Melkunie sluit 9 kaasfabrieken U KUNT ER IEDERE MAAND OPREKENEN. Steun Kamer voor beperkte Postbank Deli Vlucht' in ruilhandel Zuivelindustrie hanteert snoeimes AEG weer winstgevend na ingrijpende sanering Casino Scheveningen Zwitserland weer in lift met horloges BASF kaapt verffabiiek weg voor neus Akzo Proefperiode voor duwvaart met 6 bakken NMB BANK WOENSDAG 15 MEI 1985 ECONOMIE PAGINA 11 WOERDEN (GPD/ANP) - De Westnederlandse zuivelcoöperatie Melkunie Holland in Woerden gaat haar activiteiten concentreren in minder fabrieken. Daarom zal het bedrijf op korte termijn enkele van zijn negen kaasfabrieken sluiten, gaan de con sumptiemelkfabrieken in Velsen en Den Haag dicht en ook de boter- en melkpoederfa- briek De Vooruitgang in Woudenberg. FRANKFORT (DPA) - Het West- duitse elektroconcern AEG, dat in 1982 op het punt stond het grootste bankroet in de geschiedenis van de Bondsrepubliek op zyn naam te brengen, lijkt definitief uit de pro blemen te zijn. Over het afgelopen jaar is, althans over de exploitatie, een winst geboekt van 100 miljoen mark na een winst van veertig mil joen mark in 1983. De schuldenlast getroffen met de schuldeisers het afgelopen jaar kwam daaraan rendabele AEG-Telefunken Nach- eind. Er was toen een regeling richtentechnik (ATN) werd nood- i het concern verminderde van het s ingrijpend gereor- 3,1 miljard mark tot 1,3 miljard ganiseerd. Het aantal werknemers fabrikanten van witgoed Zanker, mark. Dat heeft de voorzitter raad van bestuur, Heinz Duerr, gis teren bekendgemaakt op een pers conferentie. AEG kwam in augus tus 1982 terecht in een zogenoem de akkoordprocedure, vergelijk baar met surséance van betaling in Nederland. Op 18 september van verminderd de 87.000 tot 74.000. Dat was enerzijds het gevolg van ontslagen en anderzijds van de ver koop van belangen. De fabrikant omstreeks Neff en Kueppersbusch werden van de hand gedaan. AEG boekte in 1984 een totaal positief resultaat van ongeveer 630 iljoen mark. Bovenop de ge- amusementselektronica Tele- noemde 100 miljoen mark kwam funken werd overgedaan aan het nog 437 miljoen mark als schade- Franse Thomson concern en een loosstelling voor de overdracht van belang van 51 procent in de zeer ATN en voorts waren er nog ande re bijzondere inkomsten. Het be drag van 630 miljoen mark zal vol ledig worden gebruikt voor ver sterking van de financiële positie. De omzet van AEG is iets gedaald van 11,5 miijard mark in 1983 tot elf miljard mark vorig jaar. Bijna alle sectoren van het con cern waren vorig jaar winstgevend. Het grote zorgenkind blijft de fa brikant van schrijfmachines Olym- pia, waarin AEG een belang van 51 procent heeft. Olympia wist vorig jaar weliswaar de omzet over de hele wereld met zes procent te ver groten tot 1,2 miljard mark, maar dat ging gepaard met een stijging van het verlies van vijftig tot ze ventig miljoen mark. Vragen over een mogelijke verkoop van Olym pia zei Duer „niet met nee te willen antwoorden". De sanering zal dit jaar een verlies van 100 arbeidsplaatsen met zich meebrengen, waarbij de Melkunie gedwongen ontslagen hoopt te ver mijden, aldus drs. C. Timmer, voorzitter van de raad van bestuur, vandaag bij de presentatie xel, drie in de Alblasserwaard, een in het land van Heusden en Altena) te klein om rendabel te kunnen werken. Timmer noemde 1984 voor de Melkunie overigens een bevredi- jaarverslag 1984. Gisteren werd al genci jaar. De totale omzet bedroeg bekend dat ook de zuivelgroep Noord Nederland vier kaasfabrie ken wil sluiten in Dokkum, Don kerbroek en Sint Nicolaasga (Friesland) en Koekange (Dren the). In totaal gaan zo'n 160 ar beidsplaatsen verloren met deze operatie. Als gevolg van de zuivelover- schotten nemen de fabrikanten steeds meer hun toevlucht tot de produktie van kaas, waardoor de prijs onder druk komt te staan. Timmer constateerde dat de diver se fusies van de afgelopen jaren de Melkunie aan steeds brieken hadden geholpen en dat de totale capaciteit nu te groot is. Bo vendien zijn volgens hem vijf af zonderlijke fabrieken (een op Te- 'Braks lichtte veeboeren te gebrekkig voor' DEN