Jagen in gebied Berkheide in broedseizoen verbieden LAG-LEIDEN OCCASIONS Bezwaren tegen horecavoorziening bij VaLkenburgs meer ingetrokken Weer herdenldng bij Haagse Schouwweg AUTOWEGWIJZER B. ter Haar van werkgroep Castelliun vrijwel zeker gevonden WOENSDAG 15 MEI 1985 PAGINA 23 LEIDEN/VALKENBURG - Voor het eerst sinds 22 jaar wordt er bij het oorlogsmonument aan de Haagse Schouwweg een herden king gehouden voor mensen die in de eerste oorlogsdagen in'mei 1940 in Leiden en omgeving zijn ge sneuveld. De Nederlandse Bond van Oud Strijders het 'Veteranen Legioen Nederland', afdeling Leiden, die deze herdenking organiseert, vindt het eèn 'zeer droevige' zaak dat er 22 jaar lang geen herdenkingen zijn geweest bij het monument aan het Haagsche Schouw. Donderdag worden om 9.30 uur de gevallenen van het 10de, 15de en 22ste depót bataljon dan ook herdacht bij het munument naast de begraafplaats 'Rhijnhof. Het monument op de hoek van de •Haagse Schouwweg en de Rhijn- hoflaan vermeldt de namen van de militairen die in de meidagen van '40 zijn gevallen rond het Haagsche Schouw en op en rond de vliegvel den Ockenburg en Valkenburg. Ondanks naspeuringen door de bond van oudstrijders zijn tot op dit moment geen oud-strijders ach terhaald van bovengenoemd regi ment. De afdeling Leiden van het veteranenlegioen, die veel leden telt onder oudgedienden van het Vierde Regiment Infanterie, heeft in overleg met het bestuur van de 'vereniging van oud-strijders, voor malig vierde regiment infanterie' besloten donderdag de herdenking te houden. De samenwerking met het voor malig vierde regiment infanterie bestaat hieruit dat dit voormalige regiment de deelnemers aan de herdenking als gast in Valkenburg zullen ontvangen. De deelnemers kunnen daar ook een kerkdienst en een herdenking bijwonen. Het programma voor de herden king in Valkenburg ziet er als volgt uit: 10.30 uur herdenkingsbijeenkomst in de Ned. hervormde kerk; 11.45 uur ontvangst en bijeen komst in dorpshuis De Terp; 13.00 uur stille tocht naar de erebe- 13.30 uur toespraak door N. van 't Wout, burgemeester van Valken burg. Daarna kranslegging en défi lé langs de graven AUSTIN ROVER 1983 1983 1985 AUSTIN MAESTR01.3 LS1985 AUSTIN ALLEGR01100 type III blauw met1980 MORRIS MARINA 1.8 4-drs. spec, rood1978 AUSTIN MIN11000 LE wit AUSTIN MIN11000 autom. beige AUSTIN MAESTR01.3.. AUSTIN PRINCESS 2000 HL blauw met1981 M.G. MAESTRO 1600 met optiepakket zilver met1983 ROVER 3500 autom. grijs met1979 ROVER 3500 zwart1978 AUSTIM MAX11750 LPG-Inst. rood1978 SKODA 120 LS Targa-rood1984 AUSTIN METR01000 zwart<034 AUSTIN METR0 1300 S groen-met1b°> TRIUMPH DOLOMITE groen1979 Financiering en inruil mogelijk Van Oldenbarneveldtstraat 37, 2334 AE LEIDEN (zijstraat Warmonderweg bij park "Leidse Hout") Tel.: 071-172679/154909. Onze service is klasse! Ook geopend op zaterdag. VALKENBURG - Omwonenden van de zandwinput 'Het Gat van Lagendijk', op de grens van Lei den, Wassenaar en Valkenburg, hebben deze week in het ge meentehuis van Valkenburg hun bezwaren ingetrokken tegen de bouw van een horeca-onderkomen bij de Voorschoterweg in het Rijn dorp. De omwonenden zijn met exploi tant Carpentier Alting van de te bouwen horecagelegenheid, een besloten vennootschap uit Amster dam, overeengekomen dat het bouwwerk opzij van hun wonin gen komt te staan en niet recht er voor, zoals de bedoeling was. De vier Valkenburgers die bezwaar hadden aangetekend vreesden overlast als het horeca-onderko men recht tegenover hun