'Liever was ik in harnas gestorven Kees Hoogeveen neemt met pijn afscheid van de Leidse Schouwburg; Schilder Du buffet overleden 'Paniek in Berlijn': de aarde gaat aan orde ten onder KIJK UIT Exposities Leiden Concerten Den Haag Amsterdam Rotterdam VRIJDAG 17 MEI 1985 RADIO-TV-KUNST PAGINA 27 Kees Hoogeveen neemt na een arbeidzaam leven afscheid van de Leidse Schouwburg. Met 'pijn in het hart' heeft hij besloten gebruik te maken van de vut-rcgeling. Het ge meentebestuur wil de be drijfsleider echter niet zo maar laten gaan. Hem wordt daarom op maandagmiddag 20 mei van vier tot zes uur een afscheidsreceptie ia de foyer van de Schouwburg aangebo den. In bijgaand interview blikt Kees Hoogeveen terug op een lang leven achter het to neel. door Pieter C. Rosier LEIDEN 'Ik zie niet om in wrok en ik ga niet weg met gevoelens van bitter heid. Maar liever was ik hier op het toneel in het harnas gestorven'. Kees Hoogeveen wordt de komende zomer 61 jaar en heeft na rijp beraad en met pijn in het hart besloten om gebruik te maken van de vut-regeling. Na officieel 35 jaar werkzaam te zijn ge weest bij de Leidse Schouwburg zal hij zijn functie als bedrijfsleider binnenkort neerleggen. Of ficieel, want Kees scharrel de er al tussen de coulissen toen zijn grootvader - 'die heette ook C.P. Hoogeveen' - toneelmeester was in het eeuwenoude theater aan de Oude Vest. Met hart en ziel voelt Kees Hooge veen zich aan 'zijn' schouwburg verbonden, waar hij naar eigen zeggen met veel plezier heeft ge werkt, de moeilijke verhouding met de voormalige directeur ten spijt. Veel wil hij niet kwijt over zijn relatie tot Hans van Dam aan wie onlangs op grond van blijven de arbeidsongeschiktheid ontslag is verleend. 'Het lijkt me weinig zin hebben om oude wonden open te rijten, maar na zijn uitlatingen en kele weken geleden in de krant te hebben gelezen kan ik me voorstel len dat hij is afgekeurd. Ik heb in tegenstelling tot wat hij heeft ge zegd nooit de ambitie gehad om di recteur van deze schouwburg te worden. Ik ben een doener en geen man om de hele dag achter een bu reau te zitten. Jaloezie kan dus niet de oorzaak van de slechte ver standhouding zijn geweest. Wel is het waar dat onze karakters niet zo heel erg bij elkaar pasten'. Betrokkenheid Kees Hoogeveen aarzelt niet om PARIJS (GPD) - De schilder Jean Dubuffet, die in Parijs op 83-jarige leeftijd overleed, was als profeet van de 'art brut' (rauwe kunst), in eigen land minder geëerd dan in de Verenigde Staten. Als zoon van een wijnhandelaar in Le Havre ge boren, begon Jean een academi sche schilderstudie die hij opgaf bij gebrek aan talent. Pas op zijn vierenveertigste heeft Dubuffet een eerste expositie met zoge naamde 'Parijse stadsgezichten' die schandaal veroorzaken. Dubuf fet publiceerde oo essays en thea terstukken en hij stond bekend als een eindeloos prater en briefschrij ver. De Galerie Maeght inSaint- Paul de Vence wijdt een over zichtstentoonstelling aan het werk van Dubuffet van 6 juli tot 6 okto ber. In de jaren kort na de orlo, als Dubuffet met zijn eerste werken in de door hem uitgevonden 'rauwe' trant aan de weg begint te timme ren, is het enthousiasme van het publie niet groot. De serie 'Mirobo- lus, Macadam et Co' bestaat uit mengsels van grint, teer, glasscher