Tumultueus experiment Leiden kan niet meer stuk HVV'70 legt Hermes aan banden: 17-13 Donar bereikt finale districts- toernooi Hockeysters overtuigend 'Choco-Kees'sponsor van formaat Na stunt tegen Bloemendaal uit degradatiezorgen Roomburg kampioen Stastra (LZ) en Janssen (Zijl) springen eruit bij zwemstrijd Randstad Regatta AMSTERDAM - Njords mede werking aan een experimentele Laga-Njordcombinatie in de acht deed de Leidse Varsity-winnaar bijna de das om. Vorige week had coach Pancras Hogendoorn na Njords overtuigende zege te horen gekregen, dat zyn vier uit zou mo gen komen in Vichy over twee we ken, zonder het afgelopen week end te moeten starten op de Rand stad Regatta. Voorwaarde was wel dat de Leidse Studenten zouden meedoen aan een experiment, waarbij van de beste boordroeiers enkele achten geformeerd zouden worden. Njord won overtuigend deze race in combinatie met Laga en werd prompt uitgezonden in de acht. Coach Hogendoorn was woe dend dat de eerder gedane toezeg ging te mogen starten in de vier te niet werd eedaan door zijn mede- LEIDEN - NOVO (vrouwen) kwam afgelopen weekeinde nog één keer in competitie-verband in actie. Omdat KDS 2 met succes had geprotesteerd tegen de afloop van de vorige ontmoeting, moest die wedstrijd worden overge speeld. KDS kon met een overwin ning Odin nog passeren op de ranglijst en daarmee de divisie-sta tus bewaren. NOVO had geen en kel belang bij de uitslag, maar ver vulde voor 200 Odin- en KDS-toe- schouwers zijn sportieve plicht. De KDS-reserves kregen geen voet aan de grond. De Noordwijkse vrouwen waren drie sets lang op permachtig, hadden aanvallend een groot overwicht. De uitblin- - kende spelverdeelster Anja van der Meer voerde NOVO naar een 15-5, 15-5, 15-7 overwinning, wat betekende dat KDS 2 toch uit de derde divisie degradeert. In de bekercompetitie ontmoet ten de Gemini-vrouwen het naar de eredivisie gepromoveerde Mar- tinus. De AmStelveners hoefden niet eens al hun krachten aan te spreken, al bleef Gemini in de eer ste twee sets erg lang by. In de tweede set stond het zelfs even 11-6 en 14-14, waarna Martinus toch over de langste adem beschikte. In de derde set geloofde Gemini er niet meer in (0-3). By de mannen bereikte Donar wel de finale van het districtsbe kertoernooi. Het Boskoopse Agon, waarvan Donar alleen wist dat zij kampioen zyn geworden in de eer ste klas en volgend seizoen dus ook in de promotieklasse uitko men, werd met 1-3 verslagen. Agon deed het aanvallend beslist aardig, maar maakte te veel schoonheids foutjes om Donar in de problemen te brengen. Met Rob Boxhoorn in de basis, maar zonder tot grootste daden te komen, won Donar de eerste twee sets tamelijk eenvou dig: 13-15, 11-15. In de derde set ging het echter volledig mis en werd Donar naar 15-4 verlies ge speeld. Met 7-15 stelde Donar ech ter orde op zaken en plaatste zich voor de finale van volgende week. Tegenstander, in de Delftse sport hal Tandhof, is Jupiter, dat met 3-0 Skania had geëlimineerd. GER RENES werking aan het acht-experiment. Hij achtte de Laga-Njord combina tie van te weinig kwaliteit om in ternationaal iets voor te stellen en dreigde in het geheel niet naar Vi chy te zullen gaan. Na lang praten kreeg Hogendoorn toch zijn zin: Njord start in de Franse stad in de vier en in de acht. Er waren meer Leidse roeiers die een ticket naar Vichy verdienden. Ronald Florijn zal in de skif uitko men, als een hardnekkige griep, die hem nu het roeien belette, zal zijn geweken. Steven van Gronin gen. die zijn gebrek aan ervaring in skifwedstrijden onvoldoende kon verbergen en de finale niet bereik te, maakt deel uit van een experi mentele dubbelvier met