herschi Opheffen gratis parkeren voorlopig in twee wijken AZL wil vrouwen meer kans geven DE LEINO'S Sll SEIZOEN SPECIALITEIT In beroep zelfde straf wegens meineed geëist Nieuwe regeling binnenstad geleidelijk ingevoerd WOENSDAG 15 MEI 1985 Emanciaptiecommissie geïnstalleerd LEIDEN In het Academisch Ziekenhuis Leiden is giste ren een emancipatiecommissie geïnstalleerd. Geen over bodige luxe, want de mannen rukken op in de verpleeg kunde. Waren er zeven jaar geleden alleen nog maar vrou wen in de hogere leidinggevende functies en de hogere staffuncties te vinden, thans wordt 40 procent bezet door mannen. Een slechte ontwikkeling? Ja, zeker als je bedenkt dat in het AZL het grootste deel van de vrou welijke personeelsleden werkzaam is in lagere rangen, terwijl de man nen slecht 30 procent van het aan tal verpleegkundigen vormen. In deze ontwikkeling staat het AZL overigens niet alleen. Ook lande lijk is dit beeld te zien. Mannen blijken dus veel makke lijker op te klimmen in een sector die van oudsher aan vrouwen was toegedacht. Was dat omgekeerd ook maar het geval. Neem nu de politie, ook daar worden pogingen in het werk gesteld om vrouwen binnen te halen. Maar wat blijkt uit onderzoeken: de dames dringen niet door in de hogere rangen, maar blijven hier juist in lagere functies steken. Artsen Binnen de artsensector is het aandeel van vrouwen ook van oudsher al gering. Door medicij nenstudenten wordt al jaren ge klaagd dat een aantal specialismen voor vrouwelijke studenten ontoe gankelijk is. Zo zijn er op de zestig hartchirurgen slechts twee vrou welijke artsen. Van de 25.000 werk zame Nederlandse artsen is bijna eenvijfde vrouw. De meesten zit ten in van die specifiek vrouwelij ke rollen gedrukt: hulpverlening, kinder- en jeugdpsychiatrie of de jeugdgezondheidszorg. Ziehier de problemen. De directie en zelfs het bestuur van het AZL hebben nu kenbaar gemaakt zich deze zorgwekkende positie van de vrouw in het AZL te willen aantrekken. Het paard wordt altijd achter de wagen wordt gespannen: die emancipatiecom missie had er natuurlijk al begin '80 moeten zijn. Voorlopig is er een jaar geleden nog een man ^be noemd op de post 'directeur ver pleging'. Maar de eerlijkheid ge biedt te zeggen dat het erop lijkt dat het uit zes heren bestaande di rectieteam niet aan borstklopperij wil gaan doen in de trant van: wij doen nu aan emancipatie, want wij hebben een commissie. Zo werkt dat niet Het gaat om het beleid en de plannen die door die top ten uit- Dief moet buit bij juwelier weer afstaan LEIDEN - Een verkoper bij een juwelier aan de Breestraat heeft gistermorgen een poging tot dief stal verijdeld. Terwijl de verkoper een klant aan het helpen was, kwam er een man binnen die zon der blikken of blozen allerlei dure horloges uit de etalage haalde en in zijn zak stopte. Na een korte worsteling in de zaak kreeg de verkoper de horlo ges ter waarde van enkele duizen den guldens terug en nam de dief snel de benen. ADVERTENTIE door Saskia Stoelinga voer moeten worden gebracht. En dat - we stellen het maar weer voor zichtig - schijnt te worden beseft. Tenminste, mr. J.H. Peters, alge meen directeur van het AZL, gaf tijdens de installatie te kennen dat de directie ter verklaring van de positie van de vrouwen in het zie kenhuis zich niet wil verschuilen achter persoonsgebonden factoren zoals verschil in ambitie tussen schil in opleidingsniveau. "Als men er immers van uit zou gaan dat het verschil in positie van man nen en vrouwen alleen toe te schrijven is aan het feit dat vrou wen niet meer künnen of niet meer willen, valt er op organisatieniveau weinig beleid meer uit te voeren in dit opzicht". Ook benadrukte hij nog eens dat de directie een actief beleid wil gaan voeren. "Het ruimte geven aan vrouwen om in leidingggeven- de posities aan de besluitvorming binnen het AZL actief deel te ne men, kan zonder meer hiertoe wor den gerekend", aldus de algemeen directeur. Universiteit In zijn rede wees hij ook op het emancipatiebeleid van de gemeen te Leiden en dat van de universi teit. Op papier lijken hun daden, opgesomd door de