actief in Omroep Rijnland terug: nu met dagelijkse uitzendingen Mogelijkheden voor bouw vuilverwerkingsinstallaties ZOMER OP KOMST! Voorlopig alleen r adioprogramma's; tv is te duur Streekomroep straks wellicht ook via ether Botsing tegen boom aan Oegstgeesterweg uiameckek 'Overlast in d'Oude Morsch aanpakken' Looncontrole-actie jongeren MAANDAG 20 MEI 1985 LEIDEN LEIDEN/STREEK - De Omroep Rijnland is zater dag opnieuw begonnen met zijn uitzendingen. Precies om drie uur ging vanuit het bowling-restaurant aan de Boshuizerlaan in Leiden een feestelijk en recht streeks programma de lucht in waardoor radio-luiste raars voor het eerst sinds vele maanden weer een te ken van leven van de streekomroep vernamen. Helemaal vlekkeloos verliep de hervatting van de uitzendingen van 'Rijnland' niet. Door een tech nische storing waren de openings woorden van Joop Walenkamp, voorzitter van de Omroep Rijn land, op de radio en in het bowlin grestaurant nauwelijks te verstaan. Het officiële startsein voor de uitzendingen werd even na drie uur, toen het programma dus al en kele minuten was begonnen, gege ven door burgemeester Scheenstra van Oegstgeest. Scheenstra trok op een schakelbord een schuifje open waardoor een vrolijk muziekje de kabel werd opgestuurd. Brinkman Aanvankelijk was het de bedoe ling dat minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cul tuur het startsein zou geven voor de hervatting van de uitzendingen van de Omroep Rijnland. Brink man moest echter verstek laten gaan omdat zijn aanwezigheid dringend gewenst was bij een ver gadering van de ministerraad. Om dat Scheenstra de burgemeester is van de gemeente waarin de ont- vangstmast staat van de kabelnet ten in de Leidse regio en de duin en bollenstreek, werd hij daarom verzocht de officiële openingshan- Radio deling te verrichten. Op die maniei werd aan de opening toch een sym bolisch tintje gegeven. 'Rijnland' heeft nu, na de nodige problemen, een definitieve zend machtiging gekregen van het mi nisterie van wvc. Als vertegenwoordiger van het ministerie van wvc was zaterdag ambtenaar Chris Ronteltap aanwe zig. Eigenlijk was dat nog niet eens zo'n gekke zaak, legde Walenkamp voor de opening uit. Ronteltap is namelijk degene geweest met wie Rijnland op het ministerie het meest te maken heeft gehad. "Brinkman is voor ons wat dit be treft eigenlijk een onbekende grootheid geweest", stelde Rijn land-voorzitter Walenkamp. De streekomroep heeft vorig jaar enkele proefuitzendingen verzorgd waarbij gebruik werd gemaakt van een experimentele zendmachti ging. Die machtiging was echter maar een beperkte tijd van kracht De Omroep Rijnland is nu dage lijks op de kabel te ontvangen. De streekomroep heeft gekozen voor een zogenoemde horizontale pro grammering. Dat wil zeggen: vaste rubrieken, zoals kunst en cultuur, politiek en economie, regionale muziek, nieuws en actualiteiten en geestelijk leven worden wekelijks op vaste tijden uitgezonden. Over het algemeen is de streekomroep dagelijks te beluisteren tussen 17.30 en 19.30 uur op op 88,1 mega hertz. Op woensdagen echter wordt er uitgezonden tussen 16.30 en 19.30 uur, op zaterdagen van 15.45 tot 18.30 en op zondagen van 17.00 tot 19.00 uur. De activiteiten van de streekom roep beperken zich voorlopig tot het uitzenden van radio-program ma's. Weliswaar wil de streekom roep in de naaste toekomst ook te- levisie-programma's op de kabel brengen, maar daarvoor heeft hij nu nog niet voldoende gpld. 'Rijnland' heeft op dit moment een hoeveelheid televisieprogram ma's klaar liggen waarmee een half uur zendtijd kan worden gevuld. De omroep wil echter pas televisie gaan uitzenden, wanneer hij een uur kan vullen. De programma's voor het resterende half uur zullen nu waarschijnlijk moeten worden bekostigd door verenigingen en or ganisaties die zich via 'Rijnland' op de buis willen presenteren. Door dit alles kan de Omroep Rijnland voorlopig maar af en toe en op ongeregelde tijden televisie programma's uitzenden. Dit wil Aanvulling overigens niet zeggen dat de radio makers dik in het geld en de spul len zitten. Enige medewerkers ver klaarden