Felle aanval op stijgende benzineprijs Compudata stort zich in onderwijs 'FNV intimideert werkwilligen' RENTEVERLAGING. Centraal Beheer komt met polis tegen pensioenbreuk WAAROM AKTIES leidse spaarbank 5 C onsiimentenbonden IS DIT AKTIES WAARD NEE TOCH DE MCHT BIJ HUIS BANK WOENSDAG 8 MEI 1985 DEN HAAG (ANP) - De consumentenorganisaties hebben de aanval geopend op de grote benzinemaatschappijen, zoals Shell en Esso. Directe aanleiding is de stijging van de benzineprijs, die vandaag voor het eerste de grens van twee gulden (voor een liter super) heeft overschreden. Konsumenten Kontakt roept op tot een boycot van de benzinepom pen van de grote merken en de Consumentenbond dringt er bij minister Van Aardenne van econo mische zaken op aan in te grijpen in de prijsvorming van benzine. Dit hebben beide organisaties dinsdagavond laten weten. Konsumenten Kontakt heeft een televisiespotje gemaakt waarin de consument er op wordt gewezen dat benzine van een vrije of „witte" pomp net zo goed maar goedkoper is. Volgens woordvoerder B. Donia is dat de enige manier waarop een consument wat tegen de prijzen kan doen. Konsumenten Kontakt heeft aangekondigd nog voor de Stookolie zal prijs aardgas blijven bepalen ROTTERDAM (ANP) - De Gasunie zal de prijs van aardgas voor de in dustrie ook in de toekomst laten af hangen van de stookolieprijs. De Westeuropese stookoliemarkt is nog zo omvangrijk, dat deze brand stof het naastgelegen alternatief voor aardgas blijft. Dat zei Gasunie-hoofddirecteur drs. A.H.P. Grotens gisteren tij dens een symposium over indus trie en aardgas in Rotterdam. De bijeenkomst werd georganiseerd door de grote stroomverbruikers in de Nederlandse industrie, die sa menwerken in de SIGE. Voorzitter ir. E.A. de Wit van deze organisatie (tevens directeur van grootverbrui ker Akzo Zout Chemie) conclu deerde dat aardgas in Nederland juist te duur is als de stookoliekop peling voor grote industriële afne mers gehandhaafd blijft, maar Gro tens hield vast aan de stookolie koppeling en bepleitte een blijven de oplossing voor de prijsverschil len voor industriestroom tussen Nederland en de omringende lan den. Tot dat zover is sluit hij een ver lenging in afgezwakte vorm van de tijdelijke regeling niet uit. De Gas unie levert tot 1987 goedkoper aardgas aan de elektriciteitscentra les, die dit voordeel aan de indus trie doorgeven. De stroomprijs is daardoor vrijwel concurrerend met die in het buitenland. zomer met een speciale uitgave van het blad Koopkracht te komen met namen en adressen van „wit te" pompen. Volgens de Consumentenbond mogen geen verdere prijsverhogin gen worden toegestaan, in afwach ting van een grondig onderzoek naar de achtergronden van de prijsverhogingen van de laatste tijd. Beide organisaties zetten gro te vraagtekens bij de argumenten die de oliemaatschappijen voor de laatste verhoging aanvoeren. De koersontwikkeling van de dollar, die de laatste weken zeer wisselval lig is geweest, levert op zichzelf geen voldoende motief op, aldus de Consumentenbond. De prijsontwikkeling op de Rot terdamse vrije markt is zo langza merhand niet meer acceptabel als basis voor de Nederlandse benzi neprijs, omdat op die vrije markt nu minder dan vijf procent van het totale olie-aanbod omgaat en er in Rotterdam sprake is van uiterst speculatieve prijsbewegingen, zo meent de Consumentenbond. De toegenomen vraag naar oliepro- dukten uit de Verenigde Staten is als argument eveneens