Oranje herhaalt het mirakel 'Dit is het succes van Leo Beenhakker' Supporters van Everton houden zich nog rustig Wijnstekers prijst interim-coach Fans betalen hoge prijs Arbiter niet fit genoeg Eindstand in groep vijf Na de wonderen van Leipzig en Dublinnu de stunt van Boedapest U.V.S. - Papendrecht Starek: niets op af te dingen Van de Kerkhof van gedachten veranderd WOENSDAG 15 MEI 1985 PAGINA 15 ROTTERDAM (GPD/ANP) - In Rotterdam zijn vandaag 1200 poli tiemensen ingezet om te voorko men dat voor, tijdens of na de Eu ropa Cup-II-finale tussen het Brit se Everton en Austria Wien ongere geldheden voordoen. Zo'n 20.000 Engelse en ongeveer 15.000 Oos tenrijkers zullen naar verwacht vanavond de wedstrijd in het Feye- noord-stadion bijwonen. Enkele honderden Britse sup porters waren gisteren al aangeko men. Ze hebben de politie de afge lopen nacht geen extra werk be zorgd. Om vernielingen en balda digheid te voorkomen zijn de ca- fé's in de Rotterdamse binnenstad tot vanochtend zes uur open geble ven. Een politiewoordvoerder sprak vanmorgen van een uiterst rustige nacht. Er is niets maar dan ook helemaal niets gebeurd, zo zei hij. Ook de nachtboot uit Harwich met 1200 supporters die vanmor gen vroeg in Hoek van Holland aankwam, leverde geen moeilijk heden op. De invasie van Engelse supporters ging grotendeels door de lucht. Op de Rotterdamse lucht haven Zestienhoven zijn vandaag 30 extra toestellen geland met Brit se supporters aan boord. De Oos tenrijkse voetbalfans zijn meren deels met eigen vervoer en de bus gekomen. Bij eventuele vernielin gen of baldadigheid zal de Rotter damse politie evenwel streng op treden. Met de officier van justitie is afgesproken dat snelrecht zal worden toegepast Alle supporters zullen bij het binnengaan van het Feyenoord- stadion worden gefouilleerd op slag- en steekwapens en drank. Ze worden streng van elkaar geschei den. De Oostenrijkers bevolken de vakken aan de zuidkant, de Britten komen aan de noordkant te zitten. Onder hen zijn ook ongeveer dui zend supporters van het Schotse Celtic, die nog steeds verbolgen zijn over de uitschakeling van hun club door Rapid Wien. Celtic had in eerste instantie in de kwartfinale van de Oostenrijkers gewonnen. Een bij de internationale voetbal bond ingediend protest van Rapid werd echter toegewezen, zodat de wedstrijd moest worden overge speeld. Rapid Wien won toen en kwam in de halve finale terecht. Het ook voor de Schotten favo riet Everton wenst voor een Euro pese bekerfinale geen uitzondering te maken. Nauwelijks een etmaal voor de eindstrijd der .bekerwin naars arriveerde de Engelse kam- pioensploeg in Rotterdam. Tegen stander Rapid Wien was al een dag eerder in Nederland aangekomen. „Wij wijzigen de succesvolle rou tine niet", verklaarde manager Ho ward Kendall. „Het is overbodig de verlichting in het Feyenoordsta- dion in ogenschouw te nemen. Als de Uefa Rotterdam uitzoekt voor de finale, zit dat wel goed". Zowel Everton als Rapid treedt voor het eerst op in een Europese bekerfinale. Everton is op volle sterkte, Rapid mist international Willfurth wegens een enkelblessu re. Om dezelfde reden is het mee spelen van Panenka onzeker. Opstelling: Rapid Wien: Konsel; Weber; Lai- ner, Gargen, Kienast en Braune- der; Kranjkar, Panenka of Hrstic en Weinhofer; Krankl en Pacult. Everton: Southall; Stevens, Rat- cliffe, Mountfield