Gonzales slikt ve rlang ens in Het proces houdt Argentinië gevangen Mooi omen: NÜ89.- Over beperking aantal VS-bases 'Strijd Afghanistan kost miljoen levens' Zwarte dood na verhoor WOENSDAG 8 MEI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 MADRID - De Spaanse regering heeft gisteren een duidelijke stap terug moeten doen in haar verlangens om op korte termijn een vermindering van de Amerikaanse troepen sterkte en het aantal Amerikaanse militaire bases in Spanje te bewerkstelligen. Nadat zowel vice-premier Guerra als minister van buitenlandse za ken Moran de afgelopen week had geëist, dat herziening van het ver drag tussen de VS en Spanje van 1982 vóór het referendum over de NAVO van komend voorjaar afge rond zou moeten zijn, verkondigde Moran na langdurige gesprekken met zijn Amerikaanse ambtsge noot George Shultz een aanzienlijk gematigder standpunt. WASHINGTON - De voormalige Amerikaanse VN-ambassadeur Jeane Kirkpatrick, trekpaard van vele conservatieve belangen, wordt voorzitter van een 'Nicara gua Vrijheids Fonds'. Het fonds heeft formeel geen bindingen met de Koreaanse evangelist Moon of zijn Washington Times. door Henk Kolb Maar de eigenaren van de krant, News World Communications Inc., een van de vele mantelorganisaties waarachter de onlangs wegens be lastingfraude tot gevangenisstraf veroordeelde sekte-leider zijn acti viteiten verschuilt, hebben het fonds met een eerste gift van 100.000 dollar bedacht. Kirkpatrick (die zelf de op- Kirkpatrick collectant voor contra's brengst van een van haar lezingen zal storten) moet een wereldwijde inzamelingsactie aanvoeren. Vol gens de voormalige Belg en Time correspondent Arnaud de Borch- grave, sedert kort hoofdredacteur van de geld verslindende Washing ton Times, gaat het om geld voor medische zorg, voedsel, kleren en andere niet-militaire bevoorrading. De Borchgrave, een verbeten communistenhater, die alom rode desinformatie herkent, noemt zijn krant het enige medium in de VS dat het vaandel van de conservatie ve, rechtse beginselen openlijk draagt. Zijn initiatief - het houden van een collecte voor de contra's - ge boren uit woede over de beslissin gen van het Amerikaanse Congres en de aansluitende reis van de Ni caraguaanse president Ortega naar Moskou en andere Oostblok-lan- den, komt op een ogenblik dat vele Amerikaanse volksvertegenwoor digers aan het twijfelen zijn ge raakt omtrent Ortega's ware be doelingen. Zelfs de Democratische MANAGUA (AP/ANP/Rtr) Nica- 'Bananen-export Nicaragua nu naar Europa' leider van het Huis van Afgevaar digden, Tip O'Neill, die Reagans initiatieven torpedeerde, zegt dat Ortega's reis het Amerikaanse par lement voor schut heeft gezet. Reagan heeft inmiddels aange kondigd zijn plannen voor hulp aan de contra's opnieuw aan het Congres voor te leggen. De eerste gelegenheid daarvoor komt over enkele weken, bij de behandeling het hoofdstuk buitenlandse ragua zegt dat het zijn produkten, waaronder vlees en bananen, na het van kracht worden van het Amerikaanse handelsembargo, naar andere gebieden zal exporte ren. Jaime Wheelock, de Nicara- landbouw, maandag dat het laatste schip met bananen voor de Verenigde Staten was uitgeladen en dat het hulpverlening van de begroting volgende schip België als bestem r buitenlandse zaken. door Gerrit Jan Hoek „Het bezoek van president Rea gan is niet het ideale moment om een formele aanvraag in te dienen om over bepaalde hoofdstukken van het bilaterale verdrag nieuwe onderhandelingen te beginnen", verdedigde Moran zich tijdens een persconferentie. Aan het officiële verzoek om op nieuw rond de tafel te gaan zitten, zal nu een proces van