S T 'Roodenburg hoort niet in tweede klasse' 'Lugdunum kan zo niet verder' Jeugdig Blauw Zwart op de drempel van eerste klasse Clement Koster: SJC toch nog in de problemen Jan van Wezel: Tonegido te sterk voor Lisse UVS vervult plicht MAANDAG 20 MEI 1985 SPORT PAGINA 15 LEIDEN - Niet de wedstrijd tegen DWS (1-3), maar de vraag 'hoe moet het nu verder met Lugdu num', stond gistermiddag centraal in de Kikkerpolder. De vooruit zichten voor de tweedeklasser in spé, die vorige week na de 6-0 ne derlaag tegen ZFC al officieel de gradeerde, zijn niet al te zonnig. Voorspellen blijft slechts voorbe houden aan helderzienden, maar op dit moment wijst niets er op dat Lugdunum volgend seizoen een rol van betekenis zou kunnen gaan spelen. "Met dit elftal kan ik niet door", keek trainer Clement Koster gis termiddag na het potje zomer avondvoetbal tegen de Amster dammers alvast vooruit. "Als er geen spelers bijkomen, wordt het volgend jaar wéér niets. Er moet iets gebeuren, anders degraderen we opnieuw". Vooralsnog is de kans dat Lug dunum spelers kwijtraakt groter dan dat de Kikkerpolderploeg wordt versterkt met spelers van buiten af. Althans, volgens Koster. "Nu al zijn twee van mijn spelers door een club hier uit de buurt be naderd om voor geld te komen spe len. Wij betalen niet, andere ama teurclubs blijkbaar wel. Ik zeg niet dat wij ook moeten gaan ronselen, maar we moeten er in elk geval al les aan doen om de selectie op peil te houden. De jongens die hier zijn vertrokken moeten we terug zien te halen. Die spelers hebben hier altijd in de jeugd gevoetbald. Die horen hier thuis. De deur staat hier voor ze open". De noodkreet van Koster moet worden gezien in het kader van de wedstrijd tegen DWS. Het potje ging 'om niets' en de Amsterdam mers weigerden dan ook om zich druk te maken, maar zelfs tegen een gedemotiveerde tegenstander kon Lugdunum geen vuist maken. Rick Thomas scoorde al na vijf minuten 0-1, Michel Kleinzoon maakte nog voor de pauze 0-2, waarna Van Niekerk diep in de tweede helft zijn ploeg naar 0-3 schoot. Invaller Johan Teske redde hierna nog de eer voor de thuis- NOORDWIJK - Onverwacht is SJC toch nog in de problemen ge komen. De Noordwijkse twee deklasser leek een tijdje geleden niets meer te kunnen gebeuren, maar nu moet de ploeg nog alle zei len bij zetten om aan degradatie te kunnen ontsnappen. Na de onverdiende nederlaag van gisteren tegen kampioenskan didaat Verburch (0-2) staat het elf tal van Arie Duindam gelijk met Westlandia en heeft een voor sprong van twee punten op Gouda, de tegenstander van volgende week. De ploeg heeft aan een punt derhalve voldoende om het twee deklasserschap te prolongeren, maar gezien de resultaten van Gou da de laatste weken (elf punten uit zes wedstrijden) kan op grote weerstand worden gerekend. "Als we ooit de kans hebben ge had om een wedstrijd te winnen, dan is het wel tegen Verburch ge weest", keek Duindam terug op het voor SJC zo desastreus verlo pen duel. De Noordwijkers zetten de Poeldijkers gedurende een be langrijk deel van de strijd onder druk, creëerden veel kansen, maar verzuimden die in treffers om te zetten. Verburch had veel minder mogelijkheden nodig om de pun ten mee naar huis te nemen. Be langrijke punten voor de Westland- se ploeg, want de achterstand op Blauw Zwart blijft hierdoor twee punten. Wint Verburch de laatste competitiewedstrijd van de Wasse- naarders, dan volgt er een beslis singswedstrijd. Peter Marijnen, Ruud Alkemade en René de Ridder misten prima kansen, maar de beste mogelijk heid werd om zeep geholpen door Jos Alders. De anders zo trefzekere spits belastte zich een kwartier voor het einde bij een 0-1 stand (doelpunt Peter Solleveld) met het nemen van een strafschop, toege kend nadat