zaterdag dat er op dit mo ment bijvoorbeeld maar twee recorders beschikbaar zijn. Burgemeester Scheenstra van Oegstgeest trekt een schuifje open, als officieel startsein i Omroep-voorzitter Walenkamp houdt hem de microfoon voor. de uitzendingen. Walenkamp verklaarde zaterdag tijdens het feestelijke openings programma dat de Omroep Rijn land geen concurrent wil zijn voor de bestaande lokale en regionale LEIDEN/STREEK - De kans bestaat dat de streekomroep Rijnland in de naaste toekomst ook via de 'ether' gaat uitzenden. Nu is deze omroep, die zaterdag opnieuw is begonnen met zijn uitzendingen, alleen via de kabel te ontvangen. Volgens voorzitter Joop Walenkamp van de Omroep Rijnland zijn onlangs in Europees verband de omroep-frequenties opnieuw ver deeld. Nederland heeft op deze manier ook een aantal radiofrequenties tot zijn beschik king gekregen waarop eventueel lokale en streekomroepen op kunnen uitzenden. De Omroep Rijnland heeft een brief geschre ven aan het overleg van lokale omroepen in Nederland (OLON) waarin hij laat weten be langstelling te hebben voor een radiofrequen tie. De OLON verzamelt alle aanvregen van de Nederlandse lokale en streekomroepen en speelt deze door aan de minister van welzijn, volksgezondheid en cultuur. Overigens ver wacht Walenkamp dat het nog wel enkele maanden zal duren voordat het ministerie zich over deze zaak gaat buigen. Voordat 'Rijnland' ook inderdaad via de ether kan uitzenden, zullen er nog wel de nodi ge problemen moeten worden opgelost. De FIT stelt namelijk een reeks van eisen aan zendinstallaties. Als aan alle richtlijnen moet worden voldaan, zou de streekomroep hier voor enkele tonnen op tafel moeten leggen. En dat is iets wat 'Rijnland', dat op dit moment krap bij kas zit, zich niet kan veroorloven. Om uitzendingen via de ether mogelijk te maken, zou de PTT haar eisen dus moeten afzwakken. "Wat dat betreft is het bijvoorbeeld in België veel eenvoudiger geregeld. Daar zijn de eisen veel minder streng en hoeft slechts een paar duizend gulden te worden geïnvesteerd om te kunnen uitzenden", meent Joop Kamphuis, adviseur van de Omroep Rijnland. pers. "We willen hen aanvullen", zo zei hij. Tijdens de feest-uitzending wa ren onder anderen vertegenwoor digers aanwezig uit de 15 gemeen ten waarin 'Rijnland' uitzendt. Zij konden zich trouwens van hun beste kant laten zien tijdens een quiz waarin vragen werden gesteld over de verschillende gemeenten. Winnaar was burgemeester F. Win kel van Noordwijkerhout. Zijn prijs: hij wordt op een nog nader af te spreken datum een dag lang ge volgd door een verslaggever van de streekomroep. Het openingsprogramma werd verder gevuld met een discussiege- sprek tussen de hoofdredacteuren 'radio' en 'televisie', met actueel re gionaal nieuws - dat zaterdag ove rigens niet voor het opscheppen lag, of het moest de hervatting van de uitzendingen van de Omroep Rijnland zijn - en korte gesprekjes waarin radio-medewerkers hun ru brieken aan het luisterend publiek konden voorstellen. Plaatsen geïnventariseerd in rapport provincie DEN HAAG/LEIDEN - De kans bestaat dat in deze regio in de naas te toekomst een of meer installa ties worden gebouwd waar huis vuil wordt verbrand of gescheiden. Dat blijkt uit het eindrapport van de werkgroep geïntegreerde afval verwerking Zuid-Holland-west. In dit rapport wordt geprobeerd een antwoord te geven op de vraag hoe in de toekomst het huisvuil in een deel van deze provincie moet wor den verwerkt. De plaatsen die in het rapport worden genoemd zijn (in deze re gio althans): het bedrijfsterrein in Sassenheim, de Morsebel in Oegst geest, 't Heen in Katwijk, Room burg en de Oostvlietpolder in Lei den en de polder Groenendijk in Zoeterwoude. Deze plaatsen zijn onder meer gekozen omdat ze goed bereikbaar zijn en een behoorlijke afstand hebben tot woonwijken. De werkgroep heeft in totaal 23 plaatsen genoemd waar nieuwe vuilverwerkingsinstallaties kun nen worden gebouwd. Behalve Leiden, Oegstgeest, Sasenheim, Katwijk en Zoeterwoude, zijn on der meer ook terreinen in Leid- Bij inbraak 6000 gulden gestolen LEIDEN - Uit een woning