'n Vreugdevuur, tochten en optredens Leerzame én sportieve tocht Leiderdorp: optredens straatfeest maar een samenzang': Wassenaar loopt uit voor bevrijdingsvuur 'Hoezo bevrijd?' sterk en geloofwaardig stuk PAGINA 2 REGIO LEIDEN MAANDAG 6 MEI 198 Zoeterwoiidenaren doen oorlogsplaatsen aan ZOETERWOUDE - Het was heerlijk zonnig en fris weer op 5 mei 1945. Ik weet dat nog als de dag van gisteren. Burgemeester Smeets werd toen door de Binnen landse Strijdkrachten uit zijn on derduikadres teruggebracht naar het gemeentehuis. De NSB-burge- meester 'Pitto' was toen al vertrok ken. Hij werd 'Pitto' genoemd naar de surrogaat-koffie van die tijd. Het was tenslotte een surrogaat- burgemeester". Het Zoeterwoudse gemeente raadslid Koo^tan der Geest zei dit gisteren in zalencentrum Don Bos- co waar hij de laatste stempelpost bemande van de fietstocht die langs plaatsen in Zoeterwoude voerde die met de Tweede Wereld oorlog te maken hebben. Meer dan driehonderd mensen trotseerden de vrij harde wind en reden de 24 kilometer lange tocht. Voor veel deelnemers was de fiets tocht een mooie aanleiding om er even uit te zijn. Een nieuwe inwo ner van Zoeterwoude gebruikte de tocht om de omgeving van het dorp te leren kennen. Van Don Bosco voerde de rit naar het polderpark Cronesteyn. Onderweg passeerden de deelne mers de begraafplaats bij de N-H kerk waar Jaap Hardeman ligt be graven. Deze uit Delft afkomstige jonge militair werd op de eerste dag van de Duitse inval door de be zetter vermoord. Het stencil van het organiseren de Sterrit-comité (op 2 juni wordt deze rit weer gehouden) vraagt ver der aandacht ±roor de gedenkplaat die aan de mti'ur van het raadhuis hangt. Hier staan de namen van achttien ingezetenen die in de oor log hier en in Nederlands-Indië zijn gesneuveld. We passeren Oud-Raadwijk, de woning van dokter Wybo Kort- mann. Hier kwamen veel onder duikers om door de dokter en zijn vrouw aan een veilig adres te worden geholpen. De arts kreeg zaterdagavond het verzetskruis uitgereikt voor zijn inspanningen in bezet Zoeterwoude. Na een stempel in de Eendekooi, waar in de bibliotheek een ten toonstelling over de oorlog te be zichtigen was, voert de tocht over de Hoge Rijndijk. Op 8 mei 1945 reden hier de Canadezen op weg naar Leiden, gisteren was het ou derwets druk op de weg, met hier een daar een verdwaalde Duitse toerist. Op de plaats aan de Rijndijk waar nu jachtwerf Tijssen is, werd op 5 september 1944 tijdens Dolle Dinsdag de schilder Van Groenin gen door de Duitsers doodgescho ten terwijl hij bezig was de verbo den rood-wit-blauwe vlag in de mast te hangfen. Van Groeningen verkeerde evenals de rest van Ne derland in de veronderstelling dat de Geallieerde Legers vanuit het zuiden des lands zouden doorsto men naar West-Nederland en dat de bevrijding slechts een kwestie van dagen was. Er zou nog een hongerwinter volgen. De fietstocht voert verder langs de Weipoort waar burgemeester Smeets ondergedoken was op de boerderij die na de oorlog de naam 'Schuilhoeve' zou krijgen. Koeienvlaai Dwars door de weilanden en de koeienvlaai moeten jong en oud pal tegen de wind in om de Gel- derswoudseweg te bereiken. Som migen haken af en nemen een ker- kepad om eerder terug te zijn. In derdaad is het flink trappen over dat 1,7 kilometer lange asfalt- strookje. Hoe mooi en uitgestrekt Zoeterwoude is, blijkt overigens wel uit dit reliëfrijke parcours. Na de Gelderswoudseweg, waar vandaan in de oorlogsjaren veel voedsel kwam, volgt de lager gele gen Geerpolder die de Zoetermeer- se horizonvervuiling aan het oog onttrekt. Te hopen is dat de uit breidingsplannen van de belen dende flatstad nooit werkelijkheid zullen worden. In de Geerpolder is op 22 februari 1944 de Amerikaan se 'Jolly Duck' neergestort, een vliegtuig van het type