LEIDSCH DAGBLAD ElFT Rellen rondom pausbezoek lekkr/nahrffes SPINAZIE EN RUNDERTARTAAR Nog meer stakingen in bouw ^drukkerij Lauwe ontvangst voor Johannes Paulus II deltabach Cruiseschip zinkt Rijksambtenaren: 12 dagen korter werken RAMP DOOR ROOKBOM PAUSBEZOEK 100 gr 2,49 DEVLEESCHMEESTERS MAANDAG 13 MEI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37702 UTRECHT (ANP) - De staking in de bouw is vandaag haar tweede week ingegaan met opnieuw uit breidingen. Vanochtend meldde bestuurder Jaap van der Linden van de Bouw- en Houtbond FNV 7.050 stakers. Vrijdag staakten er al 5.900 bouwvakkers. "Wij zijn de uitbreiding die we vorige week hebben aangekondigd aan het waar maken" aldus Van der Lin den. Bij de 32 bouwwerken die van daag als gevolg van de acties stil, kwamen te liggen zijn onder meer' een ziekenhuis en een brandweer kazerne in Amsterdam, een NS- werkplaats in Haarlem, woning bouwprojecten in Groningen en Leeuwarden en een chipsfabriek van Philips in Eindhoven. De FNV-bond stelde vanochtend vast dat op verreweg de meeste bouwplaatsen waar wordt ge staakt, de bestuurders van de Hout- en bouwbond CNV hun le den ook tot staken hebben opge roepen. Op enkele punten zou de CNV-bond, die vrijdag stakingen aankondigde, eigen acties zijn be gonnen. De bond besloot in actie te komen nadat de rechter in kort ge ding bepaald had dat de bouw werkgevers niet verplicht zijn apart met de CNV-bond te onder handelen. Roofoverval op houder van restaurant in Keukenhof (Van een onzer verslaggevers? LISSE - De 54-jarige horecahou- der van het Koningin Beatrixpavil- joen in de Keukenhof in Lisse is gisteravond beroofd van een ak- tentas met 20.000 gulden. Onder weg van het restaurant naar het hoofdkantoor om de dagopbrengst af te geven, spoten twee jongens plots gas in het gezicht van de man waardoor hij bedwelmd raakte. De dieven gingen er lopend vandoor. Het tweetal Beenhakker- Michels wikt en weegt nog... Ondanks de noodzaak om morgenavond Hongarije, lijkt bij het trainersduo van het oranje team de angst om te verliezen nog groter. (foto ANP) PAGINA 11 LEIDSCH DAGBLAD 22 PAGINA'S Voor Lugdunum viel gisteren het doek. Het Zaanse ZFC beze gelde met een 6-0 overwinning het lot van de Leidse zondag- eersteklasser. Roodenburg heeft na de 0-4 ne derlaag tegen Aalsmeer nog slechts een minieme kans op prolongatie van het eersteklas serschap. PAGINA 13 Meerburg zit ondanks de winst van gisteren diep in de zorgen. Bij ASC daarentegen volop op timisme. Trainer Jan Bekkering is heel definitief: 'ASC hoort in de vierde klas thuis'. PAGINA 14 Ook RCL heeft nog een kansje op lijfsbehoud. De Leiderdorpse zaterdageersteklasser verraste in Katwijk met 1-2 overwinning op Quick Boys. Noordwijk is ondanks een zege op NSW vrijwel uitgeschakeld PAGINA 15 De korfballers van De Danaïden hebben nog slechts een theoreti sche kans op het kampioen schap in de eerste klasse. Zuiderkwartier bewees de stad genoot een slechte dienst door De Danaïden een puntendeling at te dwingen. PAGINA 17 de Haagse Houtrusthallen UTRECHT (GPD/ANP) - Hevige rellen en opstootjes in Utrecht hebben gisteren geen verstoring kunnen bren gen in het tot vanmiddag nog steeds gladjes verlopen bezoek van paus Johannes Paulus II aan ons land. Wel viel de publieke belangstelling voor het pausbezoek zwaar tegen. Alleen gisteren in de Irenehal te Utrecht en vanochtend in de Haagse Houtrusthallen was er veel pu bliek dat luisterde naar de toespraken van de paus. Paus Johannes Paulus II gehandicapten. Zowel in Eindhoven als in Den Bosch en Utrecht riep de paus zijn volgelingen in ons land op tot ge hoorzaamheid en trouw aan de kerk