Ook Feyenoord krijgt bij FC Utrecht te veel Ajax zakt steeds dieper in moeras PSY kan het wel vergeten Met bijl op stap Kromme onwel op training Rotterdammers terug in race om titel LEIDSCH DAGBLAD 'Geen onwil, maar onmacht' Wanprestatie bij Haarlem MAANDAG 6 MEI 1985 PAGINA 11 UTRECHT GPDEen politie macht van 180 man en een blokka de van containers en ME-voertxti- gen hebben gistermiddag rond het stadion Galgenwaard een confron tatie tussen FC Utrecht- en Fe ye noord-supporters voorkomen. On danks het na de wedstrijd vlekke loos verlopen transport van enkele honderden Feyenoord-aanhangers, hield de politie voor, tijdens en na de wedstrijd vijf supporters uit Utrecht aan wegens openlijke ge weldpleging. Twee van hen pro beerden met een bijl te gooien. De Utrechtse politie maakte gis teren gebruik van een nieuwigheid. Voor het treffen was een cordon van grote containers op het plein bij het stadion opgesteld. Dank zij deze barricade, aangevuld met en kele ME-voertuigen en een rijtje ME-ers, konden de Feyenoord-toe- schouwers in alle rust in de bussen worden afgevoerd naar het wijk- station Lunetten. De Utrechtse politie trad, zoals aangekondigd, nog massaler op dan bij de wedstrijd tussen Ajax en Utrecht op donderdag 25 april. Na deze avondwedstrijd kwam het tot een hardhandig treffen tussen de beide supportersgroepen waar bij vijf politiemannen gewond raakten en een reeks van vernielin gen werd aangericht. Supporters van beide voetbal kampen kregen gistermiddag voor de wedstrijd van de Utrechtse poli tie folders uitgereikt. Jongeren werden daarin geattendeerd op het feit dat de supporters die bij de vo rige rellen waren opgepakt tot fikse straffen waren veroordeeld. De po litie riep de voetbalaanhangers verder op zich niet te laten meesle pen en onmiddellijk na de wed strijd naar huis te gaan. UTRECHT (GPD) De competi tiewedstrijd tussen FC Utrecht en Feyenoord werd gisteren rïïet bij gewoond door Willem van Hane- gem. De praatpaal van de Feye- noord-selectie werd zaterdag op de training onwel en was geruime tijd buiten bewustzijn. De oud-speler en het huidige lid van de techni sche staf heeft volgens clubarts Ben van de Bosch vermoedelijk een aanval gehad van epilepsie. Willem van Hanegem gaf kee perstraining aan Joop Hiele toen hij wild zwaaiend tegen de grond ging. De Feyenoord-doelman riep onmiddellijk trainer Ab Fafié te hulp, die mond-op-mond-beade ming toepaste. Fafié: „Van Hane gem ademde niet meer. Hij zag zo blauw als mijn pak. Met hulp van fysiotherapeut Ed van Breukelen en de nog aanwezige dokter kregen we hem weer aan het ademen. Hij is zeker nog twintig minuten bui ten bewustzijn geweest". De huilend rondlopende Feye- noord-spelers waren na het onwel worden van Van Hanegem niet meer in staat de training te vervol gen. Van Hanegem is inmiddels weer thuis en moet zich deze week in het ziekenhuis melden voor een her senonderzoek. Op de van hem bekende wijze zet arbiter Ignace van Swieten de situatie aan Simon Tahamata uiteen. Hij krijgt daarbij een duwtje in de rug van Petur Petursson. (fotoANP) UTRECHT (GPD) Voor FC Utrecht is te hopen dat het mor genavond aan de derde confron tatie met de voetbaltop van Ne derland meer overhoudt dan een waarderend schouderklopje. Twaalf dagen terug werd de competitiewedstrijd tegen Ajax met 1-0 verloren, daarmee kre gen de Amsterdammers teveel en was de beloning voor alle Domstedelijke ijver te gering. Gisteren knikte Ab Fafié na af loop van de door Feyenoord met 3-2 gewonnen confrontatie in stemmend toen zijn collega Nol de Ruiter opmerkte dat FC Utrecht voetballend