4 m Y/ spijBelifck meneer? 'Spijbelen hoort niet; school is goed voor u' Vele paren kerkelijk niet wettig gehuwd Congres over schoolverzuim Jongeren vragen aandacht voor 'Vierde Wereld' 'Strikkertjes' bij biologie havo-vwo EXAMEN KOORTS WOENSDAG 8 MEI 1985 PAGIftA PAGINA VOOR JONGEREN Eindredactie Annemiek Ruygrok Telefoon 071-144941, toestel 217 Is spijbelen een recht of is het een zonde? Deze wat vreemde vraag stelde een aantal geleerde dames en heren zichzelf onlangs op een congres over het toene mend schoolverzuim onder de schoolgaande jeugd. Drs. Y. Choi, directeur van het kinderpsychiatrisch centrum Tulpenburg, opperde dat het on derwij ssyteem misschien nooit veranderd had moeten worden. KITS(CH) De kinderrubriek KITS op 1 mei bevatte o.a. een artikeltje onder de kop 'Jeugd kreeg van Hitier geen kans zelf na te denken'. In dat artikeltje komt onder meer de zin voor: "Neen, de liefde lag niet voor het oprapen in Duits land. Zelfs de toekomstige moe ders waren een en al hardheid. Ze kregen de kinderen o<5k niet omdat ze van een man hielden of een gezinnetje wilden stichten. Ze deden het omdat Hitier meer soldaten wilde. Ook als ze pas 14 waren en man noch vriend had den". Einde citaat. Wat wil de scribent van dit arti kel? De hier gehanteerde genera lisatie is zó grof en zó ongenuan ceerd, dat hij letterlijk in 'Der Stürmer' had kunnen staan, maar dan handelend over 'de' jo den. Hier worden alle Duitse vrouwen over één kam gescho ren, terwijl we juist weer in deze dagen via alle media geconfron teerd worden met het fenomeen van het binnenlandse Duitse ver zet, met het feit dat de concentra tiekampen van 1933 tot zeg maar 1939 met niet-joden worden ge vuld, met mensen die actief ver zet boden aan de nationaal-socia- listen. Reken maar dat miljoenen Duitse vrouwen Hitier vervloekt hebben, bijvoorbeeld toen het te legram van de legerautoriteiten kwam: "Tot ons leedwezen... enz Er hebben wel drie ver schillende -series op de tv ge draaid die handelen over de Tweede Wereldoorlog en het voorspel daarvan. Uit alles bleek dat de Nazi's tegen een harde te genstroom moesten oproeien. Er was zeer veel verzet, ook met ge weld. Het artikeltje in KITS ver schaft de jeugd een volkomen vertekend beeld en is dus pure geschiedvervalsing. Of bewuste indoctrinatie? Ik moge de heer Paul van der Kooy adviseren eens een goed boek te lezen over de opkomst en ondergang van het Derde Rijk, liefst een heel dik, met veel details, vooral over het leven van de gewone kleine man en vrouw onder de Nazi-ti- H.J. PEETERS, RIJNZICHTWEG 38, OEGSTGEEST "Vroeger was er geen keus en had je maar naar school te gaan. Tegenwoordig wordt alle moge lijke moeite gedaan om het de leerling naar de zin te maken om hem maar op school te houden", was de strekking van zijn betoog. Hij vond het belangrijk om naar jongeren te luisteren. Maar het gaat hem te ver om de jongeren medeverantwoordelijk te laten zijn voor het onderwijsbeleid. "We hebben tegenwoordig de neiging jongeren te overschat ten. We overbelasten ze door hen altijd weer te willen begrijpen. Naar school gaan moet weer een vanzelfsprekende zaak worden. Spijbelen hoort niet", aldus Choy. Staatssecretaris Ginjaar-Maas (onderwijs) vindt het onaan vaardbaar dat jongeren uit de 'onderwijsboot' vallen en daar door kansen op zelfontplooiing en maatschappelijke voorberei ding missen. "Onder het motto 'school is goed voor u' moeten we met z'n allen wat aan het schoolverzuim doen", zei zij. Wat is nu de oorzaak van het enorme schoolverzuim? Jeugd- psychiater mevrouw Lindhout wees als een van de spijbeloorza- ken de slechte voorbereiding van lagere school-kinderen op het vervolgonderwiis aan. Zii krij gen in het voortgezet onderwijs te maken met een enorme kli maatverandering en wisselende leraren. "De lagere school moet de leerlingen hierop beter voor bereiden om mislukkingen te voorkomen", vindt zii. Alleen al in Amsterdam komen 2000 leerlingen per jaar wegens