onvoldoen de, omdat volgens de bond het sterke vermoeden bestaat dat deze vraag gemanipuleerd is. Uit een recent onderzoek van de Consumentenbond naar de Neder landse prijzen van autobrandstof fen blijkt dat die prijzen plaatselijk enorm verschillen. Dit onderzoek, uitgevoerd door plaatselijke werk groepen van de bond, toont aan dat in dezelfde plaats het verschil tus sen de goedkoopste en de duurste benzine gemakkelijk meer dan 15 cent per liter bedraagt. Bij een prijspeiling in elf gemeenten no teerde de Consumentenbond een verschil tussen de goedkoopste en de duurste liter superbenzine van 19 cent en gewone benzine van 18 cent. Volgens Konsumenten Kon takt ligt het gemiddelde prijsver schil tussen de vrije pompen en de pompen van de grote merken op 3 cent. Een woordvoerder van het mi nisterie van economische zaken liet weten dat minister Van Aar denne niet van plan is in te grijpen. Ook als er een prijsbeschikking zou zijn zou de prijs van benzine net zo hoog zijn omdat die wordt bepaald door de relatie tussen de dollar en de notering van benzine op de vrije markt, aldus de woord voerder. 'Inhaalactie' met IBM en Philips r een liter super: volgens de Consumentenbond UTRECHT (ANP) - Nu het bier concern Heineken vanwege de nieuwe flesjes toch de circa tien miljoen kratten moet vervangen, doet zich een goede gelegenheid voor deze niet meer fel geel en rood te kleuren, maar grijs te la ten. Het geel en rood kleuren van de nieuwe kratten vergt naar schatting 50.000 tot 200.000 kilo cadmium, een voor het milieu schadelijk zwaar metaal. Dit schrijven de Consumentenbond, Konsumenten Kontakt, de Ver eniging Milieudefensie, de Ne derlandse Vereniging van Huis- en Natuur en Milieu in 'Bierkratjes niet langer rood kleuren' Het concern heeft in reactie op een eerder verzoek om de krat ten grijs te kleuren afwijzend ge reageerd. Vanwege de schade die kan ontstaan door het cadmium, vragen de organisaties Heineken zich nogmaals te beraden. Het grijs laten van de kratten is niet alleen beter voor het milieu, maar is ook goedkoper. „Het ge bruik van gele en rode cad- miumkleurstoffen vanuit een oogpunt van produktherken- baarheid achten wij voor de con sument niet van een dusdanig belang, dat daarvoor de kostprijs moet worden verhoogd en met tertijd het milieu moet worden belast met een aanzienlijke hoe veelheid cadmium", aldus de briefschrijvers. AMSTERDAM (ANP) - De fabri kant van microcomputers Compu data, waarvan de aandelen vorig jaar op de Amsterdamse parallel- markt zijn geintroduceerd, zit boordevol plannen en verwacht voor dit jaar omzet- en winststij gingen die in de orde van grootte van 1984 liggen. Toen steeg de om zet met bijna de helft tot f 35,2 mil joen en verdubbelde de nettowinst bijna tot f 2 miljoen. In een toelichting op het eerste openbare jaarverslag maakte direc teur R.J.Romein dinsdag bekend dat dezer dagen een intentieverkla ring is ondertekend tussen IBM, Philips en Compudata enerzijds en het ministerie van onderwijs an derzijds om samen de achterstand op het gebied van informaticakun- de in Nederland in te halen. Het gaat om een project om computers en programmatuur te leveren voor 2250 scholen. Ook de nascholing van docenten zal hierbij worden betrokken. De directie van Compudata zei dat de drie bedrijven zich bereid hebben verklaard apparatuur en programmatuur gratis ter beschik king te stellen. Gewerkt wordt aan de oprichting van een stichting die andere