'Eens ging hij hier zo tekeer' Prost te zuinig in dubbel opzicht Dave Strijbos is onnavolgbaar Revanche 'Fast Freddie' op Lawson Scorpions onderuit Afscheid Schouten bij Zijl/LGB Oranje pas in slotfase op dreef Coureur gediskwalificeerd MAANDAG 6 MEI 1985 SPORT PAGINA 19 LEIDERDORP - De mannen van de Leiderdorpse honkbalvereni ging Scorpions hebben hun eerste wedstrijd van Laakkwartier 2 met 10-12 verloren. De partij werd in feite in de tweede inning al uit han den gegeven, toen de Haagse te genstander zeven punten achter een scoorde. Die tegenvaller was te wijten aan het nerveuze spel van Scorpions, dat zijn thuishaven heeft op De Bloemerd. In de eerste innning had Darryl Steward met een homerun nog voor 1-0 gezorgd. In het verdere verloop van het duel zorgde Joop Asier nog voor een homerun, maar het mocht niet meer baten. Vrijdagavond verloren de vrou wen van Scorpions met 29-6 van ADO 4. Een onverwacht hoog uit gevallen nederlaag van het Leider- dorpse team. dt vorige week nog van ADO 6 had gewonnen. Schaakbond vergadert over tweekamp TUNIS (AP) Het bestuur van de Internationale Schaakfederatie (FIDE) zal op 13 mei in Tunis ver gaderen om vast te stellen waar de tweekamp om het wereldkam pioenschap tussen titelverdediger Anatoli Karpov en uitdager Garri Kasparov gehouden zal worden. In Tunis is sinds 27 april een in ternationaal schaaktoernooi aan de gang. De tweekamp werd in februari in Moskou afgebroken en zal in sep tember worden overgespeeld. Vol gens goedingelichte kringen willen drie steden in aanmerking komen voor de tweekamp - Moskou, Lon den en Marseilles. Zesde ronde: Suba Miles 0-1, Afifi - Por- tiseh 0-1; Nikolic - Dlugy 1/2 - 1/2. De stand na zes ronden is: 1. Joesoepov (Sov) 5 pnt; 2. Beljavski (Sov) 4 12 pnt: 3. Tsjernin (Sov) 4 pnt; 4. Hort (Tsj). Portiseh (Hon) en De Firmian (VSt) 3 1/2 pnt; 7. Suba (Roe) 3 pnt 1 afgebroken partij; 8. Zapata (Col), Morovic (Chi). Gavrikov (Sov). Sosonko (Ned); Nikolic (JS1) en Dlu gy (VSt) 3 pnt; 14. Miles (GBr) 2 1/2 pnt 1 15. Jermenkov (Bul) 1 1/2 pnt 2; 16. Hina- di (Tun) 1 1/2 pnt; 17. Afifi (Egy) 1 pnt; 18. Bouaziz (Tun) 1/2. Van Doorn zakt plaats ARSAGO SEPRIO (AFP) - Gert Jan van Doorn is door zijn matige verrichting in de 250 cc-cross in de Italiaanse plaats Arsago Seprio van zondag een plaats gezakt in de stand om de wereldtitel. De Neder landse coureur, onlangs nog heer en meester in de Grote Prijs van Oostenrijk, werd in de tweede manche derde en is nu vierde in de tussenstand achter de Fransman Vimond, de Zweed Nilsson en de Italiaan Rinaldi. De Zweed Anders Eriksson bracht beide manches op zijn naam. Henk van Mierlo werd in de eerste heat tiende. De uitslagen zijn: 1. Vimond 100 punten, 2. Nilsson 94, 3. Ri naldi (Ita) Suzuki 85. 4. Van Doorn 84, 5. Drechsel en Kinigadner 69. LEIDEN De Zuiderzee- ballade werd ter ere van zijn afscheid van het stof ontdaan en aangepast aan de actualiteit: "Eens ging hij hier zo te keer; maar die tijd komt nooit meer; Schouten wordt nu Jan Evert Veer". De verzamelde aanhang van de Zijl/LGB schreeuwde het refrein uit. Rob Schouten stond erbij en keek schichtig in het rond. De scheidende waterpolotrainer wist zich zichtbaar geen raad met de onafgebroken serie loftuitin gen, die hem gistermiddag in het clubhuis ten deel viel. Eerder was hij door de spelers al op handen het overdekte bas sin in de Kooi uitgedragen. Even voordat 'zijn' afscheidsduel Zijl LGB-Nederlands zevental (9-17) werd afgefloten, greep voorzitter Tom Joor naar de microfoon om de wisseling van de trainings- wacht officieel aan het