A SËiiy UW EIGEN TEST BUJFT TOCH DE BESTE AUTO Malaga: midden klasser van Seat Alfa 90: uitnodiging tot snelheid Rover 200-serïe heeft toch 'eigen gezicht' - Vütvjmm Zeer zuinige Charade dieselturbo van Daihatsu Opel weer in de lift Alfa: twee berlina's op één mechaniek L.LA.M. PAGINA 25 Samengesteld door Koos Post Oude bekende terug Pininfarina brengt Fiat Spider onder eigen naam Fiat stopte in de tweede helft van de jaren zeventig met de verkoop van de Fiat 124 Sport Spider. De fraaie cabriolet had zijn werk gedaan en kon gaan. Maar dat zinde de ontwerper Pininfarina duidelijk niet, drie jaar geleden bracht hijzelf de wagen opnieuw op de markt onder de naam 'Pininfarina Spider Europa'. Natuurlijk was de sierlijke tweezitter aangepast aan de de eisen des tijds. Zo had de 1500 cc carburateurmotor plaats ge maakt voor een twee liter krachtbron met Bosch L.Jetro- nic inspuiting. Goed voor een acceleratie van 0 tot 100 km per uur binnen de tien seconden en een topsnelheid van tegen de 180 km per uur. Schijfremmen rondom, vijf- bak, elektrisch bedienbare rui ten, Pirelli-banden, royale stoe len, looplampje in het dash boardkastje enzovoorts. Er is niet beknibbeld op de luxe. Een leuke mixture van oud en Tot voor kort was deze Pinin farina in ons land niet te krij gen. Tot de Interauto Helmond de import ter hand nam. Nu staat de wagen bij een tiental dealers in de showroom. Voor deze contreien is dat Fred Men ken in Wassenaar. De belang stelling is groot, ondanks het prijskaartje van 47.900,-. Het is alweer geruime tijd gele den dat Austin Rover bekend maakte met een 200-serie te zul len komen. Op de personenauto- RAI in februari jongstleden was de wagen voor de eerste maal in ons land te zien. Maar nog niet te koop. Men kon alvast zien hoe dit produkt van samenwerking met Honda was uitgevallen. Erg aar dig, vind ik. Men kan niet sim pelweg zeggen dat het het een Ci- vic-met-kofferbak is. Natuurlijk zijn de karakteristieke trekken van Honda in het model te her kennen, maar de Britten hebben voldoende inbreng gehad om er toch een eigen gezicht aan te kunnen geven. In feite lijkt hij meer op de Britse Montego dan op de Japanse Civic. En van binnen is de invloed van Rover nog veel duidelijker merkbaar. Men is er zeker wat het interieur betreft in geslaagd de serie een zo hoogwaardige uit rusting mee te geven dat de toch altijd nog exclusieve merknaam Rover eer wordt aangedaan. Al zullen de echte Rover-rijders bij deze bewering de wenkbrauwen stevig fronsen.... Persoonlijk vond ik het 'een voudigste' model (de 213 S van bijna 24 mille) de prettigste. Die is uitgerust met de zo goed 'ade mende' twaalfkleppen motor van Honda, een heel glad, soepel en rustig draaiende krachtbron van 70 pk, die voor een topsnelheid van 155 km per uur zorgt. De 1600 cc metende motor van de Rover 216 SE (prijs 25,5 mille) is van Engelse makelij. Die zorgt er voor dat het Britse aandeel in deze 216 toch altijd nog tot 88 procent kan oplopen. Bij de 213 is dat aandeel 75 procent. Aan de top van de geheel in Engeland vervaardigde serie staat de 216 Vitesse (bijna 30 mil le), waarin dezelfde 1600 cc mo tor is gebruikt maar met elektro nische ontsteking. De motor pro duceert dan een vermogen van meer dan hond^M nnard^krach- ten, die met elkaar goed zijn voor een acceleratie van 9,9 seconden om van 0 tot 100 km per uur te