Meer vrijheid vervoerbedrijf Strenge paus waarschuwt jongeren Korting op kampeerweekend voor Mobil MC-cardhouders. WD'er Joekes op de wip Beroepsopleiding op bedrijfsleven gericht Eis 1 J/2 jaar cel Man pleegde incest met vijf dochters Beschikking over jaarlijks budget Weer politieman aangehouden in seksclub-affaire Gevangene mag begrafenis van zoontje bijwonen Abortus, seksuele relaties buiten huwelijk en homo's taboe 'Pleziervaarders de dupe' Protest tegen strekking woonschepenverordening Weerstand tegen kritisch kamerlid (RSV) WOENSDAG 15 MEI 1985 BINNENLAND PAGINA 5 zegt hij, "dat de eigenaar niet zo maar ergens mag gaan liggen. Wel in een jachthaven met een speciale vergunning." Nu zijn het de jachthouders die deze vergunning moeten aanvra gen, maar het is de bedoeling van de provincie dat legale jachthavens in de toekomst die ontheffingen krijgen. "Alleen zij", benadrukt Van Vliet, "om te voorkomen dat elk boerenslootje als 'jachthaven' wordt omschreven. Met deze Woonschepenverordening willen we voorkomen dat poldersloten vol komen te liggen. Het oneigen lijk gebruik van deze mogelijkhe den om een boot af te meren liep werkelijk uit de hand." Over de voorschriften die aan een ontheffing zijn verbonden, hoeven de jachtbezitters zich geen al te grote zorgen te maken. Van Vliet geeft toe dat deze erg streng zijn en in sommige gevallen hele maal niet zijn toe te passen. Daar om ook zullen die voorschriften, op aandringen van de Arob-com- missie, worden aangepast. ALMELO (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Almelo mr J. Buttinger heeft gisteren an derhalf jaar gevangenisstraf geëist tegen een 58-jarige man uit Twente wegens incest met vijf van zijn ze ven dochters. De man zou de incest gedurende twintig jaar hebben ge pleegd. Volgens de officier kan openbare behandeling van gevallen van in cest zeer 'normzettend' werken. De zaak werd met gesloten deuren be handeld, met bijzondere toegang voor de pers. De president van de strafkamer, mr H. Talsma, had hierbij als voorwaarde gesteld dat de namen van de verdachte en diens woonplaats onvermeld zou den blijven, omdat de verdachte uit een kleine Twentse dorpsge meenschap komt. Volgens de officier van justitie begon de man in 1965 misbruik te maken van zijn dochters. Een van hen kreeg in 1972 op 16-jarige leef tijd een kind dat door haar vader zou zijn verwekt. Die zaak is toen volgens de officier door hulpverle ners afgedaan, wat achteraf gezien te betreuren valt. Dezelfde doch ter, nu gehuwd, heeft haar ervarin gen twaalf jaar later naar buiten ge bracht, waardoor de hele zaak aan het rollen is gekomen. Op de avond dat de vrouw van de verdachte overleed, in 1980, zou de man zich aan een tienjarige doch ter hebben vergrepen. Volgens haar verklaring zou ze in eëri jaar tijd twintig keer zijn verkracht. Als ze niet wilde zou ze door haar va der zijn geslagen. Volgens de officier werd de dochters die niet toegaven aan de wensen van hun vader allerlei gun sten onthouden. Hij citeerde een van hen die consequent bleef wei geren. Deze zou hebben gezegd: „Ik kom nog liever verplicht om tien uur thuis dan een kind van mijn yader te krijgen". Volgens het uitgebrachte reclas- seringsrapport heeft de verdachte een massief afweermechanisme opgebouwd, psychiatrische hulp zou niet baten omdat de man al bij voorbaat heeft verklaard dat een psychiater niets van hem te weten zal komen. De omgeving waaruit hij komt wordt omschreven als pri mitief met een asociale sfeer. Uitspraak 21 mei. DEN HAAG (GPD/ANP) Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) wil de Neder landse Spoorwegen en het stads- en streekvervoer meer vrijheid en verantwoordelijkheid geven bij de besteding van de gelden die ze van het rijk krijgen. De vervoerbedrijven kunnen voor taan jaarlijks beschikken over een bepaald budget en hoeven niet lan ger hun kosten achteraf te declare ren bij het ministerie. Dit budget