redelijk massaal opgekomen publiek kenbaar te maken. De Leidse spelers grepen die gelegenheid aan om Schouten in een versier de zetel te hijsen en hem op lu dieke wijze zijn laatste eerbetoon te bewijzen. Ondertussen had Jan Evert Veer, de' kapitein voor het nieuwe seizoen, de plaats van zijn voorganger op de spelers- bank ingenomen. Heerschappij Zestien jaar duurde de heer schappij van Schouten (39) bij de Leidse vereniging, die indertijd onder de namen De Zijl en LGB nog gescheiden opereerde. Be gonnen als zwemtrainer bij de Golfbrekers kwam de Zoeter- woudenaar. na de fusie in 1971, in contact met de polosectie van De Zijl. Schouten maakte eerst als spe ler een lange periode dienst uit van het eerste zevental van de fu sieclub, voordat hij zelf het trai nersschap in 1977 aanvaardde. In feite was hij toen al bezoldigd werknemer van de Leidse club. Naast het opperbevel over de zwemafdeling, had Schouten ook zeggenschap over de poloën- de jeugd in de Kooi. De zwemon derwijzer was in die tijd de enige in Nederland die zich full-time met een zwem- annex polover eniging bezighield. Directeur Daaraan kwam een einde toen Schouten een baan als directeur van het Schiedams sportfond- senbad aanvaardde. De nieuwe werkkring impliceerde evenwel niet dat Schouten Zijl/LGB vaar wel moest zeggen. De club con tracteerde hem als trainer van de eerste waterpoloselectie, die daarvoor te maken had gehad met Harrie Vriend. Gelijk met de komst van Schouten, werd Stan van Belkum vanuit de junioren overgeheveld naar de senioren. Daarna volgden nog veel ta lentvolle jongeren uit de Leidse kweekvijver. Onder het gezag van Rob Schouten transformeer den zij Zijl/LGB van een onbete kenend provincieclubje tot één van de topverenigingen van Ne derland. Die, eerlijk is eerlijk, zonder Stan van Belkum heel Rob Schouten met wéér een cadeau: "Mijn werk is mijn hobby wat minder zou voorstellen. De Zijl/LGB staat of valt met de in breng van de 'Witte Tornado', de beste speler van Nederland, die het EK vanwege een "welver diende" vakantie op Malta laat schieten. "Zonder Rob Schouten", com plimenteert Van Belkum zijn scheidende coach, "had ik hele maal niets geweest. Hij heeft mij zestien jaar lang met een stok achterna gezeten. Zestien jaar lang ben ik ook bij hem gebleven en dat zegt toch genoeg over de verhouding. Ik heb bijna alles van hem geleerd. Goed. de inter nationale trucjes heb ik in het buitenland opgedaan, maar ik durf gerust te stellen dat Rob voor mij van onschatbare waarde is geweest". "En niet alleen voor mij", weet de international, volgend jaar weer in Leiden ("Of ze moeten in Italië met waanzinnige bedragen over de brug komen") actief. "Als Rob er niet was geweest, hadden zeker een paar jongens afgehaakt. De goede band die er nu onder de spelers bestaat, is ze ker zijn verdienste. Hij kon ook hard zijn, sleepte ons zonder par don uit de kroeg, maar had daar bij slechts het belang van de ver eniging voor ogen. Dat het dit jaar in alle opzichten wat minder is gegaan is niet zijn, maar onze schuld geweest" Jacob Spijker maakte dat alle maal niet meer mee. Omdat hij het allemaal wel gezien had en bij DZV trainer kon worden, liet hij zich van de Leidse spelerslijst (althans, wat het eerste betreft) afvoeren. "In het begin was Rob niet zo'n felle", verhaalt Spijker. "Later is dat allemaal veranderd. Hij was volledig maf van het spelletje, deed alles met overga ve. Nadat hij zich met de nationa le jeugdselecties ging bemoeien, is hij zich nog meer op het polo gaan toeleggen. Wij werden er als vereniging een stuk wijzer