George van Holsteyn De Ridder onderuit had gehaald. Alders mikte de bal óp inplaats van onder de lat. SJC zette hierna alsnog aan voor een belegering, maar ook in de laatste vijftien minuten wilde de bal niet in het vijandelijke doel. Weer Alders, De Ridder en Alke made misten de scherpte, die Theo. Solleveld in de slotfase wel bezat: 0-2. Volgende week krijgt SJC nog een kans om zijn vege lijf te red den. "Als we zo spelen als vandaag, zie ik zeker mogelijkheden", wist Duindam. Alleen zullen we wat zuiniger met de kansen moeten omspringen". club, die net als DWS veel kansen kreeg. Waarmee nog eens werd aangetoond, dat Lugdunum te recht is gedegradeerd. "Het bestuur heeft altijd gedacht dat Lugdunum het ook zonder die vertrokken spelers verder kon. Maar ik ben realist. We hebben een kwaliteitsarm elftal. Als er dan ook nog eens steeds spelers vertrek ken, speelt Lugdunum straks in de Afdeling Leiden". Het verhaal mag als bekend wor den verondersteld. Het vertrek van de broertjes De Roo en Rinus van Es holden de selectie uit, maar de komst van Will Henskens en een aantal talentvolle jeugdspelers leek dat verlies te compenseren. Na een goede start verscheen er na de winterstop door tal van factoren een elftal binnen de lijnen, dat het eerste klasse-niveau niet kon bijbe nen. Omdat ook de instelling meer dan eens te Wensen overliet, was het slechts wachten op degradatie. "Ook al hebben we jaren in de onderste regionen moeten vech ten, deze degradatie is een trieste zaak", aldus voorzitter Phil Ver- straaten. "We moeten weer hele maal opnieuw beginnen. Aan ons beleid ligt het niet en ik kan ook de trainer geen verwijten maken. Er is dit jaar door tal van factoren een veel te grote druk op de jonge spe lers komen te rusten". "Als ik wil speelt Lugdunum over twee jaar in de hoofklasse, maar wij zijn echte amateurs. Ik weiger vergoedingen uit te delen. Hadden we dat wel gedaan, dan stond er hier niet zo'n fraaie ac commodatie en was de organisatie niet zo goed als die nu is". Onder het motto 'eerlijk duurt het langst' gaat Lugdunum derhal ve volgend jaar proberen het ter rein dat verloren is gegaan, terug te winnen. Verstraaten: "Er zijn ver enigingen die spelers allerlei facili teiten bieden. Hoeveel Lugdunum- mers lopen er niet bij een bepaalde vereniging? Die club heeft ons als het ware de nek omgedraaid. Maar wij proberen op een nette manier de zaak draaiende te houden". FRED SEGAAR De gedrevenheid waarmee Ronald Jansen achter de bal aanjaagt baatte ook tegen NFC niet. Degradatie i voor Roodenburg een voldongen feit. (foto Hoivas WASSENAAR - Na de 2-0 over winning van gisteren op Quick is Blauw Zwart de belangrijkste kandidaat voor de titel in de tweede klasse A. De ploeg van trainer Chiel Jansen heeft vol gende week in de laatste wed strijd tegen Verburch aan een punt genoeg om de champagne flessen te kunnen ontkurken. Nu de opponent van volgende week zich bij een overwinning zeker weet van een beslissings wedstrijd, kunnen de Wassenaar- ders op hevige tegenstand reke- nen. Óf de jonge Wassenaarse formatie bestand is tegen de fy siek sterke Poeldijkers, moet worden afgewacht. Wie aan het begin van dit sei zoen voorspelde dat Blauw Zwart een rol in de strijd om het kampioenschap zou gaan spelen. werd voor gek verklaard. De ploeg, met een gemiddelde leef tijd van twintig jaar, zou moeten strijden tegen degradatie. Nu, driekwart jaar later, staan de Wassenaarders op de drempel van de eerste klasse. Dat het geen toeval is dat Blauw Zwart zo hoog staat geno teerd, bewees het team van Chiel Jansen gisteren tegen Quick, wiens rol in de tweede klasse nu is uitgespeeld. In de eerste helft gaven beide ploegen overigens 'niet thuis'. Zowel Blauw Zwart als Quick wenste, tot