ven, kolengruis en stopverf. De 'art brut' die Dubuffet propageerde beoogt een terugkeer naar de pri mitieve kunst maar dan meer van uit het standpunt van de dorpsi dioot en andersoortig geestelijk ge stoorden. Als de schandalen los barsten weet Dubuffet zich steeds gesteund door de vrienden uit zijn literaire wereld, zoals de dichter Jean Paulhan, die hij 'portretteert'. In het begin van de jaren zeven tig is er het schandaal rond een soort rondlopende tuin op een ter rein van 2000 m2, die gepleaatst diende te worden voor het hoofd gebouw van Renault in Boulogne. Het plan wordt eerst geaccepteerd, maar daarna door een nieuwe pre sident verworpen, terwijl er op dracht wordt gegeven om wat er al staat weer af te breken. Dubuffet wint het proces dat hij Renault aandoet, maar geeft de moed met de wandelende tuin dan op. te bekennen dat ook hij fouten heeft gemaakt in de afgelopen ja ren. 'Maar', zo laat hij er in één adem op volgen, 'ik heb in elk ge val hard en met een gevoel van gro te betrokkenheid in deze schouw burg gewerkt'. Zo betrokken voelt vraag hoe het straks verder moet met de schouwburg hem nachten lang uit de slaap houdt. 'Ik heb in de periode van Hans van Dam kan sen genoeg gehad om de zaak in het honderd te laten lopen, maar voor mij heeft altijd de stelling ge golden dat het publiek met zulke duur betaalde plaatsen koning is en dat de voorstelling op tijd moet beginnen'. Wat dat laatste betreft laat Kees Hoogeveen duidelijk we ten het niet te kunnen redden zon der de medewerking van het overi ge personeel, in het bijzonder die van de suppoosten en de cassières. 'Vergeet niet dat ze hier allemaal een deeltijdbaan hebben en over dag vaak ander werk. En wat doen de jongens als er op een doorde weekse dag een voorstelling is voor schoolkinderen? Juist ja, dan nemen ze rustig bü hun eigen baas een snipperdag op. Dacht je nu heus dat ze die spontane medewer king op zulke ongelegen momen ten verlenen als ik een lastig baasje zou zijn? Ik kan natuurlijk ook wel eens lelijk uit mijn slof schieten. Maar ik vergelijk me zelf steeds met een sigarettenaansteker. Pfft, en weg is de boze bui. Het is bij mij een kwestie van kort branden, lang gloeien is er echt niet bij'. Weemoed Kees Hoogeveen. Als toneel meester in betaalde dienst door de toenmalige Leidse Schouwburgve- reeniging aangenomen, later tot bedrijfsleider gebombardeerd en in het afgelopen jaar tot waarne mend directeur. Met enige wee moed blikt hij terug op de tijd dat zijn grootvader (van 1899 tot 1934) toneelmeester was. 'Als klein kind heb ik opa, die zelf een aannemers bedrijf op de Oude Vest had, in al zijn majesteit op dit podium mee gemaakt. Op weg naar school of na schooltijd liep ik hier altijd even binnen en al gauw mocht ik mee helpen bij het opbouwen van de decors. Jan Hartwijk was in die tijd de meestersknecht. Die werd na de dood van grootvader, wiens twee zonen weinig zin hadden in al dat gesjouw, toneelmeester. En veel oudere Leidenaars kennen ook de naam van A. van Niekerk wel, die hier heel wat jaren concierge is ge weest. Hij woonde hier pal naast, op de plek waar nu de vip-kamer is. Of er veel veranderd is? Vroeger werd elke gebruikte spijker na een voorstelling weer uit de vloer of een wandje van het