Ombudsman doorbreekt veto Koning Lubbers: 'Steeds weer vechten voor vrijheid' WARNECKEMOÖÉ Akkoord op Antillen (Sy.1 bij uittreden Aruba Komt u ook naar onze zomer modeshow? Glimmerveen na belediging onder voorwaarden vrij 'Sirius' aan de ketting na blokkade 'Super benzine kan goedkoper' MAANDAG 6 MEI 1985 BINNENLAND PAGINA 5 Belastingklachten weer behandeld DEN HAAG (ANP) - De nationale ombudsman, dr. Rang, is niet langer van plan zijn oren te laten hangen naar staats secretaris Koning (financiën) als het gaat om de afwikke ling van klachten van burgers over verzoeken tot kwijt schelding van belasting. Hij zei dit zaterdag voor de VA- R A-radio. De staatssecretaris vindt, dat de nationale ombudsman niet be voegd is dergelijke klachten in be handeling te nemen. Rang zelf vindt dat de wet hem daartoe juist verplicht. Hangende dit conflict met Koning heeft Rang klachten doorgestuurd naar de commissie voor de verzoekschriften van Eer ste en Tweede Kamer. Maar vorige week donderdag heeft hij het veto van de staatsse cretaris doorbroken en is hij weer begonnen klachten op het gebied van de belastingen in behandeling te nemen. Het betreft ook botte af wijzingen op verzoeken tot kwijt schelding zonder een behoorlijke verklaring van de zijde van de be lastingdienst, en dat is volgens Rang onbehoorlijk bestuur. DOODGESTOKEN (ANP) - Bü een steekpartij in de Helmond- straat in Rotterdam-West is zater dagnacht een 32-jarige man uit Rotterdam om het leven gekomen. De politie heeft twee aanhoudin gen verricht - een 39-jarige Nijme- genaar en een 32-jarige man uit Utrecht - van wie de eerste de ver moedelijke dader is, aldus een poli tiewoordvoerder gisteren. Het slachtoffer probeerde tijdens een feest in een wijkcentrum bij een vechtpartij tussen beiden te ko men, maar werd daarbij zelf zoda nig gestoken dat hij later aan zijn verwondingen overleed. Rang zei zaterdag weinig mede werking te krijgen van het departe ment van financiën, maar wel de indruk te hebben dat de belasting inspecteurs meer geneigd zijn mee te werken. Hij signaleert een zeke re controverse tussen de belasting inspecteurs en het centralistische denken in Den Haag. Oorlogsslachtoffers Ook de afwikkeling van klachten van oorlogsslachtoffers is volgens de ombudsman niet soepel. De in schakeling van het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds, in de loop van 1984, heeft geen effect gehad. Uit de binnenkomende klachten blijkt, dat nog steeds dezelfde ad ministratieve fouten worden ge maakt. De overheid probeert deze problematiek omstreeks juli van dit jaar opgelost te hebben, maar de ombudsman heeft daar een hard hoofd in. De kamerleden Vermeend (PvdA) en De Grave (WD) vinden, dat de Kamer in het geschil tussen staatssecretaris en ombudsman duidelijk zal moeten maken hoe de verantwoordelijkheden liggen. Als de Kamer vaststelt dat de kwijt schelding uitsluitend een beleids kwestie is, heeft de ombudsman er niets mee te maken, aldus deze parlementariërs. Vera Lynn, de 'sweetheart of the forces', bracht gistermorgen een bezoek aan de Lissese Keukenhof. Gisteravond trad ze op tijdens een bevrijdings concert. Vera Lynn werd op haar bezoek onder meer vergezeld door ma joor Slingenberg van de legerpersdienst rechts op de foto). (foto ANP) ROTTERDAM (ANP) - De rech- ter-commissaris van de recht bank in Rotterdam heeft de voor malige leider van de Volksunie Joop Glimmerveen en negen sympathisanten verboden gedu rende de komende maand bele digende pamfletten te versprei den. Ook kregen zij het verbod opgelegd zich te bevinden bin- WILLEMSTAD (GPD) - De