Niger krijgt de grote klap nog Tamils: tussen Marx en Boeddha Kamer gaat akkoord met milieu-effectrapportage Leidse veldwerker Hans Slot: Kiezersbedrog Nieuwe uitgaven WOENSDAG 8 MEI 1985 PAGINA Reportage NIAMEY - De Hollandse kolonie in Niger had zich vorig jaar op Koninginnedag in de tuin van het Nederlandse consulaat net aan de oranjebitter, kaas en zure haring gezet, toen de eerste regenbui van dat jaar viel. Het was een slecht voorteken. Normaal gespro ken komen de eerste druppels pas eind mei. Als de regen te vroeg begint, wordt het een beroerd regenseizoen, zo zeggen ze in West- Afrika. Voor 1984 gold dat zeker. Begin april, de Nigerijnse hoofd stad Niamey. De eerste bui is zo juist gevallen. Maar liefst een maand eerder dan verleden jaar. Er kwam zo'n anderhalve centimeter water naar beneden, dat meteen door de droge grond werd opgezo gen. Het is een spannende tijd. „Voor Niger moet de grote klap nog komen", vreest Hans Slot, veldleider van de Stichting Neder landse Vrijwilligers (SNV), die 35 personen aan het werk heeft in dit land. Zelf zal hij de ramp niet meer beleven, hij keert terug naar Ne derland. „Tien jaar Sahel, waarvan drieëneenhalf jaar Niger, is wel ge noeg". zijn niet gelijk opgegaan, dat is wel zo". Niger heeft officieel jaarlijks 550.000 ton voedsel tekort. De ge wone import verlicht het slechts met 200.000 ton. Voor dit jaar is er inmiddels 250.000 ton aan nood hulp toegezegd door de westerse wereld. Het uiteindelijke tekort is hierdoor nog 100.000 ton. In tegenstelling tot andere Sahel- landen heeft de Nigerijnse rege ring er veel aan gedaan om de voedselproblemen het hoofd te bieden. Sinds de droogte van de beginjaren zeventig is hiervoor eer speciale staatsorganisatie, de OPVN. opgericht. zijn niet gelijk opgegaan, dat is wel zo". Niger heeft officieel jaarlijks 550.000 ton voedsel tekort. De ge wone import verlicht het slechts met 200.000 ton. Voor dit jaar is er inmiddels 250.000 ton aan nood hulp toegezegd door de westerse wereld. Het uiteindelijke tekort is hierdoor nog 100.000 ton. In tegenstelling tot andere Sahel- landen heeft de Nigerijnse rege ring er veel aan gedaan om de voedselproblemen het hoofd te bieden. Sinds de droogte van de beginjaren zeventig is hiervoor een speciale staatsorganisatie, de OPVN, opgericht. Onder leiding van de opperbe velhebber van het leger was de eer ste taak van de OPVN het aanleg gen van voedselvoorraden. De or ganisatie stelde een garantieprijs voor het eigen Nigerijnse graan. Waar voedseltekorten zijn worden noödgoederert gedistribueerd. Niger had rond 1975 het geluk om in het noorden, tegen de Alge rijnse grens, uranium te vinden. Het geld dat daarmee werd ver diend, werd niet gebruikt voor prestige-objecten, waar vele Afri kaanse staten zo dol op zijn. Presi dent generaal Seyni Kountché liet er wegen van aanleggen en hospi- taaltjes bouwen. Door kuntmatige hoge prijzen voor graan vast te stel len, werden de boeren gestimu leerd om anders te gaan werken. Zij verruilden de, door de voorma lige Franse kolonialisten opge drongen, verbouw van katoen en pinda's voor die van granen. Pech „Dit land heeft pech", zegt Hans Slot. Hij doelt op de ingestorte ura- niumhandel, als gevolg van het feit dat er over de hele wereld minder kerncentrales worden gebouwd dan was voorzien. „Het is alleen dank zij deze integere president dat het hier in vergelijking met an dere Sahel-landen nog redelijk loopt. De vorige president - die tien jaar gevangen heeft gezeten en pas