Liberator of wel 'Flying Fortress'. De Engelse Spitfires hebben dit toestel vier da gen later platgebombardeerd, waarbij vier Zoeterwoudse en Stompwijkse doden vielen. Na een rondje Geerpolder volgt de Zuidbuurtseweg waar onder meer in de gewelven van de Sint Janskerk onderduikers een veilig heenkomen vonden. Naast de kerk werd in een van de bedrijfsgebou wen van de familie Schuur een gaarkeuken ingericht. Met de wind in de rug volgt dan het laatste stuk terug naar Don Bosco. Een leerzame en sportieve besteding van de zondagmiddag is dan ten einde. Voor de deelnemers was er een oranje herinnerings vaantje en de wetenschap dat hun 'Fahrrad' niet in beslag zou worden genomen, zoals veertig jaar gele den schering en inslag was. Van daar: Vrijheid, Blijheid? DIRK JAN ROELEVEN Na herdenkingen barstten talrijke bevrijdingsfeesten in de streek los WASSENAAR - Op een volgestroomd Plein in Wassenaar heeft burge meester Schoute gistermiddag om twaalf uur het bevrijdingsvuur ontsto ken, waarna de Nederlandse en de Canadese vlag kon worden gehesen. Dit terwijl Muziekvereniging 'Excelsior' de volksliederen van beide lan den speelde. Ondanks het wat miezerige weer een feestelijk gebeuren. Op een incidentje na, nauwelijks merkbaar voor het overgrote deel van het toegestroomde publiek: een woordenwisseling tussen een man en een vrouw, waarvan de één vond dat de ander er niet hoorde te zijn vanwege diens niet zo goede rol in de oorlog. Het vuur kon worden ontstoken nadat leden van Wassenaarse sportver enigingen het lopend vuurtje hadden aangedragen vanaf de brandweer kazerne in Wassenaar. Dit was niet de eerste reis van het vuur: in de nacht had een Wassenaarse delegatie dit bevrij digs vuur uit Wageningen afge haald. In die plaats, waar 5 mei 1945 de capitulatie van de Duitse legers plaatsvond, wordt sinds 1955 een bevrijdingsvuur brandend gehouden. Dit vuur werd toen door middel van een estafette uit Normandië aange dragen. Bij de feestelijkheid waren ook aanwezig de Brigade-Generaal der Ca valerie Jhr. J.J.G. Beelaerts van Blokland, die in oorlogstijd Staf-Majoor van de Prinses Irene-Brigade was en Mr.D.H. Gilchrist, Minister-Council lor van Canada en oorlogs-veteraan van het Canadese leger. Eerstgenoemde was één van de sprekers tijdens de bijeenkomst in de Dorpskerk na afloop van de plechtigheid. In een bomvolle kerk vertelde hij, met enige nostalgie, over de avonturen die hij in de oorlog met de Irene-Brigade had meegemaakt. De door secretaris Hilgeman van de oranjevereniging aan elkaar geprate bijeenkomst was een mengeling van toespraken en muziek, onder meer verzorgd door 'Excelsior', het Canade se mannenkoor 'The Ambassadors', en Oratoriumverenigning 'Wasse naars Vocaliter'. Burgemeester Schoute gaf in zijn openingswoord het belang aan van het blijven herdenken van oorlog en bevrijding, ondanks het feit dat een aantal mensen daar anders over denkt. Schoute: "Aandacht en waak zaamheid zijn geboden om de vrijheid te kunnen blijven vieren". Buiten de kerk waren zitjes en parasols geplaatstwaar na de bijeen komst kon worden genotenvan melodiëen van Glen Miller en Benny Goodman, vertolkt door de Big Band-Voorschoten. Verder kon gister middag de expositie in de Dorpskerk bezichtigd worden en reed menig een een Wassenaarse Bevrijdings-fiets-Rally. Zaterdag 11 mei wordt in Wassenaar de laatste bevrijdingsactiviteit, de 'Paauwen-Wandel- en Fietstocht gehouden. LEIDERDORP - De fotograaf kwam voor niets: van een 'massale samenzang', ter afsluiting van de Leiderdorpse feestmiddag, was gis termiddag niet of nauwelijks spra ke. Rond het aangegeven tijdstip waren de organisatoren al druk doende om podium, stalletjes en paalafzettingen af te breken. Re den: men vond het na één lied ei genlijk wel welletjes. Duswas het