Emke, Ne- lis en Vergroesen. Leythe-skiffeu- ze Heieen Heckman. die in een MAANDAG 6 MEI 1985 Pentenga van De Hunze I wint hier vóórJos Compaan de skiffinale als zesde eindigde. sterk geroeide voorwedstrijd de fi nale van de vrouwenskif bereikte en daarin zesde werd, is gekozen in de dubbelvier met Marjolijn Lub bert van Laga. Marijke Zeekant, en Linda Cornet. Een week na Vichy zal de Natio nale Juniorenploeg in het Zuid- duitse Breisach haar opwachting maken. Paradepaardje van de equipe is Volkert Post. De jonge Leidse sculler won zaterdag op overtuigende manier by de senio ren de Overeangs-klasseskif. Post, die opvalt door zyn goed techniek en stijl zegevierde gisteren in zijn eigen klasse met tien seconden voor Bart Breuk van de Amstel en zesentwintig andere concurrenten. In de dubbeltwee wonnen by de jongste junioren de Lythe-roeiers Martijn Blansjaar en Jaap Krijten- burg. In de skif waren beide al tweede en derde geworden. Een verrassende en uitstekende tweede plaats was er in de stuur- manloze twee voor Arold de Vries en Douwe Atsma van Die Leythe. Brutaal nestelde het Leidse twee tal zich in dit moeilijke nummer vlak achter de ploeg van Phocas, maar voor de sterker geachte twee tjes van Proteus-Eretes en Aegir. Njords derdejaarsvier won, on danks een invaller, de Over gangsklasse vier. In de vrouwen Nieuwelingenacht voerden de bo ten van Njord en Asopos-de Vliet het veld aan. In de spannende eindstrijd ging de overwinning naar de laatste ploeg. JAN KLERKS LEIDEN - De hockeysters van Roomburg zyn gistermiddag na dc 0—5 overwinning tegen Gouda kampioen geworden in de derde klasse. Forescate speelde zowel bij de mannen als de vrouwen gelijk en ziet met spanning de laatste wedstrijden tegemoet waarin de beslissingen over degradatie zullen vallen. Ook nog spanning bij Alec- to over het tweede-klasserschap na 1-2 winst op Badhoevedorp. Forescate - Groen Geel 1-1. Het in een benarde positie verke rende Forescate kwam op voor sprong tegen het eveneens niet vei lige Groen Geel uit een perfecte strafcorner van Hans Streeder. De Wassenaarders kwamen tien minu ten na rust aan de gelijkmaker eveneens uit een korte hoekslag via de verdedigende stick van Dick-Jan Wassink. Dank zij goed werk van voorstopper Bernhard Thieme van Forescate bleef die stand gehandhaafd. Roomburg - Cartouche 4-0. De thuisploeg ging voortvarend van start, wat ook in de score tot uiting kwam. Jurjen van Aken be diende Rob Koopmans die 1-0 maakte. Na tien minuten versierde Johan Biekart een strafbal met Max Ligtenberg als schutter: 2-0. Er ontspon zich daarna een chao tisch spel met Voorburgers die OEGSTCEEST - Kees van der Meer sr. raakte gistermiddag vijf kratten bier kwijt aan het eerste elftal van LMHC na de overwin ning op Bloemendaal. De ongetwij feld trouwste supporter van de Oegstgeester ploeg, waarin zijn zoon Paul de positie van vrije ver dediger inneemt: "Niet dat ik er niet in geloofde, maar ik weet nu eenmaal dat het voor de spelers een extra stimulans is". het bij Van der Meer aardig tn de dag voor de wedstrijd tegen Bloe- De nog altijd zonder shirtrecla- papieren. Als tegenprestatie krijgt mendaal ook nog een andere zet. me spelende hockeyers hebben in de Oegstgeestenaar van het elftal Van der Meer al tal van jaren een een door hem geliefd choco-ijsje, 'biersponsor' van formaat. Vooral hetgeen hem de bijnaam 'Choco- Hij overhandigde Nol Baarschers in het seizoen dat Leiden kampioen Kees' opleverde. een artikel uit het Haarlems-Dag- werd in de overgangsklasse, liep Van der Meer pleegde gistermid- blad. waarin Bloemendaal-coach Oltmans de verwachting uitsprak dat zijn ploeg, na de teleurstellende l-l