komen en een topsnelheid van om en nabij de 180 km per uur. Geventileerde schijfremmen zor gen er dan voor dat die krachten in bedwang kunnen worden ge houden. Om een zo gunstig mo gelijk aërodynamisch effect te verkrijgen is de Vitesse v van spoilers voor en achter. De Spaanse autofabrikant Seat heeft deze week op de autoten toonstelling in Barcelona een nieuwe middenklasser ten doop gehouden: de Malaga. Voorlopig alleen bestemd voor de Spaanse markt. Pas in september zal het model zijn internationaal debuut beleven. Het wordt de tweede 'echte' Seat. De Ibiza was de eerste. Seat verkoopt wel nog steeds Fura's i 1 siv.) A 'rfff ifo 'M'ïE ,'flr en Ronda s, maar de ingewijden zullen zich herinneren dat dit modellen zijn die duidelijk af stammen uit de tijd dat Seat nog met Fiat was 'getrouwd'. Na de 'scheiding' ging de Spaanse fabriek voorlopig door met deze modellen, de Ibiza was het eerste model in eigen huis ontwikkeld. Nu ja, niet helemaal in eigen huis. De Italiaan Giorgio Giugia- ro zorgde voor de vormgeving, de Duitse onderneming Wilhelm Karmann voor de carrosserie, de al even Duitse fabriek Porsche Daihatsu heeft de Charade wat veranderd en het programma van dit kleine model met de drie- cilindermotor uitgebreid. Onder meer met een spectaculair zuini ge dieselturbo. Daihatsu kwam in 1978 voor het eerst met de Charade naar Nederland. Sindsdien zijn er 13.000 stuks afgeleverd. In het to taal rijden er thans ongeveer 24.000 Daihatsu's op de Neder landse wegen. In 1983 onderging het meest gevraagde model (de Charade) een grondige verandering en kortgeleden achtte de fabriek de tijd rijp voor een verdere moder nisering. Om te zien niet zo bij ster opvallend, alleen koplam pen. grille, voorspoiler en achter lichten zijn duidelijk als nieuw te onderkennen. Het Charade—programma voor ons land omvat thans niet min der dan acht benzineversies en vijf modellen met dieselmotor. Daaronder een dieselturbo, die volgens de fabriek 'de zuinigste auto ter wereld in produktie' is. Het gemiddeld verbruik zou gunstiger dan een op twintig(l) uitkomen. Tijdens een korte kennisma- kingsrit twijfelden een collega en ik even aan de werking van de turbo. De wagen was weliswaar snel, maar geen moment voelden wij dat karakteristieke gevoel van een inkomende turbo, dat men als het ware door een on zichtbare hand vooruit wordt ge duwd. Maar een overstapje naar de gewone Charade diesel leerde ons, dat er wel degelijk verschil is. De turbo komt echter zo gelei delijk in dat het nauwelijks te voelen is. Maar een topsnelheid van meer dan 160 km per uur liegt er niet om. Deze drie cilinder dieselturbo is volgens de fabriek een wereld primeur van Daihatsu, die tot nu toe alleen in Japan op de markt werd gebracht. Nadat de unieke motor van 993 cc - met een ver mogen van 46 pk - zich in de harde praktijk had bewezen, werd hij ook geschikt geacht voor export, onder meer naar Eu ropa. De met een vijf-versnellings bak uitgeruste, 717 kg wegende driedeurs Charade dieselturbo kost op een gulden na 20 mille. De goedkoopste benzineversie komt op 14 mille. hield zich bezig met de motor en de versnellingsbak en Volkswa gen adviseerde bij de produktie. Alleen de rest kwam uit eigen koker. En het is met de Malaga pre cies zo gegaan. De Spanjaarden komen er grif voor uit, dat zij niet voldoende middelen hebben om alles thuis te