van Rome. Over het algemeen was de ontvangst lauw en adem den de eerste reacties een sfeer van teleurstelling. Bij de rellen in Utrecht schoot de politie eenmaal gericht met het pi stool, loste enkele waarschuwings schoten en voerde diverse charges uit, waarbij over en weer rake klap pen vielen. Er werden 19 mensen aangehouden. Vanochtend pakte de Haagse politie twee jongens op wegens het gooien van een rook- bommetje in de richting van de pausmobiel. Bij de rellen van gisteren zou één levensgevaarlijk gewonde zijn ge vallen, maar dat bericht kon van ochtend niet door de politie wor den bevestigd. Er raakten in elk ge val tientallen mensen gewond, on der wie drie ME'ers. De extra treinen die de NS in het weekeinde hadden ingezet, bleven Tegen brug gebotst op Rhone UnUAIxtnlJ g->i i l 1241 Oranjelaan 37 JL 071-899241 Oranjelaan 37 Zoeterwoude-Rijndijk >lC?rtiiden r o«|,%7_pi hp's een voor ROTTERDAM (ANP) - Het Neder landse cruiseschip „Cornelis W. Kroes" dat sinds twee maanden tochten maakt op de rivier de Rho ne in Frankrijk, is de afgelopen nacht bij La Voulte, in de Ardèche, gers van de rederij en verzeke- rings-deskundigen zijn naar Zuid- Frankrijk gereisd voor onderzoek. Het schip was op weg naar Arles groep van 140 Nederlandse gezonken. Het schip was gister- toeristen aan boord te middag in aanvaring gekomen met een pijler van een brug. Op het moment van de aanvaring waren er geen passagiers aan boord. De bemanning kon het lek geslagen schip verlaten voor het langzaam zonk. Vertegenwoordi- Peuter overleeft val van 10 meter (Van een onzer verslaggevers) VOORSCHOTEN - Een 1-jarig meisje uit Voorschoten is gistermor gen van twee hoog op straat gevallen en heeft hierbij een hersen schudding opgelopen. Haar hersenen zijn door de val niet beschadigd en ze heeft niets gebroken. Het bleef bij blauwe plekken en een blauw oog. Aldus het Academisch Ziekenhuis Leiden, waar het meisje sinds het ongeval verblijft. De Voorschotense, die binnenkort twee wordt, was via de bank uit het openstaande raam van de woonkamer geklommen, dat zich ongeveer tien meter boven de straat bevindt. DEN HAAG (GPD) - Een arbeids duurverkorting van 12 dagen per jaar voor ambtenaren is wenselijk. Dat vindt de advies- en arbitrage- Perioden met zon Eerst veel bewolking en enkele regen- of onweersbuien. Overdag perioden met zon en vrijwel overal droog. Mini mumtemperatuur 11 graden, maxi mumtemperatuur circa 20, aan zee on geveer 14 graden. In de nacht weinig 14 mei 1985 Zon op: 05.48 uur, zon onder: 21.26 uur. Maan op: 04.26 uur, maan onder: 15.32 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 00.17 en 12.51 uur, laagwater 08.07 en e, onder voorzitterschap van prof. dr. W. Albeda, in een uit spraak over een geschil tussen de centrales van overheidspersoneel en minister Rietkerk (binnenland se zaken) hebben. De overheid neemt over het alge meen deze zwaarwegende advie zen over. Aanstaande woensdag wordt het advies besproken in het overleg tussen Rietkerk en de ambtenarenbonden. Rietkerk meende dat het akkoord 11,5 dag korter werken inhield. De vakbe weging vond dat 13 dagen moest worden aangehouden. De uitspraak wordt mede ge grond op het feit dat elders op rijks- en gemeentelijk niveau al overeenstemming over 12 dagen werd bereikt. Dat gebeurde onder meer in het overleg voor gemeente ambtenaren en voor de PTT. De bewindsman wilde destijds al akkoord gaan met een atv van 12 dagen. Maar dan zou de halve ver lofdag moeten vervallen die rijks ambtenaren krijgen voor hun ver jaardag. De commissie constateert dat die halve dag voor een belang rijk deel van het overheidsperso neel niet bestaat. 