Luidspreker blijft zwakste schakel bij hi-fi-weergave HOBBY Elektrisch stopdraad Handig voor op de ladder Fabrikanten steken miljoenen in onderzoek Alabastine komt met nieuwe schoonmaker VRIJE TUD Nieuwe ontwikkelingen in caravan en tent Foto scherp tot in de diepte Zweedse tackers Bijzondere mini cv-ketel WOENSDAG 8 MEI 1985 PAGINA 27 Orientatiegids Op het gebied van wand- en vloe rafwerking is een onvoorstelbaar groot aantal materialen te koop. Er zijn maar heel weinig zaken waar letterlijk alles te zien en te koop is. Een goed geslaagde po ging om tot een vrijwel volledig overzicht te komen is verwezen lijkt in een bijna honderd pagi na's tellend tijdschrift, „Welke, Vloeren en Wanden". Voor nog geen vijf gulden biedt deze koop gids een heel brede oriëntatie, voor wie het aanschaffen van nieuw materiaal overweegt. Er staan ook veel praktische tips in, zowel voor de verwerking als voor bijkomstige zaken als plin ten, isolatie, schoonmaken enz. Verkrijgbaar in de tijdschriften- winkels. Met een emmer verf op de ladder is soms een hachelijk karwei. De ladderknecht maakt een einde aan deze gevaarlijke escapes. Met een handomdraai kan dit knechtje aan elke sport worden bevestigd. De verfemmer heeft een steunpunt tegen de ladder- boom.f zie tekening). Ook de las tige slingerende beweging tij dens het afstrijken van de kwast is verleden tijd. Heeft u even twee handen nodig, dan kan de kwast, of ander stuk gereedschap in de hiervoor bestemde uitsparing worden gehangen. De ladder knecht, een produkt van Van Vliet Kwastenfabriek BV in Nij megen, kost f5,50 en is verkrijg baar in dhz-zaken. Vies geworden voegen tussen te gels kunnen schoongemaakt en in de oorspronkelijke kleur her steld worden met de nieuwe 'voegenreiniger' die Alabastine als nieuw produkt brengt. Een flacon van 375 ml kost 5,95. Ook introduceert Alabastine een 'vocht- en aanslagreiniger', waarmee zwarte aanslag op steen, hout, kunststof enz. ver wijderd kan worden, het middel werkt ook als grondige voorbe reider van wand- en plafondop pervlakken, voordat deze behan gen of gepleisterd worden. De flacon is voorzien van een stevige borstel. Er zit 250 ml in en kost 12,95. MiniGard is een nieuw systeem waarmee het binnendringen van andermans huisdieren in eigen tuin kan worden voorkomen Het systeem bestaat uit een elektrische spanningsgever, waarop de 'stopdraad' wordt aangesloten. Die kun je spannen waar en hoe je wilt. Op dat draad systeem komen regelmatig stroompulzen, volkomen veilig, maar net sterk genoeg om dieren af te schrikken. De spanningsgever kost 175,- voor enkele tientjes heb je 250 meter draad. Verder omvat het .systeem isolators, spanners, plaatjes enz. om de draad aan te brengen. Die is in de meeste ge vallen nauwelijks zichtbaar. Importeur van MiniGard is Koltec in Breda, tel. 076-415800. Vorig jaar zijn veel producen ten van geluidsapparatuur actief geweest op het gebied van luidsprekers. Geen won der: de luidspreker is nog steeds de zwakste schakel in de hele geluidsketen. Niet al leen wat geluidskwaliteit be treft, maar ook wat het rende ment aangaat. Bij luidsprekers is vijf procent rendement al een aardig gemid delde. Zeker by kwaliteitsluid sprekers. De rest van de elektri sche energie wordt ook groten deels omgezet in warmte. Nu is dat niet zo'n bezwaar sinds ie dere fabrikant versterkers maakt met vrijwel nul procent vervor ming en met vermogens van on geveer tweemaal honderd Watt. D geluidskwaliteit van luidspre kers is een veel groter probleem. Het is een van de weinige proble men die men in de elektronica- wereld slecht onder controle