LEIDSCH DAGBLAD Markerwaard op lange baan PAK 'Tamils kunnen terug zonder groot gevaar' Mijnramp Japan: 61 doden 7// vandaag CNV tegen boycot economie Z-Afrika Bijbaantjes Europa en Sowjet-Unie samen op weg naar Mars Kabinet wel voorstander van inpoldering TH's krijgen 132 miljoen voor 'chips' Schadereparatiesaan alle merken AUTOSCHADEHUIS leidse vlooienmarkt: w- Als enige Europese vakbond DIE 50% KORTING ZATERDAG 18 MEI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 Mo. 37706 PEKING (UPI/REUTER) - De au toriteiten van Peking hebben 563 partijleden en regeringsfunctiona rissen met bijbaantjes bestraft, zo heeft het Chinese Dagblad zater dag gemeld. Het is partijleden en regerings functionarissen verboden zich met commerciële zaken bezig te hou den. Sommige functionaris sen verdienden per maand 500 yuan bij. Het salaris dat zij met hun officiële werk verdienden bedroeg rond de 100 yuan. MOSKOU (AP) - De Sowjet-Unie en het Europese ruimtevaartbu reau ESA hebben besloten tot samenwerking in een nieuw Marsproject dat in 1988 van start moet gaan. Dit heeft het Russische persbureau Tass gis teren bekendgemaakt. Verder nemen Bulgarije, de DDR, Oos tenrijk, Hongarije, Polen, Fin land, Zwitserland en Tsjecho- slowakije aan het project deel. De Russische Academie van Wetenschappen heeft voorts aan de ESA voorgesteld deze week in Leningrad bijeen te ko- men om te praten over 'groot schalige' deelname aan het ex periment. Volgens Tass voorziet het 'Project Phobos' in de lance ring van een ruimtesonde in 1988 om Phobos te onderzoeken, een van de twèe natuurlijke ma- n#»n Hi#» Mars telt. Phobos is het dichtst bij de planeet en heeft een diameter van naar schat ting elf kilometer. Aangenomen wordt dat het een asteroïde is die in de zwaartekrachtsfeer van Mars is terechtgekomen. Vjatsjeslav Balebanov, ad junct-directeur van het Insti tuut van ruimtevaartonder zoek, verklaarde dat de ruimte sonde in een baan om Mars zal worden gebracht en ook zonne- onderzoek zal verrichten. Van Mars zullen de chemische sa menstelling, de temperatuur, de dichtheid en stofverzadiging in de atmosfeer worden bestu deerd, de karakteristieke eigen schappen van de planeet en zijn magnetosfeer, aldus Balebanov. Het project neemt in totaal on geveer een jaar en drie maan den in beslag. DEN HAAG (GPD/ANP) - Het kabinet heeft gisteren nog geen definitief besluit genomen over het wel of niet in polderen van de Markerwaard. Wel is in beginsel beslo ten over te gaan tot de aanleg van de nieuwe polder, maar premier Lubbers zei na afloop van de ministerraad dat een volgend kabinet het besluit zonder meer zal kun nen terugdraaien. Volgens Lubbers zal het kabinet pas definitief over de aanleg van de polder beslissen zodra een nieuwe adviseringsronde is afgesloten. Volgens hem zijn de voordelen van aanleg groter dan de nadelen. De vraag die nog moet worden beant- cijferd dat daarmee een bedrag v heidsgeld. Alleen als het land ook geschikt moet worden ge maakt voor recreatiedoeleinden moet er overheidsgeld bij. Minister Winsemius (ruimtelijke ordening milieubeheer) heeft al woord, is hoe de polder het beste kan worden gerealiseerd. Het aanleggen van de polder lou ter als nieuwe landbouwgrond kan volgens Lubbers zonder over- PONERIHOUEN (AP) - Een militante Kanak, lid van het socialistische Kanakse bevrijdingsfront FNLKSDEj^ jjAAG (GPD) - De techni- breekt een geweer in stukken nadat hij met een aantal medestanders op de Franse kolonie Nieuw-Caledonië een sche hogescholen in Delft Eindho- aantalAielanesiërsingijzelingheeftgenomen.NaonderhandelingentussendeKanakenendeFranseautoritei- ven en Enschede krijgen de ko ten werden de gijtelaars gisteren weer vrijgelaten. De Kanaken voeren al geruime tijd actie voor onafhankelijk- mencje vijfjaar 132 miljoen gulden heid en dat heeft op het eiland tot bloedige botsingen met de Fransen en andere eilandbewoners geleid, (foto AP). extra voor onderwijs en onderzoek op het terrein van de micro-elek- tronica ('chips'). Daarbij is