'Kleine misdaad' wordt Botsing tussen Lubbers en Den Uyl 'Eis tegen raketten is niet ontvankelijk' Casino Scheveningen Projectgroep wil 1600 extra cellen Psychiatrisch onderzoek verdachte gasontploffing Casino Scheveningen. Het grootste casino aan de Noordzeekust Zeer correct goed bevei ligd. Met perfect opgeleide croupiers, internationaal publiek. Bar en. Brasserie. Roulette, Black Jack en Baccara. Gedwongen opname veelal zaak vertrouwenspersoon Uitglijer van Schwietert? Jteer elan lOOO luzdo-iJeeën voot moede* beneden Staat pleit tegen uitspraak 'Overheid ziet problemen van oorlogsgetroffenen niet' Bezettingen tegen plannen van Deetman Tbc-explosie in Bemmel Kritiek premier op rakettenbrief Stemerdink valt verkeerd WOENSDAG 3 MEI 1985 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (ANP) Het kabinet wil de komende vier jaar 45 miljoen gulden uittrekken voor bestrijding van de kleine criminaliteit. Gemeenten kunnen voor projecten op terrei nen als stadsontwikkeling, bouwtechnische beveiliging, jongerenwerk, (voortgezet) on derwijs, detailhandel, verkeer en stalling van fietsen geld uit het fonds vragen. Ook voor de*politie heeft het kabinet het nodige in petto. Volgens een nog niet officieel ge publiceerde nota wil het kabinet ook wat doen in de preventieve sfeer. Daarbij denken de bewinds lieden aan versterking van het toe zicht op potentiële wetsovertre ders. Conducteurs, conciërges, winkelpersoneel, sporttrainers en jongerenwerkers zullen daarmee in het bijzonder worden belast. Ook het werken met behoud van uitkering krijgt daarbij een functie. De invloed en mogelijkheden van de aangekondigde wet onbeloonde arbeid uitkeringsgerechtigden zijn volgens het kabinet ruim genoeg om uitkeringsgerechtigden bij pro jecten (ter versterking van het toe zicht) in te schakelen. Enkele andere beleidsvoorne mens zijn: bijzondere opleidingsfa ciliteiten voor (leidinggevende) po litiemensen; intensivering van controles door de politie; verbete ring en uitbreiding van de politie- bemoeienis met slachtoffers van misdrijven en organisatorische verbeteringen bij de gerechten en parketten. Volgens de regering zul len de beleidsvoornemens er toe leiden dat de Nederlandse samen leving weer greep krijgt op de cri minaliteit. Ook verschaffen de plannen de samenleving een bete re uitgangspositie om de criminali teit geleidelijk terug te dringen. De georganiseerde misdaad, waaronder de handel in harddrugs, wil het kabinet krachtiger aanpak ken. Het kabinet wil dat het Open baar Ministerie streeft naar een duidelijke en uniforme strafvorde ring en dat het ministerie van justi tie garandeert dat de rechterlijke bevelen en vonnissen 'zonder man keren kunnen worden uitgevoerd'. Cellentekort Een projectgroep van het minis terie van justitie heeft in een ver trouwelijke notitie vastgesteld dat er op korte termijn vijf nieuwe ge vangenissen met in totaal 1600 cel len moeten komen. Dit om aan de huidige 'onhoudbare situaties', zo als het wegsturen van arrestanten, een einde te maken. Deze uitbrei ding komt bovenop de al vast staande uitbreiding met 550 cellen en gaat bijna 620 miljoen gulden kosten. De projectgroep kiest voor gesloten inrichtingen boven open en half-open inrichtingen, waar ge vangenen van tijd tot tijd naar huis mogen. De Coornhert Liga, de vereni ging voor strafrechthervorming, toonde zich gisteren geschokt door het plan voor cellenuitbreiding. De Liga noemt deze groei in een eerste reactie een 'cultuurvreemde ont wikkeling, die breekt met elke tra ditie van tolerantie en gematigd strafrechtelijk klimaat in Neder land'. Repressie neemt volgens de Liga meer en meer de plaats in van preventie. De Coornhert Liga stelde dat de criminaliteit in feite nauwelijks toeneemt, maar dat de straftoeme ting daarentegen is toegenomen UTRECHT (ANP) - De rechtzaak tegen de man die ervan wordt ver dacht op 20 januari in Woerden een gasontploffing te hebben veroor zaakt, waardoor vier mensen om het leven kwamen, is gisteren in Utrecht aangehouden. De rechter, mr. P. van Schendel, honoreerde het verzoek van