wonin gen zou komen. Burgemeester N. van 't Wout ad viseerde de Valkenburgers die al jaren overlast ondervinden van be zoekers van de zandwinput, om hun bezwaarschrift in te trekken. "Als u dat niet doet, dan vrees ik dat het nog maanden zal duren eer er iets tegen de overlast kan wor den gedaan", aldus de burgemees ter. De omwonenden van de recrea tiepias, die eigendom is van de steenfabriek Van Herwaarden uit Hillegom, klagen al lang steen en been over het gebruik van de plas door dagjesmensen. "In het sei zoen komen deze mensen bij ons onder meer vragen of ze wat water mogen komen drinken of mogen opbellen of van het toilet gebruik mogen maken", aldus de omwo nenden. "Dat is op zich niet zo erg, maar er zitten helaas ook vaak mensen bij die niet zijn te vertrouwen. En zie het kaf maar eens van het koren te scheiden", aldus één van de om wonenden over de overlast bij de zandwinput. Oplossing Zowel de omwonenden als de ge meente zijn van mening dat de bouw van een horeca-onderkomen een oplossing van de problemen kan betekenen. Vorige maand leg de de gemeente Valkenburg een plan ter visie waarbij de horeca-ac- commodatie ter hoogte van de Voorschoterweg 41 zou worden ge bouwd. "In tegenstelling tot deze plan nen is de accommodatie nu gepro jecteerd op ongeveer 15 meter naast het pand Voorschoterweg 30", aldus de omwonenden. "Daar tegen maken wij ernstig bezwaar", aldus de bewoners gisteren tijdens een hoorzitting over de bezwaren voor een gemeentelijke commissie. "Mocht de horecavoorziening echter toch ter hoogte van de Voor schoterweg 41 komen, dan heeft het plan onze volledige instem ming", aldus de omwonenden. Zij zijn van mening dat de accommo datie makkelijk een stuk kan wor den opgeschoven. "Als het gebouw komt op de plaats die de gemeente nu voor ogen heeft, dan vrezen wij dat we toch nog overlast zullen blijven houden". "Het is bovendien ook zo, dat als er geen dagjesmensen gebruik ma ken van de plas, ons uitzicht over het meer wordt belemmerd als de gemeente de plannen doorzet. Dat vrije uitzicht op het meer zou de overlast die wij van de dagjesmen sen ondervinden kunnen compen seren", zo menen de omwonenden. Stroef Burgemeester Van 't Wout kon zich de bezwaren van de omwo nenden 'best indenken'. "Maar de hele ontwikkeling van het gebied in de Ommedijkse Polder verloopt nogal stroef. De provincie wil het wel overnemen, maar staat er toch ook weer niet om te springen. Ook vanwege uw klachten willen wij al vast op de plannen van de provin cie vooruitlopen om een horeca voorziening met toiletten en tele foon bij de Voorschoterweg te la ten bouwen", aldus de burgemees ter. Van 't Wout: "Eigenlijk had het gebouw er gisteren al moeten staan. Het seizoen is nu begonnen. Als u bij uw bezwaar blijft, dan be tekent het 'dat we nog enkele maanden met het probleem blijven zitten". Een vertegenwoordiger van de bv die het horeca-gebouw gaat ex ploiteren, stelde een compromis voor. "Misschien kunnen we teke ning zo interpreteren dat het ge bouw niet recht tegenover de hui zen van de mensen komt die hier bezwaar maken, maar iets terzijde daarvan". Met dit voorstel gingen de betrokkenen uiteindelijk ak koord. Opknapbeurt Katwijkse vuurtoren KATWIJK - De Katwijkse vuurto ren krijgt een grote onderhouds beurt. Daarmee is pas een begin gemaakt. Aanvankelijk stond het werk vorig jaar reeds op het pro gramma, maar werd toentertijd vanwege een expositie in eerste in stantie verschoven naar het najaar. Door de minder goede weersom