SANDALETS Bestaande uitkering gunstig behandeld Automatisering rukt snel op bij Posterijen Landbouwmachines bieden exportkans Contactlenzen zonder zorgen. Roeimarathon Laga door Leids water McEnroe naar tweede ronde in New York De Bril58 LensPas onder andere, voor een zorgeloos jaar met lenzen. Leiden Haarlemmerstraat/Donkersteeg 49.95 WOENSDAG 8 MEI 1985 van het werkloosheidsdeel in de arbeidsongeschiktheidsuitkerin gen vanaf de invoeringsdatum al leen zal gelden voor nieuwe ar beidsongeschikten en voor ar beidsongeschikten onder de 30 jaar. Als eenmaal ervaringen zijn opgedaan bij de herkeuring van de jongere arbeidsongeschikten, zal de herkeuring worden bezien van arbeidsongeschikten tussen de 30 en 50 jaar. Oudere arbeidsonge schikten - degenen dus van 50 jaar en ouder - zullen niet worden her keurd en behouden hun huidige uitkering. Het wetsvoorstel bevat eveneens een overgangsmaatregel in ver band met de wijziging van de uit keringspercentages voor de lagere arbeidsongeschiktheidsklassen. Voor mensen die voor maximaal 45 DEN HAAG (GPD) - Voor men sen die op de invoeringsdatum van de nieuwe werkloosheidswetge ving al een uitkering uitvangen, zal de voordeligste regeling gelden. Dat kunnen de nu bestaande werk loosheidswet (ww) of de wet werk loosheidsvoorziening (wwv) zijn, het kunnen ook dé nieuwe bepalin gen worden. De staatssecretarissen van sociale zaken. De Graaf (socia le zaken) en Kappeyne van de Cop- pello (emancipatiezaken), hebben dat voornemen vastgelegd in een ontwerp voor de wet waarmee straks de zogeheten stelselherzie ning moet worden ingevoerd. De voordeligste regeling betreft alleen de duur van de uitkering. Die wordt thans nog voor mensen van 35 jaar en ouder bepaald op maximaal twee en een half jaar (een half jaar ww en twee jaar wwv), straks zal hij afhangen van de leeftijd van de betrokkene.Uit het wetsvoorstel dat de twee staatssecretarissen gisteravond bij de Tweede Kamer hebben inge diend. blijkt ook dat de afschaffing 'Meer aandacht voor uitvoering besluiten' DEN HAAG (GPD) - Dc Tweede Kamer moet meer aandacht beste den aan de uitvoering van zijn ei gen besluiten en die van de rege ring. Dat kan door de invoering van een zogenaamd 'adres van ant woord', dat een analyse bevat van de stand van uitvoering. Die aan beveling doet de regeringscommis saris voor de reorganisatie van de rijksdienst Tjeenk Willink in zijn jaarbericht voor 1985. GOUDERAK (ANP) - Koningin Volgens de regeringscommissa- Beatrix was gisteren niet alleen ris krijgt het parlement over de uit- aanwezig bij de officiële opening voering van het beleid zoveel infor- van het nieuwe onderkomen van matie van ministers en departe- Buitenlandse Zaken, maar bezocht menten, dat de tijd ontbreekt de ook nog het in de buurt van Den verschillende gegevens met elkaar Haag liggende plaatsje Gouderak. in verband te brengen. Bovendien ontbreekt vaak de deskundigheid. Nota's die door het parlement aan de regering worden gevraagd, wor den doorgaans ter kennisneming aangenomen. Daardoor is de Twee de Kamer bij zijn oordeel sterk af hankelijk van de bewindslieden en de ministeries. Deze afhankelijkheid kan Vol gens Tjeenk Willink worden door broken. als het parlement jaarlijks een adres van antwoord laat opstel len naar aanleiding van de Troon rede. Dat adres van antwoord be vat een analyse van de stand van uitvoering van het beleid, de inzet van mensen en middelen, de knel punten, de klachten en de effecten. Het