Bewoners en LWS opnieuw in conflict over stookkosten BAANVAK Waterleiding bij vervuild terrein wordt vervangen Economisch beleids plan leidt tot 64 vragen van raadslid Huisje voor speeltuinvereniging Beatrix PAGINA 4 LEIDEN WOENSDAG 8 MEI 1985 Waar dgr acht/Oranjegracht en omgeving LEIDEN De ongeveer 230 bewoners van de Waardgracht/Oranjegracht en omgeving willen gemiddeld ruim 600 gulden stookkosten terughebben van de Leidse Woningstich ting (LWS). De beloofde ongemakkentoeslag van 250 gulden vinden zij volstrekt ontoe reikend. Bovendien worden hun nu weer hogere stookkosten in rekening gebracht dan afgesproken. Het buurtcomité blijft zich daarom verzetten. Annie Houweling, van het comité, laat weten dat gesprek ken met LWS-voorzitter Van Rij en PvdA-wethouder Tesselaar (volk huisvesting) op de agenda staan. De buurtbewoners eisen dat de kwestie, die zich al vier jaar voorts leept, nu eindelijk wordt opgelost. Bij voorkeur voordat de fusie tus sen LWS, De Eensgezindheid. Werkmanswoningen en (mogelijk) De Eendracht is afgerond. Annie Houweling vreest dat de buurbe- woners anders definitief naar hun geld kunnen fluiten. De oude afrekeningen, vanaf 1982, zijn inmiddels binnen. Onge veer 15 procent van de bewoners moet bijbetalen, de rest krijgt geld terug. Volgens Annie Houweling klopt er echter nog steeds erg wei nig van de afrekeningen. De bewo ners wordt te veel in rekening ge bracht, omdat bij de oplevering van de installatie de meters niet op nul stonden. Dit verschil is nooit verrekend, niet in de oude afrekeningen en evenmin in de meest recente. De bewoners zelf hebben berekend dat zij recht hebben op een terug gave van gemiddeld ruim 600 gul den per woning, in totaal 150.000 CDA'er Van Duijn wil duidelijkheid LEIDEN - Het gemeentelijke eco nomisch beleidsplan roept meer vragen op dan het beantwoordt. Die conclusie lijkt gerechtvaardigd op grond van de - maar liefst - 64 vragen die CDA-raadslid Dick van Duijn aan wethouder Fase van eco nomische aangelegenheden heeft gesteld over dit plan. Afgaand op zijn vragen is het economisch be leid van de gemeente uitgesproken mistig, is onvoldoende duidelijk of het beleid resultaten boekt en ont breek beleid op een aantal terrei- Van Duijn wil dat de gemeente stappen onderneemt om de onze kerheid in de toekomstige behoef te aan bedrijfsterreinen te vermin deren. Hij vraagt Fase of bij de werving van bedrijven reeds het een ongunstige effect merkbaar is door het ontbreken van grote ka vels industrieterrein. Onderzoek naar de wensen van bedrijven om te verhuizen naar het industrieter rein lijkt de CDA'er eveneens noodzaak. Enquête Hoe ziet het beleid eruit dat wordt ontwikkeld ten behoeve van het behoud van het aantal winkels en uitbreiding van het aantal vesti gingen van publiekgerichte dienst verlening in het centrum, wil Van Duijn verder weten. Over de vra gen of het overleg met de Kamer van Koophandel over de EBRO- enquête (om problemen bij bedrij ven op het spoor te komen) reeds tot resultaten geleid en of het regis ter voor bedrijfspanden inmiddels operationeel is, wenst het raadslid eveneens meer duidelijkheid. Van Duijn wil tevens weten of de gemeente van plan is mensen die een zelfstandig ondernemerschap ambiëren meer financiën en facili teiten ter beschikking te stellen. Ook pleit hij voor een goede voor lichting aan ondernemers over stadsvernieuwingsplannen. Over het economisch en werkge legenheidsbeleid vraagt Van Duijn wat de