standigheden is het karwei des tijds wederom uitgesteld. De werkzaamheden omvatten voornamelijk het aanbrengen van een nieuwe loden dakdekking. IJs en weder dienende kan het nieuwe dak vervolgens weer twintig jaar mee. Tevens wordt het houtwerk vernieuwd. De toren aan het Vuur baakplein zal niet opnieuw worden gewit. Het is de bedoeling dat de historische vierboet pas over twee jaar een nieuw verfje krijgt. Enig 'kunst- en vliegwerk' komt om de hoek kijken bij het opknap pen van de vuurtoren. (foto Dick Hogewoning) ALPHEN AAN DEN RIJN - De FNV afdeling Alphen heeft er in een brief aan het Regionaal Zie kenfonds Leiden-Alphen en om streken voor gepleit dat diens hoofdvestiging in Alphen komt te staan. Voorts is de gemeenteraad gevraagd 'terwille van de werkge legenheid al het mogelijke te doen deze vestiging hier in Alphen aan den Rijn te krijgen'. Hoewel de ziekenfondsen Lei den en Alphen al op 1 januari van dit jaar zijn gefuseerd, is nog steeds niet bepaald waar het hoofdkantoor zal komen te staan. Voor een vestiging in Leiden voelt 'Alphen voor hoofdkantoor ziekenfonds ideale plaats' het ziekenfonds nog steeds weinig, omdat daar erfpacht wordt gege ven. In Alphen kan wel grond wor den gekocht. In een'poging het ziekenfonds over de streep richting Alphen te trekken, somt de FNV in de brief een aantal voordelen ten opzichte van Leiden op. In Alphen bevindt zich reeds een computercentrum voor automatisering van zieken fondsactiviteiten, het Groene Hart, en de spoor- en wegverbindingen vanuit Alphen worden steeds be ter. "Gezien bovengenoemde pun ten kan het niet anders dan begrij pelijk voor Uw bestuur zijn dat wij als FNV-afdeling tot de conclusie zijn gekomen dat Alphen aan den Rijn een ideale plaats 'voor uw nieuwe hoofdvestiging is", aldus de FNV. Archeoloog dr. H.K. Haalebos (links) houdt het na vijf weken graven voor gezien. Gisteren daalde hij voor de laatste keér afin de put in de Julianastraat, waar naar alle waarschijnlijkheid een vesting swand- van het Castellum is gevonden. <foto wim Dijkman) ALPHEN AAN DEN RIJN - Al les wijst erop dat het castellum Albanianum is gevonden. Hoe wel archeoloog dr. J.K. Haalebos van het instituut voor oude ge schiedenis en archeologie van de Katholieke Universiteit van Nij megen nog een slag om de arm wil houden, heeft hij sterk de in druk dat hij en zijn ploeg in de Julianastraat op een vestingswal van het castellum zijn gestuit. Voorts doen alle vondsten teza men sterk vermoeden dat, indien het echt om het castellum gaat, dit rond veertig na Christus is ge sticht. Haalebos openbaarde zijn voorlopige conclusies gistermid dag tijdens een drukbezochte bijeenkomst in het gebouw van openbare werken aan weerszij den waarvan hij vijf weken aan het graven is geweest. Weken die allesbehalve vruchteloos zijn ge weest, zo blijkt. In tegenstelling tot de min of meer grote misluk king die de opgravingen in de Castellumstraat volgens hem zijn geweest, bracht de put in de Julianastraat de nodige belang rijke vondsten aan het licht. Zo als een Romeinse manschappen- barak, een plankier, een riool en een grote hoeveelheid scherven. In de Castellumstraat werden al leen 'bijzonder leuke' dakpan nen gevonden, waaruit thans de volledige naam is af te leiden van de legerofficier die hier met de zesde infanterie is geweest. Zijn achternaam Amplatius kenden de archeologen al, nu weten ze ook dat zijn roepnaam Vitellius is geweest. Echt enthousiast werd Haale bos, zo vertelde hij, op het mo ment dat hij