AZL-directeur, alleraardigst. Voor de gemeente klopte dat verhaal ook wel zo onge veer. Hopelijk wordt de universi teit niet als hét grote voorbeeld ge- Onlangs nog kon in de universi teitsraad worden gezien dat de le den van het college van bestuur ADVERTENTIE Valse getuigenis voor neef De emancipatiecommissie van het AZL: v.l.n.r. L. Peters (gynaecoloog), J. Speel (keukenassistente), J. Kalden- hoven namens de personeelsraad), I. Schicht (intemiste en voorzitter), L. van Rossum (verpleegkundige), J. Bijdendijk (leerling-verpleegkundige), M. Holl secretaresse) en algemeen-directeur J.H. Peters. (foto Holvast) 'vrouwvijandige' gezichten trok ken, nadat door de raad een motie was aangenomen waarin er bij het college op werd aangedrongen bin nen het bureau van de universiteit voor het emancipatiebeleid mini maal één baan van 32 uur per week ter beschikking te stellen. Niet al leen stonden die gezichten zuur, maar er moest ook nog worden be keken of die motie wel kon worden uitgevoerd. En dat terwijl er al maanden reikhalzend door de emancipatiecommissie wordt uit gezien naar een evaluatienota over het gevoerde emancipatiebeleid van het college. Als reden voor de ze vertraging werd aangevoerd dat de ambtenaar die zich hiermee zou moeten bezighouden zo overbelast zou zijn door de taakverdelings- en profileringsoperatie dat zelfs geen termijn te noemen viel waarop een evaluatienota kon worden ver wacht. Ja, zo lusten we nog peul tjes. Op de beslissing van de motie wordt alweer sinds 15 april ge wacht. DEN HAAG/LEIDEN - De procu reur-generaal bij het Haagse ge rechtshof heeft tegen een 27-jarige Leidenaar wegens meineed giste ren dezelfde straf geëist als waar toe de 'gewone' rechter hem eerder had veroordeeld: zes maanden ge vangenis waarvan twee voorwaar delijk. De Leidenaar had tijdens een rechtzitting tegen zijn neef als ge tuige verklaard dat deze een video recorder, videocamera en kleuren televisie die bij hem werden afgele verd, aan de bestellers met 7.500 gulden had betaald. De politierech ter had hem hierna wegens mei need tot de genoemde straf veroor deeld. De bestellers hadden gezegd dat er voor de spullen niet was be taald en aan die verklaring had de rechter meer waarde gehecht dan aan de getuigenis van de 27-jarige Leidenaar. Deze hield ook gisteren vol dat de video-apparatuur was betaald en dat hij hoger beroep van het eerdere vonnis had aangete kend omdat hij de straf, die in houdt dat hij vier maanden moet gaan zitten, te zwaar vond. De procureur-generaal bleek echter niet bereid om zijn visie van het gebeuren, dat zich al in novem ber 1982 heeft afgespeeld, te vol gen. Volgens de procureur-gene raal had de neef van de verdachte er toentertijd een gewoonte van ge maakt om bestelde spullen bij zich te laten afleveren, de bestellers de bon te ontfutselen en vervolgens niet te betalen. Hij zorgde er dan voor een getuige achter de hand te hebben die het tegendeel moest beweren. Het gerechtshof doet 28 mei uit spraak. Ondersteuning Ook de kritiek van de voorzitter van deze universitaire emancipa tiecommissie, F. van Soest, loog er niet om. In het Sociaal Jaarverslag zei ze: "Emancipatie is geen priori teit, vinden de bestuurders. Soms vraagt de commissie zich af, of dat synoniem is met: we doen er maar heel weinig aan". Terug naar het AZL. Op papier doet de directie het heel goed. Van de AZL-emancipatiecommissie wordt gevraagd en ongevraagd ad vies verwacht. Peters: "Ik hoop dat de commissie niet zal schromeii ook van de mogelijkheid onge vraagd advies te geven, gebruik te maken". Bij de samenstelling van de com missie heeft als criterium gegolden 'een positieve belangstelling voor de emancipatie van de vrouw'. Ver der is geprobeerd de leden te kie zen uit een aantal belangrijke be roepsgroepen binnen het zieken huis. De commissie telt zeven le den en bestaat uit vijf vrouwen en twee mannen. Naast een budget voor aanschaf van literatuur en het bezoeken van congressen en der gelijke krijgt de commissie ambte- Üjke ondersteuning van het stafbu reau Arbeids- en Organisatiepsy chologie. LEIDEN - Het nieuwe parkeerregime