decor getrok ken, nu laten ze rustig alle spijkers die uit een opengescheurd zaKje zijn gevallen liggen. Toen waren er nog wind- en regenmachines en donderplaten. Achterdoeken met straat- en bostaferelen. De schouw burg had zijn eigen decors en daar speelde men in. We hadden zes brugkokers boven de toneelvloer en daar hingen de lampen, nog zonder kleurtje, aan. Nu is er com putergestuurde belichtingsappara- tuur met een uitgebreid kleuren- Wassenaar verworven, Hans van Dam voelt zich als voormalig schouwburgdirecteur een 'geboren verliezer' en doet onduidelijk werk voor de Evangelische Volkspartij, Kees Hoogeveen moet nog wennen aan de gedachte dat het kleine, zo mooi gerestaureerde theater straks niet meer zijn tweede thuis zal zijn. Kees gaat er op dit moment in elk geval prat op dat hij in zijn functie van waarnemend directeur de op stelling van een aantal moeilijk verkoopbare stoelen in de baignoi re heeft weten te verbeteren, dat hij de lichtcabine van de zijkant van het toneel heeft weten te ver plaatsen naar een plek (achter de loge) recht er tegenover en dat hij 'die ellendige, schrankende luiken in de podiumvloer waarover je al leen maar struikelde' heeft weten te verwijderen. Hoogtepunt Wat een hoogtepunt in zijn loop baan als toneelmeester is geweest vindt Kees Hoogeveen een moei lijk te beantwoorden vraag. Na eni ge aarzeling opeens: 'De studenten gaven eens bij gelegenheid van een universitair lustrumfeest een reeks voorstellingen van Tijl Uilenspie gel op het voorplein van de Pieters kerk. Ik werd toen als de man die verantoordelijk was voor de deco- ropbouw voorgesteld aan de voltal lige koninklijke familie. Dat was een heel mooi moment'. Kees Hoo geveen is trouwens ook een beetje trots op het feit, dat hij als enige niet-student ere-lid is van het Leidsch Studententooneel. Hij wil het in elk geval graag vermeld heb ben. Schapen Wat Kees gaat doen als het trom geroffel van de afscheidsreceptie, die het gemeentebestuur hem maandagmiddag aanbiedt, is ver stomd? 'Ach, ik heb liefhebberij in antiek restaureren en in kopers laan. En achter mijn huis in Voor hout heb ik een moèstuintje. En dan zij er nog de schapen en de lammetjes. Daar ga ik me straks als de laatste voorstelling van dit sei zoen voorbij is mee bezig houden'. 'Paniek in Berlijn', naar 'Zusam- menstoss' van Kurt Schwitters, door Orkater. Spelers: Thijs van der Poll, Bart van Rosmalen, Ria Marks, Aat Ceelen, Loes Luca en Chris Bolczek. Gezien op 15 mei in het LAK-theater, Leiden. LEIDEN - 'Paniek in Berlijn' van Orkater is gemaakt naar de opera 'Zusammenstoss' uit 1927 van Kurt Schwitters. Schwitters was een dadaist, en dus iemand die zijn heil eerder van de chaos dan van de orde verwachtte. In zijn opera dreigt een ster op de aarde te storten. Een dadaïstisch moment bij uitstek dat de wereld zou kunnen louteren in een uit barsting van ontregelende activi teiten. Zoniet in 'Paniek in Berlijn'. Want de advocaat van de duivei heeft ordebewaker Meisterlich van het gevaar op de hoogte ge bracht. Deze stelt zich nu tot taak de op handen zijnde vernietiging ordentelijk te laten verlopen. Hij doordringt de burgers van de ernst van de situatie en zoekt contact met de ster om deze te vragen de koers licht te wijzigen om niet