LEIDSCH DAGBLAD Landbouwoverleg in EG muurvast I Reagan kort in roerig Bitburg ANDIJVIE EN GEHAKT 2.50 CDA onderhandelt niet over raketten Arrestatie moordzaak Juffermans Duitsers wijzen lage graanprijs af Rietkerk pakt Energiebedrijf Rijnland aan Op Corsica twintig bom aanslagen 'Dood Surinamers zelfmoord' Af en toe regen Stakingen in de bouw en kaïtoniiidustrie MAANDAG 6 MEI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37696 LEIDEN - De Leidse politie heeft een 38-jarige inwoner van Leiden aangehouden die wordt verdacht van de moord op de Leidse jonge renpastor Ben Juffermans. De pastor werd op 3 december van het vorig jaar door pistoolschoten om het leven gebracht in zijn bo venwoning aan de De Sitterlaan. Het grootschalige onderzoek naar de moord is de afgelopen maanden betrekkelijk stroef ver lopen. De enorme hoeveelheid tips die bij de politie binnen kwam en de vele contacten die Juffermans in de werk- en privé- sfeer had, maakten het onderzoek naar het motief en de toedracht de moord bijzonder moeilijk. Ook het tv-programma 'Opspo ring Verzocht' bleek de politie niet snel op het juiste spoor te zet ten. Nadien hebben twee politie mensen vrijwel constant aan het onderzoek gewerkt. Enkele we ken geleden kwam er weer schot in de zaak. Dit heeft geleid tot de aanhouding van de 38-jarige Lei- denaar die als mogelijke dader wordt beschouwd. Het is de eerste verdachte die de politie in de zaak-Juffermans heeft aangehou den. Omdat Ajax niet van Haarlem kon winnen heeft Feyenoord nog kansen om de Nederland se voetbaltitel te bemachti gen. De Rotterdammers ver sloegen in Utrecht de plaatse lijke FC en staan theoretisch op twee punten achterstand. Ook PSV verloor. PAGINA 11 Zelfs de eeuwige optimist Cle ment Koster gelooft niet meer in overlevingskansen van Lugdunum, na de smadelijke 1-6 nederlaag die zijn ploeg gisteren tegen DRC leed. Roo- denburg werd van de 1-1 bij Zeeburgia niets wijzer. PAGINA 13 LEIDSCH DAGBLAD 22 PAGINA'S Sleutels werd zaterdag over tuigend kampioen van de Af deling zaterdag. Oegstgeest was geen partij (3-0) voor de Leidenaars, die het in het ko mende seizoen in de vierde klasse mogen gaan proberen. RCL komt klasse en kracht te kort. Na de 1-0 nederlaag bij Barendrecht staan de Leider dorpers vast op de laatste plaats van de eerste klasse A. Quick Boys staat na het ver lies bij Oostkapelle (2-1) met lege handen. PAGINA 15 Simon Tahamata brengt Feyenoord op 1-1. Rechts Utrechter Ton du Chatinier. Tahamata zou ook de winnende 3-2 verzorgen. (foto ANP) Mgr. Bomers in Leiden: positie homo's niet ter discussie LEIDEN (ANP) - De houding van de Rooms-Katholieke Kerk jegens homoseksuelen kan niet ter dis cussie worden gesteld. Paulus maakt duidelijk dat homoseksueel gedrag mensen van de kerk uit sluit. Over de vrouw in het prieste rambt is echter nog wel discussie mogelijk. Dat zei bisschop H.J.A. Bomers van Haarlem zaterdag in Leiden tij dens het congres 'De paus: hinder paal of wegwijzer?' Het congres was georganiseerd door de senio rencommissie St. Laurentius van de RK jongerengroep Leiden. Deze groep van jongeren die willen vast houden aan de integrale leer van de RK Kerk, heeft ongeveer 100 le den. Mgr. Bomers bestreed de opvat ting dat de paus de vrouw discrimi neert door haar niet tot het kerke lijk ambt toe te laten. Hij wees erop dat het Vaticaan nog studeert op de mogelijkheid vrouwen tot het priesterambt toe te laten. Bomers verklaarde dat Christus door alleen mannen tot apostel te kiezen de kerk „op het been fcan de uitslui ting van de vrouw van het prieste rambt heeft gezet". NOORD-CYPRUS - Een meerder heid van de Turks-Cyprioten heeft zich gisteren in een referendum uitgesproken voor de nieuwe grondwet van de onafhankelijke