bij het afgraven van de put in de Julianastraat vlecht werk aantrof, een methode ter ontwatering en ondersteuning van de grond die de Romeinen gebruikten. Voorts kwam Haale bos bruine stippen tegenkwam 'die ik in twintig jaar niet had ge zien'. Diezelfde bruine stippen waren bovengekomen in Valken burg (Zuid-Holland), waar in de loop der tijd zes zeven forten boven op elkaar werden gevon den. De vreemde profilering van de doorsnee van de wand zette hem verder aan tot het vermoeden dat het hier om een vestingswal van het eerste castellum van Alphen zou kunnen gaan, vertelde hij. In plaats van het normale profiel van verschillende lagen (woon laag, afbouwlaag) ging het hier om een dik pakket met gelaagd verbrand leem. De brandlagen kunnen volgens Haalebos een aanwijzing zijn dat het castellum er is geweest. In het jaar 69 na Christus, friste hij het geheugen van zijn gehoor op, woedde im mers de grote opstand van de Ba taven waarbij veel Romeinse vestingen in brand zijn gestoken. Opwindend Het Alphense castellum moet rond veertig na Christus zijn ge sticht, concludeert Haalebos Een deel 'van de opgegraven Romeinse scherven, waaronder kele halzen van amforen. (foto wim Dijkman) voorlopig uit de vondsten, waar van hij de scherven en munten oninteressant noemt. "Ze zijn niet om over naar huis te schrij ven", vindt hij. "Er zaten geen opwindende grote stukken tus sen. Ze zijn wel heel belangrijk voor de datering". Zoals de munt bij voorbeeld, die onder het riool is gevonden en de naam en af beelding vermeldt van Germani- cus Caesar, een geadopteerde zoon van keizer Tiberius die hier rond 14-16 was. Volgens Haale bos gaat het waarschijnlijk om een gedenkmunt, die onder Cae sars zoon Galicula (37-41) of iets later is geslagen. t Het jaartal veertig dat nu als stichtingsdatum naar boven is gekomen, vindt hij 'heel opwin dend', daar altijd is aangenomen dat de grensontwikkeling pas in 47 een aanvang nam. Meer vond sten zijn volgens hem nodig om een en ander precies te kunnen vaststellen. De vondsten zijn grotendeels de grond uitgehaald, een klus die Haalebos voor zijn rekening heeft genomen nadat de stich ting Forum Romanum Albania num de wens daartoe te kennen had gegeven. Ze zijn naar Nijme gen getransporteerd, waar zal worden onderzocht of ze kunnen worden geconserveerd. De scherven en munten worden, eveneens in Nijmegen, verder onderzocht en te zijner tijd in Al phen tentoongesteld. L. Perotti, voorzitter van de stichting Forum Romanum Al banianum die de aanzet tot de opgravingen heeft gegeven, is 'razend enthousiast' over het re sultaat van het graafwerk. "Als je mede afgaat op wat de archeolo gische werkgemeenschap Rijn streek in het verleden in de Sint Jorisstraat heeft opgegraven, kun je er bijna niet meer omheen dat het castellum is gevonden", zegt hij. In het vaste voornemen van de stichting om in Alphen een scheepvaartmuseum van de grond te krijgen, begint heel voorzichtig schot te komen. Een verzoek aan de Nederlandse Ver eniging van Musean in Neder land om het initiatief te steunen, heeft tot resultaat gehad dat het verzoek op de agenda is ge plaatst voor de plenaire vergade ring van de afdeling maritieme zaken van de vereniging. Deze afdeling is het belangrijkste ad viesorgaan aan het ministerie van WVC wat musea betreft, weet Perotti. KATWIJK - Het jagen in het Katwijkse duingebied moet aan zeer strakke re gels worden gebonden. Dat vindt B. ter Haar van de werkgroep Berkheide. Een dezer dagen zal de werk groep