van". Keihard "Schouten", vervolgt Spijker, "leerde in het buitenland andere trainingsmethodieken en paste die op ons toe. Door keihard te werken heeft hij zich tot een uit stekende trainer ontwikkeld. Ik heb mij wel eens afgevraagd, hoe hij het thuis allemaal voor elkaar kon krijgen. Volgens mij is hij de laatste jaren niet veel bij zijn vrouw geweest". "Ach", haakt Schouten, die gisteren door bijna alle sprekers het etiket 'stonteigenwijs' kreeg opgespeld, "dat is allemaal wel meegevallen. Ik heb alles altijd gemakkelijk kunnen combine ren omdat ik van mijn werk mijn hobby heb kunnen maken. Het werd me nooit teveel. Ik heb ook van iedereen de ruimte gekregen om te functioneren bij deze ver eniging". Hoogtepunt Dat feit leverde uiteindelijk .een uniek samenwerkingsver band van zestien jaar op, met de bereikte halve finale in de Euro pa Cup in '83 als hoogtepunt. Wat graag had Schouten gedurende zijn regentschap de Zijl daarbij een titel willen offreren. Diverse keren stak hij in de media de waarschuwende vinger omhoog dat 'zijn Zijl' eraan zat te komen. Om halverwege teleurgesteld te moeten constateren dat hij er naast had gezeten. "Ik vind het erg jammer", realiseert Stan van Belkum zich, "dat we hem geen kampioenschap hebben kunnen geven". Verloren voor het waterpolo gaat Schouten overigens niet. Hij gaat zich nu volledig bezighou den met de nationale jeugdselec ties onder 18- en onder 20 jaar. Wellicht dat hij met die zevental len wèl een titel kan vieren. ROB ONDERWATER LEIDEN - ZijLLGB en het Ne derlands zevental, zonder de ge blesseerde Wilco van der Zeeuw en Stan van Belkum, schotelden het publiek gisteren veel treffers voor. Oranje won uiteindelijk af getekend met 9-17. Een geflat teerde overwinning, want de thuisploeg kon de door Georg Geurtsen gecoachte hoofdmacht lange tijd bijbenen. In de slotfase, toen de spelers van Zijl/LGB hun hoofd meer bij het afscheid van Rob Schouten hadden, toonde het flauwe Oran je (in voorbereiding voor de FI- NA-Cup) pas zijn ware gezicht en walste de équipe van Jan Evert Veer plat. De Haagse oefenmees- ter zwaait overigens al een maand met de scepter in Leiden en stoomt de Leidse ploeg mo menteel klaar voor het volgende seizoen. In de zomer betrekt een groot deel van de Leidse ploeg een trainingskamp van drie ken op Malta. Scores Zijl: Stan van Belkum 3, Mark van Belkum 3, Alex van Belkum, Edwin Redegeld, Henk Harteveld. Oranje: Ton Schoemann 2. Ton Buunk 5, Erik Noordegraaf 3. Anton Heiden 4, Ar nold Nonnekes, Ewoud van Winsen, Hans van Zeeland. Arbiters; Janssen van der Laak en Van IMOLA (DPA/SID) - De vreugde over de overwinning in de race om de Grote Prijs van San Marino was voor Alain Prost van korte duur. De Franse lichtgewicht in de formule 1 was niet alleen zuinig met de benzine, hij overdreef die goede eigenschap bij het gewicht van zijn wagen. Meteen na het bereiken van de eindstreep bleek de McLaren van Prost bij de weging twee kilogram te licht. De wedstrijdleiding besloot daarop tot diskwalificatie van de rijder, die zich de nieuwe leider waande in het klassement om de wereldtitel. Dat werd Elio de Angelis. die als tweede was geëindigd maar in later stadium alsnog tot winnaar werd uitgeroepen. De Italiaan dankte de triomf behalve aan de diskwalifica tie van Prost aan de algehele benzi- neschaarste, die in de laatste ron den de race een onverwachte wen ding gaf. Een hartstochtelijk beju belde huldiging voor eigen publiek kreeg De Angelis evenwel niet. De honderdduizend bezoekers hoor den het bericht pas op de terugreis of thuis. Zij verkeerden