diplomatieke contacten vooraf gaan om te bezien in „hoeverre de Spaanse, Ameri kaanse en strategische belangen by het verminderen van de Ameri kaanse troepensterkte en de vier bases gebaat zijn", verklaarde Shultz van zijn kant. Moran argumenteerde, dat de Ariane vertraagd onderhandelingen tijdig voor de vervaldatum (mei 1988) afgesloten moeten zijn, maar koppelde dit on derhandelingsproces nu volledig los van het Spaanse NAVO-refe- rendum. De indruk dat de Verenigde Sta ten de kwestie op de lange baan willen schuiven, werd bovendien bevestigd door een aantal uitlatin gen van een anonieme hoge Ameri kaanse functionaris in de Spaanse pers. Daarin verklaarde deze, dat de VS er onder geen voorwaarde over piekeren ook maar één sol daat uit Spanje weg te halen, ter wijl nog minder over het vermin deren van het aantal bases te pra ten valt". De geciteerde hoge functionaris Gonzalez en Moran hun kritiek op het Amerikaanse embargo tegen Nicaragua, waarschuwden voor het risico van een voorspelbare verslechtering in Midden-Amerika als gevolg van de harde lijn van Reagan, en drongen bij hun Ameri kaanse gasten aan op het herstel van de contacten met Nicaragua. Onder deze omstandigheden za gen Reagan en Shultz maar van hun voornemen af de bemiddeling van Gonzalez in te roepen om de president van Nicaragua, Daniel Ortega, die zaterdag een korte tus senstop in Madrid maakt, ertoe te bewegen met de 'contra's' onder handelingen aan te knopen. Evenmin slaagde Reagan erin Spanje tot andere gedachten te suggereerde daarentegen, dat de brengen wat betreft het Amerikaanse militaire aanwezig heid in Spanje, wanneer dat land eenmaal volledig lid is van de NA VO, verder uitgebreid zou moeten worden. Succes Het inslikken van de Spaanse verlangens betekent het eerste, en tot dusverre enige, succes voor president Reagan op zijn Europese rondreis. Want ondanks de vrien delijke toon van de wederzijdse protocollaire verklaringen van Reagan en Gonzalez, slaagde Rea gan er niet in Spanje voor het Ame rikaanse beleid in Midden-Ameri ka te winnen. Op een vraag van een Ameri kaanse journaliste, waarom nie mand overtuigd kon worden van de Amerikaanse politiek inzake Ni caragua, antwoordde Reagan mon ter: „Ik geloof dat er sommige KOUROU/PARIJS (AFP) - De Europese draagraket Ariane is van morgen om kwart over drie onze tijd met een vertraging van 1 uur en 19 minuten gelanceerd vanaf mensen zijn" die bezig zijn het Europese ruimtevaartcenrum in Kourou (Frans GuyanarDe ra ket lanceerde volgens plan 20 mi nuten na vertrek de Amerikaanse kunstmaan G-Star 1 en de Franse telecommunicatiesatelliet 1-B. De Verenigde Staten zullen Eu ropa een van hun kunstmanen le nen die zij voor noodgevallen in re serve houden. De Europese weer- satelliet Meteosat-1 is bijna op en over twee jaar is pas een nieuwe beschikbaar. Het toestel heeft vol ledig aan de verwachtingen vol daan, want toen het in 1977 werd gelanceerd hield men rekening met een werkperiode van drie jaar. ning te veranderen omdat ze ont dekken dat ze het slachtoffer zijn geworden van een vervalsende in formatiecampagne". Een antwoord dat weliswaar be doeld leek voor de Spaanse rege ring, maar nogal bezijden de reali teit lag. Ook na de gesprekken met Reagan en Shultz handhaafden Kerncentrales Pakistan Pakistan heeft voorgesteld zijn kerncentrales voor India open te stellen voor inspectie als dat land bereid is op basis van wederkerig heid hierover een akkoord te on dertekenen. Dit heeft minister van buitenlandse zaken Naiz A. Naik, die voor een officieel bezoek in Ne pal is, in Katmandoe verklaard. "Pakistan heeft de hulpbronnen noch de bedoeling kernwapens