is gebaseerd op het aantal passagiers dat ze jaarlijks vervoeren. De ver voerbedrijven kunnen het geld naar eigen goeddunken besteden. Dat is de kern van de nieuwe wet personenvervoer die gisteren aan de Tweede Kamer is aangeboden. Minister Smit-Kroes hoopt dat de vervoerbedrijven door deze vrij heid meer geprikkeld worden om hun bedrijf als een echte onderne ming te runnen. Bedrijven krijgen onder meer de vrijheid om zelf nieuwe lijnen te openen of lijnen op te heffen, terwijl ze vroeger, al dus de minister „voor iedere vast te draaien schroef een bon in zo veelvoud in Den Haag moesten in dienen". Lukt het bedrijven om het aantal passagiers te verhogen, dan wordt de rijksbijdrage ook verhoogd. Meer passagiers betekent in de re gel namelijk meer verlies. Als een bedrijf winst maakt, betekent dat niet dat het jaar erop de rijksbijdra ge wordt verlaagd, want dan zou de prikkel tot een echte bedrijfsvoe ring weer wegvallen, aldus Smit- Kroes. De bevoegdheid om onrendabele lijnen op te heffen (wat leidt tot een beter bedrijfsresultaat), zou een verschraling van het vervoersaan bod tot gevolg kunnen hebben. De minister is daar niet zo bang voor. Bij gemeentevervoerbedrijven zal de gemeenteraad controle blijven uitoefenen, terwijl in het streekver voer het rijk verantwoordelijk blijft voor de gang van zaken. De overheid stelt dan ook uiteindelijk het voorzieningenniveau en de dienstregeling vast. NS Ook de NS krijgt meer bevoegd heden. De spoorwegen krijgen jaarlijks een vergoeding voor het uitvoeren van de dienstregeling. Als blijkt dat het bedrijf door een efficiëntere bedrijfsvoering geld overhoudt, kan dat als reserve voor eventuele tegenvallers worden ge bruikt of worden besteed aan za ken als serviceverlening, marke ting of arbeidsvoorwaarden. Een discussiepunt is overigens nog steeds de positie van het NS-perso- neel, dat bij de trendvolgers wordt gerekend. De NS is het daarmee niet eens. De tarieven zullen ook in de toe komst door de minister worden vastgesteld. Het tarievensysteem blijft nationaal gelden. De minister hecht er sterk aan dat overal een zelfde kaart kan worden gebruikt. Invoering van de nieuwe wet personenvervoer in de eerste helft van 1986 heeft tot gevolg dat ar beidsplaatsen komen te vervallen op het ministerie van verkeer en waterstaat, bij de Rijksverkeersin- pectie, en op het secretariaat van de Commissie Vervoervergunnin- gen. Volgens een woordvoerster van de minister is nog niet bekend om hoeveel ambtenaren het gaat. In elk geval zullen er geen ontsla gen vallen voor 1 januari 1987. Nieuw in de wet is ook dat on dernemers van commerciële en niet openbare busbedrijven geen toestemming meer nodig hebben voor ritten, geen vergunningen meer hoeven aan te vragen voor trajecten en hun tarieven en dienstregelingen zonder goedkeu ring mogen veranderen. Wie een taxibedrijf wil beginnen hoeft niet langer kredietwaardig te zijn, wel vakbekwaam en betrouw baar. Bovendien moet er in het ge bied waar de ondernemer wil werken aantoonbaar voldoende vraag naar taxi's zijn. GORKUM (ANP) - In Gorkum is gistermiddag een vierde politie agent aangehouden, die evenals drie van zijn collega's wordt ver dacht van wangedrag in en rond om seksclubs. Dit heeft de ge meente Gorkum gistermiddag be kendgemaakt. In opdracht van de officier van justitie in Dordrecht, mr. H.A. van Brummen, zijn verleden week al twee politiemannen aangehouden. Het onderzoek naar hen is nu door de rijksrecherche is afgesloten. De twee politieagenten zijn weer vrij gelaten, maar onmiddellijk door burgemeester Vleggeert buiten functie gesteld in afwachting van nader door hem te nemen maatre gelen. Maandag werd een derde Gor- kumse agent aangehouden. Het verhoor van deze agent is nog niet afgesloten, evenmin als dat van de gisteren aangehouden man. Burgemeester Vleggeert heeft inmiddels de commissaris van de koningin van Zuid-Holland, Patijn, om bijstand gevraagd, omdat