HAAG (GPD) - Minister Braks van landbouw heeft de vee houders onvolledig ingelicht over de superheffing op melk. Tot deze conclusie komt de nationale om budsman dr. J.F.Rang naar aanlei ding van een klacht die bij hem was ingdiend door een veehouder uit het Friese Abbega. In juni 1984 zond de minister aan alle veehouders een brief waarin hij hen o.m. inlichtte over de moge lijkheid beroep in te stellen bij het college van beroep voor het be drijfsleven tegen een weigering om een hoeveelheid heffingvrije melk toe te kennen. Volgens de nationale ombuds man bevatte de brief geen informa tie over de mogelijkheid beroep in te stellen indien niet binnen rede lijke tijd op een verzoek tot toeken ning van een hoeveelheid heffing- vrije melk is beslist. Evenmin gaf de brief informatie over de moge lijkheid om een voorlopige uit spraak te vragen in afwachting van een definitieve. „De door de minister verstrekte 'informatie over openstaande be roepsmogelijkheden was daarom onvolledig", aldus dr. Rang. Het feit dat de klager ruim zeven maan den heeft moeten wachten op een beschikking noemt de ombuds man „uit een oogpunt van zorgvul digheid onaanvaardbaar". In 1984 heeft de nationale om budsman 24 klachten over de be schikking superheffing ontvangen en dit jaar tot nu toe 15. Op eigen initiatief is dr. Rang een onderzoek begonnen naar de uitvoering van de beschikking superheffing. bijna 1,9 miljard gulden, iets dan in 1983. Het eigen vermogen groeide met bijna 14 miljoen gul den naar 152 miljoen gulden. Voor de melkveehouders vindt Timmer het behaalde resultaat onvoldoen de, omdat zij hun aanvoer moesten verminderen bij een gelijkblijven de melkprijs. De Melkunie maakt zich zorgen over de moeizame landbouwbe- sprekingen van de EG. Het bedrijf vreest dat 'Brussel' een steeds min- kaa'sf£ ^er waterdichte paraplu voor de boeren zal kunnen zijn. Hierdoor wordt het commerciële beleid van de coöperatie steeds belangrijker om een behoorlijke melkprijs te kunnen betalen. Daarbij komt dat de grote detailhandelsonderne mingen steeds meer de neiging hebben de distributie in eigen be heer te nemen, terwijl de toene mende concurrentie uit het buiten land toeneemt. Noord Nederland Evenals de Melkunie wil ook de directie van Noord Nederland vier fabrieken in sluiten om een betere concurrentiepositie te krijgen. Mo menteel kampt het bedrijf met af- zetproblemen in de kaassector. Bo vendien betaalt het bedrijf een la gere melkprijs aan de aangesloten boeren dan andere noordelijke co öperaties. De produktie wordt overgebracht naar andere kaasfa brieken van de Noord Nederland. Er werken in totaal 3.000 man bij de Noord Nederland, die in 1982 ontstond uit een fusie van de Friko en Domo. Naast de kaasfabrieken heeft het concern produktiebedrij- ven voor consumptiemelk en melkpoeder. Eind 1984 werden reeds bedrij ven in Ruinerwold en Makkinga gesloten. Het vakbonden spreken van een 'koude sanering'. „Wij wis ten dat er plannen voor sluiting van fabrieken waren maar vier be drijven in één keer, dat is een grote klap". aldus CNV-bestuurder Kloosterman. Volgens hem wor den de werknemers in de produk- tiebedrijven het slachtoffer van het slecht functionerende verkoop-ap paraat van de Noord Nederland. Minister Smit-Kroes raadpleegt de handleiding 'doorlopende reisverzekering' van de PTT. De mogelijkheden voor de toekomstige Postbank om op dit gebied met andere banken te concurreren wordt beperkt. (foto anp> DEN HAAG (ANP) - Niet alleen benzine, maar ook veel duurza me gebruiksgoederen zyn in West-Duitsland voordeliger te krijgen dan in Nederland. De prijsverschillen kunnen in som mige gevallen oplopen tot 50 pro cent. Alleen levensmiddelen zijn in Nederland weer goedkoper dan aan de andere kant van de grens. Dat is gebleken uit een onder zoek dat de BEUC (de overkoe pelende Europese consumenten organisatie) in samenwerking met de Consumentenbond heeft ingesteld naar „grensoverschrij dende prijsvergelijking". Voor het onderzoek zijn de de prijzen naast elkaar gelegd die voor ge lijkwaardige artikelen moeten worden betaald in de steden