Mogelijk één bedrijf voor leveren energie en water Trekvlietbrug voor verkeer afgesloten Vijf Mei-viering trekt veel belangstellenden in Leiden 'Het fascisme ligt altijd op de loer' - Verzetsmonument in 3 Stevenshof onthuld 'tWas een feest om nooit te vergeten! Grond woningen rond Zoutkeetterrein is niet verontreinigd MAANDAG 6 MEI 1985 Symbool hoe vrouwen elkaar hielpen LEIDEN - In nieuwe Leidse woon wijk Stevenshofpolder is gisteren het monument onthuld ter ere van de Leidse vrouwen in het verzet tij dens de Tweede Wereldoorlog. Honderden Leidenaren en niet- Leidenaren, jong en oud, waren gistermiddag samengestroomd rond de hoek van de Van Alkema destraat en Margaretha Simons- straat, waar het bronzen beeld is geplaatst, om de officiële over dracht van het monument aan de gemeente Leiden bij te wonen. Het werd een indrukwekkende gebeur tenis, tijdens welke muziek, rede voeringen en gedichten over de rol van de vrouw in het verzet ten ge hore werden gebracht. Het vrouwenverzetsmonument is een initiatief van het Comité 'Monument voor Leidse Vrouwen uit het verzet 1940-1945'. Aanlei ding voor het oprichten van een monument is het feit dat het vrou- wenverzet zo lang onderbelicht is gebleven. De voorzitster van het comité, mevrouw Huisman-Van Bergen, noemde het verzet dat vrouwen hebben gepleegd "mis schien minder spectaculair, maar niet minder vastberaden dan dat van mannen". Andere sprekers wezen er op dat vrouwen waren betrokken bij elke vorm van verzet: bij koeriersdien sten en het rondbrengen van voed selbonnen, maar ook bij het gewa pend verzet. De bedoeling van het monument is dat het het middel punt wordt van herdenkingen aan het vrouwen verzet tijdens de Tweede Wereldoorlog. Het bronzen beeld is ontworpen Truus Menger-Oversteegen Venhuizen, die ook zelf tijdens de Tweede Wereldoorlog in het verzet heeft gezeten. Truus Menger heeft ook het monument gemaakt dat in Haarlem is opgericht voor de ver zetstrijdster Hannie Schaft. Bij het ontwerpen van het monu ment voor de Stevenshof heeft Truus Menger zich laten inspireren door een belevenis van één van de Leidse verzetsvrouwen tijdens de zogenoemde dodenmars vanuit het concentratiekamp Dachau. Tij dens deze tocht in de laatste oor logswinter nam deze vrouw, hoe wel zelf ook uitgeput door alle ont beringen, een jong danseresje op haar rug om het meisje voor uitval len, en een onmiddellijke executie door de bewakers, te behoeden. Het monument toont een rij van vijf vrouwen waarvan de voorste de overige leden van de groep, met wjjdse armgebaren, moed in spreekt. De laatste figuur wordt ge dragen door één van de andere vrouwen. Het is niet zomaar een ta fereel uit de oorlog maar een sym bool hoe vrouwen elkaar, op weg naar de bevrijding, hebben gehol pen. De voorzitster van het comité 'Monument voor Leidse Vrouwen uit het Verzet 40-45' zei gistermid dag dat het comité geen ander dan Truus Menger had geweten die zo, naar eigen ervaring en ontroering, het beeld, waarvoor de gelden door giften van particulieren bijeen zijn gebracht, had kunnen maken. (Het comité is overigens nog niet uit de kosten. Mensen die een bij drage willen leveren kunnen dat Burgemeester Goekoop legt slachtoffers bij molen De Valk. Besprekingen over samengaan in Rijnland (Vervolg van pagina 1) LEIDEN - De dagelijkse besturen van het Energiebedrijf Rijnland en de distributiebedrijven in het noor delijke deel van Zuid-Holland voe len wel iets voor een fusie. Gedacht wordt aan een bedrijf dat opereert in het gebied waarvoor 'Rijnland' nu al - direct of indirect - stroom levert. ADVERTENTIE Dixons kleinbeeldkleurenfilm 10x15 cm. Nü voor maakt uw foto dubbeltjes goedkoper De verschillende besturen