een brief aan het mi nisterie van landbouw ver sturen waarin wordt ge vraagd om een onderhoud daarover. De druppel die voor Ter Haar de emmer heeft doen overlopen en hem ertoe heeft gezet een brief aan het ministerie te schrijven is de jacht op eksters in Berkheide ge weest die de afgelopen week weer heeft plaatsgehad. Hij trof midden in het duingebied vijf jagers. In hun bijzijn bevond zich een loslo pende hond. Het jachtseizoen is dan wel afge lopen, maar eenmaal in het bezit van en vergunning kunnen jagers ook buiten het seizoen jagen op schadelijk wild en bepaalde vogels (kraaiachtigen). Ter Haar is zeer -verontwaardigd over het gedrag van de jagers. "Het is belachelijk dat ze dit midden in het broedsei zoen doen. Dan ben je wel heel kortzichtig bezig, ook al ben je in het bezit van vergunningen". Hij vervolgt: "Vogels raken door de jacht verstoord. Ze verlaten hun broedsel. Het is nog maar de vraag of ze daarop zullen terugkeren". Verbod Volgens Ter Haar heeft het nau welijks enige zin om met de jagers te praten. Hij heeft geleerd van ne gatieve ervaringen uit het verle den. "Dat worden oeverloze dis cussies, dat levert niets op". Om die reden wil de werkgroep, aange sloten bij de stichting Duinbe houd, het dit keer ook hogerop zoe ken. In de brief zal de werkgroep aan dringen op een drietal maatrege len. Allereerst zal worden gepleit voor een algemeen verbod van de jacht in de broedperiode die loopt van 15 maart tot en met 15 juli. Voorts zal de werkgroep een ver zoek doen om een jachtvrije zone in te stellen in het gebied. "Jagen is gevaarlijk ook voor de recreant", zegt Ter Haar. "Er zijn dan nog geen ongelukken gebeurd, maar daar zitten we ook niet op te wachten. Bovendien, iemand die van de natuur geniet, ergert zich mateloos aan het jagen". Verder wil de werkgroep een verbod op het afschieten van alle eendensoor ten. Kwalijk noemt Ter Haar het dat de jagers zonder meer hun gang mogen gaan met hun honden in het duingebied, terwijl de recreant er voortdurend op wordt gewezen op de paden te blijven. "Zien ze ja gers dwars door het duingebeid struinen - en dat gebeurt - dat werkt dat ontmoedigend", zo stelt hij. Volgens Ter haar zijn er elke dag wel jagers actief in Berkheide. Stukken land worden verpacht en de jagers kennen weer een uitwis seling waardoor Ter Haar ook tel kens weer andere gezichten aan treft. Volgens hem is er geen ge bied in Nederland te vinden waar jagers zo veelvuldig actief zijn als in Berkheide. Hij is overigens niet tegen een volledige jachtverbod. De Katwij- ker: "Ik begrijp best dat voor het beheersen van het wild nu en dan exemplaren moeten worden afge schoten, maar dat moet wel op een andere manier gebeuren als nu in Berkheide het geval is". dat de jacht zich door natuurlijk evenwicht ook kan beperken. Ter Haar wijst op het duingebied van de Amsterdamse waterleiding dat zich uitstrekt van Noord wijk tot Zandvoort en waar een veel 'pro gressiever beleid' wordt gevoerd. Het natuurlijk evenwicht manifes teert zich daar reeds, aldus Ter Haar. Het argument dat er zonder de jacht onvoldoende zangvogels overblijven weerlegt Ter Haar in tussen. Het tegendeel is waar, zo beweert hij. De werkgroep hoopt intussen dat het ministerie zal instemmen met een onderhoud en dat het ge sprek resultaat oplevert. Wanneer dat niet het geval mocht zijn dan zal de werkgroep zich bezinnen op andere stappen. Ter Haar: "We ho pen dat dit niet nodig zal zijn".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 23