programma al om half vijf afgelo pen en stonden de liefhebbers van vaderlandse liederen voor niets. Neem het de 'afraffelaars' maar eens kwalijk: ze hadden er al een lange dag opzitten. Een dag, die voor de honderden bezoekers vlek keloos verliep. Men kon her en der in het park terecht voor allerlei de monstraties en uitvoeringen. De or ganisatie echter rende van hot naar her om duizend en één din getjes te 'regelen'. Dat regelwerk begon 's morgens in alle vroegte al. Twee vrachtwa gens zakten in de moerassige grond bij de Laan van Ouderzorg vast. Gemeentewerken wist de voertui gen uiteindelijk weer 'op het droge' te halen. Even later moest men het Hout kamp-programma een kwartier rekken: toen in de Houtkamp thea ter Toverlei wilde beginnen, zat de Muzenhof nog bomvol, want daar werd op dat moment een bevrij dingsconcert gegeven. Toverlei wist het tijdsprobleem echter op te lossen door de wachtenden aan de praat te houden, voordat met 'Di lemma's' werd begonnen. De rest van het programma kon keurig worden afgewerkt. Een ten toonstelling van stoomvoertuigen, oude trekkers en machines stond te prijken, 'Tamarco', 'Liethorp', 'Con Bravura' en het Leiderdorps Ope rette Gezelschap brachten het nodi ge volk op de been. Het weer zat ook niet echt tegen: secretaris Blauw van de Oranjevereniging consta teerde aan het eind van de middag tevreden dat er nog geen druppel was gevallen. Wie dacht dat het toen allemaal was afgelopen had het mis. Want wat gebeurde er 's avonds in de Meijelaan? Daar werd een heus straatfeest gehouden: een orkest, Rad van avontuur, kinderspelen en danspartijen in een decor van een compleet versierde straat. De dansende menigte, van wie heel wat mensen in een uitdossing a la de jaren veertig, wisten een echte bevrijdingssfeer op te roepen. Een feest dat eigenlijk in elke Leider- dorpse straat had moeten worden gehouden. WARMOND - Twee taarnpalen langs de Warmondse Wasbeeklaan zijn in de nacht van 4 op 5 mei omgetrokken. Een ene lantaarnpaal lag languit in een bollenveldje, de ander kreeg een plekje irt de berm. De politie vermoedt dat de hoge masten zijn omgetrokken. Voertuigen mogen de eerstkomende maanden de laan niet bezoeken, wegens bestratings- werkzaamheden. 'Hoezo bevrijd?' van Dick Walda door Theatergroep Mei. Met: Marlotte van Hasselt, Erna Schroder en Harijono Roebana. Regie Dea Koert. Gezien op 4 mei in het cultureel centrum Voor schoten. Toegang gratis door mede werking gemeentebestuur. VOORSCHOTEN - Aan een Spaans strandje ontmoeten ze el kaar: twee Nederlandse vrouwen die Westerbork hebben overleefd. De een was fout: ze zong in het kampcabaret en was het liefje van de kampcommandant. De ander was goed: ze ontsnapte uit Wester bork, waar ze haar zusje moest ach terlaten, en kwam later in Ravens- brück terecht. Veertig jaar na dato bepalen deze ervaringen nog steeds hun leven. Bij de 'goede' Martha (Erna Schro der), is dat makkelijk te zien. Zij houdt verbeten een dagboek bij, heeft het steeds over haar zusje in Amerika (die eigenlijk in Sobibor is omgekomen) en spreekt over buurten waar ze niet meer kan ko men: de herinneringen zijn te triest. Ook het dagelijks leven heeft harde schokken voor haar in petto. Een doodlopende spoorrails, vlak naast de strandstoelen, doet haar ineenkrimpen (net Westerbork). En de hoge stoel van badmeester Hugo, een ex-SS'er, lijkt teveel op een wachttoren, 's Nachts heeft ze nachtmerries. Over de kampen. Ze ziet zichzelf dan met haar zus en met Esther, die ze redde door een grootscheepse ontluizing van het kapsel. Esther, gespeeld door Marlotte van Hasselt, doet zo luchtig moge lijk over de oorlog. Tussen het zin gen en flirten (met de badmeester) door zegt ze tegen Martha: "het verschil tussen ons is dat ik de oor log loslaat en jij hem