gemeente tot dusver heeft bereikt. Hij vraagt om een over zicht van de effecten van de werk- gelegenheidsmaatregelen die in het collegeprogramma 1982-86 zijn opgenomen, van de activiteiten van de Stuurgroep Werkgelegen heid, van Leiden Promotion en van de uitvoering van de beleidsvoor nemens die in de nota 'Leiden, de moeite waard' zijn aangekondigd. De CDA'er vraagt zich af of het wervings- en promotiebeleid van Leiden vruchten afwerpt. En of het hiervoor beschikbare, gemeentelij ke geld wordt uitgegeven, afge stemd op het totale promotiebeleid van de gemeente. Hij wil hiervan tevens eens een overzicht zien. "Ondanks herhaalde verzoeken is dit nog steeds niet verstrekt", merkt hij geïrriteerd op. Vergelijking Volgens Van Duijn blijkt uit een vergelijking van Leiden en Haar lem dat de werkgelegenheidsont wikkeling in Leiden slechter is dan in Haarlem. Dit negatieve verschil wordt toegeschreven aan het Leid se beleid. Hij vraagt Fase wat de gemeente afdeling economische zaken hieraan doet. De vraag naar de stand van voor bereiding voor de aanleg van een tunnel voor het station, lijkt een beetje uit de toon te vallen in deze fors uitgevallen lijst. Maar volgens Van Duijn is beantwoording van deze en alle andere vragen noodza kelijk voor een verantwoorde voor bereiding van de behandeling van het economisch beleidsplan in de raadscomissie voor economische aangelegenheden. gulden. Met de aangeboden onge makkentoeslag van 250 gulden zijn de bewoners niet tevreden. Inmiddels is er een andere klacht bijgekomen. De warmteverde- lingsmeters zijn enige tijd geleden vervangen door een telwerk, dat het gasverbruik per woning meet. Daarbij is verteld, zegt Annie Hou weling, dat per 'tik' 10,5 cent in re kening zou worden gebracht. Dit blijkt nu 14 cent te zijn, omdat het vastrecht van het gas erbij wordt geteld. Tegen alle afspraken in. want de LWS had gezegd dat dit bij de servicekosten was inbegrepen. Tevens is het elektriciteitsver bruik van de pompen van de cen trale verwarming er bijgeteld, ter wijl de bewoners de toezegging hadden gekregen dat dit bedrag in de bijdrage voor de portiekverlich ting was verrekend. Het verschil komt op meer dan drie cent: per tik betalen de bewoners 14 in plaats van 10,5 cent, blijkt uit de afreke ningen. Dat kost de bewoners jaar lijks toch al gauw enkele honder den guldens extra. Bovendien blijkt ook het rendement van de cv-ketels lager uit te vallen dan was voorgespiegeld. Gebreken Ongeveer drie jaar geleden kwa men in de woningen aan de Waard gracht/Oranjegracht en omgeving tal van gebreken aan het licht. De ze werden verholpen en de bewo ners kregen een nieuwe centrale verwarmingsinstallatie. Nog steeds wachten zij op een definitie ve en kloppende afrekening van de stookkosten. Een probleem hierbij is dat de af rekening van het seizoen 1982-83 bestaat uit drie delen: een deel hiervan hebben de bewoners nor maal gestookt, tijdens de vernieu wing van de verwarming was er een noodinstallatie en vervolgens is er een tijdje op proef gestookt met de nieuwe verwarming. Hier van zouden de kosten voor reke ning van de gemeente komen. Directeur Streefland van de LWS kan geen reactie geven. Hij zegt te wachten op overleg met voorzitter Van Rij, die hem van alle wederwaardigheden qp de hoogte zal stellen. LEIDEN - De Leidse speeltuinvereniging Beatrix kreeg gisteren van de Stichting Nationale Conventie 1984 een speelhuisje aangeboden. Het huisje is in feite een