ondernemingen in Neder- tenland. Voorlopig is er voldoende geld voor deze expansie. Voor eind 1987, (de datum waarop de omwis selingstermijn van de warrants sluit), is daarom geen aandelene missie te verwachten. Compudata is druk bezig een groot dealernet op te zetten. Deze zogenoemde lasso's (local area sa- les and support organization) zul len begin juni in Duitsland van start gaan en zich vervolgens over geheel West-Europa uitbreiden. Buiten Europa is Compudata al ac tief in onder meer Singapore, Ma leisië, Indonesië en Ivoorkust. Het totale personeelsbestand (eind vo rig jaar 92) kan dit jaar met onge veer 15 procent stijgen, aldus Het- zenauer. Philips ziet winstbij dr age VS afnemen EINDHOVEN (ANP) - Door een plotseling sterk gewijzigde situatie ulu«c cu xxx °P het gebied van geïntegreerde land zal vragen bij te dragen in de schakelingen in de VS heeft Phi- APELDOORN (ANP) - Er bestaat heid de pensioenrechten niet nog te weinig aandacht probleem van pensioenverlies door langdurige werkloosheid. gepast aan de geldontwaarding. Dit schrijft het bestuur van Cen traal Beheer in zijn jaarverslag Daarbij worden werknemers niet over 1984. De verzekeringsmaat- alleen geconfronteerd met schappij komt als bijdrage voor de komstendaling bij ontslag, maar oplossing van het probleem moeten ze in de huidige omstan- pensioenbreuk met een nieuwe digheden ook nog eens rekening pensioenverzekeringsvorm. Er is houden met een onvolledig pen sioen op 65-jarige leeftijd. Boven dien worden tijdens de werkloos- Dollar daalt AMSTERDAM (ANP) - Op de flin ke koersstijging van de dollar in de afgelopen dagen is gisteren een scherpe reactie gekomen. Op de Amsterdamse wisselmarkt is de koers van de Amerikaanse munt eenheid met ongeveer zeven cent gedaald tot ongeveer 3,60 gulden, ruim zes cent lager dan de 3,67 gul den van maandag. De banken heb ben hun tarieven voor particulie ren met vijf cent verlaagd tot 3,67 gulden bij verkoop van dollars en 3,55 bij aankoop. Valutahandela ren in Frankfort spraken van een technische reactie op de koersstij ging van bijna zestien pfennig in de afgelopen drie handelsdagen. daarbij onder meer sprake van een duidelijke uitsplitsing van het spaarde bedrag voor de oude c dat steeds ook groeit met stortingen en overrenteuitkerin- gen. Dit laatste blijft ook doorgaan na beëindiging van de dienstbe trekking en bij invaliditeit. Pensioenbreuk ontstaat bij ver andering van werkgever (pen sioenfonds). De tot dan opgebouw de pensioenrechten worden dan vaak bevroren, terwijl ze normaal gesproken de inflatie en de loop baan van de betrokkene blijven volgen. Voor langdurig werklozen acht Centraal Beheer wettelijke maatregelen overigens op zijn plaats. Men behoeft volgens CB geen aanhanger van overheidsin grijpen te zijn om de redelijkheid daarvan op vrijwillige basis niet haalbaar blijkt. Centraal Beheer heeft een zeer bevredigend 1984 achter de rug. Het nettoresultaat steeg van 56 mil joen naar 96 miljoen gulden. Een zwak punt was Automatisering, waar een verlies optrad van f 6,5 miljoen. In een toelichting op het jaarverslag zei bestuursvoorzitter Boreel te verwachten, dat Automa tisering in 1985 weer tot de winst zal bijdragen. kosten. Copmpudata wilde niet bps bet hoge winstniveau zeggen welk bedrag met dit project eerste kwartaal van 1984 ,T is gemoeid, maar een woordvoer- der van Philips zei desgevraagd dat het om meer dan f 100 miljoen - ino_ gaat. Overigens zal het project