'De ervaring druipt er vanaf Verzet RCL bijna gebroken Quick Boys met lege handen: 2-1 Kans op periode-titel verkeken Gebrek aan klasse en kracht Anderlecht voor achttiende keer Belgisch kampioen Rechtszaak Emma tegen Rob Theuns FC Lisse neemt revanche Katwijk geeft zich gewonnen bij DVO Ter Leede stuurt TSB naar de vierde klasse MAANDAG 6 MEI 1985 PAGINA 15 OOSTKAPELLE - Quick Boys stond zaterdagmiddag in het verre Oost- kapelle met lege handen. Door de 2-1 nederlaag bij de Zeeuwse kampioen uit de eerste competitie—periode, zijn de Katwijkers praktisch kansloos geworden voor de derde periode-titel. Weliswaar sluit Quick Boys het seizoen af met drie wedstrijden tegen de laagst geklasseerde ploegen, maar de achterstand op Spijkenisse van drie punten zal daarin waar schijnlijk niet meer kunnen worden achterhaald. Verlies vorige week tegen datzelfde Spijkenisse, daarna de altijd me morabele overwinning op Rijnsburgse Boys en nu dan weer een neder laag tegen Oostkapelle. Het lijkt er op dat de Katwijkers tegenwoordig zelf uitmaken wanneer er moet worden gepresteerd. Afgelopen zaterdag zat het feestgedruis van Koninginnedag Quick Boys kennelijk nog in de benen. Voor rust tenminste voerde de ploeg van Martin van Vianen een matte vertoning op, waarbij als verzachtende omstandigheid de absentie van de geblesseerde 'as' Freek Rienks en Kees van Rooyen gold. Die gezapige instelling moest Quick Boys halverwege met een 2-0 ach terstand bekopen. Er was tweemaal uit een identieke situatie gescoord. Keeper Kees de Best kreeg in de 15 minuut en na 35 minuten geen grip op twee, door de Zeeuwse spelmaker Stoffel Schipper schuin voor de goal gejaagde vrije trappen. Vooral de eerste goal, die door Peter Groenewe- gen werd binnen gelopen, mocht De Best zich aanrekenen. In het tweede geval was de vrije trap zo venijnig hard, dat het wel erg moeilijk was voor de stand-in van Theo Guyt om de bal veilig weg te werken. Nu belandde het projectiel voor de voeten van Ad Poortvliet, die vrij eenvoudig raak kon schieten: 2-0. Die achterstand bij rust bracht Quick Boys toch op andere gedachten. Gerard Zuyderduyn, de vervanger van Kees van Rooyen, bleef in de kleedkamer achter. Voor hem kwam André de Best als vierde aanvaller in de ploeg. Johan Jonker werd middenvelder, achterin werd één tegen één gespeeld. Er volgde een goede tweede helft. De 10-2 cornerstand in Katwijks voordeel geeft precies aan hoe de verhoudingen na rust lagen. Alleen, het overwicht kon niet in voldoende treffers worden omgezet. De aanvallers kregen allemaal kansen op een treffer en Johan Jonker vuurde nog een keer op de lat. Het duurde tot de 25ste minuut voordat Fred Eysberg met een lange bal' het hoofd van de volledig vrije Marco van der Plas vond. De linkerspits had de 2-1 maar voor het inkoppen. Quick Boys verdiende zeker meer, maar kwam toch niet meer aan de gelijkmaker. Vlak voor het einde claimden de Katwijkers nog wel een strafschop, toen Pattenier hands maakte binnen het strafschopgebied, maar scheidsrechter Van Ginneken stond te ver weg om dat zelf te con stateren. Het bleef derhalve 2-1. BARENDRECHT - Het verzet van RCL tegen degradatie naar de tweede klas is bijna gebroken. Met de 1-0 nederlaag bij Baren- drecht ging één van de laatste kansen om van de onderste plaats af te komen verloren. Zelfs als het de Racing in de drie resterende competitie-wedstrij den lukt om de fatale veertiende plek over te doen aan 'concur rent' Excelsior Maassluis, moet nog sterk worden betwijfeld of de Leiderdorpers zich via een na- competitie met de ongelukkige nummers 13 uit IB en IC veilig kunnen stellen. De dertiende plaats lijkt na het winstpunt van SSS tegen Kozak ken Boys nog het hoogst haalba re voor de Bloemerd-équipe. RCL kan zich voor de herkan sing plaatsen door in de komen de twee weken het ene punt ach terstand op Excelsior goed te maken. Bij gelijk eindigen vol gen er overigens nog wel eerst beslissingswedstrijden met de club uit Maassluis. Daarin, en