zeker niet de mindere was van de Rotter dammers. Waarderende woorden die op de ranglijst niet bijgeschreven worden. FC Utrecht is met 27 punten net de veilige haven bin nengevaren. Het kan tegen de derde topclub op bezoek in Gal genwaard het seizoen nog een gouden glans geven. Als PSV goed heeft toegekeken bij de duels tegen Ajax en Feyenoord kent het de zwakke punten, dan weet het hoe de overgave van FC Utrecht in de strijd om de KNVB-beker bereikt kan wor den. „We zijn te lief, we zijn te weinig professioneel", verzucht te Nol de Ruiter. Zijn standpunt werd gevoed bij de drie Rotter damse doelpunten. Mis trappen de verdedigers bij de eerste tref fer (Tahamata), traag reageren bij de tweede (Henk Duut) en een te hoog cijfer voor goed gedrag bij de derde (weer van Tahamata). Die laatste treffer was de win nende en lag om die reden het zwaarst op de maag. FC Utrecht was op zoek naar een voorsprong en deed dat op zijn Engels. Met de hoge bal voor het doel. André Hoekstra sloeg de aanval af, bereikte Mario Been en zijn lange bal bracht Si mon Tahamata alleen voor doel man Jan-Willem van Ede. Hij stormde uit zijn doel en verhin derde niet dat de kleine buiten speler zijn tweede goal scoorde. „Kom je als keeper je doel uit dan moet je het duel winnen. Ik zeg niet dat Van Ede in zo'n ge val Tahamata moet neerschop pen, maar hij moet hem wel zo danig blokkeren dat hij niet kan scoren", oordeelde Nol de Ruiter zijn te lieve doelman. De actie - of de te geringe actie - van Jan-Willem van Ede doet de vaderlandse competitie in elk ge val goed. FC Utrecht koopt daar niets voor, maar door de 3-2 over winning van de Rotterdammers en de nederlaag van Ajax bij Haarlem werd het verschil met verliespunten tussen de toppers teruggebracht tot twee. En daar mee wordt de race die de kam pioen van de armoede moet ople veren nog ongemeen spannend. Bewees Ajax twaalf dagen terug geen voetbalgrootheid te zijn, Feyenoord verduidelijkte dat gisteren nogmaals. De ploeg moest het hebben van zijn inzet. Fafié: „We hebben ons gerevan cheerd voor de zwakke instelling tegen Excelsior. De eerste helft lieten we ons nog wel wegdruk ken, in de tweede helft stonden er elf kerels in het veld". De trainer van Feyenoord ver telde zich, want achteraf bleek hij voor Mario Been geen goed woord over te hebben. De mid denvelder leverde een onopval lende prestatie die volgens de trainer in geen enkele verhou ding stond met het bedrag dat hij voor een nieuwe overeenkomst bij de Rotterdamse club wil van gen. „Been vraagt het halve sta dion en gaat steeds rotter voet ballen. Feyenoord heeft hem een zeer goede aanbieding gedaan, wil hij daar niet voor tekenen, dan moet hij maar gaan", vindt Feyenoords hoofdcoach. FC Twente-middenvelder Sörensen is bij het vertrek van Been een voornaam kandidaat, maar blijft hij spelbepaler dan gaat de voor keur van de Rotterdamse titel kandidaat uit naar een midden velder met een linkervoet. Vorig seizoen had het voor die positie vooral belangstelling voor Frans Adelaar, maar door een beenbreuk verdween hij uit beeld om gisteren, juist tegen Feyenoord, weer een hoofdrol te vertolken. Adelaar knalde de bal van buiten strafschopgebied in de bovenhoek, rondde ook een combinatie met Ton de Kruyk doeltreffend af en zorgde dat Feyenoords angel André Hoek stra niet kon prikken. Het gevaar kwam nu van Si mon Tahamata, donderdag ka pot van het gelijke spel tegen Oostenrijk, gisteren nog niet her steld. De van links naar rechts verhuisde buitenspeler wilde halverwege het liefst in de kleed kamer blijven. Een verzoek dat door Fafié niet