkelijk was dat de commissie, waarin onder meer twee topmensen van Philips zitting hadden, pleitte voor een ge leidelijker terugdringen van het fi nancieringstekort tot 5,5 a zes pro cent in 1990. De commissie kreeg bij de partijraad echter geen poot aan de grond. Het belangrijkste thema van de bijeenkomst werd de vraag of naast de noodzakelijke verlaging van het overheidstekort ook de las ten voor burgers en bedrijven ver laagd moeten worden. Daarover was de partijraad in ieder geval duidelijk: zowel het financierings tekort als de collectieve lastendruk moet omlaag. Naast verlaging van het financieringstekort tot vier a 4,5 procent moeten de collectieve lasten jaarlijks een procent om laag. Volgens de financieel specia list van de kamerfractie De Korte kan dat allemaal mits de economi sche groei 2 procent per jaar be draagt en er jaarlijks nog eens 4 tot 5 miljard wordt omgebogen. Hij liet er zich niet over uil of de ze extra bezuinigingen ook onder deel zullen uitmaken van het VVD- verkiezingsprogramma. Wel kon digde hij aan dat het programma, net als dat van 1981/82 rekening zal houden met verschillende econo mische groei-scenario's. Mocht de VVD besluiten tot bezuinigingen van 4 tot 5 miljard, dan zit de partij precies tussen de voorstellen in van het CDA (11 miljard in vier jaar) en van minister Ruding (fi nancien), die 24 miljard bezuinigin gen nodig acht. De liberalen wezen de hoofdlij nen (zover behandeld) van het rap- (Vervolg van pagina 1) De Vereniging Vluchtelingenwerk Nederland (VVN) heeft zaterdag avond bij monde van haar vice- voorzitter L. Hamer de Tweede Ka mer opgeroepen zich te verzetten tegen het kabinetsplan. In januari werden nog Tamils op het vlieg tuig naar Sri Lanka gezet, in april wordt voor hen een rijksregeling bekendgemaakt, die veel slechter is dan gebruikelijk voor vluchtelin gen in Nederland, en nu zegt Lub bers dat de Tamils terecht kunnen in het zuiden van Sri La^ka, aldus Hamer, die sprak van een 'bescha mend feit'. Hamer voerde het woord tijdens de protestdemon stratie in de Amsterdamse Mozes en Aaronkerk. Hamer zei het de premier ook kwalijk te nemen dat hij vooruit loopt op gerechterlijke uitspraken over asielaanvragen van Tamils. Lubbers zei vrijdagavond na af loop van de ministerraad te ver wachten dat de rechter, die de asielaanvragen per geval moet beoordelen, rekening zal houden met de conclusies uit het rapport van de ambtelijke commissie. Dat zal op zijn beurt weer effect heb ben op de vluchtelingenstroom naar Nederland, aldus de premier. Volgens Hamer kan het echter nog wel een jaar duren voordat de rech ter of de Raad van State er aan te pas komt. Hamer kreeg bijval van S. Theu- nis, secretaris van de ontwikke lingsorganisatie Novib. Teunis reist al tien jaar geregeld naar Sri Lanka. Volgens hem heeft de over heid daar de rassentegenstelling tussen Tamils en Singalezen niet in de hand en kent het leger geen dis cipline. Hij acht de situatie op Sri Lanka niet alleen bedreigend voor de Tamils, maar ook voor christe nen en moslims en zelfs voor Sin galezen die onder aan de maat schappelijke ladder staan. Hamer verwees net als de woord voerder van Amnesty Internatio naal naar initiatieven in Europees verband om een oplossing te zoe ken voor de situatie van de Tamils. De Al-zegsman verwees in dit ver band naar een onderzoek dat nu op initiatief van het Europees Parle ment wordt gehouden, en naar bij eenkomsten in Genève (deze maand) en in Parijs (in juni) waar onder anderen met de Hoge Com missaris voor de Vluchtelingen van de VN over de Tamils zal wor den gesproken. De secretaris van de Tamil- Dutch Solidarity Association, S. Mahendran, noemde de verklaring van premier Lubbers 'zeer pijn lijk'. Hij zei dat honderdduizend Tamils de afgelopen jaren van het zuiden van Sri Lanka naar het noorden zijn gevlucht, nadat hun huizen daar waren verbrand en er