en Van den Hau- we; Steven, Reid; Bracewell en Sheedy; Sharp en Gray. Scheidsrechter: Casarin (Ita). BOEDAPEST (GPD) - De treffer waarmee Rob de Wit het Nederlands elftal in de race hield voor Mexico vergoedde ten slotte veel. Maar de prijs die de byna 500 supporters, onder wie Arnold Vanderlijden, die zich in Boedapest voorbereidt op het Europese bokskampioenschap, moesten betalen was er ook naar. Voor de entreebiljetten die overal van de hand gingen voor 100 forint (7 gulden) moest de Nederlandse supporter 50 gulden neertellen. Zonder gewetenswroeging had de Hongaarse voetbal bond de prijsaanduiding met een simpele pennestreek doorgehaald en die vervangen door „50 dfl". BOEDAPEST (GPD) - Hongarije-Nederland kreeg 20 minuten voor het begin een andere scheidsrechter. De Westduitser Dieter Ahlenfelder haakte met een blessure af en gaf de fluit over aan zijn assistent Karl Assenmacher. De arbiter uit West-Duitsland werd onderzocht door de Franse UEFA- waarriemer George, die in het dagelijks leven arts is. Hij achtte Ahlenfel der onvoldoende fit. De aangewezen arbiter pakte daarop de vlag en zag zijn vervanger Assenmacher een uitstekende party fluiten. BOEDAPEST (GPD) - Lang uit gestrekt lagen ze in de fauteuils in de kleedkamer van het NEP-sta- dion, de zielsgelukkige voetbalin ternationals van Nederland. De ruimte die vooraf bestempeld was als de aula waar Leo Beenhakker en zijn manschappende de condo leances in ontvangst zouden ne men na Hongarije-Nederland, was naderhand een feestzaal. Ben Wijn stekers en de zijnen kwamen han den tekort na de geslaagde vlucht poging op weg naar het WK vol gend jaar in Mexico. De glanzende treffer waarmee Rob de Wit halverwege de tweede periode het Nederlands elftal aan een herkansing hielp en de katach tige reflex van Hans van Breukelen die het hoogmoedige Hongarije kort voor afloop in totale rouw dompelde, waren de cruciale mo menten in het broeihete NEP-sta- dion. Daar zagen 71.000 toeschou wers een wedstrijd met twee ge zichten, waarvan Oostenrijk uitein delijk het kind van de rekening werd. „Niet om het een of ander", opende Ben Wijnstekers de stoet van sprekers, „maar dit succes is op de eerste plaats het succes van Beenhakker". „Dank zij hem", prees de aanvoerder van Oranje de interim-coach, „wisten we precies waar we aan toe waren. Op Papen dal heeft hij bijna tot vervelens toe gehamerd op de mentaliteit en de tactiek. Iedereen wist precies waar hij aan toe was en wat zijn taak was". Prima sfeer "Die zes dagen trainingskamp", sloot Willy van de Kerkhof zich by zijn aanvoerder aan, „heben de spelers goed gedaan. Beenhakker heeft niet alleen gezorgd voor een prima sfeer, maar hij heeft ons in gesprekken ook duidelijk gemaakt dat er wel een paar schoffies in het veld moesten rondlopen". Vech tend voor zijn laastste kans op Me xico bracht Oranje ook dat voor beeldig in praktijk, gelet althans op de 31 overtredingen (tegen de Hongaren 17) en de drie gele kaar ten (Wijnstekers, De Wit en Kieft) die de Duitse rechtspreker Assen- bacher uitdeelde. „Maar vooral tactisch", prees Van de Kerkhof het werkstuk van Beenhakker, „zat het vootreffelijk in elkaar. En hij had natuurlijk twee perfecte wissels", betrok de PSV'er de vervanging op zichzelf, toen Beenhakker hem vijf minuten voor de winnende goal van Rob de Wit naar de kant haalde. „Ik heb er een