'Zelfs als hoer verdien je hier nog niet genoeg' Maatregel tegen predikant stuit op verzet Reportage Stemerdink: ik schrijf brieven aan wie ik wil NVSH/COC kritisch over aanpak woongroep Regering Zuid-Afrika: apartheid is mislukt PAGINA 6 MAANDAG 6 MEI 1983 Nog steeds zijn er geen har de bewijzen voor het aan grijpende verhaal dat de we reldpers haalde. Er zouden 28 Dominicaanse prosti- tuées zijn gestikt in een con tainer op een boottocht van uit het Nederlands-Antil- liaanse eiland Sint Maarten naar Sint Thomas. De stoffelijke resten van de vrouwen zijn nooit ge vonden. Maar het is duide lijk geworden dat er vanuit Sint Maarten geregeld ille gale personentransporten plaatsvinden, vooral naar de nabijgelegen Maagdenei landen die bij de Verenigde Staten horen. Altagracia heeft maar een paar jaar lagere school gehad omdat de familie niet meer kon betalen. Ze legt uit dat er in de Domini caanse Republiek geen werk te vinden is. „Zelfs als hoer verdien je er niet genoeg om te eten". öp 13 april is Altagracia in het ruim van een bootje van St Maarten naar St. Thomas geva ren, waar ze wilde gaan werken. Omdat er op St. Thomas geen Spaans wordt gesproken, lukte het haar niet om haar familie in Bonao te bellen. „Bovendien zat ik daar illegaal en ik wilde niet dat ze me zouden oppakken". door Elly Wempe In februari was ze naar St. Maarten gegaan waar ze, zoals ze dat uitdrukt, 'van alles moest doen'. De wanhoop nabij besloot ze toen naar St. Thomas te gaan. Ze had bijna geen geld meer. Al tagracia beweert dat zij de reis van St. Maarten naar St. Thomas in haar eentje heeft gemaakt. Er waren geen andere vrouwen bij. Ze heeft nu een schuld van 3.000 peso en 500 dollar die ze moest lenen om te kunnen teruggaan naar de Dominicaanse Repu bliek. Volgens Altagracia is St. Maar ten 'een plaats van de duivel'. Er zijn daar veel Dominicaanse vrouwen die in de prostitutie zit ten. Zij komt al drie jaar op St. Maarten en ook op de andere Ca- raibische eilanden. „Als ik hier in Santé Domingo blijf, sterf ik van de honger samen met mijn familie". Altagracia zou ophouden met reizen als ze een nette baan kon vinden. „Als de Dominicaanse regering wil dat wij niet meer il legaal het land uitgaan, dan moe ten ze werkgelegenheid schep pen. Zolang er geen werk is ga ik hier weg, op wat voor manier en waarheen dan ook", zegt ze. Analfabeet De Dominicaanse Republiek, het vruchtbare eiland van suiker riet, koffie, ijzer en bauxiet, is niet in staat zijn 5,5 miljoen in woners te voeden. De werkloos heid bedraagt 40 procent en 35 procent van de mensen is analfa beet. Vooral voor inwoners die weinig opleiding hebben, is het moeilijk werk te krijgen. Vroeger vonden de onge schoolden veel werk in de land bouw. Maar de laatste jaren zijn de prijzen voor suikerriet zo ge daald dat de produktie is inge stort. De buitenlandse schuld van het eiland bedraagt 2,5 mil jard dollar. Het Internationale Monetaire Fonds dwong de centrum-linkse regering van Jorge Blanco een strikt bezuinigingsbeleid te voe ren. Alleen op de uitgaven voor het militaire apparaat werd niet bezuinigd. De regering heeft le ger en politie namelijk broodno dig om de bevolking in de hand te houden. Zoals werd verwacht veroor zaakten de bezuinigingen rellen en opstanden en de criminaliteit neemt nog steeds onrustbarend toe. De helft van de gezinnen heeft een inkomen van rond de 50 dollar per maand en dat ter wijl de kosten van levensonder houd de laatste maanden zijn verdubbeld. Het gevolg is dat veel Domini canen proberen naar een ander eiland te komen. Naar schatting zitten 20.000 Dominicaanse pros- tituées verspreid op verschillen de Caraïbische eilanden. Daarbij komt dat de Nederlandse Antil len uiterst aantrekkelijk voor hen zijn, omdat er geen visum plicht bestaat. Het staat in elk geval vast, dat er vanuit St. Maarten geregeld il legale personentransporten zijn naar