duizenden Tamils waren gedood. Hij meent dat de ambtelijke com missie op het eiland is misleid door de regering van Sri Lanka en de verkeerde plaatsen heeft bezocht. AMSTERDAM (ANP) - Minister Winsemius (VROM) wil een 'offen- siever beleid' voeren ten aanzien van het Waddengebied aan de hand van vijf tot tien indicatoren. Dat zijn meetbare grootheden op grond waarvan de voor- of achter uitgang van het gebied kan worden vastgesteld. Winsemius zei dit zaterdagmid dag in Amsterdam tijdens de twin tigste algemene ledenvergadering van de Landelijke Vereniging tot behoud van de Waddenzee. Hij noemde als mogelijke indicatoren de waterkwaliteit en het zeehon denbestand. Winsemius zei niet wanneer zo'n permanent bewa kingssysteem er kan zijn. De minister vindt dat de politiek wat betreft de Waddenzee nog te veel speelruimte heeft. "Je wordt nog te vaak weggespeeld", aldus Winsemius, waarbij vooral econo mische argumenten op tafel ko men. Een voorbeeld daarvan zijn de gasboringen en de aanleg van een transportleiding. De bewindsman zei van mening te zijn dat er wel al veel over het waddengebied bekend is, maar dat - als puntje bij paaltje komt - er nog te weinig feiten beschikbaar zijn voor met name politici die moeten kiezen. De politiek kan naar zijn mening nog teveel 'ontsnappen' aan het toch wel breed onderschre ven beleid ten aanzien van de Wad denzee. "Dat geeft mij een onbe haaglijk gevoel", aldus de minister. Winsemius ziet momenteel als drie grootste bedreigingen van de Wadden de gebiedsverkleining (in poldering), de verontreiniging en de wat hij noemde verontrusting (onder andere de recreatie en vlieg tuiglawaai). Maximumsnelheid Minister Winsemius zei zaterdag voor de Vara-radio dat het ophef fen van de maximumsnelheid van 100 kilometer per uur op autosnel wegen de overheid 80 miljoen gul den per jaar kost. Dat bedrag is no dig om de toenemende geluid soverlast tegen te gaan, aldus de bewindsman. Op verzoek van het kabinet on derzoeken enkele ministeries de voor- en nadelen van het opheffen van de snelheidslimiet. De Centra le Politie Verkeers Commissie (CPVC) heeft onlangs geadviseerd de 100 km-grens te laten vervallen. Volgens de politie heeft het geen zin een wet te handhaven, die niet kan worden gecontroleerd. Boven dien meent de politie, dat na de in stelling van de limiet de verkeers veiligheid niet is verbeterd. port van dc commissie Polak van de hand. Voorstellen om te komen tot uitbreiding van de overheidsin vesteringen, een beperkte verla ging van het overheidstekort en de introductie van subsidies voor be ginnende ondernemers, werden de een na de ander van tafel geveegd. Over het plan te streven naar de in voering van een 36-urige werk week in 1987 sprak de partijraad zich nog niet uit, maar de verwach ting is dat ook dit voorstel tijdens de komende vergadering zal sneu velen. De voorzitter van de commissie, de Rotterdamse kantonrechter mr. H. Polak, toonde zich na afloop ta melijk teleurgesteld over het resul taat van de bijeenkomst. Hij stelde vast dat de partij kennelijk de voorkeur blijft geven aan maatre gelen, gericht op het aanhalen van de broekriem, dan een wat lossere economische benadering. Positief waardeerde hij de intensieve dis cussie die plaatsvond over zijn voorstellen. WIR De liberalen bleken het eigenlijk slechts op één punt eens met het rapport van de commissie. Dat be trof het stapsgewijs afschaffen van de Wet Investeringsregeling (WIR). Zowel commissie als partij vindt dat deze wet niet erg efficiënt func tioneert. De discussie ontstond daarna: wat moet er gebeuren met de 5 tot 6 miljard gulden per jaar die de overheid nu nog als investe ringssteun uitkeert. Een deel van dit bedrag moet worden gebruikt voor de herinvoe ring van een regeling om investe ringen versneld af te trekken. Vol gens oud-minister Witteveen kan door een verstandig gebruik van deze regeling (gedurende bijvoor beeld de eerste twee jaar van een nieuwe kabinetsperiode) de econo mie een stimulans krijgen. In de laatste twee jaar kan dan de na druk weer meer op verlaging van het overheidstekort komen te lig gen. Ook De Korte steunt deze opvat ting. Volgens hem kan een nieuwe aftrekregeling leiden tot een eco nomische zweepslag, die elk jaar terugkomt. Dat kan een aanzienlij ke bijdrage leveren tot het schep pen van meer werkgelegenheid in het bedrijfsleven. De liberalen vin den wel dat de kleinschaligheids toeslag uit de WIR moet blijven voortbestaan. Boze deurdelers gooien ruiten in AMSTERDAM (ANP) - 'Boze voor deurdelers' hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag bij drie in Am sterdam wonende kamerleden van CDA en VVD ruiten ingegooid. De actie was blijkens een anonieme verklaring een protest tegen de korting op de uitkeringen aan voordeurdelers.De getroffen ka merleden zijn mevrouw Evenhuis (CDA) en de liberale parlementa riërs Jacobse en De Grave. De laat ste is boos, zei hij zaterdagmorgen, omdat bakstenen terecht kwamen in een kamer waar kinderen slie pen. De drie kamerleden maken zich volgens de actievoerders schuldig aan het steeds verder korten op uit keringen van minima. De voor- deurdelersmaatregel is volgens de hen 'onacceptabel, een oorlogs verklaring aan de financieel zwak- sten'. APELDOORN (GPD) - Vier jaar na de bijeenkomst in de Flevohof werd zaterdag in de Apeldoornse schouwburg Orpheus weer een na tionale Bodedag gehouden. Onge veer 200 gemeente- en andere bo des waren op initiatief van de Schipluidense gemeentebode Mar tin Agterberg naar Apeldoorn ge komen voor deze dag, die in het te ken stond van de herinvoering van de zogeheten bodebussen. Elk zichzelf respecterend be stuurslichaam liet in het verleden een bodebus maken die door de bode op de borst werd gedragen. En: hoe florissanter de financiële huishouding van een bestuur, hoe fraaier de onderscheiding. In de bus werden belangrijke en minder belangrijke brieven vervoerd. De bus was niet slechts een vervoer middel maar ook een teken van herkenning en waardigheid. Agterberg is bijna acht jaar bezig geweest met het inventariseren van bodebussen die in onbruik wa ren geraakt. Ongeveer 500 bussen zijn gevonden, maar, aldus Agter berg, 'er moeten er nog veel meer zijn'. De oudste stammen uit de 12e eeuw.Agterberg zegt dat het benul Herinvoering bus thema Bodedag van bodes over het bestaan van de bodebus tot enkele jaren geleden nihil was. Waarom vond hij het no dig een vergeten traditie in ere te herstellen? "In deze tijd van sober heid kan de bode wel wat extra ca chet gebruiken. De bodebus is waardigheid, de drager ervan krijgt waardigheid". Meer respect van het publiek? "Nee, dat kun je niet bereiken met toeters en bellen. Met je houding verwerfje respect". Agterberg vond de bodebus van Schipluiden op de zolder van het gemeentehuis, onder het stof. "Mijn voorganger droeg hem niet mepr. Ik loop al genoeg voor schut, zei hij. Maar het is inmiddels wel zo dat, als ik hem niet draag bij offi ciële gelegenheden in Schipluiden, de mensen het me kwalijk nemen. Van de drie bodes in onze gemeen te is er nog één die er echt niets mee te maken wil hebben: die man is gereformeerd en wil gewoon niet. Dan moet je ook niet blijven zeuren, vind ik". Kaal Herman Gerritsen, hoofdbode van de gemeente Apeldoorn 'weet niet zoveel af van de traditie', maar is zichtbaar trots dat hij de onlangs gevonden bodebus van zijn ge meente mag dragen. Met een ver genoegd lachje paradeert hij door Orpheus, zoals trouwens meer bo- debusdragers met de handen op de rug paraderen en belangrijkheid uitstralen. Tussen alle blijde gezichten een man met een welhaast suicidale blik. Wat mankeert eraan? "Ik heb mijn best gedaan, meer kon ik niet doen. Ik heb overal gezocht", zegt de trieste bode Rietkerk uit Al phen aan den Rijn. Op