is vrijgekomen - zegt wel dat er meer corruptie is dan in zijn tijd, maar ik geloof dat niet. Ik heb nooit geld hoeven te schuiven om iets gedaan te krijgen". In Niger hebben de meeste boeren hun vee verkocht om geld te hebben voor graan. door Peter vari der Maat Volgens de officiële cyfers heeft 70 procent van de zes miljoen Nige- rijnen te weinig eten. Slot: „Ei«is een groot verschil met de Sahel van 1972-1973. De deskundigen zeggen dat het hier sinds 1968 in feite altyd droog is geweest. Twaalf jaar terug bestonden er nog voorra den. Nu hebben de boeren hun vee allang van de hand gedaan om graan te kunnen kopen. Ze zijn hun spaarpot kwijt". Alleen zand „Voorheen stonden er op onont gonnen land nog bomen met bla deren. In de uiterste gevallen kon den de mensen daarvan eten. Nu is er vrijwel alleen zand". De woes tijn, de Sahara, rukt op naar het zuiden. Zo lijkt het in elk geval. Hans Slot: „Maar de woestijn ont staat daar waar veeteelt en land bouw worden bedreven. De arme Sahel-grond is enorm overgeëx- ploiteerd en uitgeput. Op een be paald moment hou je niet meer dan zand over. Je zou dus kunnen zeggen dat de woestijn juist naar het noorden oprukt". „Toen ik de laatste keer naar Zin der reed (zo'n duizend kilometer ten oosten van de hoofdstacfNia- mey), lag er ontzettend veel zand op de weg. Ik kwam er bijna niet meer door. Drie jaar terug vond je er nog geen korreltje zand". De landbouwkundig ingenieur Slot bekent dat het niet geheel dui delijk is op welke wijze de proble matiek dient te worden bestreden. „Niemand, bijna niemand kan zeg gen wat je aan die verarmde gron den moeten doen. Neem bijvoor beeld kunstmest, op zichzelf kan dat een heel goed middel zijn, maar als je het strooit terwijl het niet re gent, verbrandt de aarde in de zon. En als een boer een keer ziet dat het spul niet werkt, heb je vijf jaar nodig om hem aan het verstand te brengen dat het een vergissing was". Door de grote bevolkingstoena me van de afgelopen decennia (3 procent per jaar) moesten de boe ren gronden opzoeken die in feite niet geschikt waren voor de land bouw. Gebieden waar minder dan 250 mm regen per jaar viel, waren ooit zelfs verboden voor landbou wers. Uit arremoede gingen ze daar toch aan de slag. Geboorte-explosie De uit Leiden afkomstige Slot: „Vroeger lag de grond na vijf jaar te zijn gebruikt twintig jaar braak om weer te verrijken. Door de enorme geboorte-explosie kan dat niet meer. Nu blijven ze doorgaan met verbouwen en ontginnen steeds grotere stukken land. Niger is groot, maar de grenzen van wat er mogelijk is zijn al lang over schreden". - De groeiende bevolking is een gevolg van een betere gezondheids zorg. Is die zorg dan te goed? „Ik zou niet willen zeggen dat de ellende een gevolg is van de medi sche vooruitgang. Maar de medi sche en economische ontwikkeling De bureaucratie in Niger is groot, doch functioneert volgens de Nederlander redelijk efficiënt. Kountché had in het begin van zijn presidentschap de gewoonte om 's ochtends bij aanvang van de werk dag achter het bureau van een wil lekeurige ambtenaar te gaan zitten. Kwam de man te laat, dan kon hij zijn biezen pakken. Slot: „Mijn col lega's in de buurlanden zijn con stant bezig met het achterna lopen van zoekgeraakte brieven. Ik heb dat nooit hoeven te doen". Het straatbeeld van Niamey wordt in hoofdzaak gevormd door zittende en lopende mensen, oude auto's, nieuwe landrovers van ont wikkelingswerkers en zo af en toe een peperdure Mercedes. Die laat ste hebben