V 'Leer-vakantie' in Engeland l 1T% Leiderdorpse predikant in synodecommissies 'Je bent wild en je jongt wat' 'Hutlopen' in de bergen En dan is er nog examen Russisch WOENSDAG 15 MEI 1985 PAGINA 19 PAGINA VOOR JONGEREN Eindredactie Annemiek Ruygrok Telefoon 071-144941, toestel 217 Reisorganisatie Club Escolette Ben je jong? Ben je vlot? Zoek je nét even wat anders voor je vakantie? Dan zit je volgens de zomerbrochure 'goed' bij Club Escolette. Op het toontje van Veronica ('Je bent wild en je jongt wat') spoort deze reisorga nisatie jongeren aan bij hen te boeken. Misschien is het i$ee achter Club Escolette bekend. Je gaat met een groep op vakantie en leert elkaar daar in de disco of op het strand beter kennen. Ruim de helft van de Club Escoletters - zo heet dat - reist alleen. Om con tact met de groep te maken, wor den in het begin allerlei spel letjes gedaan zodat ook een stille, verlegen jongen bij de groep kan horen. De vaste reisleider doet leuke dingen met je en hij ziet er op toe dat niemand buiten de boot valt. De Club geeft twee keer per jaar een krantje uit voor de le den. Daarin worden onder meer de Escolette-verlovingen, de Es- colette-huwelijken en de Esco- lette-baby's vermeld. Want heel wat liefdes beginnen bij de Club. In de folder van de Reisorganisa tie (met veel foto's van jongens en meisjes die elkaar verliefd aanstaren en in eikaars armen voor de fotograaf poseren) wordt daarop flink gezinspeeld. Wat dacht je van deze over Gran Canaria: "Wordt verliefd op zon en zee en als het even uitkomt op elkaar!", of deze over de Cos ta del Sol: Als de zon onder gaai wordt iedereen pas echt wakker. Dus stappen tot diep in de nacht. Maak maar eens een 'verliefde' wandeling langs het kilometers lange strand. Olé". Behalve Club Escolette, heeft de reiswereld ook andere pro gramma's voor jongeren in petto. My Way is een vergelijkbare or ganisatie die eveneens het club idee aanhangt. Ook in de folder van deze organisatie is het een en al "te gek" en "er moet niks, maar mag alles" wat de klok slaat. De "te gekke topper" van hun reizen vonden wij 'My Way's swingende Rijnreis'. "Met een gezellig stel een week lang per boot de uitgaanscentra langs de Rijn afstropen", staat er over de Rijndiscocruise, "in onze aanlegplaatsen weet je beslist niet wat je het eerste of laatste zult doen; winkelen, een neut pakken in een gezellige Stube en 's avonds uiteraard uitgaan in helemaal te gekke discotenten, donkere kroegjes of intieme bar retjes. Aan boord gaat het er heerlijk ongedwongen aan toe. Het personeel is dol op deze reis en viert het feest even hard mee". We weten niet wat jullie van deze Rijndiscocruise denken, maar wij zijn bij voorbaat al zee ziek. DIRK JAN ROELEVEN Op 8 juli vertrekt Cisca Huizing (18) met twee vriendinnen naar Torquay in het zuiden van Enge land. Niet voor een gewone vakantie, maar voor een 'leer- vakantie'. Het is de bedoeling dat zij in Engeland haar Engels bij spijkert. Cisca is havo-scholier en, zoals zij zelf zegt: "Niet zo heel goed in Engels". Zo'n 'leer- vakantie' leek haar dus wel wat De reis van Cisca en haar vriendinnen wordt georgani seerd door het Haagse reisbu reau E.F.