aangepaste pyramide, die vorig jaar oktober als symbool diende voor de conventie van juniorkamers in Nederland. Foto: twee kinderen springen door een papieren deur van het speelhuisje wethouder Van Dongen (onderwijs). buiten, opgevangen door In gedeelte van Brandewijnsgracht LEIDEN - De Leidsche Duinwa ter Maatschappij (LDM) is uit voor zorg begonnen met de vervanging van de plastic waterleidingbuis in een gedeelte van de Brandewijns gracht. Deze straat grenst aan het Zoutkeetterrein waar in de bodem gechloreerde koolwaterstoffen zijn aangetroffen. Een woordvoerder van de LDM verklaarde gisteravond tijdens een voorlichtingsavond voor omwo nenden van het Zoutkeetterrein dat plastic buizen verontreinigin gen als trichlooretheen en perch- looretheen kunnen doorlaten. Door deze buizen te vervangen door koperen pijpen, wil de LDM elk risico voor de omwonenden uitsluiten. Koperen buizen laten namelijk absoluut geen verontrei nigingen van buitenaf door. De woordvoerder van de LDM verklaarde gisteren tijdens de in formatieavond dat het de bedoe ling was dat deze week de koperen leiding wordt aangelegd. Tot zijn verbazing hoorde hij echter dat de werkzaamheden al waren begon- Met name de waterleidingsbuis in de Brandewijnsgracht wordt vervangen omdat dit, volgens de LDM. een ongunstiger stuk is dan de leidingen in de overige straten. Het is een 'doodlopende' buis. waardoor de kans groter is dat het De LDM heeft eind vorige maand een aantal monsters geno men van drinkwater in de wonin gen rond het Zoutkeetterrein. Uit die monsters bleek dat het met de verontreiniging van het drinkwa ter wel meeviel, al is bij één be monstering in een woning aan de Brandewijnsgracht een hoeveel heid perchlooretheen gevonden die net iets groter was dan volgens de officiële normen is toegestaan. Vandaag heeft de LDM overigens weer nieuwe monsters genomen van het drinkwater uit de wonin gen rond het vervuilde terrein. Geen gevaar De bewoners van de huizen aan de Koolstraat, de Brandewijns gracht, de Houtmarkt en de Lange- gracht die aan het terrein grenzen, kregen gisteren nog eens uitvoerig te horen wat er aan de hand is met het Zoutkeetterrein. Hun werd ge toond dat de concentraties gech- looreerde koolwaterstoffen die in dé woningen en in de kruipkelders zijn aangetroffen, hoger zijn dan bij een normaal huis verwacht zou mogen worden. Van verontrusten de concentraties is echter geen sprake. De gemeente stelt dat de gezondheid van de bewoners geen gevaar loopt en dat op dit moment geen verdere maatregelen hoeven te worden getroffen. Dat wil niet zeggen dat de grond en het grondwater onder de wonin gen niet vervuild kan zijn. Nadere onderzoeken moeten daar uitsluit sel over geven. De gemeente ver wacht deze week de uitslag van metingen die moeten uitwijzen of en hoe ernstig het grondwater rond de woningen is verontreinigd. Het Zoutkeetterrein is bovendien aan gemeld bij de provincie voor een nader onderzoek, dat mogelijk nog dit jaar plaats heeft. Mocht daaruit blijken dat de verontreiniging ernstig is, dan kijkt de provincie waarschijnlijk in 1986 welke maatregelen er nodig zijn. Een eventuele sanering van het terrein zal, zo verwacht de ge meente, pas in 1987 kunnen plaats hebben. De gemeente bekijkt binnen een jaar nog een keer of de concentra ties gechloreerde koolwaterstoffen in de woningen en de kruipruim ten onder de woningen binnen de perken zijn gebleven. Op die ma nier wil zij zekerheid hebben dat later