aan de Magdalena Moonsstraat is in de nacht van zaterdag op zondag een geldbedrag van 6000 gulden gesto len. Onbekenden zijn de woning binnengekomen door een ruit te forceren. schendam, Zoetermeer, Den Haag en Delft voorgesteld. Waar de installaties voor het ver werken van huisvuil nu precies ko men, is nog onzeker. Daarover moet de provincie te zijner tijd een uitspraak doen. Ook is nog ondui delijk hoeveel en wat voor soort in stallaties er de komende jaren moeten worden gebouwd. Beslis singen hierover zullen waarschijn lijk pas rond 1990 en mogelijk nog later worden genomen. Problemen Het rapport van de werkgroep, wier conclusies worden onder schreven door het dagelijks be stuur van de provincie, is opge steld omdat er zich op het gebied van huisvuilverwerking in deze provincie de komende jaren een aantal problemen voordoen. Ten eerste kan een aantal gemeenten in Zuid-Holland dit jaar zijn afval waarschijnlijk niet meer laten ver werken door de Vuilafvoermaat schappij VAM in Drente. Daardoor zal het vuil mogelijk in Zuid-Hol land zelf moeten worden verwerkt. Daar komt nog bij dat het bestuur van de gemeenschappelijke rege ling vuilverbranding Leiden en omstreken (Gevulei) heeft besloten de vuilverbrandingsinstallatie in Leiden in principe in de tweede helft van de jaren negentig te slui ten. Bovendien is onzeker wat er na 1990 met de vuilverbrandingsin stallatie in Den Haag moet gebeu ren. Welke installaties moeten wor den gebouwd, is afhankelijk van de manier waarop het afval in de toekomst in deze provincie wordt verwerkt. Zo kan het huisvuil vol ledig worden verbrand, of er kan worden geprobeerd alle stoffen die opnieuw zijn te gebruiken, er uit te halen. Daarnaast is het uiteraard ook mogelijk het vuil deels te ver branden en deels te scheiden in nuttige grondstoffen. De werkgroep stelt in haar rap port dat het in principe de voor keur heeft zoveel mogelijk de nog te gebruiken stoffen uit het afval te halen, het liefst nog voor het huis vuil met de vuilnisman wordt mee gegeven. Dit zogenoemde 'schei den' van afval kan echter ook ge beuren met speciale installaties. Als wordt gekozen voor het volle dig scheiden van afval, zouden er in het gebied tussen Den Haag en Hillegom zes zogenoemde 'voor- scheidings - en een grote naschei- dingsinstallatie moeten worden ge bouwd. Voorwaarde is wel dat de op nieuw te gebruiken stoffen tegen een lonende prijs uit het afval kun nen worden gehaald en doorver kocht. Of dat in de toekomst ook inderdaad het geval zal zijn, daar is nu nog geen zicht op. Wordt er gekozen voor het volle dig verbranden van afval, dan moe ten twee nieuwe verbrandingsin stallaties worden gebouwd. Wordt gekozen voor een combinatie van vuilverbranding en afvalscheiding, dan moeten er zowel nieuwe ver- brandings- als scheidingsinstalla- ties worden gebouwd. De gebieden die de werkgroep heeft genoemd als mogelijke bouwplaatsen, zijn geschikt voor zowel scheidings- als verbran dingsinstallaties. R. van Leeuwen voorzitter SLB LEIDEN R.Th. van Leeuwen is de nieuwe voorzitter van de Stich ting Leidse Binnenstad. Hij is vori ge week benoemd. Nu Van Leeu wen de functie heeft aanvaard, is het voorzitterschap van de stich ting na een jaar eindelijk weer ver vuld. Van Leeuwen volgt J. Gijsman op die vorig jaar opstapte omdat hij ontevreden was over het func tioneren van de Stichting Leidse Binnenstad, en met name over de rol die de Kamer van Koophandel daarin vervulde. Van Leeuwen is advocaat en pro cureur in Leiden. Hij is tevens se cretaris van de Leidse Vereniging voor Industrie. Hij is overigens de vijfde voorzitter van de Stichting Leidse Binnenstad sinds deze or ganisatie in 1975 werd opgericht. Door rood licht gereden: botsing LEIDEN - Bij een aanrijding, gis termiddag, tussen twee personen auto's op het kruispunt Churchill- laan/Haagweg is een 49-jarige man uit Berkel en Roderijs gewond ge raakt. De auto's kwamen met elkaar in botsing doordat de 49-jarige be stuurder door reed toen het ver keerslicht op rood sprong. Zijn au to kwam na de botsing op het fiets pad tot stilstand. De bestuurder heeft vermoedelijk