pas j°enuSulden. Voor ^^el^l985 ver in augustus 1986 van start gaan. Verder heeft Compudata eind vorig jaar opdracht ontvangen om hoger beroepsonderwijs te beleve- ren, terwijl enkele dagen geleden de definitieve opdracht werd ont vangen meao- en mmo-opleidin- gen van apparatuur te voorzien. Met die laatste order is een bedrag van circa f 3 miljoen gemoeid. De onderneming is verder bezig met een aantal nieuwe produkten die in de komende maanden tegen sterk concurrerende prijzen op de markt zullen worden gebracht. Volgens directeur F. Hetzenauer is de basis gelegd voor een fikse groei van het bedrijf in binnen- en bui- Van Ommeren zoekt groei niet meer in scheepvaart AMSTERDAM (ANP) - Het Rotter- krompen, hoewel in de afgelopen damse scheepvaart-en opslagbe- jaren al een aantal conventionele drijf Van Ommeren wil in de ko mende vier tot vijf jaar 250 miljoen gulden investeren in expeditie (luchtvracht, cargadoorsactivitei ten) en handel. Deze tot nu toe be trekkelijk geringe activiteiten zul len de komende jaren meer dan voorheen het gezicht gaan bepalen van Van Ommeren, zo zei be stuursvoorzitter ir W.H. Brouwer gisteren in een toelichting op het regeling jaarverslag over 1984. Op het ogenblik zijn scheepvaart en tankopslag de belangrijkste sec toren. Het is niet de bedoeling dat de scheepvaartsector wordt inge- schepen is afgestoten, maar dat transport (waarmee alle transport activiteiten buiten de scheepvaart word,en bedoeld) en handel gelei delijk zullen groeien. Deze ombuiging in de activitei ten vindt haar oorsprong in het te lage rendement. Zoals eerder be kend werd boekte Van Ommeren vorig jaar een nettowinst van 27,3 miljoen gulden. Gemeten naar het eigen vermogen van ruim 600 mil joen is dit rendement te laag, aldus Brouwer. het de eer- dit jaar niet kunnen bereiken. De nettowinst daalde van 282 miljoen tot 260 mil joen gulden. Voor heel 1985 ver wacht het bestuur een met 7 pro cent gestegen omzetvolume ten opzichte van 1984. De mate van verbetering van de resultaten zal sterk afhankelijk zijn van de gang van zaken in de VS. Gezien de afname van de economi sche ontwikkeling aldaar stemt het resultaat Philips niettemin tot te vredenheid. Het volume van de omzet nam met 7 procent toe. In guldens steeg de omzet met 14 pro cent van ruim 12 miljard tot ruim 13,6 miljard gulden. Overeenkom stig de verwachtingen was de volu megroei in de VS lager dan in het eerste kwartaal van 1984. Vooral de groei bij lichtprodukten ën elektro nische onderdelen werd vertraagd. Buiten de VS werden op het ge bied van geïntegreerde schakelin gen, halfgeleiders en dergelijke wel aanzienlijke omzetstijgingen geboekt. De omzetstijging bij huis houdelijke apparaten werd nog gunstig beïnvloed doordat Bau- knecht in de cijfers werd opgeno- men.In de professionele sector zijn gunstige omzetten behaald op het gebied van medische systemen en analytische en elektronische meet apparatuur, alsmede bij bankter- minals en zelfbedieningsappara- tuur voor het verrichten van geld handelingen. Bij de consumente nelektronica deden zich belangrij ke omzetstijgingen voor bij com pact disc, videorecorders, radio- recorders en hifi-apparatuur. De omzet in kleuren-tv's ondervond de invloed van de vooral in Europa stagnerende markt. ADVERTENTIE Ook Leiden getroffen door stakingen in bouw Staking Zweden Er is na vijf dagen overleg nog geen oplossing in zicht van de sta king van 20.000 Zweedse ambtena ren bij de