voor 5DT Viiesekoop: techniek boven geld 'Voor Gullit hebben we een paar anderen nodig' r> Valse kaartjes voor EC-fmale LEIDSCH DAGBLAD 'tb Tijdens Ajax-Feyenoord B asketbalcoach Heger bang voor EK na oefenpartij in Noordwij k Doping maakt kans op infarct groter □I MAANDAG 20 MEI 1985 PAGINA 13 BREDA (ANP) - Bettine Vriese- koop is er niet in geslaagd de fi nale van het Europese Grand- Prixcircuit, dat gisteren in Breda de première beleefde, op haar naam te brengen. De favoriete Hazerswoudse tafeltennister moest de tienduizend gulden, die de eerste plaats opleverde, aan Olga Nemes laten. Drie seizoenen geleden al toon de Nemes haar talent door als veertienjarige debutante direct in de Top-Twaalfstrijd te triom feren. Kort daarop verdween de Roemeense twee jaar uit beeld nadat ze in de Bondsrepubliek Duitsland politiek asiel had aan gevraagd. De terugkeer dit sei zoen was met onder meer de der de plaats bij de Top Twaalf in Barcelona verrassend sterk. Gis teren moest zelfs Vriesekoop, de absolute heerseres van het afge lopen seizoen in Europa, er in drie games aan geloven: 19-21, 21-15, 14-21. Van het totale prijzengeld van ongeveer veertigduizend gulden gingen er vijfhonderd naar de Lichtenvoordse Mirjam Klop penburg, die in de voorronde te gen de Hongaarse Urban haar dit seizoen gevestigde naam niet ge heel kon waarmaken, getuige het verlies van 10-21, 18-21. Overigens was de première van de Europese Grand Prix-fi- nale niet het enige teken van de snelle professionalisering van het tafeltennis. Volgende week al komt Vriesekoop in actie in Seoel, waar zij voor veel geld een nieuwe poging gaat wagen de he gemonie van de Chinese toppers te doorbreken. Toch was ook gisteren duide lijk dat de Hazerswoudse on wrikbaar blijft in haar idee dat de goede sportieve gedrevenheid niet voort kan komen uit geld zucht. De na het toernooi om de wereldkampioenschappen in Göteborg gewijzigde techniek door coach Gerard Bakker, die moet leiden tot een verdere be nadering van de Chinese top, werd ook ditmaal consequent toegepast. Zelfs toen Nemes daar in de finale koelbloedig van be gon te profiteren en zich uitein delijk de hoofdprijs toeëigende. Gemengd voetbal in Leidse regio LEIDEN - Ook in de regio Leiden wordt volgend jaar 'gemengd' voetbal gespeeld op pupillenni- veau. Met toestemming van de Leidse bond is de commissie da mesvoetbal met de jeugdcommis sie aan het inventariseren bij welke clubs meisjes kunnen worden on dergebracht in jongensteams. Het gaat om meisjes tot 12 jaar, voor wie bij de verenigingen nog geen teams zijn. „Als de clubs het willen, gaat het door", aldus Rose Hazebroek van de commissie damesvoetbal, die zaterdag het feest meevierde van het Leids vrouwenelftal, dat zater dag in Zeist Nederlands kampioen werd. „We zijn voorlopig al blij met de toestemming van de bond, want we vechten al acht jaar voor zo'n geïntegreerde competitie. Die heeft speciale problemen, want je hebt aparte kleedkamers nodig. Daarvoor is een schrijven naar de gemeenten onderweg". BRUSSEL (UPI) - De politie heeft gisteren in Brussel in een illegale drukkerij duizenden valse toe gangsbewijzen ontdekt voor de fi nale om de Europa Cup I, woens dag 29 mei in het Heyselstadion tussen Juventus en Liverpool. De partij had een waarde van onge veer ongeveer 280.000 gulden. De fraude kwam aan het licht toen een Italiaanse opkoper 2500 kaartjes had gekocht, die bij nadere inspec tie vals bleken. De drukker en een tussenpersoon werden gearres teerd. Alle 70.000 entreebewijzen waren aan de man gebracht. AMSTERDAM (GPD) - Na de overwinning van het individua lisme (Ajax) op het collectief (Feyenoord) haastte Tonny Bruins Slot zich om zijn eigen inbreng opnieuw te relativeren. „Als wij kampioen worden dan is dat de verdienste van Kohn, Bruins Slot, maar zeker ook van De Mos. Hij heeft de basis voor dit succes gelegd", zo