Antilliaanse politici zijn het dit weekeinde in Willemstad eens geworden over een losse vorm van samenwerking tussen de eilanden als Aruba zich per 1 januari 1986 uit het Antilliaanse staatsverband heeft afgescheiden. Aruba zal zijn eigen gulden invoeren, gekoppeld aan de Amerikaanse dollar. Dat betekent dat er nauwelijks een monetaire samenwerking komt omdat het eiland zijn eigen centrale bank krijgt en er een feitelijke scheiding van de goud- en deviezenvoorraad moet plaatsvinden. Op poli tiek gebied komt er een ministeriële samenwerkingsraad waarin Aruba en de Antillen van vijf een gelijk aantal ministers hebben. Beide partijen hebben vetorecht. De komende week zullen enkele Antilliaanse deskundigen naar Den Haag komen om het Nederlandse parlement uitleg te geven over de Antil liaanse voorstellen. Het is zeer de vraag of het Nederlandse parlement in juni akkoord zal gaan met de statuutswijziging die de status aparte van Aruba mogelijk moet maken. De Nederlandse voorzitter van de begelei dingscommissie, prof. J. Kapteyn, heeft namelijk ernstige twijfels geuit ten opzichte van de vele veranderingen die inmiddels zijn aangebracht in de afspraken van de Ronde-Tafelconferentie in maart '83 in Den Haag. Hij stelde daarom voor een nieuwe Ronde-Tafelconferentie te houden waarbij de Antilliaanse voorstellen worden geëvalueerd. De Antilliaanse politici willen hier echter niets van weten omdat zij vrezen nog verder achter te raken op het tijdsschema. Minister Rozendal (staatkundige structuur van de Antillen van vijf) verklaarde tevreden te zijn over de bereikte resultaten. „De Antilliaanse eilanden hebben een oplossing gevonden om in vrede met elkaar verder te leven", zo verklaarde hij. Rozendal ziet daarom niet in waarom het Nederlandse parlement eventueel de status aparte van Aruba wil uitstel len. Ook de Axubaanse politieke leider Betico Croes vindt de voorstellen realistisch en zei dat de voorbereidingen voor de status aparte volgens het tijdsschema verlopen. Tijdeus de dodenherdenking op Bij de opening van het Antilliaanse parlementaire jaar op 14 mei zullen de Dam in Amsterdam legde deze Tweede-Kamervoorzitter Dolman en de voorzitter van de vaste-kamer- Canadese veteraan een boeket bloe commissie van Antilliaanse zaken, de PvdA'er Meyer, aanwezig zijn. De m^n bij het monument. Koningin Antilliaanse politici hopen hem dan te overtuigen van de noodzaak om af Beatrix en prins Claus openden za te wijken van de afspraken van de Ronde-Tafelconferentie en zo 'verras- terdagmiddag de plechtigheid singen'te voorkomen. door een kranslegging. (fotoANP) ADVERTENTIE Op woensdag 8 mei a.s. showen wij voor u de nieuwe zomermode. De aanvangstijden zijn 10.30 uur, 14.00 uur en 16.00 uur. Van harte welkom om dit gebeuren mee te maken! Wij bieden u graag een kopje koffie aan en de toegang is helemaal gratis! nen een straal van één kilometer bij activiteiten die te maken heb ben met de herdenking van de bevrijding veertig jaar geleden. Onder deze voorwaarden zijn de tien zaterdagnacht vrijgelaten nadat ze zaterdag in Rotterdam waren aangehouden wegens or deverstoring door het versprei den van beledigende pamfletten, waarin oud-NSB-leider Mussert werd aangeprezen. Er is een ter mijn van een maand gesteld, om dat begin juni de laatste activitei ten in het kader van de bevrij ding plaatshebben. Dit heeft de Rotterdamse officier van justitie mr. R.A.F. Gerding gisteren desgevraagd meege deeld. Een sympathisant is in verzekering gesteld, omdat hij weigerde aan de voorwaarden te voldoen. Twee anderen zijn za terdagavond zonder deze