ongenoe gen van de 1500 kijkers, de kat uit de boom te kijken. Toch kre gen beide ploegen enkele kan sen. Voor de thuisclub was Ro nald Heemskerk twee keer dicht bij de openingstreffer, terwijl Ri chard Derks en Jos Vercauteren gevaarlijk opdoken voor het doel van de zekere Carlo l'Amie. In het tweede part trokken 'de Haantjes' het initiatief naar zich toe, maar de Blauw Zwart-defen- sie wilde van geen wijken weten. Nadat het offensief van de gasten was geluwd, sloegen de Wasse naarders direct toe. In de 57ste minuut scoorde Rob Gras, nadat Heemskerk de bal met het hoofd had verlengd, 1-0 en een paar mi nuten later onderschepte Frank Voorham een terugspeelbal van Kees van Swieten De Blom: 2-0. Hoewel Quick hierna nog wel al les in het werk stelde, kwam de zege niet meer in gevaar. Volgende week luidt de bel voor de laatste cn beslissende ronde. LEIDEN - De rake knal waarmee NFC-aavoerder Edwin Hoogenberk al na vijf minuten een kleedkamerraam aan gruzelementen schoot bracht achteraf alleen maar extra kosten met zich mee. Scherven heten, in de volksmond, nogaleens geluk te brengen, maar voor Roodenburg ging die wijsheid gisteren niet op. De waarde van het 1-1 gelijk spel bleek nihil, nu concurrenten als Rood Wit en ZFC klinkklare munt sloegen uit hun duels met SEW en Aals meer. Waardoor Roodenburg, samen met stadgenoot Lug dunum, het gelag in de eerste klasse A moet betalen. In sportieve termen vertaald bete kent dat voor de club uit Noord simpelweg degradatie naar de tweede klasse. Een feit waarbij de blauwzwarten zich zelfs tegen be ter weten in tot aan de laatste se conde niet bij neer wensten te leg gen. Hoewel de dreiging tot afda ling al wekenlang als een soort zwaard van Damocles boven hun hoofden hing kwam, bij het verne men van de uitslagen, de klap op Noord desalniettemin nog hard aan. Natuurlijk, de harde feiten spre ken boekdelen en zelfs de meest optimistische Roodenburger moest achteraf toegeven dat de ploeg van dit seizoen zowel letter lijk als figuurlijk gewoon te licht was voor deze zware klus. Teveel jonge jongens, te weinig routine, gold als hét probleem. Iets dat zwaar meetelt wanneer je, in tegen stelling tot voorgaande jaren, in plaats van bovenin ook nog eens gedwongen bent om onderin mee te draaien. Het één staat natuurlijk niet los NOORDWIJKERHOUT - In een wedstrijd, die alles bracht wat voetbal zo aan trekkelijk kan maken, wist UDO VVSB tot een beslis singsduel te dwingen voor behoud van het derde klas- serschap. Het duel in Noordwijkerhout, dat in 2-3 eindigde, was spannend, rijk aan doelpunten en aan meelevende toeschouwers. De eerste helft was voor UDO. De Oegstgeestenaren wonnen de per soonlijke duels van e spelend VVSB. De m trainer Leo Holl namen zowel vallend als verdedigend te weinig verantwoordelijkheid. Dat leidde voorin tot gebrek aan stootkracht en had achterin twee tegendoel punten tot gevolg. Linksachter Ron Wetselaar kon vrij opkomen en leverde vervolgens een prima voorzet af, waarna doelman Johan der Berg de door Gerard Slie- rings keihard ingeschoten bal slechts kon tegenhouden. Kop pend was Jan van der Zalm pre sent om af te ronden (0-1). De tweede Oegstgeester treffer was het regelrechte gevolg van zwak ingrijpen in de verdediging van WSB, waar werkloos werd toegezien hoe de een na de andere Oegstgeestenaar een schotpoging waagde tot uiteindelijk weer Van der Zalm het leer gedecideerd ach ter Van der Berg werkte (0—2). Na de pauze kwam een vastbera dener VVSB uit de kleedkamer. John Jansen verving William v.d. Berg in de verdediging en op het middenveld greep VVSB het ini tiatief, terwijl de middenvelders nu wel in staat bleken hun voorhoede te bedienen. De eerste tegentreffer was echter rechtstreeks het gevolg van een