in de meeste gevallen een kenteken uit de stad Maradi, zo'n 750 kilometer ten oosten van Niamey aan de grens met Nigeria. De bestuurders zijn vrijwel zeker rijk geworden van de smokkel met dit land. Zwarte markt De in 1984 door een staatsgreep aan de macht gekomen president Buhari van Nigeria heeft de grens met Niger gesloten om zijn g'eld- bij de wijze waarop de regels zijn uitgewerkt. Woordvoerster me vrouw Rempt vroeg zich af of over drie jaar wel voldoende ervaring met de wet zal zijn opgedaan om de werking daarvan dan te kunnen uitbreiden. De VVD vreest dat het Nederlandse bedrijfsleven in een ongelijke concurrentiepositie zal komen te verkeren, omdat enkele EG-landen (vooral Frankrijk) vol gens haar geen haast maken met de toepassing van de MER. Rempt drong aan op een zo spoe dig mogelijke instelling van een centraal punt waar MER-plichti-, gen informatie kunnen krijgen over het milieu. Zij maakte er ver der bezwaar tegen dat de MER- plicht ook kan gelden als de initia tiefnemer nog geen vastomlijnde plannen heeft, zoals bij grondver- koop en informele bestuurlijke toezeggingen voor subsidies. Zowel CDA als VVD is bezorgd over mogelijke vertraging die als stelsel te kunnen hervormen. De controle langs de 1200 kilometer lange grens met Niger is echter slecht. De Nigerijnse cfa (gekop peld aan de Franse franc) is op de zwarte markt in Nigeria bijna het dubbele waard van de officiële koers. Een gunstig handelsklimaat voor de Nigerijnen. Er wordt voor naar schatting vele miljarden ge smokkeld, variërend van frisdrank tot auto's. De Stichting Nederlandse Vrij willigers, waarvan Hans Slot tot 1 april veldleider was, wordt gefi nancierd door het Nederlandse mi nisterie van ontwikkelingssamen werking. Over de hele wereld zijn er ruim 450 vrijwilligers uitgezon den om te werken in kleinschalige doelgroepgerichte projecten. In Niger zijn de vrijwilligers onder meer actief in de landbouw, het on derwijs en de gezondheidszorg. Een van hen is de 35-jarige Jac ques Feith. Hij woont honderd ki lometer ten noordoosten van Nia mey in het dorp Baleyara, ofwel „En Brousse" - de benaming van de SNV-ers voor het platteland. Baleyara is zo ongeveer het para dijs van Niger. Het grondwater be vindt zich op vijf meter diepte en daardoor is er op het gebied van de landbouw van alles mogelijk. Jacques is de enige blanke in het dorp en wordt bij aankomst van al le kanten begroet. „Le patron" noemen ze hem wel. Zijn huis van klei staat middenin een zandvlak te, maar in zijn tuin groeien wortel tjes, sla, cassave en meloenen. Een put zorgt voor het benodigde wa ter. In de drie jaar dat hij er woont, zijn er onder zijn leiding in de hele omgeving 150 putten geslagen. Op de veranda slingert een klei- gevolg van de MER in besluitvor mingsprocedures kan optreden. De extra tijd van eén maand die minister Winsemius (milieu) noemt, vinden zij aan de optimisti sche kant. Beide regeringsfracties willen ook dat de minister afziet van zijn voornemen landinrich- tingsprojekten onder de verplich ting te laten vallen. Volgens hen bevat de Landinrichtingswet vol doende waarborgen voor een goe de afweging van milieubelangen en zullen doublures optreden. De drie grote fracties verzetten zich ertegen dat het wetsontwerp de mogelijkheid openlaat de in spraakprocedures rond de MER in bepaalde gevallen te schrappen. De PvdA wil dat het aantal projek- ten die onder de eerste fase van de wet vallen wordt uitgebreid. Woordvoerster De Boois noemde in dit verband onder