liet de tij delijke hoofdtrainer anderen bij voorbaat delen in het succes, dat aanstaande zaterdag bij Ro- da JC al kan worden behaald. Ook met de 4-2 zege op Feye noord voelde Bruins Slot zich niet geroepen om zichzelf te pro moten. Het getuigde niet alleen van bescheidenheid, maar zeker ook van realisme, zoals Frank Rijkaard al gauw aantoonde. De Amsterdammer die met zijn gab ber Ruud Gullit, die volgens zeg gen een 'rijkaard' wordt op het moment dat hij bij PSV tekent, de hoofdrol vertolkte in de klas sieker: „Als spelers denken wij aan iemand met veel routine. Een trainer, tegen wie je opkijkt, die respect afdwingt". Daarbij liet hij weer eens de naam vallen van Johan Cruijff als degene, die aan het spel een nieuwe dimen sie kan toevoegen en internatio naal voor de resultaten kan zor gen waarvan Ajax te lang versto ken is gebleven. Wie ook de leiding in handen zal nemen, vaststaat in elk geval dat hij niet op versterking be hoeft te rekenen. Het bestuur van Ajax, dat het contract met Van Basten, Schoenaker, Ophof en Van 't Schip wil verlengen, ziet, aldus voorzitter Ton Harm- sen, geen aanleiding om dure aankopen te doen. De wederop standing van het twee weken ge leden nog afgeschreven team, dat toen in zijn geheel aan ver vanging toe leek, speelt een grote rol bij die beslissing om „alles bij het oude" te laten. De vraag is echter hoe Harm- sen c.s. zouden hebben gerea geerd als Feyenoord, overigens tegen de verhouding in, gister middag in de 57ste minuut een voorsprong van 3-1 had genomen en vrijwel zeker zou hebben af gewikkeld naar winst. „En die mogelijkheid", aldus Feyenoord- trainer Ab Fafié „hebben we ze ker gehad". Hij doelde daarbij op het moment dat Ruud Gullit zelf schoot, terwijl Peter Houtman en Petur Petursson, die de bal glij dend misten, in een betere posi tie stonden. „Geeft Gullit de bal aan een van die twee dan is de zaak beslist". Nu dat niet gebeurde kon Ajax rustig filosoferen over de toe komst, die er plotseling weer heel wat rooskleuriger uitziet. De inzet, die na de winterstop vaak zo ver te zoeken was, is terug en individuen als Rob de Wit, Ge rald Vanenburg (op eigen ver zoek na 62 minuten vervangen, omdat hij toen weer teveel last kreeg van zijn enkel) en Rijkaard bloeien weer op. De enigen, die in het dal zijn achtergebleven, zijn uitgerekend de twee meest geroutineerden, namelijk Ro nald Spelbos en Walter Meeuws. Waar vooral zij voor evenwicht en rust zoudén moeten zorgen, daar stonden zij gisteren vaak aan de basis van paniekerige si tuaties, die Feyenoord meer op leverden dan waarop het recht had. „Meeuws/Spelbos", zo vatte Bruins Slot het probleem in het centrum van de defensie san\en, „is de zorg voor de nieuwe hoofdtrainer. Daarmee wil ik niet zeggen dat zij écht een zorg zijn. Het punt is gewoon dat zij De beslissing van Ajax-Feyenoord. in beeld. Hoekstra heeft misgetrapt, Hiele komt er niet r n, Schoenaker tikt de 3-2 binnen. <f0to anp> klasse. Alleen in het eerste kwar tier na rust slaagde de Kuipfor- matie er in de zaken om te draai en en het 'op hoop van zegen- voetbal' te veranderen in doelbe wuste activiteiten. Daarvoor te kende Gullit, aan wie niet te mer ken was dat hij als gevolg van zijn blessure ruim twee maanden niet had gespeeld. door schorsingen en blessures nog te weinig met elkaar hebben gespeeld. Als zij aan elkaar zijn gewend zal het best wel goed gaan met die twee". Duidelijk is ook dat de derti gers Meeuws en Spelbos met hun uitgebreide staat van dienst door de trainerswisseling bij Ajax minder zijn beinvloed dan de jongeren, die weer een gein- spireerde indruk maken, maar snel kunnen terugvallen, zodra er weer sprake is van tegenslag. Dat dreigde gistermiddag al te gebeuren toen Feyenoord de marreerde en Ajax toch weer aan zichzelf begon te twijfelen. Met een schitterend doelpunt tilde Rijkaard zijn collega's toen over de