Aken, Luik, Maastricht, Mön- Winkelen over de grens soms zeer voordelig chengladbach en Venlo. België kwam daarbij overigens als het duurste land uit de bus. Compact disc Het rapport meldt dat bijvoor beeld spiegelreflexcameras in Duitsland ruim 100 gulden goed koper zijn dan bij ons. Bij com- pact-diskspelers kan het prijs verschil zelfs oplopen tot 300 gul den, terwijl ook zakrekenmachi- nes en onbespeelde videobander in de Bondsrepubliek stukken voordeliger zijn. Het prijsverschil kan slechts ten dele worden verklaard uit het verschil in btw-tarieven, aldus de Consumentenbond. Nederland rekent 19 procent en Duitsland 14 procent, maar zelfs als dat bui ten beschouwing wordt gelaten zijn de Duitse produkten goed koper. België De bond tekent echter aan dat natuurlijk ook in Duitsland de prijzen tussen verschillende win kels drastisch kunnen verschil len. Volgens de bond is het voor Nederlanders nauwelijks aan trekkelijk om in België te gaan winkelen. Alleen voor suiker, dagverse melk en kleuren- filmpjes loont het de moeite. PvdA laakt concurrentiebeperking ADVERTENTIE Benzineprijs De prijzen van normale- en su- perbenzine en diesel gaan morgen met twee cent omlaag. De meest voorkomende prijzen aan de zelf- tankpompen worden dan 198,00 cent voor superbenzine, 191,00 cent voor gewone benzine en 121,00 cent voor diesel. De prijsve- randeringen zijn het gevolg van de noteringen op de internationale produktenmarkt en de verlaging van de dollarkoers. Detailhandel De geldomzetten in de detailhan del zijn in februari 1985 ten opzich te van dezelfde maand van het voorgaande jaar met 1,9 procent gedaald. Omzetdalingen werden in februari 1985 onder meer geregi streerd voor een aantal branches in de voedings- en genotmiddelen- sector. Voorbeelden van branches in deze sector die hun geldomzet in februari 1985 zagen dalen, zijn de slagers (-7,8 procent), de detailhan del in melk- en zuivelprodukten (- 7,1 procent) en die in aardappelen, groenten en fruit (-5,3 procent). Mulder Mulder (rollend materieel) in Boskoop meent dat zij in 1985 een aanzienlijke omzetstijging zal kun nen boeken, waarbij ook de winst verwachting gunstig is. Door de de laatste jaren sterk verminderde bouwactiviteiten in de wereld is de vervanging en aanschaffing van nieuwe apparatuur steeds uitge steld. Er zijn aanwijzingen dat hier in momenteel een kentering op- treedt.Vorig jaar steeg de omzet van Mulder met 24 procent tot ruim f 22 miljoen. De winst ging met 125 procent omhoog tot f 1,7 miljoen, aldus het jaarverslag. Je ziet ze spelen, hoort ze denken. Ja of nee? Mis, bijna raak, prijs! Spanning en ontspanning tegelijk, Roulette, Black Jack en Baccara. Correcte service, goede beveiliging. Perfect opgeleide) croupiers, inter nationaal publiek. "Wat een sfeer! Elke dag van 2 tot 2. Colbert, stropdas en legitima tie verplicht Entree f 7,50 incl. gratis f 5,- jeton. BIEL (Reuter) - Zwitserlands grootste horlogeconcern, ASUAG- SSIH, is weer terug in de zwarte cijfers. Iets minder dan twee jaar geleden ontkwam het bedrijf aan faillissement door het ingrijpen van de banken die het bedrijf de grootste financiële injectie in de Zwitserse geschiedenis gaven. De maker van Omega, Longines, Rado en de „trendy" plastic horlo ges van het merk Swatch behaalde in 1984 een nettoconcernwinst van 26,5 miljoen Zwitserse frank. In 1983 werd nog een verlies geleden van 173 miljoen frank. De president-directeur van het concern, Pierre Arnold, schreef de ommekeer gisteren toe aan het ver kopen van niet-rendabele bedrijfs onderdelen, het verminderen van personeels- en produktiekosten, het drukken van de organisatie kosten en het bundelen van de pro duktie. Het op de markt brengen van het nieuwe merk Swatch in 1983 wordt ook als oorzaak ge noemd. De omzet steeg matig, van 1,45 miljard frank in 1983 tot 1,58 mil jard frank vorig jaar, ondanks het bijna verdubbelen van de verkoop van het goedkope merk Swatch. Arnold noemde de kosten van fa- briekssluitingen en de liquidatie van onverkochte voorraden als oorzaak van de geringe omzetstij ging. In 1984 zakten deze kosten al en