kan krijgen. Vooral sinds de opkomst van de Compact Disc is het te kort aan kwaliteit storend aan het worden. Voor veel fabrikanten is de komst van het zilveren geluids plaatje met name de impuls ge weest om nieuwe luidsprekers te gaan ontwikkelen. De pogingen van twee grote fabrikanten op dit gebied (Philips en Bose) zijn de moeite van het bekijken waard. Hun oplossingen zijn zeer uit eenlopend. Belgisch onderzoek Philips heeft een eigen fabriek van luidsprekers in België. Daar heeft men onderzoek gedaan naar het gedrag van luidspreker- kasten en de luidsprekers zelf. De enorme verschillen in dyna miek tussen gewone grammo foonplaat (45 dB) tegenover de CD (85 dB) meende men te moe ten opvangen door hogere be lastbaarheid en een hoger rende ment. Daarmee samenhangend dienden de luidsprekers zo min mogelijk vervorming te geven en plotselinge geluiden (impulsge luiden) goed op te vangen. Zware eisen voor een geluidweergave- systeem. De conclusie van de meettech- nici in Dendermonde, in nauw overleg overigens met Philips Natuurkundig Laboratorium in Eindhoven, was dat de massa van de bewegende delen van de luidsprekers zo gering mogelijk moest worden gemaakt. Om de grote vermogens te controleren diende het magneetsysteem (de aandrijving) ook groot te worden gemaakt. Verschillende geluidsgolven zijn praktisch niet door een soort luidspreker weer te geven, zoals het ijle geluid van een fluit ook niet door een contrabas kan wor den voortgebracht. Philips be sloot nieuwe hoge- en lagetonen luidsprekers te ontwerpen. Voor het allerhoogste geluid maakte men een ribbon-tweeter met een slechts zes mikron (eenduizend- ste millimeter) dik aluminium (vlak) membraan. De massa van deze hoge-tonen luidspreker kwam vijfmaal zo laag uit als ge bruikelijk. Vlakke luidspreker Voor middentoon luidsprekers ging men uit van een vlakke, ron de membraan. Van de gebruike Bose drivers gebruik op lijke conusvorm werd afgewe ken omdat die het akoestisch centrum van de luidspreker af schermt (schaduweffect). Ook de basluidsprekers kregen een vlak uiterlijk al moest daaronder een subconus worden toegepast om de verbindingen tussen de (aan- drijOspoel en het membraan te verzekeren. Speciale magneten werden toegepast en speciale vlakke schijven aan de voorzijde van de speaker moesten akoestisch neu traal zijn en zo min mogelijk massa hebben. Om ook de laag ste tonen weer te geven bracht men een extra passief membraan in de luidsprekerkast aan: een truc die al eerder was toegepast en door Philips werd geperfec tioneerd. Om de verschillende luidspre kers tot een goed geheel te sme den ging men vervolgens over tot het ontwerpen van speciale klankkasten en filters, die de to nen tussen de verschillende luid sprekers moet verdelen. Ook de bekende reeks van MBF-luidsprekers werd op nieuw ontworpen. MBF bete kent Motional Feedback boxen, die voorzien zijn van een inge bouwde versterker. Door ver snellingsmeters (kleine meetin- strumentjes) aan de luidsprekers te bevestigen wordt het van na ture niet linieaire gedrag van de luidsprekers gemeten, verwerkt en middels correcties in de spe ciale versterker gecorrigeerd. Door deze elektronische correc ties klinken de luidsprekers ook uitstekend. Bose's systeem Bose, een groot Amerikaans concern min of meer gespeciali seerd in luidsprekers, en geluids apparatuur ontleent zijn naam aan de stichter dr. Amar Bose. Hij is de uitvinder van het zoge naamde Direct-reflecting sys- teem voor luidsprekers. Bose, die veel ervaring opdeed in de concertzaal en daar ook zijn eerste metingen deed, kwam tot de conclusie dat