zijn borst prijkt geen bodebus en hij heeft het er moeilijk mee. Al op zolder gekeken? "Echt overal", zucht hij, "maar niemand weet er iets van af in de gemeente. Je mag het niet zeggen, maar misschien heeft ie mand de bodebus gestolen". Hij voelt zich kaal. Aan de kassa van de schouwburg worden mini-bodebussen worden verkocht. Waarneming leert dat goede zaken worden gedaan. "Mijn hele familie is betrokken geweest bij de fabricage van de busjes en mijn vrouw verkoopt ze nu. Dat is toch leuk voor de mensen die zon der bodebus hierheen zijn geko men?", zegt Agterberg. De 15-jarige Karima wordt op de luchthaven Schiphol enthousiast onthaald door klasgenoten. Ze dreigde door haar vader te worden uitgehuwelijkt aan een 70-jarige man in Marokko, maar conrector Kruiswijk wist dat uiteindelijk te voorkomen door haar familie te bepraten. (foto anp» SCHIPHOL (ANP) - De 15-jarige Karima Ouchen, die vorige week door haar vader werd ontvoerd naar Marokko, is zaterdagmiddag onder groot enthousiasme van haar klasgenoten teruggekeerd op Schiphol. Haar vader dreigde haar in Marokko te zullen uithuwelijken aan een bejaarde man, maar dank zij haar klasgenoten en door de be middeling van een conrector van haar school kon dit worden voor komen. Karima verklaarde zater dag op Schiphol: ,,Het zou me in Marokko niet bevallen. Het is heus een mooi land, maar ik zou het niet verdragen daar mijn hele leven door te brengen". De klasgenoten van Karima - zij zit in de derde klas havo in Amers foort - stonden zaterdag juichend op de bezoekerspromenade van Schiphol. 'Welkom thuis Karima' stond er op een spandoek. Karima vloog zaterdagmiddag terug met haar vader, die in Amers foort werkt. Er is weer duidelijk sprake van een toenadering tussen beiden, zo verklaarde tijdens een korte persconferentie H. Kruijs- wijk, conrector aan Karima's school. Kruijswijk reisde in gezel schap van een journalist het meisje in Marokko achterna. Karima's vader wilde zaterdag niets zeggen. Zijn blije dochter wel: onze familie in Marokko heeft uiteindelijk in mijn vertrek toege stemd, zei ze, omdat „een meisje in Nederland veel meer kan stude ren". Ook financiële redenen heb ben een rol gespeeld, aldus de toe voeging van Kruijswijk, zij het niet de belangrijkste. Kruijswijk wilde daar verder niet op ingaan. Karima zei het dreigement van haar vader dat hij haar zou uithu welijken, serieus te hebben geno men. Onduidelijk bleef of het echt tot een huwelijk zou zijn gekomen. Karima en haar vader reisden twee weken geleden naar Marok ko. Het meisje sprong op de veer boot tussen Spanje en Afrika nog overboord, maar dat hielp niet. Va der en dochter kwamen uiteinde lijk terecht bij hun Berber-familie in het Marokkaanse district Nador. De gouverneur van dit district was ons zeer ter wille, aldus con rector Kruijswijk. "We kregen ook veel hulp van de Nederlandse am bassade in de Marokkaanse hoofd stad Rabat". Kruijswijk verklaarde op Schiphol na overleg met des kundigen op het gebied van twee de generatie buitenlanders in Ne derland, bewust de publiciteit te hebben gekozen. De uitkomst daarvan is wonderwel, aldus de conrector. Die publiciteit bestond onder meer uit acties door de klas van Karima. Die klas bood een petitie aan bij de Marokkaanse consul in Amsterdam. Ook de Tweede-Ka merleden Dijkstal en Weisglas van de VVD bemoeiden zich ermee en trokken aan de bel bij minister Van den Broek (buitenlandse zaken). Beide kamerleden stuurden Kari ma zaterdag een gelukstelegram. Begrip Conrector Kruijswijk zei goed contact te hebben gehad met de fa milie Ouchen in Marokko. Er ont stond daar langzamerhand een si tuatie van wederzijds begrip, aldus Kruijswijk. Vooral de grootvader speelde daarbij een belangrijke rol. Karima zei het welkom op Schip hol helemaal niet te hebben ver wacht. "Ik ben daar ontzettend blij mee". Wat er verder met haar vader gebeurt is