tegen Oranje Zwart, tegen Lei den heel veel doelpunten zou ma ken. Door het puntverlies tegen de Eindhovenaren kwam Bloemen daal immers door een slechter doel saldo achter Kampong op de twee de plek. Coach Baarschers liet het artikeltje circuleren om zijn spelers extra te prikkelen. Met succes... OEGSTGEEST - Het Oegst geester hockeypubliek stelt zich doorgaans gereserveerd op, maar gistermiddag leefde de aanhang van LMHC intens met de ploeg mee. Onder felle toejuichingen en veel applaus verloste Leiden zich vroegtijdig van degradatie zorgen met een overwachte over winning op titelkandidaat Bloe mendaal: 1-0. Na gistermiddag is Leiden met respectievelijk zes en zeven pun ten verschil definitief losgeko men van het weer verliezende Laren en Den Bosch. Met nog drie wedstryden op het program ma en een veel beter doelsaldo dan Den Bosch (verschil 23) kan het voor Leiden niet meer stuk. Verantwoordelijke man Baar schers onderkende het gevaar van de bij het hockey vaak be slissende strafcorner en inves teerde zeer veel trainingstijd op dat onderdeel, vooral in verdedi gend opzicht. De Haagse leraar had zich via gegevens en video banden op de hoogte gesteld van de Bloemendaalse korte hoek slag. Met doelman Heiko Huls- ker in een glanzende hoofdrol had de Noordhollandse formatie aan dertien strafcorners niet ge noeg om de aansluitende treffer te produceren. De enige stafcorner voor de thuisploeg werd via aangever Onno te Rijdt, de omgekeerde stick van Hein Dungelman en de snoeiharde inzet van Harmen Jansen Schoonhoven na tien mi nuten achter Jaap Bonjer gesla gen. De inleiding van de gouden goal lag bij een prachtige actie van middenvelder Wouter Ei kenhout die door een tackleback Wiert Doyer de bal ontfutselde. LMHC trad zijn voor de titel in aanmerking komende opponent van het begin af aan met overtui gend spel tegemoet. Bloemendaal kreeg in korte tijd veel goede kansen om gelijk te maken uit onder meer straf corners waarbij LMHC'er Mar tijn de Kempenaer zijn doelman evenwel uitstekend assisteerde. Theodoor Doyer zag zijn schot uit het veld vlak onder de lat ook al gekeerd van de naar een hoofdrol groeiende Hulsker. De 31-jarige Paul de Regt maakte zich verder uiterst verdienstelijk voor de thuisploeg door een per soonlijke dekking op de jonge in ternational Ronald-Jan Heijn toe te passen. De kruidenierszoon kwam nooit los van de uitblin kende voorstopper. Hendrik-Jan Kooijman had zyn dag absoluut niet en rukte zich bijna de haren uit het hoofd nadat hij de bal over en naast het doel plaatste. Leiden zette daar aanvallend nauwelijks iets te genover, Jaap Bonjer had in feite niets te doen. Naarmate de wed strijd vorderde, groeide LMHC steeds meer in zijn rol de belang rijke voorsprong te verdedigen. Alleen de counter werd gehan teerd om de score eventueel uit te bouwen en vooral voor lucht te zorgen in de defensie. De van een duimbreuk herstel de Martin Bennis mocht wat wedstrijdritme op doen nadat kort na de hervatting de sterk spelende Bob-Jan Dietrich door een blessure uitviel. Bloemen daal, dat moet gezegd, had geen greintje geluk. Na een kwartier in de tweede helft pushte Cees- Jan Diepeveen uit zijn zevende strafcorner rakelings over de lat. Diepeveen stond nog een keer oog in oog met Hulsker die lig gend weer meester bleef van de situatie. Bij de tiende korte hoekslag hield Paul van der Meer zijn team spectaculair aan de leiding door al springend de hoge bal uit het doel te houden. In de laatste fase werd het echt leuk voor Lei den dat onder hevige druk stand hield, gesteund door de bijna feestende supporters. Bloemen daal werd steeds nerveuzer. Coach Oltmans (ex-Leiden) raak te