precies op de Potsdamer Platz neer te storten; dat zou de diensten van de trams ernstig kunnen verstoren. Zijn geliefde pikt al dat geregel niet en papt aan met een radio zanger, wiens uitzending door Meisterlich is verstoord. Door woede verblind doorsteekt Meis- terlicht haar. Dan loopt alles toch nog met een sisser af. De ster mist de aarde op een haartje en Meisterlich beseft zijn dwaling juist op tijd. Hij verwerft zich de achting van zijn medeburgers. Perfecte opera van 'Orkater' Aat Ceelen heeft de oorspron kelijk zeer omvangrijke opera van Schwitters tot een zeer com pact stuk bewerkt. Een hele prestatie, want de opera is tien tallen jaren als niet te spelen be schouwd. Temeer omdat er slechts zes spelers meedoen, hoogbegaafde duizendpoten. Ie dereen bespeelt één of meer in strumenten, de meesten zingen en/of acteren daarnaast. Orkater is inmiddels zeer ervaren in het integreren van spel en muziek. De overgangen verlopen onge merkt en toch in een adembene mend tempo. De muziek, geschreven door Bart van Rosmalen en Thijs van der Poll, is van een grote schoon heid. Soms ijl samenspel van de twee scheefstaande piano's, dan weer fanfare-achtig geschetter van de blazers of improvisaties op de cello. Loes Luca en Chris Bolczek zingen temidden van dat tumult hun prachtige waan- Niet alleen de piano's staan scheef, het hele decor bestaat uit hellende vlakken. Het midden ervan moet de Potzdamer Platz verbeelden. Daaromheen de in strumenten en een hoger pla teau. Een omgeving die weinig houvast biedt. Zo spannen mu ziek, speltempo en decor samen om de paniek voelbaar te maken. De opgewonden sfeer van het Berlijn van de jaren twintig, waarin angst en hoop hand in hand dansen op de rand van de vulkaan, wordt door Orkater zeer goed getroffen. Toch een kanttekening: het is in deze voorstelling het streven naar perfectie dat boeit, en veel minder ook de inhoud er van, zo als in het verleden bij Hauser Or kater. Misschien is dat de tol het verregaand integreren Eén van de foto's van Linda Roodenburg te zien in haar eigen Studio Statief. (fotoPR) Werk van Linda Roodenburg is te vinden in de door haar zelf ingerichte - foto-galerie Studio Statief in de Kop- penhinksteeg. Haar foto's prijken er van 18 mei tot en met 29 juni. Linda Roodenburg houdt zich al ruim tien jaar bezig met fotografie. Op haar zwartt-wit foto's, gemaakt gedurende reizen naar Italië, Spanje, Engeland, Schotland. Tsjecho-Slowakije, Peru. Chili, Marokko en Egypte, zijn men sen afwezig, of ze figureren slechts als dode, als standbeeld of décor. De fo to's worden gedomineerd door 'de schoonheid van dood, verlatenheid en verstilling'. De openingstijden zijn woensdag en zaterdag van 12 tot 17 Leiden Fenix - Botermarkt, Thijs Veraart, schilderijen, t/m 2/6, zo 11-16 uur, di, Galerie Denise Stephan Bakker- steeg, Hans Barends, schilderijen. Per Abramsen, sculpturen. 