Turkse republiek Noord-Cyprus. Nadat het grootste gedeelte van de stemmen was geteld bleek dat bij na zeventig procent van de kiezers de nieuwe constitutie steunt. Grie kenland heeft het referendum in middels al 'onwettig' genoemd. Turkije is het enige land dat de on afhankelijke mini-staat erkent. President Reagan bracht gisteren zijn omstreden bezoek aan de be graafplaats Bitburg, waar ook SS-ers liggen. Hij verbleef er zeven minu ten. drie minuten minder dan de bedoeling was, en bleef op afstand van Kohl. Reagan wil zo voorkomen dat de bondskanselier met hem hand in hand bij hel gedenkteken zou staan. (foto AP) BONN (GPD) De Amerikaanse president Reagan heeft gisteren geweigerd bondskanselier Kohl de hand te drukken op het kerkhof van Bitburg waar ook 49 SS-ers be graven liggen. Onder druk van de protesten in eigen land, in Israël, in West-Duitsland alsook in de Sow- jet-Unie besloot het Amerikaanse staatshoofd zijn bezoek aan de be graafplaats te bekorten. Reagan voelde zich niet op zijn gemak op het kerkhof. Tijdens de wandeling over het kerkhof keek hij niet naar de graven. Tevoren had de Amerikaanse president al laten weten dat hij niet van plan was om een krans op de graven te leggen. Honderden mensen, met karton nen gele Davidsterren op hun mouw gespeld, demonstreerden langs de weg naar de begraaf plaats, scherp in de gaten gehou den door politiemannen en veilig heidsfunctionarissen. „Reagan heeft zes miljoen redenen gehad om het kerkhof niet te bezoeken". Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Andijvie, per kilo Mager rundergehakt, 500 g 6r75 5.48 9.98 kilo 1248, zo reageerde de vooraanstaande Is raëlische dichter Aaron Kovner geëmotioneerd voor de Israëlische televisie. De Franse minister van buitenlandse zaken Roland Dumas zei dat er grote menselijke trage dies mee werden opgerakeld, waarvan men de wonden beter niet kon openrijten. De Sowjet-Unie noemde het bezoek aan Bitburg „heiligschennis". De Nederlandse oorlogshistori cus dr. Lou de Jong sprak gisteren van een „ernstige fout". Volgens De Jong heeft Reagan daarmee het Amerikaanse volk op zijn ziel ge trapt. Kohl en Reagan werden op hun tocht over het kerkhof verge zeld door respectievelijk de Duitse generaal b.d. Johannes Steinhoff en de Engelse generaal b.d. Mat thew B. Ridgeway. Bij het monu ment voor de gevallenen legden zij zwijgend een krans, waarna een soldaat 'Ik had een kameraad' op de trompet speelde. Vervolgens ga ven de twee vroegere generaals, tij dens de Tweede Wereldoorlog vij anden, elkaar de 'hand der verzoe ning'. Reagan weigerde nadrukke lijk Kohl een hand te geven. Gisteravond zaten Reagan en zijn vrouw aan bij een diner dat hun werd aangeboden door bonds president Von Weizsacker. In zijn .rede brak Reagan een lans voor zijn ruimteverdedigingsplannen en sprak hij van verzoening tussen zijn land en de Bondsrepubliek. Het Amerikaanse staatshoofd wordt in de loop van vandaag in Spanje verwacht voor een officieel bezoek. (Zie ook pagina 7) Man zegt vijf tot elf mensen te hebben gedood (Van een onzer verslagge vers) NOORDWIJKERHOUT - De politie in Noordwijkerhout vraagt zich af welke waarde zij moet hechten aan de bewe ring van een 49-jarige man - een psychiatrische patiënt met tbr die zegt tussen de vijf en elf mensen om het leven te heb ben gebracht. Een feit is wel dat de man ze ker twee moorden heeft ge pleegd: half april wurgde hij een mede-patiënt in de Rijks Psychiatrische Inrichting in Eindhoven en ruim tien jaar ge leden was moord aanleiding om hem psychiatrisch te be handelen. Hij heeft beide ver grijpen bekend. De politie in Noordwijker hout is bij het onderzoek be trokken, omdat de man heeft beweerd dat hij ook in het psy chiatrisch ziekenhuis Sint