verschrikkelijke hekel aan om er uit gehaald te worden, maar Beenhakker voelde goed aan dat ik aan het einde van mijn latyn was. En als je vervanger dan ook nog eens de pass verstuurd waaruit het doelpunt ontstaat, kan het niet 6 5 0 1 10 12-4 6 3 1 2 7 11-5 6 3 1 2 7 9-8 6 0 0 6 0 3-18 V Gezond Die treffer viel op het moment dat Orarye met „een gezond brok opportunisme" (citaat Michels) het initiatief naar zich had toegetrok ken en door risico's te nemen na drukkelijk naar een doelpunt lonk te. Was eerder Marco van Basten, die in de behoudend gespeelde eer ste periode als een eenzame front soldaat fungeerde, met een poging tegen het houtwerk al dicht bij een voorsprong, de weergaloos koele manier waarop Rob de Wit even la ter wel doel trof maakte het enfant terrible van Ajax bijna tot een his torisch voetbalfiguur. Verscholen in een hoek van de kleedkamer was de vaak briljante momenten-voetballer uit Utrecht zich echter nauwelijks bewust van de catastrofe die hij gisteravond voor Oranje voorkwam. „Toen ik die lange pass van Koeman aan nam wilde ik eigenlijk een één twee aangaan. Maar toen ik zag dat die Hongaren de buitenspelval openzetten, kapte ik de bal naar binnen. Ineens stond ik alleen te genover die keeper. Ik deed toen net of ik wilde schieten en zag dat hij naar de grond wilde gaan. En dan is het nog maar een koud kunstje om de bal over hem heen in het doel te stiften". De eenvoud en de zelfbeheersing die De Wit daarbij aan de dag legde verraadt echter ook de klasse die de halverwege voor Lokhoff in het veld gekomen Utrechter in huis heeft. Het was ook echter uitgere kend in die periode dat Rinus Mi chels met het zweet in z'n handen op de tribune zat. „De eerste helft heb ik vrij rustig doorgebracht, maar doordat de ploeg na de rust veel durf en de bereidheid toonde i, werd ik een BOEDAPEST (GPD) Feest wedstrijden kennen zelden een goede afloop. Vraag het aan Johan Cruijff die zijn eerste afscheid vierde met een 8-1-nederlaag tegen Bayern Mün- chen, vraag het aan György Mezey, de bondscoach van het Hongaarse elftal. Hij trad op 7 september 1983 in dienst bij de voetbalbond en debuteerde voor lege tribunes tegen West-Duitsland. Het volk had zich afgewend van de hooghartige vedetten die bovendien niet te beroerd waren om een wedstrijd te verkopen. Gisteravond zaten 70.000 fans op achterstand halverwege goed te de tribunes van het NEP-stadion maken. Het leverde penningmees- om de helden die zich geplaatst ter Henk Hut twee volle stadions hadden voor Mexico '86 te eren. op. De voorzitter wreef zich ook in Dat daarbij het Nederlandse voet- Boedapest in de handen. Een extra bal ten grave gedragen zou worden was voor hen een bijkomstigheid Iets meer dan premie voor de elf dappere solda- ten die het mirakel aan de Donau duurde het verricht hadden, gaf hij niet. Meer feest. Toen werd het vuurwerk af- dan 2000 gulden wordt er niet over gestoken in een onverwachte hoek. Rob de Wit, waarvan in Utrecht bij zijn transfer naar Ajax gezegd werd „We brengen hem op de fiets weg en leggen bij ieder café aan om zijn vertrek te vieren" slalomde schien iets door de verdediging, brutaal, ge- tegen de gemaakt. „Eerst Mexico halen" rie pen de sectiebestuurders in koor. Voordeel De kansen zijn fifty-fifty, mis- omdat Nederland twee uit kwalifi- catiegroep een (België, Polen, durfd. Een tikje breed