LEIDSCH DAGBLAD Reagan: goede wil getoond lekkr/nahrffea Duizenden katholieken naar pausmanifestatie Bij ons kan't voor prijs. Julianafonds lijdt miljoenenstrop bij speculaties in VS Plannen en verwijten in toespraak voor het Europees Parlement Snelrecht voor relschoppers Ruim helft zebrapaden is onveilig Dijkval op Schouwen- Duiveland Weer zware gevechten in Beiroet DE VLEESCHMEESTERS WOENSDAG 8 MEI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37698 Ook op de foto (Van c r verslaggevers) KATWIJK - "Wat jij kankan ik ook", moet de automobilist hebben gedacht die gisteren in een van de Katwijkse buiten wijken door de politie werd ge fotografeerd wegens te hard rij den. De man keerde namelijk enige tijd later terug met een fo totoestel en nam vervolgens en kele kiekjes van de politieman die verantwoordelijk was voor de controle. De Katwijkse poli tie is benieuwd naar het resul taat van de foto's. DEVENTER (ANP) - Na afloop van de voetbalwedstrijd Go Ahead Eagles-Feyenoord in De venter zijn gisteravond een poli tieman en zeker drie supporters van de Rotterdamse club gewond geraakt. Er werden 19 supporters gearresteerd wegens baldadig heid, diefstal en vernieling. De problemen ontstonden door dat een groep van 150 tot 200 aan hangers van Feyenoord niet de aanwijzingen van de politie volg de, en een woonwijk in trok. Een aanhoudingseenheid van 14 man ging de groep achterna en probeerde in te grijpen omdat de supporters over daken van auto's liepen en de kassa van een tank station wilden leeghalen. De als burger geklede politiemensen werden echter in het nauw gedre ven door de relschoppers en moes ten worden ontzet door de Mobie le Eenheid. Die trad met de wa penstok hard op. Een politieman en drie suppor- ten raakten daarbij gewond en be landden in het ziekenhuis. Eerder op de dag waren al 21 aanhoudin gen verricht wegens plundering van twee winkels en mishande ling van twee fietsers door Feye- noord-supporters in Apeldoorn. Bij aankomst met de trein werden ze in Deventer gearresteerd. Voor zover de verdachten meerderjarig zijn zal morgen in Zutphen snel recht worden toegepast. Burgemeester Waal van Deven ter verbood destijds de wedstrijd op zaterdagavond te spelen om dat de politie dan niet bij machte zou zijn de supporters de baas te blijven. Om de competitie niet in het honderd te laten lopen ging hij later akkoord met de dinsdag avond mits er bij daglicht zou worden gespeeld. Twee nonnen uit Driebergen op weg gehouden. Kinder T-shirt, 100% katoen. Diverse kleuren. DEN HAAG (GPD/ANP) Begeleid door de vrolijke klan ken van een verplaatsbaar carillon zijn vanmorgen enkele duizenden progressieve katholieken aangekomen in een groot tentenkamp op het Malieveld in Den Haag. Ze hiel den daar vandaag een manifestatie om te laten zien dat er in katholiek Nederland meer leeft dan alleen datgene waarmee paus Johannes Paulus II volgende week in aan raking zal worden gebracht. Zolang de voorraad strekt verkrijgbaar bij Albert Heijn: LEIDERDORP, Winkelhof 29. Aanhoudend warm Half tot zwaar bewolkt en mogelijk nog een bui. Minimumtemperatuur on geveer 13 graden, middagtemperatuur rond 20 graden, aan zee iets lager. Ma tige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen oost en noord. 