onduidelijk. "Die zal zich wel bij de politie moeten mel den", zei Kruijswijk, "maar ik zal bij de autoriteiten aandringen op begrip". Met de Marokkaanse auto riteiten zijn afspraken gemaakt voor het geval er opnieuw moei lijkheden mochten zijn. (Van e r verslaggevers) ROTTERDAM/LEIDEN - In het Rotterdamse Dijkzigt-zieken- huis is zaterdagavond voor de derde keer in Nederland een hart transplantatie uitgevoerd. De 51-jarige Delftenaar Axson kreeg tij dens een vijf uur durende operatie een nieuw hart. De operatie werd uitgevoerd door een team chirurgen uit het academisch zie kenhuis Dijkzigt, het academisch ziekenhuis Leiden en het An- thoniusziekenhuis uit Nieuwegein, onder leiding van prof. dr. W. Huysmans van het AZL in Leiden. De toestand van Axsonn, die leed aan een hartspierziekte, is bevredigend. Het ruilhart kwam beschikbaar dank zij Eurotransplant in Lei den. Het is de tweede 'legale' harttransplantatie. Een jaar geleden werd de eerste harttransplantatie in Nederland uitgevoerd, maar dit gebeurde zonder toestemming van staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid). In januari van dit jaar werd de eerste 'goedgekeurde' harttransplantatie uitgevoerd. Aangezien het Dijkzig-ziekenhuis officieel toestemming heeft voor tien trans plantaties per jaar, kunnen er dit jaar nu nog acht worden uitge voerd. Weer politieman aangehouden GORKUM (ANP) - In Gorkum is vrijdag op last van de officier van justitie uit Dordrecht een vijfde po litiefunctionaris aangehouden. De man, die ervan verdacht wordt een of meer strafbare feiten tijdens de uitoefening van dienst te hebben gepleegd, is vrijdag na verhoor weer vrijgelaten. De Gorkumse burgemeester Vleggert heeft de agent daarna op non-actief gesteld. Het onderzoek in deze zaak, in wel ke inmiddels vier politiefunctiona rissen zijn aangehouden, duurt voort. Het onderzoek richt zich vooral op gedragingen van Gor kumse politiemensen in en rond om seksclubs. Het Gorkums poli tiekorps telt 54 leden. Burgemees ter Vleggert heeft de commissaris van de koningin Patijn inmiddels om bijstand gevraagd. EINDHOVEN/AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft het afgelo pen weekeinde grote drugsvang sten gedaan. De Eindhovense ge meentepolitie legde beslag op 12,5 kilo heroine (marktwaarde 25 mil joen gulden) en in Amsterdam werd 3000 kilo marihuana (markt waarde vijf miljoen) opgespoord. De politie arresteerde in totaal twaalf mensen. De Eindhovense politie vond de heroïne in de reserveband van een zaterdag aangekomen vrachtwa gen. De chauffeur, een 34-jarige Eindhovenaar, wordt ervan ver dacht de heroïne in Turkije te heb ben opgehaald. De politie hield de man en zijn compagnon aan toen zij met de reserveband op weg wa ren naar de woning van de chauf feur. Later hield de politie ook diens echtgenote aan. In Amsterdam vond de politie vrijdag 3000 kilo marihuana. De va ten kwamen per schip vanuit Co lombia in Amsterdam en werden vrijdag naar een bedrijf in Weesp getransporteerd. Politie en douane grepen in toen de vaten daar in een koelcel werden geladen. HILVERSUM (ANP) - Het ziet er naar uit dat staatssecretaris Scher- penhuizen (verkeer en waterstaat) deze week opnieuw in botsing komt met de Tweede Kamer over zijn beleid inzake de telefoontarie ven. De Kamer heeft enige tijd ge leden al via een motie-Eversdijk (CDA) uitgesproken dat Scherpen- huizen de tariefsverhogingen dien de terug te draaien. Eversdijk zei zaterdag voor de Vara-radio dat Scherpenhuizen met de kleine wij zigingen die hij heeft aangekon digd absoluut niet tegemoet is ge komen aan de motie. Morgen, als de kamercommissie voor verkeer en waterstaat met Scherpenhuizen over deze zaak overlegt, zal Eversdijk opnieuw bij de staatssecretaris aandringen op het terugdraaien van een aantal ta riefsverhogingen. Hij denkt in dat verband aan de verhoogde tarieven voor extra