de naburige Amerikaanse eilanden, Puerto Rico, St. Tho mas en St. Croix. Voor de Ver enigde Staten geldt namelijk een visumplicht en het is moeilijk om vanuit de Dominicaanse Re publiek rechtstreeks naar de Amerikaanse eilanden te gaan. Op St. Maarten wordt nauwe lijks controle uitgeoefend en het is voor douane en politie boven dien erg moeilijk om de kust te bewaken. Er worden bedragen van meer dan 500 dollar betaald om naar een ander eiland te ko- Het gaat daarbij overigens meestal niet om prostituées, om dat prostitutie in de Verenigde Staten zeer streng wordt gecon troleerd en de Dominicaanse vrouwen weten dat zij, als er po litiecontrole is, onmiddellijk de Verenigde Staten worden uitge zet 'Kookvrouwen' Op Curacao landen wekelijks drie vliegtuigen van de Domini caanse vliegmaatschappij 'Domi- nicana de Aviacion'. Zij brengen ruim 300 Dominicanen, voorna melijk vrouwen, naar Curacao, die hier eufemistisch worden aangeduid met de term 'kook vrouwen'. Officieel mogen zij twee weken als toerist blijven maar vaak wordt het wat langer. De vrou wen komen om in korte tijd snel geld te verdienen en belanden dus in de prostitutie. Vaak wor den in zo'n eerste korte periode de contacten gelegd voor een la ter definitief verblijf op het ei land. „De schijnhuwelijken zijn voor ons het grootste probleem", ver klaart de Curacaose gezaghebber Ronald Casseres die tevens hoofd is van de plaatselijke poli tie. Geregeld worden er razzia's gehouden op plaatsen waar de prostituées zich ophouden. Bij de laatste controle in Wil lemstad bleek dat meer dan de helft van de vrouwen getrouwd was met een Antilliaanse man. Als een Antilliaanse man trouwt met een buitenlandse vrouw, moet zij zonder meer worden toegelaten op de Nederlandse Antillen. Zij heeft dan alle rech ten van een Antilliaanse. Laatst werd een Dominicaanse prostituée aangehouden door de politie, zo vertelt gezaghebber Casseres. Ze trok onmiddellijk haar Nederlandse paspoort om te bewijzen dat ze getrouwd was. Toen de politie-agent haar vroeg naar haar achternaam, bleek dat ze zich de naam van haar echtge noot niet meer kon herinneren. Ze had de man maar één keer ge zien en dat was op de dag dat ze met hem trouwde, na hem na tuurlijk enkele honderden gul dens te hebben betaald. Volgens de Curacaose gezag hebber is er een groeiend circuit van koppelaars die Antilliaanse mannen in geldnood overhalen om een Dominicaanse vrouw te trouwen. Het zijn alcoholisten of drugsverslaafden of halve gek ken die ze betalen om met zo'n vrouw te trouwen, vertelt de ge zaghebber. Na enige tijd kan zo'n getrouw de Dominicaanse vrouw een Ne derlands paspoort aanvragen waarmee ze dan zonder proble men ook naar Nederland kan vertrekken. Net als op de Antil- Er is nu ook ineens belang stelling voor de vrouwen handel die zo welig tiert in het Caraïbisch gebied. PvdA en VVD hebben de verant woordelijke bewindslieden - minister De Koning (Antil liaanse zaken) en staatsse cretaris De Graaf (sociale zaken) - verzocht om te over leggen met de Antilliaanse regering en een oplossing te zoeken voor het illegale ver voer van vrouwen vanuit Sint Maarten. Dit is het verhaal van Al tagracia Petronila Ferreira, een Dominicaanse, 33 jaar oud. Zij werd genoemd als een van de 28 vrouwen die in de container gestikt zouden zijn. Op het ogenblik ver blijft zij gezond en wel in Maimon in de Dominicaanse Republiek. Zij werd door de autoriteiten op Sint Thomas teruggestuurd omdat ze geen visum had voor de Ver enigde Staten. WILLEMSTAD (GPD) Altagracia is zeer verbaasd dat zij in de internationale pers werd genoemd als een van de 28 doden. „Maar hier ben ik, springlevend, en ik zal wéér weggaan, want ik kan in de Dominicaanse Re publiek niet samen met mijn familie doodhongeren. Ik heb een kind van veertien jaar dat geen vader heeft en ik moet mijn moeder en mijn tien broers en zussen hel pen". De zo