van de gemeente Leiden, waarbij op den duur alle gratis parkeerplaatsen in een groot deel van de Leidse binnenstad zullen verdwij nen, wordt niet in één keer maar wijk voor wijk ingevoerd, te beginnen met de Pieterswijk en Pancras-West, de wijk rond de Hooglandse Kerk. Bewoners en bedrijven in dit deel van de binnenstad kunnen, tegen betaling van 180 gulden per jaar, een vergunning krijgen om in daarvoor gereserveerde straten en bij de meeste parkeermeters en automaten hun auto te stallen. Het nieuwe regime voor de twee wijken zal ingaan, op het tijdstip dat de Sanders-parkeergarage aan het Levendaal haar deuren zal ope nen, op 1 januari 1986. Het college van burgemeester en wethouders heeft daartoe gisteren besloten naar aanleiding van de nota 'Parkeerregime in de Leidse binnenstad' die vorig jaar novem ber verscheen en veel stof deed op waaien. Over de nota hebben B en W 46 schriftelijke reacties bereikt. Het besluit dat het college giste ren heeft genomen, wijkt op een aantal belangrijke punten af van de oorspronkelijke voornemens. In de parkeernota ging men er nog van uit dat het parkeren in bijna de ge hele Leidse binnenstad, met in gang van 1 oktober 1985, aan ban den zou worden gelegd. Bewoners en bedrijven zouden een onthef fing kunnen krijgen. Jaarlijks zou den bewoners daarvoor een bedrag van 240 gulden en bedrijven 390 gulden voor de eerste twee onthef fingen, en 780 gulden voor alle vol gende, moeten betalen. Mensen die niet in de binnenstad wonen of werken moeten, volgens de nota, hun auto parkeren bij een meter of in één van de parkeergarages, aan de Langegracht of aan het Leven daal. Om dit strenge parkeersys teem mogelijk te maken zou hard worden opgetreden tegen foutpar- keerders. Geen onderscheid De belangrijkste wijziging met het oorspronkelijke voorstel is wel dat het nieuwe parkeerregime niet ineens in de gehele binnenstad, maar gefaseerd, dus wijk voor wijk, zal worden ingevoerd. Een andere belangrijke wijziging is dat bij de vaststelling van het tarief voor een parkeerontheffing geen onderscheid meer wordt gemaakt tussen bewoners en bedrijven. Bij de uitgifte van ontheffingen, de zogenaamde belanghebbenden- kaarten, zal bovendien geen relatie worden gelegd met het aantal be schikbare plaatsen voor belang hebbenden. Dit wil zeggen dat alle aanvragen worden gehonoreerd. Er worden dus geen wachtlijsten aangelegd zodat de betaalde par keerplaatsen in de Pieterswijk en Pancras-west soelaas moeten bie den indien het aantal uitgegeven Wethouder Peters: "Het systeem staat of valt met de controle op de naleving" (foto Wlm Dijkman) kaarten de beschikbare belangheb benden-ruimte overtreft. In totaal zijn in de Pieterswijk en Pancras- West 820 parkeerplaatsen. Aan de circa 250 illegale parkeerplaatsen zal vooralsnog niets worden ge daan. Ten behoeve van bedrijven, die tijdelijk parkeerruimte nodig heb ben (bijvoorbeeld voor aannemers- activiteiten, verhuizen) wordt de mogelijkheid geopend om voor tien gulden een dagkaart parkeren aan te schaffen. Hiermee kan ook bij parkeermeters, automaten en op parkeerplaatsen in een belang- hebbendengebied worden gepar keerd. Wethouder Peters van ruimtelij- ff ff Leino's De haven van Rotterdam als de enige plek waar men leven kan. Joop van Eek en Otto Knol ver kondigen bovenstaande wijsheid op hun laatste single. Joop van Eek: "Je moet het er maar niet inzetten, maar ik ben al vijftien jaar een heel trouw supporter van Feyenoord". Mooi dat we dat er wel inzetten. Als de bokken zich ergens van de geiten laten scheiden, dan is het wel op het voetbalterrein. Van Eek en Knol vormen teza men de Leino's, een muzikaal duo dat al vijfjaar orgel en trom beroert. Van Eek: "We hebben elkaar leren kennen via een ad vertentie in uw krant". Noord- wijker Knol liet destijds onder het kopje 'Sleuteltjes' de tekst 'Organist zoekt drummer' opne men. Een tekst waar Van Eek wel brood in zag en met een com binatie van de twee plaatsnamen had het duo gelijk een naam voor zichzelf. Optredens op bruiloften dan wel partijen en een plaat in eigen beheer leveren in dit eerste lu strumjaar