niet alsnog gevaar ontstaat voor de gezondheid van de bewo ners. De gemeente verwacht echter niet dat de situatie drastisch zal wijzigen. Vechtpartij in kraakpand LEIDEN - De Leidse politie moest vannacht omstreeks half zes tussenbeide komen in een pand aan de Nieuwe Rijn, dat vorige week was gekraakt. Buren hoor- den daar geluiden die op een vechtpartij wezen en hulpgeroep. I Drie mannen waren het pand met J behulp van een ladder binnenge drongen. Een 28—jarige Leidenaar is aangehouden op beschuldiging van huisvredebreuk en vernieling. De twee andere mannen hadden toen de politie kwam al de benen genomen. Eerder op de avond was de poli tie gealarmeerd omdat tegen het perceel naast het kraakpand lad ders stonden en zich op het dak een man bevond. Het kraakpand is eigendom van de gemeente Leiden, die er een ko per voor heeft. Alvorens tot ver koop over te gaan moeten er nog enkele bouwkundige voorzienin gen in het pand worden getroffen. Gaatjesboorders LEIDEN - Een of meer gaatjesboorders zijn weer in Lei den op het dievenpad. Vannacht omstreeks half vier had een gaatjesboorder zijn slag willen slaan in een pand aan de Boerhaav- elaan. Hij boorde een gaatje in de spanjolet van de tuindeur, maar toen hij die opende ging het alarm af. Eerder op de avond had iemand zich in het pand daarnaast ook al op een dergelijke manier toegang willen verschaffen, maar was even eens door het alarm op de vlucht geslagen. De nacht daarvoor had een gaatjesboorder meer succes in de Coornhertstraat. Daar werden uit een pand geld en papieren gesto len. Een tweede pand in deze straat kreeg ook bezoek van een gaatjesboorder. Dat lukte minder goed, waarop de dief zich door de deur open te wrikken toegang tot het pand verschafte. Ook hier werd geld meegenomen. Schapendiefstal LEIDEN - Een 50-jarige veetransporteur uit Nieuwegein dacht de diefstal van zijn schaap op te lossen door er zelf een van een 39-jarige veehandelaar uit Schipluiden weg te nemen. Vorige maand was van de veetransporteur een schaap ver dwenen. En gisteren was dat weer het geval. Omdat hij problemen vreesde met de verzekering stal hij - heel toepasselijk - een zwart schaap van de veehandelaar ter waarde van 245 gulden. Door het dier met verf over te merken hoop te hij de diefstal verborgen te kun nen houden. Maar gisteren liep hij op de Leidse veemarkt tegen de lamp. De veehandelaar ontdekte daar zijn zwarte schaap in de auto van de transporteur. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt. LEIDEN - Uit een woning aan de Bachstraat zijn gistermiddag tus sen half twee en kwart over vier twee postzegelalbums en een al bum met munten ter waarde van ongeveer vijfduizend gulden ont vreemd. De dieven waren via de voordeur, die niet slotvast was af gesloten, binnengekomen. Duivensport Wedvluchten uit Aalst. P.V. De Snelvlieger. 1,7 F. Jan sen; 2. G.v. Leeuwen; 3. A. vd Dop; 4. N. vd Blom; 5. A. Witte- veen; 6. M. v. Klaveren; 8, 9 J. Schouten; 10. N. Nievaart. Het Oosten. 1, 5 R. v.d. Nieu- wendijk2 P. van Duyl3, 7 B. van Putten; 4, 6 T. van As en zn.; 8 L. Gijsman; 9 G. Hendrikse; 10 J. Smit. P.V. Leiderdorp. 1, 3 P. Sloos 2, 7 comb. Reijka; 4 B. Roug; 5, 6, 8 F. van Heusden; 9,10 A. Petit. LPC. 1,9, 10 F. Gijsman; 2 P. Koenen; 3, 6 C. v.d. Horst; 4, 5 P. de Haas; 7,8 J. Siera. De Vriendenclub. 1, 6 W. Vijl- brief: 2. 7 S. Pracht; 3 C.P. Gijs man; 4 R. Noordermeer; 5 I. v.d. Lee;, 8 A. van iggelen; 9 H. Blouw; 10 A. Houweling. De Rijnklievers. 