kan met behulp van deskundi gen worden opgesteld. De fracties in de Tweede Kamer kunnen het adres van antwoord gebruiken bij de algemene beschouwingen en bij de behandeling van de afzonderlij ke begrotingen van de ministeries. Bij onvoldoende reactie van de kant van de regering kan de Twee de Kamer besluiten tot het open baar horen van ambtenareif De politieke controle op de uit voering van het beleid kan leiden tot een belangrijke verbetering in de relatie tussen overheid en bur gers. procent arbeidsongeschikt is ver klaard, leidt de wijziging tot hoge re uitkeringspercentages. Het uit keringspercentage voor de klasse 45 tot 55 procent blijft gelijk. Voor arbeidsongeschikten in de klasse 55 tot 80 procent betekent de wijzi ging een verlaging van de uitke ringspercentages. De stelselherziening moet 1 ja nuari 1986 ingaan. Dat zou ook de datum van invoering moeten zijn van de wijzigingen voor de hogere uitkeringspercentages in de klas sen tot een arbeidsongeschiktheid van maximaal 45 procent. Voorge steld wordt om voor mensen die op die datum zijn ingedeeld in de klassen 55 tot 80 procent de nu gel dende uitkeringspercentages te handhaven, zolang betrokkene in dezelfde klasse ingedeeld blijft. brandpunt van ae belangstelling te staan toen bleek dat de wijk Zel- lingwijk op zwaar vergiftigde grond bleek te staan. Op haar be zoek werd Beatrix onder meer ver gezeld door burgemeester De Zeeuw (op de foto tweede van links) en de zuidhollandse gedeputeerde voor milieuzaken Hekkelman (foto ANP) WASSENAAR (GPD) - De PTT gaat in de komende vijf jaar de postkantoren automatiseren. De vierduizend loket ten van de postkantoren en agentschappen worden uitge rust met computerterminals. Via deze beeldschermen wil de PTT de dienstverlening versnellen en de fraude met girobetaalkaarten en kascheques beter kunnen bestrijden. Daarnaast is de PTT van plan over het hele land vijfhonderd gelduit- betalingsautomaten te installeren. Een deel komt op de postkantoren NEW YORK - John McEnroe, de winnaar van 1984, heeft giste ren de tweede ronde bereikt van een internationaal tennistoer nooi in New York. De Ameri kaan won in het met een prijzen geld van 615.000 dollar (ruim 2,4 miljoen gulden) gedoteerde eve nement met 6-4 en 6-0 van zijn landgenoot Vince van Patten. Een verrassing was de uitschake ling van de als zesde geplaatste Vitas Gerulaitis. De Amerikaan verloor van de 20-jarige Tsjecho- slowaak Marian Vajda, die 122ste op de wereldranglijst staat. De partij vergde drie sets: 4-6,6-4,6-4. Davis-beker De tennisploeg van Turkije heeft zich zonder te spelen ge plaatst voor de tweede ronde van het toernooi om de Davis-beker in de Europese zóne A, waarin Roemenië de volgende tegen stander is. De Turken zouden van 10 tot 12 mei Iran treffen, maar dat land is al op voorhand tot verliezer verklaard. De inter nationale tennis federatie had de Iraanse bond gevraagd het duel in Turkije of op neutraal terrein af te werken wegens de onveilig heid inliet land ten gevolge van het conflict met buurland Irak. Iran wees beide mogelijkheden echter van de hand en werd ge diskwalificeerd. Het organisatie comité van het toernooi om de Davis Cup heeft besloten geen strafmaatregelen te nemen tegen Iran, zodat het land zich voor het volgende evenement weer kan inschrijven. Nederland Morgen zal in het clubhuis van het Melkhuisje in Hilversum de loting worden gehouden voor de Daviscupwedstrijd tussen Ne derland en Finland, die