ontwikkelen, dus werd er veel uitbesteed. Porsche ontwikkelde derhalve nieuwe 1,2 en 1,5 benzinemotoren en een 1,7 dieselmotor. Ze kunnen resp. vermogens van 92, 85 en 55 paar- dekrachten leveren, die voor top- snelheden van 150,165 en 145 km per uur kunnen zorgen. De wielophanging is rondom onafhankelijk. De tandheugelbe sturing vraagt nauwelijks onder houd, de draaicirkel is 10,3 meter en het remsysteem heeft een ge scheiden hydraulisch circuit, één voor elke as. Het Spaanse bureau Astesa ontwierp het interieur, waarbij gretig gebruik is gemaakt van de ruimte, die daar wordt geboden. Er zijn drie versies - L, GL en GLX - en natuurlijk is de mate van luxe afhankelijk van de ge kozen versie. De brandfstoftank heeft een inhoud van vijftig liter, de baga geruimte is groot met een inhoud van 453 liter. De kofferklep loopt door tot op de bumper. Volgens de fabriek is het benzine- en die selverbruik zeer matig. RIJ-IMPRESSIE De markt kan wel een geregelde vernieuwing van modellen eisen, maar als de middelen ontbreken zal er toch een compromis moe ten worden gevonden tussen moeten en kunnen. Kijk maar weer naar Alfa Romeo. Toen het hoog tijd was om de Alfetta te vervangen kon Bruin een volledige vernieuwing niet trekken. 'Meester-ontwerper' Bertone kreeg daarom wel de vrije hand wat de carrosserie be treft, maar hy moest aan het werk op basis van het onderstel en de techniek van de oude Al fetta. Aan de ene kant een niet te onderschatten beperking, aan de andere kant toch de zekerheid dat het net uit een dal opkrabbe lende merk zich geen buil zou kunnen vallen. Bertone kwam met een strak gestyleerd, wat hoekig model voor de dag dat nog duidelijk de kenmerken van zijn voorganger draagt. Over mooi of lelijk zullen we het niet hebben, dat is en blijft een kwestie van smaak. Maar dank zij de smalle voorzij de is (ondanks de geringe stroomlijning) toch een lucht- weerstand van cw 0.37 bereikt. Daar staat weer tegenover dat die smalle basis er ook voor ver antwoordelijk is dat achterin nauwelijks meer ruimte kon worden gecreëerd dan in de Al fetta. En die was altijd al aan de krappe kant. De 'Alfa 90' - zoals het het nieuwe model weinig inventief wordt genoemd - is in vier ver sies in Nederland te koop. Het verschil zit voornamelijk in de motor. Een 2-liter benzinemotor met carburateurs (ruim 38 mille), een 2-liter benzine inspuitmotor (ruim 41 mille), een 2,4 liter tur bodiesel (bijna 46 mille) en aan de top van de lyn een 6-cilinder benzine inspuitmotor. En deze luxueuze Quadrifoglio Oro (gou den klavertje vier) komt op een prijs van royaal 49 mille. Behoudens de meesterlijke turbodiesel zijn die motoren ou de bekenden uit de Alfa-stal. Zo is de zescilinder in het topmodel geplukt uit de Alfa 6 (overigens ook tot verdwijnen gedoemd). Het is een prachtige motor. Dat heb ik nog eens kunnen ervaren in de tijd dat ik de duurste Alfa 90 ter beschikking had. Ik zal mij zoals gezegd niet te buiten gaan aan beschouwingen over de vormgeving. De wat sta tige karos met de lage neus en de verhoogde achterkant heeft de neiging in snelle bochten over te hellen en is niet helemaal vry' van windgevoeligheid. De zich door middel van gasdempers aan de snelheid aanpassende voor spoiler is een uiterst nuttige voorziening. Daarbij zal ik het la ten wat de buitenkant betreft. Het interieur is overdadig lu xueus