Ba- vo mensen om het leven zou hebben gebracht. Bovendien zou hij in deze inrichting een patiënt met een hamer hebben bedreigd. Zowel de Bavo-directie als de politie wil nauwelijks iets kwijt over de vraag wat er waar is van de bewering die de man in het Eindhovense RPI heeft ge daan. De Bavo schermt hem af met 'privacy' en de politie zegt nog maar een gesprek te heb ben gevoerd waaruit voorals nog geen aanwijzingen naar vo ren zijn gekomen die in de rich ting van moord wijzen. Waarom de man zoveel moor den op zijn naam wil hebben is voor psychiater A. Spruijt van het RPI niet duidelijk. "Hij ver telde de meest fantastische ver halen die wij echter voor zoete koek aannamen. Het RPI wist dat hij een gevaarlijke patiënt was. De man werd dag en nacht in de gaten gehouden. Toch zag hij kans een moord te begaan." Spruijt zegt geen antwoord te kunnen geven op de vraag hoe serieus de verhalen van de man moeten worden genomen. "De man heeft twee moorden ge pleegd en een poging daartoe gedaan. Het is goed mogelijk dat hij zoiets weer doet." LUXEMBURG (GPD) - De landbouwministers van de Europese Gemeenschap zijn het ook dit weekeinde in Lu xemburg nog niet eens geworden over de landbouwprij zen voor 1985/1986. In de Landbouwraad strandde een ak koord op de Duitse weigering een verlaging van de graan prijzen te aanvaarden. Het Duitse verzet heeft vooral binnenlands-politieke achtergron den. De CSU'er Kiechle komt uit Beieren waar zich de meeste Duit se graanboeren bevinden, die al hun hoop op 'hun' minister hebben gevestigd. Bovendien worden zon dag in een andere veel graan pro ducerende deelstaat, Nordrhein- Westfalen, verkiezingen gehouden. Ook de Britse minister Joplin verzette zich tegen het compromis van Pandolfi, maar om een andere reden. Groot-Brittannië is de kam pioen van de bezuinigingen in de EG en weigert akkoord te gaan met voorstellen die meer geld gaan kos- Er is nu voor volgende week maan dag en dinsdag een nieuwe verga dering in Brussel uitgeschreven, maar de verwachtingen voor dat beraad zijn onverminderd somber. Hoe de impasse moet worden doorbroken is volstrekt onduide lijk. De Europese landbouwcom missaris Frans Andriessen verweet de Duitse landbouwminister Ignaz Kiechle 'een onverzoenlijke hou ding' in te nemen. De Europese Commissie, het da gelijks bestuur van de EG, had aanvankelijk een verlaging van de graanprijzen met 3,6 procent voor gesteld. De Italiaanse voorzitter van de Landbouwraad Filippo Pandolfi deed gisteren in een uiter ste poging het voorstel om dat per centage te halveren. Maar Kiechle, die geen enkele graanprijs verlaging wil, wees ook dat vergaande compromisvoorstel, dat de EG enkele honderden mil joenen guldens zou gaan kosten, van de hand. Andriessen stelde overigens dat de Europese Com missie wil blijven vasthouden aan een verlaging met 3,6 procent. De landbouwministers begon nen donderdag aan hun overleg, het zesde over de landbouwprijzen in twee maanden. Gistermiddag werd het beraad geschorst voor on derling beraad tussen Pandolfi en de negen andere ministers afzon derlijk. Daarna werd het overleg verdaagd naar volgende week. Op een persconferentie haalde Andriessen fel uit naar de Duitse minister, wiens opstelling hij 'on aanvaardbaar' noemde. De Neder lander zei niet bereid te zijn met nieuwe voorstellen te komen (offi cieel moet de Commissie de prijs voorstellen indienen) als niet de bereidheid aanwezig is om eventu eel tot stemming over te gaan. Dat houdt in dat de lidstaten dan ook bereid moeten zijn een nederlaag te incasseren. Kiechle heeft echter laten door schemeren bij een stemming over de huidige voorstellen een beroep te zullen doen op de clausule van het 'vitaal belang'. Dat is in feite een veto-recht, waarmee Duitsland de besluitvorming volledig zou kunnen tegenhouden. 