toeristisch ogende Venezolaanse bootjes voeren niet alleen fruit wekelijkse 'ferry'voor Dominicaanse prostituées. Bloeiende vrouwenhandel in Caraïbisch gebied len, gaan ze daar over het alge meen als prostituée werken. Gezaghebber Casseres wil niet zeggen hoeveel schijnhuwelij ken er worden gesloten. „Dat valt moeilijk te bewijzen", meent hij. Bovendien zou publiciteit volgens hem de zaak geen goed doen. Maar hij vermoedt wel dat aardig wat Antilliaanse mannen hun echtgenote alleen op de trouwdag zijn tegengekomen. De politie heeft echter nauwelijks middelen om tegen de schijnhu welijken op te treden. „Wat wij doen is dweilen met de kraan open", aldus Casseres. Wetsvoorstel Er ligt al meer dan tien jaar een wetsvoorstel bij het Antilliaanse parlement waarin wordt geëist dat buitenlandse vrouwen die met een Antilliaan willen trou wen, officieel toestemming moe ten krijgen om op het eiland te worden toegelaten. Volgens Casseres ligt dat wets voorstel een beetje moeilijk om dat alle buitenlandse vrouwen toestemming zouden moeten vragen om op het éiland te wor den toegelaten. Ook Nederland se vrouwen bijvoorbeeld. Toch is hij er een fel voorstander van dat dit wetsvoorstel nu eindelijk eens wordt aangenomen. De Curacaose gezaghebber: „Het is pijnlijk om toe te zien hoe mijn eigen landgenoten die Do minicaanse prostituées uitbui ten. Maar ook oudere Domini caanse vrouwen, die hier al wat langere tijd zitten, verdienen grof geld door jonge meisjes te helpen met hun overkomst naar Curacao. De Dominicaanse prostituées worden vaak schandelijk behan deld. Ze moeten soms 65 gulden per dag betalen voor onderdak in een enigszins afgeschermde car port of garage waar twee rijen van zes bedden staan, elk met een stoel naast het bed en zonder sanitaire voorzieningen. Een in de prostitutiewereld be kende Antilliaan verklaart: „Wat die Dominicaanse vrouwen hier op straat doen, heeft niets met prostitutie te maken. Het is openbare bedelarij. De vrouwen vragen eerst 50 gulden om met je mee te gaan, als je dat niet hebt, vragen ze 10 gulden om te eten. Als je dan zegt dat je geen Sin terklaas bent, vragen ze je een gulden om een drankje te ko pen". Maria Illegalen kunnen, omdat ze nergens officieel mogen klagen, makkelijk worden uitgebuit. Als ze ergens ophef over maken wordt hun aanwezigheid ontdekt en worden ze teruggestuurd naar Santa Dominco. En dat betekent weer honger. Maria woonde in een afgelegen dorpje in de Dominicaanse Re publiek. Een wat oudere Antil liaanse man vroeg haar met hem te trouwen op Curacao. Hij had daar een zaak, vertelde hij. en Maria zou dan in de zaak helpen. Maria ging er van uit dat de lief de later wel zou komen, vertelt ze me. Ze had immers uitzicht op een beter bestaan. Op Curacao werd ze in een pension ondergebracht en alle papieren werden haar afgeno men. Ze kende niemand op Cu racao en moest als prostituée de dagelijkse huur van haar kamer verdienen. Het geld dat ze nu verdient, stuurt ze naar Santa Dominco voor haar kinderen. Natuurlijk heeft ze haar familie niet verteld wat voor werk ze op Curacao doet. „Er is één zonde waar geen vergeving voor be staat", zo legt ze me uit, „dat is als vrouw geboren worden en arm zijn". Bekend op Curacao is Campo Alegre, het 'vrolijke kamp', waar nu 80 hoeren, de meesten afkom stig van Santa Dominco, wonen Ze hebben officieel een aanvraag ingediend bij de kinder- e: denpolitie (KZP) om als prosti tuée te mogen werken. Als je tussen de 21 en 40 jaai bent en geen crimineel verlederf hebt, word je toegelaten drie maanden. De vrouwen beta len per dag 65 gulden huur. Da gelijks moet dit bedrag worden afgedragen. Als een prostituée niet voldoende kan betalen, wordt zij naar haar eiland terug gestuurd. Sommigen van hen verdienen in drie maanden 5.000 dollar, maar dat zijn de laatste jaren uit zonderingen. Van zo'n bedrag kun je in de Dominicaanse Repu bliek