19/5 t/m 30/6; vr. za. zo van 13.30-17.30 uur. Studio Statief - Koppenhinksteeg. fo to's van Linda Roodenburg, 18/5 Urn 29/6; woe. za van 12-17 uur. Burcht Burgsteeg, kunstenaars te gen apartheid, tot 31/5; woe t/m zo van 12-17 uur. Galerie Le Pigeon - aquarellen van Brian Bosch, tot U/6; woe t/m za van 12-16.30 uur. Stelling - Lange Mare, tekeningen en schilderijen van Jaap Kanbier, tot 1/6; di t/m za van 12-17 uur. Leidse Beleg - foto's van Hanoi van Kees Planque, tot eind mei; ma t/m za van 9-18 uur. Holiday Inn - Lo Dieben. stillevens in olieverf, houtskooltekeningen por tretten en poppen, tot 29/5. wen en wijken in Leiden, tot 25/5; t/m vr van 9-12, ma t/m do 19.30-21.30 uur, di t/m zo van 13-16 uur. Piggelmee - Janvossensteeg. Marian ne Geertsma, tekeningen en schilde rijen, t/m 31/5, ma t/m vr van 9-18 uur, do tot 21 uur, za 9-17 uur. De Lakenhal - schilderijen uit eigen bezit, rond het thema 'Leven in Lei den in de 17e eeuw', tot 9/6; di t/m za 10-17 uur, zon- en feestdagen vn 13-17 Rijksmuseum voor Volkenkunde stencilprenten van Mori Voshitoshi, m 16/6; di t/m za, 10-17 uur, zo e feestdagen van 13-17 uur. Leythenrode - Charles Muller, pente keningen en schilderstukken in acryl verf, tot 30/5; dag. van 10-20 uur. Muzenhof - Pieter Pauptit, ceramiek. Kees Visser, aquarellen en Joop van Bommel, aquarellen en pastelschilde rijen, t/m 5/6, ma t/m vr 14-18 uur, za van 9.30-12.30 uur. Warmond Galerie de Pomp - Dorpsstraat, Moni ca Oosterveld, collages, tekeningen. Mieke Bakker-v. Acker, keramiek, Geri Graveland, keramische sieraden, t/m 31/5; woe 10-12 uur, woe, do, za. zo 14-16 uur, di 19-21 uur; thema groen, tot eind mei. Oude Raadhuis - Dorpsstraat, Kun stenaarsgezin: Thijs Overmans, Mie ke Sund. Menotto, Lesorbier, naieve schilderkunst, t/m 6/6; di van 19-21 uur. woe, do, zo van 14-16 uur, za van 11-16 uur. Pop In het Leids Vrijetijds Centrum moet het vanavond swingen. De Leid se band Epox brengt er namelijk vol gens het LVC moderne swingende pop ten gehore. En zaterdagavond wordt het na precies een jaar weer tijd voor salsa. De Haagse salsa-formatie Paco y Sancho brengt ditmaal een be zoek aan het LVC. In het Kasteel in Alphen aan den Rijn treedt morgenavond de groep Personnel op. Personnel is een groep rond de zanger-gitarist Ad van der Veen. De muziek heeft invloeden van rock roll, rhythm blues en coun try en laat zich het beste omschrijven als Amerikaanse rock. Het concert begint om 11.00 uur. Lak-theater vr 17, za 18, 20.30 uur, Stichting De- moon presenteert» 'Demonen' van Lars Norén. woe 22, do 23, 20.30 uur, Lakdrama: 'Karoline en Kasimir' van Ödon van Horvath. icrotheater Imperium i Ries Kleij- Noordwijkerhout Openbare bibliotheek - Aad Smid, Olieverfschilderijen, Andrea van Houten, keramiek, aquarellen van Ron van der Eist. tot 30/5; ma, woe, vr van 14-17 uur en 19-21 uur, do van 10- 12 uur. Noordwijk De Baak - Kon. Astridboulevard, por tretten Alice Knufman, tot 4/6; ma tot vr van 10-17 uur. Hazerswoude Het Anker - Chopinlaan, wandkleden van Lidy van der Spek, tot 30/5; ma t/m vr van 19-23 uur, za en zo van 20- 23 uur. Wassenaar Galerie Henk de Greef - Schoolstraat, Willem Straatman, schilderijen, Hen- riétte Syatauw, keramiek, 18/5 t/m 13/ 6; di t/m za van 8-18 uur. Auberge De Kieviet - aquarellen,, gouaches, olieverfdoeken, pasteld en pentekeningen van Kees A. van Cit- ters, tot 13/6; dag. beh. ma van 9-12 en Rijnsaterwoude Galerie De Barg - fotoconstructies van Ronald Notermans, t/m 2/6; do en vr van 19-21 uur. za en zo van 14-18 Klassiek Het Leids Studenten Koor en Or kest Collegium Musicum geeft op vrijdagavond 24 mei een concert in de Hooglandse