6-daagse reis. Na door de rede rij in kennis te zijn gesteld is de groep niet uit Zwitserland vertrok ken naar Arles. De rederij ver wacht een moeilijke berging om dat faciliteiten als drijvende bok ken en duikers op de Rhóne nau welijks aanwezig zijn. Militairen stelen dure verrekijkers ARNHEM (ANP) - De koninklijke marechaussee heeft in Arnhem drie dienstplichtige militairen aan gehouden, die ervan worden ver dacht zes zogenoemde beeldhel- derheidsversterkers te hebben ge stolen. De uiterst gevoelige verre kijkers kosten 38.000 gulden per stuk. De militairen hadden de kijkers gestolen uit een bevoorradingsge bouw op het terrein van de Oranje kazerne in Arnhem met het doel ze te verkopen. De diefstal kwam aan het licht toen een wacht glasscherven bij het bevoorradingsgebouw zag lig gen. Kort daarop werd het drietal aangehouden. Twee wegens dief stal en inbraak een wegens mede plichtigheid. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Spinazie, 1 OC kilo Rundertartaar, C QQ 500 gram s 738 O.^/O 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. nagenoeg ongebruikt. Dat gold ook voor de speciale parkeervoor zieningen die waren ingericht voor duizenden voertuigen. Bovendien gaapten langs de routes overal lege plekken. De paus oogstte alom waarde ring met zijn alleszins redelijk uit gesproken Nederlands. Maar te leurstelling overheerste in de reac ties op de door hem verkondigde boodschap. De voorzitter van de (progressieve) Mariënburggroep miste 'een visie op de toekomst'. De secretaris van de Vereniging van Pastoraal Werkenden meende dat de paus wel had opgeroepen naar de bisschoppen te luisteren, maar verzuimd had erop te wijzen dat „de bisschoppen ook naar ons moeten luisteren". Algemeen werd de ontvangst die de kerkvorst in ons land ten deel viel, gezien als de koelste hem op zijn talrijke buitenlandse reizen be reid. De rellen werden door buiten landse waarnemers als schokkend ervaren. De Nederlandse minister Rietkerk (binnenlandse zaken) sprak gisteren van 'een uiting van onverdraagzaamheid'. De paus woonde vanmiddag - op de derde dag van zijn verblijf het Haagse Vredespaleis. Hij ver klaarde bij die gelegenheid dat het apartheidssysteem een 'verwerpe lijk model' is voor de verhouding tussen mensen of rassen. Tijdens een eucharistieviering voor ruim 2.500 zieken en gehandi capten in de Haagse Houtrusthal len prees de paus vanochtend de lichamelijke en geestelijke gezond heidszorg in Nederland, die vol gens hem in vergelijking met het buitenland op zeer hoog niveau staat Na de eucharistieviering werd de paus ontvangen in het Catshuis door leden van het kabinet, onder wie premier Lubbers. Opmerkelijk was gisteravond de aanwezigheid van de ambassadeur van Israël, J. Nechustan, bij de ont vangst van de in Den Haag geac crediteerde ambassadeurs door de paus. Oorspronkelijk zou de paus een gesprek hebben met vertegen woordigers van de joodse gemeen schap in Nederland, maar dat ge sprek ging niet door omdat het Va- ticaan weigert de staat Israël te er kennen en omdat de paus niet open wilde praten over de houding van het Vaticaan in de oorlog. (Zie verder pagina 5,9 en 10) Bij zijn eerste bezoek aan ons land is paus Johannes Paulus II een tamelijk koele ontvangst ten deel gevallen. De Ne derlandse kerkprovincie is ten diep ste verdeeld en het zal de paus niet meevallen om bij zijn bezoek tot een echte dialoog te komen met allen die zich katholiek noemen. De opkomst van het vrome publiek valt gewoon bar tegen, vele katholieken voelen zich kennelijk dermate teleurgesteld en onzeker, dat zij liever geen leven de getuige zijn van het bezoek van hun paus. De