een single bij een heu se platenmaatschappij op. Heel België en Nederland kunnen, al dus Van Eek, bij elke willekeuri ge platenhandel terecht voor hun ode aan de Maasstad. Feyenoord is overigens niet de enige reden voor dit huldeblijk. Van Eek: "Er worden zoveel lied jes over Amsterdam gemaakt. Je hoort altijd 'Geef mij maar Am sterdam'. Wij vonden het leuk om eens over Rotterdam te zin gen". Wat verwachten de heren er zelf van? "Het loopt niet slecht tot nu toe", weet Van Eek. De pi raten mogen het plaatje graag draaien en daar moet het levens lied het van hebben, of niet soms? "Zeker weten" zegt Van Eek. Discriminatie (3) Willem van Oranje was volgens R. Falk de eerste die de grenzen openstelde voor vluchtelingen. En daarom vond hij - Falk dus - dat zijn stichting tegen discrimi natie de naam van Willem diende te dragen. Vorig jaar presenteerde de stichting 'Willem van Oranje' zich in Nieuwspoort, het pers centrum annex kroeg van het Nederlandse parlement. Hon derdvijftig Nederlandse gemeen ten maakten begin dit jaar ken nis met de nieuwe organisatie die is gevestigd aan de Fröbel- laan te Zeist. 'Willem van Oranje' ontvouw de namelijk een plan: tekens van de wand. Leden van de stichting verklaarden zich bereid om in Nederlandse gemeenten discri minerende opschriften en schut tingtaai te verwijderen. Tegen een vergoeding, wel te verstaan. De gemeenten zouden vijftien cent per inwoner moeten betalen voor deze werkzaamhe- - den. De gemeente Leiden zou dus met vijftienduizend gulden over de brug moeten komen als het stadsbestuur ja had gezegd tegen 'Willem van Oranje'. Maar het antwoord was nee. Vijftienduizend was teveel geld. Ondertussen heeft de gemeente echter wel zelf een plannetje on der de aandacht van de bevol king gebracht. Vorige week vrijdag stond in maar eens een voorbeeld noe men uit de tijd dat ik nog in Am sterdam werkte: wij haalden een kreet van een huis af en weet u wat er vervolgens gebeurde? We kregen een schadeclaim van de eigenaar. Alleen openbare ge bouwen en bouwwerken met een openbaar karakter dus". "En het kan natuurlijk voorko men dat je iets laat zitten. Ik be doel, stel je voor dat iemand in de schoorsteen van de vuilver branding is geklommen, een of andere clown! Nou in dat geval moet je echt niet denken dat wij tien minuten later met een lad derwagen uitrukken". Tenzij om die gek te redden na tuurlijk. Stront (2) De Leino's: "Wij vonden het leuk om eens zingen". Rotterdam te (foto pr) de gemeenteadvertentie de vol gende zin: het Leidse gemeente bestuur heeft toegezegd dat leu zen op gebouwen of bouwwer ken met een openbaar karakter worden weggehaald. En dan volgt er ter verduidelijking dat boüwwerken met een openbaar karakter kunnen zijn: viaducten, tunnels, pilaren en ga zo maar door. Meldingen dienen te wor den doorgegeven aan de directie Reiniging. Discriminatie (4) "Het weghalen van dat soort leu zen zit overigens al jaren in ons pakket", vertelt ambtenaar Rie- mer van de reinigingsdienst. "Kijk zo'n twee keer per jaar gaan we bijvoorbeeld even alle viaducten langs. Zien we dan leuzen, dan worden die wegge haald". "Het verschil met vroeger is echter dat we nu sneller gaan op treden als het nodig is. Soms kan het natuurlijk wel een dagje du ren voordat we er op afgaan, maar ons uitgangspunt is toch: zo snel mogelijk die kreten en leuzen van de muur". Waarom gaan jullie alleen op openbare gebouwen af? "Nou dat zit zo: huizen kunnen moeilijkheden geven. Laat ik Mevrouw Zuurbier heeft de hon- depoep op de bureaus van burge meester en wethouders gedepo neerd. Figuurlijk, wel te ver staan. In een brief aan B en W maakt ze duidelijk dat het zo niet langer kan met het Kooipark; voor wie geen hond heeft, is het daar geen leven. Begin april kaartte mevrouw Zuurbier mede namens andere bewoners van het Kooipark de zaak al aan in deze rubriek. Be zitters van honden laten hun viervoeters maar frank en vrij de vrije loop en wat daaruit allemaal mag voortvloeien. Ze beseft ook dat de schuld in eerste instantie daar gezocht moet worden, maar de gemeente kan toch ook wel wat doen. "Wij eisen