1 H. Wester- neng; 2. 4 W. Pielanen3, 9 J. Kok; 5, 6 K. Dokkum en zn: 7. 8, 10 J. v.d. Wal. Gehandicapten De gehandicaptensportveren ging Redeoss uit Delft organi seert zaterdag in samenwerking met de afdeling Den Haag een ta feltennistoernooi voor gehandi capten. Dat gebeurt in de accom modatie van de Leidse vereni ging Docos aan de Hoge Mors- weg. Dit complex is aangepast aan het gebruik door gehandi capten. Het toenwoi begint om tien uur. Open huis K&O K&O-kreatief houdt zaterdag open huis in het complex aan de Oude Vest 45 (ingang Hazewind- steeg). Van tien tot vier uur kun nen belangstellenden hier terecht om zich te laten informeren over het ursussenpakket van K&O. Daarnaast zijn er demonstraties en uitvoeringen, exposities van cursistenwerk en een modeshow. Docenten zijn aanwezig om na dere uitleg te geven, terwijl het tevens mogelijk is zich te laten in schrijven voor de cursussen van het seizoen 1985-1986. Voor informatie en tips tel. (07D-14494I, toestel 216 In Leiden 250 tijdelijke banen De gemeente Leiden heeft op dit moment ongeveer 250 werklozen - tijdelijk - in dienst dank zij verschillende werkgelegenheids subsidies. In totaal heeft de ge meente van rijk en provincie voor werkgelegenheidsprojecten ongeveer vijf miljoen gulden ge kregen. Dat meldt het gemeente lijk informatieblad Stadswerk. Helemaal zonder slag of stoot heeft de gemeente deze vijf mil joen niet binnen gekregen. Wim van Stigt van het bureau openba re werken van de gemeente in Stadswerk: "Je moet als ge meente zelf initiatief tonen en projecten aanmelden. Bij de pro vincie en het rijk weten ze soms zelf niet goed hoe ze hun regelin gen moeten vertalen in concrete projecten. In dergelijke gevallen moet je je projecten een beetje naar de regelingen toeschrijven". Volgens Van Stigt heeft elk mi nisterie wel een paar subsidiere gelingen in het leven geroepen waarmee nieuwe banen kunnen worden geschapen. In veel geval len gaat het hier om kleine nieu we 'potjes' of oude regelingen die nieuw leven zijn ingeblazen. Deze regelingen gaan overigens vaak gepaard met zeer ingewik kelde voorschriften. Door inten sief met de verschillende minis teries en de provincie te overleg gen, tracht de gemeente Leiden de wegen te ontdekken naar deze subsidiepotten en, als het even kan, beslag te leggen op een deel van de inhoud ervan. Een van de belangrijkste rege lingen waarvan Leiden gebruik maakt voor werkgelegenheids projecten, is de zogenoemde 'te- rugploegregeling'. Bij een pro ject dat met deze regeling wordt gesubsidieerd, moet minstens 70 procent van het personeel dat de klus klaart uit langdurig werklo zen bestaan. Projecten waarvoor de gemeente een 'terugploeg-bij- drage' heeft gekregen zijn onder meer de verbouwing van het Volkshuis aan de Apothekers- dijk, de bouw van het politiebu reau aan de Lange Gracht, en de vernieuwing van de Ververs- brug, de Herenpoortsbrug en de riolering van de Hooglandse Kerkgracht. Dank zij een subisidie voor zo genoemde 'achterstandsgebie den' mag Leiden dit jaar een mil joen gulden besteden voor werken in gebieden die kampen met huisvestings-, onderwijs- en werkgelegenheidsproblemen. Daarmee kan dit jaar mogelijk verbetering van de Kraaiersbrug over de Nieuwe Rijn worden be taald en enkele flats in de Meren- wijk worden opgeknapt. Ook de provincie Zuid-Hol land heeft zich niet onbetuigd gelaten. Zij schonk uit haar werkgelegenheidsfonds in totaal zes ton voor het verbeteren