LEIDSCH DAGBLAD Landbouw- ministers behalve over eens graanprijzen a TUIN TE HUUR TE HUUR Ouderen: minder moeite met een legitimatiebewijs Marokkaans meisje (15) niet uit gehuwelijkt Boeren krijgen meer voor melk Strijd aan grenzen Nicaragua laait op IEUBELEI den Haan Aanslag met twee lichte bommen op Drents bedrijf S li hl Gestolen politiezenders gebruikt in Utrecht Gewoon.... .Kadobon t.w.v. ASOi Op Bali vier jaar cel voor bezit hasjiesj HUd DIE 50% KORTING VRIJDAG 17 MEI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37705 AMSTERDAM (GPD) - Oudere Nederlanders, die tijdens de Duit se bezetting een persoonsbewijs by zich moesten dragen, hebben minder bezwaar tegen de invoe- dit jaar de invoering van een iden titeitskaart voorgesteld om daar mee de persoonscontrole aan de binnengrenzen van de landen in de EG te kunnen afschaffen. Deze ge ring van een dergelijk verplicht le- dachte ondervond veel kritiek gitimatiebewijs dan jongeren. Dit uit de PvdA en de WD. De so- blijkt uit een in maart gehouden ciaal-democraten en liberalen zei- NlPO-enquête. den vooral bang te zijn voor te gro te inmenging in de persoonlijke le venssfeer. NADOR(GPD) - Het 15-jarige Ma rokkaanse meisje Karima Ouchen zal niet aan een 72-jarige man in haar geboortedorp nabij Nador worden uitgehuwelijkt. De vader van het meisje had zijn dochter voor dit gedwongen huwe lijk ontvoerd uit Amersfoort, waar het meisje woont. Karima zal mor gen per vliegtuig vanuit Marokko terugkeren. Haar 'vrijlating' is bewerkstel ligd door de conrector van de scho lengemeenschap 'De Schothorst' in Amersfoort, waar het meisje op school zit. Deze reisde het meisje achterna om bij de vader van Ka rima te bepleiten de huwelijkscere monie niet door te laten gaan. Con rector Kruiswijk slaagde erin hem over te halen het meisje weer naar Amersfoort terug te laten gaan. Vader Ouchen, werkzaam op een tapijtfabriek in Amersfoort, had zijn dochter onder bedreiging van geweld op 3 mei naar zijn geboorte land meegenomen. In wanhoop was Karima in de Straat van Gi braltar overboord gesprongen. Ze werd door een Spaanse politieman gered. Van de ondervraagden zei 60 procent het „een goed idee" te vin den als alle Nederlanders en hier verblijvende buitenlanders een le gitimatiebewijs bij zich hebben. In de leeftijdscategorie 18-24 jaar vond 44 procent dit „een slecht idee" en tussen 25 en 34 jaar zelfs 52 procent. Over het geheel geno men vindt 46 procent het een goed idee en kan 16 procent het niet schelen. Negen van de tien Nederlanders heeft een eigen paspoort. Een kwart van hen draagt dit altijd bij zich. Driekwart in de leeftijdscate gorie boven 18 jaar heeft meestal een of ander legitimatiebewijs op zak, zoals een rijbewijs of een bank- dan wel giropas. In het ontwerp-verkiezingspro- gramma van het CDA werd begin BRUSSEL (GPD) - De landbouwministers van de Euro pese Gemeenschap hebben gisteren een gedeeltelijk ak koord over de landbouwprijzen voor 1985-1986 bereikt. Alleen over de graanprijzen kon men het niet eens wor den. TORQUAY (AP) - Een voetbalsta- dion in Torquay in zuidwest-En- geland is door brand ernstig be schadigd. De brand brak vanmor gen vroeg uit, toen het 65 jaar ou de, houten stadion geheel verla ten was. De politie zegt dat de oorzaak van de brand nog niet bekend is en dat er vooralsnog geen aanwij zingen zijn voor brandstichting. Het was de tweede brand in het stadion in een jaar tijd. Vorig jaar werd bij een brand in de kleedka mers ruim 200.000 gulden schade aangericht. Het incident gebeurde zes da gen nadat bij de rampzalige tribu nebrand in het stadion van Brad ford 52 toeschouwers de dood vonden. In verband met een lan delijk onderzoek dat de regering naar aanleiding van de ramp heeft gelast, had de brandweer van Torquay het stadion de afge lopen week aan veiligheidsin specties onderworpen. Afzetten notaris voorgesteld