verre uittrap van Johan van der Berg, opgevangen door John van Elk, die heel koel keeper René Sin- ke omspeelde. De Noorwijkerhou- ters veerden op. Met nog ruim een half uur te spelen was er nog alle kans op de gelijkmaker, die vol doende zou zijn voor behoud van het derde klasserschap en een kwartier voor tijd ook inderdaad viel. Sinke moest een recht op het doel geschoten vrije trap lossen, waarna John van Elk zijn tweede treffer scoorde (2-2). Nu moest VVSB dus proberen het einde van de wedstrijd met de ze stand te halen. En weer sloop de onzekerheid de ploeg binnen. De vijf minuten blessuretijd, die scheidsrechter Van de Ende bij trok, waren de Noordwijkerhou- ters teveel. De bal bleef opnieuw tussen twee verdedigers liggen en het was wederom Jan van der Zalm, die UDO minstens nog één wedstrijd in de derde klasse be zorgde (2-3). Scheidsrechter Van de Ende, die niet al te best, maar zeker niet par tijdig had geleid, was na afloop ten onrechte het mikpunt van felle kri tiek. De leidsman kreeg van enige oververhitte WSB-supporters weinig fraais te horen en liep zelfs een schop op van iemand, die on middellijk tot de orde geroepen werd door een verstandiger club genoot. MIEP VROONHOF LEIDEN - In de derde klasse (zon dag) stond er, behalve voor UDO en WSB, voor de 'Leidse' verte genwoordigers niets meer op het spel. LFC ging in het zaterdag avond gespeelde duel tegen Celeri- tas met 4-2 onderuit, het al gede gradeerde Docos won met 2-1 van HW, terwijl FC Lisse met dezelf de cijfers verloor van Tonegido, dat door dit resultaat het kam pioenschap binnenhaalde. Celeritas-LFC 4-2 Het met zes invallers spelende LFC stond bij de rust met 2-1 ach ter (het Leidse doelpunt kwam van Jan Kromwijk). Na de pauze maak te Iwan Haft gelijk, waarna Krom wijk verzuimde zijn ploeg uit een penalty (Van der Broek was onder uit gehaald) op voorsprong te zet ten. Hierna boden de Leidenaars Celeritas de gelegenheid via twee treffers de overwinning binnen te halen. de terechte kampioen te zijn. Hoe wel de Lissenaars alles in het werk stelden om Tonegido pootje te lich ten, slaagden zij er niet in om de kampioen van een overwinning af te houden. Uit een strafschop scoorde Tom Bekkering al na zes minuten 0-1. In de tweede helft breidde Ton van der Berg de voor sprong uit. Vlak voor het einde redde invaller Arthur Aangeen- brug de eer voor FC Lisse. Docos-HVV 2-1 De Morsclub nam met een zege afscheid van trainer Crama én van de derde klasse. Bij de rust keek de ploeg tegen een 0-1 achterstand aan, maar in de tweede rondgang bogen Ronald Hogeboom en Piet de Koning die stand om in een 2-1 voorsprong. FC Lisse-Tonegido 1-2 De Haagse ploeg bewees in Lisse OUD-BEIJERLAND - Nu de prijzen in de eerste klasse zijn verdeeld, lijkt UVS pas echt op dreef te komen. Hoewel Oud-Beijerland alle belang had bij een overwinning, gunden de Leidenaars hun tegenstander de punten niet (0-2). Terecht bond UVS de strijd aan alsof er nog heel wat te verdienen viel. Dit in tegenstelling tot de thuisclub, die de indruk maakte veilig te zijn. Niets was evenwel minder waar. Door de nederlaag tegen de ploeg van trainer Raboen, staat Oud-Beijerland gelijk met DCV en Slie- drecht. UVS zette zijn opponent gistermiddag vanaf de eerste minuut met de rug tegen de muur en gaf het initiatief gedurende negentig minuten niet meer uit handen. De thuisclub wilde wel, maar toonde zich onmachtig. Althans, de Leidse verdedigers hadden geen kind aan de vijandelijke voorwaartsen. En brak er eens een speler van Oud-Beijerland door, dan was Wijnand Sloos attent. Een benutte strafschop van Rob Vermeer (Arthur Orssagen was neer gelegd) betekende na 25 minuten 0-1. In het tweede part veranderde het spelbeeld niet. Hans van Leeuwen bracht het