moeilijkheden heen. Harmsen, ditmaal al even rea listisch als Bruins Slot: „Daarom kun je ook niet zeggen dat de man die het nu voor het zeggen heeft, verantwoordelijk is voor het feit dat we nu weer het oude Ajax aan het werk hebben ge zien. Dat zou met iedere nieuwe trainer het geval zijn geweest. Bij Feyenoord zou een wisse ling van de wacht op dit moment vermoedelijk veel minder gevol gen hebben. Ajax heeft tenmin ste nog verscheidene spelers, die individueel wat kunnen preste ren. Feyenoord heeft thans slechts één speler van die catego rie, namelijk Gullit. Mario Been, die dit seizoen als spelmaker naar voren is geschoven, kon zijn reputatie ook in het Olympisch Stadion niet waarmaken. Als ex cuus kon hij aanvoeren dat hij al na enkele minuten door Meeuws op 'vakkundige' wijze werd neer- gemaaid. Aangezien Gullit in reserve werd gehouden en niemand an ders de rol van spelbepaler wilde of kon vertolken liep Feyenoord in de eerste helft achter Ajax en de feiten aan. De Rotterdammers moesten het in die fase te zeer hebben van fouten van de tegen stander, die door een onnodige handsbal van Ronald Spelbos (penalty Houtman) een meer dan verdiende voorsprong (goal Rij kaard) verspeelde. In zekere zin paste die ontwik keling in het beeld, dat de afgelo pen weken aan de top van de ere divisie steeds te zien is geweest: Feyenoord, dat kon bijblijven dankzij de tekortkomingen van Ajax en niet zozeer door eigen Hij gaf Feyenoord als ger van Been een gezicht door voor dreiging, variatie en snel heid te zorgen, Hij ook stond aan de basis van het tweede, door Duut gemaakte, doelpunt. Gullit was ook de enige, die er in slaag de om op het niveau van Rij kaard te komen. Eerder waren Been en Duut daar als directe op ponenten van de Ajacied niet toe in staat geweest. Rijkaard werd zelfs even over troffen door Gullit, maar her vond zich al snel, hetgeen hij met een schitterend afstandsschot aantoonde. Toen Hoekstra ver volgens zo vriendelijk was om over de bal heen te trappen, waardoor Schoenaker simpel kon scoren, werd eenzijdigheid opnieuw troef en kon Van Bas ten de sterk spelende voorstop per Nielsen alsnog een keer klop pen. Bruins Slot: „En dat is toch knap van Van Basten. De hele wedstrijd had hij vrijwel niets te vertellen tegen Nielsen, maar hij bleef wel jagen en in zichzelf ge loven en kreeg de beloning met' zo'n wereldgoal". Met die instelling moet Ajax in staat worden geacht om een rom melig seizoen toch nog waardig af te afsluiten, terwijl Feyenoord, nu Gullit op het punt staat te ver trekken, zich bij voorbaat al lijkt te hebben teruggetrokken als ti- telgegadigde voor het volgende seizoen. NOORDWIJK - Basketbal- coach Vladimir Heger toon de zich gisteravond in Noordwijk uiterst somber. Na de oefenpartij tegen MSV (71-116 winst) blikte hij niet pessimistisch, maar realistisch in de toekomst: 'Ik ben blij dat deze fase over is, maar ik ben bang voor wat er komen gaat. Drie weken voor het begin van het Europees kam pioenschap moet ik nog nieuwe spelers in mijn ploeg inpassen, niet bij de bankspelers, maar in de ba sis. Jos Kuipers bijvoorbeeld heeft dit weekeinde voor het eerst meege daan. Trainen kunnen we niet, daarvoor is geen geld en geen ruimte. Ik wil niet pessimistisch zijn, we moeten afwachten wat er gaat gebeuren, misschien hebben wel een beetje geluk". Waar het Nederlands voetbal team oefentegenstanders voor het oprapen heeft en de waterpolop- loeg zich met reizen naar China en. Japan kan voorbereiden op een EK, moet de basketbalploeg (vier de bij de EK in 1983 het doen met nietszeggende duels in eigen land tegen ploegen als MSV en Kim- bria, die daarbij ook nog voor alle (reis)kosten moeten opdraaien. As sistent-coach Sikking: "Andere te genstanders kunnen we niet krij gen en geld om zelf iets te organise ren is er niet. Een reis naar Polen hebben we moeten afzeggen. We moeten