rugletsel en een hersenschudding opgelopen. Vechtpartij SSR LEIDEN - Een 20-jarige man uit Warmond is gistermiddag met onbekend letsel naar het Academisch Zieken huis overgebracht nadat hij met zijn auto tegen een boom tot stilstand was gekomen. De man was. in de bocht van de Oegstgeesterwegde macht over het stuur kwijtgeraakt. Zijn auto werd geheel vernield. (foto Holvast* LEIDEN - Op de Hogewoerd is het, in de nacht van vrijdag op zater dag, tot een vechtpartij gekomen tussen politie en een tiental jonge ren. De jongeren waren waren het pand van de studentenvereniging SSR binnengedrongen en veroor zaakten daar de nodige herrie. De politie moest er aan te pas komen om het tiental buiten de deur te zetten. Daar kwam het tot een vechtpartij waarbij drie agenten verwondingen opliepen. Er zijn geen aanhoudingen verricht. ADVERTENTIE Geniet bij 't eerste warme zonnestraaltje van uw perfekte en vooral mooie badmode. Be wonder nu alvast de prachtige, komplete kollektie vanWamecke Lingerie. Wat een kleuren dessins en verrassende kombinaties! Kom, nu de keuze nog groot is. Ook kleine maten met C en D cup. Breestraat 126, Leiden. PPR en PSP willen maatregelen LEIDEN - De PPR en de PSP in de Leidse gemeenteraad willen dat burgemeester en wethouders op 'voortvarende wijze' de verbete ring van het woonmilieu in d' Oude Morsch aanpakken. Ze schrijven dit in een brief aan de voorzitter en de leden van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening en ver keer. In die commissie worden vanavond de problemen in deze wijk besproken. PPR en PSP noemen een aantal bedrijven die al jaren geluids- en verkeersoverlast veroorzaken in de wijk, maar waar de gemeente tot dusver niet effectief tegen heeft opgetreden. Wel zijn de bedrijven allerlei voorwaarden en voorschrif ten opgelegd, maar de gemeente controleert niet of de bedrijven zich er ook inderdaad aan houden. Bovendien maakt zij niet voldoen de gebruik van de strafmaatrege len die zij tot haar beschikking heeft. De moeilijkheden in de wijk worden veroorzaakt door het gara gebedrijf Van Werkhoven (waarin een aantal keren 's avonds 'lawaai makend' werk werd uitgevoerd en dat door de PPR en PSP 'asociaal gedrag' wordt verweten het taxi bedrijf Kerkhof (lawaaioverlast 's avonds en verkeersopstopingen), de Koets-o-theek (geluidsoverlast en vernielingen) en een krantende pot in de Narmstraat (geluidover- last). De beide partijen waarschu wen er ook voor dat de nieuwe ei genaar van een eethuisje in de Steenstraat het voornemen schijnt te hebben om in de achtertuin een terras te beginnen. Ze zijn bang dat hierdoor nog meer overlast voor de omwonenden onstaat. PPR en PSP vragen daarom qf de gemeen te geen mogelijkheden heeft het eventuele terras tegen te houden en, als dat niet het geval is, de over last zoveel mogelijk te beperken. Communisme De werkgroep TV-issue van de Leidse Studenten Ekklesia wijdt vanavond een bijeenkomst aan het communisme in de Verenigde Staten. Door middel van de film Seeing red' van James Klein en Julia Reichert wordt getoond hoe het is communist te zijn in een land waar dat nog als een van de grootste taboes geldt. Na afloop is er gelegenheid tot discussie, waaraan vertegenwoordigers van de CPN meewerken. De aan vang is acht uur; plaats van han deling Rapenburg 100. Mode voor meiden In jongerencentrum 't Bree- huys, Breestraat 19. wordt dins dag weer een meidenavond ge houden, van half acht tot elf uur. Het thema is 'mode'; er wordt een modeshow gehouden, terwijl be zoekstershun eigen 'gekke' kleren kunnen meenemen. LEIDEN De Jongerenbeweging is vandaag samen met de FNV een zogenoemde 'looncontrole-actie' begonnen. Deze actie is met name bedoeld voor winkelpersoneel en mensen die in een bakkerij of sla gerij werken. Werknemers kunnen bij de Jon gerenbeweging, die is gevestigd aan de Koppenhinksteeg 2 (tussen de Kaasmarkt en de Hooglandse Duo betrapt bij openbreken parkeermeters LEIDEN - Twee Leidenaren, 18 en 23 jaar oud, zijn gistermiddag op heterdaad betrapt bij het openbre ken van een parkeermeter op het Stationsplein. Een Leidse vrouw waarschuwde de