te bouwen", aldus Naik, die herhaal de dat het Pakistaanse kernpro gramma slechts vreedzame doelen dient. Hij zei bovendien dat Pakis tan bereid is de centrales open te stellen voor internationale inspec tie, als voor het land dezelfde be perkingen gelden als voor andere landen. Rus overgelopen De Russische geleerde Joeri Nagsodski heeft politiek asiel ge vraagd in Zweden.Verdere bijzon derheden over Nagsodski's disci pline of de universiteit waar hij werkte zijn nog niet bekend ge maakt. De 48-jarige wetenschapper verdween zondag tijdens éen be zoek aan Finland. Aangenomen wordt dat hij dezelfde dag met de veerboot is gevlucht naar Zweden. Vliegramp Afgelopen vrijdag is in de Sow- jet-Unie een vliegtuigongeluk ge beurd waarbij doden zijn gevallen, aldus het Estlandse dagblad „So- vietskaja Estonia". Het ongeluk ge beurde tijdens de vlucht Tallin- Lvov-Kisjinjov, aldus het dagblad. Het citeerde een communiqué van het ministerie van burgerlucht vaart dat "de bemanningsleden en de passagiers bij het ongeluk zijn ongekomen". Nadere bijzonderhe den werden niet gegeven. China/Noord-Korea De Chinese partijleider Hu Yao- bang heeft dezer dagen een niet-of- ficieel bezoek van 72 uur aan Noord-Korea gebracht. Hij sprak, driemaal met president Kim II- sung. De twee leiders ontmoetten elkaar in de grensplaats Sinui-Ju en hebben "de versterking van de vriendschap tussen de twee landen en de twee partijen" besproken als mede internationale kwesties van gemeenschappelijk belang en "ble ken identieke opvattingen te heb ben" over alle aangesneden onder werpen, aldus gen Chinese persbu- JOHANNESBURG (AP) - De Zuidafrikaanse politie heeft van daag bevestigd dat er een onder zoek wordt ingesteld naar de dood van Andries Raditsela, een voor aanstaand lid van de vakbond van zwarte arbeiders in de chemische industrie. De vakbond heeft verklaard dat Raditsela zaterdag werd gearres teerd in een zwarte voorstad van Johannesburg. Hij werd, nadat hij door 'mannen in camouflagepak ken' was ondervraagd, gevangen gezet wegens overtreding van bin nenlandse veiligheidswetten. De aanklacht werd gisteren ech ter ingetrokken en Raditsela werd vrijgelaten. Hij ging naar het Ba- ragwanath-ziekenhuis voor zwar ten in Soweto waar hij overleed, volgens de vakbond aan hoofdlet sel. het voorjaar van 1986 het NAVO-referendum te organise ren. Tijdens een voordracht voor een gehoor van werkgevers in Ma drid, waarin hij zijn favoriete stok paardje van het neo-liberalisme be reed en een scherpe veroordeling gaf van het internationale protec tionisme, hield Reagan bovendien een hoogdravende lofzang op de NAVO, „die ervoor gezorgd had dat Europa sinds het Romeinse im perium niet meer zo'n lange aan eengesloten periode van vrede had gekend. „Wij hebben Spanje nodig", ver klaarde Reagan in dat verband. Maar minister Moran gaf later ech ter te kennen, dat Spanje geen garanties kan geven voor het aan blijven binnen de NAVO, zolang het resultaat van het NAVO-refe- rendum niet bekend is. LAUSANNE (DPA/Rtr) - Het Af- Protest ghaanse verzet schat dat sinds de Ook gisteren werd op diverse Russische invasie in Afghanistan joen doden zijn gevallen. Daar! president. Op sommige plaatsen naast zijn vier miljoen probeerden anti-Reagan-demon- stranten barricades op te werpen op straat, terwijl net als maandag avond het geval was in verschillen de wijken „Chileense" protesten weerklonken in de vorm van ratels, deksels en pannen. Bij een treffen tussen de Spaanse oproerpolitie en anti-Reagan beto gers hebben gisteravond zes men sen verwondingen opgelopen. Drie betogers en drie politiemensen raakten getoond toen de oproerpo litie met de 'lange lat' en met rub berkogels de duizenden demon stranten in de buurt van de Ameri kaanse ambassade te lijf ging. de vlucht geslagen, zo zeiden twee ?