oproep in de Brabantse parochies, gisteren gedaan, om toch vooral in groten getale naar het vlieg veld Beek te komen, moet het af scheid van Johannes Paulus een heel wat grootser aanzien geven. Een dergelijke ontwikkeling tekent de problemen in de rooms-katholieke kerk, die zo sterk hiërarchisch vanuit Rome wordt bestuurd. Ondanks al zijn beminnelijkheid en zijn bijzonder geslaagde poging om onze taal te spreken, laat de paus er geen misver stand over bestaan hoe de kerk ge leid dient te worden. Op oprechte kritiek, gevoed door een grote bekommernis om het lot van de kerk, komt geen directe reactie. Van een echte ontmoeting en de daarbij behorende dialoog is op dit moment dan ook geen sprake. Ook de opmer kelijke actie van mevrouw Wasser die uit eigener beweging en in kort be stek enkele kernpunten van kritiek naar voren bracht, kreeg geen weer woord. Binnen het kader van het be zoek zoals dat is georganiseerd, kan er trouwens nauwelijks sprake zijn van een uitgebreide, laat staan een diepgaande gedachtenwisseling. Maar het valt evenmin te verwachten dat dergelijke kritiek de paus snel op andere, en nieuwere, gedachten zal brengen. Het valt overigens te be treuren dat met name aartsbisschop Simonis zo krampachtig heeft gepro beerd om elk afwijkend geluid niet tot de paus te laten doordringen. Elke uiting van Rooms triomfalisme zou deze dagen trouwens ronduit misstaan, omdat de kerk zich in een diepe crisis bevindt. Dat zullen ook de gelovigen beseffen die het bezoek van de paus en/aren als een hoogte punt in hun persoonlijke, religieuze leven. Met een diepe ernst en vanuit een onwrikbare overtuiging houdt de paus de Nederlandse gelovigen voor vol gens welke waarheid en welke waar den zij dienen te leven. Dat is alle maal niet erg verrassend. Dat mag men verwachten van de roomskatho- lieke kerkvorst. Maar in de praktische uitwerking zitten misschien toch nieu we mogelijkheden, zoals ten aanzien van de pastorale werkers en werk sters. De woorden van de paus over dit onderwerp, en zijn impliciete er- kennning van deze leken-arbeiders in Gods wijngaard, zullen bijvoorbeeld hard aankomen bij de bisschop van Roermond die zich scherp heeft ge kant tegen deze leken in de kerk. Het is een lichtpuntje in een neer gang die de katholieken, van welke soort ook, zorgen zal baren. Of de dialoog in de Nederlandse kerkpro vincie na dit bezoek een nieuwe im puls zal krijgen, is nog maar de vraag. De paus vermag veel, maar de kloof in katholiek Nederland is wel heel breed en diep. Haarlemmerstraat 37, Leiden 071-122050 BRADFORD - Een rookbom die op de hoofdtribune werd gegooid is vermoedelijk de oorzaak van de ramp die zich 'zaterdag in zeer korte tijd in het voetbalstadion in het Britse Bradford voltrok. Vol gens de laatste berichten van van ochtend kostte de immense brand aan zeker 52 mensen het leven. Vermoedelijk zal het dodental nog flink stijgen. Zeker twintig gewonden verkeren nog in levens gevaar en een aantal personen staat nog als vermist geregi streerd. Getuigen zagen hoe een rookbom op de houten tribune te recht kwam. Het vuur greep zeer snel om zich heen. Het was de grootste brand die zich ooit in een Brits voetbalstadion heeft voor gedaan. (zie ook pagina 11) (foto AP) Fijn Gekruide Varkensrollade kilo 9,98 Originele Haasfiletrollade Naar Uw Wens Gekruid kilo 13,98 Gemarineerde Shaslick 100 gr 1,79 Gemarineerde Haasfiletlapjes 500 gr 6,98 Gemarineerde Braadworstjes 50C gr 3,98 Gemarineerde Karbonaadjes 500 gr 4,98 Gegrilde Runderrosbief PROEF VAN HUN BEKWAAMHEID Leiden: 5 Meiplein, Korèvaerstraat, Codi Levendaal.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1