politie toen zij het duo bezig zag. Toen de politie het tweetal wil de aanhouden, kwam het even tot een handgemeen omdat de 23-jari- ge zich tegen zijn aanhouding ver zette. In de auto van de twee man nen trof de politie later een grote hoeveelheid kwartjes en guldens aan alsmede het nodige gereed schap dat het tweetal nodig had om hun slag te kunnen slaan. Kerkgracht) in Leiden, terecht c bijvoorbeeld hun loonstrookje te laten rekenen. Op die kunnen zij er achter komen of zij al dan niet worden onderbetaald. Ook kunnen mensen gedurende de looncontrole-week bij de Jonge renbeweging terecht om inlichtin gen in te winnen over de in hun branche ingevoerde arbeidtijds- verkorting, over hun rechten bij overwerk, het werken op koop avonden, hoe rust- en werktijden zijn geregeld en wanneer zij recht hebben op roostervrije dagen. Eveneens kunnen zij zich laten voorrekenen op hoeveel vakantie geld zij aanspraak kunnen maken. De looncontroleweek wordt ge houden omdat veel mensen niet in staat zijn om aan de hand van hun loonbriefje uit te rekenen of zij vol doende loon krijgen. Werknemers kunnen gedurende de actieweek gratis adviezen krijgen van de FNV. Ook- bestaat er de mogelijk heid om via de vakbond stappen te ondernemen tegen een onderbeta lende werkgever. Dit gebeurt echter pas op ver zoek van de betrokken werkne mer. Sommige personeelsleden voelen er namelijk weinig voor om actie te voeren tegen hen baas om dat zij bang zijn hun baan te verlie zen. Een werkgever mag geen per soneelsleden ontslaan omdat zij in het geweer komen tegen onderbe- Drie feestende studentes gewond door stenen LEIDEN - De Leidse politie is het afgelopen week einde 29 keer opgetreden tegen de veroorzakers van geluidsoverlast. In de meeste gevallen was er sprake van een geluidsinstallatie die te hard aan stond. De overlast die feestvierende studenten in de nacht van vrijdag op zaterdag veroorzaakten, vanuit een tuin achter een woning aan het Utrechtse Veer, is ondanks een waarschuwing van de politie danig uit de hand gelopen. Toen omstreeks half drie die nacht het nodige gezang bleef aanhouden togen een vader en een zoon naar het dak van een woning aan de Hogewoerd vanwaar de zoon enkele stenen wierp naar een tent in de tuin. Drie Leidse vrouwen raak ten daarbij gewond. Eén van hen ligt nog in het Eli sabeth Ziekenhuis met een snijwond aan het hoofd en kneuzingen aan de rug. Een andere vrouw liep een hersenschudding op en twee hechtingen aan het voorhoofd. De 20-jarige is na het gebeuren aangehouden we gens mishandeling. taling. Maar volgens medewerkers van de Jongerenbeweging bestaat altijd het risico dat een werkgever 'opstandig' personeel wegpest of andere redenen- aangrijpt om hun te ontslaan. Mensen die komen kla gen over onderbetaling of omdat hun baas zich niet aan de cao houdt, worden door de Jongeren beweging op dit risico gewezen. De looncontrole-week is niet al leen bedoeld voor mensen uit Lei den. Ook werknemers uit de duin en bollenstreek en de Rijnstreek kunnen bij de Jongerenbeweging terecht. De actie wordt overigens tegelijkertijd gehouden in de re gio's rond Den Haag, Rotterdam en Gouda. Het pand van de Jongerenbewe ging aan de Koppenhinksteeg is vandaag open van 18.00 tot 21.00 uur, woensdag van 14.00 tot 17.00 uur en van 18.00 tot 21.00 uur en op vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Voor nadere inlichtingen kunnen belangstellenden bellen naar de Jongerenbeweging, tel. 071-121139. 'Heksendag' LEIDEN - Vrouwen i hebben zaterdag actie gevoerd te gen seksueel geweld en ongewen ste intimiteiten. Ter gelegenheid van 'Heksendag' werden spandoe ken en leuzen van stal gehaald en onder meer op de Stationsweg on der de aandacht van het publiek gebracht. De actievoerders liepen vooral te hoop tegen ongewenste intimitei ten, waarvan vrouwen volgens hen op het werk, op school, op straat, bij de huisbaas last hebben. "Meestal zitten de vrouwen in een afhankelijke positie, bijvoorbeeld bij huisbazen, in een tijd waar een kamer niet voor het oprapen ligt", aldus de actievoerders.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3