duurt van vrijdag tot en met zondag. De loting staat onder leiding van de Zweedse scheidsrechter Go ran Sandström. Morgen zal ook pas bekend worden welke spe lers voor beide teams worden op gesteld. De Nederlandse ploeg bestaat uit Michiel Schapers, Huub van Boeckel, Tom Nijssen en Menno Oosting. Finland kan kiezen uit Leo Palin, Olli Rah- nasto, Pasi Virtaenen en Joakim Berner. Niet spelend aanvoerder van Nederland is Tom Okker, bij Finland neemt George Berner die positie in. De wedstrijd telt voor de eerste ronde. De winnaar speelt in de tweede ronde tegen Israël. om de grootste drukte te kunnen opvangen. Een ander deel wordt in de muren van de kantoren ge bouwd, waardoor de rekeninghou ders 24 uur per dag geld kunnen incasseren. De plaatsing wordt nog wel afhankelijk gesteld van een proef met deze machines in het dis trict Eindhoven-Tilburg. De automatisering, waarmee 160 miljoen gulden is gemoeid, hangt nauw samen met de komst van de Postbank. Dat vergt, mede in ver band met de concurrentie, een mo derne werkwijze, aldus directeur- generaal Wit van de PTT op een persconferentie in Wassenaar. Aan de loketten waar uitbetalin gen plaatsvinden, komt ook zoge heten PIN-apparatuur. Hier moe ten rekeninghouders van de Post giro en de Rijkspostspaarbank zich met een Persoonlijk Identificatie Nummer (PIN) identificeren. Op deze manier hoopt de PTT de frau de, die nu ongeveer 20 miljoen gul den per jaar beloopt, met de helft terug te brengen. DEN HAAG (ANP) - De Neder landse landbouwmachine-indus trie kan zowel op korte als op lan gere termijn aanzienlijke exportre sultaten boeken in de Verenigde Staten. Met name de fabrikanten van machines voor de intensieve landbouw kunnen hoge ogen gool- Dat meent het Amerikaanse on derzoeksbureau Predicasts Inc. uit Ohio, dat in opdracht van het mi nisterie van economische zaken een onderzoek heeft uitgevoerd naar de mogelijke export van appa raten en machines voor de akker en weidebouw en de groente- en fruitteelt. Het onderzoek is van daag in Amsterdam op een bran chebijeenkomst gepresenteerd. Er komt nog een onderzoek naar de. distributiemogelijkheden in de VS. Het ministerie zal met het geïnteresseerde bedrijfsleven een exportplan opzetten. Ohio, Californië en Michigan zijn de belangrijkste staten waar de ex port zich op zou "moeten richten. Dat is Predicasts gebleken op basis van onderzoek naar bedrijfsom vang en grootte van ue oogsten van bepaalde produkten. De export kansen liggen vooral in gebieden met kleinere bedrijven (minder dan 20 ha) die met intensieve land bouwmethoden verschillende ge wassen verbouwen. De afgelopen jaren is het aantal van dit soort be drijfjes met een vijfde toegeno- De omzet van akker- en weide- bouwmachines is ondanks de ne gatieve landbouwresultaten in de VS toch nog steeds stijgende. De onderzoekers voorspellen dat er nog in de thchtiger jaren voor be paalde groepen landbouwmachi nes een verkoopgroei zal zijn van 5 a 9 procent per jaar of in enkele ge vallen zelfs meer. Het gaat hierbij om machines voor de intensieve landbouw voor het oogsten, land- bewerking, planten, zaaien, maai en en mestverwerking. In de groente- en fruitteelt zal er tot in de negentiger jaren een groei zijn van jaarlijke 10 procent in de aankoop van snoei- en verwer kingsmachines en van 8 procent in de groep sproei- en strooimachi- Contactlenzen bieden nogal wat voordelen boven een bril. Contactlenzen van Bril58 bieden weer veel voordelen boven