GAK nu onder één dak: meer service, doelmatiger werken Museumdag met veel films Gemeente-voorlichter benoemd in Zeeland VRIJDAG 17 MEI 1985 Ook medische dienst naar nieuw gebouw LEIDEN Met een lijst van goede voornemens hebben het Gemeenschappelijk Admini stratie Kantoor (GAK) district' Leiden en de Gemeenschappelijke Medische Dienst (GMD) woensdag hun nieuwe kantoorpand aan de Verbeekstraat in gebruik genomen. Het GAK is druk bezig met de verbetering van de service aan de cliënten en het opschroe ven van de efficieritie van de werkwijze. Belangrijk hiervoor is, schetste di- recteur mr. J.H. Gombert woens dagochtend, 'de zaligheid van drie vestigingen onder één dak'. Het 300 koppen tellende personeel was verspreid over drie gebouwen ge huisvest: aan het Stationsplein, Lekstraat en Vondellaan. Sinds half februari zijn de werkzaam- heen geconcentreerd in het com plex aan de Verbeekstraat, langs de Plesmanlaan, dat 26 miljoen gulden heeft gekost. Verwijssysteem Het Leidse GAK, waarvan het werkgebied van Katwijk en Voor hout tot Woerden, Oudewater en Schoonhoven reikt, is momenteel volop bezig met het verbeteren van de service en efficiëntie. In de pen zit een informatieproject dat een goed verwijssysteem beoogt. Dit gebeurt samen met instanties die op hetzelfde vlak als het GAK werkzaam zijn, zoals de Raad van Arbeid, sociale diensten, zieken fondsen, bedrijfsverenigingen. Drie personeelsleden van het GAK-districtskantoor zijn be noemd tot informant ten behoeve van vragen van het publiek. Daar mee kan worden voorkomen dat cliënten het gevoel krijgen node loos van loket tot loket te worden gestuurd. "De sociale zekerheid is zo'n lap pendeken. We kunnen op z'n minst een behoorlijk systeem opzetten waardoor de mensen beter worden opgevangen nadat ze zijn doorge stuurd", aldus Gombert. Over een maand moet het systeem in wer king zijn. Binnen enkele maanden begint ook op het Leidse GAK de zoge naamde 'mondelinge mededelings procedure' in het kader van de werkloosheidswet. Tot dusver moesten uitkeringsgerechtigden een schriftelijke aanmeldingspro cedure volgen om voor en werk loosheidsuitkering in aanmerking te komen. Op basis van experimen ten in andere plaatsen is nu geko zen voor een mondelinge aanmel ding, waarbij buitendienst-ambte naren direct een gesprek met de aanvrager hebben. "Dat houdt in dat mensen die werkloos worden allemaal op korte termijn een persoonlijk gesprek krijgen. De gegevens komen zo veel sneller boven tafel en het is veel prettiger", schetst Gombert de voordelen. "De service wordt beter en de werkwijze efficiënter". Het GAK wil deze nieuwe aanpak voor 1 november van dit jaar beginnen. Slagvaardig Voorts is het GAK druk aan de gang met een methode te proberen om slagvaardiger op ziekteverzuim te reageren. De eigen medische dienst wil dat iedere grote werkge ver (meer dan honderd werkne mers) in het district een contac tarts kan aanspreken voor de bege leiding van zieke werknemers. "Meer aandacht voor de werk plaats", vat Gombert dit 'bedrijfs gericht werken' samen. "We heb ben er hoge verwachtingen van" Het is de bedoeling dat de con tactartsen de bedrijven geregeld bezoeken zodat zij deze beter leren kennen. De artsen moeten dan in overleg met de ondernemers de aandacht vestigen op noodzakelij ke verbeteringen van de werkom standigheden. Het is mogelijk dat oorzaken van ziekteverzuim op de werkplaats daardoor worden aan gepakt. In zijn rede ter gelegenheid van de öpening ging president-direc teur mr. H.B.M.H. Boittelle van het GAK woensdag eveneens op het belang van dit initiatief in. "In 