het geld dat het bedrijfsleven ter beschik king stelt, nog niet inbegrepen. Het is de bedoeling dat de drie TH's in ons land hun activiteiten gaan bun delen. Dat is gisteren bekendge- werkers de mijn waren binnenge- maakt door het ministerie van on- gaan om de ingesloten arbeiders te derwijs en wetenschappen, bevrijden. Het reddingswerk werd Het onderwijs aan de TH's zal meer dan twee uur opgehouden zich richten op het ontwerpen van door een defect aan een lucht- chips, omdat er in het bedrijfsle- pomp. De verwoestingen die de ven aan dergelijke ontwerpers gro- reddingsploegen aantroffen naar- te behoefte bestaat, het weten- mate zij verder in de mijngangen schappelijk onderzoek wordt in doordrongen, waren dusdanig dat overleg en door taakverdeling in zij al direct de kans nog overleven- drieën gesplitst, den te vinden vrij gering achtten. Van het nu beschikbaar gestelde Mijndirecteur Shin Kamiya ver- geld is 58 miljoen afkomstig van klaarde dat er 336 personen in de het ministerie van onderwijs en mijn waren foen de ontploffing wetenschappen. Het ministerie zich voordeed op een diepte van van economische zaken droeg 25 660 meter. Hij zei dat er ongeveer miljoen bij, de Stichting Funda- 250 wisten te ontkomen. menteel Onderzoek der Materie 14 In de Minami Oh Yubari-mijn miljoen en de drie TH's samen uit vonden in 1979 eveneens bij een hun eigen begrotingen 35 miljoen, gasexplosie 15 mijnwerkers de Een werkgroep van deskundigen dood. In dé nabijgelegen Hokutan uit het onderwijs, bedrijfsleven en Yubari-mijn verloren in juli 1983 93 van de overheid zal binnen enkele mijnwerkers het leven bij een ont- weken een plan opstellen voor de ploffing. besteding van het extra geld. TOKIO (AP) - Een gasontploffing in een van de diepste gangen van kolenmijn in het noorden Het was de derde mijnramp in Japan in 16 maanden, en de tweede drie weken. Het ongeluk in Yu- Japan heeft gisteren aan 61 mijn- bari, 900 km ten noorden van To- werkers het leven gekost. Vanoch- kio en 100 km ten oosten van Sap- tend werden de lichamen van de poro op het eiland Hokkaido, zal vrijwel zeker een nadelige uitwer king hebben op de pogingen van de regering om de noodlijdende kolenindustrie uit het slop te ha len. Een functionaris van de veilig- laatste twaalf nog opgesloten nen gevonden. Een politiewoordvoerder ver klaarde" dat 22 mijnwerkers ge wond zijn geraakt, van wie er ze ven in een ziekenhuis worden be handeld. De oorzaak van de ramp heidsinspectie van het ministerie is mogelijk methaangas, waarvan van internationale handel en in- sporen in de mijn zijn aangetrof- dustrie, zei later op een persconfe- fen. rentie dat meer dan 70 reddings- Van der Reijden wil terugkomen na verkiezingen DEN HAAG (ANP) - Staatssecre taris Van der Reijden (WVC) is als nog beschikbaar voor een nieuwe ambtstermijn in een volgend kabi net. De Oegstgeester bewindsman (zie foto ANP), die eerder liet weten na de huidige periode van vier jaar een punt te willen zetten ach ter zijn politieke loopbaan, zegt dat deze week in een vraaggesprek met het CDA-partijblad. zo slopend is dat hij het na één ambtsperiode voor gezien wilde houden. Nu zegt hij: „Als het CDA vindt dat ik het goed heb gedaan en mij terug zou willen, dan wil ik daar over praten". Van der Reij den zegt het 'doodzonde' te vinden als het door hem in gang gezette proces 'in het zand loopt' en uitein delijk alle moeite op met name het gebied van de volksgezondheid voor niets zal blijken te zijn. De staatssecretaris zegt alleen te rug te willen keren in zijn huidige functie, hij is in elk geval niet in voor het kamerlidmaatschap: „Een Rooseveltstraat 61, Leiden 071-764800 Zonnig De weersverwachting voor morgen luidt: Perioden met zon. Later op de dag in het zuiden kans op een regen- of on weersbui. Minimumtemperatuur om streeks 10 graden, middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Matige noord-oos ten wind kracht 3, aan de kust aanwak kerend tot kracht 5. 