de officier van jus titie en de verdediging om de ver dachte voor onderzoek naar de psychiatrische observatiekliniek Pieter Baancentrum te sturen. Tijdens de rechtszitting bleek dat er in deze zaak nog tal van on duidelijkheden zijn. Doordat de 54- jarige verdachte zijn verklaringen eerst veranderde en later helemaal introk, blijft het gissen naar de werkelijke gang van zaken rond de ontploffing. Deze deed zich voor in de woning naast die van de ver dachte. Het Marokkaanse gezin dat boven dat huis woonde vond daar bij de dood. De verdachte beschikte over de ADVERTENTIE Elke dag van 2 tot 2. Colbert, stropdas en legitima tie verplicht Entree f 7,50 incl. gratis f 5,- jeton. door een accent op de lange vrij heidsstraf. Speciaal deze straf mist volgens de reactie 'ten ene male het beoogde doel'. De Coornhert Liga bezint zich op concrete plan nen om te voorkomen dat dergelij ke uitbreiding van gevangenisca paciteit ook daadwerkelijk wordt geëffectueerd. Een reactie op de kabinetsplan nen voor bestrijding van de kleine criminaliteit kon de Liga gisteren nog niet geven. UTRECHT (ANP) - De vertrou wenspersonen voor patiënten, die sinds enkele jaren in een deel van de psychiatrische ziekenhuizen aan het werk zijn, worden vooral te hulp geroepen bij gedwongen op name. Bijna eenderde van alle klachten en vragen die op het bu reau van de vertrouwenspersoon terecht komen, gaat over proble men die te maken hebben met in bewaringstelling en rechterlijke machtiging. Dat blijkt uit het ver slag van de stichting Patiëntenver trouwenspersoon (PVP) over de periode april 1983 tot en met juni 1984. In die periode waren er zeven vertrouwenspersonen werkzaam in even zoveel ziekenhuizen. In middels is het aantal vertrouwen spersonen uitgebreid tot dertien. Directeur mr. P. van Ginneken van de stichting PVP verwacht dat bin nen enkele jaren in alle 42 psychia trische ziekenhuizen een patiën tenvertrouwenspersoon kantoor zal houden. De zeven vertrouwenspersonen die in de verslagperiode in functie waren, kregen samen in die veer tien maanden ruim 3.000 klachten en vragen te verwerken. Iets meer dan de helft daarvan betrof werkelijke klachten, eenderde be trof verzoeken om informatie of advies en in tien procent van de ge vallen wilde de patiënt alleen maar praten. Bij de contacten over gedwon gen opname, die vaak tot stand ko men op initiatief van de vertrou wenspersoon, vragen patiënten vaak om informatie over hun rechtspositie. In geval van klach ten blijkt dat patiënten geregeld vinden dat er geen grond is voor inbewaringstelling. Ook vragen pa tiënten die buiten hun wil zijn od- genomen vaak om bijstand bij het horen door de rechter, als het om een rechterlijke machtiging gaat. Bijna eentiende van de contacten met de vertrouwenspersoon be treft dwang en vrijheidsbeperking: het gedwongen gebruik van medi cijnen of de anti-conceptiepil, het opsluiten in de isoleercel en het weigeren van verlof zijn vaak te rugkerende klachten. Zes tot zeven procent van de klachten gaat over de bejegening van de patiënten door het personeel: te weinig aan dacht of zich gekleineerd voelen zijn daar voorbeelden van. Het grootste deel van de klach ten en vragen blijkt snel te kunnen worden opgelost. Negentig pro cent van de problemen is binnen twee weken verholpen, meer dan de helft zelfs binnen een dag. Vol gens Van Ginneken zegt dat niets over de ernst van de problemen. Er doen zich volgens hem behalve de lichtere klachten problemen voor waarbij de rechter zou moeten worden ingeschakeld. Uit angst voor de gevolgen is de klager daar toe echter vaak niet bereid. Iets va ker maakt de patiëntenvertrou wenspersoon gebruik van de mo gelijkheid een klacht aan te kaar ten bij de inspectie voor de geeste lijke volksgezondheid. Volgens P. de Veen, die al tweeë neenhalf jaar als vertrouwensper soon werkt, treedt er na een tijdje zowel bij het ziekenhuis als bij de vertrouwenspersoon gewenning op, waardoor het aanvankelijke wantrouwen dat aan de kant van het ziekenhuis vaak bestaat, enig zins verdwijnt. ,,Je leert de weg4n het