werken aan een gezamenlijke ver klaring waarin ze laten weten posi tief te staan tegenover een samen voeging. Die verklaring zal worden voorgelegd aan de algemene bestu ren van het Energiebedrijf Rijn land en de distributiebedrijven. De meeste distributiebedrijven leveren nu al gas, water en elektri citeit terwijl 'Rijnland' alleen maar gas en elektriciteit levert. Om zo snel mogelijk in dezelfde positie te kunnen verkeren als de andere stroom- en gasleveranciers, over weegt het dagelijks bestuur van 'Rijnland' de Leidsche Duinwater Maatschappij (LDM) over te ne men. Het overleg met de distribu tiebedrijven zou daardoor een stuk eenvoudiger kunnen worden. Betere service Of de LDM ook inderdaad door 'Rijnland' wordt overgenomen, is nog niet zeker. Het energiebedrijf voert nog slechts 'verkennende' gesprekken hierover met het ge meentebestuur van Leiden. Wel zijn de gemeentebesturen van de bij het energiebedrijf aangesloten gemeenten gevraagd een voorlopig standpunt kenbaar te maken over een eventuele samenvoeging van de verschillende gas-, stroom- en waterleveranciers. De eventuele fusie van distribu tiebedrijven voor gas, water en elektriciteit is een wens van het rijk. Het rijk wil dat er in de naaste toekomst grote distributiebedrij ven ontstaan met minstens 1Q0.000 aansluitingen. Daardoor kunnen kosten worden bespaard, betere service worden verleend aan klan ten en kunnen de distributiebedrij ven een actievere rol spelen in het energiebeleid. Als 'Rijnland' wordt samengevoegd met de andere dis tributiebedrijven, zou het nieuwe bedrijf ruimschoots boven de 100.000 aansluitingen komen. Eventuele samenvoegingen kun nen, zo heeft de minister van eco nomische zaken laten doorscheme ren, gebeuren op basis van vrijwil ligheid. Het dagelijks bestuur van 'Rijnland' - het college van beheer onderschrijft de voordelen van een reorganisatie echter volledig. Op dit moment is in de provincie Zuid-Holland ook overleg gaande over een eventuele reorganisatie van de stroomproduktie. Dit staat los van de plannen ging van distributiebedrijven. Winsemius Het Studium Generale van de Leidse universiteit organiseert op dinsdag een actualiteitencol lege waarin minister dr. P. Win semius zijn visie op het te voeren milieubeleid uiteen zal zetten. Hij zal onder meer ingaan op ac tuele milieuproblemen zoals zure regen en chemisch afval. Het col lege wordt gegeven in het Centra le Voorzieningengebouw aan de Cleveringaplaats 1 in Leiden. Het begint om acht uur 's avonds. Eigen bedrijf Het opzetten van een nieuw be drijf is het onderwerp van een le zing die dinsdagavond op initia tief van de Nederlandse Inge nieursvereniging (Niria) afde ling Leiden wordt gehouden. Be stuurslid J.P.A. Lamb zal in de Regenboogkerk (aan de Water molen in de Merenwijk) de moge lijkheden voor het opzetten van een nieuw bedrijf belichten. Hij heeft de afgelopen jaren ervaring opgedaan bij het begeleiden van nieuwe bedrijven. Aanvang kwart over acht. Kinderfilm K&O organiseert woensdag een kinderfilmmiddag met een komische film uit het genre van de slapstick en een serie teken films (Popexje, Supermuis, enz.) Aanvang half drie. Politie grijpt in na klachten over lawaai LEIDEN - De Leidse politie heeft in de nacht van zaterdag op zon dag, na een reeks van klachten over geluidoverlast, de geluidsap paratuur in een kraakpand aan het Noordeinde in beslag genomen. De in beslag genomen appara tuur bestond uit een tuner-verster ker, een cassettedeck, een platen speler en twee speakers. Tegen de eigenaar, een 22-jarige Leidenaar, is een proces-verbaal opgemaakt. Hersenschudding na mishandeling op straat LEIDEN - Een 19-jarige Leidse vrouw is vrijdagavond met een