1984 heeft het GAK in het gehele land 2,7 miljoen ziekmeldingen beoor deeld. Hiervan duurden er 2,1 mil joen korter dan twee weken. Voor bedrijven is dit korte verzuim erg produktie-storend". Boitelle leverde tevens enige milde kritiek op het regeringsbe leid in de sociale verzekeringswet ten. "Wij voeren loyaal de wijzigin gen uit, die welhaast elk kwartaal vanuit Den Haag over ons worden uitgestort. Regering en parlement moeten zich echter realiseren dat langzamerhand de ingewikkeld heid van procedures, de kortings- t?palingen en de talloze uitzonde ringen op hoofdregels, de grenzen van een behoorlijke wetsuitvoe- ring naderen". Grenzen De Leidse burgemeester Goe- koop, die het gebouw officieel opende, greep zijn spreektijd aan om te pleiten voor eenduidige grenzen voor regio's en districten. "De gezondheidsdiensten, ambu lancediensten, brandweren, poli tie, kantongerechten en bankdis- tricten, zij hebben allemaal hun ei gen grensjes. Bijkans 25 jaar wordt dit land theoretisch over een bestuurlijke indeling ge sproken. Het zou bijzonder verhel derend zijn als men erin zou slagen eenduidige grenzen vast te stel len". J.W. Heshusius, plaatsvervan gend voorzitter van de plaatselijke commissie, kraakte een kleine, kri- tische noot over de bereikbaarheid van het nieuwe GAK-kantoor. "Het is niet erg cliënt-gericht dat onze verzekerden nog een behoor lijk stuk moeten lopen van de bus halte naar ons gebouw. Te denken valt hierbij vooral aan onze ar beidsongeschikte cliënten. Ook de bewegwijzering naar ons kantoor kan veel duidelijker". Directeur dr. W. Boersma van de Gemeenschappelijke Medische Dienst vroeg aandacht voor de schrikbarende toename van het aantal arbeidsongeschikten in de regio Leiden. In 1980 waren dat er 17.000, eind vorig jaar 19.500. "De ze en dergelijke getallen worden zo vaak over ons uitgestrooid, dat we er nauwelijks meer van lijken op te schrikken. Het is een soort weerbe richt geworden: morgen de para plu mee". Handwerk P« knuw van hpf kantoor met 7000 vierkante meter vloeropper vlak heeft iets minder dan twee jaar gevergd. Er zit veel handwerk in. Zo moest de vervaardiging van de karakteristieke kolommen op de bouwplaats gebeuren. Volgens directeur Gombert heeft het perso neel een nadrukkelijke rol ge speeld bij de totstandkoming van het gebouw. Overleg had geregeld plaats en wensen van de werkne mers werden voor zover mogelijk uitgevoerd. D.K. Bartling-Fleurke van de GMD is in haar nopjes met het nieuwe onderkomen. De dienst heeft dertig werknemers in het ge bouw, vooral artsen en arbeidsdes- kundigen, die adviezen uitbrengen aan verschillende instanties, onder meer over langdurige arbeidsonge schiktheid. Het belangrijkste voor deel voor de GMD is het royale de pot voor hulpvoorwerpen voor ge handicapten. Rolstoelen, douchevoorzienin gen, aanpassingsartikelen voor au to's en speelmeubelen en verplaat singsmiddelen voor gehandicapte kinderen worden er bewaard en getoond. Voorwerpen die niet meer nodig zijn voor een gehandi capte komen er ter reparatie of worden opgeknapt. LEIDEN - Mr. J.C. Lelieveldt (55), hoofd van de gemeentelijke directie voorlichting, wordt per 1 september hoofd van het provinciale bureau voorlichting van de provincie Zeeland. Lelieveldt werkt sinds 1964 bij de Leidse directie voorlichting. Hij was de eerste Leidse gemeentevoorlich- ter en heeft de afdeling op- en uitgebouwd. Lelieveldt werd op 11 september 1929 in Rotterdam geboren. Hij stu deerde rechten in Nijmegen en Leiden en werkte van 1960 tot 1964 bij het ministerie van algemene zaken waar hij zich bezig hield