Star Wars blijft strijdpunt VS/SU Kwestie Punjab wordt onoplosbaar VAN DER MEER OVER MODERN WONEN 'Slecht onderwijs verzwakt leger' OPV^LENDE MEEVALLER GEÏNTERESSEERD IN MODERN WONEN? Shultz: nuttig gesprek Bijna akkoord over vrijer grensverkeer WOENSDAG 15 MEI 1985 BUITENLAND PAGINA 9 WENEN (GPD/DPA/AP) - De Russische minister van buitenlandse zaken Gromyko en zyn Amerikaanse ambtgenoot Shultz hebben gisteren in Wenen ruim zes uur lang ge sproken over de geschillen tussen hun twee landen, meer dan drie uur langer dan was voorzien. Volgens de Russische woordvoer der Viktor Lomeiko heeft Gromy ko Shultz voorgehouden, dat in de onderhandelingen over wapenbe heersing slechts dan vooruitgang kan worden geboekt, indien een af spraak om offensieve kernwapens in samenhang met het Star Wars- programma te besprèken, strikt wordt nageleefd. Shultz en Gromyko kwamen in januari in Genève overeen het wa- penbeheersingsoverleg te hervat ten, met de afspraak dat zowel over offensieve wapens gesproken zou worden als over verdedigingsyste men in de ruimte. Toen do onder handelingen in maart begonnen, kwam het onmiddellijk tot een bot sing over het Star Wars-program- ma van president Reagan, ook wel het Strategisch Defensie Initiatief genoemd. Volgens Lomeiko haalde Gro myko ook uit tegen 'bepaalde krin gen, die andere mensen met ge weld hun wil op trachten op te leg gen'. De woordvoerder noemde dit als een van de oorzaken van de spanningen in Midden-Amerika. Shultz verklaarde dat het ge sprek met Gromyko 'nuttig en ge detailleerd' was geweest. Shultz zei niets over een eventuele ontmoe ting tussen Reagan en de Russi sche partijleider Gorbatsjov. Lo meiko zei dat de standpunten van beide partijen ten aanzien van een topgesprek 'welbekend' zijn. Rea gan heeft Gorbatsjov uitgenodigd, maar er zijn nog geen vaste afspra ken gemaakt over tijdstip en plaats. Geheim De Verenigde Staten heeft giste ren zijn Westeuropese bondgeno ten verzekerd dat zij bij deelname aan het onderzoek inzake het Stra tegisch Defensie Initiatief ook toe gang zullen hebben tot geheime onderdelen van het programma. Dit werd bekendgemaakt in een verklaring van de Amerikaanse NAVO-missie in Brussel. De ver klaring was een reactie op persbe richten dat de Amerikaanse gene raal James Abrahamson, die belast is met de leiding van het SDI-on- derzoeksprogramma, verklaard had dat de bondgenoten uitgeslo ten zouden worden van geheime onderzoeksonderdelen. In maart nodigde het Pentagon zijn NAVO-bondgenoten en enkele andere bevriende staten uit tot deelname aan het onderzoekspro gramma, dat 26 miljard dollar gaat kosten. Tot dusver heeft alleen Groot-Brittannië officieel laten we ten dat het mee zal doen. Frankrijk heeft afgezien van deelname. De Nederlandse regering zal nog vóór de zomer beslissen over even tuele Nederlandse deelname aan het Strategische Defensie Initia tief. Minister van buitenlandse za ken Van den Broek zei dit gister avond in de Tweede Kamercom missie voor buitenlandse zaken. Volgens Van den Broek voor komt een gemeenschappelijke Eu ropese benadering dat besluiten op technische in plaats van politieke gronden worden genomen. Ander zijds wordt daarmee ook de be trokkenheid van Europa bij de al gehele beoordeling op langere ter mijn van het SDI-concept gegaran- derd. Van den Broek onderstreepte nogmaals een eerder gedane ver klaring dat deelname aan het on derzoek naar de mogelijkheid om vijandelijke atoomraketten in de ruimte te vernietigen, niet vooruit loopt op het eindoordeel over het SDI-concept zelf. Denemarken De linkse oppositie in het Deen se parlement hebben gisteren met hun meerderheid de conservatief- burgerlijke regering met een motie ertoe gedwongen, in geen geval aan SDI-onderzoek deel te nemen. Sociaaldemocraten, volks- en linkse socialisten leverden in een debat kritiek op de ondertekening