van 30 vooroorlogse gemeentewonin gen, de restauratie van de Vis- brug en de kelders onder de Hoogstraat en voor het opknap pen van de beschoeiing langs de Zijlsingel. Bij de gemeente lopen ook de nodige mensen rond die aan een baan zijn geholpen door middel van de Werkverruimende Maat regel van het ministerie van so ciale zaken. De bedoeling van de ze regeling is om mensen tot 23 jaar tijdelijk werk te bezorgen bij onder meer gemeenten om hun op deze manier meer werkerva ring - en dus meer kans op een baan - te bezorgen. De gemeen te werkt wat betreft de werkgele genheidsprojecten nauw samen met het Gewestelijk Arbeidsbu reau (GAB). Samen met het GAB wordt bijvoorbeeld uitgezocht welke werklozen het beste kun nen worden ingezet voor de pro jecten. Van Stigt en mevrouw Vos me nen overigens dat met name aan nemers te weinig doen om werkervaringsprojecten in de wacht te slepen. "Als je ziet hoe schrikbarend hoog de werkloos heid in de bouw is, vind ik dat ze zich hiervoor te weinig inzetten". zegt Van Stigt. "Ze denken dat het werk wordt vertraagd als ze leerlingen in dienst nemen. Bo vendien vinden ze de vergoeding die ze krijgen voor het opleiden van leerlingen te laag. Daarom worden voornamelijk ervaren krachten gevraagd. Maar juist die worden steeds schaarser ter wijl de vraag naar vakbekwame onderhoudslieden alleen maar toeneemt. De kans is groot dat de wal het schip keert, maar dan kan het te laat zijn", aldus Van Stigt. Kringloopproject zoekt vrijwilligers Het kringloop-project in Leiden komt maar moeizaam op gang. Na een voorbereidingstijd van een jaar en nadat de winkel van het project aan de Volmolen gracht 13 twee maanden open is, kan het project nog steeds slechts een beroep doen op vijf vrijwilligers. De medewerkers van de ver eniging kringloop project Leiden leggen het hoofd echter niet in de schoot. Volgens Sjan Beniers, coördinatrice van het project, be staat het plan om de openingstij den van de winkel op korte ter mijn uit te breiden. Nu is deze alleen nog maar open op zaterda gen van 10.00 tot 13.00 uur. Bin nenkort zal de winkel ook op de woensdagochtenden zijn ge opend. Daarnaast willen de me dewerkers van het kringloop project, dat eind vorige week of ficieel is begonnen, meer vrijwil ligers aantrekken. De bedoeling van het project is om gebruikte goederen, zoals meubels, speelgoed en elektri sche apparatuur, die anders weg gegooid zouden worden op te ha len bij particulieren. Mensen die hun oude spullen kwijt willen en vermoeden dat de vereniging daar nog iets nuttigs mee kan doen, kunnen medewerkers van het project op werkdagen en op zaterdag bellen van 10.00 tot 12.00 uur. Deze spullen worden dan door de vrijwilligers opge haald, opgeknapt en vervolgens weer doorverkocht. Op deze manier wil de vereni ging - werkloze - vrijwilligers een nuttige tijdsbesteding en enige werkervaring bezorgen. Tegelijkertijd wil zij zo een bij drage leveren aan het schoon houden van het milieu. In de winkel aan de Volmolengracht is trouwens een informatiehoek in gericht met voorlichtingsmate riaal over hergebruik van grond stoffen en het sparen van het mi lieu. Mensen die belangstelling heb ben om met behoud van uitke ring tweede-handsgoederen op te halen, op te knappen en te ver kopen kunnen zich wenden tot de vereniging: tel. (071) 131882. Dat telefoonnummer kan ook worden gebeld door particulie ren die spullen willen afstaan.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4