op de vrij- staande Marco van Basten of Wil- Griekenland of Albanië)'eerst op lem Kieft liet hy achterwege, de vreemde bodem mag aantreden e momentenvoetballer maakte het karwei op een formidabele zelf af. Het 70.000-stemmenkoor i u.uuu-sicmmenKoor wdb een van deze landen uit groep een Uitgezongen, het begeleidde de afgewerkt zijn, tot die tijd gaat Leo helden die op jacht gingen naar de gelijkmaker met een hels fluitcon cert. Nederland, dat in de uitwed- nieuwe seizoen, zodat vrije week enden en trainingskampen inge- strijd tegen de Hongaren en twee competitieprogramma weken terug tegen Oostenryk een voorsprong niet langer dan een mi- J H nuut of vier vast kon houden, bleef last kunnen worden! nu overeind. Ten koste van 17 overtredingen en drie gele kaarten van Ben Wijnstekers, Rob de Wit en Willem Kieft. De al bijna ten grave gedragen voetbalploeg richtte zich in een voortreffelijk gespeelde tweede helft op en herhaalde het wonder. Leipzig 1979, waar Nederland zich door een 3-2-overwinning plaatste r het Europees kampioenschap het rustsignaal stond hij op van de bank en vertelde Robbie de Wit dat hij na de thee aan de slag moest. Tot die tijd had Nederland achterin de nul gehouden, maar voorin niets gepresteerd. De opvallend goed acterende Marco van Basten zorgde voor het enige gevaar, een spits met vertrouwen. „Ik heb een moeilijke periode gehad waarin ik veel over het voetbal nagedacht heb. Mijn fout was dat ik tijdens de wedstrijden nog liep te denken. Ik was daar zelf ook wel achter, Been hakker heeft erop gehamerd: leg het naast je neer. De beuk moet er- Teleurstellend waren Willem Kieft, de zwoegende Ton Lokhoff en Simon Tahamata die achter de voorhoede als puinruimer van links naar rechts sjouwde en dat met zijn kleine longetjes niet kon opbrengen. Beenhakker: „We heb ben de eerste helft bewust voor zichtig gespeeld, dat is ten koste gegaan van de aanvallende kracht. Ik had meer druk gewild". Rob de Wit moest daarvoor zor gen. Vooraf had Beenhakker zich al voorgenomen de opvolger van Jesper Olsen bij Ajax in te zetten Ook krijgt de KNVB-secretans bij een 0-0-stand. Die stand prijkte de opdracht vriendschappelijke op het scorebord omdat de defen- wedstruden te regelen tegen bij-. sie met de mandekkers Wijnste- Tsje- kers en Van Tiggelen zeer gecon- het cupvoetbal is bewezen dat it een voordeel kan zijn. Vóór 1 december moeten de duels tegen een van deze landen uit t Beenhakker zijn selectie geregeld bijeenroepen. En Huybregts krijgt het verzoek- haast te maken met het voorbeeld Oost-Duitsland choslowakije, landen die hetzelfde spelletje spelen als Polen, de natie die Beenhakker als tegenstander in de extra wedstrijden verwacht. „Het moet natuurlijk niet zo zijn dat je twee dagen voor die beslis sende wedstrijd met een stel kneu- SSt daaïcbleHef «n bjj elkaar komt en gaat voet- arye m de race voor de volgende ballen. Deze interland heeft bewe zen hoe belangrijk de goede voor bereiding is. Hollanders zijn niet geschikt om ze zes dagen in een trainingskamp te stoppen? Onzin, je hebt het vanavond gezien". Beenhakker ook op bank bij extra duels BOEDAPEST (GPD) Of Been hakker een overeenkomst met de bond tekent of niet, hy zal in elk geval het Nederlands elftal coachen in de extra wedstrijden tegen de nummer twee van groep I. „In mijn contract staat dat ik als interim-coach ben aan