nog in de veronder stelling, dat de zuinige rijstijl van Alain Prost hem de overwinning had opgeleverd. Ogenblikkelijk na het bereiken van de eindstreep stopte de wagen van Prost met een lege benzinetank. Anderen kwa men niet zover. De wagen van Thierry Boutsen begaf het wegens een tekort aan brandstof op enkele meters van de eindstreep, zodat de Belgische coureur moest duwen. Niet voor lang. Johansson had eerder de zuinig rijdende Prost moeten inhalen. In het enthousias me vermorste Johansson kostbare benzine. Kort daarna stopte hij. De kleine Fransman achter hem was verstandiger. Hij verkoos uitrijden boven het nemen van risico's. De achttiende GP-zege in zijn loop baan leek feit. Bovendien nam hij, volgens de ogenblikkelijk gepubli ceerde ranglijst een fikse voor sprong in het klassement om de wereldtitel, die hem tot twee keer toe ontglipte. Vorig jaar boekte de inmiddels dertigjarige Prost de i fer. Het Braziliaanse talent, de win naar van de race om de Grote Prijs Portugal, leek verzekerd de andere overwinning, maar de overwinning, toen zijn wagen moest hij de seizoensbekroning snelheid begon te verliezen. Het verbod op tankstops, dit sei zoen van kracht geworden wegens het explosiegevaar in de pits, werd sommigen noodlottig. Ayrton Sen na was het voornaamste slachtof- zend bezoekers, te profiteren. De Zweed, onlangs door Ferrari aan getrokken als opvolger van de op gestapte René Arnoux, kwam voor het eerst in zijn kortstondige loop- Alain Prost gediskwalificeerd. baan aan de leiding in de snelste tak van de autosport, teamgenoot Lauda. Michel Albore- to, tot gisteren de leider in het klas sement, behoorde tot de uitvallers. Niki Lauda, de wereldkampioen, behaalde de eerste WK-punten. Na een bewonderenswaardige inhaal race lag Lauda in derde positie, toen hij motorische problemen kreeg. Met de zuinigheid, die de rij ders van McLaren kenmerkte in de Grote Prijs van San Marino ver overde hij desondanks de vijfde plaats. VOLKEL (ANP) - Dave Strijbos, de ontdekking van het huidige cross-seizoen in de 125 cc-klasse. is bij de derde wedstrijd om de natio nale titel opnieuw onnavolgbaar gebleken. De zeventienjarige cou reur uit Oss won voor 2500 toe schouwers in Volkel de drie man ches haast zonder concurrentie. Zijn belangrijkste tegenstrever John Hensen kwam niet aan pun ten verzamelen toe. Hij kwam bij een inhaalrace in de eerste manche op een springschans ten val en moest met ondermeer een hersen schudding en een neusblessure naar het ziekenhuis in Geldrop worden gebracht. Door het uitval len van Hensen pakten John van der Berk en Alwin van Asten, op eerbiedige afstand van Strijbos, de meeste kampioenspunten. Dagklassement: 1. Strijbos 90 punten; 2. Van der Berk 73; 3. Van Asten 73. Algemeen klassement na drie wedstrijden: 1- Strijbos 248 punten; 2. Van der Berk 215; 3. Van Asten 195; 4. Pruijmboom 174; 5. John Hensen (Soerendonk) 155; 6. Huize- bos 149. Geboers De Belgische motorcoureur Ene Basketbalteam in Sofia op laatste plaats SOFIA (ANP) - Het Nederlands basketbalteam is in het internatio nale basketbaltoernooi als achtste geëindigd. Gisteren verloor Oranje van Polen, terwijl zaterdag nog van Frankrijk werd gewonnen. Zaterdag behaalde Nederland in het toernooi van Sofia de eerste overwinning. Oranje, dat eerder drie wedstrijden verloor, versloeg met 94-78. Bij rust stonden de Nederlanders nog met 41-47 achter. Tot ver in de tweede helft ging Je strijd gelijk op. Met een voorsprong van 64-60 lukte het Oranje de stugheid van de Franse verdediging te doorbre ken. In vijf minuten liep