met voorlichting over spaarregelingen en produktschappen. Hij wil zijn nieuwe functie tot de pensioengerechtige leeftijd vervullen. Behalve als voorlichter is de vertrekkende ambtenaar actief als docent bij verschillende opleidingen voor overheidsvoorlichting. Vakken als openbaarheid van bestuur, recht en wet, beroep, bezwaar en procedures behoren tot zijn werkterrein. De nieuwe provinciale voorlichter stond ook aan de wieg van de modelverordening die de Vereniging van Neder landse Gemeenten voor het hanteren van de Wet Openbaarheid van Be stuur opstelde. Speciaal programma De Lakenhal en Oudheden J.C. Lelieveldt. (foto H ADVERTENTIE Wakkere mensen kiezen nü voor kastruimte! Van 10 t/m 25 mei bij Hulshoff wonen 100 gulden voordeel op alle slaapkamerkasten. Een ongekende keuze in maten, uitvoeringen en prijzen (v.a. f. 498,-). Deskundig advies, gratis bezorgd, vakkundig gemon teerd en dan 100 gulden voordeel! Dat maakt een bezoek aan de slaapkamerafdeling van Hulshoff wonen nu extra de moeite waard! anders denken over wonen LEIDEN - De gemeente Leiden heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van plaatsnaambor den. In totaal werden zes borden gestolen. Totale waarde: negen honderd gulden. Sport te zien op Haarlemmerstraat LEIDEN - De Haarlemmerstraat is zaterdag het decor van een aan tal sportdemonstraties die onder de naam "Haarlemmerstraat Spor tief' worden gegeven. Hoogtepunt is een dunk-demonstratie nabij de Hartebrugkerk. Deze vindt om twee uur plaats. Andere sporten die aan bod ko men zijn darten, kickboksen, tea- kwondo, fietsen (op home-trainers) en het bekende 'balletje hooghou den'. Het sportieve gebeuren begint om elf uur en is afgelopen om half vier. De plaatsen waar de demon straties worden gehouden zijn te genover speelgoedzaak Van Brus sel, tegenover Labruijère en bij de Hartebrugkerk. De actie was al eerder .gepland, maar werd uitgesteld door het slechte weer. Raadsleden vinden collega te vraaglustig LEIDEN Het overvloedige aan tal van 64 vragen dat CDA-raadslid Van Duijn over het economisch be leidsplan heeft gesteld blijkt bij zijn collega's in de raadscommissie voor economische aangelegenhe den niet helemaal in goede aarde te zijn gevallen. WD-fractievoorzit- ter Bakker vond zelfs dat burge meester en wethouders maatrege len moeten nemen om te voorko men dat een raadslid ooit weer eens zo veel vragen stelt. "Je kunt wel Tweede Kamer gaan spelen, maar een dergelijke hoeveelheid vragen is een te zware aanslag op de ambtenaren", meen de Bakker. De commissieleden Ge- radts (PvdA) en Hoekema (D'66) waren evenmin erg gelukkig met Van Duijns massa vragen, maar constateerden tevens dat het colle ge de behandeling van het plan be ter had moeten voorbereiden en de meningen erover eerder peilen. Van Duijn, hoewel niemand hem feitelijk het recht betwistte om vra gen aan B en W te stellen, ging toch enigszins in de verdediging en stel de dat zijn ruim vijf dozijn vragen nodig zijn 'om de behandeling van deze nota's beter te krijgen'. "Ik krijg soms geen antwoord. Afspra ken en toezeggingen worden niet nagekomen, of veel te laat". "Sommige van deze vragen zijn vaker gesteld en nooit beantwoord. Zo laat je je het bos insturen. Ik vind de reacties dan ook een ietwat folkloristisch verschijnsel", aldus Van Duijn. PIRAAT - De Leidse politie heeft woensdag de zender B-alert in be slag genomen. De eigenaar, een 19- jarige jongen, zat vanuit een leeg staand pand aan de Condorhorst in de Merenwijk te zenden. De instal latie had een waarde van ongeveer tweeduizend gulden. INBRAKEN - In de Irenestraat