hersenschudding in het Elisabeth Ziekenhuis opgenomen nadat zij door een Leidenaar in de Kaarse- makerstraat is mishandeld. De da der is een bekende van de vrouw. LEIDEN - Omdat het brugdek van de Trekvlietbrug zal worden ver vangen, moet het verkeer sinds vandaag rekening houden met een aantal omleidingen. Het verkeer dat uit de richting van de Europaweg naar Voorscho ten gaat, wordt via de Lammen- schansweg, Tomatenstraat, Zoeter- woudseweg, Vijf Meilaan, Chur- chilllaan en Voorschoterweg om geleid. Uit,de richting Voorschoten en Katwijk zal het verkeer via de Vijf Meilaan, Zoeterwoudseweg, Toma tenstraat, Lammenschansweg en Europaweg moeten rijden. Verkeer uit het centrum dat naar Voorschoten of Katwijk moet, zal via de Koninginnelaa'n, Heren straat en 5 Meilaan worden geleid. De maatregelen zullen duren tot "f uur op vrijdagmiddag 24 mei. Tijdens deze periode zullen bij het kruispunt Lammenschansweg- Tomatenstraat verkeerslichten worden gezet. De omleidingsroute wordt via verkeersborden aange- geven. Fietsers en voetgangers uit de richting .Voorschoten worden via het Delftse Jaagpad naar een pon tonbrug geleid. Na vrijdag 10 mei is deze brug uitsluitend tussen ze ven uur 's ochtends en vijf uur 's middags te gebruiken. Buiten deze tijden wordt geprobeerd voetgan gers en (brom)fietsers zoveel mo gelijk van de Trekvlietbrug ge bruik te laten maken. De NZH-buslijn tussen Leiden en Den Haag/Voorschoten rijdt tij dens de afsluiting van de Trekvliet brug een gewijzigde route over de Tomatenstraat, Zoeterwoudseweg, 5 Meibrug, 5 Meilaan en Roosevelt- straat. De bushalte langs de Lam menschansweg ter hoogte van de flat 'Cronestein' wordt tijdens de werkzaamheden verplaatst naar een halte by de Tomatenstraat. De werkzaamheden aan de Trek vlietbrug worden uitgevoerd in op dracht van provinciale waterstaat van Zuid-Holland. De kosten lig gen rond de één miljoen gulden. LEIDEN - De verontreiniging van van het Zoutkeetterrein tussen de Oude Singel en Langegracht blijkt zich niet te hebben uitgebreid tot de nabije omgeving van dit gebied. Een onderzoek heeft aangetoond dat zowel in de kruipruimten van de woningen om het terrein als in de woningen zelf de ontvettings- en oplosmiddelen, die in de grond en het grondwater van het terrein zijn gevonden, nauwelijks voorko men. De ontvettings- en oplosmidde len - gechloreerde alifatische koolwaterstoffen - zijn in alle wo ningen en de kruipruimten aange troffen. De aanwezigheid van deze stoffen is het gevolg van de bodem verontreiniging, maar de hoeveel heden zijn volgens de gemeente zo laag dat de gezondheid van de be woners geen gevaar loopt. De con centraties zijn vergelijkbaar met die in woningen elders in Neder land waar absoluut geen sprake is van bodemverontreiniging. De stoffen zijn afkomstig van de Hollandse Loodbeitserij, die tot het eind van de jaren zeventig op het Zoutkeetterrein was gevestigd en deze stoffen waarschijnlijk ook gebruikte. In een brief aan de omwonenden meldt de gemeente tevens dat slechts sporen van aromatische koolwaterstoffen, zoals benzeen, in drie van de vier onderzochte wo ningen aanwezig zijn, volgens de gemeente echter als gevolg van ge bruik van verfoplosmiddelen door de bewoners. De gemeente meent dat nadere maatregelen voor de verontreini ging in de omgeving niet nodig zijn, te meer omdat de ventilatieo peningen van de kruipruimten veelal waren afgesloten. Als in overleg met de provincie Zuid-Hol land de aanpak van het verontrei nigde Zoutkeetterrein wordt voor bereid, zullen de bewoners deel mogen uitmaken van de project groep die zich daarmee bezig houdt. Een onderzoek van de Leidsche Duinwatermaatschappij heeft uit gewezen dat de