het politiekorps van Gorkum slechts 54 leden telt. AMSTERDAM (GPD) - Een Ar- gentijnse gevangene die in Haar lem een gevangenisstraf uitzit van acht jaar wegens zijn aandeel in de Amsterdamse Chilenenmoord, vo rig jaar, mag vandaag alsnog onder bewaking naar de begrafenis van zijn driejarig zoontje Christopher. Daarmee corrigeerde de Haagse rechtbank in kort geding een eer dere beslissing van het ministerie van justitie, die de Argentijn geen toestemming wilde geven voor bij zonder verlof. DEN HAAG (GPD) Overheid en bedrijfsleven zijn het eens geworden over een tweejarige wetenschappelijke beroepsopleiding als tweede fase van het universitair onderwijs. De opleiding wordt betaald door de deel nemers zelf en het programma wordt afgestemd op de wensen en behoef ten van het bedrijfsleven. De overheid zal de komende jaren 150 miljoen gulden steken in het opzetten van opleidingen die speciaal voor het be drijfsleven van belang zijn. Dat is gisteren bekend gemaakt door minister Deetman (onderwijs en wetenschappen), zijn collega Van Aardenne (economische zaken) en VNO-voorzitter Van Lede, die het bedrijfsleven vertegenwoordigde. De ze laatste toonde zich tevreden met het bereikte akkoord: „Het is een oude wens van het bedrijfsleven om betrokken te worden bij de weten schappelijke beroepsopleidingen". De op het bedrijfsleven afgestemde beroepsopleidingen zijn vooral te vinden in de technische richtingen. Een aparte plaats nemen de ontwerpersopleidingen in. Die worden in principe door de overheid bekostigd. Het bedrijfsleven zal bijdragen in de vorm van contractresearch en het beschikbaar stellen van apparatuur en docenten. Het gaat hier om de opleiding tot technisch ontwerper. De salarissen van afgestudeerden die de tweede fase-beroepsopleiding hebben doorlopen, zullen, zo wordt het bedrijfsleven geadviseerd, hoger moeten liggen dan die van de eerste fase afgestudeerden. In totaal kun nen per jaar bijna vijfduizend studenten in de tweede fase van het hoger onderwijs terecht. Voor de selectie wordt alleen de kwaliteitsnorm ge hanteerd. Duizend opleidingsplaatsen worden gereserveerd voor eerste graads leraren, tweeduizend plaatsen zijn voor studenten in de medische sector. ADVERTENTIE 25% Korting op kampeertarief bij vier campings in Gelderland. Geldigvoor tent, kampeerwagen of caravan. Ideaal proefweekend voor de vakantie. Met extra kortingen op attracties in de buurt. Informeer bij uw Mobil station hoe u MC-cardhouder wordt. M©bil Mobil MC. Het verschil tussen klanten en trouwe klanten. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Het Koninklijk Ne derlands Watersport Verbond heeft een krachtig protest bij de provincie laten horen tegen de ma nier waarop zij de Woonschepen verordening toepast. De provincie heeft de eigenaars van plezierjachten een brief ge stuurd met de mededeling dat hun schip - volgens de verordening - als woonboot wordt aangemerkt. De consequenties hiervan zijn dat de pleziervaarders zich niet meer in alle wateren mogen vertonen. Bo vendien mogen zij hun schip niet afmeren in een jachthaven tenzij zij daarvoor een speciale vergun ning van de provincie hebben. De gewraakte verordening verstaat onder woonschip 'elk vaar- of drijftuig, dat uitsluitend of in hoofdzaak dient of kan dienen tot dag- en/of nachtverblijf voor een of meer personen'. Deze defini tie is zo ruim, meent het KNWV, dat vrijwel alle kajuitboten onder deze regel te vangen zijn. Overi gens concentreert de onrust zich niet alleen op dit onderdeel van de verordening. Ook de voorschriften die aan een ontheffing zijn verbon den, baren de plezierschippers zor gen. Het KNWV dringt er bij de pro vincie op aan om de verordening zo aan te passen, dat er een duide lijk onderscheid wordt gemaakt tussen een woonboot en een schip waarmee hoofdzakelijk wordt ge varen. "En als dat niet lukt", zegt secretaris N.H. ter Kuile van het KNWV, "dan moeten we maar