19 mei Zon op 5.41, onder 21.34 uur. Maan op 5.26, onder 21.25 uur. Hoogwater in Katwijk om 3.45 en 16.05 uur, laagwater om 12.06 uur. 20 mei Zon op 5.40, onder 21.36 uur. Maan op 5.45, onder 22.38 uur. Hoogwater in Katwijk om 4.22 en 16.38 uur, laagwater om 0.24 en 12.39 man van mijn leeftijd zonder ka merervaring moet niet in de Ka mer op zijn pensioen gaan wach ten". KAPING - Een Zuidkoreaans vliegtuig met 118 inzittenden is za terdag op een binnenlandse vlucht korte tijd gekaapt, heeft het natio nale persbureau Yonhap gemeld. De bemanning zag kans de kaper snel te overmeesteren waarbij geen slachtoffers vielen. Het toestel maakte daarna een onvoorziene tussenlanding om de kaper over te dragen aan de politie. De 39-jarige kaper zei een bom aan boord te hebben gelegd en had de bemanning willen dwingen naar Noord-Korea te vliegen. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet meent, dat Tamils zonder grote ge varen kunnen terugkeren naar Sri Lanka. Volgens het kabinet biedt de situatie in het zuiden van dit ei- van de Tamils. Wel worden er in het noorden en oosten van het land, waar de meeste Tamils wo nen, terreurdaden tegen de burger bevolking gepleegd door militante houden met de conclusies uit het rapport. Dat zal op zijn beurt weer effect hebben op de vluchtelingen stroom naar Nederland, aldus de premier. Hij sprak echter tegen dat veiligheid van Tamils die de ter- reur in het noorden en het oosten Kom morgen 19 mei land voldoende garanties voor de Tamils. Ook regeringstroepen ma- Tamils geen kans meer heb; naar de gezellige J In de Pieterskerk te Lelden. Info: 071-761175. "Open van 10.00 tot 17.00 J uur. ■■■■■■■■■■■■■■■■as ken zich in dat gebied schuldig a excessen. Maar in het zuiden van het land heeft de regering de toe stand weten te normaliseren, zodat zaï de Tweede Kamer Wijnands^ die een onderzoek ter plekke heeft ingesteld naar het lot van de Tamils. CDA en PvdA wil len volgende week een debat over het standpunt van het kabinet dat de ongeveer 3.000 in ons land ver blijvende Tamils beter af zijn in het zuideii van hun vaderland dan in Nederland. asiel kunnen zoeken. Rechten Na afloop van de ministerraad' verklaardp premier Lubbers giste ren dat het kabinet de conclusies uit het rapport overneemt. Hij 36 PAGINA'S Golfeport groeit uit het maatpak De strijd tegen drugs in de Gouden Driehoek 500 miljoen tot 1 miljard gulden ge moeid is. De premier trok een vergelijking met het besluit een huis te bou wen. Iri eerste instantie wordt vast gesteld of het huis er moet komen, en daarna wordt aan de hand van schetsen en financiële overwegin gen pas het definitieve besluit ge nomen. Hij sloot echter uit dat het Markerwaard-besluit nog door dit kabinet wördt teruggedraaid. Daarvoor zien de voorlopige schet sen er te gunstig uit, zei hij. „Wij denken dat het een goede investering is om alternatieve in polderingsmogelijkheden uit te werken", zei hij. Ook indien alleen wordt besloten tot de aanleg van dijken, zodat het water zijn recrea tieve functie behoudt, zal onder zoek nodig zijn. Dan moet name lijk worden bekeken of na de aan leg van de dijken de keuzemoge lijkheid voor de verschillende ty pes polder aanwezig blijven. Onzinnig De stichting Natuur en Milieu noemde het kabinetsbesluit giste ren in een eerste reactie 'onzinnig'. In het regeerakkoord van 1982 is gesteld, dat het kabinet op korte termijn een beslissing zou nemen over het al of niet aanleggen van de Markerwaard. Door de echte be slissing voor de zoveelste keer uit te stellen, geeft het kabinet aan dat op basis van de nu beschikbare ge gevens de noodzaak van de polder onvoldoende is aangetoond, aldus de stichting. De voorzitter van het Landbouw schap, drs. J. Schouten, zei gister avond, dat een nieuwe adviesaan vraag van het kabinet over al of niet inpoldering een uitvlucht is. Deze regering houdt ons een doek je voor het bloeden voor, verklaar de Schouten. Het Landbouwschap is voorstander van inpoldering,, omdat telers van pootaardappelen en bloembollenkwekers grond no dig hebben, en er ook wel