meer de vesti gingsplaatsen van kerncentrales. ne aap rond aan een ketting - Jac ques kreeg het dier van een passe rende koopman. Het is zondag, marktdag. Uit de wijde omtrek ko men de boeren met hun vee en ge teelde groente naar Baleyare. De wind voert in het zand een kluwen cassetteband met zich mee - een cassette-recorder is hier een gewild object. Eigenwijs De Nederlander heeft voor Ba leyare het 'contre saison'-systeem opgezet. De Nigerijnen bebouwen hun land traditioneel alleen in de regentijd (maart tot september) met gierst, nu wordt ook de grote tijd gebruikt: voor de tuinbouw. De ontwikkelingshulp heeft Niger zo aardappelen, sla, uien, kom kommers, paprika en grape fruit gebracht. „Maar een boer is hier net zo ei genwijs en kortzichtig als overal: wat hij niet kent, eet-ie niet. Veel landbouwers verbouwen alleen aardappels om die vervolgens te kunnen verkopen. Van de op brengst kopen ze dan gierst", zegt Jacques Feith. De Franse regering stuurde vorig jaar november grote hoeveelheden zaaizaad en pootgoed voor aardap pelen, sorghun, tarwe en mais naar Niger. Er moesten toch vliegtuigen naar Tsjaad om daar de uitgestre den militairen op te halen en door op de heenweg deze goederen mee te nemen, werden er twee vliegen' in een klap geslagen. Feith: „Het spul werd uitgedeeld onder de boeren. Zij hoefden er al leen de binnenlandse transport kosten voor te betalen en kregen het dus zeer goedkoop. Ook kregen de nomaden, die in verband met de Lezers Schrijven Wat is die WD'er Nijpels toch een prachtkerel. Het zinkende schip tracht-ie nog te redden door allerlei suggesties te doen om het nog bo ven water te houden. Dat kan hij echter niet meer, het schip is zo lek als een mandje. Onder andere wil hij de tweeverdieners ontzien, de sociale premies voor de werkne mers verlagen, de zogenaamde mi nima 150 gulden geven vanwege de hoge stookkosten en stijging van de prijzen. Heel Goed. Voor de AO- W'ers en WAO'ers die ook de ver warming hoog moeten zetten geldt de regeling niet. Nu, 30 april, zitten we nog met de kachel aan. De reke ning wordt ook ons een dezer da gen gepresenteerd dus die mensen komt dat dan ook toe. Het CDA en de WD willen hun gezicht nog zien te redden. Volgend jaar ko men ze dat wel aan de weet. H. Bod rij Langcgracht 176 Leiden honger het noorden zijn ontvlucht, zaden met daarbij een stukje grond te leen. Het was de bedoeling dat zij met de oogst terug zouden ke ren naar het eigen gebied. Maar dat gebeurt nog niet zo erg". Zware eis „De regering heeft geëist dat de genen die voor voedselhulp in aan merking willen komen, ook aan het werk moeten zijn. Ik vind dat een zeer zware eis. Want die vluch telingen zijn van oudsher een trek kersvolk dat alleen gewend is om vee te houden. Nu worden ze op eens met landbouw geconfron teerd en er wordt ook meteen heel wat van hen verwacht. Het is een illusie dat de voedselproblemen zo worden opgelost". Feith wordt door velen als een soort dokter gezien. Hij heeft zalf voor oogontstekingen en kuren te gen geslachtsziekten - „daar gaat dit continent nog eens aan ten gronde". Jacques: „De mensen zijn hier eigenwijs. Ik ken een boer die al jaren schimmelinfectie heeft en voor 4§0 cfa, dat is nog geen f .50, een zalfje van me kan krijgen waar mee het meteen geneest. Maar hij vindt dat ik dat als blanke voor hem moet betalen. Dat doe ik dus niet". „De Nigerijnen moeten meer open staan voor hun gezondheid. Je laat jezelf toch niet verwaarlo zen! Maar dat hebben velen hier nog niet