-reizen. De letters E en F staan voor Europeis Feriesko- lan, Zweeds voor Europese vakantieschool. Het reisbureau ■bestaat al twintig jaar en organi seert talenreizen naar tal van lan den in de wereld, uitgezonderd de Oostbloklanden. Voor jongeren van 15 tot 18 jaar zijn er dit jaar meerweekse zomerreizen naar Frankrijk, Duitsland, Engeland en de Ver enigde Staten. Ook voor volwas senen worden reizen georgani seerd. Verder bestaat de moge lijkheid om via het reisbureau een jaar studie te boeken op een Amerikaanse 'high-school'. De reis van Cisca Huizing en haar vriendinnen duurt drie ken. Gedurende die tijd worden zijondergebracht bij gastgezin nen. Van maandag tot en met vrijdag gaan zij 's morgens van negen tot een uur naar'school. Een Engelse school uiteraard, met een Engelse leraar. Het drie tal zal zich dus in het Engels moeten redden. Ook in het gast gezin kunnen zij zich natuurlijk alleen maar in het Engels ver staanbaar maken. De school wordt die drie weken overigens niet alleen door Nederlandse jon geren bezocht maar ook door Duitse, Franse en Belgische jon gens en meisjes. Er zijn verschillende lespro gramma's. Die zijn afgestemd op het niveau van de deelnemers aan de reis. Van tevoren konden zij, in overleg met hun eigen le raar-Engels hier in Nederland, kenbaar maken welk onderdeel van de Engelse taal extra aan dacht verdient: schrijven, spre ken of grammatica. 's Middags zijn de 'vakantie- scholieren vrij van school. Om dat Torquay aan zee ligt, midden in wat wel de Engelse Rivièra wordt genoemd, zijn er volop mogelijkheden om te sporten: windsurfen, zwemmen, noem maar op. EF-talenreizen heeft in Tor quay ook een eigen reisleider. Die organiseert tijdens de drie weken durende vakantie onder meer een aantal excursies. Zo staat vast dat Londen zal worden bezocht. Inclusief een overnach ting in de Britse hoofdstad. Goedkoop zijn de EF-rezien niet. Cisca moet voor haar reis, afgezien van zakgeld en de kos ten van excursies, 1595 gulden betalen. TIPS OVER AMSTERDAM - 'Amsterdam heeft 't'„ de slogan waarmee burgemeester Van Thijn zijn stad aanprijst, is ook gebruikt voor de 'Use it '85- krant. Overal in Amsterdam, in discotheken, op de stations, bij de VW, ligt deze informatiefol der, waarin in het Engels, Ita liaans, Duits, Frans, Hollands en Spaans de jeugdige Amsterdam- verkenner wegwijs wordt ge maakt in deze doolhof. Het midden van de krant be slaat twee pagina's met nuttige adressen: van goedkope over- nachtingsplekken tot musea, dis cotheken, reisbureaus, opvanga- dressen en dergelijke. 'Use it '85' geeft verder infor matie over vervoer, geld wisse len, restaurants en cafés, winkels en medische, seksuele en psy chologische hulp(adressen). Niet alleen voor buitenlandse jonge ren kan deze krant nuttig zijn, ook voor Nederlanders die eens een dagje naar de hoofdstad gaan, is hij heel bruikbaar. Wandelen in de bergen hoeft heus niet altijd langs afgrijselijke afgronden zoals hier te gebeuren. Je kunt ook over 'gewone' berg paden toeren. Dat komt bij jongeren steeds meer in trek. (p.r.-foto) Lopen in de bergen: vele honder den jongeren doen het, vakantie na vakantie. Met bergschoenen aan de voeten en een rugzak op de rug, lopen zij van berghut naar berghut (of van kampeer- plek naar kampeerplek). Ieder jaar zijn het er 12 tot 13 procent meer. Want: een loopvakantie trékt. "Je bent weg van het geregel de, alledaagse en ziet soms veer tien dagen geen auto of krant. Er is avontuur: wat kom ik tegen? Mooie gletsjers, sneeuwvelden? En: zal het sneeuwen?", aldus T. Been van de Koninklijke Neder landse Alpenvereniging (KNAV). Zijn vereniging vertelt wat de loper mee moet nemen, verstrekt bergverzekeringpn, en helpt een route uit te stippelen. Het is namelijk zaak niet te lang te lopen. Een tocht van vier tot zes uur, inclusief pauzes, is al heel wat. De lopers die van hut naar hut trekken, kiezen vaak voor het volgende schema: Om zes uur opstaan, ontbijten, in pakken en om half acht, acht uur de hut uit. Zes