„eJs,„"Xfei gelu1^ vertegenwoordigers van het verzet gisteren in Lausanne. Amin Wardak en Walid Madj- rouh, die naar eigen zeggen de rang van provinciecommandant heb ben, zeiden dat het verzet niet re kent op een spoedige beëindiging van de strijd. Kortlopende hulpac ties moeten daarom door langlo pende investingen worden vervan gen, temeer daar het gaat om een internationaal en niet een regio naal conflict. Doel van Moskou is rechtstreeks toegang te krijgen tot de Indische Oceaan, aldus Wardak en Madi- rouh. Juist daarom heeft het Wes ten er belang bij het gewapend ver zet tegen de Russen te steunen en voor een betere bescherming van de burgerbevolking te zorgen. Het niet genoeg om de verzetstrij- rs „veel geluk en goede moed" toe te wensen, aldus de verzetslei ders. ABIDJAN - Benin heeft giste ren zijn grens met Nigeria opengesteld om een deel van de stroom van- 700.000 illegale gastarbeiders en immigranten die door dat land zijn uitgewe zen te laten doorreizen naar hun land van herkomst. Het me rendeel van de in Nigeria onge wenste buitenlanders stamt uit Ghana, Niger, Togo en Burkina Faso. Op de foto een beeld van de vluchtelingenstroom aan de grens. (foto afp) ming heeft. Dé export van Nicara guaanse bananen, ter waarde van ruim 100 miljoen gulden, zal nu via België over geheel Europa worden gedistribueerd. Volgens Wheelock zal al het vlees dat vroeger naar de VS werd geëxporteerd nu aan Canada wor den verkocht. Reserve-onderdelen voor machines zullen nu voor een groot deel in Joegoslavië en Tsje- cho-Slowakije worden aange kocht, terwijl Nicaragua ook zal proberen eigen onderdelen te pro duceren. De havenautoriteiten in Antwer pen zeggen niets te weten van een eventuele omlegging van de Nica raguaanse bananen-export. Men wees er in havenkringen ook op dat de Europese markt voor bana nen - ook zonder de invoer van de Nicaraguaanse produktie al ta melijk verzadigd is. Men ziet niet hoe Nicaragua zijn bananen op de Europese markt zou kunnen afzet ten. De Italiaanse premier Craxi heeft gisteren verklaard het niet eens te zijn met de Amerikaanse boycot tegen Nicaragua. Hij voeg de eraan toe dat een thermo-elek- trisch project gewoon doorgang zal vinden. Italië en enkele andere lan den hebben plannen om vulkaan gassen om te zetten in elektriciteit. Het project is vertraagd doordat Nicaragua het benodigde geld nog niet heeft kunnen opbrengen. De raad van de Algemene Over eenkomst inzake Tarieven en Han del (GATT) zal later deze maand een speciale zitting wijden aan het Amerikaanse handelsembargo te gen Nicaragua. ADVERTENTIE De Afghaanse staatsradio maak te gisteren melding van een inci dent op 27 april in een verzets- kamp in de buurt van Pesjawar (Pakistan) waarbij een groep van ca. 20 gevangen genomen Russi sche en Afghaanse soldaten zich zelf opbliezen omdat ze zich niet wilden overgeven aan het Af ghaanse verzet. Daarbij zouden ook 100 verzetsstrijders zijn omge komen. Miljoen extra op hoofd Mengele JERUZALEM (AP) - €)e Israëlische regering heeft bekendge maakt dat er een beloning van één miljoen dollar, ruim drieëneen half miljoen gulden, wordt uitgeloofd voor de arrestatie van Josef Mengele, de beruchte kamparts van het nazi-vernietigingskamp Auschwitz. Het 'aanbod' blijft twee jaar geldig, aldus minister van justitie Mosje Nissim. De Zionistische Wereldorganisatie, een organisatie van buiten Israël wonende joden, heeft het bedrag ter beschikking gesteld. Ambtenaren en politiemensen worden