later eventueel in de nacompetitie, komt het er door gaans niet op aan wie het mooi ste of beste voetbal speelt. Ge lukkig voor RCL, want wat dat betreft lijkt zelfs de tweede of derde klasse te hoog gegrepen lijkt. Wat de Racing echter op voorhand nagenoeg kansloos maakt, is dat de ploeg het gebrek aan kwaliteit eenvoudigweg niet kón compenseren met vecht- voetbal. RCL speelt graag ver zorgd voetbal, maar heeft niet de klasse en kracht om dat op eerste klasniveau te doen. "Barendrecht begon rustig, waardoor je het in het eerste half uur nog wel bij kunt houden", gaf trainer Laurens Mouter zelf al aan. "Maar toen Hokke en Rü- ter opschoven, was het over. Ba rendrecht had steeds een meer derheid op het middenveld. Na rust werd onze dekking minder en dan kan je op het doelpunt wachten". Voorspelbaar Zó voorspelbaar was het inder daad, terwijl RCL toch voor een verrassing moest kunnen zorgen tegen het voor elke prijs uitge schakelde Barendrecht, waar voorzitter Kelder twee weken ge leden al in het openbaar aankon digde de bezem door de selectie te zullen halen. Maar RCL had zaterdag bijna piets te bieden. Gebrek aan inzet en vechtlust kan de roodwitten nauwelijks worden ontzegd, ook al zie je slechts sporadisch aan een speler af dat hij het vuur uit zijn sloffen loopt. En van de 'bijters' Peter Siera, David Brandt en Ab Braat, heeft alleen de eerste voldoende kwaliteit om iets méér te doen dan alleen maar het afbreken van 'vijandelijke' initiatieven. In de tweede minuut mislukte dat trouwens al, waardoor Eric Joore (later in de wedstrijd samen met ploegmakker Martin van Ballen- gooijen geboekt door scheids rechter Storm) alleen voor de goed uitvallende Peter van der Heyden kwam. In die, zoals Mouter al zei, rus tig en tamelijk vlak verlopen eer ste helft was RCL tweemaal dichtbij een doelpunt. Na elf mi nuten moest Jan Baan keeper Pierre Scheffers assisteren na een goede, door Dick van de Bijl net niet af te ronden, combinatie tussen de aanvoerder en David Brandt. Na bijna een half uur spelen kopte Baan ook nog een inswingende corner van Brandt 'B ij ter Peter Siera (archieffoto van de lijn, nadat Scheffers weer eens had laten zien waarom ook hij over een paar weken van het mooie 'De Bongerd' kan verdwij- A1 wordt de nood dan steeds hoger, Mouter wil blijven probe ren verzorgd, opbouwend voet bal te spelen. Daarvan gaf de Oegstgeestenaar in de tweede helft blijk. Hij had even na rust, toen Barendrecht RCL volledig klem zette, Sieto Schalkers als spits in kunnen zetten voor Ben Heemskerk, die zaterdag weer eens niets met een bal kon. "Maar Sieto heeft alleen wat aan ballen in de diepte. Ik wil echter dat we blijven proberen op te bouwen", aldus Mouter, die wel weet dat hij het zijn spelers daar mee bepaald niet makkelijker maakt. "Want wij moeten alle maal rustig een balletje aanne men, kijken en dan pas spelen. Dat kost tijd. Als de tegenstan der stoort komen we ook onmid- delijk in- de problemen. Maar ik kies toch voor de opbouw". De vraag die Mouter zich al en kele weken na het begin van de competitie stelde, of het niet be ter was om in de tweede klasse goed en lekker te voetballen dan om zielloos onderaan in de eerste klasse te worstelen, is met die keuze beantwoord. Kansen Zielloos was het, niet alleen van RCL-zijde (Mouter: "We had den niet de kracht en de wil om allemaal een vent te pakken") overigens. Barendrecht, dat voortdurend balbezit had of kreeg en zoveel makkelijker tik te, slaagde er niet in éénmaal kansrijk in de nabijheid van Pe ter van der Heyden te komen. In de 13de minuut was zijn collega Scheffers wel in problemen na een onzorgvuldig 'tikkie terug' van Hokke, waar Van Gemerden en Kammenga niet van konden profiteren. Bij zijn enige doorbraak, ogen schijnlijk in buitenspelpositie, verzuimde Van Gemerden hal verwege de tweede helft RCL naar de zo belangrijke 0-1 te schieten. Scheffers had de bal maar voor het oprapen. "We krij gen niet veel kansen, maar als we er