uur later, zo rond half twee, doemt dan de volgen de hut op, waar een bord krachti ge soep wacht. Tot het avondmaal blaast de lo per uit. En ook na het diner is vaak nog even tijd voor een drankje. Maar niet te lang: om tien uur moet het stil zijn in de hut, die tien tegen een tussen de 2000 en 3000 meter hoogte ligt. Voor KNAV-leden kost een vakantiedag zo'n 25 gulden. In Oostenrijk soms iets minder, in Italië en Zwitserland vaak wat meer. Kamperen is goedkoper, vooral als je het wild doet, op een bergweitje. Been heeft het idee dat dit steeds meer gebeurt, ook omdat de honderd Alpenhutten steeds voller zitten. Een camping zoeken lijkt wat minder in trek: in het hoogge bergte liggen geen kampeerter reinen, en afdalen is niet altijd leuk. De buitenloper komt weer in de bewoonde wereld en moet soms een flinke omweg maken. Gouden tips voor bergloper Blijf op het pad en draag ste vige bergschoenen met profiel; bekijk steeds: kan ik hier ook weer terug? Let op het verloop van het pad en volg nooit gem zen. Vermijd stijle sneeuwhel- lingen, zeker wanneer je alleen een korte broek aan hebt. Sta stil wanneer je om je heen wilt kijken, maar wacht nooit op plekken waar net sneeuw of puin is gevallen (lawinegevaar). Neem eten, drinken en warme/ waterdichte kleren mee. Vraag naar de weersverwachting en laat weten waar je naartoe gaat. Ga bij onweer weg van over hangende rotsen, bergkammen en toppen en houd je zo klein mogelijk. Bestudeer thuis alpie ne leerboekjes en kaarten, leer omgaan met kaart en kompas en zorg voor een goede conditie. Test de uitrusting van tevoren uit, gebruik lippencrème en doe een zonnebril op. Blijf kalm bij een ongeval en geef, als het no dig is, een noodsignaal (zes maal per minuut een geluid, sig naal of lichtsein). De Nederlandse examenkoorts is bedwongen. Slechts in een paar broeinesten, waar buitenis sige vakken werden geëxami neerd, hield hij nog even aan, maar ook daar is inmiddels alles weer normaal. Russisch voor ha vo en vwo was gisteren, zoals ge bruikelijk, het laatste vak. Misschien is u, lezer, bij deze zinnen al opgevallen dat hier geen LD-redacteur aan het woord is. Een docente Russisch mag deze keer een stukje schrij ven over het eindexamen in dit nog steeds niet zo bekende vak. In onze streek wordt Russisch alleen aan de Dag- en Avond scholengemeenschap "Boer- haave" in Leiden gedoceerd, dus in het volwassenenonderwijs. De leerlingen Russisch komen spe ciaal voor dit vak naar de avond school. Een havo- of vwo-diplo- ma hebben ze allang, vaak nog een vervolgopleiding ook. Waar om doen ze dan Russisch? Laat ik eerst proberen een hardnekkig misverstand uit de weg te ruimen. Mensen die Rus sisch leren, doen dit NIET omdat Russisch "rood", "links", "com munistisch" zou zijn. Kiezen voor Russisch is in de allereerste plaats kiezen voor een interes sante fascinerende taal. Natuur lijk beperken de lessen zich niet tot grammatica en woorden le ren, ook de Russen, Rusland, de Sowjet-Unie en het leven aldaar komen ter sprake. Waarom wil men deze taal le ren? Een vraag met vele ant woorden. Bijvoorbeeld: Rus sisch is in Nederland vrij onbe kend, terwijl het toch een we reldtaal is, gesproken door vele miljoenen mensen, belangrijk in wetenschap, cultuur (literatuur!), handel, internationale organisa ties. In de 8 jaar dat ik nu bij "Boerhaave" werk, is mij één ding wel duidelijk geworden: ie dereen die met Russisch begint, raakt eraan verslingerd. Alleen kan niet iedereen het volhouden, al heeft het hem nog zo te pakken. Je moet er name lijk heel wat tijd in steken. De volhouders