ingewilligd werd en met welk gevolg. Tahamata bracht de derde treffer over de lijn, het bleek de winnende. DEN BOSCH (GPD) Bevrijdingsdag is voor PSV giste ren allerminst op een feest uitgedraaid. Behalve het feit dat de Eindhovenaren door het 2-1 verlies in Den Bosch de allerlaatste uitzichten op het behalen van de landstitel ver loren, stapelden de problemen voor trainer Jan Reker zich op. morgen speelt PSV in de halve finale van de strijd om de KNVB-beker in Utrecht tegen de plaatselijke FC en dat terwijl de Eindhovense club te maken heeft met een was lijst aan geblesseerde spelers. De nederlaag in Den Bosch, de we tenschap dat een flink aantal spe lers uit vorm is, de komende beker wedstrijd tegen 'angst-gegner' FC Utrecht en een volle ziekenboeg: PSV-trainer Jan Reker was na af loop van het duel in Den Bosch een geslagen man. „We bijten nog steeds in zure appels", vatte hij het leed samen. „Alles wat tegen kan zitten, zit ons dit moment ook te gen. We wisten in de rust dat Ajax met 1-0 achterstond. Ik heb ge zegd: sleep het er nu maar eens uit, maar ook dat werkte niet. Het is geen onwil, maar onmacht". Die onmacht was de enige kwali teit die PSV op de Bossche zand vlakte aan de dag kon leggen. De ploeg startte zonder Michel Valke (nog steeds geblesseerd) en Willy van de Kerkhof (die in de uren voorafgaand aan het duel betrok ken raakte bij een verkeersongeval en daarbij een lichte hersenschud ding opliep). Kenneth Brylle (spierverrekking) voelde zich on voldoende fit voor de spitspositie en begon op het middenveld, waar hij vlak voor tijd plaats moest ma ken voor Erik Jan van de Boog aard. Ook Huub Stevens maakte vroegtijdig plaats voor een invaller (Berry van Aerle) omdat hij last kreeg van een blessure aan zijn achillespees. Wat restte was triest. FC Den Bosch, levensgevaarlijk op eigen veld. fungeerde als smaakmaker en PSV kon zich zelfs niet uitleven in de rol die het altijd graag speelt als counterploeg. Het enige excuus dat PSV kon aanvoeren was, dat het niet kon wennen aan het erbar melijk slechte veld. Zo kreeg Ton Lokhoff de bal een keer volledig verkeerd op zijn wreef, waardoor hij zijn eigen neus trof en bijna knockout ging. Den Bosch trok zich veel minder aan van de slechte omstandighe den en speelde puur aanvallend HAARLEM (GPD) Ajax is zo diep gevallen dat trainer Aad de Mos zich onderhand kan afvragen of hij niet het initiatief moet nemen om het bij de Amsterdamse club voor gezien te houden in plaats dat hij gelaten op zijn ontslag wacht. Vooruitlopend op de kritiek, die hem na de nederlaag bij Haarlem (1-0) ongetwijfeld weer ten deel zal vallen, dekte De Mos zich in door te verklaren dat zijn afdeling in ieder geval was verzorgd: „Er zal wel weer worden gezegd dat het aan de trainer ligt, maar iedereen heeft kunnen constateren dat de taktiek goed was. Waar het wél aan lag was duidelijk. Ik heb Ajax eenvoudig niet gezien. Ik dacht dat de zaak op scherp zou staan door alles water over het elftal is geschreven, maar daar is niets van gebleken. Er was geen enkele bezieling vanmiddag". De positie van De Mos doet den ken aan die van Leo Beenhakker, die dit seizoen bij Volendam met zo'n „uitgeblust" gezelschap te ma ken kreeg dat hij uit eigenbelang liet weten liever op te stappen. Ajax heeft in de laatste zes wéd- strijden, waarin het evenzoveel punten heeft verspeeld, een vrije val gemaakt, waardoor het qua spel op het niveau van de Volen- dammers is beland. Anders dan Beenhakker voelt De Mos er even wel niets voor om het snel in verval geraakte team de rug toe te keren: „Ik werk nu vijf jaar bij Ajax en ik sta nog één jaar onder contract. Ik vind het dan niet juist om de weg van de minste weerstand te bewan delen en te zeggen.