werden gisteren twee inbraken ge pleegd. Uit het ene huis werden sieraden gestolen alsmede een paar honderd gulden; bij de buren werden sieraden gestolen. LEIDEN - Op de internationale museumdag die morgen wordt ge houden, hebben ook Leidse musea voor de gelegenheid een bijzonder programma. Er zullen vooral veel films worden vertoond. In het Rijksmuseum van Oudhe den aan het Rapenburg begint morgen om 11.00 uur de filmdag met de film 'Een reis door tijd'. Volgens de organisatoren "een spannende film over vier jongens die een reis ondernemen naar de oerwereld". Om half twaalf begint 'Het dage lijks leven van een papoeagezin', om tien voor twaalf gevolgd door 'Diamanten', een film over stoffige mijnen en glinsterende sieraden. Van tien over twaalf tot tien over half één wordt 'Feest en schoon heid in Japan' getoond, waarna er wordt gepauzeerd tot half twee. Van half twee tot twee uur worden deel drie en vier van 'Een reis door de tijd' gedraaid. Om twee uur begint 'Taffeh, ver dronken verleden', om drie uur 'Een kraton huwelijk in solo', "een kleurrijke film over de voorberei dingen van een huwelijk in Solo, Indonesië". Daarna komt 'Het laatste oor deel' op het witte doek, om half vier gevolgd door 'Het oude Egyp te'. Het programma wordt om half vijf afgesloten. De laatste film die om vier uur begint: 'Karei Appel', een "spetterende documentaire over werk en werkwijze van Karei Appel". Lakenhal In verband met de internationale museumdag wordt in het Stedelijk Museum De Lakenhal (Oude Sin gel) morgen een open dag gehou den van tien uur tot vijf uur. De hele dag worden tevens regelmatig rondleidingen gehouden langs de vaste verzameling van het mu- Om twee uur en half vier worden films vertoond over het Leiden van voor de oorlog. Het betreft een film over de stadhuisbrand, de Kaas markt en "Leiden, zetel van kunst en wetenschap". Dan zijn er ook nog twee ten toonstellingen: Leven in Leiden in de zeventiende eeuw (tot 9 juni) en Schilderijen zoeken Sponsors (tot 24 juni). Op deze dag zal ook res taurateur L.D. Vercouteren om twee uur en om drie uur aan de hand van diverse gerestaureerde schilderijen uitleg geven over het vak van restaureren. 'Vlietschool monsterlijk' DEN HAAG/ LEIDEN - Als een vervuiling van het historisch stads gezicht en een betonnen mons trum schilderde voor de provincia le beroepscommissie woensdag woordvoerder Slikkerveer van het actiecomité Redt de Vliet het bouwplan voor een nieuwe basis school aan de Vliet af. Hij lichtte daarmee het bezwaarschrift toe het actiecomité tegen de bouwplannen bij de provincie had ingediend. Maar afgezien van bezwaren over het uiterlijk van het gebouw meent het actiecomité ook technische ge breken te hebben geconstateerd. Zo zou de realisering van een deel van het schoolgebouw onder de waterspiegel zeer kostbare techni sche voorzieningen noodzakelijk maken om het voortbestaan van de andere huizen aan de Vliet te waar borgen. Slikkerveer wees de leden van de Arob-commissie op de mas sale weerstand en de ongerustheid van de buurtbewoners die zich on der meer hadden geuit in een handtekeningactie waarin meer dan duizend handtekeningen wa ren verzameld. Ook bracht hij naar voren dat een basisschool op die plaats naar zijn mening volstrekt overbodig is omdat er bijna geen kinderen in de buurt wonen. Opleidingen werklozen naar Leiden LEIDEN - Leiden krijgt definitief een opleiding voor nauwelijke of niet geschoolde werkloen, een zo genaamd centrum voor beroepsa- riëntatie en beroepsoefening (CBB). De vestiging van een de pendance van het Haagse centrum voor