aangekleed. Voor mij zelfs een beetje te veel. Vooral, omdat Alfa voor dit topmodel heeft ge kozen voor een zogenaamd elek tronisch dashboard. Niet de be kende 'klokken' dus, maar rijen oplichtende felgroene blokjes (vacuüm fluoriscerende buisjes). Hoe meer groene blokjes hoe voller de benzinetank, hoe snel ler men rijdt, enzovoorts. De snelheid wordt dan ook nog een keer in grote digitaal cijfers aan gegeven. En daarnaast ook een controlepaneel, een boordcom puter en nog meer. Een tikkeltje teveel. Boven dien.... niet alles zit even zicht baar. Een typisch voorbeeld: het schermpje dat de golflengte van de radio aangeeft is voor de be stuurder rechtop zittend niet te zien. Hij moet er diep voor in het vooronder duiken. Voortreffelijk gevormde stoe len, een altijd handig verstelbaar stuur, gemakkelijke centrale ver grendeling, prettige stuurbe krachtiging en herhaalde waar schuwing voor lege benzinetank, de luxe kan niet op. Zelfs een uit- neembaar koffertje in het dash board. Erg praktisch, maar het kost wel even zo'n 500 gulden! En in zo'n overdaad aan luxe vallen juist de oneffenheden op. Zo zit de stuurbekrachtiging al leen in die met luxe volgestopte Quadriofoglio (niet in andere versies), maar die bekrachtiging 'kreunt' van ellende als de be stuurder er met geringe snelheid een beroep op doet. Het dash board piepte uit protest dat de delen niet vast genoeg tegen el kaar waren gezet. En de ruiten wisser ging gierend te keer tegen het feit dat hij te hard tegen de ruit werd gedrukt. Natuurlijk, deze nare bij ge luidjes zijn te verhelpen klach ten, maar ze vertroebelen wel de mening over zo'n daverende kar van bijna vijftig mille. Want er moet geen misverstand over be staan, om te rijden is deze Alfa weer een echte Alfa. En dat zal de kenners genoeg zeggen. Ik heb al eens eerder gemop perd over de pedalen in een Alfa. Ook in deze Alfa 90 was het kop pelingspedaal weer met moeite naar beneden te krijgen en stond het gaspedaal weer ijzig hoog. Gemaakt voor dames met hoge hakken? Of misschien louter en alleen om diep in te drukken? Langdu rig rustig rijden is zo wel moei lijk. Nu is deze Alfa daar eigen lijk ook niet voor geschapen. De krachtige, rustige en soepele mo tor noodt als het ware tot tarten van de wetgeving. Ver binnen de tien seconden kan uit stilstand de in ons land maximaal toege stane snelheid worden bereikt. En als men dan een beetje door drukt loopt die snelheid heel gladjes op tot dik 200 km per uur. Dan is de wagen nog steeds goed beheersbaar en uitstekend han teerbaar. Natuurlijk, als men zo diep in de kan duikt om het onderste er uit te halen moet men ook diep in de beurs duiken om de benzi nebonnen te kunnen betalen. (Ik praat maar niet over de bonnen van de Porsche-boys). Maar wie zich ondanks al die uitnodigende krachten - meer dan 150 pk - kan beheersen kan gemakkelijk een gemiddelde van een op elf of zelf nog beter halen. En dat vind ik bijzonder gunstig voor zo'n bijna 1200 kilo wegende wagen. Technische gegevens Alfa 90 Qua drifoglio Oro: zes cilinder injectie motor van 2492 cc. Compressiever- houding 9,0 op 1. Max. vermogen 156 pk. Brandstof super. Inhoud tank 49 liter. Vijf versnellingen. Acceleratie 0-100 km in 9 sec. Topsnelheid 203 km per uur. Lengte 439 cm. Gewicht 1170 kg. Toelaatbaar gewicht 1595 kg. Aanhanger geremd 1200 kg. De volledige lijst van de verkopen