voor waarden op vrije voeten gesteld omdat zij onvoldoende met de zaak te maken hadden. Omstanders hadden zich geër gerd aan het optreden van Glim merveen en de zijnen op het Lijnbaanplein. De pamfletten, die waren ondertekend door de organisatie Jongerenfront Ne derland, werden door de politie in beslag genomen. Op verzoek van de politie vertrokken vervol gens ook vertegenwoordigers van het Oud Strijders Legioen en een aantal anti-paus demon stranten van het Lijnbaanplein, om verdere moeilijkheden te voorkomen. ROTTERDAM WAGENINGEN AMSTERDAM (GPD/ANP) - De vrijheid en mogelijkheden voor vrijheid moeten steeds weer opnieuw worden bevochten. Ge neraties die nu leven, de jonge ren van vandaag, moeten niet al leen luisteren naar de geschiede nis; zij moeten ook zelf geschie denis maken van de vrijheid en vrede die ons is toevertrouwd. De bevrijding vieren, moet bete kenen bezinning en inzet, opdat lauwheid en laksheid ons niet achterop brengen. Dat zei pre mier Lubbers gisteren ter gele genheid van de 40-jarige herden king van de bevrijding tijdens een manifestatie in de Rotter damse Ahoy-hal. De strofe 'de tyranny verdrij ven' uit het volkslied was het thema van Lubbers' toespraak. Hij riep op deze regel opnieuw inhoud te geven. "De Tweede Wereldoorlog heeft geleerd dat vrede en vrijheid voor iedereen Op het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven werd gisteren een beurij moet gelden. Daarom moeten wij dingsvliegfeest gehouden. De meeste van de 50 oude vliegtuigen deden het waakzaam zijn. Waakzaam tegen nog best, maar deze 'Catalina' had toch de helpende hand van de omstan- discriminiatie, tegen vreemde dersnodig. (fotoANP) overheersing, maar ook tegen de slaverij van de wapenwedloop", aldus de minister-president. De drie uur durende manifestatie in Rotterdam was georganiseerd door het comité Nationale Be vrijding en werd onder meer bij gewoond door koningin Beatrix en prins Claus. De festiviteiten in Rotterdam begonnen 's morgens met een herdenkingsdienst in de St. Lau- renskerk. Voor oud-strijders uit negen landen was er speciaal eer betoon met dans, muziek en film. Op de luchthaven Zestienhoven was een groot vliegfeest, waar aan 50 historische vliegtuigen deelnemen, en dat werd bezocht door ruim 150.000 mensen. Capitulatie Op veel plaatsen in het land werden het afgelopen weekein de, onder een over het algemee veel grotere belangstelling dan was verwacht, de gevallenen uit de Tweede Wereldoorlog en 40 jaar bevrijding herdacht. De offi ciële herdenking van de Duitse capitulatie werd gisteren in Wa- geningen gevierd, waar prinses Margriet en mr. Pieter van Vol lenhoven een krans legden bij het bevrijdingsmonument tegen over het voormalige hotel De We reld. In het hotel ondertekenden de Duitsers het verdrag tot over gave. Prinses Margriet en haar man legden de krans uit naam van prins Bernhard, die wegens ziekte verhinderd was de plech tigheid bij te wonen. Ook Britse en Canadese oud- strijders legden bloemen bij het monument. Na afloop van de plechtigheid vond een kort défilé plaats van ongeveer duizend ve teranen. De bevrijdingsherden king in Wageningen was 's nachts om 12 uur al begonnen, toen estafettelopers uit meer dan 130 gemeenten het bevrijdings vuur kwamen ophalen om het naar hun eigen woonplaats te brengen. De bevrijding werd in Amster dam massaal gevierd. Duizenden mensen namen deel aan de jaar lijkse Vondelpark-vredespark- manifestatie. Het Museumplein was het eindpunt voor 250 jonge ren die op 1 mei vanuit vijf ver schillende paatsen waren ver trokken voor een fietstocht tegen