het team van Vladimir Heger uit naar 76-62. Topscorers Nederland: De Waard 15, Camero en Franken 12. Bruinsma 11, Van de Lagemaat 10. Zondag verloor Oranje met 77-84 van Polen. Al bij rust stond het Ne derlandse team met 38-47 achter. Duidelijk te merken was dat de Ne derlanders het spelen van acht wedstrijden in acht dagen niet in de koude kleren was gaan zitten. Het toernooi, dat voor Oranje als voorbereiding gold voor de strijd om het Europees kampioenschap- .dat binnenkort in de Bondsrepu bliek wordt gehouden, werd ge wonnen door de Sowjet-Unie voor Joegoslavië. In de laatste wedstrijd van het toernooi versloeg Frank rijk Hongarije met 85-78. Nederland - Polen 77-84 (38-47). Topscorers: Nederland De Waard 19, Pieterse 18, Camero 8, De Vries 8. Polen: Zelig 22, Fikiel 20. Schot- percentage: Nederland 51, Polen Jean Ragnotti snelste in rally Corsica AJACCIO (DPA/AFP) - Jean Rag notti heeft zaterdag de rally van Corsica, tellend voor het klasse ment om de wereldbeker, gewon nen. De Fransman, die in de totale rangschikking een minder belang rijke rol speelt, eindigde na 1603 ki lometer met een voorsprong van ruim twaalf minuten op zijn land genoot Bruno Saby. Ook de derde plaats werd bezet door een Frans man: Bernard Beguin. De Fin Ti- mo Salonen leidt na vijf wedstrij den het klassmeent om de wereld beker. Hij heeft een voorsprong van acht punten op zijn landgenoot Ari Vatanen, die vrijdag in Corsica aan zijn been gewond raakte. Ragnotti en zijn bijrijder Pierre Thimonier hebben de rally van Corsica van het begin geleid. Don derdagochtend nam het duo met de Renault 5 Turbo een voor sprong, die vooral kon worden uit gebreid doordat de concurrentie te veel moeite had met het terrein. Daardoor ontstond donderdag een dodelijk ongeluk. De Italiaan Atti- lio Bettega sloeg met zijn auto om en botste tegen een rotswand bot ste. Vrijdag kwam Vatanen er rela tief goed vanaf, toen ook hij de macht over het stuur verloor. De Fin, die zich later in het ziekenhuis moest laten behandelen, was juist bezig aan een indrukwekkende po ging zijn achterstand in te halen. Geboers zegevierde gisteren in Norrköping in beide manches in een cross 500 cc, tekkend voor het WK. In de stand na drie wedstrij den (zes manches) volgt Geboers nu de Brit David Thorpe en zijn landgenoot André Malherbe op korte afstand. Thorpe werd twee maal tweede, Malherbe kwam als vierde en derde binnen. De Neder lander Johnny Ponjee eindigde in de eerste manche als tiende. Stand wereldtitel na zes manches: 1. Thor pe 88 punten, 2. Malherbe 85,3. Geboers 83, 4. Chandler 74, 5. Nicholl 57. Van Heugten Ton van Heugten en Frits Kig- gen wonnen giseren in Salo de Grote Prijs van Finland voor zij spannen. Het Nederlandse tweetal eindigde in de eerste manche als tweede achter de Britten Millard/ Millard en won de tweede race. In de strijd om de wereldtitel steeg het duo daardoor van de zesde naar de vijfde plaats. Leider in het tus- senklassment bleven de Zwitserse titelhouders Bachtold en Fuss. Dagklassement: 1. Van Heugten 37, 2. Fox 32, 3. Muller 24. Stand in de strijd om het wereldkampioen schap: 1. Bachtold 116, 2. Millard 96,3. Fox 93, 4. Muller 84, 5. Van Heugten 83. JARAMA (SID/AFP) - De Amerikaanse mo torcoureur Freddie Spencer heeft gisteren op het circuit van Jarama revanche genomen op zijn landgenoot en wereldkampioen Eddie Lawson in de tweede 500-cc race voor de strijd om de wereldtitel voor de nederlaag, die hij in de Zuidafrikaanse Grand Prix had geleden. De rollen waren dit maal omgedraaid. „Fast Fred die", die in de opwarmtraining ten