eens kijken of er wat anders tegen kan worden ondernomen." Hoewel de verordening alleen in Zuid-Holland van toepassing is, vreest de secretaris dat de onrust ook wel eens naar andere waterrij ke provincies zou kunnen over slaan. "En daarnaast", stelt Ter Kuile, "dreigt nu het gevaar dat veel pleziervaarders de jachtha vens de rug toe keren en zo maar ergens aan de kant gaan liggen. Wat nog triester is: heel wat men sen met een kleine kruiser zullen door deze maatregel worden ge dwongen hun schip te verkopen. Ze kunnen er een bootje op na hou den, maar als er extra lasten ko men, moeten ze het van de hand doen." Volgens provincie-voorlichter Ben van Vliet valt elk vaartuig met dag- en nachtverblijven onder de verordening. "En dat betekent", DEN HAAG (GPD) - De positie van het WD-Tweede-Kamerlid Theo Joekes (61) is aan het wanke len gebracht door de kandidaat stelling van de Haagse afdeling van zijn partij. Joekes was als vice- voorzitter van de RSV-enquête- commissie uiterst kritisch over het optreden van zijn partijgenoten minister Van Aardenne (economi sche zaken), fractieleider Nijpels en het kamerlid Rempt-Halmans de Jongh. Maar volgens de Haagse WD-afdeling is dat niet de reden waarom hij op een onverkiesbare plaats terecht dreigt te komen. De afdeling Den Haag beschikt over vijf bewindslieden en zittende kamerleden, die allen in aanmer king komen voor een plaats (liefst verkiesbaar) op de kandidatenlijst. Joekes zou moeten concurreren met staatssecretaris Bolkestein (exportbevordering), defensiespe cialist Voorhoeve en de kamerle den Dijkstal en mevrouw Heems- kerck-Pillis Duvekot. Joekes zal erop moeten rekenen dat zeker Bolkestein en Voorhoeve hoger op de lijst worden geplaatst. Vier jaar geleden is ook al gepro beerd om Joekes van de lijst af te voeren. Slechts door ingrijpen van voorzitter Kamminga en fractielei der Nijpels bereikte hij alsnog een verkiesbare plaats, omdat hij op dat moment de enige financiële ex pert was waarover de kamerfractie beschikte. Zo luidde althans het verweer van de partijtop voor dit ongebruikelijke optreden. Op een dergelijke coulante be handeling behoeft Joekes dit keer echter niet te rekenen. Zijn functie van financieel woordvoerder is voor een groot deel overgenomen door het kamerlid De Korte, terwijl voorzitter Kamminga inmiddels heeft laten weten dat het dit keer 'erg moeilijk' voor Joekes zal wor den. Joekes heeft in zijn partij de af gelopen maanden veel weerstan den opgeroepen met zijn optreden in de RSV-zaak. Als vice-voorzitter van de commissie weigerde hij af stand te nemen van het harde oor deel dat de commissie uitsprak over minister Van Aardenne. Verder beschuldigde hij Nijpels ervan verantwoordelijk te zijn voor het lekken uit de commissie door zijn partijgenoot Korthals en het plaatsvervangend lid Rempt-Hal- mans de Jongh. In een interview met Trouw zei hij hierover: „Je bent lid van de commissie en dan houd je je kop dicht, klaar. Ver trouwelijkheid betekent dat je er met niemand over praat. Niet te gen je vrouw, niet tegen je hond en ook niet tegen je fractievoorzitter". Een nieuw interview, vorige week met Elseviers Weekblad, lijkt Joekes evenmin goed te doen. Daarin rakelt hij nog eens de RSV- zaak op, bevestigt dat hij een con flict met Korthals heeft gehad over de vraag wie er met de commissie naar de Verenigde Staten zou gaan en geeft toe dat hem gevraagd is af te zien van een nieuwe kamerkan didatuur. Een dergelijke openheid wordt in de WD doorgaans niet erg op prijs gesteld. Joekes zit bijna 22 jaar voor de WD in de Kamer. Hij geniet in middels ook enige bekendheid als schrijver van detective romans; vroeger was hij journalist. Hagelschade 10 min. DEN HAAG (ANP) - De hagel buien van maandagavond hebben voor naar schatting tien miljoen gulden schade aangericht, aldus woordvoerder Kees Vis van de Ha- gelunie, de coöperatieve vérzeke ring tegen hagelschade. Vooral bij de