van de gemeente dat er borden worden geplaatst met daarop de tekst 'Verboden voor honden'. Het is tegenwoordig zo dat het Kooipark het domein is geworden van hondebezitters met hun veelal grote loslopende honden". Mevrouw Zuurbier wil, nee, eist dat de gemeente iedereen en in het bijzonder de hondebezitter duidelijk maakt waar de speel velden liggen en waar het hon dentoilet. Dat toilet laat zich, we zullen de gemeente een handje helpen, vinden tussen de bossa- ges aan de Kooilaan. Wel doortrekken graag. ke ordening en verkeer verklaart dat de belangrijkste reden om het parkeerregime wijk voor wijk in te voeren is gelegen in de beperkte controlecapaciteit per 1 januari 1986. "Het nieuwe parkeerregime staat of valt met de controle op de naleving", aldus Peters. "Bij de verhouding van één parkeerwach ter op 200 parkeerplaatsen is er sprake van een voldoende contro leniveau. De jongste uitbreiding, met vijf parkeerwachters, betekent dat men die twee wijken plus het normale werk aankan. Meer wij ken zijn met de huidige capaciteit niet te behappen en meer uitbrei ding is op dit moment niet moge lijk". De wethouder geeft desge vraagd toe dat hij de maatregelen die genomen zouden moeten wor den om het parkeerregime in één keer in de gehele binnenstad in te voeren heeft onderschat. "De keuze voor de Pieterswijk en Pancras-west is gemaakt op grond van een aantal overwegin gen", aldus Peters. "Er is sprake van een grote parkeerdruk in deze wijken en de vraag om een ver scherpte aandacht van de parkeer- controle is er groot. Er wordt uit beide wijken een grote vraag ver wacht voor belanghebbendenkaar- ten en de belanghebbendengebie- den zijn er eenvoudig aan te ge ven". De wethouder van verkeer stelt nadrukkelijk dat het gefaseerd in voeren van het parkeerplan niet wil zeggen dat hij het plan om het parkeren in de gehele binnenstad aan banden te leggen, heeft laten varen. Integendeel. Het parkeerre- strictiegebied zal stelselmatig wor den uitgebreid. Peters verwacht dat men vanuit de wijken zelf daar om zal vragen. De gevolgen van het weren van langparkeerders uit de Pieterswijk en Pancras-west wor den namelijk deels afgewenteld op de aanliggende wijken. De gefa seerde invoering van het plan bete kent dan ook dat de wijken De Camp, Maredorp en de Academie- wijk de eerstvolgende wijken zul len zijn waar het nieuwe parkeerre gime wordt ingevoerd. Het college van B en W heeft ook besloten het noordoostelijk deel van.de binnen stad (waar het stadsbouwhuis is gelegen) in de toekomst bij het par- keerrestrictiegebied te betrekken. Verdeeld De wethouders van WD en PvdA zijn het eens over de hoofd lijnen van het parkeerplan dat, als ook een meerderheid in de ge meenteraad daarmee akkoord gaat, per 1 januari 1986 wordt inge voerd. Slechts op één punt, het aantal belanghebbendenplaatsen, is het college verdeeld. Naar de op vatting van de WD-wethouders zou er een 'plafond' in het aantal uit te geven belanghebbenden- kaarten moeten worden aange bracht omdat dan meer zekerheid bestaat over het percentage kort parkeerplaatsen ten behoeve van het winkelen en zakenverkeer. De consequentie van een derge lijke regeling is dat de gemeente een wachtlijst moet maken voor het beschikbare aantal belangheb bendenplaatsen. Dat roept de vraag op, volgens wethouder Pe ters, of de gemeente ook niet een urgentiesysteem moet invoeren om bijvoorbeeld bejaarden meer recht op een parkeerplaats te ge ven dan jongeren. Zoiets geeft een enorme administratieve romps lomp, aldus de PvdA-wethouder die voor zijn standpunt steun kreeg van zijn partijgenoten in het college en van de WD-burgemees- ter. Wethouder Peters zegt niet uit te sluiten dat het functioneren van het nieuwe parkeersysteem, in de Pieterswijk en Pancras-west, aan leiding zal geven tot de nodige bij stellingen van het systeem in de toekomst. "Zeker is dat het nieuwe parkeerregime successievelijk in nagenoeg de gehele binnenstad zal worden ingevoerd". De verkeers wethouder verwacht dat dit bin nen tweeënhalf tot driejaar zyn be slag zal krijgen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3