kunnen 4 jaar door gaan, tot het eindexamen vwo. (Het eindexamen havo wordt na 3 jaar afgelegd.) Dinsdagmorgen half negen. Mijn collega-docente Russisch Tammie Witte en ik zullen sur veilleren bij het vwo-examen en inspecteren het examenlokaal aan het Noordeinde. De ramen gaan even open voor wat frisse lucht, straks moeten ze weer dicht vanwege het verkeersla waai. De 5 kandidaten komen binnen, zoeken een plaatsje, gaan net als in de les vertrouwd bij elkaar zitten en laten zich in een lacherige sfeer weer uit el kaar plaatsen. Samenwerking, hoe ondenkbaar ook in dit over zichtelijke clubje, blijft onge wenst. Conrector Goedbloed geeft de laatste instructies, opent om 9 uur de bruine enveloppe en hij en ik delen ieder aan de helft van de kandidaten een opgave uit. Tammie en ik gaan ook meteen aan de slag om het werk te ma ken. Het is altijd weer spannend hoe het uitpakt, al is eigenlijk de kwaliteit die het CITO levert, constant. Het examen Russisch ziet er net zo uit als dat voor de andere moderne vreemde talen: 5 teksten met in totaal 50 vier- keuzevragen. Ja, alleen die let ters natuurlijk, die zijn anders, maar dat is voor de kandidaten geen enkel probleem. De eerste tekst, over een aan komend acteur die meteen be roemd werd door zijn rollen van typische helden uit het begin van het Sowjettijdperk. is een aardi ge binnenkomer, denk ik. Maar de vragen vallen me aanvanke lijk tegen, ik moet echt puzzelen, terwijl ik de tekst prima begre pen heb. (Achteraf blijkt dat ik de enige was met problemen hier. Toch zenuwachtig geweest misschien?) Gelukkig is het ge- puzzel na een paar vragen over. De andere teksten èn vragen gaan mij goed af. Maar hoe zal het de leerlingen vergaan? Twee van de vijf zijn in 2 uur klaar en verdwijnen naar de kantine, de derde een kwartier later ook. De twee laatste gebruiken de 2Vz uur ten volle. Als iedereen zijn werk heeft in geleverd, lees ik mijn antwoor den voor aan de vier leerlingen die hierop hebben gewacht. Bij twee van hen is het uitstekend gegaan, maar de andere twee viel het werk erg tegen, zij hebben het er slechter vanaf gebracht dan ze gewend waren. Evengoed zullen ze nog een dikke 6 halen voor dit examenonderdeel. Op luchting en onvrede, wat je noemt gemengde gevoelens. De derde tekst en bijbehoren de vragen werden het moeilijkst gevonden. Dat is ook de bedoe ling: geleidelijk lastiger en naar het eind toe weer gemakkelijker. In deze tekst waarschuwt de voorzitter van de Academie van Wetenschappen dat de stagne rende Sowjet-technologie niet van het Westen afhankelijk moet worden; daartoe zullen er beter geschoolde specialisten moeten komen. Maar een voorzitter van de Academie van Wetenschap pen heeft daar wat meer en wat duurdere woorden voor nodig. Ook tekst 4 was verre van boeiend de inleiding van een boek over de invloed van de Pa- rijse Commune (1871) op de maatschappelijke stryd in Rus land. Deze inleiding zelf ging nergens over, maar was kenne lijk wèl interessant in examen- technisch opzicht. De laatste tekst, een kabbelend verhaaltje over een Russische antropoloog op Nieuw-Guinea is niet zo kleurloos. De Rus wordt er als een soort heilige afgeschil derd, in schril contrast tot de na hem komende zogenaamde ge leerden, op hun beurt afkomstig uit Engeland en Duitsland, die de bevolking alleen maar ellende brengen. Voor de eindexamen teksten worden (vrijwel?) uitslui tend Sowjetbronnen aange boord, maar bij mijn weten is dit de eerste keer dat er een zo dui delijke ideologische uitschieter in een tekst voorkomt. Tekst 2 had ik nog niet besproken. Die beweegt zich