AMSTERDAM (ANP) - De Kamer van Toezicht over notarissen in Amsterdam heeft voorgesteld de Amsterdamse notaris mr.J.J.E.S. af te zetten. De notaris heeft 'in ernstige mate blijk gegeven van een gezindheid die niet strookt met de waardigheid van het ambt', al dus de Kamer, die voor de eerste maal zo'n zaak in het openbaar be handelde. De betreffende notaris zou in 1979 hebben meegewerkt aan het onttrekken van geld aan het faillissement van de Amster damse onroerend-goedhandelaar R.K. Breestraat 51-Leiden 7 (tegenover stadsgehoorzaal) Dagelijks geopend om 17.00 u. Wij wensen u allen PRETTIGE PINKSTERDAGEN Beide Pinksterdagen GEOPEND TOT ZIENS per dag, VW Polo Van 32,50 Golf Van diesel 45,— Transporter (bus) diesel 57,50 excl. b.t.w. MEXICO (GPD) - Nicaraguaanse kennen dat de anti-sandinisten contra-revolutionairen hebben gis- opereren vanuit Hondurees grond- teren in het zuiden van het land gebied. De Duitse minister van landbouw Ignaz Kiechle blokkeerde een ak koord over het totale pakket. De voorgestelde verlaging van de graanprijzen bleek voor hem niet verteerbaar. De ministers werden het wel eens over een aantal wijzigingen in de prijsvoorstellen voor andere produkten. Zo gaat de melkprijs 1,5 procent omhoog en zal de su perheffing op teveel geproduceer de melk voortaan jaarlijks worden geïnd in plaats van per kwartaal. De rundvleesprijzen blijven bevro ren, maar de premieregeling wordt niet verminderd. De groente- en fruitprijzen worden niet verlaagd met 1 tot 6 procent, maar slechts met maximaal 3 procent. Minister Braks noemde deze maatregelen gisteren "uiterst gunstig voor de Nederlandse boeren". Het is voor het eerst in de ge schiedenis van de EG dat de land bouwministers er niet in slaagden een algeheel akkoord over de land bouwprijzen te bereiken. Voor 1 ju li zullen ze nu nog de nieuwe graanprijzen moeten vaststellen. Lukt dat niet, dan zal de Europese Commissie op eigen houtje maat regelen moeten nemen. Via pro- duktiemaatregelen kan dat alsnog op prijsverlagingen uitdraaien. Minister Braks (landbouw) zei gisteren te hopen dat de Duitsers onder druk van die dreiging over stag zullen gaan wanneer het be raad over de graanprijs op 11 en 12 juni wordt voortgezet. De verwach tingen voor dat overleg zijn echter niet heel hoog gespannen, want Duitsland heeft eerdere compro misvoorstellen om de verlaging de graanprijs te beperken tot 2 of zelfs 1,8 procent, steeds van tafel geveegd. Europees landbouwcommissaris Andriessen liet zich gisteren zeer kritisch uit over het uitblijven van een compleet landbouwakkoord. Hij verweet de ministerraad de ver tragingen die zijn opgetreden en de slechte manier waarop is onder handeld. Nu de ministers de nor male procedures voor de prijsvast stelling opzij hebben gezet, is de hele gemeenschappelijke land bouwpolitiek op het spel gezet, al dus Andriessen in een tamelijk on gebruikelijke aanval voor een com missaris op de Raad. Campagne Terwijl de EG-ministers hun ge deeltelijk akkoord bereikten, kon digde landbouwminister Block van de Verenigde Staten gisteren een 'landbouwoorlog' tegen de EG aan. In de komende driejaar zullen overtollige produkten ter waarde van twee miljard dollar (negen mil jard gulden) gratis aan het buiten land worden aangeboden op voor waarde 'dat betrokken landen toe zeggen andere landbouwproduk- ten van de VS te kopen. De VS willen zo hun uitvoer van agrari sche produkten uitbreiden en markten die verloren zijn gegaan aan de EG herwinnen. Minister Block zei gisteren dat de Europese Gemeenschap het niet leuk zal vinden maar dat "zij weinig te vertellen heeft omdat zij elke dag weer uitvoersubisidies hanteert". De mooiste kollektie 1 dieuooit zag! Alle grote merken in huis: KETTLER, HERLAG, ALLIBERT, KURZ, ROVERGARDEN, i GROSFILLEX, HARTMAN en;. kussens en parasols in meer dan •volop keus voor elk budgel uw aankoop zo