van een NAVO-communiqué door de Deense minister van defensie, Hans Engel. Daarmee verklaarde Engel samen met alle lidstaten van het bondgenootschap deelneming door de Europeanen aan SDI niet bij voorbaat te willen uitsluiten. Door de aanvaarding van de mo tie is Denemarken verplicht zich binnen de NAVO en andere inter nationale organisaties „actief tegen Star Wars-projecten" op te stellen. De Portugese regering van pre mier Mario Soares heeft gisteren de wens te kennen gegeven deel te nemen aan Eureka, het project voor Europese technologische sa menwerking, waarvoor het idee af komstig is van Frankrijk. Tegenover SDI heeft Portugal „nog geen defenitief standpunt be paald", zei een woordvoerder. BRUSSEL - De Benelux-landen, Frankrijk en West-Duitsland wil len de persoonscontroles aan hun onderlinge grenzen vanaf 15 juni afschaffen. Er zal dan alleen nog maar een visuele controle zijn, zo als dat nu al tussen België, Neder land en Luxemburg het geval is. door Hans de Bruijn Dat zijn staatssecretarissen van de vijf landen gisteren in Brussel overeengekomen. Maar het ak koord kon nog niet worden beves tigd, omdat de Nederlandse staats secretaris Van Eekelen (buiten landse zaken) dat verhinderde. Hij blokkeerde de besluitvorming om dat West-Duitsland niet bereid bleek tot een verruiming van de vergunningen voor het Nederland se vrachtverkeer via de Bondsre publiek. Daardoor werd na afloop ook geen officiële verklaring uitgege ven over de punten waarover men het wel eens was. De Nederlandse en Westduitse ministers van ver keer, Smit-Kroes en Dollinger, moeten dit probleem nu binnen tien dagen oplossen, aldus Van Ee- kelen. Voor 14 juni is de ondertekening door de ministers van buitenland se zaken van de vijf landen van het akkoord over het vrijere grensver keer tussen de Benelux, Frankrijk en West-Duitsland voorzien. Een dag later al zouden dan de eerste maatregelen in werking kunnen treden. Om de grensoverschrijding snel ler te laten verlopen krijgen alle au tomobilisten in de vijf landen een groene schijf van 8 centimeter doorsnee op de voorruit, het bewijs voor de grenscontroleurs dat zij aan de (fiscale) normen voor inge zetenen van deze landen voldoen. Alleen steekproefsgewijs zullen daarna nog controles voorkomen. Op langere termijn zullen alle controles aan de binnengrenzen van de vijf landen moeten verdwij nen. Ook zullen autobussen met passagiers voortaan makkelijker, en met minder formaliteiten, de grenzen kunnen passeren en mo gen autobussen meer benzine vrij meenemen dan tot nog toe (wordt 600 liter). Vergunningen Nederland hecht veel waarde aan een vrijer goederenverkeer met de buurlanden. West-Duits land hanteert echter een streng re gime van rit-vergunningen. Vrach trijders krijgen per jaar een be perkt aantal vergunningen voor grensoverschrijdende ritten. Van Eekelen zei van de regering de opdracht te hebben gekregen hierin verandering te brengen. Ne derland wil helemaal af van het vergunningensysteem voor het goederenvervoer via Duitsland, maar zou op dit moment genoegen willen nemen mét een omzetting van de ritmachtigingen in termijn machtigingen, waarbij vrachtver voerders gedurende een bepaalde periode onbeperkt de grens mogen overschrijden. Een aantal andere punten uit het 'akkoord' zijn het op den duur af schaffen van een groot aantal van de bestaande controles voor het vrachtverkeer, de harmonisatie van het visumbeleid, het sneller af handelen aan de grenzen van het treinverkeer en het verminderen van de controles van het scheep vaartverkeer via de binnenwate- De vijf landen zullen ook r gaan samenwerken op het gebied van de bestrijding van de drugs handel, het internationale terroris me, de wapenhandel en de grens overschrijdende criminaliteit. Die samenwerking is nodig, zo werd betoogd, omdat straks iedereen vrij door de vijf landen kan