evenals de eerste op het culturele vlak. De schrij ver Dostojevski blijkt tussen zijn notities door ook tekeningetjes te hebben gekrabbeld. Het ont staan van enkele ervan die de schrijver Toergenjev portrette- .ren wordt min of meer lyrisch beschreven. Hiermee is de studie Russisch afgesloten voor Christina Frank, Linda van Mourik, Jan Willen Veluwenkamp, Wil Vriend en Miranda Vork. Maar het Rus sisch zal hen niet loslaten, ver moed ik, gezien hun enthousias me in de klas. Nog even iets over het havo examen (waarvoor ik dit jaar geen gegadigden had). De havo teksten zijn meer verhalend van aard, de vwo-teksten meer be schouwend. De moeilijkste ha vo-tekst is tevens vwo-tekst, maar dan de makkelijkste van het vwo-examen (dit jaar tekst 1, over de acteur). De onderwerpen van de overige havo-teksten dit jaar waren: een diefstal waarvan een jongere ten onrechte werd verdacht, een episode (1889) uit het leven van de bekende Russi sche schilder Vroebelj, het inte ressante, maar pok in de Sowjet- Unie steeds moeilijker wordende beroep van leraar, en het voor deel van een bibliotheek boven eigen boekenbezit. De vragen heb ik zo gauw nog niet kunnen bekijken. EVA DEN HARTOG, DOCEN TE RUSSISCH BIJ "BOER HAAVE" De tweejaarlijkse gereformeer de synode, die gistermorgen in Gouda werd geopend, heeft de Vlaardingse predikant dr. H. J. Kouwenhoven tot voorzitter ge kozen. Hij was ook voorzitter van de vorige synode (van Dokkum). Scriba (secretaris) werd me vrouw drs. G. J. Lassing-Ridder bos uit Zaandam. Tot eerste as sessor (iemand die de voorzitter bijstaat) koos de synode ds. E. Overeem uit Haren, tot tweede assessor de Goudse predikant B. J. F. Schoep, die ook al in het moderamen (bestuur) van de vo rige synode zat. Zij vormen het dagelijks bestuur. Het 'breed moderamen' (alge meen bestuur) bestaat uit 22 mensen, naast de 4 leden van het moderamen 15 leden van de re gionale synodes en nog 3 toege- voegden. Van de regionale synode van Groningen kwam mevrouw F. Boerema (Warffum) in het alge meen bestuur. Uit Friesland- noord F. Bruinsma (Sexbierum), uit Friesland-zuid B. de Groot (Drachten), uit Drenthe ds. A. Hekman (Beilen), uit Overijssel O. Bulthuis (Kampen), uit Gel derland mevrouw J. Douma (Wa- geningen), uit Utrecht ds. F. T. Bos (Nieuwegein), uit Noord- Holland-oost ds. H. J. Hasper (Almere), uit Noord-Holland west mevrouw G. A. Postema (Grootebroek), uit Zuid-Holland oost M. J. Dijkshoorn (Bodegra ven), uit Zuid-Holland-west me vrouw P. C. Buijze-van den Beu kei (Rijnsburg), uit Zuid-Hol- land-zuid mevrouw C. J. Diemer (Dordrecht), uit Zeeland ds. G. J. Mink (Arnemuiden), uit Noord- Brabant-Limburg K. de Geus (Oosterhout) en van de Evangeli sche Altreformierte Kirche ds. G. J. Beuker (Uelsen). De drie toegevoegde leden in het algemeen bestuur zijn: ds. R. de Pee (Dokkum), ds. W. H. Du- ker (Delft) en E. G. Groenenberg (Voorburg). De Leiderdorpse predikant G. van Loenen werd gekozen in een commissie ad hoc die zich 'gaat bezighouden met de meer dan 300 bezwaarschriften tegen het besluit van de vorige synode in zake de kernwapens (geen ge bruik en geen bezit). Voorzitter van deze commissie is ds. Hasper uit Almere. De commissie zal proberen, volgend jaar maart met een voorstel aan de synode te komen. Ds. Van Loenen zag zich ook gekozen in de commissie 'kerk recht' (waar onder andere ker- kordelijke zaken worden behan deld). Mevrouw Buijze uit Rijns burg werd gekozen in de com missie liturgie, ethiek en bijzon dere interkerkelijke contacten (zoals met het IKV en de IKON). Lutherse Kerk. De synode van de