schoolverzuim in aanraking met een leerplicht-abtenaar. Dit aan tal groeit nog steeds. Sommige deskundigen vinden dat ouders, leerlingen en docenten meer met elkaar om de tafel moeten gaan zitten om de problemen te be spreken. Ook zien zij heil in 'ver trouwensmannen en -vrouwen'. Leerkrachten zouden die taak op zich moeten nemen. Maar die ko men dan weer tijd tekort, want "de beste leraren zijn ook meest al de beste vertrouwensfiguren". Het congres heeft geen échte oplossingen aangedragen. Wat wél belangrijk is dat het school verzuim sterk in de aandacht staat. Dan wordt er tenminste aan een oplossing gewerkt. 'Je ziet maar', het jongerenpro gramma van de VARA heeft een enquête gehouden over spijbe len. Ruim 800 jeugdige kijkers vulden het enquête-formulier in en daaruit bleek dat 67 van de ondervraagden wel eens spijbel de. Hoe ouder je wordt, des te meer je kennelijk spijbelt, want van de 12- tot 14-jarigen zet 47 dat zij wel eens spijbelen; terwijl dat aantal bij de 15- tot 17-jarigen 91 bedraagt. De vijf meest gegeven ant woorden op de vraag: "Wanneer zou je minder spijbelen?" zijn: - als de lessen minder saai zou den zijn, - als er minder verplichte vakken - als er leukere leraren zouden zijn, - als je minder huiswerk zou krij gen, - als het schoolsysteem vrijer zou zijn. De meeste ondervraagden (56 procent) denken dat door baalda- gen het spijbelen minder wordt. ê- lip -V tö; O- -danser -CT*>\ 6- 1 -pel e jd Een rebus van Enrico Schrijvers en Richard Schroef, beiden leerlingen van de Engelendaelschool in Leiderdorp. LEIDEN - Onlangs bracht een groep 'jongeren van de Vierde Wereld' een bezoek aan het Leid- se stadhuis. Ze waren op de fiets uit alle hoeken van Nederland gekomen om de bevolking te wij zen op de problemen van de al lerarmste jongeren in de wereld. De jongeren zijn lid van een so lidariteitsbeweging met de aller armsten in arme èn rijke landen. 'ATD-Vierde Wereld', zoals de of ficiële naam van hun beweging luidt, grijpt het internationale 'jongerenjaar aan om aandacht te vragen voor de toekomst van de meest buitengesloten jongeren. Een korte samenvatting van de boodschap van de jongeren van de Vierde Wereld luidt: "Onze toekomst gaat allen aan, zonder uitsluiting van wie dan ook. Breek daarom de muren van on begrip die leiden tot uitsluiting van de allerarmsten af, zodat het samen opdoen van kennis tussen jongeren van allerlei achtergron den wordt gestimuleerd". ATD-Vierde Wereld is in 1957 ontstaan in Frankrijk. Toen sloot een aantal allerarmste gezinnen zich aaneen om op te komen voor hun rechten. 'ADT' is een afkorting voor Aide a Toute Dé- tresse, wat 'hulp in alle nood' be tekent. De beweging heeft in middels aanhangers in veel Eu ropese landen en zelfs in een paar Afrikaanse landen. Vierde Wereldmensen behoor den in het verleden al tot de aller armsten. Ze zijn steeds meer achterop geraakt wat betreft hun huisvesting, gezondheidszorg, inkomen, onderwijs en arbeids mogelijkheden. Wil je meer weten over de ATD-Vierde Wereld beweging, dan kun je contact opnemen met het Landelijk Centrum, Hobbe- mastraat 125, 2526 JH Den Haag, telefoon 070-896061. LEIDEN - Gemengde gevoelens bij leraar economie Van Gerwen van de Rembrandtscholengemeen- schap over de eindexamens han delswetenschappen en recht voor havo en economische wetenschap pen en recht voor het vwo: "Wat betreft het havo-eindexamen, daar in kwamen dingen voor die zelden in examens aan bod zijn gekomen. Daarom vond ik het moeilijk. Vraag 4 over een liquiditeitsbegro ting is nauwelijks in vorige exa mens aan de orde geweest. En in dustriële boekhouding, dat vrijwel altijd in de examenopgaven voor komt, ontbrak nu". De vwo-opga- ven vond hij beduidend meer aan de verwachtingen voldoen. "De eerste twee opgaven zeker. De laat ste som over vennootschappen is het afgelopen jaar heel even behan deld. Eén lesje heb ik eraan gewijd. Ik denk dat de meesten hier moeite mee hebben gehad. De overige op gaven