nadrukkelijk van de belo ning uitgezonderd, omdat men ervan uitgaat dat het niet meer dan hun plicht is de kamparts in de kraag te vatten. Met dit bedrag is de totaal beschikbare beloning voor het vinden van Mengele opge lopen tot drie miljoen dollar. Het incident bewijst volgens de radio dat Pakistan een groot aantal verzetskampen herbergt, hetgeen de regering in Islambad altijd heeft ontkend. Radio-Kaboel stelde bo vendien dat Pakistan Volledig is voorbijgegaan aan de rechten van de gevangenen door ze niet over te dragen aan de Afghaanse of Russi sche ambassade. Volgens een andere lezing van Pakistaanse zegslieden en Af ghaanse ballingen vonden de sol daten evenwel de dood toen ver zetsstrijders een door hen veroverd legerdepot met explosieven op bliezen. Pakistan zei bovendien dat er bij het incident geen enkele gevangene is omgekomen. Voor 't vullen, of (voordelig) bijvullen van gasflessen heeft Braber een moderne, goedgekeurde gasvulinstal- latie. Als enige in de Haagse Regio. Bovendien heeft Braber altijd het juiste gas. Natuurlijk ook voor camper- bezitters en kampeerders staan wij paraat, ff" kant. Vorige week twee aanslagen te zijn begonnen is het nog op de in handen van de Argentijn se staat zijnde Radio Belgrano, in de conservatieve volksmond de af- MEXICO STAD - Ruim twee ken altijd een spektakelstuk, het thonproces in Argentinië tegen de negen junta-leden van de vroegere gelopen maanden vaak 'Radio San- dino' genoemd. De pamfletten die bij Radio Belgrano achterliet, dan militaire dictatuur. Maar ook bui ten de deuren van de federale rechtbank in Buenos Aires vindt spraken voor zich: "Nu het nodige spektakel plaats, bom- ooit. Democratie of aanslagen, dreigbrieven, Spectacu laire onthullingen. De ultrarechtse terreur is niet nieuw in het Argentinië van bur- gerpresident Raul Alfonsin. Sinds hij in december 1983 dé macht kreeg uit handen van de militaire dictators zijn er al meer dan 400 aanslagen geteld. Maar op het ogenblik is er sprake van een nieu we golf. Voor veel Argentijnen het bewijs dat de terreurgroepen van .de vroegere militaire dictators nog door Rob Sprenkels Afgelopen maandag een myste- ieus 'incident' in een opslagloods 'an een Argentijnse wapenfabri- sommige Argentijnse media de volgende uitspraak door te spelen: "Wanneer ik weer aan de macht kom zal mijn hand niet beven om het doodvonnis van Alfonsin te on dertekenen". Hakenkruis Ultrarechtse terreur beperkt zich niet tot bomaanslagen. Verschil lende mensen die in het grote pro ces tegen de junta-leden moeten getuigen hebben een dreigbrief ontvangen en mysterieuze tele foontjes. Ook vinden er weer ont voeringen plaats. Zo werd vorige week in de stad La Plata, vijftig ki lometer ten noorden van Buenos Aires, Adalberto Armayor opge pakt. Armayor, een actief lid van een van de Argentijnse mensen- Raul Alfonsin: doodvonnis (fotoAP) rechtenorganisaties, werd gemar- ADVERTENTIE JARDN" Stapelbaar. Zonnebed, wit gelakt stalen frame met kunststof latten. Lengte 180 cm, breedte 60 cm. Hoofdeinde verstelbaar in 4 standen, altijd onbelemmerd en volop geor ganiseerd opereren. Er is zelfs een lijst onthuld met honderden namen van 'toekomsti ge slachtoffers'. Antonio Troccoli, de minister van binnenlandse za ken van president Alfonsin, ont kende twee weken geleden nog dat die lijst authentiek zou zijn. Maar na de eerste aanslag tegen Radio Belgrano, vorige week maandag, is hij overstag gegaan. Troccoli heeft inmiddels zelfs iemand bestem peld als het brein achter de lijst; generaal Ramon Camps, de vroe gere politiechef van Buenos Aires. Generaal Camps is een van de weinige Argentijnse militairen die vanwege