dan een paar krijgen, gaan ze er niet in. Dat is het hele seizoen al zo", speet het Mouter. In de 34ste minuut viel de Ba- rendrecht-goal die wel móest val len. Paul Kooien kopte de bal voor de voeten van Jack van der Berg, die van twintig meter af stand de bal 'droog' in de krui sing knalde. Van der Heyden hoorde de bal alleen maar langs zijn oren fluiten: 0-1. Met vier spitsen, maar zonder overtuiging en zonder zelf nog in een goede afloop te geloven, kon niet eens worden gezegd dat RCL daar in de laatste tien minu ten nog daadwerkelijk verzet te gen bood. GERARD HAVERKAMP BRUSSEL - Anderlecht is zaterdagavond voor de acht tiende keer voetbalkampioen van België geworden. De ploeg van trainer Pol van Himst bleef ook in de dertigste wedstrijd van de competitie ongeslagen. Voor ruim 20.000 toeschouwers won Anderlecht in het Astridpark met 5-0 van KV Mechelen. „De ervaring druipt er bij ons vanaf', glunderde Van Himst, die zijn contract onlangs met twee jaar verlengde, na de overtuigende overwinning. „Maar we zijn nog niet helemaal gelukkig. Ik wil proberen de compe titie zonder verlies te beëindigen". Steve Nicol (tweede van rechts) zet Liverpool op 2-0 tegen Chelsea. Keeper Niedzwiecki is verslagen. Rechts lan Rush DORDRECHT - Er-komt een rechtszaak tussen de voetbalver eniging Emma uit Dordrecht en Rob Theuns, die met ingang van het nieuwe seizoen trainer wordt van Quick Boys. Voordat de Ba- rendrechtse trainer zich contractu eel verplichtte aan zijn nieuwe club, zou hij een mondelinge over eenkomst met het bestuur van Em ma zijn aangegaan. De Dordtse vereniging verlangt een schade loosstelling. Het is niet de bedoe ling dat Theuns zich alsnog aan Emma zal binden. "Het gaat om het principe", aldus secretaris Haksteen. Het bestuur van Emma onderhandelt nu nog met een nieu we trainer. Wanneer de 'affaire Theuns' voor de rechter komt is nog niet be kend. "Dat is een zaak van de advo caat", zegt Haksteen. Rob Theuns, tot aan het einde van dit seizoen hulptrainer bij Barendrecht, zei gisteravond nog van helemaal niets te weten. "Alleen vind ik het jammer dat ik zó als hoofdtrainer moet beginnen". LEIDEN Slechts vijf punten ver zamelde Lyra deze nu bijna vol tooide competitie, waarvan twee in het duel tegen de zaterdagafdeling van FC Lisse. Alle reden dus om in de return revanche te nemen op deze kansloze degradant: 3-0. De schande van De Lier, destijds werd het 2-0, werd volledig uitge wist. Tevens haalden de Lisser za terdagvoetballers al bijna de doel stelling, die trainer Eilander zich dit seizoen gesteld had: de 50-pro- centsscore. Lyra verslaan bleek geen enkel probleem voor FC Lisse, dat zich op alle fronten de sterkste ploeg toonde. Al na een kwartier opende middenvelder Ben Barten de score en na de rust werd de voorsprong moeiteloos vergroot. Spits Walter Schoone was tweemaal attent aan wezig om de bal in het Lierse doel te jagen: 3-0. SIZO Het al gedegradeerde SIZO sloot het seizoen zaterdag af met een 3-3 gelijkspel tegen SDVB. Gert Kardol zette zijn ploeg via twee treffers op een 2-0 voorsprong. Na de pauze boog SDVB die stand om in een 2—3 voorsprong. Peter Boll bracht de Hillegomse tweede klas- ser één minuut voor het einde als nog naast de opponent uit Barne- veld. Overigens speelde Hennie Camphorst zaterdag zijn laatste wedstrijd. De 38-jarige Hillegom- mer speelde achttien jaar in het eerste van SIZO. BOKSEN - De Mexicaan Daniel Zaragoza is in Oranjestad op Aruba wereldkampioen boksen in het bantamgewicht geworden. Zarago za versloeg in het gevecht voor de WBC (World Boxing CounciD-titel Freddy Jackson uit de Verenigde Staten. Anderlecht behaalde de vorige titel in 1981. Daarna bleef landelijk succes uit. Twee jaar later speelde de Brusselse ploeg wel in Euro pees verband een belangrijke rol. In de finale van het toernooi om de UEFA-beker won Anderlecht eerst met 1-0 van Benfica, om vervol gens 1-1 te spelen. Vorig jaar miste Anderlecht nog de kracht, waar over SK Beveren wel