de benadering van de meeste luidsprekerfabri kanten niet deugde. In zijn op vatting moet de geluidsweergave in de huiskamer zoveel mogelijk lijken op die in de concertzaal. Geluid van een instrument in de Opengewerkte luidsprekers voor testen en onderzoek in het Philips Laboratorium in Dendermode. concertzaal bereikt slechts voor een gering deel direct het trom melvlies van de luisteraar. De meeste energie wordt gereflec teerd via de muren en plafond. Zijn luidsprekerontwerpen ge ven dan ook maar tien procent geluid af dat de luisteraar direct treft. Negentig procent van het geluid wordt naar achteren uit gestraald, zodat het indirect, via muren, plafonds en vloer wordt verstrooid. Dit geeft vaak een be ter stereo-effect. Speciaal daar voor ontwierp Bose's Research Laboratorium luidsprekers die extra correctie-mogelijkheden hebben. Door middel van een tussenversterker kan men de luidsprekers zo corrigeren dat zij in bepaalde ruimten goed vol doen. Bose's top-luidsprekers zijn niet goedkoop. Een paar met cor rectie-versterker komt boven de f 3000.- In de concertzaal zelf worden de Amerikaanse luid sprekers ook veel gebruikt. Dan volgens het standaard-recept: straal zoveel mogelijk energie rechtstreeks de zaal in. Op dit ge bied heeft men overigens ook een naam op te houden. Door de beperkingen die velen zich moeten opleggen in het vakantiebudget heeft het kampe ren, met tent of caravan, de laat ste jaren zijn populariteit ver groot. De leveranciers hebben daarop ingespeeld met nieuwe ontwikkelingen, niet alleen in mode-trends maar vooral in praktische dingen. Betere doek- soorten, lichte constructies voor grotere tenten, verbeterde isola tie en luchtweerstand in cara vans en vouwwagens enz. Langzaam wint in Nederland de kampeerauto („camper") ter rein, mede dank zij de soepeler belastingmaatregelen, èn het feit dat je met zo'n rijdend vakantie huis niet meer aan een camping bent gebonden. Voor mensen die van een vakantie onder een tentzeiltje of tussen de wielen houden is er voor het komende seizoen een complete, overzichtelijke koop gids, waar zowat alles wat er op dit gebied te koop is bijeenge bracht werd. Voor f4,95 in de tijdschriften is de verse Welke- Koopgids te koop. „Scherptediepte" is een van die vakkreten uit de fotowereld waar de amateur nogal eens moeite mee heeft. Het hangt van de lens opening (diafragma) af welk deel van de foto, van vooraf gezien, scherp in beeld gebracht wordt. Bij een groot diafragma wordt de foto naar achter toe steeds wazi ger. Dit effect wordt in veel ge vallen met opzet bewerkstelligd, om het hoofdmotief van het kiekje er scherp uit te laten ko men, zonder dat de omgeving de aandacht afleidt. Maar het kan ook de bedoeling zijn een totaal beeld, tot aan de „einder" toe, he lemaal scherp op de foto te krij gen. Hoe kunt u die scherptediepte regelen? Door instelling van de lensopening (diafragma). Een grote lensopening (laag diafrag ma-getal, bijvoorbeeld 4) geeft een kleine scherptediepte. Een kleine lensopening (bijvoorbeeld diafragma-getal 16) geeft een gro te scherptediepte. Als u van tevoren wilt weten wat scherp wordt, dus wat bin nen het scherptegebied ligt, drukt u de scherptediepteknop op uw camera in. U ziet dan door de lens waar de scherpte begint en waar hij ophoudt. Vrijwel alle moderne spiegelreflexcamera's zijn voorzien van zo'n knop. zo heeft u een eenvoudige controle mogelijkheid. De scherptediepte is ook af hankelijk van de cameralens. Een telelens heeft van zichzelf al een kleine scherptediepte, ter wijl een groothoeklens zelfs bij een grote lensopening al een flin