ziekenhuis kennen, de behan delaars wennen aan je aanwezig heid, maar hun gevoel bij klachten op de vingers getikt te worden blijft bestaan", aldus De Veen. DEN HAAG (ANP) - PvdA-se- nator Schinck heeft gisteren de bewindslieden van economi sche zaken inlichtingen ge vraagd over activiteiten van de toenmalige adjunct-directeur van de economische voorlich tingsdienst, Charl Schwietert, die daarvóór nog zeer korte tijd staatssecretaris van defensie is geweest. Schinck citeerde een krante- Jbericht over Schwieterts be drijvigheid toen eind vorig jaar een veertigtal zakenlieden uit Japan in Nederland op bezoek was: „Op Schiphol had ik vijf en veertig Volvo's klaar staan met mooie blonde vrouwen achter het stuur. Voor ieder lid één. Het was een file van twee kilometer." Schinck wil weten of dit een eenmalige uitglijder is die meer over de stijl van Schwietert zegt dan over de EVD. DEN HAAG (ANP/GPD) Minister Winsemius (volkshuisvesting) stelde gistermiddag in het nieuwe gebouw van het ministerie van buitenlandse zaken de zevenjarige Priscilla op haar gemak. Zij wachtte op de komst van koningin Beatrix aan wie ze bloemen mocht aanbieden. De koningin, vergezeld door prins Claus, verrichtte gisteren de officiële opening van het nieuwe gebouw, dat vlakbij het Centraal Station in Den Haag is gevestigd. Bij die gelegenheid nam minister Van den Broek (buitenlandse zaken) voor het eerst in het openbaar afstand van opvattingen binnen het kabinet-Lubbers die willen dat de ministeries van buitenlandse zaken en van ontwikkelingssamenwerking worden gesplitst. Met name staatssecretaris Bolkestein (exportbevordering) heeft eerder dit jaar de suggestie gedaan ontwikkelingssamenwerking onder te brengen bij het ministerie van econo mische zaken onder de noemer van buitenlandse economische betrekkingen. Maar Van den Broek voelt daar niets voor. Ontwikkelingssamenwerking is een integraal onderdeel van het buitenlands beleid, zei hij, dat mag niet ondergeschikt worden gemaakt aan economisch-politieke belangen. (foto anpi ADVERTENTIE sleutel van het huis naast hem, om dat hij een zeer goede relatie had met zijn bejaarde buurvrouw, die een week vóór de gebeurtenis was overleden. Na haar dood hield hij het huis en de spullen van zijn overleden vriendin in de gaten. De dag vóór de explosie was hij er nog met familieleden van de overlede ne geweest. Toen hij zaterdag aan het begin van de avond ging kijken of alle apparaten uit waren en de deuren gesloten, had hij wel ge merkt dat de gaskraan bij het kooktoestel in de keuken open stond, maar had hij er niet aange dacht deze dicht te draaien, zo zei hij gisteren. Onder meer om duidelijkheid te krijgen over eventuele zelfmoord neigingen, maar ook om vast te stellen of de man agressief is, zoals sommige getuigen hebben ver klaard, achtte de rechter een on derzoek bij het Pieter Baancen trum zinvol. Leiden. Breestraat 142-144. Tel. 071 -13 3511. 19 Vestigingen door geheel Nederland. AMSTERDAM (ANP) De overheid onderkent de problematiek van de mensen die door de oorlog psychisch zijn getroffen niet. De hulpverle ning voor zowel de eerste generatie (de direct getroffenen) als de tweede (hun kinderen) schiet te kort. Dit zei gisteren de zenuwarts dr. E. de Wind op het symposium in de Nieuwe Kerk in Amsterdam ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van het Rijks Instituut voor Oorlogsdocumentatie (RIOD). De signalering van deze problematiek dateert al van 1946, zij het op zeer bescheiden schaal. Pas in het midden van de jaren '50 werden die psychi sche problemen op een breder front herkend. Velen slagen er aanvanke lijk in ervaringen te verdringen door zich met veel energie op allerlei zaken te gooien. Echter, in de jaren '70 volgt voor veel mensen een terug slag. Weinig therapeuten hebben volgens de zenuwarts vandaag de dag vol doende ervaring op dit gebied. Hij waarschuwde ervoor alle psychiatri sche problemen van vervolgden aan de oorlog toe te schrijven. Ouder dom komt nu eenmaal echt met gebreken. Waar men zich deze jaren meer en meer mee moet bezighouden, en