overwicht van de Leide naars met een tweede doelpunt tot uitdrukking. Overigens speelt UVS, dat bij de KNVB een verzoek heeft ingediend om volgend jaar in de eerste klasse van West 1 uit te mogen komen, donderdagavond (18.30 uur) in de Kikkerpolder voor de vierde ronde van de bekerstrijd tegen VCS. van het andere en zou het zover ge komen zijn wanneer spelers als Hennie Koet, Henri Pouw, Richard Klein en John van de Wetering niet hun heil elders hadden gezocht. De twee overgebleven routiniers, doelman Sjaak Nievaart (31) en aanvoerder Cees Verver (24), wa ren eensluidend in hun oordeel. "Nooit dus" "Maar dat is", zo erkende elftal- begeleider Jan van Wezel, "praten achteraf en veel zin heeft dat niet. Wij hebben altijd prioriteiten ge steld aan onze jeugd. En ons daar mee ook altijd kunnen bedruipen. Dit jaar moesten we noodgedwon gen misschien teveel jonge jon gens tegelijk voor de leeuwen gooi en. Maar wat moeten we dan Soms langs de deur gaan om men sen van elders te halen? Dank je feestelijk, maar daar begin ik niet aan. Ik ben geen bedelaar". "Kijk", zo vervolgde hij, "dat je spelers kwijtraakt aan het betaalde voetbal is normaal. De wet van vraag en aanbod. Misschien moe ten we ons maar eens opnieuw gaan beraden over de toekomst. Een plan opstellen met het techni sche en bestuurlijke apparaat. Mijns inziens hoort een club als Roodenburg niet thuis in de twee de klasse. Alleen, het zal niet mee vallen om daar één, twee drie weer uit te geraken". De positieve woorden van de NFC-praeses ("Kop op, wij waren vorig seizoen ook binnen een jaar terug") bij diens vertrek ten spijt Tzal dat inderdaad nog een pro bleem geven. Want hoewel de Roo- denburg-jonkies ook tegen de Am- stelveense middenmoter heus aan toonden over kwaliteit en ambitie te beschikken ontbrak het de ploeg wederom op schrikbarende wijze rust en overleg. Als een stel jonge honden joeg de meute over het veld. Daarbij alle gevoel voor richting en taktiek uit het oog ver liezend. Een kolfje naar de hand van de uitermate beheerst acterende NFC-spelverdeler Edwin Hoogen berk. Behalve een flink gat in die kleedkamerruit sloeg hij, zonder daarbij zelf een meter te veel af te leggen, de ene bres na de andere in het chaotisch opererende midden veld van Roodenburg. Dat zijn voorste linie slechts één treffer (Raimo Diehl vlak na rust) peurde uit het veelvoud van kansen dat hij hen bood, zal wel aan het weer heb ben gelegen. Tenslotte stond er voor NFC niets meer op het spel. Voor Roodenburg wel, maar dat ontbeert nu (en waarschijnlijk ook volgend seizoen) een geroutineer de man als Hoogenberk die de lij nen kan uitzetten. Een brein dat enthousiasme weet te vertalen naar doelgerichte acties. Die kende de thuisclub ook ditmaal te weinig. Typerend daarvoor was bijvoor beeld de gelijkmaker, tien minuten voor tijd. Uit wanhoop over de veelal vroegtijdig gesmoorde aan- valsopzetjes haalde de tot spits ge promoveerde voorstopper Arno Langel van twintig meter dan maar ineens uit. Onhoudbaar sloeg de bal achter doelman Douglas tegen het net. Pal daarop leek trouwens de ver der tevergeefs zwoegende Ronald Jansen nog voor de volle winst te gaan zorgen. Na een hoekschop van Boudy Pijnakker, die in het begin van de wedstrijd een fraaie kans om zeep hielp, kwam hij met een halve omhaal snoeihard door. Met een snoekduik haalde verdedi ger Tak op mirakuleuze wijze de bal nog van de lijn. "Dat is nog zoiets", haalde Cees Verver na af loop die actie naar voren. "Verder los van alles heeft het dit jaar ook niet één keer echt meegezeten. Maar dat zal", verzuchtte de gedes illusioneerde captain, "wel het spreekwoordelijke geluk zijn datje zelf moet afdwingen". AD VAN KAAM

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15