het racisme. Bij het Amerikaanse consulaat in de hoofdstad ont stonden wat problemen toen vijf tig demonstranten zakjes rode verf naar het gebouw gooiden. De politie had de zaak echter snel onder controle. Gevallenen De nationale herdenking van de gevallenen uit de Tweede We reldoorlog werd zaterdagmiddag in aanwezigheid van zo'n dui zend Canadese oud-strijders in Amsterdam gehouden. Koningin Beatrix en prins Claus legden als eersten een krans bij het nationa le monument op de Dam. Zij werden gevolgd door twee nabe staanden van slachtoffers. Daar na legden premier Lubbers, sa men met de ministers De Ruiter (defensie) en Deetman (als plaatsvervanger voor Brinkman) bloemen. Als gevolg van het uit lopen van het leggen van de kransen verschenen drie Britse historische vliegtuigen, die in het herdenkingsprogramma wa ren opgenomen, laag boven de Dam juist op het moment dat de laatste tonen van de taptoe weg stierven en de minuut stilte be gon. Aan de herdenking op de Dam was zoals gebruikelijk een bij eenkomst in de Nieuwe Kerk vooraf gegaan. Volgens de politie was de belangstelling veel groter dan vorige jaren. Burgemeester Van Thijn hield een korte toe spraak, waarin hij opriep het op komend fascisme de pas af te snijden. Ook de nationale dodenher denking op de Waalsdorpervlak- te bij Wassenaar, waar een aantal kruisen herinnert aan de 215 ver zetsstrijders die daar in de oorlog werden geëxcuteerd, werd door een groot aantal mensen bijge woond. Volgens een vertegen woordiger van het erepeloton Waalsdorp waren er twee keer zoveel belangstellenden als de afgelopen jaren gebruikelijk was. De plechtigheid nam door de grote belangstelling uren in beslag. Velen moesten in de don kere duinen op de tast de weg naar huis zien te vinden. In Rhenen werden de gevallen militairen op de Grebbeberg her dacht. De plechtigheid, bijge woond door honderden belang stellenden, werd gehouden op het militaire ereveld en o.m. bij gewoond door Pieter van Vollen hoven en de bevelhebber der landstrijdkrachten, luitenant-ge neraal Roos. Kamervoorzitter Dolman leg de zaterdagavond een krans bij de erelijst van gevallenen, die in de hal van het Tweede-Kamerge bouw is geplaatst. De erelijst werd precies 25 jaar geleden aan de Staten-Generaal aangeboden. De lijst bevat de namen van 17.500 Nederlanders die als mili tair, opvarende van de koopvaar dij of door deelneming aan het verzet, zowel in Europa als in Azië, in de Tweede Wereldoorlog om het leven zijn gekomen. Zestig vredesdemonstranten slaagden er zaterdag in door te dringen op de vliegbasis Woens- drecht toen de leiding van de ba sis kransen legde bij oorlogsmo numenten in Woensdrecht en Steenbergen. Vijftien van hen liepen de basis af toen lucht- machtpersoneel de demonstran ten in de gaten kreeg. De overige 45 hielden een alternatieve do denherdenking. Na de herden king werden ze aangehouden, maar enige tijd later zonder pro- ces-verbaal weer vrijgelaten. De jaarlijkse dodenherdenking op de Waalsdorpervlakte trok vele duizenden belangstellenden. Tweemaal zoveel als in voorgaande jaren zelfs. Onder de kransleggers was burgemeester Schols van Den Haag. (foto anp> Al tzomer- modenieuws! Bovendien ontvangt iedere klant een geurige, fleurige attentie- Graag tot ziens! Breestraat 151-153, Leiden. Telefoon 071 -124586. Nu ook op maandagmiddag geopend. ANTWERPEN (GPD) - De burge meester van Antwerpen heeft zon dag het schip 'Sirius' van de milieuorganisatie Greenpeace aan de ketting laten leggen. Dat ge beurde nadat door namens de Ant werpse rederij Ahlers beslag was gelegd op het schip. De