dat gebeurt op veel te geringe schaal, zijn de problemen die de nakomelingen van de vervolgden hebben. DEN HAAG (GPD) - De eis van twintigduizend Nederlanders en de stichting Verbiedt de Kruisra ketten dat de rechter plaatsing van 48 kruisraketten in ons land als strijdig met de wet verbiedt, is niet ontvankelijk. Dat stelde gisteren landsadvocaat Korthals Altes in het verweerschrift van de staat te gen deze eis. Volgens de regering mag de rechter niet kan ingrijpen in een zaak waarover de regering een be sluit neemt en waarop parlemen taire goed- of afkeuring volgt. Ge wezen wordt op het over de plaat sing af te sluiten verdrag met de Verenigde Staten, dat na de beslis sing over plaatsing op 1 november aan Eerste en Tweede Kamer wordt voorgelegd. Een ander regeringsargument voor niet-ontvankelijkheid is dat de eisers onmogelijk hard kunnen maken dat zij handelen in het alge meen belang. Er blijven nog meer dan 13 miljoen Nederlanders over die een andere mening kunnen hebben, aldus een jurist van Bui tenlandse Zaken gisteren tijdens een toelichting op het verweer schrift. Volgens de Staat kunnen de 20.000 Nederlanders die allen 35 gulden hebben betaald voor de dagvaarding, niet aanvoeren dat zij het vereiste 'processuele genoegza me belang' hebben bij een uit spraak over de rechtmatigheid van eventuele plaatsing, waaraan even tueel een rechterlijk nee tegen die stationering kan worden verbon den. Volkenrecht De regering vindt het tevens 'on geloofwaardig' dat zij in strijd met het volkenrecht zou handelen wan neer zij zich stelt achter gebruik, plaatsing of bezit van kernwapens. In dat geval zouden de kernwapen- landen alle in strijd met het vol kenrecht handelen. Voor het geval de rechter niet kan instemmen met het verweer van de staat, is ook een groot aantal argumenten opgenoemd ter verde diging van een eventueel plaat- singsbesluit: het lidmaatschap van de NAVO en de verplichtingen die eruit voortvloeien, de internationa le veiligheidssituatie enzovoorts. De procedure is nu, dat de eisers kunnen reageren op het verweer schrift, waarna de Staat met een 'dupliek' (tweede reactie) kan ko men. Eisers en Staat kunnen on derling overeenkomen welk tijd schema zal worden gehanteerd. Uit de kring van de eisers is gezegd dat men streeft naar een uitspraak vóó 1 november, de dag van het plaat- singsbesluit. Maar de juridische medewerker van buitenlandse zaken zei giste ren, dat het waarschijnlijker is, dat de zaak pas voor de rechter komt lang nadat het kabinet een besluit heeft genomen. GRONINGEN/AMSTERDAM/UT RECHT/MAASTRICHT (ANP) - Enige duizenden studenten hou den ook vandaag nog delen van de Vrije Universiteit in Amsterdam, de rijksuniversiteit Limburg in Maastricht, de School voor de Journalistiek in Utrecht en het ge bouw van de centrale directie stu diefinanciering in Groningen be zet. Ze protesteren daarmee tegen de plannen van minister Deetman (onderwijs en wetenschappen; voor een niéuw stelsel van studiefi nanciering en voor een verhoging van de collegegelden tot 1650 gul den. In Groningen verhinderden van ochtend zo'n 200 studenten de on geveer 300 ambtenaren van d Centrale Rijksdienst Studiefinan ciering aan het werk te gaan. De studenten hadden de toegang tot de kantoren geblokkeerd. Ook het academiegebouw is bezet. De bezetters van het gebouw Studiefinanciering en van het aca demiegebouw besloten de acties in elk geval tot vanmiddag voort te zetten. De bezetting van het VU- gebouw aan de Amsterdamse De Boelelaan duurt in elk geval tot morgen, wanneer een landelijke protestbijeenkomst in Den Haag wordt georganiseerd. In Maastricht groeide het aantal actievoerders gisteren tot ruim 300 en ze kregen de steun van het colle ge van bestuur. Dat onderschrijft in grote lijnen het protest en heeft steun toegezegd voor het vervoer van Maastricht naar Den Haag door het betalen van vier bussen. Personeel van het hoofdgebouw van de Limburgse universiteit leg de uit solidariteit gisteren het werk neer. De actievoerders in Utrecht houden de School voor de Journa listiek ook bezet