kwaliteit van het drinkwater in de omgeving van het Zoutkeetterrein niet is beïnvloed door de bodemverontreiniging. Voorlichting Morgen is er een voorlichtings avond over de resultaten van het bodemonderzoek van het Zout keetterrein en het onderzoek van de kruipruimten in de kantine van het Stadsbouwhuis. Wethouder Peters van milieuzaken, ambtena ren van de gemeentelijke directies milieu en gezondheidszorg en een vertegenwoordiging van de Leid: sche Duinwatermaatschappij zul len daarbij aanwezig zijn. De avond begint om 20.00 uur. Bloedspoor leidt politie naar inbrekers LEIDEN - De Léidse politie heeft' in de nacht van vrijdag op zaterdag twee jongens aangehouden na een inbraak in een slagerij aan de Lan gegracht. Omstreeks vier uur die nacht kwam een melding bij de politie binnen, van omwonenden die glas gerinkel hadden gehoord. De poli tie trof behalve een gebroken win kelruit bloedsporen aan, die leidde naar een woning aan de Lange gracht. Zelfs de deurkruk van de bewuste woning zat onder het bloed zodat het bewijs overtuigend was geleverd. In de woning wer den twee knapen, 22- en 24 jaar oud en goede bekenden van de politie, aangehouden. De gestolen spullen, worsten en kazen, werden in de woning aangetroffen. Mevrouw Gusta Eleveld-Kuijken onthult het verzetsmonument voor vrouwen in de Stevenshof. (foto Holvast) doen via het gironummer 503948 Stevenshof. In deze wijk is e< aantal straten genoemd uit het verzet kende verzetsvrouwen, onder wie de Leidse mevrouw Van der Blom- het comité 'Monument Leidse 1940-1945') Het verzetsmonument werd ont- Vijlbrief. De jonge wijk Stevenshof Kuijken. Zij zei te hopen dat het beeld een blijvend monument zal zijn "d te blijven tégen onderdrukking e onverdraagzaamheid en vóór 1 de en een leefbare wereld". Burgemeester Goekoop r Gusta Eleveld- het verzet van Leidse aantal van haar eigen gedichten voorgedragen, die diepe indruk maakten op de aanwezigen. Eén i de gedichten gaat c dering en de sokkel voor haar reke ning heeft genomen, in ontvangst. Hij wees er op dat de rol van vrou wen in het verzet ook in Leiden lange tijd onderbelicht is gebleven. De burgemeester kreeg van Truus Menger, wa£ telt over de positie van het verzet, aangeboden, onder de het werk dat zij toevoeging: "Laat het vooral ook zo plotseling uw dochters lezen". moest onderbreken Het is overigens geen toeval dat zal morgen het vrouwenverzetsmonument is overmorgen 1 woonwijk tot het einde verder gaan". "Zij kijkt nog één keer naar haar jonge sterke lichaam waar doorheen straks de kogels zullen slaan boekje ze kan niet denken zij ver- haar gedachten zijn bevroren heeft één troost: Herdenkingsdienst in Marekerk LEIDEN - "De strijd tegen de fas cistische terreur begon niet pas in 1939 en hij eindigde niet 1945". Dit zei de vice-voorzitter van de Eerste Kamer, prof. dr. L.M. de Rijk, zaterdagavond in een rede voering in de Leidse Marekerk waar de slachtoffers uit de Tweede Wereldoorlog werden herdacht. De redevoering van De Rijk stond in het teken van de zin van het gedenken en de plicht tot to lerantie van afwijkende levensop vattingen en gewoonten. "Wat heeft het voor zin te gedenken als we niet bereid zijn te leven met de waarden waarvoor anderen bereid waren te sterven", vroeg De Rijk zich af. "Wie werkelijk wil geden ken moet helpen de wereld weer baar te maken tegen verdrukking, rascisme en onverdraagzaamheid. Het fascisme ligt altijd weer op de loer", aldus De Rijk. In zijn openingswoorden trok ook burgemeester Goekoop een parallel tussen heden en verleden. "We moeten ons er van bewust zijn dat de daden die. het Derde Rijk zich heeft veroorloofd door men sen in alle tijden worden gedaan. Dat besef maakt dat we