door. Met een goede schoolopleiding zou je die kort zichtigheid kunnen oplossen. Het onderwijs is weliswaar op een Franse leest geschoeid, maar het biedt in elk geval de mogelijkheid het blikveld te verruimen". - 'Mijn naam is Asjer Lev', roman van Chaim Potok, waarin hij een een sfeer vol beeld tekent van het joods-orthodox milieu in New York, waarin het talent van de tekenaar Asjer Lev ontspruit te gen alle emotionele stromingen in. BZZTÓH, prijs ƒ37,50. - 'Waanzinnen', Franstalige literatuur uit Vlaanderen. Deze verhalen van And- ré Baillon dateren van bijna zestig jaar terug. Ze zijn nu pas in een Nederlandse vertaling verschenen. In de Knipscheer, prijs 24,50. - 'Vissen op snoekbaars' (onder redac tie van Kees Ketting) en 'Vissen op kar per' (onder redactie van Nico de Boer) zijn twee nieuwe deeltjes in de sterk op de praktijk gerichte serie Vissportpa perbacks van Elsevier. Deze reeks om vat nu acht titels. De boekjes kosten 19,95 per stuk. - 'De ondergang van Johnstown', de eerste roman van de Zuidafrikaanse dichter Sipho Sepamla. In zes hoofd stukken worden zes dagen verteld uit het leven van de zwarte man Juda, die uit angst zijn vriend uit het verzet ver raadt aan de politie. Een volk onder het juk van de apartheid. In de Knipscheer, prijs 34,50. - 'Werkloos, uw rechten' en 'Bestuur en vereniging', twee delen uit de serie Recht en Raad van Kluwer. Specialisten geven raad bij vaak voorkomende pro blemen op financieel, juridisch of so ciaal gebied. Kluwer, prijs 21,- per stuk. - 'Hannes en Kaatje, twee in een straatje', kinderboek door Miep Diek- MADRAS - Raja Nithiyan, de jeugdige woordvoerder van de People's Liberation Organisation of Tamil and Eelam (PLOT), haalt een paar mapjes foto's tevoor schijn. "Sweet romance", staat er op de omslagen, waarop verder liefdespaartjes te zien vallen. De foto's binnenin zijn heel an dere koek. Het zijn allemaal opna men van jonge strijders in ge- vechtskledij, in het gezelschap van een keur aan wapens. Raja: "Som mige van deze foto's zijn op onze basis in Sri Lanka genomen, ande re in het Midden-Oosten". Hij laat de kiekjes zien om te be wijzen, dat de guerrillastrijders van de PLOT voor een deel ook worden opgeleid in een niet nader genoemd land in het Midden-Oos ten. Dat is te danken aan dr. Geor ge Habasj van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina. Raja: "Hij is een van onze bond genoten. We leren van het Volksfront de technieken die no dig zijn om ons vaderland te bevrij den". Hij voegt eraan toe dat de PLOT ook van andere 'anti-impe rialistische krachten' steunt ont vangt, onder meer in de vórm van wapens. Marxisme Die woordkeus doet vermoeden dat de PLOT zijn inspiratie onder meer ontleent aan de gedachten van Karl Marx en dat beaamt Raja grif. "Wij geloven in de marxisti sche filosofie. Ons uiteindelijke doel is evenwel een niet-gebonden staat, die gebaseerd is op socialisti sche principes". De PLOT is een van de grotere organisaties die via de weg van het geweld een eigen staat poogt te creëren voor de Tamils van Sri Lanka. Die staat zou het noorden en een groot deel van het oosten van het eiland moeten omvatten, waar een meerderheid van de be volking Tamil is. Er zijn in Madras, de hoofdstad van de Zuidindiase deelstaat Tamil Nadu, waar meer dan 50 miljoen Tamils wonen, zeker zes van deze militante organisaties te vinden, die alle gaarfie bereid zijn hun visie op de bevrijding van Tamil Eelam, de eigen staat te geven. Raja Nithiyan zegt dat de PLOT