administratieve vakopleidin gen voor volwassenen (CAW) in Leiden is nu eveneens zeker. De raadscommissie voor econo mische aangelegenheden kreeg dit woensdag te horen van wethouder Fase. Het CBB, dat door het rijk wordt betaald, is bedoeld om werk lozen betere kansen op een baan te geven. Tevens kunnen buitenland se Nederlanders er terecht, die in het land van herkomst een redelij ke opleiding hebben gevolgd, maar hier door taalproblemen niet aan de slag komen. Het is de bedoeling dat op het CBB onderricht wordt gegeven in houtbewerking, metaalbewerking en eenvoudige administratie. Over leg tussen de gemeente en het ar beidsbureau moet resulteren in een definitieve invulling van de lesmogelijkheden. Voor het CBB is een nieuw gebouw nodig. Een braakliggend terrein op de hoek Kanaalweg/Lammenschansweg komt hiervoor in aanmerking. Ze ker is het echter nog niet dat het CBB daar wordt gebouwd. Het CAW, dat in de Drie Okto- berschool onderdak krijgt, kan omstreeks september beginnen. Werklozen met een havo-diploma of ongeveer gelijk niveau van scho ling en een zekere kennis van han delsvakken krijgen hier een oplei ding gericht op de m ciële beroepen. Jongens op 'De Valkenier' LEIDEN - De politie heeft giste ren zeven jongens aangehouden die op verschillende tijdstippen op het dak van de school 'De Valke nier' aan het Valkenpad liepen. De politie surveilleert regelmatig in de buurt van deze school omdat de laatste tijd veel vernielingen heb ben plaatsgevonden. Luchtoorlog (1) "Nederland heeft in grote mate direct te maken gehad met de luchtoorlog, immers, ons land was in veel gevallen overvlie- groute voor de geallieerde eska ders, die hun aanvallen uitvoer den op Duitsland. In dat verband is het dan ook tekenend dat juist ons land de twijfelachtige eer heeft het grootste aantal neerge schoten vliegtuigen op haar grondgebied te hebben". Woensdagavond opende kolo nel A.P. de Jong van de Konink lijke Luchtmacht (adjunct-direc teur voorlichting van het minis terie van defensie) in het Antho- nius Clubhuis de luchtoorlog-ex positie die is opgezet door.de stu diegroep Luchtoorlog. Eerst iets over die studiegroep. De in Leiden woonachtige secre taris H. Kwik: "We houden ons, zoals de naam al zegt, bezig met een specifiek deel van de oorlog: de strijd in de lucht. De leden ko men uit het hele land en trou wens: we hebben ook leden die in Amerika, Canada en Engeland wonen. Dat zijn mensen die zich ook interesseren voor de lucht oorlog en via-via van ons bestaan op de hoogte zijn gebracht. Het is niet onze bedoeling om een we reldwijde vereniging te worden, maar als een Amerikaan vraagt of hij lid kan worden, zeggen we natuurlijk geen nee". De tentoonstelling die tot en met zondag duurt, wordt gehou den in verband met het tienjarig bestaan van de studiegroep. Voorts vormt het feit dat Neder land veertig jaar geleden werd bevrijd natuurlijk ook een aan leiding. In de stichting eigenlijk niet te laat met deze tentoonstelling? Immers: de laatste tijd zijn er zo veel exposities over de oorlog ge weest dat het niet ondenkbaar is dat de mensen moe zijn gewor den van het onderwerp. Kwik: "Nou, kijk, dat wij tien jaar bestaan is de belangrijkste reden. En verder is het zo dat we bewust nü die tentoonstelling houden. De echte geïnteresseer den komen heus wel; dat weten we. En in de tijd van de herden kingen hadden we trouwens de ze expositie niet kunnen hou den: veel van onze leden, onder wie ikzelf, waren toen namelijk bezig met andere tentoonstellin gen die betrekking hadden op de oorlog". Luchtoorlog (2) Wat valt er te zien? Veel