9 mei 1985 Zon op: 05.55 uur, zon onder: 21.18 uur. Maan op: 02.25 uur, maan onder: 09.17 Ongeveer 130 katholieke instellin gen en organisaties die de manifes tatie organiseren, spreken tegen dat het een anti-pausdemonstratie betreft. Ze wilden alleen „het ande re gezicht van de kerk" laten zien. Er werden in de loop van de dag ruim 10.000 belangstellenden ver wacht. Ook het buitenland toonde belangstelling. Iedereen werd ver welkomd met pamfletten met on der meer bijbelteksten, anti-abor tusstandpunten en met documen tatie over gehuwde en ongehuwde priesters. In het tentenkamp ston den ook de gebruikelijke, markt kramen van allerlei met de katho lieke kerk gelieerde verenigingen en groeperingen. De bijeenkomst werd geopend In mijn 25 doden PRAAG (AP) Bij een onder grondse ontploffing in de Doubra va-kolenmijn in het gebied ten noordoosten van Praag zijn naar wordt gevreesd 25 mijnwerkers omgekomen. Acht mijnwerkers werden gewond uit de mijn ge haald en er zijn acht doden gebor gen. Zeventien mijnwerkers wor den nog vermist. Zij waren de mijn ingegaan om een gaslek te dichten en nadien is niets meer van hen vernomen. door Lydi Brager, een religieuze uit het klooster Onze Lieve Vrou we Ter Eem in Amersfoort, waar de paus in de nacht van dinsdag op woensdag zal verblijven. Zuster Brager zei, dat vandaag een bewus te stap wordt gezet in de richting van het jaar 2.000, het grote Sab- bathjaar van gerechtigheid en vre de. „Vandaag zijn we bijeen om el kaar te laten zien wat ons hoopvol stemt, zodat we samen verder kun nen gaan." Voor de bezoekers was een uitge breid programma samengesteld, met onder meer bekende sprekers zoals de theologen Edw. Schille- beeckx en Tine Halkes. Ook de pu blicist Michel van der Plas, oud minister Klompé en de Nobelprijs winnaar voor de vrede Aldolfo Pe rez Esquivel voerden het woord. De feministisch theologe Halkes, die door aartsbisschop Simonis was verboden de paus toe te spre ken, zei, dat het haar opgelegde spreekverbod tot een grotere hel derheid heeft geleid voor al die vrouwen, groepen en bewegingen die zich hierdoor nog meer bewust zijn geworden van hun vastbera denheid om door te gaan. "Het ne gatieve gebaar van Simonis heeft als een katalysator gewerkt, ook voor andere organisaties en vrou wen die opkomen voor de vrijheid van spreken van vrouwen in kerk en theologie". Het "voorpagina nieuws" vindt u op bladzijde 24. Dorpsstraat 74 - Benthuizen - Tel. 079-311200 j STRAATSBURG (GPD/AP/DPA/ANP) - De Amerikaanse president Reagan heeft vanmiddag de Sowjet-Unie vier 'praktische stappen' voorgesteld om de wederzijdse be trekkingen te verbeteren. Reagan deed zijn voorstellen in een toespraak voor het Europees Parlement in Straatsburg. Het parlement was bijeen om de Duitse ca pitulatie - vandaag veertig jaar geleden - te herdenken. Het Amerikaanse staatshoofd be- beeld van de „hot line", i altijd schuldigde in zijn rede tegelijk de ingeschakelde telexverbinding Sowjet-Unie ervan het nucleaire tussen het Witte Huis en het Krem- evenwicht te verstoren met de ont wikkeling van de SS-24 raket, "De Russen delen niet onze visie over waardoor de mogelijkheden wat een stabiel nucleair evenwicht vormt. Ze hebben daarentegen ver kozen een kernmacht op te bou wen die bedoeld is om als eerste toe te slaan en zo de tegenstander te ontwapenen", aldus Reagan. "We hebben op de korte termijn geen ander alternatief dan in dit opzicht met de Russen te wedijve ren, niet ter nastreving van supe rioriteit, maar louter van het even wicht.' 'Verzoenend' De voorstellen van Reagan aan het adres van de Sowjet-Unie zijn niet nieuw. Maar de president is er volgens zijn veiligheidsadviseur Robert McFarlane op teruggeko men omdat hij de nieuwe Russi sche leiding een 'verzoenend sig naal' wil geven dat de Verenigde Staten bereid zijn problemen op te lossen. De Amerikaanse president deed de volgende aanbevelingen: - uitwisseling van waarnemers bij militaire oefeningen; - contacten tussen militaire lei ders van beide landen om het we derzijds begrip te vergroten en „mogelijke tragedies" te voorko men. Volgens McFarlane wordt daarbij ook gedacht aan ontmoe tingen van de ministers van defen- - besprekingen over het Russi sche voorstel voor het afzien van het gebruik van geweld, als de Sowjet-Unie bij de Europese ont