jarenlang leven. De tijden zijn echter slecht, ook op Cura cao, en dat merken de kleine zelf standigen in de prostitutie. Veel vrouwen komen maar één keer naar Campo Alegre en ko pen met het verdiende geld een restaurant of een boetiekje in ei gen land. Er gaan zelfs geruchten dat er een zogenaamde Caraïbi sche connectie bestaat. De vrou wen werken dan eerst enkele maanden in Panama, daarna ko men ze naar Curacao of Aruba en ze reizen dan door naar Trinidad of Paramaribo. SCHIPHOL (ANP) - "Ik ben een onafhankelijk kamerlid. Ik schrijf brieven aan wie ik wil en ik raad pleeg wie ik wil. Daar heb ik de heer Lubbers niet voor nodig". Met deze woorden reageerde het PvdA- Tweede-Kamerlid Stemerdink za terdag, na zijn terugkeer uit de Verenigde Staten, op de felle kri tiek van premier Lubbers naar aan leiding van Stemerdinks brief aan leden van het Amerikaanse Con gres over de kruisvluchtwapens. Volgens Lubbers heeft Stemer dink het imago van Nederland ge schaad door de Amerikanen er op te wijzen dat de enquêtes in Neder land het aannemelijk maken dat de PvdA in 1986 regeringsverant woordelijkheid zal dragen en het besluit tot plaatsing van kruisra ketten in Woensdrecht zal terug draaien. Stemerdink verklaart de felle reactie van Lubbers uit het feit dat er met het vraagstuk van de Neder landse plaatsing meer aan de hand is. Hij wees onder meer op het voorstel van de Russische leider Gorbatsjov om het kernwapenar senaal voor de middellange af stand aan beide zijden te bevriezen en de afwijzing van dat voorstel door de VS. Nederland noch enige andere bondgenoot was daarover geraadpleegd en minister Van den Broek (buitenlandse zaken) reisde naar Moskou zonder zelfs maar van de afwijzing van het Russische voorstel op de hoogte te zijn. Daar komt bij dat de datum van 1 no vember, waarop de Nederlandse regering een besluit zal nemen, steeds dichterbij komt en het tel len van SS-20 raketten een uiterst hachelijke zaak is, aldus Stemer dink. Hij meent, dat Lubbers van al deze ontwikkelingen zenuwach tig is geworden. Stemerdink bestrijdt het verwijt van Lubbers als zou hij in de VS de indruk hebben gewekt dat er in Nederland een demissionair kabi net aan het werk is. "Die indruk versterkt Lubbers alleen maar door zich zo op te winden". De PvdA zal de plaatsing van kernwa pens tot inzet van de verkiezingen maken en het is ons goede recht die stappen te nemen die bij dat beleid passen, aldus Stemerdink. Daartegenover staat de realiteit dat drie CDA-ministers alles in het werk zullen stellen de plaatsing te laten doorgaan. Hij noemde de reactie van Lub bers 'onzin van enig formaat'. UTRECHT (ANP) - De besturen van de Nederlandse Vereniging voor Seksuele Hervorming (NVSH) en de Nederlandse Veren ging tot Integratie van Homosek sualiteit (COC) zijn hevig veront waardigd over het optreden van de politie en het Openbaar Ministerie in Rotterdam tegen twee woon groepen waarvan leden worden verdacht van 'ontucht' met kinde ren. Ook de werkgroep exploitatie en mishandeling van de Neder landse afdeling van Defense for Children International heeft 'be zorgd en verontrust' op de justitië le actie gereageerd. Een en ander blijkt uit verklaringen die deze or ganisaties zaterdag hebben uitge geven. NVSH en COC spreken daarbij van 'overheidsterreur'. De kinderen van de woongroe pen werden eind vorige week door de politie meegenomen en ge plaatst in tehuizen. Ze zijn inmid dels weer terug bij hun ouders. De ouders werden aangehouden en verhoord en zijn inmiddels ook op vrije voeten. NVSH en COC vinden het verontrustend, dat ontvoering en ingrijpend verhoren van kinderen door de politie blijkbaar aanvaard baar worden geacht zodra het gaat om een andere samenlevingsvorm dan het traditionele gezin. COC en NVSH wijzen erop dat de strafwet die deze ouders schij nen te hebben overtreden, in de praktijk niet alleen kinderen tegen seksueel geweld