foto's om te beginnen. Verder: vliegtuigonderdelen, uit rustingen van piloten, tekenin gen van vluchtroutes, informatie over vliegtuigen enzovoorts. "Je kunt een aardig beeld krij gen van die luchtoorlog op deze tentoonstelling", zegt Kwik. "Al leen is het natuurlijk wel zo dat we niet compleet zijn. Integen deel: veel materiaal hebben we niet ten toon kunnen stellen. Daarvoor was er te weinig ruim te". Klapstuk is de Leidse bom. U weet wel, die bom die een tijd ge leden onschadelijk werd ge maakt en naar Culemborg, naai de standplaats van de Explosie ven Dienst is getransporteerd. Kwik: "Ik heb die mensen een paar maanden geleden gelijk ge schreven: was het niet mogelijk om die bom die in de oorlog werd gegooid te laten zien op on ze tentoonstelling? Ik bedoel, het ding kan toch niet meer afgaan. En kijk eens aan: we kregen toe stemming om de bom te tonen. Leuk natuurlijk voor mensen uit Leiden, die bom". Dat-ie nog bestaat. Kwik: "Ze schijnen zo'n bom als-ie onschadelijk is gemaakt al tijd nog een tijdje te bewaren. Pas na Verloop van tijd gaat-ie naar de schroothoop of ze smel ten 'm". Het klapstuk van de tentoonstelling: de Leidse bom. Tot e voordat-ienaar de schroothoop gaat. Italianen Luigi Constantini, Osvaldo Bevi- lacqua en Maria Giovanna Elmi: het zijn niet de namen van men sen uit het gevolg van JP II, maar vertegenwoordigers van de Italiaanse staatszender RAI. De Italiaanse NOS, zogezegd. Woensdagmorgen waren ze - zes man sterk - even in Leiden om opnamen te maken voor de Hollandshow die op 1 juni wordt uitgezonden door de RAI. Leuk dat ze in Leiden waren, maar u moet niet denken dat het pro gramma van ongeveer een uur voor het grootste deel over Lei den gaat. Een blik op het programma leert dat we onze handen al mo gen dichtknijpen als één shot aan deze stad is gewijd: zo over vol is dat programma van de RAI-ploeg namelijk. Ze doen Holland in vier dagen, langzamer dan Amerikanen het zouden doen, maar toch. Even een klein Leids beeldje," dat zal toch wel lukken? De VVV-man die de Italiaanse tele visiemakers langs antiekwin kels, molens en Madurodam loodste: "Ze maken op diverse punten in ons land opnamen. La ter zullen ze bekijken wat ze ge bruiken. Ik weet dus echt niet of Leiden ook zal voorkomen in die show". Er werden in elk geval wel een paar opnamen gemaakt in Lei den. De gekozen plekken laten geen twijfel bestaan over de toon van het programma: de Burcht, de markt, alwaar de dame in het gezelschap die voor toeriste speelde quasi verwonderd een paar klompen in haar hand nam en keek alsof ze het achtste we reldwonder zag...enfin, u be grijpt het al: de televisiemakers is er alles aan gelegen om het tra ditionele beeld van Nederland i het Anth'onius Clubhuis (foto Holvast) op het netvlies van de kijkers te branden. En dan te bedenken dat de Ita lianen tegen de VW-vertegen- woordiger hadden gezegd dat het hun bedoeling was om het 'andere' Holland te laten zien. Het andere Holland, ja, ja, maar je zult altijd weer zien dat ze dan iemand op een fiets zetten met klompen aan en een stuk Edam mer kaas in de knuist. Over klompen gesproken: tij dens de uitzending zal in de stu dio een dansgroep aanwezig zijn en je kunt hu al raden wat het schoeisel van deze mensen zal zijn. Dat kun je zogezegd op je klompen aanvoelen. En natuur lijk staat er in die studio ook een haringkar. Plus het obligate draaiorgel, niet te vergeten. Het lied dat het draaiorgel zal laten horen, valt te voorspellen. Wat had u gedacht van 'Tulpen uit Amsterdam'. Mamma Mia!

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3