wapeningsconferentie in Stock holm instemt met concrete ver trouwenwekkende maatregelen; - het vormen van een permanen te verbinding tussen het opperbe vel van de Verenigde Staten en dat van de Sowjet-Unie naar het voor- Onderzoek in o.m. Leiden en Vschoten DEN HAAG (GPD) - Er wordt geen rekening gehouden met het uitzicht van kinderen, au to's rijden veel te hard op krui singen en de oversteekafstand is te groot. Binnen een straal van dertig meter nabij een ze brapad moet een parkeerver bod voor auto's komen en op te brede wegen in het midden een vluchtheuvel. Dat vindt de pressiegroep Stop de Kindermoord die een blik- semonderzoek naar de veilig heid van oversteekplaatsen heeft uitgevoerd. In totaal wer den 45 plaatsen, zonder stop licht en binnen een schoolroute onderzocht, in Leiden, Voor schoten, Amsterdam, Venray, Beverwijk, Den Haag, Osdorp, Purmerend en Bussum. Meer dan de helft (58 procent) bleek onveilig; 19 zebra's (42 procent) waren redelijk veilig. Van de onveilige plaatsen was 18 procent ronduit gevaarlijk; op spitsuren bleek politie-assis- tentie nodig. misverstanden en foutieve inter pretaties kunnen worden beperkt. In de loop der tijd zou deze verbin ding wellicht kunnen worden uit gebreid tot een mechanisme ter vermindering van risico's in crisis tijden. Ruimte Reagan herhaalde zijn pleidooi voor een raket-afweersysteem in de ruimte en zei ervan overtuigd te zijn dat het Westen ook in de toe komst een doeltreffende militaire afschrikking in stand kan houden. De Amerikaanse president ging uitvoerig in op de relatie tussen Europa en de Verenigde Staten. Volgens Reagan voelen de Ver enigde Staten zich niet alleen ver plicht om voor de veiligheid van Europa op te komen, maar ook voor het opnieuw ontstaan van een groter en Europeser Europa. „De Verenigde Staten voelen zich niet alleen verplicht tot een partner schap met Europa, maar zij voelen zich ook verplicht om de kunstma tige deling van Europa te beëindi gen". 36 PAGINA'S Bert Donia (Konsumenten Kontakt) en woordvoer ders van andere consu mentenbonden doen felle aanvallen op snel stijgen de benzineprijs. PAGINA 9 Kabinet komt met plan te gen kleine criminaliteit. PAGINA 5 Ultra-rechts in Argentinië blijft gewelddadig. PAGINA 7 Malaise in voetbaltop duurt voort: Feyenoord verliest, Ajax speelt ge lijk. PAGINA 19 Ton van Heemst en Caba ret Van Gils: twee Leidse deelnemers aan finale Ca baretfestival. PAGINA 35 ZIERIKZEE (ANP) - Schepen van Rijkswaterstaat zijn vanochtend om zes uur begonnen met het dich ten van een dijkval op Schouwen- Duiveland.~De schade aan de dijk die over een afstand van 200 meter in de Oosterschelde is verdwenen, werd gisteren door een mosselvis ser ontdekt. Volgens dijkgraaf M.J. Steur van het waterschap Schouwen-Duive- land is er zeker 500.000 kubieke meter zand verdwenen, waardoor een gat van 10 meter diep is ont staan. De afgelopen nacht is er in alle haast een reparatieplan opge steld, dat zal worden uitgevoerd door de aannemerscombinatie die ook de Oosterscheldewerken uit voert. Bij hoog water werd vanochtend eerst 3.000 ton steen gestort. Van middag om twaalf uur - bij laag water - werd met groot materieel begonnen het gat dicht te storten. De situatie is zeer zorgelijk, vindt Steur. Als de dijk doorbreekt loopt een gebied van 40 tot 50 hectare on der water. De wegen ter plaatse zijn afgesloten. De dijkval is ondanks intensieve peilingen die elk half jaar worden uitgevoerd, niet voorzien. Volgens Steur blijkt hieruit dat de dijken op Schouwen-Duiveland geen sta biele ondergrond hebben en dat ze in feite reuzen met lemen voeten zijn, waarmee nog veel problemen te verwachten zijn. BUNNIK (ANP/GPD) - Het Ko ningin Julianafonds heeft vorig jaar 25,5 miljoen verloren op de Amerikaanse beleggingen. Oor zaak