luchtverkeersleiding, douane, posterijen en enkele ande re openbare diensten en instellin gen. De ambtenaren eisen een loonsverhoging van 3,1 procent, die de werknemers in de particu liere sector eind vorig jaar al kre gen. Het laatste bod van de over heidswerkgevers gaat niet verder 2 procent met ingang van volgend jaar. Door de arbeidsonrust is de export gehalveerd en de import met tweederde teruggebracht. Bruggenbank Het raadgevend ingenieursbu reau DHV in Amersfoort gaat bin nenkort vraag en aanbod op het ge bied van bruggen onderbrengen in een bruggenbank. DHV wil daar mee een bijdrage leveren aan het hergebruik van bruggen, die nu vaak worden gesloopt als ze over compleet zijn, terwijl ze elders in Nederland nog een zinvolle be stemming hadden kunnen krijgen. Het gaat DHV om vaste en beweeg bare bruggen, die demontabel en geschikt voor hergebruik zijn. Functieverbetering Werkgevers die de functie of het functioneren van werknemers aan merkelijk verbeteren, waardoor 'het werk minder eentonig wordt, kunnen per werknemer 12.500 gul den subsidie krijgen van staatsse cretaris Kappeyne van de Coppello van sociale zaken en werkgelegen heid. Voor de subsidieregeling functieverbetering, die gisteren door het ministerie is gepubli ceerd, is drie miljoen gulden be schikbaar. Per project wordt maxi maal een kwart miljoen gulden ge subsidieerd, terwijl de maximale bijdrage per werkgever een half miljoen I LEIDEN/WOERDEN - De stakin gen in de bouw zijn vanochtend verder uitgebreid met acties bij een tiental kleinere projecten. Hierdoor wordt nu bij in totaal 119 bouwprojecten, verspreid over het hele land, door een deel van of de hele bouwploeg gestaakt, aldus de Bouwbond FNV. Vanochtend begonnen stakings acties bij projecten in onder andere Bolsward, Goes, Haarlem, Zaan dam en Ommen. In totaal 300 bouwvakkers door de Bouwbond op projecten in deze plaatsen als nieuwe stakers geregistreerd. Het totale aantal stakers is daarmee ge groeid tot ongeveer 4.200, aldus de Bouwbond FNV. In Leiden liggen volgens secreta ris M.J. Groen alle bouwwerk zaamheden in de Stevenshofpol- WERKGEVERS IN DE BOUW ZEGGEN IMMERS JA TEGEN: ZIEKENGELD: blijft M»9*vuld tot too notto. LONEN: 8 "k vokantloloo»lo9 op «vorfcolljlt ««fdtond toon bij oorlof, oorotoorlot on korto oorzulmon blijft do ultkorlng golljk oon loon MJ «oorkon DUS: ARBEIDSDUUR: S o.tro «rij. d.gon rond Korotml., dus 2 wokon oorlof O vrij# dogon por bodrl|f oast to station VUT voortaan vanaf Ot Jaar éénmallgo VUT vanaf 90 Jaar JEUGDLONEN aantasting van bostaand. Jaugdtonon; PENSIOENEN: vorbotorlng van bostaando rogsllng afgosl op ororkolljk vsrdlsnd loon Door het verspreiden van pamfletten met deze tekst trachten de werkge vers in de bouw de stakers van hun ongelijk te overtuigen (foto anpj der plat. Tachtig werknemers heb ben daar het werk neergelegd. In Leiden-Noord ligt de aanleg van de rioolwaterzuiveringsinstallatie (on geveer vijftig mensen) eveneens stil. Op de bouwplaats van het kan torencomplex aan de Schiphol- weg, naast het postkantoor, zijn dertien werknemers het in staking gegaan. Morgenochtend gaat de bouw van de parkeergarage op de hoek Levendaal/Korevaarstraat plat, al dus Groen. Volgens hem wordt er in de gemeenten om Leiden nog niet gestaakt. "De bereidheid is er wel", zegt hij op grond van een oriënterend gesprek met afdelin gen in de omgeving. Het Algemeen Verbond Bouw bedrijf (AVBB), de werkgeversor ganisatie in Den