tot de landelijke manifestatie. Het Interuniversitair Studenten Overleg (ISO) in Delft heeft in een reactie op de acties laten weten te vinden dat het middel om universi teitsgebouwen te bezetten onge lukkig is gekozen. Deze studenten organisatie ziet meer in overleg over het nieuwe stelsel. Studenten moeten meer in het overleg over het nieuwe stelsel betrokken wor den. Aan het nieuwe studiefinan cieringsstelsel kan nog veel wor den verbeterd. Het ISO vindt dat het voorstel van minister Deetman een redelijke aanzet geeft voor ver betering van het huidige stelsel. BEMMEL (ANP) - Meer dan veer tig inwoners van het Gelderse Bemmel, onder wie tien kinderen, blijken onlangs besmet te zijn met tuberculose. Dat aantal kan nog oplopen omdat nog niet alle resul taten binnen zijn van een door het districtsconsultatiebureau voor tu berculosebestrijding in Nijmegen uitgevoerd onderzoek onder 400 mensen. Dat heeft woordvoerster Th. Majoor van dat bureau gisteren meegedeeld. Volgens haar is er sprake van een explosie, hoewel uitbreiding van de ziekte niet meer wordt ge vreesd. De bron van de besmet ting, een vrouw uit Bemmel, is in middels gevonden en in een zie kenhuis opgenomen. DEN HAAG (GPD/ANP) - Premier Lubbers en PvdA-lei- der Den Uyl zijn gisteren met elkaar in botsing gekomen naar aanleiding van de briel die het PvdA-kamerlid Ste merdink aan leden van het, Amerikaanse Congres heeft ge schreven over het Nederlandse kernwapenbesluit. Tijdens het door de WD aange vraagde vragenuurtje in de Twee de Kamer zei Den Uyl dat Lubbers zich met zijn aanval op Stemerdink "bewogen heeft op de grens van de ontoelaatbare inmenging in de rechten en vrijheden van een geko zen volksvertegenwoordiger". Lubbers noemde het op zijn beurt „aan de rand dat een kamerlid een eigen buitenlandse politiek gaat voeren die naar mijn mening desa streus zou kunnen zijn". Den Uyl nam Stemerdink na drukkelijk in bescherming tegen de aanval die de premier vorige week vrijdag tijdens zijn wekelijk se persconferentie lanceerde op het kamerlid. Volgens de PvdA-lei- der was Stemerdink niet buiten zijn boekje gegaan. "De brief bevat geen onjuiste informatie. Hij con fronteert de Amerikanen met de feitelijkheden van de komende verkiezingen en met de mogelijk heid van een kabinetswisseling. Regering en parlement zijn ver plicht in het internationale verkeer hun gesprekspartners met deze fei ten te confronteren". Ook het verwijt van Lubbers dat Stemerdink de rechtmatigheid van het kernwapenbesluit van het ka binet aanvecht op basis van verkie- zingsenquètes wees hij van de hand, evenals de beschuldiging dat de brief de Nederlandse positie te genover de Russen ondergraaft. 'Huiveringwekkend' Lubbers nam echter niets terug van zijn kritiek. Hij bleef er bij dat Stemerdink een onjuiste voorstel ling van zaken had gegeven over de inhoud van het Nederlandse kernwapenbesluit, staatsrechtelijk de plank had misgeslagen en de Nederlandse positie tegenover de Sowjet-Unie wel degelijk had on dermijnd. "Ik vind het huivering wekkend dat in een situatie waarin we bezig zijn een oplossing te vin den voor de kruisraketten de zaak zo cynisch wordt benaderd". Stemerdink had in zijn brief aan de Amerikanen geschreven dat Ne derland volgend jaar mogelijk een andere regeringscoalitie heeft die anders tegen een plaatsingsbesluit aankijkt. Lubbers vindt dat het ka merlid de legitimiteit van het kabi netsbesluit, dat door een meerder heid van de Kamer wordt ge steund, aantast door te speculeren op opiniepeilingen. Hij zei dat de voorspelde regeringsdeelname van de PvdA volgend jaar zeker geen automatisme is en dat dit dus ook niet kan worden voorgespiegeld aan de Amerikanen. Stemerdink had de Amerikanen met zoveel woorden gewaar schuwd geen geld in de kruisraket- tenbasis in Woensdrecht te steken, omdat de PvdA een plaatsingsbe sluit zal terugdraaien, zodra ze in de regering komt. Die kans is vol gens hem levensgroot aanwezig ge zien de hoge scores van de partij in de opiniepeilingen. Stemerdink

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5