beschikte. Tegen KV Mechelen was Ander lecht absoluut niet nerveus. De koele Vandenbergh. de fanatieke Vercauteren (ieder twee keer) en de nuchtere De Groote passeerden de wanhopige doelman Custers met het grootste gemak. Engeland In praktijk kan geen club Ever- ton. al 26 wedstrijden zonder ne derlaag, nog van de eerste plaats in de league verdringen. In theorie heeft Liverpool, stadgenoot en fi nalist in het Europese toernooi van de landskampioenen, nog een kans. Maar als Everton vanavond in de thuiswedstrijd tegen Queen's Park Rangers twee punten pakt is de strijd gestreden, want dan is Ever- ton kampioen. De „Toffees" kun nen de ontbrekende twee punten trouwens ook nog halen uit de vijf wedstrijden die de ploeg nog moet spelen. Zaterdag won Everton zonder problemen met 1-0 van Sheffield Wednesday. De Schot Andy Gray maakte twintig minuten voor rust het doelpunt. Liverpool had iets meer moeite met Chelsea, maar veroverde toch de drie winstpun ten dank zij een doelpunt in de slotfase van lan Rush, 4-3. In de staartgroep nam Luton Town iets meer afstand van de de gradatieplaatsen door een over winning met 3-1 op Arsenal. Mick Harford (twee) en Emeka Nwajiobi scoorden. Arsenals manager Don Howe was diep teleurgesteld over de nederlaag die de kansen op Eu ropees voetbal verkleinde, maar vooral over het voetbal van zijn mannen. „De spelers moeten zich schamen wanneer zij volgende week hun salaris komen halen. Ik doe het ook, al was het maar omdat ik met hen in de rij voor de kassa moet staan." Sunderland, dat met 4-0 inge pakt werd door Aston Villa (doel punten van Gibson, Walters, McMahon en Withe) is de eerste kandidaat om Stoke op weg naar de tweede divisie te vergezellen. Norwich (0-1 tegen Manchester United), Ipswich (0-3 tegen Sou thampton), Coventry (2-4 tegen Spurs) en West Ham United (1-5 te gen West Bromwich) zijn de ande re gegadigden. Twee van de drie ploegen die uit de tweede divisie promoveren zijn al bekend, Oxford United en Birmingham City. West-Duitsland Borussia Mönchengladbach heeft het Bayern München zater dag buitengewoon gemakkelijk ge maakt. In het met 75.000 toeschou wers gevulde Olympisch stadion van München, dat voor het eerst in dit seizoen was uitverkocht, ver sloeg de koploper van de Bundesli- ga Mönchengladbach met 4-0. Wer- der Bremen, Bayerns voornaamste concurrent, verspeelde een punt aan middenmoter Bayer Leverku- sen: 2-2. 1. FC Köln profiteerde van de zwakke vorm. waarin Hambur ger SV dit seizoen geregeld ver keert: 2-1. Trainer Udo Lattek van Bayern had op alles gerekend, maar niet op zo'n ruime zege. In zijn achter hoofd schemerde .nog steeds het duel in de halve finale van het toer nooi om de Westduitse beker. Zelfs in het Bayern-kamp was duidelijk, dat aartsrivaal Borussia die wed strijd met 0-1 verloor door een om streden strafschop, die de club uit München in de verlenging kreeg toegekend. Coach Jupp Heynckes had uit die partij lering getrokken. In plaats van het vertrouwde aan vallen moest Mönchengladbach te gen Bayern voornamelijk verdedi gen, met Frank Mill als afleider in de spits. Dat Heynckes zich had vergist en dat de ploeg zich met de ze tactiek geen raad wist, bleek pas na de pauze, toen de spelers van Bayern de juiste manier vonden ruimte te creëren. Te laat probeer den de Borussen het positievere spel uit. Bayern kwam tien minuten voor de pauze op 1-0 door Dieter Hoe ness, die zijn kalende hoofd onder de bal zette na een hoekschop van Kögl. De treffer van Sören Lerby, gangmaker in de eerste drie kwar tier, was even eerder afgekeurd wegens buitenspel. Drie minuten na rust brak Matthaus het verzet van Borussia. Daarna vergrootten Wolfarth en de voor Kögl ingeval len Mathy de voorsprong. 