voor dit jaar wordt een nog ver dere kostendaling verwacht. ASUAG-SSIH is na de Japanse bedrijven Seiko en Citizen de der de horlogeproducent ter wereld. DEN HAAG (ANP) - Het plan om de gelddiensten van de PTT in ja nuari te doen opgaan in een Post bank, heeft gisteren in grote lijnen de instemming gekregen van de Tweede Kamer. Over de armslag die de nieuwe bank moet krijgen, bestond echter verschil van me ning tussen PvdA en de regerings fracties CDA en WD. Dat bleek tijdens het eerste debat dat de Ka mer over de Postbank hield met minister Ruding (financiën) en mi nister Smit (verkeer). PvdA-woordvoerder Kombrink stelde dat zijn fractie geen genoe gen neemt met de door het kabinet uitgeklede versie van het negen jaar geleden door de toenmalige PvdA-minister van financiën Dui- senberg ingediende Postbank- voorstel (een door de overheid ge controleerde bank die de concur rentie in het bankwezen diende te bevorderen). Volgens de nieuwste voorstellen is die taak terugge bracht tot die van een normale bank, die bovendien meer beper kingen krijgt op de marktsector. Het CDA steunt die opvattingen, de WD meent dat nog verdere be perkingen nodig zijn. De PvdA wenst juist uitbreiding van de actieradius en nauwere bin ding van de Postbank met de over heid. Komt het kabinet niet tege moet aan die wensen, dan blijft de zaak op de politieke agenda staan en zal de PvdA alsnog actie onder nemen "op een moment waarin er sprake is van andere politieke ver houdingen", zo waarschuwde Kombrink de Kamer. WD-woordvoerder De Beer her haalde nog eens de liberale wens om de Postbank door verkoop van aandelen op de beurs volledig in handen van particulieren te krij gen. De Beer stelt evenwel dat het huidige voorstel wat de WD be treft een tussenstation naar die si tuatie van volledige privatisering is, wat voor de kleine regeringspar tij reden is om haar goedkeuring aan de voorstellen te hechten. CDA en WD willen verder niet dat de toekomstige Postbank reis verzekeringen aan het bedrijfsle ven blijft verkopen. Beide partijen vinden dat dat in strijd is met de afspraken die over het functione ren van de Postbank zijn gemaakt. De Postbank zou, als de bank ver zekeringen gaat verkopen, moge lijk oneerlijke concurrentie met het midden- en kleinbedrijf voe ren. De instelling van de Postbank brengt een belangrijke gevolg met zich mee voor de status van de ruim 11.000 werknemers van Giro en Rijkspostspaarbank. Zij verlie zen hun ambtelijke status, terwijl hun arbeidsvoorwaarden volgens de wetsvoorstellen gaan aansluiten bij de cao voor het bankbedrijf. De LUDWIGSHAFEN (ANP) - Akzo heeft in de strijd om overneming van de Amerikaanse verffabrikant Inmont het onderspit gedolven. Het Westduitse chemische concern BASF maakte gisteren bekend dat het Inmont voor een miljard dollar heeft overgenomen van de moe dermaatschappij United Technolo gies. De overneming zal verlopen via de Amerikaanse dochteronder neming van het Westduitse con cern, BASF America Corporation, en moet nog worden goedgekeurd door de Amerikaanse autoriteiten. Van Akzo was al enige tijd be kend dat het belangstelling had voor Inmont. Vorige week donder dag maakte de topman van BASF, Hans Albers, op zijn jaarlijkse persconferentie bekend dat ook zijn concern geinteresseerd was. Hij wekte toen echter de indruk dat Akzo de belangrijkste gegadig de was en zei dat het Nederlandse concern omstreeks 1,5 miljard mark zou moeten betalen. Akzo liet vorige week in een reactie doorschemeren de uitlatin gen van Albers met een korreltje zout te nemen en te vermoeden dat BASF meer belangstelling had dan het voorgaf. De door het Westduit se concern betaalde prijs van een miljard dollar, meer dan het dub bele van het door Albers genoem de bedrag, lijkt Akzo achteraf ge lijk te geven. Inmont is internationaal een van de belangrijkste producenten van autolakken, drukinkten en harsen. De onderneming boekte vorig jaar een omzet van ruim een miljard dollar en telt 45 vestigingen met in totaal 8.000 werknemers, hoofdza kelijk in de Verenigde Staten en Canada. Akzo heeft bij een poging tot overneming