er het beste van maken, maar het betekent wel dat de ploeg de afgelopen twee weken heel Ne derland is doorgereisd. Van 's-Gra- venzande naar Meppel en van Sit- tard naar Noordwijk." Moedeloos Heger is er moedeloos van. Het afgelopen weekeinde had hij de ge hele selectie voor het eerst bijel- kaar. "De druk is nog nooit zo zwaar geweest", stelde de Tsje ch,"iedere beslissing die ik neem heeft vergaande consequenties, want op zo'n korte termijn 's er geen tijd meer om fouten te corri geren. Dit heb ik nog nooit meege maakt". MSV (met Hagens en Lockhart) verzette zich krachtig tegen het oververmoeide Nederlands team, dat pas in de tweede speelperiode (na 16-17) flink afstand kon nemen (24-51). Hans Heijdeman die zich inmiddels een plaats in de basis heeft verworven, leidde Oranje uit eindelijk naar een 71-116 zege. HELSINKI (SID) - Bij een onder zoek van de universiteit van Kuo- pio (Finland) is gebleken dat het gebruik van anabole steroiden en het geslachtshormoon testosteron niet alleen tot steriliteit en impo tentie leidt, maar ook de kans op een hart-infarct dramatisch ver groot. Dr.Markku Alen een weten schapsman van naam, publiceerde gisteren in Helsinki de spectaculai re resultaten van het onderzoek, dat is gebaseerd op het vanaf 1982 volgen van zeven gewichtheffers, bodybuilders en worstelaars. Naast potentie-problemen consta teerde Alan ernstige veranderin gen in het bloedbeeld. Alen: Volgens onze onder zoeksresultaten kan bij topspor ters, die doping gebruikt hebben, na beëindiging van de sportloop- baan met vrij grote zekerheid een hartinfarct worden voorspeld". De onmiddellijk bedreigende effecten van de doping worden weliswaar minder groot, als men met het ge bruik stopt, de symptomen blijven echter over een langere tijdsduur bestaan. AMSTERDAM - Feyenoord heeft gisteren tegen Ajax niet alleen de laatste kans op prolongatie van de titel verspeeld, maar is er ook nog eens nadrukkelijk op gewezen hoe groot het verlies is dat met het ver trek van Ruud Gullit wordt gele den. De 'spelbepaler' van de Rot terdammers maakt vandaag offi cieel bekend dat hij een contract voor drie jaar aangaat met PSV, een handeling waarna hij volgens de geruchten dan direct miljonair is. Zijn overgang heeft voor zijn huidige club veel verder reikende consequenties, zowel op financieel als op sportief gebied. Inplaats van de ene versterking die nodig werd geacht als Gullit zou blijven, wordt het letterlijk en figuurlijk 'arme' Feyenoord nu ge dwongen zich veel breder te oriën teren, waarbij de namen worden genoemd van Jan Sörensen en Sanches Torres van FC Twente, Mark Verkuyl van FC Utrecht en vooral van Jos Daerden...Met die speler van Roda en met Sorensen bestaat al druk contact, vandaag of morgen wordt verder met ze on derhandeld. Het duidt allemaal aan dat het gat dat de 'zwarte parel' achterlaat, moeilijk op te vullen is en zo dat al niet genoegzaam be kend was, dan werd het gisteren weer eens uitbebreid aangetoond in de attractieve klassieker. Zelfs na ruim twee maanden in activiteit als gevolg van een opera tie aan een enkelband, slaagde Gullit er als invaller (voor Been) nog in om aan te tonen hoe groot het verschil is tussen het Feye noord mèt en het Feyenoord zon der hem. Louter dank zij zijn in de pauze toegevoegde klasse werd de wedstrijd op 1-1 opengebroken in het voordeel van de Rotterdam mers, die een kwartier mochten ruiken aan de winst en in het ver lengde daarvan aan het kampioen schap. De ironie van het lot wilde dat uitgerekend Gullit in die perio de verzuimde dé vermoedelijke be slissing aan te brengen. Bij een 1-2 stand schoot hij zelf (voorlangs), waar een trekbal meer rendement zou hebben opgeleverd omdat Pe tursson en Houtman voor het doel volkomen vrij stonden. Gullit zelf verdedigde zich met een merkwaardig argument: „Ik ben pas vijf dagen bezig met de groep, doe je dat