van nieuwe auto's in het eerste kwartaal. Zoals gemeld is de verkoop iets achtergebleven bij die in dezelfde periode van vorig jaar. 1. GM (w.o.Opel) 2. Ford 3. VW/Audi 4. Renault 5. Fiat 6. Volvo 7. Peugeot/Talbot 8. Nissan 9. Citroen 10. Toyota 11. Mazda 12. BMW 13. Mitsubishi 14. Mercedes 15. Suzuki 16. Honda 17. Lada 18. Seat 19. Austin-Rover 20. Alfa Romeo 21. Daihatsu 22. Subaru 23. Saab 24. Skoda 25. Hyundai 26. Lancia 27. Zastava 28. Jaguar 29. Porsche 30. FSO 31. Dacia 1985 31.893 27.969 19.702 19.407 13.935 15.971 10.899 9.721 9.321 11.788 8.812 7.979 7.961 9.933 7.543 7.071 7.473 7.281 7.140 5.864 5.007 5.909 4.483 5.356 4.171 3.859 3.773 3.240 3.361 3.069 3.157 4.613 2.134 1.920 1.905 1.338 1.466 2.217 1.338 1.655 1.194 1.515 972 919 877 1.164 639 694 552 684 359 595 201 351 104 123 77 74 49 25 24 1 160.554 162.338 'Lichtwaker' spaart accu Het is negen van de tien automo bilisten wel eens overkomen: wegens mist of schemer staan de lichten aan en bij het uitstappen wordt vergeten het knopje op 'uit' te zetten. De accu is dan gauw leeg, want de autolampen vreten stroom. Er zijn auto's die standaard een waarschuwing aan boord heb ben. De meeste echter niet. Maar met een handig apparaatje de 'lichtwaker' - kan al die narig heid uit de wereld worden gehol pen. Het is zo klein als een luci ferdoosje, men plakt het op het klusje dashboard en men sluit de draadjes tactslot, één op de lichtschake laar. Voor een doe-het-zelver een niks. Wordt het licht vergeten, dan één op het con- gaat de waker zoemen. Het din eetje kost bij de Halfords-zaken 18,90. Corsa's wat meer aangekleed Opel heeft de Corsa-modellijn uitgebreid met vier- en vijfdeurs versies. Verder worden alle Corsa's wat meer aangekleed. Dat komt ook tot uiting in de nieuwe type-aanduidingen: LS, GL, GLS of GT. Waar de Corsa GT duidelijk afstamt van de spor tieve SR, zijn de GL en de GLS in feite nieuwe combinaties. In principe is de GL gebaseerd op het Swing-actiemodel en de vroe gere 'Luxus', de GLS daarentegen op de vroegere Berlina. Maar ook de goedkoopste Corsa, de LS, is van wat meer aardige dingen voorzien, zoals een gelaagde voorruit, handgrepen, een as bakje achter, zonneklep met make-up spiegel, een aanjager met drie standen en dergelijke. Het is geen toeval dat er kort na Alfa 90 ook een Alfa 75 ver schijnt. Carrosserie, interieur en uitrusting zijn wel anders, maar mechanisch is er nauwe lijks verschil. Twee berlina's op één mechaniek, een doelbewus te politiek van de Italiaanse fa briek. In het verleden is zoiets ook al toegepast met de Giulia en de 1750. Volgens de fabrieksmensen is de 90 bedoeld voor de automobi listen die distinctie en comfort zoeken, terwijl met de 75 wordt gemikt op de 'sportievere' rij ders. Aan de lange, slanke lijn van het model is dat ook duide lijk af te zien. Het zal tot het einde van het jaar duren eer deze Alfa 75 naar Nederland komt. Maar in Italië zijn nu vijf versies uitgebracht: vier benzine en een diesel. Alle motoren (1600,1800,2000 en 2500 cc benzine en 2000 turbodiesel) zijn al bekend van andere Al fa-modellen, van de Giulietta (die door de 75 wordt vervan gen) en van de Alfa 90. Over de prijzen is nu nog niets te zeggen. ADVERTENTIE Maak een proefrit in de nieuwe Alfa 90 Vondellaan 45 Leiden. Telefoon 071 - 76 93 03.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 25