zelfs uit zijn evenwicht en liep woedend het veld op om verhaal te halen bij arbiter Idenburg. De leidsman bleef kalm, had er ook alle begrip voor toen later nog Theodoor Dooyer uit onmacht en woede zijn stick weggooide. Leiden ging er niet voor uit de weg (1-0). NIEK FAAS voortdurend van positie wisselden. Na de pauze bouwde Roomburg via een lange corner uit naar de riante 3-0 door Van Aken. Cartou che had wat pech met afgekeurde treffers, terwijl Ligtenberg nog 4-0 liet aantekennen. Badhoevedorp - Alecto 1-2. De lange klap hanterende Bad hoevedorpers kwamen op voor sprong. Aiecto kreeg in het tweede helft meer greep op dit op slechte velden gebruikte wapen en kwam door Mare Postuma aan de gelijk maker. De winst wercigegrepen uit een strafbal van de oud-HGC'er Erik Brabander nadat Marco Koe ken die verdiende met zijn goed doorgezette actie tot in de cirkel. Terriers - Noord wijk 1-0. Noord wijk heeft ook in deze wedstrijd de lyn van de missers in de laatste weken niet kunnen door breken. Wel volop kansen voor de kustbewoners, de Terriers-doel- man bleek echter een onneembare hindernis. Een strafcorner in de eerste helft voor de thuisploeg bleek voldoende voor de volle winst. Scheybeeck is met nog een duel voor de boeg kampioen in de derde klasse B. Hisalis - Haarlem 2-1. Op een niet gemaaid veld van Hi salis werd op laag niveau hockey bedreven. Door invallers moesten de 'bollenstreekploeg improvise ren, wat niet weg nam dat de 1-0 voor de thuisploeg werd genoteerd door Hendrik-Jan Kaptein in sa menwerking met zyn broer Mare. Na de Haarlemse gelijkmaker zette Mare Kaptein zijn ploeg tien minu ten voor tijd weer op winst: 2-1. Vrouwen Noord wijk - Leiden 1-1. Vlak voor de doelwisseling scoorde Cootje Barendse voor Lei den 0-1 op de voorzet met omge keerde stick van Suzan Nivard. Tot dan waren er slechts enkele kan sen uit strafcorners. Noordwijk verdiende na in de tweede helft wat aanvallender te zyn opgetre den, twee minuten voor het eind signaal door Renate van der Bent de gelijkmaker. HDS - Forescate 0-0. In de tweede klasse A is Te Wer- ve kampioen geworden en blyft het tot de laatste wedstrijd nog spannend welke ploeg eruit zakt. De speelsters van Forescate kre gen de opdracht om de HDS-vleu- gelspitsen strak te dekken, terwijl Margit Hunink de gevaarlijke cen trumspits uitschakelde. Els de Bu- vry had twee goede kansen voor Forescate. Gouda - Roomburg 0-5. De angst van Roomburg om te gen het onderaanstaande Gouda een kat in het nauw die rare spron gen maakt tegen te komen bleek ongegrond. Marja Sprey opende uit een strafpush 0-1, Frida van 't Veer en Inge Oudkerk Pool bouw den nog voor rust uit naar 3-0. Ook in de tweede helft onder streepte Roomburg zyn overwicht met doelpunten van Annet de Vries en Oudkerk Pool die de voor zet op maat kreeg van Maureen van Hall. Nog voor het thuisduel tegen Ommoord verwierven de Leidse hockeysters het kampioenschap. Een fraai 'shot' van Spend a Buck, het paard dat zaterdag de grootste Ameri kaanse paarde- sportklassieker - de Kentucky Der by - heeft gewon nen. Spend a Buck, met jockey Angel Cordero, won van kop af. Het paard ver diende 1,4 miljoen gulden voor zijn eigenaar, de Ame rikaan Dennis Diaz. De Kentuc ky Derby werd voor de lilde keer gelopen, (foto ad LEIDEN - Kringtitels en limieten waren dit weekeinde de opbrengst voor de twee Leidse zwemvereni gingen LZ'86 en De Zijl/LGB. Ka rin Stastra (LZ'86) werd overtui gend kringkampioen in Katwijk en Robert Janssen (De Zijl/LGB) kon twee limieten voor de Nederlandse zomerkampioenschappen (NZK) op zijn lijstje bijschrijven. Deze periode is voor de zwem- mers/sters bij uitstek geschikt zich