beschermt, maar ook hun vrije seksuele ontplooiing in de weg kan staan. Een opvoe ding waarin kinderen in hun sek sualiteit niet worden afgeremd kan feitelijk leiden tot overtreding van de zedenwet. Indien zou blijken dat de ouders inderdaad slechts verdacht worden van vrije seksue le opvoeding zal een veroordeling een bedreiging betekenen voor ve le duizenden ouders die weigeren de seksualiteit van hun kinderen te onderdrukken of te negeren, aldus NVSH en COC. ZIEKE VISSEN (GPD) - Het is niet uitgesloten dat er een verband be staat tussen de vervuiling van het water voor de Nederlandse kust en ziekten bij vissen. Dat blijkt uit de resultaten van een tweejarig onder zoek, dat in opdracht van Rijkswaterstaat door het Rijksinstituut voor Visserij-Onderzoek in IJmuiden is uitgevoerd. Voordat echter definitieve uitspraken over het verband tussen zeevervuiling en ziekten bij vissen kunnen worden gedaan, is de komende twee jaar nader onderzoek nodig, aldus het RIVO. JOHANNESBURG - De regeren de blanke Nasionale Party van pre sident Botha wil zijn leden voorbe reiden op nog grotere veranderin gen. De komende weken krijgèn partij-activisten een boekje met de oproep om de nieuwe politieke standpunten van de regering te omhelzen. Politicoloog en parle mentariër Stoffel van der Merwe schrijft met instemming van Botha dat de doctrine die ervoor moest zorgen dat er nooit zwarte Zuid- afrikaanse burgers zouden zijn, volledig fout is geweest. Aldus be richtte het Zuidafrikaanse zon dagsblad Sunday Times het afgelo pen weekend. door Ruud de Wit Van der Merwe somt een aantal voorbeelden op van 'ideologische fouten' uit het verleden: de tiental len jaren lang omhelsde thuislan- denpolitiek is geen oplossing voor het rassenprobleem, pogingen om de zwarten in de stadsgebieden po litiek te verbinden met 'hun' thuis landen waren verkeerd en de poli tiek om de zwarte bevolking te ver drijven uit de stedelijke gebieden naar de thuislanden is op niets uit gelopen. Volgens de Sunday Times wil Van der Merwe echter niet volledig afstand doen van de thuislanden- politiek. Deze zou in een aantal ge vallen wel degelijk succesvol zijn geweest. Van der Merwe zou drie punten aanstippen, waarom de zgn. Verwoerd-doctrine, die 36 jaar lang de basis heeft gevormd van de 'grote apartheid', is mislukt: slechts 40 proent van de zwarte be volking kan verantwoord in de thuislanden (samen 13 procent van het totale Zuidafrikaanse grondge bied, red.) worden ondergebracht; internationaal worden de thuislan den niet erkend en ook in Zuid- Afrika zelf groeit het protest. Van der Merwe's kritiek laat evenwel nog steeds ruimte voor apartheid. Zo houdt hij vast aan ge scheiden woongebieden en eigen scholen voor de verschillende etni sche groepen 'zo de individuele le den dat wensen'. Het verschijnen van het boekje van Van der Merwe komt op een moment, dat met na me de ultra-rechtse blanken in Zuid-Afrika zich steeds sterker maken tegen de recent door Botha aangekondigde hervormingen en het afschaffen van een aantal apartheidswetten. In een gemeenschappelijk be zwaarschrift vragen leden van de Asser christelijke gereformeerde kerk de regionale synode van het Noorden - die op 30 mei bijeen komt het besluit van de classis Hoogeveen te vernietigen waar door de predikant van Assen, ds. J. Zuur, van zijn gemeente zou worden losgemaakt. Ongeveer de helft van de gemeenteleden, een tiental predikanten en even- zovele kerkeraden hebben tegen het besluit van de classis be zwaar gemaakt. Een 'vrij breed protest', constateerde de predi kant C. Sobering uit De Krim te genover NCRV-teletekst. In zijn 45-jarige ambtsperiode is hij dat nog maar weinig tegengekomen. De classis nam op 18 maart haar besluit omdat zij twijfelde of ds. Zuur nog wel goed in zijn gemeente zou kunnen functione ren. Liturgisch en politiek is Zuur nogal vooruitstrevend in zijn opvattingen, wat