wat meer grond mag komen voor woning bouw en recreatie, aldus Schouten. De initiatiefgroep Markerwaard bv, een vennootschap van onder nemers uit Lelystad, Almere en Dronten dat sterk geïnteresseerd is in de Markerwaard, reageerde uit gesproken positief op het kabinets besluit. Bernice Rubens, schrijfeter van 'Broerseen interview PAGINA 27 CDA en PvdA willen debat over uitspraak kabinet MILAAN (ANP) - Als enige Euro pese vakbond heeft het CNV giste ren de oproep van het Europees Verbond van Vakverenigingen (EW) tot een verbod van nieuwe bedrijfsinvesteringen in Zuid-Afri ka verworpen. De christelijke vak centrale acht een investeringsboy cot schadelijk voor de strijd van de zwarte vakbeweging in Zuid-Afri- ka. „De duimschroeven van de apartheid zullen worden aange draaid als gevolg van dergelijke isolerende maatregelen", lichtte CNV-hoofdbestuurder A. Hordijk gisteren in Milaan de opstelling van zijn vakcentrale toe. De resolutie, die bovendien de Europese regeringen opriep tot stopzetting van olieleveranties aan Zuid-Afrika, de import van kolen uit dat land en een financiële boy cot, steunde het CNV terwille van de eenheid binnen de Europese vakbeweging wel. Het CNV maak te evenwel een duidelijk voorbe houd op het punt van de oproep tot economische isolering, gedaan aan de regeringen van Westeuropese landen. FNV-voorzitter Wim Kok toonde zich teleurgesteld over de opstel ling van het CNV in. Milaan. De FNV was een van de initiatiefne mers van de oproep tot een econo mische boycot. Kok is het niet eens met het ar gument van het CNV dat de zwarte vakbeweging zelf ook geen voor stander is van een economische boycot. Naar de mening van Kok durven talloze zwarte vakbonds mensen uit vrees voor strafmaatre gelen van de Zuidafrikaanse rege ring niet te zeggen dat zij wel dege lijk voorstander zjjn van een derge lijke actie. De reactie van Kok werd door Hordijk betiteld als „onzin". Hij stelde dat de federatie van zwarte bonden in Natal een verklaard te genstander is van een boycot. Hor dijk: „De voorzitter van die federa tie heeft gezegd dat bij voorbeeld zijn leden, die bij de autofabriek Leyland werkzaam zijn, hem zou den doodschieten als er daar een verbod zou komen op nieuwe in vesteringen. Het is hun werkgele genheid die dan op het spel komt te staan". Kortere werkweek De Westduitser Ernst Breit die werd gekozen tot de nieuwe voor zitter van het Europese Vakver bond (EW), pleitte gisteren voor een 35-urige werkweek als middel om de werkloosheid te bestrijden en de bestaande werkgelegenheid te behouden. ARRESTATIES In Argentinië zijn gisteren twee hoge gepensio neerde officieren gearresteerd op beschuldiging van onder meer moord. Het gaat om generaal San tiago Riveros, die onder president Videla bevelhebber van militaire scholen was en om kolonel Luis Sadi. Riveros wordt beschuldigd van 15 moorden, Sadi van zeven. op het rapport van de commissie- Tamils daar zonder levensgevaar ais met de Hoge Commisaris voor Volgens het rapport van de com- wacht dat de rechter, die de asiel- missie-Wijnands is er geen sprake aanvrage van Tamils per geval van een systematische vervolging moet beoordelen, rekening zal vluchtelingenzaken worden be sproken. Ook zal ons land in sa menwerking met andere landen initiatieven ontplooien om tot een verzoening te komen tussen de el kaar naar het leven staande bevol kingsgroepen op Sri Lanka. Ver der zal het kabinet organisaties op het gebied van ontwikkelingssa menwerking inschakelen om de Tamils van het noorden naar het zuiden te helpen verhuizen. Ja ik pak dat proefabonnement met 50% korting. Voor slechts 9 80 ontvang ik vier weken lang het Leidsch Dagblad vrijblijvend in de büs. Mijn voordeel 9,80. Ja. ik pak dat kwartaalabonnement voor 65,70. Vóór het abonnement ingaat ontvang ik het Leidsch Dagblad 14 dagen GRATIS. Ook mijn voordeel is 9,80. Naam Adres. Postcode U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 8300 VB Lelden. Plaats. In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1