Evangelisch-Lutherse Kerk boog zich gisteravond in Den Haag over een peiling in de plaatselijke gemeenten over de toekomst van deze kerk. De 'ge nerale kerkelijke vergadering' had de synode geadviseerd, het zelfstandig voortbestaan van de landelijke kerk na te streven maar tegelijk de gemeenten ruimte te geven om samenwer king met anderen te zoeken. De Zwolse predikant H. Mud- de noemde dit voorstel een dui delijk perspectief. Veel luthersen hechten aan een zelfstandig voortbestaan, maar willen toch ook grote openheid. "Bij het sa menwerkingsproces tussen her vormden en gereformeerden mo gen wij als luthersen niet ontbre ken", zei ds. Mudde. "Van het be gin af moeten wij meedoen". "Als een gemeente voor een oe cumenische oplossing kiest in plaats van een lutherse, moet men dat haar niet kwalijk ne men. Veel mensen zoeken liever een oplossing met een andere kerk ter plaatse dan dat men sa mengaat met een eigen gemeen te op vijftig kilometer afstand". De Amsterdamse predikant J. Happee (vroeger in Leiden) zei, dat de beslotenheid van de ge meenten wel moet worden door broken als men zelfstandig wil voortbestaan. De machteloos heid van veel kleine gemeenten is zo groot, dat de energie en werfkracht ontbreken. "Kun je in zo'n situatie voor een kerk nog verantwoordelijkheid dragen?" De openheid moet naar alle kanten worden gestimuleerd, meènde professor J. P. Boender maker. "Niet alleen met de lip pen, maar ook met de daad. La ten wij in naam van de Heer geen sekte worden". In het najaar gaat de lutherse synode hiermee verder. Vakantieweek. De diako- nieën van de lutherse gemeenten in Leiden, Delft, Den Haag en Haarlem houden in augustus in Garderen een vakantieweek voor ouderen. Landdag. De vereniging 'Het Zoeklicht' (Johannes de Heer) heeft op tweede pinksterdag (maandag 27 mei) een evangeli satie-landdag in het park 'Velser- beek' in Velsen-Zuid. Motto: 'Vernieuwing'. Er zijn samen komsten om half 11, half 2 en 4 uur. Sprekers: de evangelisten Jb. Klein Haneveld, Th. Dikkes (Leiden), P. A. Slagter en A. P. van der Sande en ds. R. Reiling. Bij de medewerkenden zijn Gert en Hermien en een gospelgroep. Missionaris. Zondag begint in de Rooms-Katholieke Kerk de 'Week voor de Nederlandse mis- die de katholieke gemeenschap de wereld tot hun werkterrein heb ben". Dat zijn er ruim 4000. Missionarissen, zo zegt de-aan kondiging, mogen niet afhanke lijk zijn van 'toevallige' giften om wat boeken te kopen of een cur sus te volgen. En eens in de drie of vier jaar komen ze met verlof. Dan moeten ze niet eerst hun vakantiegeld bij elkaar hoeven bedelen. C edachteniskerk. In Deven ter is de stichting 'Steunfonds gedachteniskerk Titus Brands- ma' opgericht. Ze is ontstaan uit de eerste en voorlopig enige Ti tus Brandsma-parochie. Er staat nu nog een noodkerk in de wijk Colmschate van Deventer. Het doel van de stichting is, een 'be scheiden kerk- en gemeen schapsaccommodatie' te realise- In het comité van aanbeveling zitten onder anderen burgemees ter Waal van Deventer en aarts bisschop Simonis. Hervormde Kerk: beroepen te Hattem D. Verboom Daarle, te Rolde mevrouw ds. R. Fortuin Ezinge (Gr.); aangenomen naar Vorden K. Klaassens Vriesche- loo (Gr.). Gereformeerde Ker ken: beroepen te Genderen T. J. Oldenhuis Ee, te Bergum W. A. Andele en mevrouw drs. M. A. Andela-Hofstede Winsum-Ober- gum (Gr.), te Rotterdam-centrum A. Smilde, studentenpredikant Heidelberg; aangenomen naar Poortugaal C. Maas Dussen. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Vlaardin- gen J. Westerink Urk.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19