„ik stap op". Dat wil overigens niet zeggen dat De Mos, die er vanwege een voor hoofdsholteontsteking („Ik ben al leen zaterdag bij Ajax geweest") toch al de ziekte in had, op korte termijn een uitweg ziet uit de moei lijkheden. „Het wordt heel moei lijk om hier iets aan te doen", was zijn veelzeggende opmerking over de koploper van de middelmatig heid, die er alles aan lijkt te doen om zo snel mogelijk de leidersposi tie af te staan. Nu de voorsprong op 'Feyenoord, dat bovendien nog een wedstrijd te goed heeft, tot vier punten is geslonken, ziet het er naar uit dat Ajax binnenkort in zijn 'opzet' zal slagen. Beroep Om een dergelijke machtsgreep te voorkomen deed linkervleugel- verdediger Peter Boeve gistermid dag een beroep op zijn collega's om na de „slechtste wedstrijd van het seizoen" alle frustraties aan de kant te zetten en eindelijk weer als „team" te gaan werken: „Door zo te spelen zoals vanmiddag laat je je trainer in de steek. Aan hem ligt het beslist niet dat we van Haarlem hebben verloren. Hij heeft het bes te met ons voor. We hadden het hier met z'n elven moeten maken, maar dat is niet gebeurd. De lijn van woensdag is gewoon doorge trokken. Niet alleen het Neder lands elftal speelt slecht, het hele clubvoetbal stelt op dit moment weinig voor. Daaraan kunnen we als Ajax alleen iets veranderen als we hard werken. Ook in dat op zicht hebben heel wat spelers het vanmiddag laten afweten". Het enige positieve punt voor Ajax is dat het dinsdagavond tegen FC Twente al weer de gelegenheid krijgt om zich in 'De Meer' te re vancheren voor het wanprodukt, dat het gistermiddag in Haarlem leverde. Anderhalve week geleden kon de rust op die wijze bij FC Utrecht worden hersteld, nadat twee dagen eerder tegen FC Gro ningen met 3-1 was verloren. Dit maal is het defaitisme echter zo groot dat moet worden betwijfeld of de Amsterdammers opnieuw uit Ajax, hier in de persoon van invaller Marco en John Verschoor kijkt tevreden toe. het dal weten te klauteren. In het kader van de herstelwerk zaamheden werd in Utrecht ten minste nog geknokt voor de pun ten en haastte het bestuur zich om de spelers een premie te geven en de trainer openlijk steun te betui gen. Gistermiddag had de clublei ding dat douceurtje weer kunnen opeisen (het was veelzeggend dat Haarlem als belangrijkste kandi daat voor de Fair Play Cup veel meer overtredingen maakte), maar een dergelijke ingreep zou in dit stadium desastreuze gevolgen kunnen hebben. Typerend voor de Basten, ging onderuit bij 1 situatie was het dat De Mos, die vaak als geen ander heeft bena drukt dat Ajax geen vergelijkingen moet trekken met het verleden, ditmaal zelf in de tijd terugging door de twee jaar geleden naar Bayern München vertrokken Sö- ren Lerby weer op te voeren: „Zo'n speler, die blijft gaan en een voor beeld is voor anderen, missen we heel erg". De Mos had nog gehoopt dat Marco van Basten of John van 't Schip, die beiden opnieuw op de reservebank startten, het door hem gewenste toonbeeld van wils kracht zou worden. Door hen een half uur voor tijd in te zetten spe culeerde de Haagse oefenmeester er op dat de irritatie door het duo zou worden vertaald in wraakge voelens. Ook in dat opzicht kwam De Mos echter bedrogen uit. Van 't Schip sloot zich aan bij de lang- zaam-aan-actie van zijn teamgeno ten en Van Basten, die zich veel te goed voelt voor een plaats in de dug-out en als geen ander met zijn trainer in de clinch ligt, werd sim pel