Haag, beschuldigt de FNV er van 'intimidatieploegen' in te zetten, die op tal van plaatsen in het land werkwillige bouwvak kers de toegang tot de bouwplaats zouden ontzeggen. Dit heeft AVBB-woordvoerder Van den Bos meegedeeld naar aanleiding van telefoontjes van annemers die bij hem zijn binnengekomen. Zoals bekend doet de Bouw- en Hout bond CNV niet mee aan de staking. Wel zouden veel werkwilligen zich ziek melden om een confrontatie met de stakers te ontlopen. Volgens het AVBB overwegen sommige aannemers om de politie te hulp te roepen opdat werkwilli ge bouwvakkers weer aan de slag kunnen op de 'besmette' bouw plaatsen. Van den Bos zegt dat door de staking ook nog eens vijf honderd werknemers van toeleve rende bedrijven (elektriciëns, ver warmingsmonteurs) werkeloos moeten toezien. Woordvoerder Th. van Wonde ren van de Bouw- en Houtbond FNV zegt de aantijging van de bouwwerkgevers „andermaal te beschouwen als een poging om on ze gerechtvaardigde acties met een lastercampagne te ondergraven". Eerder hebben de werkgevers in de bouwketen pamfletten opge hangen om de staking van de bouwvakkers te breken door te verwijzen naar het materiële aan bod. Op de pamfletten staat als leus „Is dit acties waard? Nee toch". „De werkgevers denken zich kennelijk van alle geoorloofde en ongeoorloofde middelen te kun nen bedienen. Wij hebben van geen enkele werknemer ook maar één wanklank of klacht gehoord". De bouwobjecten waar de bond tot actie oproept, worden elk afzon derlijk door bestuurders van de Bouw- en Houtbond FNV bezocht. Daarna stemmen de bouwvakkers over het meedoen aan de actie. Gis teren is in drie gevallen besloten niet aan de actie mee te doen, aldus Van Wonderen. Het AVBB heeft vastgesteld dat de FNV vooral bouwplaatsen uit zoekt waar kantoren en andere be drijfsgebouwen in uitvoering zijn, en dat woningprojecten minder populair zijn als stakingslokatie. Schilders De leden van de Bouw- en hout bond FNV in het schilders- en af- werkingsbedrijf hebben de onder handelaars gisteren opdracht gege ven de op 23 april afgebroken on derhandelingen over een nieuwe cao voor de 30.000 werknemers te hervatten. De landelijke vak- groepsraad wil met deze opdracht bereiken dat werkgevers en bon den alsnog afspraken maken over een 36-urige werkweek en de mate riële eisen van de bond. Evenals in de bouwnijverheid wil de Bouw- en houtbond FNV de vakantierechten gebaseerd zien op het werkelijk verdiende loon, aan vulling van uitkeringen bij ziekte, arbeidsongeschiktheid en werk loosheid en vervroegde uittreding op 61-jarige leeftijd. Als er op korte termijn geen principe-akkoord uit de bus komt, zullen de schilders evenals hun collega's in de bouw tot acties overgaan om de werkge vers onder druk te zetten. Per 9 mei 1985 heeft de Nutsspaarbank Den Haag de volgende spaarrentetarieven verlaagd Overige spaarrentetarieven zijn ongewijzigd. Spaardeposito's. 1 jaar 6,25% (ongewijzigd) 2 jaar 6,50% (ongewijzigd) 3 jaar 6,75% (ongewijzigd) 4 jaar 7,25% (was 7,50%) 5 jaar 7,25% (was 7,50%) 6 jaar 7,25% (was 7,50%) 7 jaar 7,50% (was 7,75%) 8 jaar 7,75% (ongewijzigd) Maandrentedeposito's. 5 jaar 7 (was 7,25%) 10 jaar 7,50% (ongewijzigd) Groeispaarbewijzen aan toonder. 2 jaar vast 6,25% 5 jaar vast 7.25% 2 jaar variabel 6 3 jaar variabel 6,25% 4 jaar variabel 6,75% 5 jaar variabel 7 (ongewijzigd) (was 7,50%) (ongewijzigd) (ongewijzigd) (was 7 (was 7,25%)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9