het laatste betreft vooral inzake de kernbe wapening. In Assen had hij wil len spreken op een manifestatie van de Raad van Kerken tegen de kernwapenwedloop. Op aan drang van zijn kerkeraad echter trok hij zich terug, maar een col lega van een andere kerk las zijn verhaal wel voor. In hun bezwaarschrift aan de regionale synode van het Noor den verwijten de gemeenteleden die achter ds. Zuur staan de clas sis, dat deze de predikant in een verkeerd daglicht zet. "De instel ling van ds. Zuur ten opzichte van zijn ambt en zijn gemeente is gewetensvol en zorgvuldig. Ver dachtmaking wijzen wij dan ook volstrekt van de hand". De rede nen die de classis aanvoert - on schriftuurlijke leringen - zou den moeten leiden tot schorsing en niet tot losmaking, zo schrij ven de gemeenteleden. De clas sis heeft geen andere kerkelijke organen gehoord. Het bezwaar schrift spreekt daarom van een 'eigenmachtig optreden'. Ds. Sobering verwacht, dat de synode van het Noorden een commissie zal benoemen om alle bezwaarschriten te bestuderen. De Rotterdamse predikant J. Manni, die vóór ds. Zuur in As sen werkte, stelt in een persoon lijk schrijven de regionale syno de voor, het besluit van de classis Hoogeveen ongedaan te maken. Orgeldag. De stichting 'Or- gelstad Leiden' houdt zaterdag 11 mei een 'Leidse Orgeldag'. Jan Schmitz bespeelt om 11 uur het orgel van de Hartebrugkerk (Haarlemmerstraat), Joop Brons om kwart voor 12 de orgels van de Hooglandse kerk (met mede werking van de hoboïst Hans Roskam), Henk Jasperse om 10 over half 2 in de lutherse kerk (Hooglandse Kerkgracht) en Wim van der Reijden om kwart over 2 in de Lokhorstkerk (Pie terskerkstraat). Om 3 uur is de slotmanifestatie in de Pieters kerk met medewerking van de organisten Henk Kooiker, Jan Schmitz en Ben Fey, het Toon kunstorkest Leiden, de Leidse cantorij en het Noordhollands Koperkwartet. NCRV. Het plaatselijke NCR V-comité Leiden en omstre ken verzorgt op 1 juni een tocht naar Hilversum voor de feestdag van de NCRV ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan. Belang- stellenden kunnen nadere inlich tingen krijgen en zich opgeven bij C. van der Spruit, Castellum- weg 10 Leiden, telefoon 890196, P. Zwaan, Jaagpad 32 Leider dorp, telefoon 895874, of J. Se- gijn, Boisotkade 2b Leiden. De bussen vertrekken op 1 juni om 8 uur 's morgens van de Lammen- schansweg (bij de Petruskerk). Pausbezoek. De collecte in de rooms-katholieke parochies ter bestrijding van het tekort van het pausbezoek (f 1,5 miljoen) lijkt aan het doel te beantwoor den. De opbrengst uit een kwart van de parochies is ongeveer f250.000. Er komen dagelijks ook individuele bijdragen bin nen. Op grond daarvan verwacht de Stichting Pausbezoek, dat het tekort zal worden gedekt. Noord-Ierland. De 37-jarige dominee David Armstrong uit Belfast heeft als gevolg van zijn oecumenische instelling het veld moeten ruimen en is nu in Ox ford predikant geworden van een anglicaanse gemeente. Hij had met kerst een bezoek ge bracht aan een roomsJcatholieke kerk die na een bomaanslag was hersteld. Daarbij wenste hij in een boodschap de parochianen goede kerstdagen toe. Zijn gezin werd sindsdien met de dood be dreigd en daarom vond hij het maar beter om te vertrekken. Ruim 170 leden van zijn ge meente in Belfast echter onder tekenden een petitie, waarin de kerkeraad in gebreke werd ge steld wegens onvoldoende steun aan de oecumenisch ingestelde dominee. Zij raadden de ouder lingen aan, zo vlug mogelijk te verdwijnen. Kardinaal Thomas O'Fiaich van de Rooms-Katholieke Kerk van Ierland heeft zijn grote spijt betuigd over deze gang van za ken. "Onder christenen zou zoiets helemaal niet moeten ge beuren", zei hij. "Een man die zo moedig op de bres heeft gestaan voor vrede en verzoening is nu met vrouw en vier kinderen ge dwongen in ballingschap te gaan".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 6