zomaar contactlenzen. Bril58 is een ANVC-contactlensspecialist en Is daarmee volledig gekwalificeerd om contactlenzen deskundig aan te meten. Bril58 besteedt bovendien alle tijd aan advies en informatie en aan een grondig vooronderzoek. Contactlenzen laten aanmeten bij Bril58 heeft nog een ander belangrijk voordeel, namelijk de LensPas. Voor een relatief bescheidenbearag, LensPas u een jaar lang recht op breuk enz.) korting op reservelenzen. De LensPas van Bril58 staat borg voor meer zekerheid en een optimale^^- Leiden Haarlemmerstraat 58 Voorschoten Schoolstraat 115 Sassenheim Hoofdstraat 253 Katwijk Voorstraat 80 en voorts in: Vlaardingen Wassenaar Heemstede LEIDEN - Morgen vindt voor de tiende keer de Ringvaart Regatta plaats. Deze roeimarathon over 100 kilometer mag zich dit jaar verheu gen op een groot aantal inschrijvin gen. Leiden is in de race goed ver tegenwoordigd, vooral door de deelname van vijf ploegen van.stu dentenroeivereniging Asopos de Vliet. De Ringvaart Regatta wordt jaar lijks georganiseerd door de Delftse roeivereniging Laga. Tweemaal zullen de boten door Leidse wate ren varen: de start van de wedstrijd is 's ochtends op de Kaag, waar alle ploegen tegelijk worden gestart. Van de Kaag gaat de tocht naar.de Haarlemse Ringvaart waarna een lus van zo'n 70 kilometer geroeid wordt door Noord-Holland. Dan komen de boten weer uit in Leiden ca. 13.00 uur, waar de finale begint. De ploegen hebben dan nog onge veer dertig kilometer te gaan naar Delft, waar bij de gebouwen van Laga de finish ligt. De wedstrijd is vooral bedoeld voor achten, maar de laatste jaren wordt zij steeds vaker verroeid door ploegen in veel minder snelle boottypen. Voor Asopos de Vliet starten dit jaar een mannen "dub- belvier" en een mixed-vier. Vooral dit laatste nummer is zeer zwaar en het uitroeien van de 100 kilometer zal een prestatie van gehalte zijn. In navolging van de hardloopmara thon nemen ook steeds meer vrou wen de uitdaging aan. Ook dit jaar weer komt er voor Asopos de Vliet een vrouwenacht op het water. Na jaren op dit gebied het voortouw te hebben genomen, lijkt er nu een reaktie van de andere verenigingen te komen en op den duur zal het deelnemersveld zo groot worden dat er van een echte wedstrijd sprake zal zijn. De kansen van de twee i nachten die in het hoofdnummer meedoen zijn moeilijk te schatten. In beide ploegen bevinden zich roeiers die al eens eerder hebben meegedaan en een redelijk hoge klassering mag worden verwacht. De voorbereiding van de twee ploegen vefschilt nogal. Eén ploeg is speciaal voor deze wedstrijd sa mengesteld en heeft dus de gele genheid gehad lange tochten te maken. De tweede ploeg heeft een seizoen met veel wedstrijden ach ter de rug en heeft daarom meer, maar kortere trainingen getrok ken, waarbij een hoog tempo moest worden geroeid. Kijk hoe charmant sportief kan zijn... ?n! Rechtstreeks uit Rome komt deze sandalet Een onvervalste Romanini in middel-blauw en wit Ontwerp van de famous Italian-stylist Vormgegeven in een zwierige sandalet van zacht en soepel materiaal. Mooi de ,J\. - m\\Wj hele zomer door**'-uil* met dit uiterst gedistingeerde schoentje. Een exklusief ontwerp op een 3/4 slanke hak en mooi leren bandjes. Zo waar geen voor een alledaagse prijs. In chique kleuren grijs en blauw. Italiaanse kreatie. Dus helemaal van leer, slijtvast En kijk eens hoe zo'n enkelbandje kan staan! Trek maar eens

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 23