val was ge komen met zijn Honda en daarbij enkele ont vellingen en kneuzingen opliep, begon voor zichtig, maar ging toch al spoedig Lawson voorbij. Aan de finish had Spencer een voor sprong van dertien seconden. Na twee races delen Spencer en Lawson nu de eerste plaats in het klassement voor het wereldkampioen schap met 27 punten. De Nederlander Henk van der Mark eindigde als elfde. Een regenbui zorgde er voor, dat de start werd uitgesteld. De rijders waren gedwongen andere banden te kiezen. In de miniklasse, de 80 cc, was er bescheiden succes weggelegd voor de Nederlanders Theo Timmer en Paul Rimmelzwaan. Timmer werd vijfde in deze eerste race voor de wereldtitel en Rimmelzwaan kwam als zevende binnen. Ove rigens bedroeg de achterstand van Timmer op nummer drie, de Oostenrijker Kafka, bijna dertien seconden. De Spaanse winnaar Jorge Martinez zorgde voor jubel op de tribunes. Hij hield de Zwitser Stefan Dörflinger op afstand. In de 250-cc klasse was Spencer aanzienlijk minder succesvol dan in de halve liter-catego rie. Hij kwam door storingen aan zijn machine niet verder dan de negende positie. Nu zege vierde de Venezolaan Carlos Lavado. Hij ver wees de Westduitsers Martin Wimmer en An ton Mang naar de tweede en derde plaats. Der- tienvoudig wereldkampioen Angel Nieto kon digde aan, dat hij zich voorlopig terugtrekt uit de motorsport. De 38-jarige Spanjaard kon zich voor de tweede achtereenvolgende maal niet kwalificeren voor de hoofdrace in de 250- cc klasse. Nieto, vroeger koning in de 50-cc en 125-cc klassen, moet een operatie aan een van zijn handen ondergaan en is pas weer rijklaar in de TT van Assen, die 29 juni wordt gehou den. Vrienden van Nieto geloven echter, dat de coureur er voorgoed de brui aan zal geven. De races op Jarama begonnen zondag met een indrukwekkende demonstratie van de Ita lianen in de 125-cc klasse. De eerste vier cou reurs kwamen uit Italië, met oud-wereldkam pioen Pier-Paolo Bianchi aan het hoofd. Faus- to Gresini leidde nog tot vlak voor de finish, maar verleende toen zijn landgenoot gewillig de doorgang naar de winst. Achtste plaats Bleekemolen IMOLA (AFP) - De eerste wed strijd in de reeks van zeven om het Europees kampioenschap in de Renault Alpine-klasse is gewonnen door de Argentijn Oscar Larruuri. Michel Bleeke molen werd achtste. De wed strijd werd gehouden vooraf gaande aan de race om het Gro te Prijs van San Marino. De Re nault Alpine V6 is een nieuwe klasse als opvolger van de 5-se- rie, waarin Jan Lammers titel houder werd voor Bleekemo len. Karatetitel Kees Mossel OSLO (ANP) Kees Mossel is in Oslo Europees kampioen karate geworden. De in Kampen wonen de Mossel veroverde de titel in de klasse tot 70 kilogram. Wim Mos sel, de oudere broer van de kers verse kampioen, eindigde als der de in de categorie tot 80 kilogram. Voor de Amsterdammer Kenneth Leeuwin was brons in de klasse tot 75 kilogram. In de landenwedstrijd is Neder land als tweede geëindigd. De Eu ropese titel ging in de Noorse hoofdstad naar Groot-Brittannie. In de finale werd de ploeg van bondscoach Otti Roethof met 3-2 verslagen. SCHAKEN - Op dinsdag 7 mei begint in het Cresthotel te Amster dam het subzoneschaaktoernooi voor vrouwen. De winnares van het toernooi plaatst zich voor het interzonale toernooi, dat op 17 juni in Moskou begint. Voor Nederland nemen deel Hanneke van Pareren, Erica Belle, Jessica Harmsen en Heieen de Greef. Verder nemen deel uit Frankrijk Julia Lebelle en Nicole Tagnon en uit België Simo- ne Peters en Mieke Baecke.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19