gesteld voor de duels tegen Cy prus, Oostenrijk en Hongarije en voor de eventuele extra wedstrij den". Na de overwinning, de fifty- fifty-kans op plaatsing voor Me xico, zodat hy een doel heeft en niet vijf dagen achter het bureau hoeft door te brengen, zal het waarschijnlijk niet lang duren voor Beenhakker een éénjarige overeenkomst met de bond on dertekent. Goed Over Beenhakker kun je denken wat je wilt: dat hij een schreeuwle lijk is en een bluffer. Gisteren be wees hij in elk geval een goede coach te zijn. Tien minuten voor centreerd speelde en Frank Rij kaard de weinig opvallende Nyala- si aan banden legde. Niet alleen De Wit zorgde dat de defensie van Hongarije met zyn half gevulde accu tot een goed ein- voetbalreuzen Antal Roth (1.87), de gebracht kon worden, werden Zoltan Peter (1.86), Antal Nagy waldcer geschud door een actie van (1.90), Josef Kardos (1.83) en Imre Marc0 van Basten. De lat behoed- Garaba (1.82) voor de eerste maal de de formatie van Mezey voor een in zes kwalificatiewedstrijden pro- achterstand. En was Dick Schoe- blemen kenden. Simon Tahamata naker berekend geweest op het leefde aan de rechterkant op en overstapje van Willem Kieft, dan Frank Rijkaard mocht het brein was drie minuten later de score ge- 1 de Oosteuropese ploeg, Nyala- 0pend. beeld. No een slalom 'stift' de Ajacied de bal uiterst koelbloedig over doelman Initiatief Onder zijn impulsen nam Oranje het initiatief. De Hongaren, die dachten dat de feestavond met een ADVERTENTIE Sportcomplex "Kikkerpolder" Donderdag- Hemelvaartsdag Aanvang 18.00 uur Vanaf 10.00 uur groots veteranen toernooi met vele "Toppers van toen"! Logisch gevolg van de teleurstel lingen was een terugval, voor Beenhakker het sein voor een nieuwe impuls. Willy van de Kerk hof, als solide bewaker van het Hongaarse talent Detari, verdween te gehaast, naar de kant en werd vervangen door de meer offensief ingestelde Ronald Koeman. De Ajacied liep zich warm met Huub Stevens; had Oranje gescoord dan had de inter land-carrière van de PSV'er een vervolg gekregen. Beenhakker: niets presteerde. Een wedstrijd la ter ontbrak hij dan ook voor straf bij het jeugdteam. Maar tegen Oos tenrijk beleefde de voormalige Utrecht-speler bij zijn debuut tien sterke minuten. Tegen de Honga ren had De Wit niet veel meer ge daan dan overtredingen veroorza ken toen hij aan zijn grote daad be gon. De Wit soleerde in de 18de mi nuut, er resteerden nog 27 minuten om de overwinning over de streep te brengen. Aan het rondspelen van de bal kwamen de Oranje- i niet toe ze waren onrustig, Josef Kardos, uit een corner van Detari, de bal in de richting van de bovenhoek. De doelman: „Hij nam de bal ineens op zijn pantoffel. In een reflex stak ik mijn hand uit". Uit dank voor die actie kreeg hij van aanvoerder Ben Wijnstekers een spontane kus op het voor hoofd. Het Nederlands elftal had zich weer eens opgericht. In de proble men geraakt door een wanprestatie thuis tegen Oostenrijk, in de race gebleven door een gedurfde twee de helft en een inzet en strijdlust waarop niets af te dingen valt. Knokken „We wisten", zo taxeerde Wijn stekers het redelijk zelfverzekerde optreden van Oranje in de Hon gaarse metropool, „dat we hier voor onze laatste kans vochten. Het is gek, maar op de een of ande re manier wilde de spelersgroep niet berusten in de situatie dat de kansen op Mexico