'Geen winstdeling voor het personeel' LEIDEN - Minister Rietkerk (bin nenlandse zaken) wil een stokje steken voor de winstdeling van 500 gulden voor het personeel van het Energiebedrijf Rijnland (EBR). Hij vindt het 'niet passend' dat de werknemers van dit bedrijf qua sa laris worden bevoordeeld boven andere ambtenaren. Het beschik bare geld zou volgens hem moeten worden gebruik voor verlaging van de elektriciteits- en gastarieven. Het ministerie van binnenlandse zaken laat weten ook zijn twijfels te hebben over de dertien rooster- vrije dagen die het EBR-personeel dit jaar mag-opnemen door de in voering van de 38-urige werkweek. Dat is anderhalve dag meer dan an dere ambtenaren krijgen, meent de minister. De stimuleringspremie die het bedrijf aan vervroegde uit treders uitkeert 200 gulden netto per maand die de vut-gerechtigde voor zijn pensionering uit dienst treedt - kan evenmin door de beugel. Dat het EBR de 37 gulden eigen bijdrage van de werknemers in het woon-werkverkeer heeft laten ver vallen is, volgens de minister ook niet terecht. Aan het provinciebe stuur heeft Rietkerk gevraagd in lichtingen over deze zaak in te win nen. Op basis van deze informatie zal Rietkerk tot ingrijpen beslui ten. Hij kan de Kroon vragen de besluiten van het EBR te schorsen. Burgemeester Brouwer de Koning van Woubrugge, lid van de algeme ne raad van het bedrijf, heeft vra gen gesteld over de arbeidsvoor waarden van het EBR-personeel. Apple MAGISTER ten. LDM mogelijk bij Rijnland LEIDEN - De kans bestaat dat het Energiebedrijf Rijnland de Leidsche Duinwater Maatschappij (LDM) overneemt. Het college van beheer van het energiebedrijf voert inmiddels verkennende besprekingen met het gemeentebestuur van Leiden over overname van het aandelenpakket van de LDM. Of de samenvoeging ook inderdaad doorgaat, is echter nog allerminst zeker. De eventuele overname van de LDM door het Energiebedrijf Rijnland houdt verband met de plannen van het rijk om distributiebedrijven voor energie en water samen te voegen tot grote bedrijven met minstens 100.000 aansluitingen. (Zie verder pagina Leiden) Ontwerp-verkiezingsprogram: DEN HAAG (GPD) - Het CDA is toonde zich vanochtend voor de niet van plan in de kabinetsforma- NCRV-radio pessimistisch over de volgend jaar met de PvdA kans op regeringssamenwerking 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. DEN HAAG (ANP) - Dossiers be vestigen de officiële lezing dat de Surinaamse militairen Oscar Kluis en John Barrow zelfmoord hebben gepleegd. De officiële doodsoor zaak luidt in beide gevallen zelf moord door middel van een vuur wapen. Minister Van den Broek (buiten landse zaken) heeft dit de Tweede AJACCIO (AFP) - Op Corsica zijn afgelopen nacht twintig bomaan slagen gepleegd op voertuigen en woningen van Fransen afkomstig van het vasteland, bankinstellin gen en officiële gebouwen. De aan slagen veroorzaakten alleen mate- Kamer meegedeeld in antwoord op riële schade. In Ajaccio, waar 13 schriftelijke vragen van het PvdA- van de 20 aanslagen werden ge- kamerlid KnoL De Nederlandse pleegd, ontdekten politieagenten ambassadeur in Paramaribo heeft nog drie onontplofte bommen, inzage in de dossiers verkregen, al- Het is voor het eerst sinds enkele dus de bewindsman. Tot op het maanden dat op Corsica zoveel hoogst mogelijke niveau is blijk bomaanslagen in één nacht zijn ge- gegeven van de Nederlandse onge- pleegd. Dit zou kunnen wijzen op rustheid over het gebeuren, zo een hervatting van de campagne deelt hij verder mee. van de afscheidingsbeweging. te onderhandelen over het plaatsen tussen zijn partij of niet-plaatsen van de kruis- vluchtwapens. Dat staat in het