rederij wil met de beslaglegging een schade vergoeding afdwingen van drie miljoen francs (170.000 gulden) voor de blokkade van een schip met verdund zwavelzuur, dat in opdracht van het chemische be drijf Bayer in zee geloosd moest worden. Greenpeace hief de blokkade van de Caulewaertsluizen in Ant werpen zaterdagmiddag op, nadat de organisatie een gesprek met staatssecretaris van milieu Aerts was toegezegd. Greenpeace de monstreert tegen het dumpen in zee van grote hoeveelheden afval, waaronder verdund zwavelzuur, dat ontstaat bij de produktie van titaandioxide. De blokkade begon vrijdag toen het vrachtschip Wadsy met aan boord 1000 ton afvalzuur van Bayer-Antwerpen wilde uitvaren voor een lozingsoperatie op zee. De Sirius ging dwars voor de sluis deur liggen en belette de 'Wadsy' het uitvaren. Het overige scheep vaartverkeer kon, zij het met enige hinder, doorgang vinden. Terwijl de Wadsy uitvoer koos de Sirius een ligplaats in de haven, vlakbij het Bayer-complex. Zater dagavond besloot de eigenaar van het schip beslag op de Sirius te la ten leggen. Volgens Greenpeace zit echter het Duitse chemische con cern Bayer zelf achter de be slaglegging. De milieuorganisatie is boos, omdat de procedure voor de beslaglegging al zou zijn gestart voordat vertegenwoordigers van Greenpeace zaterdag overleg voer den met burgmeester Cools, Bayer en de havenautoriteiten. Green peace wil de beslaglegging via een kort geding weer ongedaan ge maakt krijgen. Greenpeace wil dat de Belgische regering besluit de lozingen uiter lijk in 1989 te verbieden. Zo niet, dan volgen nieuwe acties. Vorige week gaf de regering opnieuw ver gunning voor de lozing van 400.000 ton verdund zwavelzuur in de Noordzee. Bayer ontkent overi gens dat het zwavelzuur gif is. Zee water neutraliseert het zuur vol gens het chemiegigant. CDA-programma (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG (GPD) - Het CDA-par- tijbestuur pleit in het vanochtend bekend geworden ontwerp-verkie- zingsprogramma voor een voort zetting van het huidige bezuini gingsbeleid. Het overheidstekort kan de komende vier jaar wel wat langzamer worden verminderd, maar in de periode tot 1990 zal de overheid toch nog eens 11 miljard moeten bezuinigen. De christen-democraten vinden verder dat het nieuwe stelsel van sociale zekerheid, waarover het parlement dit jaar beslissingen moet nemen, ook in de komende periode moet blijven bestaan. In het nieuwe stelsel zijn ww, wwv en bijstand ondergebracht in een nieuwe wet. Het CDA-bestuur wijst pogingen tot nivellering tussen de minima en het modale inkomen (bruto 38.000 gulden) van de hand. Nieu we kortingen op de ambtenarensa larissen en de uitkeringen worden afgewezen. De koopkracht van alle Nederlanders kan zelfs blijvend worden beschermd indien de eco nomie jaarlijks met twee procent groeit, aldus het ontwerp-program. Op het ogenblik is de groei 2,5 pro cent per jaar. HILVERSUM (ANP) - De prijs van een liter superbenzine kan vol gens Konsumenten Kontakt met acht cent omlaag. Directeur Donia zei dat zaterdag voor de VARA-ra- dio. Hij baseert zijn uitspraak op de gedaalde dollarkoers en hij laat dan nog buiten beschouwing dat de prijs van ruwe olie in de periode april 1984 tot januari 1985 ook nog eens met veertien procent is ge daald. "De oliemaatschappijen verrij ken zich over de rug van de consu ment", aldus Donia. Zij beroepen zich op de prijsontwikkeling op de zogenoemde Rotterdamse markt. Maar deze vrije oliemarkt bestrijkt slechts vijf procent van de totale Nederlandse markt.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5