reizen, met een minimaal risico van con troles. De vijf landen hopen met hun bijna-akkoord een voorbeeld te kunnen zijn voor de andere landen van de Europese Gemeenschap. De Europese Commissie, het dage-» lijks bestuur van de EG, heeft on langs al de hoop uitgesproken dat nog dit jaar de persoonscontroles aan de grenzen tussen alle 10 EG- landen zouden worden afgeschaft. Verkrachter veroordeeld: 592 jaar cel BARCELONA (AFP) - Een 21- jarige Spanjaard is gisteren in Barcelona veroordeeld tot 592 jaar gevangenisstraf wegens het verkrachten van 37 vrou wen. De jongeman, bijgenaamd „de vrouwenschender van En- sanche" (de naam van de wijk van Barcelona waar hij zijn misdaden beging), werd ook veroordeeld tot het betalen van ongeveer 800.000 gulden aan zijn slachtoffers. De officier van justitie had 759 jaar gevan genisstraf geëist. Politie treedt op: zes doden, wijk in brand PHILADELPHIA (AP) - De grootscheepse actie van de politie in Philadelphia tegen een pand van leden van een militante milieu-sek te heeft aan totaal zes mensen, on der wie 2 kinderen, het leven ge kost. Door de brand die ontstond toen de politie vanuit een helikop ter een bom op de woning gooide zijn 60 huizen in de as gelegd. De schade die de brand heeft aangericht wordt geschat op 5 mil joen dollar (ruim 17 miljoen gul den). Burgemeester Goode blijft het volledig uit de hand gelopen politie-optreden verdedigen en heeft toegezegd dat de verwoeste buurt op kosten van de overheid zal worden herbouwd. In de kelder van de woning wer den de verkoolde lijken gevonden van drie van de sekteleden. Te midden van de puinhopen rond de woning werden later de stoffelijke resten aangetroffen van een vierde sektelid entwee kinderen. De poli tie zet vandaag de doorzoeking van het puin voort, maar neemt niet aan dat nog meer lijken worden ge vonden. De omwonenden hadden om het politie-optreden tegen de sekte verzocht, omdat de uitzonderlijke ideeën over natuurlijke leefwijze nogal wat overlast veroorzaakte. Op de AP-foto (links) is de rava ge te zien, die de brand in de wijk aanrichtte. Vernietigend rapport rekenkamer Israël IA I piA ppt ADVERTENTIE TEL AVIV - Nog nooit eerder in de geschiedenis van de staat Israël heeft de algemene rekenkamer in het jaarverslag over 1984 zo'n ver nietigend oordeel uitgesproken over de handel en wandel van praktisch alle overheidsorganen. Verkwisting van tientallen miljoe nen guldens, een falende sociaal- economische politiek, een forse achteruitgang in het onderwijsni veau, flagrante schending van bur gerrechten en uitholling van de in zetbaarheid van het leger i door Taco Slagter de voornaamste conclusies uit het deze week gepresenteerde rapport. Het betreft grotendeels de periode dat het rechtse Likoed-blok onder het premierschap van Menachem Begin nog aan de macht was. De directeur van de rekenkamer, Yitzhak Tunik, is dit keer tot aan de grenzen van zijn macht gegaan. Hij somt in zijn verslag niet alleen de droge feiten op, maar hekelt re gering en ambtenarenapparaat fel Buitenland kort Seveso Een rechtbank in Milaan heeft gis- teren in hoger beroep alle vijf be- klaagden in het zogenaamde Seve- so-proces vrijgesproken van de voornaamste beschuldiging: opzet telijke nalatigheid bij het nemen van veiligheidsmaatregelen. De vij f betrokkenen waren allen hoog geplaatste functionarissen in I dienst van de ondernemingen die betrokken waren bij de dioxine- ramp in het Italiaanse dorp Seveso in 1976. De iskkage zorgde voor de ernstigste milieuramp uit de ge schiedenis in Italië. Het hof veroor deelde wel twee beklaagden we gens onachtzaamheid tot voor waardelijke gevangenisstraffen. Chili i Vier explosies in Chili hebben gis- i teren twee mensen het leven ge- 1 kost en 23 gewonden veroorzaakt. Een regeringswoordvoerder schreef de aanslagen toe aan 'mar- xistische terreurgroepen'. De twee