telefoontoestellen, het bellen vanuit telefooncellen en het bellen binnen de eigen woon plaats. SCHIPHOL (ANP) - Plotseling onweer in combinatie met harde ruk winden heeft gistermiddag de kleine luchtvaart boven ons land parten gespeeld. De dienst luchtvaart van de rijkspoltie meldde ten minste twee noodlandingen van kleine motorvliegtuigen en een onverwacht harde landing vaii een Duitse ballon in Dronten. Twee passagiers van deze ballon raakten licht gewond. De eigenaar en ballonvaarder, een 59-jarige man uit Ibbenburn brak een been en een arm, aldus de rijkspolitie. Twee Westduitsers kwamen gisteren met de schrik vrij toen ze in de buurt van Neede tijdens slecht weer last van een motorstoring kregen. Met hun Cessna moesten ze een nodlanding maken. Die verliep niet perfect: het eenmotorige toestel sloeg bij de landing over de kop, maar de Duitsers konden er desondkans zonder verwondingen uit kruipen. Op de vliegba sis Woerisdrecht 'landde' een Engelse Cessna die eigenlijk op weg was naar Schiphol: ook hier was het onweer oorzaak van de onvrijwillige landing. (foto anp) DEN HAAG (ANP) - Werklozen weigeren niet een baan omdat zij geen zin hebben te verhuizen of te pendelen. In het enkele geval dat zij wel een baan weigeren zijn pri- vé-redenen vaak de oorzaak, zoals de verkoop van een eigen huis, die mede door de overdrachtsbelas ting nogal kostbaar kan zijn. Soms wordt de afstand woon-werkver- keer als oorzaak van het weigeren van een baan gezien. Dit heeft het Nederlands Christe lijk Werkgeversverbond (NCW) ge concludeerd na een enquête de af gelopen maanden onder ongeveer honderd aangesloten bedrijven met in totaal zo'n 200.000 werkne mers. De bedrijven werd gevraagd naar de ervaringen met de werking van de arbeidsmarkt, waarbij de interviews zich vooral richtten op het geschoolde gedeelte van het aanbod op de arbeidsmarkt. Uit de interviews blijkt dat in voering van collectieve arbeidstijd verkorting over de hele linie niet verantwoord wordt bevonden. De bedrijven achten dat vooral niet mogelijk bij functiecontracten, lei dinggevende of specialistische functies. Herbezetting kan alleen bij direct produktieve functies. Maar als herbezetting plaatsvindt, dan levert dit problemen op, zoals gevaar van overbezetting, extra op leidingsinspanning en problemen van organisatorische aard. Verder is er in kleinere bedrijven de moeilijkheid dat het aantal uren voor herbezetting te gering is. De ingeleverde tijd is te weinig voor het aantrekken van nieuwe werk nemers. Bovendien zijn er veel éénmansfuncties, die niet te split sen zijn. Ook blijkt uit de NCW-interviews dat bij de bedrijven de behoefte aan ongeschoolden sterk is afgeno men. In de toekomst zal dat nog ge ringer worden. Wat de opleidings capaciteit betreft heeft men een heel duidelijke voorkeur voor het leerlingwezen, omdat dit op den duur vakmensen en gemotiveerde werknemers oplevert. Uitkering De hoogte van de uitkering van werkloze sollicitanten is in het al gemeen geen belemmering voor het aantrekken van vakbekwaam personeel. Bij het aantrekken van ongeschoolde werklozen vormt in een aantal gevallen de hoogte van de uitkering een belemmering, evenals dat een belemmering is voor het kiezen van een goede op leiding. Het NCW pleit er voor tijdens de studies die in een aantal bedrijven of sectoren zullen worden gehou den naar de mogelijkheden van ar beidstijdverkorting, de arbeids marktkant nadrukkelijk in be schouwing te nemen. Tijdens die studies zou ook moeten worden bekeken op welke manier (via her-, om- en bijscholing) het aanbod werkzoekenden beter op de vraag vanuit het bedrijfsleven kan aan sluiten. Het is volgens de werkge versvereniging noodzakelijk het werklozenbestand en de doorstro ming diepgaand te analyseren, zo dat zichtbaar wordt wat er voor werkzoekenden in de kaartenbak zit.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5