vrijwel nihil wa ren. Daar hebben we ons met z'n allen overheen gewerkt en ditmaal was er ook de bereidheid om voor elkaar te knokken". „Tegen Oostenrijk", vulde uit blinker Frank Rijkaard zijn aan voerder aan, „was de enorme druk voor ons kennelijk te groot. Nu was die spanning er ook wel, maar we wisten tevoren dat we hier niets te verliezen hadden maar alles te winnen". „Deze onverwachte opleving", sprak Wijnstekers met gevoel voor realiteit, „is niet alleen goed voor de spelers maar voor het hele Ne derlandse voetbal". Wonder „Na het wonder van Leipzig en Dublin", gaf Van de Kerkhof de si tuatie van gisteravond tenslotte weer, „hebben we nu ook het won der van Boedapest. We hebben de kansnu weer volledig in eigen hand. Daar had niemand op gere kend". BOEDAPEST Volkomen ont goocheld verliet Gustl Starek gis teravond ijlings Boedapest. De af gezant van de Oostenrijkse bonds coach Branko Eisner („Ik krijg lie ver voor de tv een hartinfarct dan in het NEP-stadion") wilde niets afdingen op de overwinning van Orarye. Toch kan het ook hem niet zyn ontgaan dat Hongarije tot de 1-0 van De Wit een weinig geïnspi reerde indruk maakte. 1WW..W. „Maar het was in ons nadeel", (foto ANP) hield de assistent-bondscoach zich op de vlakte, „dat Hongarije voor eigen publiek moest winnen. Die druk konden de spelers kennelijk niet aan". Naar zijn oordeel ver diende Oranje de overwinning ook. „De ploeg heeft op het juiste mo ment geluk gehad, maar Neder land heeft ook slim gespeeld. Ik weet niet of het de bedoeling was, maar voor de rust heeft Nederland de Hongaren uit laten razen en heeft daarna toegeslagen. In de tweede helft heeft de ploeg prima geprofiteerd van de kansen die er kwamen en heeft het bovendien erg hard gewerkt. Daarom is die overwinning ook verdiend". Spannend Omdat de Nederlandse counters geen tweede treffer opleverden en de Hongaren het plezier van de 70.000 niet wilden vergallen, be leefde de opgebloeide partij een „Toen die goal uitbleef, was de superspannend slot Dat de Oost keuze met meer zo moeilyk, ik had een aanvallende middenvelder no dig". Zes minuten later had Beenhak- ker eigenlijk behoefte aan een de- óver dê lijn sleurde fensieve middenvelder, omdat Rob Frank Rijkaard m„ de Wit toesloeg. Wat een tegenstel- de lijn halen en Hans ling. In december nog werd De Wit ien versierde een avoi door Jan Rab bij Jong Oranje op een knollenveld op Cyprus uit het veld gehaald omdat hij helemaal Vier "minuten voor hëteinde joeg europeanen best wilden, bewees Garaba, die Rob de Wit by een blessure in het nekvel greep en hem voor verdere behandeling sleurde. Frank Rijkaard moest de bal van Breuke avond waarin hij eens moeite had met hoge ballen, met een schitterende safe. BOEDAPEST (GPD) Toen Willy van de Kerkhof in de 18de minuut van de tweede helft bij een 0-0-stand gewisseld werd voor de meer aanval lende Ronald Koeman, besefte hy dat aan een tienjarig verblyf bij het Nederlands elftal een einde was gekomen. „Ik heb mijn eerste Oranjes hirt bewaard en ook het laatste wil ik houden. Ik nam me voor myn shirt niet te wisselen". Het bevrijdende doelpunt van Rob de Wit bracht de PSV'er op andere gedachten. „Toen die goal viel, dacht ik: ik plak er in ieder geval nog twee wedstrijden aan. Mijn shirt heb ik snel geruild met een Hongaar".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15