FRACTIE 'Trekker nodig in Kempenaerstraat' verschil V Schokkende cijfers CIMK-rapport Receptie voor Leiderdorpers Jachten nu 'officieel' in Wassenaarse haven Slachtofferonderzoek' in en om Leiderdorp Volgorde fout PAGINA 2 REGIO LEIDEN MAANDAG 20 MEI 1985 Agenda De leden der gemeenteraden in deze regio: wat zijn het voor mensen? Waar staan ze voor en waarom zitten ze er? Wat hebben ze de laatste jaren nu eigenlijk tot stand gebracht en waar willen ze nog aan trek ken? Vragen die in deze (weke lijkse) rubriek worden beant woord. Raadsleden doen - per fractie - een boekje open over hun hobby/werk, dat veel dichter bij de mensen staat dan menig niet-politiek geïn teresseerde streekbewoner vaak denkt. Want die plaatse lijke politiek neemt wel alle beslissingen over de eigen straat en buurt. Is het u, inwoner van Leider dorp, misschien opgevallen dat in uw gemeente her en der be schoeiingen zijn vernieuwd, plantsoentjes gefatsoeneerd en bielzen vervangen? Dat hebt u dan aan het CDA te danken, zo meldt de plaatselijke afdeling niet zonder trots. Hoe dat ging: Leiderdorp had vorig jaar ineens een meevaller van een half miljoen "en wij heb ben er op aangedrongen dat een deel van dat geld aan achterstal lig onderhoud besteed zou wor den", aldus fractievoorzitter Den Boeft. Daar blijft het niet bij. Volgens Den Boeft is er sedertdien een kentering merkbaar in de 'ma nie' om juist op onderhoud te be zuinigen. "De ogen zijn openge gaan. En terecht. Je moet ontzet tend oppassen, want als je be knibbelt op het onderhoud, krijg je het later dubbel en dwars te rug", zo meent hij. Wethouder Meerburg legt ver der uit: er is een lijstje gemaakt met de meest urgente punten. Oeverbeschoeiingen, doorgerot te paaltjes, aanplant én knelpun ten bij openbare gebouwen. Voor in totaal twee ton kon er worden opgeknapt. Waarmee het CDA niet wil be weren nu achterover te kunnen leunen. Integendeel; er is mo menteel genoeg werk aan de winkel in Leiderdorp. Wat te denken bijvoorbeeld van het zwembad, waarvoor een red- niet zoveel meer. Kijk, in princi pe vind ik: prima als je afspraken maakt, dat mag best, maar zég het dan. Doe het dan openlijk". Van der Kwaak: "En laten PvdA en WD beseffen dat we als raad ons veel meer aan de scores moeten houden. Je geeft niet voor niets cijfers aan projec ten. Daar komt een rij uit. Waar om die niet op volgorde afwer ken? Er wordt momenteel veel te veel van die scoringslijst afgewe ken". Zinvol werk Er is geen sprake van een groeiende impopulariteit van het CDA vanwege die afwijkende standpunten, zo melden de raadsleden. Leiderdorpers weten hen altijd wel te vinden voor het afvuren van wensen en vragen. En terecht, vindt Van Jaarsveld. "Het is je plicht om dat te geven. Je zit er toch voor de Leiderdor pers?" Ja, knikt ook Den Boeft: "Het is een éér om in de raad te zitten. Het is uiterst zinvol werk, zonder meer". Ietwat gewichtig zegt men zich ervan bewust te zijn met een mandaat van de kiezers te werken. Zelf vinden ze het ver trouwen niet beschaamd te heb ben. Het verkiezingsprogramma wordt in grote lijnen keurig afge werkt, zeggen de zeven mannen. Den Boeft: "Niet te ontkennen valt dat er vanwege de bezuini gingen niet zo bar veel nieuws van de grond kan komen, maar de voorzieningen die al beston den, kunnen toch beter in stand worden gehouden dan aanvan kelijk gedacht. Er zijn geen in stellingen gruwelijk geknot en de burgers van Leiderdorp zijn allerminst uitgemolken. We zijn redelijk tevreden". Meerburg: "Temeer daar we er in ons programma veel meer aan dacht hebben geschonken aan het in stand houden van bestaan de voorzieningen". Toch maakte ook het CDA zich de afgelopen jaren sterk voor iets nieuws: de Meubelboulevard. Een voorziening waarvan de he ren het "zorgelijk" vinden dat er "op zo'n. intensieve schaal voor moest worden