ke scherptediepte geeft. Vandaar hebt, is Ft uitspa- Een wastafel waarbij je geen lossen accessoires meer nodig 1 ontwikkeld door Sphinx. Deze nieuwe 'Esther' wastafel hee ringen voor drinkbekers en zeep, en de zijkanten zijn zodanig uitge voerd dat ze als handdoekhouders fungeren. Verkrijgbaar in zeven kleuren. In de toonzalen van sanitairgroothandels is de i tafel te zien. Dit landschap is met een hoog diafragmagetal gefotografeerd. (foto GPD) dat (landschaps)opnamen geno- dat zelf wilt zien, vraag uw foto- men met een groothoeklens vaak vakhandelaar dan eens om een zo verbazend scherp zijn. Als u demonstratie. Eén van de belangrijkste groothan dels in gereedschappen, Sieben en Co in Amsterdam importeert sinds kort de Zweedse hechtnietmachi- nes ('tackers') van Rapid. Handig gereedschap om tientallen bevesti gingsklusjes in en rond het huis uit te voeren. Er is keus uit drie types handtackers, een hamertacker en een elektrische uitvoering. Voor de handtackers variëren de prijzen van f 27,50 tot f 65,75, de elektri sche kost f 375,-. Verder zijn er nog twee speciale kabelhechtnietma- chines, die overigens wel voorna melijk in de professionele sector terecht zullen komen. Afhankelijk van het type zijn de tackers ge schikt voor nieten met pootlengten van 6 tot 14 mm. In geval van een storing in het elektronische hart van de ketel is het euvel heel snel verholpen. De hele besturings-eenheid is name lijk in een compact blok direct achter de voorwand geplaatst. De eenheid bestaat uit modules; een niet meer goed werkend ele ment kan onmiddellijk vervan gen worden. Overal De Kiddy kan behalve staand ook aan de wand hangend wor den geplaatst. Daarbij is men niet aan de 'conventionele' plaat sen gebonden. Behalve op de zol der kan hij in de kelder, keuken, badkamer, enz. worden geïnstal leerd. Ook met de directe gevel- doorvoer, zodat geen lange rook gasafvoer gemonteerd hoeft te worden. Waar nodig kan de ketel ook als 'gesloten systeem' worden geïnstalleerd; de benodigde lucht woftit dan niet van binne nuit aangezogen, maar van bui ten. Dit gebeurt dan door een tweede pijp, naast de rookgasaf voerpijp. Voor de doorvoer be schikt de installateur over alle benodigde hulpmiddelen. De fa brikant heeft zelfs een compleet assortiment dakdoorvoermate- rialen (pannen van elk type) ach ter de hand. Geen enkel daktype kan dus problemen geven. Als richtlijn voor de haalbare besparing geeft de fabrikant (CHV Meppel, tel. 0552-67922) op dat bij een gemiddeld verbruik van 3000 m3 per jaar ongeveer ƒ620,- 'stookwinst' kan worden behaald. De Kiddy is zo compact dat er zelfs in de keuken een plaatsje voor kan worden gevonden. (foto gpd> Er is een nieuw type cv-ketel op de markt, een Nederlands pro dukt dat opvalt door een aantal bijzondere kenmerken. Op het eerste gezicht is het kleine for maat (72x50x36 cm) het opmer kelijkst. Hierdoor kan deze nieu we 'Kiddy', zoals de ketel heet, vrijwel overal worden geplaatst. De installatie is sterk vereenvou digd, zowel dank zij de techni sche antecedenten als door het geringe formaat en lage gewicht (50 kg). Dit geeft dus ook een be sparing op installatiekosten. De Kiddy is een HR-ketel, dus met een rendement van mini maal 90 procent. Technische verfijningen zoals het ontbreken van een waaKvlam (elektroni sche ontsteking), een automati sche waterpomp die alleen werkt als dit nodig is, een eveneens au tomatisch werkende ventilator enz. dragen nog extra bij tot be sparing op de stookkosten, zowel wat het gas- als elektriciteitsver bruik betreft.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 27