vertoonden wel de bekende geniepigheidjes, maar daar waren ze wel op voorbereid". "Je gaat toch niet vertellen dat het een makkie was hè?". Judith Kleinhans heeft duidelijk moeite gehad met de economie-opgaven vwo. "Ik vond ze moeilijk, maar ik ben ook slecht in dit soort vak ken". Haar mede-slachtoffer, Mi chel de Winter, tot wie zij boven staande vraag richtte, doet dit jaar voor de tweede keer eindexamen. Misschien dat het daaraan ligt. maar hij vond de opgaven inder daad een 'makkie'. Trouwens het hele examen vindt hij beduidend makkelijker dan dat van vorig jaar, maar "dat zal wel komen omdat ik de stof nu beter beheers". Ilse Kruts (havo) vond dat de op gaven te veel berekeningen bevat ten. "Het was getallen, getallen en nog eens getallen". Ze begreep ook niet wat je onder differentiële kos ten moet verstaan. "Als je dat be grip niet kent, ga je de mist in met de rest van de opgave. Dan is het onmogelijk de overige vragen te beantwoorden". Hilde Hartkoorn en Petra Ou- werkerk doen allebei eindexamen voor mavo-c. Ze zijn geen kei in het vak handelskennis en ze vonden het examen danook knap moeilijk. "Je moest goed nadenken. En wat betekent denivelleren nou ook weer, dat wist ik niet", zegt Petra. Hilda kent dat begrip wel, maar die wist weer niet wat een cartoon was. En naar aanleiding daarvan wer den nou juist vragen gesteld. Patrick Riethoven, een mavo- d'er, had minder moeite met de op gaven. "Het viel wel mee. Een keer heb ik gegokt. Bij een vraag over loon- en inkomstenbelasting". Als hij slaagt gaat Patrick havo doen en vervolgens naar een detailhan delschool of een heao. Geen won der dat handelswetenschappen voor hem een zachtgekookt eitje waren. Leraar Arnold van der Capellen snapt wel waarom sommige mavo leerlingen moeite hadden met de opgaven: "Het is wat analytischer geworden, mavo-leerlingen zijn dat niet gewend. In feite waren veel dingen wel leerbaar, voor het overige deel- zo'n 40 procent - moest je je verstand gebruiken. Maar het feit dat de op één na beste in dit vak tot het eind van de tijd is gebleven, duidt er toch op dat het vrij pittig was'. 's Middags hadden alle leerlin gen biologie. Dat de meeste ma- vo'ers al om drie uur het examenlo kaal hadden verlaten, wees erop dat het niet al te veel problemen opleverde. Ook Harold de Bree. Maija Schalks, Hellen Dijkstra en Jeroen Leupen van de havo moe ten, volgens lerares biologie me vrouw Jacobs, een voldoende heb ben. Zelf hebben zij daar hun twij fel over. "We waren dan wel gauw klaar, maar dat komt door die mul tiple choice-vragen. Als je over el ke vraag één minuut doet - en dat is vrjj lang - dan ben je in veertig mi nuten klaar. Vervolgens controleer je alles en dan nog een keer. dan heb je het wel gehad. Dan kun je beter weggaan, want anders ga je twijfelen". "Ja, beaamt een ander dat is waar. Ik heb ook vaak ge gokt. Ik had bij andere examens eens geteld hoeveel vragen met een B moesten worden beant woord. Dat waren er nogal wat. Dus heb ik bij alles wat ik niet ze ker wist maar een B ingevuld" Dat is nu juist het bezwaar wat mevrouw Jacobs heeft tegen de multiple choice-opgaven. "Het gokelement is veel te sterk aanwe zig. Bovendien werkt het passief leren in plaats van actief leren in de hand. Voor een aantal leerlingen heeft het heel negatieve gevolgen: dan hebben ze al veel vragen goed. maar gaan door een klein foutje op het verkeerde spoor. Het resultaat is dan vaak dat de hele oplossing niet meer klopt". Zoals gezegd, denkt zij wel dat de havo-leerlingen voor dit exa men een voldoende kunnen heb ben. Een enkele vraag kan moei lijkheden hebben opgeleverd. Zo als die over de voortplanting van de varens: "In ons boek was dat niet zo expliciet beschreven. Ik vrees dat de vraag een schrikreac tie teweeg heeft gebracht. Zo van: 'Oh jee, dat hebben we niet gehad'. Maar het antwoord was wel uit het schema af te lezen". De vwo-leerlingen hadden als bezwaar dat er veel beweringeh in het examen