gelobbyd" voor dat Leiderdorp ermee kon gaan pronken. Men hekelt de verre gaande bemoeienissen van een hogere overheid zoals het pro vinciebestuur. Roest daarover: "Gedeputeerde Staten (het pro vinciebestuur, red.) gaan veel "verder dan marginaal toetsen. Ze gaan veel te ver". Van der Kwaak: "Juist die bemoeienis sen hebben een enorm tydsver- lies opgeleverd bij bijvoorbeeld de woningbouw en de aanleg van de verlengde Mauritssingel. En dat is doodzonde". MIEP HOENSON LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, lingenn ----- NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16 30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. ABONNEMENTEN per jaar, aan huis bezorgd per post (binnenland) per halfjaar, aan huis bezorgd per kwartaal, aan huis bezorgd 250.90 345.20 131,40 65,70 89.30 22.10 30.- per post (binnenland) per maand, aan huis bezorgd per maand, per post (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), losse nummers f 1,00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Bij automatische betaling geen administra tie- en incassokosten. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand i verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071)144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720)93961 Vuurbaakplein 11, 2221 JB Katwijk (01718) 12383 Directeur; G. Koopman Adjunct-directeur: N. Qüakemaat Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A.A. van Brussel Stad J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel. Jo hannesburg. Tokio. Londen, Parijs, Was hington, Rome, Madrid, Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet. De voltallige CDA-fractie poseert bij het Leiderdorpse gemeentewapen. Staand vlnr. A. Roest. P. v.d. Kwaak en J.M. Tieken. Zittend vlnr. N.H.M. van Jaarsveld, fractievoorzitter J. den Boeft en wethouder A.H. Meerburg. (foto Holvast) dings-verbouwingsplan in de maak is. Merkwaardig dat dat zo langzaam tot stand komt, zo mer ken de christen-democraten op. Ander hangijzer: de verkeers problematiek. Men hoopt dat het door bureau DHV uitgevoerde verkeersonderzoek plus de amb telijke reactie nog voor de vakan tie in de raadscommissies kan worden besproken. Als het aan de christelijke partij ligt, dan zal Leiderdorp heel snel iets aan de doorstroming van de auto's gaan doen. Laat dan de Engelendaal maar dé doorgaande route wor den. Dan creër je in de andere wegen een veel beter woon- en leefklimaat, oordeelt raadslid Van Jaarsveld, de man die ruim telijke ordening en welzijn in zijn portefeuille heeft. Heel essentieel is ook de reno vatie van het oude dorp, zegt de nestor van de raad, Tieken. De gaten moeten worden opgevuld. Raadslid Van der Kwaak (hij houdt zich met financiën, welzijn en onderwijs bezig) heeft een an der aandachtspunt: de subsidie verordening. Een technische be naming voor een te nemen maat regel, die voor elke Leiderdorpse vereniging gevolgen zal hebben. Want als er zo'n verordening is kan de gemeente elke sub sidieaanvraag beoordelen op de criteria, die daarin komen te staan. Geen vrouw De opsomming komt uit de monden van zeven mannenbroe ders. Het CDA, de op een na grootste partij in Leiderdorp, heeft geen vrouwelijke raadsle den. Had PvdA-raadslid Mieke Holierhoek dan toch gelijk, toen ze onlangs ietwat venijnig stelde dat "wat het CDA betreft de vrouw maar één recht heeft: het aanrecht"? Welnee, beweert Den Boeft. Het is er dit keer gewoon niet van gekomen. "Maar dat er vrou wen bij onze partij actief zijn, dat is een doodgewone zaak. Alleen: wij praten er niet over". Zijn glimlach bij het uitspreken van die zin heeft nu iets sardonisch. Den Boeft komt trouwens tij dens raadsvergaderingen de laat ste tijd herhaaldelijk vinnig uit de hoek. Verrassend, met name omdat de meeste onderwerpen al tijdens commissievergaderingen zijn uitgekauwd en