1. FC Köln trad tegen Hambur ger SV aan voor amper 23.000 toe schouwers. Dat in Keulen, on danks de afwezigheid van Hartwig en Strack, toch goed voetbal is te zien, bewezen Klaus Allofs en Ste- phan Engels. Het duo boog de ach terstand van 0-1 diep in de tweede helft om in een voorsprong. Jakobs had bij Hamburg de gedachte aan een hoge klassering even doen op leven. Door de nederlaag kan het elftal van Ernst Happel zich beter druk maken on behoud van een plaats, die recht geeft op deelname aan het toernooi om de UEFA-beker. ROLHOCKEY - Nederland is tijdens de Europese titelstrijd rol- hockey in Barcelos als vierde geëindigd. De titel ging naar Span je, dat ook in 1983 kampioen werd. Italië werd tweede, de derde plaats was voor het gastland Portugal. WIELRENNEN - Nico Verhoeven heeft zaterdag in de Brusselse voorstad Anderlecht een criterium over 165 kilometer gewonnen. De Brabantse neo-prof versloeg in de eindsprint de Belg Dirk de Wolf met wie hij iets meer dan honderd meter voorsprong had op een eer ste volggroep. Italië Hellas Verona met de Westduitse international Hans-Peter Briegel heeft nog altijd de beste kansen op de Italiaanse titel. De ploeg uit de stad van Romeo en Julia bleef in eigen huis tegen AC Como welis waar steken op 0-0, maar met nog twee wedstrijden te gaan (tegen Atalanta en Avellino) ontbreekt nog slechts één punt voor het kam pioenschap. De achtervolgers AC Turijn en Inter Milaan hebben nog slechts theoretische kansen met een achterstand van vier punten. De ploeg uit Turijn kwam tegen Atalanta niet tot scoren (0-0). Inter Milaan verraste door de lastige uit wedstrijd tegen Sampdoria in Ge nua met 2-1 te winnen. Brady (strafschop) en Altobelli zorgden daarbij voor de Milanese treffers. LEIDEN - Achteraf werd duide- DVO had in het laatste reguliere lijk dat ook een overwinning op duel van het seizoen nog alles te DVO Katwijk niet zou hebben ge- winnen en liet dat ook in het spel baat. Na Sportlust. dat door winst blijken. De Vlaardingers waren fel- op 's Gravenzande de titel bemach- Ier op de bal, wonnen veel persoon- tigde, eindigden de Katwijkers dus lijke duels en gaven achterin de op een tweede plaats, terwijl voor Katwijk aanvallers geen enkele winnaar DVO (2-0) een herkansing kans. met Zevenhoven wacht met als in- In de t d h lft k D zet een plaatsje m de derde klasse. loon naar werken. Middenvelder Wilco Wapenaar reageerde alert op Kon het seizoen als geheel de een hoge bal, snelde naar voren en goedkeuring van trainer Ciere wel lobde de bal over de uitgelopen wegdragen, over het duel tegen Katwijk-doelman. De degradatie- DVO was hij duidelijk minder te kandidaat kwam tenslotte op 2-0 spreken. "Het was wat Katwijk be- door een doelpunt van Wim Mui- treft een gezapig partijtje, triest als ders, die op links het strafschopge- het weer en we mochten blij zijn bied binnenkwam en de bal laag dat het bij rust nog 0-0 stond". de verre hoek schoot. LEIDEN Was Ter Leede ge zien de resultaten in de inhaal- duels afgelopen dinsdag al defi nitief veilig, het laatste duel ver vulden de Sassenheimers hun sportieve plicht. TSB werd met 0-2 geklopt en naar de vierde klasse verwezen. Koninginnedag werd voor het die dag precies 55 jaar bestaande Ter Leede dus een driedubbel feest. Zou de kater bij veel ploe gen de wedstrijd erop al volgen, bij de Sassenheimers was dat al lerminst het geval. Daarvoor was de staart van de ranglijst een te bekend terrein voor het elftal, dat de laatste acht duels dertien punten behaalde en zo uit de ge varenzone bleef. Hekkesluiter TSB knokte voor wat het waard was, maar veelal reikten de aanvallen niet tot het doel van keeper Blankenspoor. Aan de andere kant was het wel raak toen op een pass van Rob Enthoven Marco Verbree goed doorging en de bal langs doel man Schaap tikte. Twee minuten later was het door Ronald Vonk al bijna 0-2 geworden, maar hij schoot de bal in handen van de doelman. Drie kwartier liep TSB na de rust wanhopig storm op de veste van Blankenspoor, maar het was opnieuw Ter Leede dat scoorde. Na een combinatie met Ronald Vonk joeg Eric Grosman de bal in de touwen en was de degrada tie van de thuisploeg een voldon gen feit: 0-2.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15