niet erg veel waarde hecht aan de guerrilla. "Waar het ons om gaat is de directe confrontatie met het le ger van Sri Lanka. Wij zullen spoe dig belangrijke initiatieven in die richting nemen, en we zullen zeker winnen", zegt hij. Maar realiseert hy zich dan niet dat het Srilankaanse leger 30.000 man onder de wapenen heeft? Wat kunnen hooguit enkele duizenden vrijheidsstrijders daar tegen uit richten? Hij lacht schamper. "Met de steun van het volk kun je niet verliezen, en wij hebben die steun. Niet alleen onder de Tamils, maar ook onder progressieve Singale- zen". Hij voegt daaraan toe: "Het Sri lankaanse leger is erg ongeorgani seerd. Wij maken de soldaten dui delijk dat zij ook arbeiders zijn, en dat hun plaats dus by ons is. Bo vendien: wy zijn revolutionairen, dus we zijn erg praktisch. Nume riek overwicht geldt dan niet". Tijgers In een buitenwijk van Madras, in een ruime woning, is de tweede en grote militante organisatie van Ta mils gevestigd en bovendien de meest spraakmakende. Het gaat om de Liberation Tigers of Tamils Eelam (LTTE), beter bekend als de Tijgers. Het zijn de Tygers die de afgelo pen maanden steeds weer van zich hebben doen spreken door tal van mann met tekeningen van The 'IJong Khing. Voor de jeugd van vijf jaar en ouder. Querido junior, prijs ƒ19,90. - 'Je moet Ruth zeggen', jeugdboek door Marilyn Sachs. Voor jongeren van twaalf jaar en ouder. Querido, prijs 19,90. - 'Mijn naam is Ka, ik denk dat ik be sta', kinderboek door Ienne Biemans met tekeningen van Mance Post. Voor kinderen van vier jaar en ouder. Queri do junior, prijs 15,-. - 'Vannacht als iedereen slaapt', kin derboek door Rindert Kromhout, met tekeningen van Jan Jutte. Voor de jeugd van vijf jaar en ouder. Querido, prijs 16,50. - 'De wedloop tussen de haas en de egel', prentenboek van Janosch. Queri do, prijs 16,50. - '(G)een kruisje voor Johnny'. De Friese journaliste Henny Siebel en de automatiseringsdeskundige Enno Lan ge schreven dit boekje met als achter grond niet alleen de Elfstedentocht, maar ook andere gebeurtenissen op en om die dag. Het gaat over de moord op een beroemd Nederlands schrijver. Maar het is geen thriller. Wat dat wel? Batefjee en Terpstra, prijs 14,90. - 'Doeltreffende werven, solliciteren en selecteren'. Drs. C.J.J. Korswagen heeft een schat aan feiten en gegevens verzameld, waarmee zowel sollicitanten als degenen, die hen moeten selecteren hun voordeel mee kunnen doen. Een goed sollicitatiegesprek is soms meer dan het halve werk. Van Loghum Slate rus, prijs 29,-. door Henk Dam aanslagen die inmiddels honder den politiemensen en militairen in Sri Lanka het leven hebben ge kost. Landmijnen, executies, over vallen, het zijn de klauwen van de Tijgers. In het hoofdkwartier te Madras lopen vele vriendelijke jongeman nen rond. Stapels literatuur doen vermoeden, dat drukpers en sten cilmachine zelden ongebruikt blij ven. Aan de muur foto's van tij gers, Che Guevara, Bobby Sands en Leed in Namibië. De boekjes die de bezoeker in handen gedrukt krijgt, laten niets aan duidelijkheid te wensen over. Ze staan vol foto's van vernielde le gertrucks, opgeblazen politiebu reaus, doodgeschoten militairen en agenten en geëxecuteerde infor manten. Geen geweld Daarby staan pakkende bij schriften als 'LITE vertrapt anti sociale elementen die anarchie in Tamil-gebieden wensen', 'Tygers blazen Gurunagar legerkamp op', 'Tygers vernietigen konvooi; 15 soldaten gedood, 20 gewond'. Woordvoerder van de Tygers is dr. A. Balasingem. Hij was