onder controle gehouden door Haarlems voorstopper Chris Ver- kaik. voetbal dat PSV in de beginfase en aan het slot flink in moeilijkheden bracht. Cor Adriaanse, die zijn achtste gele kaart van dit seizoen ontving van scheidsrechter Bak ker, organiseerde de defensie, John van Nielen en Peter van der Waart waren sterk op het midden veld en het trio Gillhaus-Van der Horst-Kaiser bezorgde de PSV- verdediging nachtmerries. Het doelpunt van Hallvar Thore- sen, drie minuten na rust, kwam ook als een volslagen verrassing. Het was echter geen toeval dat juist Thoresen PSV even op het goede spoor zette. De blonde aan valler was de enige Eindhovenaar die een ruime voldoende haalde. Een blunder van verdediger Jos van Herpen betekende 0-1. Nadat Van der Gijp, die ronddoolde als een nomade in de woestijn, hard in de handen van doelman Jan van Grinsven had geschoten, greep Den Bosch-trainer Rinus Israel drastisch in. Israël bracht Schouwenaar en Scholten in het veld voor Van der Horst en Pattinama. Die wissel bleek succesvol. Er ging plotseling weer meer dreiging uit van Den Bosch, dat via twee doelpunten van Hans Gillhaus de gerechtig heid liet zegevieren: 2-1. Piet Wild schut demonstreerde vervolgens de frustratie van PSV door het shirt van Gillhaus op kwaliteit te testen. De PSV-er ontving geel voor die actie, net als Thoresen in een eerdere fase wegens aanmer kingen op de leiding. Jan Reker: „Ik wil niet meteen praten over nieuwe spelers. We moeten eerst naar Utrecht en daar om kunnen we beter kijken naar wat we hebben en niet naar wat we missen". Valke, Stevens en Brylle zijn twijfelgevallen bij PSV voor het bekertreffen dinsdagavond met Utrecht. Willy van de Kerkhof is definitief niet van de partij. Had Ajax verloren van een sterk team dan was de mentale tik waar schijnlijk heel wat minder hard aangekomen. Nu de eerste neder laag in een uitwedstrijd werd toe gebracht door een goedwillend, maar op veel punten wel degelijk kwetsbaar Haarlem zou de klap wel eens kunnen doorwerken. Daar kwam nog eens bij dat deze tegenstander behoorlijk gehandi capt aan het duel was begonnen en na tien minuten nog een extra domper kreeg. Terwijl Joop Böck- ling en Ricardo Moniz al wegens blessures ontbraken moest na tien minuten ook nog eens Piet Keur naar de kant, nadat hij in een bot sing met doelman Hans Galjé ge blesseerd was geraakt. Troef Haarlem vond echter in de vaak verguisde Nico Runderkamp de nieuwe troef, die zichzelf in de 21s- te minuut verrassend uitspeelde. .Waar andere, meer ervaren spelers aarzelden om een penalty te nemen "toen Marcel Liesdek door Ronald Koeman was gevloerd, daar legde de van Volendam geleende Run derkamp de bal gedecideerd op de elfmeterstip om vervolgens feil loos toe te slaan. Op die manier bracht hij het verschil tot uitdruk king tussen het aan zichzelf twijfe lende Ajax, dat alles had te verlie zen en het zeer gemotiveerde Haar- lem, dat als veredelde middenmo ter niets meer te verspelen had. Voor niet meer dan 9000 toe schouwers (een nieuwe teleurstel ling voor Haarlem in financieel op zicht, waardoor het seizoen straks waarschijnlijk wordt afgesloten met een tekort van honderddui zend gulden) mocht Ajax drie kwart gedeelte van de wedstrijd het initiatief hebben, zonder dat het daar iets mee kon doen. Daar voor was het inleveren van de bal, dat meestal al bij Galjé begon, te vaak troef, of zoals De Mos stelde: „We hebben geen enkele kans ge had. Haarlem heeft ons het spel la ten maken, maar ook daar hebben wij de laatste tijd erg veel moeite mee"

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11