langer dan leg je 'm wel breed. Dan heb je meer rit me en meer overzicht, nu was ik opgebrand na een paar sprintjes", aldus de middenvelder, die zijn trainer Fafié vooraf had verteld lie ver niet het veld in te gaan, „als het niet nodig was". Dat was het wel omdat Been niet draaide nadat hij al snel door Meeuws onder zijn al gekwetste knie was geraakt. Het zou de gouden wissel geweest zijn als Gullit die ene bal had voorge zet. „Maar ik vond dat ik dicht ge noeg bij de goal was om zelf te schieten". „Het zou misschien niet ver diend zijn geweest, maar doet hij dat niet en legt hij die bal voor, dan zijn we binnen", merkte Mario Been op als zijn teleurstellende 'voorloper' en vermoedelijke op volger. „Want ik denk wel dat ik bijteken. Nu Ruud weggaat, zal het ook wel voor elkaar komen met die clausule dat ik aan het eind van de verbintenis weg kan voor 7,5 ton. Maar intussen zal Feyenoord dan wel 'voetballend' versterkt moeten ADVERTENTIE ZEGMAAR TEGEN 'Nx KAMSTEEG OCCASION keus uit 200 occasions \KIES OQiK VOOR KAMSTEEG ZEKERHEID^ worden, want daaraan ontbreekt het bij ons. Pat is ook het verschil. Ajax heeft meer individuele kwali teit. Technisch beheersen ze meer dan wij, daarom verdienen ze het kampioenschap ook". Gullit was het volstrekt niet met hem eens. Na de wedstrijd aan de ene kant nog door 'spelend' („Nee, ik maak morgen pas mijn beslis sing bekend"), sprak hij zich aan de andere kant keihard uit. „Ik vind geen van de drie bovenste ploegen kampioenswaardig. Nie mand heeft bewezen het te verdie nen, maar nu wij deze kans hebben laten liggen, mag van mij Ajax het worden". Als is de minst slechte, die giste ren gewoon beter was. Zeker in vergelijking met het Feyenoord waarin Been de lijnen moest uitzet ten, met de ploeg van de eerste helft dus. Die was alleen verdedi gend goed, met een sterke Nielsen, voor wie de Deense bondscoach op de tribune zat en een gedegen spe lende Wijnstekers. Aanvallend zat er veel minder in dan bij de op zijn beurt defensief (Meeuws/ Spelbos) weer kwètsbare opponent, die overal gedragen werd door Frank Rijkaard, de absolute uitblinker.' Rijkaard gaf er gisteren blijk van één van de weinige voetballers van de huidige generatie te zijn, die be seft waar hij mee bezig is. „Je op dracht uitvoeren is belangrijk, maar als je meer kan, moet je dat doen", sprak hij bescheiden. „Op het veld moet je toch zelf durf to- Hij had het overal gedaan: aan het front, met onder meer die fraaie tweede treffer, in de laatste lijn ook, waar hij voortdurend as sistentie verleende. Daarbij toonde hij geen spoor van de wisselvallig heid die hem eerder nogal eens kenmerkte. „Ik probeer een constante vorm te vinden", aldus Rijkaard. „Ik denk dat ik geleerd heb dat je niet meer uit de boot hoeft te vallen als het wat minder gaat. Dan moet ik genoegen nemen met het uitvoe ren vari mijn opdracht alleen. Van daag voelde ik me sterk genoeg om meer te doen. De hele ploeg trou wens, want we weten heel goed waar we mee bezig zijn". Feyenoord weet dat veel minder en moet derhalve te vaak met zich laten spelen. De fouten die werden gemaakt bij de 2-2 van Rijkaard (Van de Korput zorgde daarbij voor verwarring) en bij de 3-2 van Schoenaker (Hoekstra) waren symptomatisch. Evenals de manier waarop Gullit, na lang 'aarzelen', vertrekt. Dat laatste steekt aan voerder Wijnstekers nog het meest. „Ik vind het vreemd dat hij er zo lang mee heeft gewacht. Dat Ruud ergens anders meer kan verdienen, prima, maar dan moet hij dat zeg gen en geen verhalen gaan ophan gen dat 'ie weg gaat om elders bij te leren. Hij heeft het tenslotte bij ons allemaal opgebouwd. Als hij dat nou eerder had gezegd, dan had de club al een tijd geleden kunnen gaan onderhandelen met anderen. Want om hem te vervangen heb ben we wel een paar spelers no dig". PAUL DE TOMBE.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13