zaten. Dat heeft tot ge volg datje erg goed moet lezen, wil je geen fout maken. Mevrouw Ja cobs: "Dat zijn inderdaad strikker tjes, die vaak op één woord neerko- ANNEMIEK RUYGROK Verzinnen opgaven tijdrovend Het verzinnen van examenopga ven gaat in de praktijk anders dan velen zich dat voorstellen. Docenten van eindexamenklas sen kunnen het laatste jaar mei groot gemak hele reeksen eind- examenopgaven als oefenmate riaal bij elkaar krijgen. Daar zijn zelfs boeken van gemaakt. De makers van examenvragen ech ter, moeten alle opgaven maken en bovendien tamelijk zeker we ten dat het echt een nieuwe op gave is. Dat gaat bijna altijd goed. Want de examens worden met grote zorgvuldigheid gemaakt. Het begint al twee jaar van tevo ren. De Centrale examencom missie vaststelling opgaven (CE- VO), die onder verantwoordelijk heid van het ministerie van on derwijs werkt, benoemt dan per vak de opgavencommissies. Daarin zitten drie docenten die het betreffende vak op dat mo ment geven, en als voorzitter een deskundige van het Cito. Dit viertal gaat aan de hand van het examenprogramma de opgaven samenstellen. Bij de exacte vakken bepalen ze eerst de onderwerpen waarover de vragen gesteld worden, bij de ta len worden de teksten uitge zocht. Daarna pas worden de vra gen bedacht. Als die eenmaal op papier staan, worden ze einde loos bekeken door de commissie. Op een ideale vraag is maar één antwoord mogelijk, hoe je het ook wendt of keert. Vaak echter blijken de leerlingen creatiever te zijn dan de makers van de op gaven. Momenteel wordt- overwogen om de opgaven van tevoren uit te proberen op kleine groepen leer lingen, die zelf net eindexamen hebben gedaan. Als de opgaven geheim worden gehouden en pas twee of drie jaar later worden ge bruikt, is het gevaar op "uitlek ken" gering, zo denkt men. BEN ROGMANS In het rooms-katholieke aarts bisdom Utrecht nemen honder den echtparen ten onrechte aan, dat zij kerkelijk wettig zijn ge huwd. Tot die conclusie komt de officiaal dr. O. F. ter Reegen in de 'Analecta' (uittreksels) van het aartsbisdom van maart/april. (Een officiaal is een priester die namens de bisschop de rechts macht uitoefent). Deze huwelijken zijn bij ge brek aan een priester gesloten ten overstaan van een pastorale werker of werkster, terwijl vol gens de kerkelijke regels alleen een gewijde priester een huwe lijk tussen rooms-katholieke partners kan sluiten. De pastora le werker kan ook geen opdracht ontvangen om bij een huwelijks sluiting te assisteren. Na bestudering vah het nieuwe kerkelijke wetboek kan dr. Ter Reegen niet anders zeggen dan dat alle ten overstaan van een pastorale werker tot stand geko men huwelijken kerkelijk als niet gesloten moeten \yorden be schouwd. "De eerbied voor de mensen, de eerbied vooral voor het sacrament van het huwelijk vraagt, dat huwenden hiervan op de hoogte zijn", schrijft Ter Ree gen. Pausbezoek. Bij een enquete in opdracht van de KKU-tv bleek, dat 87 procent van de rooms-katholieken niet van plan is een manifestatie met de paus bij te wonen. Zeven procent heeft dat voornemen wél en 6 procent wist het nog niet. Voor 13 procent is de paus hier 'recht hartelijk welkom'. Dat is onder niet-rooms-katholieken 7 pro cent. Bijna 90 procent van de rooms- katholieke ondervraagden wees het verbod van het Vaticaan op het gebruik van voorbehoedmid delen af. Slechts 5 procent toon de zich er voorstander van. De weigering om vrouwen tot het priesterambt toe te laten kan evenmin genade vinden bij de meerderheid van het rooms-ka tholieke volksdeel: 63 procent is het er niét méé êens. Uitgespro ken tégen de vrouw in* het ambt is 16 procent. Op de vraag of het pausbezoek de gelovigen dichter bij elkaar zal brengen antwoordde 69 pro cent ontkennend, terwijl 15 pro cent verwacht dat het de tegen stellingen nog zal verscherpen. Ook 69 procent denkt, dat de paus geen juist beeld zal krijgen van wat er binnen deze kerkpro vincie woelt en leeft. (Bij de enquete van 