in de VS al eens eerder achter het net gevist. Vorig jaar moest het concern, evenals trouwens BASF, de chemie-divisie van de onderneming Beatrice Foods overlaten aan het Britse ïICI. DEN HAAG (ANP) - Er komt een proefperiode van een jaar met zes- baksduwvaart op de Nederlandse vaarweg van Rotterdam naar Duitsland. CDA en WD zijn van- daag in een uitgebreide Commis- pensioe!Trechten~worden verder sievergadering in de Tweede Ka- akkoord gegaan met e stel van minister Smit-Kroes (ver keer en waterstaat). De PvdA ver klaarde zich tegen de voorgestelde proefperiode. CDA-woord voerder Nijland stel de als voorwaarde dat op een aan tal gevaarlijke punten verkeersbe- geleiding komt. Het CDA vindt ook dat de proef gestopt moet kun- worden als blijkt dat ze te ge- Er zijn al beperkingen MerriUCom- ten f®"2!™ van waterstanden niet meer bij het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds opgebouwd, maar bij een nieuw op te richten Postbank-pensioenfonds. Spaarbankcrisis WASHINGTON (RTR) - Opnieuw is gisteren een bank in de Ameri kaanse staat Maryland, op eigen verzoek, onder staatstoezicht ge- yaarllJk plaatst. Het gaat om Merritt Com- ten aan J mercial Savings and Loan Associa- windsterkte. In de prakijk zal de tion, een snel groeiende spaar kredietinstelling in Baltimore. De autoriteiten in Maryland heb- zesbaksduwvaart in 40 procent van de tijd kunnen worden toegestaan. Met name de Duitse staalindus- ben onmiddellijk bepaald dat We, Rotterdam en de duwvaartre- spaarders per maand maximaal denjen dringen al geruime tijd zesbaksduwvaart Eenzelfde maatregel naail i*e huidige vierbaksduw- maandag al genomen bij Old vaart- De particuliere binnenvaart duizend dollar per rekening mogen °P invoering opvragen h' Court Savings and Loan Associa tion, nadat vorige week een storm loop op deze bank ontstond. veiligheidsredenen tegen en een aantal milieuorganisaties vanwege ernstige aantasting van de oevers. ADVERTENTIE Vaste Termijn Spaarrekening met maandrente. Vanaf f 10.000,-, 5 jaar vast. ROTTERDAM (ANP) - Deli-Maatschappij (interna- zjet dit jaar wel bevredigend blijven. Veel zal echter tionale handel in onder meer koffie, thee, tabak hout afhangen van de verbetering van de (verlieslijdende) en rubber) is ervaring aan het opdoen met ruilhandel, houtzaken. De structurele overcapaciteit in de Neder- De traditionele handel met geld is in'veel landen door landse houthandel blijft de markt beinvloeden. een slechte deviezenpositie steeds moeilijker gewor- Houthandel William Pont zit nog altijd in de maag den. Het gaat thans om landen in het Oostblok en om met de projectontwikkeling. Directeur Geleynse zei Arabische landen. Het kan op een zeker moment no- gisteren by de presentatie van het jaarverslag dat de dig zijn olie, tabak of thee als betaling te gaan accepte- Zaandamse houthandel het verlies van 8,6 miljoen ren, aldus president-directeur mr. Laverge bij de pre- daaraan te wijten is. Zonder projectontwikkeling zou sentatie van het jaarverslag. het bedrijfsresultaat op ongeveer nul zijn terecht ge- Deli (bijna 6000 werknemers) heeft een goed 1984 komen. Het belangrijkste deel van de projectontwik- achter de rug. De netto omzet steeg van 1,8 naar 2,3 keling zit in Maleisië, waar Pont gronden bezit die in- miljard gulden en het netto resultaat ging van 6,7 mil- dertijd voor ongeveer 67,5 miljoen gulden zijn ge- joen naar 11,3 miljoen. De resultaten van de tabaksza- kocht. Er zijn serieuze onderhandelingen gaande over ken en de produktenhandel zullen zoals het er nu uit- verkoop. Wilt u iedere maand wat extra inkomen hebben als aanvullingopbijv.uwpensioen? Zet dan ten minste f10.000,-van uw spaar geld 1,3 of 5 jaar vast. Zorgen wij dat u maandelijks betaald wordt. Een hoge,vas - te rente gedurende de hele afgesproken tijd. Zodat u weet waar u aan toe bent. Praat er eens over bij een NMB kantoor. DE NMB DENKT MET U MEE. Speciaal geslagen bevrijdings penning in een fraai, donkerblauw etui. Als u nü zo'n spaarrekening opent bij de NMB. Tot en met 31 mei 1985.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11