voor die kampioenschappen te Amersfoort te plaatsen. Ook de kringbesturen gaan in de komende periode meer tijd inruimen voor kringkampioenschappen. Zaterdag, tijdens langebaan- kringkampioenschappen, was Ka rin Stastra de snelste op de 400 me ter vrije slag in de allerjongste cate gorie (onder de 10 jaar). In het over- LEIDEN - In de veldhandbalcompetitie le verde HW'70 gisteren ongetwijfeld de bes te prestatie. In Den Haag wonnen de Voor schotenaren met 17-13 van Hermes. dat als versterking oud-internationaal Kees Meeu- wisse in de gelederen had. Maar Meeuwisse werd zo goed aan banden gelegd met een verre uitstap en een goede rugdekking, dat hij maar twee treffers kon laten aanteke nen. Erger voor zijn reputatie was dat hij zich eenmaal in de verdediging volledig voor schut liet zetten door Peter Innemee, die na een schotdreiging langs hem heen glipte alsof hij er niet stond. HW'70 domineerde de gehele wedstrijd. Met de rust leidden de Voorschotenaren met 8-2, het einde kwam met 17-13. EDH is voor de Voorschotenaren onbereikbaar in de landelijke tweede klasse maar een derde plaats moet kunnen worden gepakt en dat mag als een goede verrichting worden aan gemerkt. In de landelijke eerste klasse speelde Sa- turnus gelijk tegen Hollandiaan: 15-15. De Leidenaren misten Heiko Vögler, maar de Duitser zal hoogstwaarschijnlijk volgende competitie toch niet meer in de roodwitte hoofdmacht aantreden omdat hij teveel last ondervindt van een oude rugblessure. Duidelijk was te merken dat er voor Sa- turnus niets meer op het spel stond. Het kampioenschap is verkeken en het gaat nu alleen nog maar om uitspelen van de com petitie. Alle gelegenheid dus om te experi menteren met de nieuwe 4-2 defensie. Dat lukte aanvankelijk niet best. Hollandiaan kon de mogelijkheden echter niet ten volle benutten. De 2-4 achterstand kon met een 5-1 defensie weer worden tenietgedaan, rust 8-5. Na de hervatting drong Hollandiaan, dat de punten met een degradatie dreigend bo ven het hoofd best kon gebruiken, fel aan. Het werd zelfs 10-11. De overschakeling op de 4-2 defensie leverde toen wel rendement op. Saturnus leek met 14-12 op fluweel te zitten. Hollandiaan produceerde echter twee fortuinlijke treffers, 14-14. en Satur nus kon dat moeilijk verwerken, 14-15. De Scandinavische import, Tom Olsen, ver saagde in die zenuwslopende slotfase niet. Met drie man om heem heen liet hij de ge lijkmaker aantekenen, 15-15. De juiste uit- Oase degradeerden gis teren ook uit de landelijke eerste klasse van de veldhandbalcompetitie. Kampioen UVG pakte in Oud Ade onbarmhartig uit. Oase kon na een snelle 0-3 achterstand nog wel terugkomen, 3-3, maar dat leek voor UVG een injectie om alles uit de kast te spelen. Daar bleek voor Oase geen kruid tegen te zijn gewassen. Met de rust was de strijd ei genlijk al bekeken, 9-5. Het einde kwam met 16-12 voor de kampioenen. Voor Oase scoorde Helma van der Geest 5 treffers, An net van der Poel 4, Gerrie Hoogenboom 2 en Sylvia Dapper 1. MMO verloor in de landelijke tweede klasse kansloos van kampioenskandidaat ODIS: 5-12 na 1-7 halverwege. De 4-2 defen sie lukte helemaal niet. In de tweede helft resulteerde het ingrijpen van de stoorspeel- sters, Helma Volwater en Ilonka Wielders in twee uitsluitingen, kort achter elkaar. Voldoende voor ODIS om definitief afstand te nemen, van 10-5 naar 12-6. Overigens moet hierbij wel worden vermeld dat de 4-2 defensie wel breakout kansen bood, die door Jose Elsgeest dankbaar werden verzil verd. Zy scoorde viermaal. Overige uitslagen: Afdeling, eerste klasse vrouwen: Quin- tus-Saturnus 23-8, EDH-HVV'70 9-5, Schip- luiden-Olympia'72 14-8; derde klasse: MSV- Schipluiden 2 6-7, Fairplay-Hercules 3 10-3, Hercules 5-Rijnsoever 14-8. Afdeling, twee de klasse mannen: Olympia'72-DIOS 18-15, MSV-Hermes 2 23-23; derde klasse: War- munda-Quintus 3 14-27, vierde klasse: AH- C?28 3- Fairplay 10-12. FRANK BONTE dekte 50-meterbad van Katwijk troefde zij haar concurrentes dui delijk af. Met ruim driekwart mi nuut voorsprong wist Stastra haar race in 5.39.0 te beëindigen. Eerder al had Stastra aan de NZK-eis, waar ze ook nu weer on der bleef, voldaan. Op diezelfde wedstrijden werden ook clubgeno ten Dennis Schouten en Silvia Bakker kringkampioen. Op bevrijdingsdag konden drie zwemmers van De Zijl/LGB aan een NZK-eis voldoen tijdens li miet wedstryden in Bussum. Ro bert Janssen sprong er met twee li mieten tussen uit. Op zowel de 200 meter vrije slag als de 200 meter schoolslag voor jongens geboren in 1972 zwom Janssen onder die tijd. De 200 meter vrije slag legde hij in 2.17.4 af. Clubgenoot Niels Ou- werkerk bleef met 2.17.9 ook aan de goede kant van de limiet. Ver volgens kwam Janssen op de 200 meter schoolslag tot een tijd van 3.00.1. Mireille Correljé wist, eveneens op de 200 meter schoolslag, de 'Amersfoort-eis' voor meisjes ge boren in 1972 te bedwingen in 2.55.2. Andere deelnemers die bo ven de gestelde tijden bleven ste ken zullen in de herkansing op nieuw een poging moeten wagen. Interland De nederlaag van de Nederland se zwemploeg in de tweedaagse landenwedstrijd met West-Duits- land (157-203) oogde heel wat vriendelijker dan de desastreuze achterstand na de eerste dag (64- 105). Belangrijker was nog dat een aantal kandidaten voor het toer nooi om de Europese titels, deze zomer in Sofia, vormvastheid de monstreerde in deze tweede en laatste landenwedstrijd van het seizoen vormvastheid. Daarvoor was de wedstrijd dan ook in hoofd zaak bedoeld, al deed Frank Drost met een nationaal record^p de 400 meter vrije slag een poging de tij den van weleer te doen herleven. De 22-jarige Amersfoortse stu dent rechten nam in twee dagen ze ven starts voor zijn rekening. Hoe wel het super-getrainde lichaam bijna onder die overbelasting be zweek, zwom hij in de eerste race van zaterdagmiddag vrijwel gelijk op met Steven Pfeiffer, de nummer vier van Los Angeles. Via een ne gatieve split (1.59,8), stelde hij zijn eigen bijna twee jaar oude toptijd zeven-tiende seconde scherper: 3.58,70. Die verrichting porde het vuur hoog op. Petra van Staveren meld de zich buiten mededinging voor de 200 meter schoolslag en sleurde van uit die positie Ria Willemse en Mildred Muis naar een dubbele overwinhing. Ron Dekker temde op de 100 meter schoolslag de meesteal veel snellere Westduit sers en bleef daarbij slechts twee honderdste seconde van het natio naal record verwijderd. Drost vervolgde inmiddels zijn optreden met een gewonnen race op de 200 meter vlinderslag (bij af wezigheid van wereldrecordhou der Michael Gross) en een alleszins redelijke 200 meter vrije slag. Tot slot leverde hij - dat alles binnen anderhalf uur - als vlinderslag- zwemmer een aandeel in een histo risch te noemen gebeurtenis: de eerste overwinning van een Neder landse wisselslagploeg op die van de Bondsrepubliek. Met een eindtijd van 3.53,81 ble ven Pedro Stalman, Ron Dekker, Frank Drost en Patrick Dybiona slechts een fractie van een seconde verwijderd van de richttijd voor „Sofia". Dybiona toonde zich daar bij een voortreffelijke stand-in voor de in Amerika verblijvende Hans Kroes. In estafette verband bleef de 21-jarige Limburger zelfs ruimschoots onder zyn persoonlij ke record van 52,47 seconden, waarmee hij de 100 meter vrije slag had gewonnen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 16