'Intomart' waren 1500 mensen betrokken, onder wie 500 rooms-katholie ken). - In een brief aan de kringleid sters en andere leden betreurt het Katholiek Vrouwendispuut de houding van de feministische theologe Catharina Halkes (Nij megen) tegenover een ontmoe ting met de paus. Het bestuur heeft begrip voor de aanvankelij ke verontwaardiging van me vrouw Halkes, die van bisschop Simonis een spreekverbod kreeg opgelegd. Maar, zegt het dispuut, voor deze verontwaardiging was geen reden meer, toen de bis schop zijn verbod introk op voor waarde dat een vertegenwoor digster van de vereniging 'Vrou wen in de Rooms-Katholieke Kerk' aan de sprekerslijst zou worden toegevoegd. Het Vrouwendispuut, waarvan mevrouw Halkes presidente is geweest, zal met vijf leden deel nemen aan de ontmoeting mét de paus. (Het heeft 340 leden, verdeeld over 21 regionale krin gen, en richt zich speciaal op vrouwen in leidinggevende func ties. Homo's. De werkgroep 'ge loof en levensbeschouwing' van de Friese homosexuelen heeft van het Vaticaan antwoord ge kregen op een begin dit jaar ver zonden brief aan de paus. Daarin vroeg de werkgroep de paus, of hij de homosexuele mens wel kent en weieens heeft gesproken met mensen die moeite hebben met de kerkleer op dit punt. In zijn - in het Nederlands ge stelde - antwoord raadt het Vati caan de twintig briefschrijvers aan, de teksten te bestuderen die de paus en de congregatie voor de geloofsleer aan 'het complexe en omstreden probleem van de homosexualiteit' hebben gewijd. Het secretariaat verzekert hen van 'het gebed van de Heilige Va der voor u', "opdat u door per soonlijke strijd en kruis heen moogt onderscheiden wat de wil van God is en de bereidheid moogt verkrijgen deze te vol brengen". - De Leidse werkgroep 'Ho mosexualiteit' is 'bijzonder ge schokt' over de uitspraak op za terdag 4 mei in Leiden van de Haarlemse bisschop Bomers dat de homosexuele praktijk voor de Rooms-Katholieke Kerk een re den blijft tot uitsluiting. "Meer dan veertig jaar geleden was homosexueel gedrag een re den om uit de samenleving te worden gestoten", schrijft de werkgroep in een reactie. Zij wil geenszins suggereren, dat de bis schop dergelijke praktijken uit het verleden voorstaat, maar "hij maakt zich met zulke uitspraken wel mede verantwoordelijk voor het instandhouden van kerkelij ke en maatschappelijke discrimi natie van homosexuele mannen en vrouwen". "Bovendien is de ze uitspraak bijzonder kwetsend voor al die homosexuele mannen en vrouwen die zich op enigerlei wijze verbonden voelen met de christelijke traditie, in het bij zonder met de rooms-katholieke geloofsgemeenschap". Ontvangst. De bestuursle-' den dr. H. J. Kouwenhoven en ds. P. Schravendeel van de gere formeerde synode hebben giste ren op diens verzoek de Zuidafri- kaanse ambassadeur in ons land, de heer D. Louw, ontvangen. Hij werd in de gelegenheid gesteld een toelichting te geven op de ar restatie van leiders van de anti- apartheidsbeweging vorig jaar augustus. De synodeleden vonden zijn toelichting niet bevredigend. Daarom herhaalden zij hun pro test tegen de arrestaties. Voor Louw was het gesprek 'openha- rig' en 'constructief. Icto. In een waarschuwende brief aan de besturen van de ker ken die in het Interkerkelijk Vre desberaad (IKV) samenwerken ontraadt het Interkerkelijk Co mité Tweezijdige Ontwapening (Icto) kerkelijke steun aan het voorgenomen 'volkspetitionne ment' van het 'Komité Kruisra ketten Nee'. Kerkelijke steun, zegt het Icto, kan worden uitge legd als steun aan de linkse poli tiek en is bovendien een onder mijning van de democratische besluitvorming. Hervormde Kerk: aangeno men naar Waspik K. Schipper Dordrecht, naar Kesteren kandi daat P. Vermeer Apeldoorn. Ge reformeerde Kerken: beroepen te Poortugaal C. Maas Dussen; aangenomen naar Echtenerbrug- Oosterzee (Fr.) voor deelwerk de kandidaten mevrouw E. A. van Halsema en F. P. Treep Kampen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17