ont- werp-verkiezingsprogramma van het CDA, dat vandaag in Den Haag wordt gepubliceerd. Voorwaarde is wel dat het parlement in dat ge val in november van dit jaar een besluit heeft genomen. PvdA-vice-fractieleider Meijer legde deze uitspraak van het CDA- partijbestuur vanochtend al on middellijk uit als een blokkade op de weg naar een coalitie van PvdA en CDA. De uitspraak van het partijbe stuur kan door de partij nog wor den verscherpt of afgezwakt. Be gin volgend jaar wordt het verkie zingsprogramma definitief vastge steld. Maar de PvdA'er Meijer het CDA. Hij wees ook op de passage in het ontwerp-verkiezingsprogram van het CDA over Star Wars, het door de Amerikanen voorgestelde verdedigingssysteem 'voor de ruimte. Volgens Meijer ontbreekt daarover een duidelijke uitspraak. Er staat in het ontwerp-program slechts dat het CDA dit concept van de hand wijst indien het desta biliserend werkt op de internatio nale verhoudingen en indien het de nucleaire verdediging van Euro pa door de Verenigde Staten ver zwakt. Volgens Meijer doet Star Wars beide en daarom had ook een afwijzende reactie gepast, meent hij. (Zie verder pagina 5) De hele krant voor de Veel bewolking en af en toe regen. Mi nimumtemperatuur ongeveer 10 gra den, maximumtemperatuur omstreeks 17 graden. Matige aan de kust krachti ge wind tussen noord en oost. Zon op 5.59 uu Maan op 0.06 ti onder 21.14 u ir, onder 7.20 t WOERDEN/GRONINGEN (GPD) - Op enkele tientallen bouwwer ken verspreid over het hele land wordt sinds vanmorgen gestaakt. De acties zijn gericht tegen het vastgelopen cao-overleg. Ook in de karton- en kartonverwerkende in dustrie zijn acties begonnen tegen het uitblijven van een 36-urige werkweek. Het zwaartepunt van deze acties ligt voorlopig in het noorden van het land, maar naar verwachting wordt in de komende week ook bij andere kartonverwer kende bedrijven gestaakt. Een woordvoerder van de Hout en Bouwbond FNV zei dat er 'zeer behoorlijk' is gereageerd op de sta- kingsoproep. "De maat is vol. Veel bouwvakkers zijn kwaad over het werkgeversbesluit om bij het uit blijven van een overeenkomst op het ziekengeld te gaan korten", al dus de woordvoerder. De zusterbond van het CNV doet niet meteen aan de acties mee. Eerst probeert de bond in kort ge ding de werkgevers te dwingen om zonder de FNV-bond te onderhan delen. Als de bond voor de recht bank-president in Den Haag niets bereikt, gaat deze eveneens tot ac ties oproepen. Bij het chemisch bedrijf Ferro in Rotterdam is afgelopen nacht het werk neergelegd wegens het vast lopen van de cao-onderhandelin gen. Ook de ochtendploeg van het 570 werknemers tellende bedrijf is niet aan het werk gegaan. Op Schiphol is het luchtverkeer vanmorgen normaal op gang geko men. Vrijdag liep het overleg tus sen de Rijksluchtvaartdienst en de vier ambtenarenbonden over de ar beidsomstandigheden vast. Geen van de bonden sloot daarop nieu we acties uit, maar in het weekein de was het luchtverkeer normaal. In het weekeinde is zowel op het ministerie van verkeer en water staat als binnen het Luchtver- keersleidersgilde intern beraad ge weest naar daarover wilde geen van de partijen iets zeggen. Van daag raadplegen de christelijke ambtenarenbond CFO, de Ambte- narencentale en de AbvaKabo hun achterban. Ja, ik neem een proefabonnement met 50% korting. Voor slechts 9,80 ontvang ik vier weken lang het Leidsch Dagblad vrijblijvend ir de bus. Mijn voordeel 9,80. Ja, ik neem een kwartaalabonnement voor 65,70. Vóór het abonnement ingaat ontvang ik het Leidsch Dagblad 14 dagen GRATIS. Ook mijn voordeel is 9,80. Naam Adres U kunt deze bon opsturen naar het Leldach Dagblad, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden. In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1