tijdens de 'of ficiële' behandeling in de raad als hamerstukken fungeren. Den Boeft zorgt dan voor leven in de brouwerij. Vooral bij han gijzers waar het CDA en bloc te genstemt, als enige partij. Het kinderdagverblijf bijvoorbeeld, maar ook het omstreden kunst grasveld. "In die zaken wordt door de gemeente veel te veel tijd gestoken", merkt Van der Kwaak op. "Daardoor blijven an dere dingen liggen, en dat be treuren wij ten zeerste". Veel liever maakt het CDA haast met de door haar genomen initiatieven om een steunfonds te creëren voor schuldsanerin gen en het 'adopteren' van een ontwikkelingsproject. Dat kunstgrasveld moet maar voor uit worden geschoven. Laten we over één, twee jaar maar eens be kijken of de gemeente goed ge noeg bij kas zit om een deel van zo'n grasmat te bekostigen, vindt het zevental. Iets dat enkele maanden gele den veel stof deed opwaaien in de raad was de vermeende af spraak tussen PvdA en ,WD. Het CDA vroeg zich af of er spra ke was van een 'deal', zo van: WD, stemmen jullie voor het kinderdagverblijf, dan zullen wij PvdA-ers 'ja' zeggen tegen de komst van het kunstgrasveld. Den Boeft nu gevraagd of hij het antwoord al weet zegt hij: "Ach, die deal interesseert me Kerk en groen straks monument? OEGSTGEEST - De Sint Willibrordkerk en omliggende groenvoorzie ning aan de Rhijngeesterstraatweg in Oegstgeest staat op de nominatie om op de lijst van beschermde monumenten te komen. Het Oegstgeester college van B en W hebben zich akkoord verklaard met een eventuele plaatsing op de monumentenlijst. De kerk dateert van rond de eeuwwisse ling. De Oegstgeester gemeenteraad moet de minister van welzijn, volksge zondheid en cultuur (wvc) nog positief adviseren. Ook de Monumenten- raad moet een gunstig advies naar minister Brinkman sturen. Verwacht wordt dat het nog minstens een jaar zal duren voordat de rooms-katholie- ke kerk op de monumentenlijst staat. Bij de Monumentenraad is nog niets bekend van een aanvraag om de kerk op de lijst te zetten. (foto Holvast) MAANDAG Leiden In den Vergulden Turk, Steenstraat Spreekuur voor ondernemers in het midden- en kleinbedrijf, 20 uur. Speeltuingebouw Maredijk - Bingo- avond speeltuinvereniging, 20 uur. Gebouw De Linde, Herenstraat 64 Ruilbeurs postzegels, munten enz., van- af 19 uur. Leiderdorp Gemeentehuis, Statendaalder - Recep. tie nieuwe burgemeester voor burgerij, vanaf 18 uur. Gebouw Irene, Hoofdstraat 82 - Start avondfletsvierdaagse, 18 uur. Wassenaar Gemeentehuis de Paauw - Gemeente raadsvergadering, 19.15 uur. Voorschoten Gezondheidscentrum, Jan Evertsen- laan - 'Kraammarkf, informatie over zwangerschap, bevalling e.d., vanaf 19 Oegstgeest Rijnlands Lyceum - Toneelvoorstelling 'Old Times' en 'Monologue' van de leer- lingengroep, 20 uur. Fietser gewond OEGSTGEEST - Een Leidse fietser is gistermiddag licht ge wond geraakt bij een botsing met de auto op de Rijnzichtweg in Oegstgeest. Ze is overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. Het ongeluk ontstond door dat de vrouw, rijdend in de richting van Rijnsburg, te laat zag dat het stoplicht na het via duct op rood stond. De automo bilist, komend van de rijksweg, kon niet op tijd remmen. Biecht uit cel WASSENAAR - Vanuit zijn cel heeft een 28-jarige Hagenaar de diefstal van een Wassenaarse cara van opgebiecht. In een brief vol wettelijke ter men, gericht aan de plaatselijke politie, meldde hij dat het eenassi- ge vehicel zich in goede staat be vindt op de Amsterdamse Nassau- kade. Zijn verhaal bleek te klop pen. De caravan was op 20 maart ge stolen bij een Wassenaar bedrijf. OEGSTGEEST - De toekomst van de De Kempenaerstraat in Oegstgeest ziet er zeer somber uit als er geen 'trekker' in de leegstaande Markthof komt. Indien de Digros zich in dit overdekte winkelcentrum vestigt, zullen veertig extra parkeerplaatsen moeten wor den