van deze strop is een te ris kante beleggingspolitiek op de op tie- en valutabeurs in de VS. Het fonds had daarvoor een ex terne adviseur in Amerika aange trokken, die zijn instructies tot be houdend beleggen te ruim heeft opgevat, aldus directeur J. Hille- nius. De bedoeling was dat koers dalingen en valutarisico's zouden worden afgedekt. Dit sloeg om in het tegendeel doordat de Ameri kaanse adviseur daarbij bedragen inzette die de omvang van het af te dekken risico ver te boven gingen. Bestuur en bureau van het fonds waren daar niet van op de hoogte, aldus Hillenius. Een onderzoek door een onaf hankelijke commissie is tot de con clusie gekomen dat binnen het fonds niemand ernstige fouten kunnen worden verweten. Er zul len dan ook geen koppen vallen. Wel is de relatie met de niet met name genoemde Amerikaanse ad viseurs verbroken en is een eind gemaakt aan de beleggingen in Amerikaanse opties. Van oplich ting is volgens Hillenius geen spra ke. Superheffing: klap valt mee AMSTERDAM (ANP) - De melk- veeboeren zien de toekomst zonni ger in nu het nieuwe van de super heffing af is. De financiële gevol gen blijken mee te vallen. Welis waar moest zeker veertig van de boerengezinnen het met minder geld doen dan in 1983, maar in sep tember verwachtte nog 63 procent een inkomensachteruitgang. In dertien tot negentien procent van de bedrijven werd vorig jaar meer geld verdiend, zo blijkt uit een on derzoek naar de financiële positie van de 44.000 melkveebedrijven, vandaag gepubliceerd door de Am- ro Bank en het Nipo. Er werden 214 agrarische bedrijven geënquê teerd. Mede door Amerikaanse strop is het belegde vermogen vorig jaar gedaald van 100 miljoen tot 87 mil joen gulden. De taken van het fonds komen niet in gevaar, aldus' Hillenius. Het Koningin Juliana- zouden beide partijen geen wille- BEIROET (AP) - De strijd tussen christen- en moslimmilities aan de 'groene lijn' in het centrum van de Libanese hoofdstad Beiroet duurt na 10 dagen onverminderd voort. Beide partijen gingen elkaar van morgen weer te lijf met mortieren, granaten en luchtdoelgëschut waarmee een einde kwam aan een provisorisch bestand na de hevige beschietingen van de afgelopen da gen op woonwijken. Bij die beschietingen, die 15 uur onafgebroken aanhielden, vielen volgens een verklaring van de Bei- roetse politie totaal 37 doden en 150 gewonden. Na een korte perio de van rust laaiden de strijd gister avond weer op en ook vanmorgen duurden ze voort. De totale tol van de nieuwe gevechtsronde tussen christenen en moslims in Beiroet, die 11 dagen geleden begon, be draagt nu al zeker 77 doden en rond 400 gewonden. Volgens de politie zijn de jongste gevechten opnieuw hevig, maar fonds is actief op het gebied maatschappelijk welzijn. Het houdt zich bezig met zaken als kin derbescherming, reclassering, ge zinszorg, werkloosheidsprojecten. Het fonds verkrijgt het merendeel van zijn inkomsten uit de Algeme ne Loterij Nederland, terwijl een andere belangrijke bijdrage uit de toto/lotto komt. keurige beschietingen meer uit voeren op woonwijken zoals maan dag en gisteren. De moslimmilities gaven vanmorgen te kennen geen heil te zien in* het plan van chris ten-president Gemayel om een ge bied van 5 vierkante km in het cen trum geheel te zuiveren van mili ties en onder controle te stellen van het leger. Blanke Magere Varkenslapjes Magere .kilo 8,90 'ViagCIC fVQ Varkensrollade Fijn Gekruid kilo 9,oO kilo 7,98 Verse Worst Heerlijk Gekruid Roomschnitzels t A f\ Pittig Gekruid_elke 4e gratis 100 gram.1,49 Verse Kuikenbout ~0 le kwaliteitkilo 5,98 Verse Macaroni Uit Eigen Keukenkilo 4,9lï Grove of fijne Snijworst200 gram 1,95 PROEF VAN HUN BEKWAAMHEID. Lelden: 5 Meiplein, Korevaerstraat, Codi Levendaal.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1