Kerk in Leiden. Het pro gramma vermeldt de namen van Stra- winsky (Monumentum pro Gesual- do), Bach (Cantate nr. 71). Pfitzner (Symfonie in C-groot) en Verdi (Avé Maria en Stabat Mater). Voorts zullen er Italiaanse madrigalen door het ka merkoor worden uitgevoerd. Het ge heel staat onder leiding van Nico van der Meel en Robert Eliscu. De hoboiste Arianne van Dorth, de celliste Hester van Schie, de fluitiste Eveline Mojet en de claveciniste Tin- ka Prast geven zondagmiddag een koffieconcert in kasteel Oud Poel geest in Oegstgeest. Op het program ma staan werken van Telemann, Ge- miniani en Blavet. De aanvang is 12 Dieks Visser (fluit) en Erika Waar denburg (harp) treden donderdag avond 23 mei in kasteel Duivenvoor de in Voorschoten op. Ze zullen werken vertolken van Bach, Gluck, Fauré, Widor, Andriessen e.a. Het re cital begint om 20.30 uur. De organist ^lbert de Klerk geeft, eveneens op donderdagavond 23 mei, een improvisatieconcert op het Ade- ma-orgel in de St. Agathakerk in Lis- se. Albert de Klerk zal voor de pauze improviseren op zes bekende liede ren uit de bundel Valerius Gedenck- Clanck, daarna zal hij improviseren op thema's die hem door de bezoe kers van het concert worden aangege ven. Aanvang 20.15 uur. Een groot aantal koren zal zater dagavond 18 mei een concert verzor gen op de Kaag. Dit Kaagconcert heeft plaats op een drijvend podium in de Eymerspoel in Kaagdorp. De deelnemende koren zijn het West- duitse koor Kromschróder, het Ko ninklijk Mannenkoor Caecilia, het Prinsenstad Mannenkoor, het Haar lems Gemengd Koor en het Haarlems a Cappella Koor. Het instrumentale gedeelte zal worden verzorgd door de Harmonie Door Gunst Verkregen. Het muzikale festijn begint om 20.15 uur; bij slecht weer zal worden uitge weken naar de Johannes-Evangelist- kerk in Buitenkaag. Koninklijke Schouwburg vr 17, woe 22, do 23,20.15 uur, Haagse Comedie speelt 'De Troonsafstand' van Ruth Wolff. za 18, zo 19, ma 20, di 21, 20.15 uur, Haagse Comedie met 'Medea' van Eu ripides. Hot-theater za 18, zo 19, ma 20,20.30 uur, De Salon met 'Hiroshima Mon Amour' van Marquerite Duras. woe 22, do 23, 20.30 uur, Akt-Verti- kaal uit België speelt 'India Song' van Marguerite Duras. Circustheater za 18, 20.15 uur, De Nederlandse Op- rastichting met 'Schuhu en de vliegende prinses' van Udo Zimmer man, m.m.v. Het Orkest van Opera Forum o.l.v. Kasper de Roo. zo 19 t/m za 25, 20.15 uur, zo 26, 14.30 uur, 'Ping Ping', musical van Annie M.G. Schmidt/Harry Bannink en Pad dy Stone, m.m.v. Joop Doderer, Ger- rie van der Klei e.v.a. Congresgebouw vr 17, 20.15 uur, Rob de Nijs met het programma Pur Sang. Diligentia do 23, 20 uur, operaconcert door het opera-ensemble Die Haghe. Concertgebouw di 21, gr. zaal, 21 uur, optreden Shir ley Bassey. do 23, 20.15 uur, Het Orkest van de Achtiende Eeuw o.l.v. Frans Brug gen, m.m.v. Erich Hoeprich, klarinet, ma 20, kl. zaal, 20.15 uur. Vera Beths, viool, Youri Egorov, piano, Gérard van Blerk, piano. Cultureel Centrum Amstelveen vr 17, 20.15 uur, Edmond Classen, Frederik de Groot, Hans Cornelissen, 'Gekorwiekt' van Lezley Havard. di 21, 20.15 uur. Zuidelijke Toneel Globe 'Wolfson, de talenstudent', do 23, 20.15 uur, Paul van Vliet 'Wat gaan we doen...'