vasthoudt, met je dagboek en verhalen over je zus in Amerika". En keihard stelt ze dat zij "zichzelf redt" en het be lachelijk vindt dat Martha een oor logspensioen ("bloedgeld") krijgt. Maar onderhuids is ze nog lang niet klaar met de jaren. Ze reageert daarvoor gewoon te panisch wan neer Hugo weer eens een radiopro gramma aanzet over een revue in de oorlog. En ook zij heeft nacht merries. Haar leven is bovendien veels te doorzichtig. Niemand ge looft de verhalen over haar impres- sario en haar indrukwekkende op tredens door heel Europa. "Je hebt nooit opgetreden na de oorlog", weet Martha heel zeker. En omdat de impressario hard nekkig wegblijft, besluit Hugo zelf een optreden te organiseren. Het wordt een huiveringwekkend ge beuren. In een nauwsluitende jurk zingt Esther "Duitse liedjes van toen". Martha krimpt ineen, maar helpt Esther met uitkleden. Deze overgangen: aandoenlijke taferelen na schokeffecten; een ex plosie na verkrampt spelen, maken het stuk sterk, geloofwaardig. Vooral de dames spelen overtui gend en vol ironie, sarcasme, ver betenheid, paniek en aangemeten luchtigheid. Alleen Hugo, gespeeld door Ha rijono Roebana, blijft ongrijpbaar. Hij verwent de dames en waar schuwt de badgasten vanaf zijn plekje op het simpele, doeltreffen de decor (een zitje voor Hugo, wat stoelen, een stukje spoorrails en op de achtergrond een scherm met een zeetafereel). Maar hij praat het liefst niet over de oorlog. Hij laat het bij waarheden als: "Hoe langer de oorlog voorbij is, hoe meer de mensen erover praten". PAUL VAN DER KOOIJ LEIDERDORP - Een 34-jarige man uit Meppel is vrijdagmiddag rond half vier op de Rijksweg A4 ter hoogte van Leiderdorp met zijn auto over de kop geslagen en in een greppel beland doordat hij in slaap was gevallen.. De man werd wakker vlak voor dat hij tegen de vangrail dreigde te rijden. Hij gaf een ruk aan het stuur om dat te voorkomen, maar raakte vervolgens de macht over het stuur kwijt en belandde in de greppel. De man, inmiddels klaar wakker, mankeerde niets. MAANDAG Leiden Veld korfbalvereniging Crescendo, Sa fierstraat - Jeugdinstuif-wedstrijden AÏ Holland, inschrijven vanaf 18 uui Rapenburg 100 - Documentaire o geschiedenis van Thomas Mann, geor ganiseerd door de Leidse Studente Ekklesia, 20 uur. Kantine Noorderstraat 18 - Informatie avond omwonenden Herenpoortsbrug Verversbrug, 20 uur. Catena, Kolfmakersteeg 8 - Lezing computerfraude, 20 uur. Gebouw AbvaKabo, Driftstraat 49a open spreekuur FNV-Leiden voor grati advies. 19-20 uur. Zoeterwoude Gemeentehuis - Raadscommissie derwijs en volkshuisvesting, 20 uui Ons Huis, Kosterspad - Bijeenkomsl Vrouwentrefpunt over 'huisvrouw kunst', 20.15 uur. Wassenaar Gemeentehuis - Raadscommissie ru telijke ordening en woningbouw, 19.3 Veel Warmonders 'denken bij het herdenken' WARMOND - Mevrouw Dalhuisen, waarnemend burgemeester van Warmond, heeft zaterdagavond een krans gelegd bij het monument tegenover het gemeentehuis. Ze deed dit na de twee minuten stilte, die maar net op tijd konden worden ingezet doordat de bijeenkomst in de katholieke Matthiaskerk, voorafgaande aan de officiële dodenherdenking, iets was uitgelopen. Tijdens deze druk bezochte samenkomst stipte de loco-burgemeester aan dat het belangrijk is goed te denken bij het herdenken. Je moet je bezinnen op wie je bent. En dat kan door te kijken naar het verleden, was de boodschap. Volgens mevrouw Dalhuisen is zaterdag aangetoond dat herdenken voorziet in een behoefte, al had ze de indruk dat er niet zoveel jongeren van 15 tot 20 jaar waren. Op de foto (Holvast): de kranslegging met drum band 'St. Matthias'. OEGSTGEEST - De bevrijdings feesten rond kasteel Oud-Poelgeest in Oegstgeest zijn gisteren een groot succes geworden. Voordracht, barbeque, fietspuzzeltocht én het kinderfeest