tot 1983 lector sociale wetenschappen in Londen, maar besloot toen, dat hij de zaak van een vrij Tamil Eelam beter kon dienen vanuit Madras. Hij zegt: "Wij zijn de oudste mili tante beweging. We vechten al sinds tien jaar tegen de staat, om dat alle niet-gewelddadige midde len om het lot van de Tamils te ver beteren, hebben gefaald. Het enige dat nu nog telt voor ons, is de be vrijding van ons land". De woordvoerder schetst de ont wikkeling van de strijd. "Eerst konden we alleen op kleinere schaal iets uitrichten. Nu zijn we zó sterk dat we de vijand zware scha de kunnen toebrengen. In de na bije toekomst zullen we nog harder en vernietigender kunnen toe slaan". Dat komt, aldus Balasingem, omdat de Tijgers een band met drie andere militante organisaties zijn aangegaan. De PLOT staat nog buiten deze coalitie (dat heeft voor al te maken met de persoonlijke animositeit tussen de leiders van PLOT en LTTE), maar Balasingem hoopt dat dat niet meer zo lang zal duren. "We werken toe naar een militair oppercommando, dat de acties op Sri Lanka kan coördineren. Ons doel is de verzwakking en uitein delijke vernietiging van de militai re machine. Waar het nu in eerste instantie om gaat is de ondermij ning van de moraal van het leger". Bankroof Hoe komen de Tygers aan hun wapens? Balasingem: "We hebben grote hoeveelheden wapens van de vijand afgenomen. We trainen onze vrijheidsstrijders op geheime plaatsen in Sri Lanka. Onze voor naamste bron van inkomsten is de staat van Sri Lanka, waarvan wij de banken beroven". De toekomstige staat Tamil Ee lam zal een socialistische zyn, zo zegt ook de woordvoerder van de Tijgers. "Wij aanvaarden de mar xistische ideologie als een sociale wetenschap. We willen echter het marxisme niet opleggen. Dat zou in strijd zijn met onze wens een zo groot mogelijke politieke vrijheid te creëren". Een onafhankelyke staat Tamil Eelam zou dus geen Oostblokland worden? Balasingem: "We zouden plaatsnemen in de rij der niet-ge- bonden landen en verwachten vooral sterke economische en poli tieke banden met India, omdat dat het land is waarmee we ons het meest verwant voelen". Is er in een onafhankelyke Ta- mil-staat ook plaats voor de huidi ge politieke partijen van de Tamils, zoals de TULF en de TELF? "De politieke partijen hebben hun kre diet verspeeld. Ze zyn in onvol doende mate opgetreden tegen de regering van Sri Lanka en verte genwoordigen nu niet langer de bevolking, maar alleen nog zich zelf. Wij zijn nu de nieuwe politie ke beweging", aldus Balasingem. DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer gaat in grote lijnen akkoord met het wetsontwerp dat by een aantal projekten en bedrijfsmatige activiteiten het maken van een in ventarisatie van de gevolgen voor het milieu verplicht stelt, de zoge heten milieu-effectrapportage. Volgens het wetsvoorstel zal de MER-verplichting de eerste drie jaar voornamelijk gelden' voor zeer grote projekten. Het gaat daarbij vooral om overheidsinvesteringen. Na een evaluatie in 1988 zal wor den bekeken welke bedrijfsactivi teiten verder onder de werking van de wet zullen worden gebracht. De regering hoopt daarmee te berei ken dat ondernemers hun bedrijf vestigen op een plaats waar dit de minste schade toebrengt aan het milieu. De initiatiefnemers moeten daarom in hun plannen ook enkele alternatieve lokaties opnemen. De VVD had gisteravond tijdens het debat over het wetsvoorstel de meeste kritische» kanttekeningen

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13