gevonden. De komst van Digros zal verlaging van de omzet in het winkelcentrum Lange Voort tot gevolg hebben. Van de mensen die in Oegstgeest winkelen is tweederde voor de komst van een Digros. Dit zijn enkele conclusies uit het rapport dat het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (CIMK) heeft opgesteld over de vestiging van een Digros in de Markthof. Het in opdracht van de gemeente gemaakte rapport laat niets aan duidelijkheid te wensen over wat betreft de economische ontwikkeling van De Kempenaer straat. "De kooporiëntatie op de Kempenaerstraat is beneden alle peil gezakt", aldus het CIMK in haar rapport. Vergelijkingen met acht jaar ge leden tonen een schrikbarend gro te daling in de aantrekkelijkheid van deze winkelstraat. In 1977 kocht meer dan de helft van de in woners van Oegstgeest-Zuid hun dagelijkse goederen in de De Kem penaerstraat. Tegenwoordig is dit nog maar 41 procent. De bestedin gen uit Oegstgeest-Noord zijn bij na gehalveerd. Deze koopkracht is van de De Kempenaerstraat ver schoven naar de Lange Voort dat door het CIMK "een uitzonderlijk goed draaiend winkelcentrum" wordt genoemd. Als de gemeenteraad Digros toe staat zich in de Markthof te vesti gen, zouden verhoudingen naar een niveau worden getrokken van voor 1977. Zowel uit Oegstgeest, als uit omliggende gemeenten, zul len dan klanten naar de De Kempe naerstraat komen. De bestedingen in deze oude winkelstraat zullen daardoor bijna verdubbelen en op- LEIDERDORP - Inwoners van Leiderdorp, die alvast willen ken nismaken met de nieuwe burge meester, kunnen dat nog vanavond doen. Vanaf zes uur staat de heer A.J.A.L. Bruggeman in het ge meentehuis klaar om handen te schudden. De receptie werd voorafgegaan door zijn installatie als burgemees ter van Leiderdorp. lopen tot ongeveer 22 miljoen gul den. Klappen De levensmiddelenzaken in de De Kempenaerstraat zullen onder de komst van Digros lijden. Omdat veel van deze zaken dubbel zijn jvertegenwoordigd, ligt de omzet nu al onder de rode streep. De komst van een Digros zal dit alleen maar verergeren. Het CIMK be veelt de bakkers, slagers en groen teboeren uit de straat dan ook aan om in de Markthof de zaakjes bij de Digros-supermarkt te vullen. Of dit binnen de Digros-formule past, valt echter te bezien. De zaken van Albert Heyn en Profimarkt aan de Lange Voort zullen door de eventuele komst van Digros omzetverlies lijden. AH zal deze teruggang kunnen dragen, maar de Profimarkt zal beneden de kritische grens komen. Zeker als te zijner tijd ook in Haaswijk een su permarkt komt. De omzetdaling aan de Lange Voort zal volgens het CIMK de continuïteit van dit win kelcentrum echter niet in gevaar brengen. De economische gevolgen van de komst van Digros naar de Markthof zijn volgens het rapport derhalve niet ondraaglijk. De klap pen die de De Kempenaerstraat in de voorbije jaren heeft gehad, zul len door de invulling van de Markt hof in ruime mate teniet worden gedaan. De verdeling van de aan dacht van het winkelend publiek zal evenwichtiger worden gespreid tussen de Lange Voort en de De Kempenaerstraat. Onhoudbaar Anders ligt het wat het parkeren betreft. In maart van dit jaar con stateerde de raadscommissie voor verkeer en vervoer al dat de par keersituatie nabij de De Kempe naerstraat "onhoudbaar" is. De komst van een supermarkt zou de parkeerdruk alleen maar onaan vaardbaar vergroten, zo was de strekking van de bezwaren van de meeste raadsleden. Burgemeester Scheenstra zei toen: "Ik kan nu al de conclusie trekken dat uit verkeerstechnisch oogpunt de komst van Digros on toelaatbaar is". Later verdedigde wethouder Kohlbeck de twintig mille kostende onderzoeksop dracht aan het CIMK aldus: "Het college wil niet met de natte vinger uitspraken doen". Nu de - schok kende - cijfers op tafel liggen, zeil een duidelijke uitspraak moeten