mogelijk dezelfde dag nog GRATIS Itiuisbezorgd! Dagelijks geopend van: 9 tot 6 uur, vrijdag koopavond. Rijnsburg Vliet Zuidzijde 24. Rijnsburg 1 (aan het grachtje in het centrum) Tel. 01718-21301 De Noordwijker Harrie Vink: 'Ondernemen is als topsport, alleen de kam pioen telt'. PAGINA 11 Rotterdamse bejaarden in verzet tegen bezuinigin gen. PAGINA 5 Britse politie krijgt verre gaande bevoegdheden ter voorkoming van rellen. PAGINA 7 FNV gaat miljoenen in po litieke campagne steken. PAGINA 9 Ook na het winnen van Eu ropa Cup II feest Everton nog niet: er is nog meer te halen. PAGINA 13 RODEN (ANP) - Bij Delft Electro nic Productions in het Drentse Ro den hebben zich in de afgelopen nacht twee kleine ontploffingen voorgedaan. Twintig minuten voor de ontploffing kwam bij een werk nemer van het bedrijf een bommel ding binnen. De schade is gering. De aanslag is opgeëist door de actiegroep „Help Oldelft van haar militaire image af'. Volgens een brief die is binnengekomen bij het persbureau ANP was het de bedoe ling de produktie bij het bedryf een tijdje stil te leggen. „Elke nacht worden er overal op de we reld met behulp van Oldelfts nachtzichtapparatuur mensen overhoop geschoten en de enige plek om tegen de produktie daar van iets te doen is hier", aldus de actiegroep. Als landen worden on der meer genoemd Chili, Peru en Zuid-Afrika. Delft Electronic Productions is een dochter van de Delftse Opti sche Industrie Oldelft. Dit bedrijf kwam onlangs in opspraak wegens export van strategisch materiaal zonder de daarvoor vereiste ver gunningen. Het ging om de leve ring van nachtkijkers aan het oor logvoerende Irak. Volgens de rijkspolitie is de schade aan het pand miniem. Er hebben zich twee kleine ontplof fingen voorgedaan waardoor enige rookontwikkeling is ontstaan. Een onderzoek van de Explosieven Op ruimingsdienst heeft niet meer op geleverd dan de verbrande resten van een explosief. VW Polo per dag, 37,50 Golf 42,50 Passat 55,- Kleinbus 9 pers. 75,- excl. b.t.w. Koningin bezoekt Volgermeerpolder BROEK IN WATERLAND (GPD) - Koningin Beatrix heeft woens dagmiddag onverwacht een werk bezoek gebracht aan de sterk verontreinigde Volgermeerpolder in het Noordhollandse Broek in Waterland. De vorstin werd ont vangen door directeur J. Boersma en medewerkers van de Amster damse stadsreiniging. Het bezoek was in het geheim voorbereid. Be langstellenden en pers werden ge weerd De koningin sprak onder ande ren met een boer die aan de rand van de vuilnisbelt zijn bedrijf had. De koningin werd vergezeld door minister Winsemius van volksge zondheid en milieuhygiëne en Geert de Boer, gedeputeerde van Noord-Holland. Kamsteeg Auto Rent Oegstgeest 071-173414 Leiderdorp 071-899212 Voorschoten 071-769307 Katwijk 01718-15141 Kamsteeg Auto Rent Oegstgeest 071-173414 Leiderdorp 071-899212 Voorschoten 071 769307 Katwijk 01718-15141 Vrij zonnig Vrij zonnig en droog, later op de dag mogelijk een regen of onweersbui. Minimumtemperatuur omstreeks 10 graden. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Matige noordoostenwind. 18 mei Zon op 5.42, onder 21.32 uur. Maan op 5.11, onder 20.12 uur. Hoogwater in Katwijk om 3.13 en 15.34 uur, laagwater om 11.30 en 23.53 het eerst de grootste stad j de Atlantische kust aangevallen, Bluefields, genoemd naar de Hol landse zeerover Blaauwveld. Vol gens het sandinistische ministerie van defensie zouden de contra's hun poging na een uur en meer dan twintig doden hebben opgegeven. Het Franse persbureau AFP citeert echter ooggetuigen die beweren dat de gevechten acht uur hebben geduurd. Ook in het noorden van Nicara gua, aan de grens met Honduras, is de spanning opgelopen. Managua meldt bijna 300 doden in de eerste twee weken van deze maand. Tij dens de verwoede schoonmaakof- fensieven zouden sandinistische mortiergranaten, en volgens som mige versies ook soldaten, regel