zijn gruwelpraktijken achter de tralies zit. Desalniette min blijft hij furore maken en wordt hij in sommige kringen van het Argentijnse leger als een held vereerd. Ziin arrogantie is verbluf fend. Kort geleden wist Camps aan teld en ondervraagd. Na 48 sloten zijn ontvoerders, zwaar be wapende mannen in burger, hem weer vrij te laten. Maar niet zonder herinnering. Met een scherp voor werp werd op zijn buik een haken kruis „getatoueerd". Bewonde raars van generaal Camps, zo lijkt het, hun handen beefden in ieder geval niet. - De nieuwe golf van het ultra rechtse geweld kan moeilijk los worden gezien van het grote pro ces. Het Argentijnse leger is nog al tijd trots op wat een heldhaftige overwinning wordt genoemd die het vaderland van het communis me heeft gered. De negen beklaag den, onder wie de ex-presidenten Jorge Videla, Roberto Viola en Leopoldo Galtieri, hebben tot nu toe geweigerd om zich in de rechts zaal te vertonen. Wel aanwezig is Hebe de Bonafi- ni de prominente aanvoerdster van de moeders van de Plaza de Mayo. Het is haar echter verboden om de rechtszaal te betreden met de tradi tionele witte hoofddoek. Dat om dat het een 'partijdig embleem' zou zijn. Maar Hebe de Bonafini is in feite zelf al een symbool voor ieder een die eist dat alle schuldigen van de 'vuile oorlog' tegen het terroris me worden berecht en gestraft. Ondanks alle spektakel komt het proces zelf eigenlijk maar moei zaam op gang. Terwijl het bestaan van duizenden vermisten en doden al lang vaststaat (een nationale on derzoekscommissie registreerde meer dan 9000 gevallen en de Ar gentijnse mensenrechtenorgansa- ties komen uit boven de 30.000) proberen de meer dan twintig ad vocaten van de kopstukken van het Argentijnse leger in eerste in stantie te bewijzen dat er altijd bin nen de wet is gehandeld. Amnestie Er werd onder meer een beroep gedaan op het bevel van de rege ring van Isabel Peron om "alle sub versieve activiteiten te likwide- ren". De verantwoordelijke voor dat decreet uit 1975 Italo Luder, ontkende voor de rechtbank echter in alle toonaarden dat daarmee het lichamelijk likwideren van de 'sub versieven' was bedoeld, en minder nog het martelen en het ontvoeren. "Met likwideren bedoelden we dat ze buiten gevecht moesten worden gesteld", aldus de uitleg van Lu- Verwacht wordt dat de verdedi ging in een later stadium de stel ling zal poneren dat de 'vieze oor log' noodzakelijk was vanwege de opmars van de marxistische ter reur. De regering van president Al fonsin heeft in wezen wel repect voor die redenering. Maar inmid dels zijn er buiten het proces om een aantal officiële documenten onthuld waaruit het tegendeel blijkt. Zo schatte generaal Jorge Videla in 1975, op dat moment was hij de stafchef van het Argentijnse leger, dat het revolutionaire volksleger ERP uit niet meer dan 600 leden bestond. Op het bevel van Videla werden er desalniettemin duizen- den manschappen in de strijd te gen het ERP geworpen. Een actie die in feite het begin van de 'vieze oorlog' betekende en de basis leg de voor de militaire staatsgreep van maart 1976. Het proces zal nog lang duren. Oorspronkelijk werd het vonnis in oktober volgend jaar verwacht, maar inmiddels is men al achter op schema. Of het werkelijk wat zal opleveren? Julio Straserra, de openbare aanklager, verklaarde kort geleden dat hij nog twijfelt of hij 25 jaar zal vragen of levenslang. De Argentijnse mensenrechtenor ganisaties zijn echter bang dat het uiteindelijk veel minder zal wor den. Ze vrezen zelfs dat er na het proces een soort van algemene am nestie zal worden afgekondigd.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7