werden druk bezocht. Hoe spannend de Oegstgeester jeugd de voorstelling in de tent vond blijkt wel uit de gezichten (zie inzet-foto). up de foto een van de vele optre dende groepen bij het kasteel, dat als locatie werd gekozen vanwege zijn 'oorlogsverleden'. Overigens kan de Oegstgeester oranjevereniging nog niet gaan uitrusten: er volgt nog een jaar markt aanstaande zaterdag in de Kempenaerstraat (foto Holvast) Aanrijding op rijksweg A4 LEIDERDORP - Een 21-jarige taxichauffeur uit Rotterdam heeft zaterdagavond om kwart voor acht op Rijksweg A4 ter hoogte van Leiderdorp een aanrijding veroorzaakt met het voertuig van een 29-jarige in woner van Roelofarendsveen. De taxichauffeur reed met te hoge snelheid vanaf de oprit bij Leiderdorp de snelweg richting Amsterdam op. Toen hij in voegde raakte hij de auto van de man uit Roelofarendsveen, die in de richting van Amster dam reed. Beide auto's moes ten worden afgevoerd. De Roe- lofarendsvener liep een lichte hoofdwond op. 'Originele' dieven in Warmond WARMOND - Zelden hebben dieven een pand zo zonderling verlaten als drie inbrekers in de nacht van 4 op 5 mei in de War mondse Sweilandstraat. Na een zoektocht in een hoekhuis, gooiden zij een raam op de eerste etage aan gruzele menten en sprongen de voor tuin in. Vervolgens renden ze een hekje kapot en vluchtten ze, vermoedelijk met een lichtkleurige personenauto, die aan de overkant van de weg stond. De politie heeft alles over ziende, het sterke vermoeden dat de inbrekers zijn gestoord tijdens hun braak. Ze vraagt ge tuigen naar het politiebureau te bellen. Tijdens kantooruren, 01711 - 10073. Buiten kantooru ren: 02522 - 19029. Het is op dit moment nog niet duidelijk waaruit de buit be staat. De dieven waren het hoekhuis binnen gekomen door met een marmeren ei een ruit aan de zijkant in te gooien. Een poging om een deur aan de achterzijde te forceren was eer der mislukt. Brandje in Winkelhof LEIDERDORP - Een brandje onderin de kokers bij de 'rol trappen' van de parkeergarage onder de Winkelhof in Leider dorp heeft zaterdagavond rond acht uur voor een enorme rook ontwikkeling in het winkelcen trum gezorgd. De Leiderdorpse Brandweer was door de bewa kingsdienst van het centrum gewaarschuwd, waarna deze uitrukte en de zaak bluste. Het vuur was waarschijnlijk ontstaan door een brandende sigaret, dat het verzamelde stof onder de roltrap had doen smeulen. Na de bluswerkzaamheden heeft de brandweer nog tot half elf 's avonds de zaak in de gaten gehouden. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 0.30-17.00 uur (071)144941 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 0.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 10.00-19 30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag 131,40 65,70 09,30 22,10 30.- ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 0.30-17.00 u REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. ABONNEMENTEN per jaar. aan huis bezorgd per post (binnenland) per halfjaar, aan huis bezorgd per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per maand, aan huis bezorgd per maand, per post (maandabonnement alleen mogelijk automatische betaling), losse nummers 1.00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Bij automatische betaling geen administra tie- en incassokosten. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 tn.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 112221 JB Katwijk (01710) 12303 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A.A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./EconW.F.J. Wirtz Sport: P.J de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaft Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs, Was hington. Rome. Madrid, Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2