matig de grens met Honduras over schrijden. Er zijn in ieder geval be richten van honderden vluchtelin gen uit het Hondurese deel van het grensgebied. Om de sandinistische agressie te kunnen beantwoorden is deze week het Hondurese leger langs de grens gemobiliseerd. Onderwijl is in de hoofdstad Tegucigalpa aan gekondigd dat alle contra-revolu tionairen die naar Honduras vluch ten zullen worden ontwapend. Honduras blijft vooralsnog ont- Nicaragua heeft tijdens de Con- tadora-top die gisteren is afgeslo ten in Panama, aangedrongen op een commissie van de Contadora- bemiddelaars (Mexico, Colombia, Venezuela en Panama) om de grensincidenten te onderzoeken. De sandinisten beschuldigen het Hondurese leger ervan de contra revolutionairen rugdekking te ge ven. Honduras wees het voorstel af. advies bij Arnoldus Keukens vragen. Tel. 071-890163 of 890727 Of kom kijken: Karolusgulden 40, naast het Winkelhof LEIDERDORP bij aankoop gebruikte auto| Het Motor huis Vondellaan 80, Lelden. Tel.: 071-76 9313 HASJIESJ - Een 32-jarige man uit Axel is deze week op het eiland Ba- li in Indonesië veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf wegens het bezit van 150 gram hasjiesj. De man kreeg ook nog een boete van 250.000 rupiah (ongeveer 850 gul den), zo heeft het Indonesischè persbureau Antara gemeld. UTRECHT (GPD) - De actievoer ders, die tijdens het pausbezoek aan Utrecht het mobilofoon-ver keer van de politie stoorden, heb ben daarbij gebruik gemaakt rijkspolitie-apparatuur die bij actie rond Dodewaard is gestolen. Dit is gebleken bij een nader on derzoek. De actievoerders, drie uit Den Bosch en een uit Utrecht, wer den afgelopen zondag aangehou den. Ze hadden in hun auto twee mo bilofoons, versterkers, recorders en zendapparatuur. Bij nader on derzoek bleek, dat de mobilofoons van de rijkspolitie waren en in 1981 tijdens de actieweek tegen de kern centrale Dodewaard waren gesto len. Toen werd een container van de rijkspolitie door actievoerders be stormd. De aanwezige verbin dingsmensen van de rijkspolitie werden bedreigd en moesten de vlucht némen met achterlating van alle materiaal en persoonlijke be zittingen. De container werd ge plunderd, omgeduwd en in brand gestoken. De door de verdachten gebruikte mobilofoons bleken uit deze con tainer afkomstig. Op 14 mei is na overleg tussen de officieren van justitie van Utrecht en Den Bosch een onderzoek ingesteld in het kraakpand in Den Bosch, waar drie van de vier verdachten woon den. Daar werd voor duizenden guldens aan zendapparatuur ge vonden en in beslag genomen. Met alleen lage opleiding langer werkloos DEN HAAG (ANP) - Meer dan drie kwart (576.000) van de werklozen die ingeschreven staan bij de arbeidsbureaus heeft niet meer dan basisonder wijs of lager beroepsonderwijs. Juist deze lagere opleiding zorgt ervoor dat ze vaak lang durig werkloos blijven. Dat staat in het maandverslag van de arbeidsmarkt over april, dat vandaag door het ministerie van sociale zaken en werkgele genheid is gepubliceerd. In april waren er 748.140 werklozen, van wie 498.773 mannen en 249.367 vrouwen. Van de werklozen met alleen basisonderwijs staat 62 procent langer dan een jaar en 42 pro cent langer dan twee jaar inge schreven bij de arbeidsbu reaus. Bij werklozen met een, academische opleiding liggen deze percentages op respectie velijk 43 en 23. HERENKLEDING HOOIGRACHT 66 LEIDEN Q Ja. ik pak dat proefabonnement met 50% korting. Voor slechts 9,80 ontvang ik vier weken lang het Leidsch Dagblad vrijblijvend i de bus. Mijn voordeel 9,80. Ja, 'k pak dat kwartaalabonnement voor 65,70. Vóór hét abonnement ingaat ontvang ik het Leidsch Dagblad 14 dagen GRATIS. Ook mijn voordeel is 9,80. Naam Adres Postcode. Tel. Plaats. r het Leidsch Dagblad, In plaats van de bon op te s'uren, kunt u ook even bellen (071-144941).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1