glastuinbouw en bloembollen- bedrijven is veel schade aange richt. Op de bloembollenbedrijven stonden de bollen in bloei maar de hagel heeft alle blad van de planten verwijderd, aldus Vis. Bij de glas tuinbouwbedrijven heeft de hagel veel schade aangericht aan de energieschermen. AMERSFOORT (GPD) - De sleu tel voor de oplossing van de jeugd werkloosheid en andere levenspro blemen ligt in het geloof. Dat hield paus Johannes Paulus II gister middag naar schatting tweedui zend jongeren voor tijdens een bij eenkomst in Amersfoort. De bis schop van Rome raadde de jonge ren aan om de waarde van het biechten niet te onderschatten. Hij nam stelling tegen abortus, seksue le relaties voor en buiten het huwe lijk en homoseksuele relaties. Hij verwees hiervoor naar woorden van de apostel Paulus, „die duide lijk en streng zijn en maatstaf blij ven voor de kerk van alle tijden". De rede van de paus was geba seerd op vier door Amersfoortse scholieren gestelde vragen, die wa ren samengesteld aan de hand van opmerkingen en vragen van 1500 jongeren. Er waren zo'n 4500 uitno digingen verstuurd voor de bijeen komst, maar meer dan de helft van de geïnviteerden bleef om onbe kende redenen weg. De aanwezige jongeren onthaalden de paus har telijk. JPII zei het verlangen te hebben om met iedereen apart te willen praten. „Jammer genoeg is dit praktisch onmogelijk - voor het ogenblik althans. Maar wij moeten ook wat overlaten voor het para dijs". De jeugd moet het kritisch gewe ten van de maatschappij blijven, vindt de paus. „De ouderen heb ben jullie nodig. En de paus is ook een oud mens". Jongeren moeten ongezouten kritiek geven op de ou deren - „ook al doen jullie ons soms pijn" maar de kritiek dient dan wel voort te komen uit be zorgdheid voor de kerk. Hij vergeleek de Nederlandse jongeren met die in andere landen, die ondanks armoede en gebrek „vol vreugde en ijver" zijn. De jeugd hier is volgens hem bevoor recht en heeft vele mogelijkheden voor een menswaardig leven. Vol gens de paus moeten jongeren zich aan Christus vasthouden om niet te verdwalen. Hij liet blijken eraan te twijfelen of het beeld dat jongeren van Christus hebben geheel overeen stemt met de werkelijkheid. "Jul lie hebben mij laten weten datje de kerk ervaart als een instituut, dat alleen maar regels en voorschriften uitvaardigt. Jullie denken dat zij te veel hekken plaatst, met name op het terrein van de seksualiteit, van de structuur van de kerk, van de plaats van de vrouw in de kerk." Maar het evangelie laat volgens hem een „veeleisende Christus" zien, die nooit toegeeflijk zou zijn inzake huwelijksliefde, abortus, seksuele relaties voor of buiten het huwelijk of homoseksuele relaties. „Als de kerk onwelgevallige uit spraken doet, doet zij dit dus, om dat zij zich hiertoe verplicht weet. AMSTERDAM (ANP) - Eindexamenkandidaten van de middelbare horecaschool 'De Kogge' in Amsterdam organiseerden gisteren een kleuterfestijn voor de kinderen van de Amsterdamse 'Kinderleefkring'. Verkleed als figuren uit Disneyland verwenden zij de kleuters met snoepgoed, limonade en spelletjes. (foto anp> Houdt van Christus en je zult de eisen die de kerk stelt, aanvaar den." De jongeren hadden de paus on der meer ook de vraag gesteld, of er niet een te diepe kloof gaapt tus sen de blijde boodschap van Chris tus en de druk die de gestrengheid van de kerk op mensen legt. Hij wees de jongeren erop, dat de kerk, in overeenstemming met het Evan gelie, soms moet vasthouden aan hoge idealen, ook al moet zij daar bij ingaan tegen gangbare opvat tingen. De strengheid van het voor schrift kan heel goed samengaan met de vreugde van het hart, als men bij zijn handelen gedreven wordt door de liefde, aldus de paus. (Zie verder pagina 7) Een meisje wordt gekust door de paus tijdens de ontmoeting die hij gistermiddag had met honderden jongeren in Amersfoort. (foto ANP)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5