altijd moe ten blijven herdenken. Ook veertig jaar na de bevrijding", aldus Goe koop. In de volle Marekerk werden ook enkele liederen gezongen door het Alma Materkoor. Veronica Stein- bach, op fluit, en Richard Bot, op orgel, verzorgden de muziek. Na afloop van de herdenkings dienst werden door burgemeester Goekoop en anderen bij het monu ment voor de oorlogsslachtoffers, nabij molen De Valk, kransen ge legd. De stille tocht en de kransleg- ging werden dit jaar door meer mensen bijgewoond dan in vorige jaren. LEIDEN - De 'Miller Sound', het laatste nieuws van de geallieerden en een entourage die aan de jaren veertig deed denken. Dat was gis teravond, tijdens een groots bevrij dingsbal in de Stadsgehoorzaal, het daverende slot van een bevrij dingsdag die op vele plaatsen in Leiden is gevierd. Bevrijdingsdag 1985, veertig jaar na dato, kwam pas laat op gang. Het duurde tot na het middaguur voordat de Leidenaar de straat op ging. De festiviteiten kwamen op dat tijdstip ook pas goed op gang. Een eerste teken van leven was om één uur 's middags de uitreiking van Zweeds wittebrood op het Stadhuisplein. De belangstelling voor dit traditionele gebeuren was als altijd groot. Concurrentie van rijdende patattenten in de onmid dellijke nabijheid veranderde daar maar weinig aan. Op het plein werd daarna opge treden door het kindercircus Atle- ta uit Warmond. Succes verzekerd bij het jonge publiek. De tempera tuur mocht dan te wensen overla ten, droog bleef het wel, zodat de programma's met succes in de bui tenlucht konden worden afge werkt en zich allengs steeds meer mensen op straat waagden. Druk De festiviteiten in de verschillen de Leidse wijken mochten zich in de loop van de dag ook verheugen op een grote belangstelling. Of het nu ging om een markt van oude en nieuwe ambachten in de Raam- steeg, een kinderstraatmarkt op de Hogewoerd, sportdemonstraties op de Garenmarkt of een film over de bevrijding van Leiden in het Waaggebouw. Het was overal drukte van belang. Ook buiten het stadscentrum, bijvoorbeeld in Zuid-west, de Raadsherenbuurt of Tuinstadwijk werd het bevrij dingsfeest met tal van speciale ac tiviteiten gevierd. De Stadsgehoorzaal was 's avonds ook al afgeladen met feest vierders en de voetjes gingen er al snel van de vloer. Muziek kwam van de Frits Landesbergen Big Band, de DSB-Orchestrè en de Wall Streat Crash. Met op het pro gramma het repertoire van Glenn Miller en andere beroemde num mers uit 1945, was het niet moeilijk in beweging te komen. Een enkel overmoedig danspaar schuwde zelfs niet de hoki-poki ten tonele te De grote zaal van de Stadsge hoorzaal was versierd met vlaggen, bijzondere fotocollages en er was een stand met Zweeds wittebrood, een jeep uit 1943 en orginele para chutes. Een tafereel dat zonder twijfel veel weg had van dat uit de jaren veertig, ware het niet dat de feestvreugde en de sfeer van Zweeds wittebrood werden ver mengd met de walm van croquet- ten en een omvang van sommige dames en heren die onmiskenbaar die uit de jaren tachtig is. Jaarlijks Door de grote belangstelling voor het bevrijdingsbal lijkt Lei den verzekerd van weer een jaar lijks evenement. Dat is immers de Zweeds wittebrood wordt traditiegetrouw uitgedeeld- Het bevrijdingsbal in de Stadsgeh bedoeling van het bestuur van Jazz on Sunday dat het bevrijdingsbal in samenwerking met de 'Stichting 5 Mei Comité Leiden' heeft georga niseerd. De organisatoren kunnen tevreden zijn. xrzaal. (foto Holvast) Ook op andere plaatsen in stad duurde de feestvreugde tot in de kleine uurtjes. Na veertig jaar kun nen we onderhand wel spreken van 'een echt ouderwets bevrij dingsfeest'.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3