. Kleine Komedie t/m za 25, beh. zo/ma, 20.15 uur, Peter Faber en Rob Boonzajer 'Wilde vaart'. Nieuwe De La Mar Theater za 18, 20.15 uur, ma 20. woe 22. do 23, 20 en 22 uur, di 21,20 uur, Martine Bijl met 'Martine'. Stadsschouwburg za 18, 20.15 uur, Het Publiekstheater met 'De ingebeelde ziekè' van Moliè- vr 17, woe 22, zo 19, 20 uur, zo 1?, 14 uur, De Nederlandse Operastichting met 'Tosca' van Puccini, m.m.v. Het Amsterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Bohumil Gregor. ma 20, 20.15 uur, Haagse Comedie speelt 'De Troonsafstand' van Ruth Wolff. di 21, 20.15 uur, Toneelgroep Theater 'Vrouwen van Troje' van Jean Paul Sartre. De Doelen vr 17, kl. zaal, 20.15 uur, Jazz van van daag: Freddy Hubbard Quintet, zo 19, di 21, gr. zaal, 20.15 uur, Phil harmonisch Orkest van Leningrad o.l.v. Mariss Jansons/Grigori Soko- low, piano. ma 20, 20.15 uur, Arie Keijzer speelt op het Doelenorgel, di 23, vr 24, gr. zaal, 20.15 uur, Rotter dams Philharmonisch Orkest o.l.v. Herman Blomstedt/Gidon Kremer, viool. Theater Zuidplein vr 17, gr. zaal, 20.15 uur, zo 18 14 en 20.15 uur, Solisten van het Maly Thea ter Leningrad. woe 22, do 23, gr. zaal, 20.15 uur, Zuidelijk Toneel Globe met 'Wolfson de Talenstudent' van Gerardjan Rijn- ders. to Hoving in "t Geluk komt c gen pas'. di 21 t/m za 25, 20.15 uur, 'Jan Rap en z'n maat' van Yvonne Keuls, met o.a. Liesbeth List. Luxor theater vr 17, 20.15 uur, Agaath Witteman en Toneelgroep Sater brengen 'het huis van Bernarda Alba' van Federico Gar cia Lorca. di 21 t/m za 25, 20.15 uur, Hoofdstad Operette met 'Die lustige Witwe' van Franz Lehór. Kees Hoogeveen gefotografeerd voor zijn tweede thuis: de Leidse Schouwburg aan de Oude Vest. (foto Holvast) gamma. En de gezelschappen ne men hun eigen decors mee, vaak zo gecompliceerd dat het opbouwen ervan een hele dag in beslag neemt. Of er wordt helemaal zon der decor gespeeld. Ach ja, dat ex perimentele toneel. Ik ben er echt niet tegen, maar we zitten in deze schouwburg nu eenmaal vast aan een lijsttoneel. Je kunt dat soort to neel hier vaak niet hebben. Straks geeft Globe hier weer een voorstel ling. Gaan ze met de podiumop- bouw acht meter de zaal in, ben je meteen ook acht rijen stoelen kwijt En moet het publiek dat bo ven zit over de rand van het balkon hangen om in de diepte wat te kun nen zien. De voorstellingen zelf zijn ook zo anders geworden. Bloot op het toneel en de ene vloek na de andere, ondenkbaar vroeger. Er is nu zoveel verruwing en dat vind ik wel jammer. Ik heb Annie van Ees nog meegemaakt als Boefje, ik heb Louis van Gasteren, Hans Bentz van den Berg, Ko van Dijk en Fie Carelsen prachtige rollen zien spe len. Ze zijn nu allemaal dood. En hoeveel voorstellingen zijn er wel niet geweest van Rooie Sien en De Witte Non. Arsenicum en Oude Kant, Potasch en Perlemoer. Die tijd is voorgoed voorbij'. Tumultueus Kees Hoogeveen heeft tumul tueuze tijden in het theater aan de Oude Vest meegemaakt, vooral in de afgelopen periode. Met hem ver dwijnt de laaste hoofdrolspeler in het 'drama' rond de Leidse Schouwburg, waarvoor na veel ge harrewar een geheel nieuwe orga nisatiestructuur is bedacht. Piet- Hein Schoute heeft zich als voor malig wethouder van cultuur een riante positie als burgemeester in

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 27