worden gedaan. Woensdag 29 mei praat de mid denstandscommissie over het CIMK-rapport. In deze commissie zitten behalve raadsleden, be stuursleden van de beide winke liersverenigingen van Oegstgeest. WASSENAAR - Al enige maanden pronken stoere jachten in de Was senaarse Duivenvoordse polder (Wassenaar). Vanaf zaterdag liggen ze er officieel. Toen werd de nieu we jachthaven van de Wassenaarse Politie wil beeld criminaliteit krijgen LEIDERDORP - Twintig agenten hebben vorige week een 'slachtoffer- onderzoek' gehouden onder tweehonderd inwoners van Leiderdorp, Koudekerk, Woubrugge en Hoogmade. Het onderzoek moet aan het licht brengen hoe groot de bereidheid is om aangifte te doen. Ook dient duidelijk te worden wat volgens de bevol king het grootste probleem is op het gebied van criminaliteit. Daarnaast is de politie benieuwd wat de mensen vinden van de afwikkeling van het een en ander door de politie. Is de nazorg afdoende? Moet er meer wor den gedaan aan de voorkoming van misdrijven? Dat soort vragen. De politie wil haar surveillance afstemmen op de resultaten van het onderzoek, die over twee weken worden verwacht. Volgens een woord voerder zullen de resultaten representatief zijn, door de gekozen werkwij ze. Van tevoren hadden de agenten een kaart gepakt en uit iedere woon wijk een paar huizen geprikt. Hier werd op de onderzoeksdagen (zaterdag en dinsdag) aangebeld. De mensen waren van tevoren niet op de hoogte gesteld van het bezoek en konden dan ook geen "feiten verzinnen". Ook ging de politie, niet in op opmerkingen van mensen dat zij zelf nooit slachtoffer zijn geweest van een delict, maar dat ze wel een echt slachtoffer kennen. "Dan zou je een erg vertekend beeld krijgen", aldus de woordvoerder. Volgens hem werd het initiatief bijzonder op prijs gesteld. Van schrik was geen sprake, meent hij. "We hebben de agenten bewust alleen op pad gestuurd. Twee wachtmeesters zou meer afstand scheppen". Watersport Vereniging (WWV) na melijk in gebruik genomen. Door burgemeester Schoute, die onder grote belangstelling de vlag hees. De leden waren duidelijk opge lucht na de ceremonie, 'opgevro lijkt' door boerenblaaskapel 'De Dorstvlegels'. "We moéten er nu pas echt tegenaan", aldus een van de leden. Met de officiële opening van de jachthaven komt een einde aan een lange periode van bestuur lijke woelingen in de vereniging. Het voorstel om een nieuwe, gro tere haven aan te leggen, met een grotere capaciteit en een gunstiger ligging langs de Zijlwatering, leid de tot verdeeldheid onder de wa tersporters. Uiteindelijk werd een bestuur gevormd dat het financiële risico aandurfde, hierin vooral ge steund door wethouder Barning. De burgemeester noemde deze partijgenoot dan ook "een rots in de branding op de woelige baren". Ook de watersporters en hun "kostendrukkende zelfwerkzaam heid" werden geprezen. "U heeft veel toegevoegd aan het voorzie ningenniveau van Wasenaar en geeft er blijk van Uw eigen boon tjes te willen doppen, iets waar wij van gemeentewege het volste ver trouwen in hebben", aldus de bur gervader, vlak nadat hij voet aan wal had gezet na een boottochtje vanaf de oude haven aan de Oost- dorperweg. Zijn cadeau: een wandbord met het wapen van de gemeente Wasse naar. Dat bord krijgt een plaatsje in de houten kantine, die al eerder door het gemeentebestuur werd geschonken. VOORSCHOTEN - Door een tech nische fout is het verhaal over de 84-jarige Voorschotense, dat zater dag in de krant stond, in de ver keerde volgorde geplaatst. Zo stond de tweede alinea ("Toch is er geen sprake van") hal verwege. En kwam het middelste stuk, beginnend met "Ander voor beeld", bijna bovenaan. Het laatste stuk, vanaf het kleine kopje 'knut selen', stond wél op de juiste plek. Onze verontschuldigingen voor de ongemakken.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2