doden waren gevallen door een bomexplosie in een overheidsge- bouw naast een school in de slop- 1 pen wijk Lo Prado aan de rand van de hoofdstad Santiago. Elf mensen raakten ernstig gewond, onder wie twee scholieren. Een bom bescha digde de -spoorlijn van Santiago naar de havenstad Valaparaiso. Het treinverkeer raakte gestremd, maar persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. om de talrijke grove miskleunen in de bedrijfsvoering van de staats huishouding. Volgens Tunik zijn verspilling van de overheidsgelden en de onevenredige grote staatsuit gaven nog steeds de motor van de gierende inflatie. Niet zozeer de overconsumptie door het publiek van met name buitenlandse produkten is de oor zaak van de bijna failliete econo mie van het land, maar de onver antwoordelijke wijze waarop be grotingen tot stand komen en het ontbreken van controle daarop door het ministerie van financiën en het parlement, aldus Tunik. Het rapport schetst een „angst aanjagend" beeld van het verval in de normen voor het technisch en wetenschappelijk onderwijs. Tu nik prikt de ballon door die pre mier Peres onlangs opliet toen hij in en toespraak hoog opgaf over de technologische vooruitgang van het land. De omgekeerde constate ring van de rekenkamer heeft bin nen niet al te lange tijd ernstige ge volgen voor de kwaliteit van de Is raëlische strijdmachten. Bij alle onderdelen van het leger bestaat een tekort aan gekwalifi- cëerd technisch personeel. Welis waar is dat altijd een probleem ge weest, maar Tunik voorziet dat er in 1992 - bij gelijke omstandighe den als nu voor meer dan 23.000 technici en ingenieurs een vacatu re zal zijn. Een moderne conventio nele oorlog valt alleen nog maar te winnen als een leger overwicht heeft in kennis en mankracht op het gebied van elektronica. Samen met de bezuinigingen op de defen siebegroting is het gevaar levens groot aanwezig dat de Israëlische strijdkrachten de superieure posi tie ten aanzien van de Arabische landen kwijtraken, zo concludeert de rekenkamer. Maar ook in een ander opzicht rammelt de inzetbaarheid van het beroepspersoneel in het leger. De staatscontroleurs stelden vast dat meer dan 40 procent van het offï- cierskorps een rang en een functie bekleedt die niet overeenstemt met de opleiding en ervaring. 36 procent van de bataljonscomman danten leidde nimmer een com pagnie en volgde niet de vereiste cursussen. Ook het algemene op leidingsniveau ligt lager dan van een officier mag worden verwacht, aldus de rekenkamer. Militaire deskundigen in Israel reageerden geschokt op het „militaire" hoofd stuk. Met de burgerrechten in Israël is het evenmin florissant gesteld. De politie pakte tussen 1982 en 1984 honderdduizend mensen op, zon der dat er een redelijk vermoeden van een strafbaar feit bestond. Van de 116.000 arrestanten in deze pe riode kregen er slechts 34.000 een proces-verbaal. i ui een Iedere koper van een nieuwe Volkswagen of een No Risk occasion heeft recht op een gratis inrijweekend in een van de Golden Tulip f Hotels. RIANTWEEKENDVOORTWEEPERSONEN GRATIS! Als u nu een Volkswagen koopt, krijgt u een weekend arrangement op de koop toe (de waarde van dit arrangement kost normaal a la carte f450,-*).Kom maar kijken, dit weekend, deze - of volgende week en vergeet de koopavond niet Bij Volkswagen! kamsteeg oegstgeest OPENINGSTIJDEN: Dagelijks van 9.00 -18.00 uur Zaterdag van 10.00 -17.00 uur. Koopavonden geopend. Oegstgeest - Geversstraat 30 - tel. 071-173414 Voorschoten. Hofweg 39 (to. Zilverfabriek) tel. 071-769307 ADVERTENTIE Dan heeft de nieuwe Van der Meer een gratis brochure voor u. Boor devol eigentijdse woonideeën, rijkelijk voorzien van kleurenfoto's, gratis af te halen. Of een kaartje naar: Van der Meer, Antwoordnummer 482, 3500 AZ Utrecht. Of bel: 030-88 04 04. Dat is voldoende om het lijvige werkje te ontvangen! BIJ WIE OOK WEER?.... BIJ DE NIEUWE VAN DER MEER. Utrecht Rotterdam Den Haag Beverwijk Diemen Waalwijk. Na de moord op de Indiase pre mier Indira Ghandi, eind oktober vorig jaar, was het geruime tijd ta melijk stil rond de crisis in de deel staat Punjab. Het was alsof het bloedig evenwicht na het militaire ingrijpen - de bestorming van de Gouden Tempel op 4 juni 1984 - was hersteld met de wraakneming, die het leven kostte aan de moeder des vaderlands, symbool van de eenheid van de federale republiek India, Indira Gandhi. door Leo Maat Het leek afgelopen met de bijna dagelijkse politieke moorden op hindoe-politici en gematigde sikhs-leiders door jeugdige extre mistische sikhs. De harde hand van Indira en later de diplomatie van zoon en opvolger R^jiv Gandhi leken de Punjab-crisis te hebben bezworen. Die illusie is de afgelopen weken harhandig weggevaagd door een nieuwe serie politieke moorden in Punjab en de reeks bomaanslagen in de Indiase hoofdstad New Delhi, het afgelopen weekeinde. Het ein de van het geweld van naar zelf standigheid strevende sikhs is nog lang niet in zicht. Directe aanleiding voor de ge weldsexplosie is het proces dat de ze weel» in de streng beveiligde Ti- har-gevangenis begon tegen de van de moord op Indira Gandhi ver dachte sikh Satwant Singh en twee sikhs die van medeplichtigheid worden beschuldigd. De beschuldigden worden door oe lAeeste sikhs als martelaars be schouwd in de strijd voor een zelf standig Punjab, door sikhs aange duid met de naam Khalistan. De strenge straffen, die hun ongetwij feld te wachten staan, zal de haat tegen de 'hindoe-overheersers' al leen maar doen toenemen. Het oprollen van een moordcom plot tegen het leven van Rajiv Gandhi door de Amerikaanse FBI (Zeven sikhs beraamden een aan slag op Gandhi, die gepleegd zou worden tijdens zijn bezoek aan de VS in juni) toont aan dat het de sikhs nog steeds ernst is met hun dreigementen. Radicalen Weinig bemoedigend is ook het aftreden van de gematigde sikh-lei der Harchand Singh Longowal, die zaterdag aankondigde zich geheel uit de politiek terug te trekken. Binnen de sikhs-gemeenschap is het de 83-jarige Joginder Singh 3 leider van (fotoNAFP) Bhindranwale - de vader van de extremistische sikh-leider, die in juni bij de bestorming van de Gou den Tempel werd gedood - die aan invloed heeft gewonnen. Deze aya- tolla van Punjab houdt er minstens even onverzoenlijke ideeën als zijn zoon op na. Onlangs riep hij uit: "We moeten nu beslissen of sikhs wagrdig kunnen leven onder hin doe-regeerders". Het heeft er alles van dat de machtsstrijd binnen de grootste partij van de sikhs, de Akali Dal, nu gewonnen is door de radicalen. De kwestie Punjab is daarmee praktisch onoplosbaar geworden. Consessies, zoals de toezegging van Gandhi om een onderzoek naar de mogelijkheid van gerechte lijke vervolging in te stellen tegen de woedende volksmassa's, die na de moord op Indira wraak namen en 2400 sikhs vermoordden, vrou wen en kinderen mishandelden en voor miljoenen schade toebrach ten aan sikh-eigendommen, zijn niet meer toereikend. Het credo van Bhindranwale ju nior over zelfstandigheid voor Pupjab 'Wie minder eist, is een ver rader' is nog altijd gemeengoed on der de sikhs. Er is maar een kleine aanleiding nodig om de lont in het kruitvat te steken. Zoals bijvoor beeld het bericht over de dood van een dit weekeinde door de politie gearresteerde sikh, verdacht van medeplichtigheid aan de reeks bomaanslagen, in een politiecel. De krant Indian Express meldde gisteren, dat er bewijzen zijn dat de man door de politie is doodgemar teld. De vicieuze cirkel van geweld lijkt niet meer doorbroken te kun nen worden. Rajiv Gandhi heeft al aangekondigd om de terreur van de sikhs met harde maatregelen te gen te gaan. Maar dat zei zijn moe der vorig jaar ook.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9