'Kans op kern oorlog groter' Z.-Afrika: conservatisme wint Senaat beperkt defensie-budget an negeert uitspraak Hof VN: ambtenaar opgepakt Commissie voor reeks sancties Door Star Wars-plannen Miljoen Vietnamezen wil 't land verlaten Kuron krijgt 3 maanden cel Drie doden bij onlusten VRIJDAG 3 MEI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 LONDEN (Rtr./DPA/AFP) - De Star Wars-plannen van president Reagan kunnen het risico van een atoomoorlog vergroten. Die conclusie trekt het International Institute for Strategie Studies in het vandaag verschenen jaarrapport. TOKIO (GPD) - Tien jaar na de be vrijding van Zuid-Vietnam verla ten nog elke maand duizenden vluchtelingen het land. Een mil joen Vietnamezen wil naar schat ting weg, ongeveer evenveel als er sinds 1975 zijn gevlucht. Het aantal vluchtelingen is sterk gedaald sinds het midden van 1979, toen de stroom zijn hoogte punt bereikte met 65.000 per maand. Dit jaar is dat ruim driedui- laat, meestal als bootvluchteling. Op de wachtlijst van het project r ordelijk vertrek, dat i: zend. Een belangrijke verandering werking met de Verenigde Naties i reden voor de daling, is dat de methode van emigratie is gewij zigd. Voor het eerst sinds 1975 is het aantal emigranten dat met het vliegtuig vertrekt, via het 'Ordelij ke Vertrek Project', hoger dan het aantal dat clandestien het land ver opgezet, staan nu al 600.000 na men. Met het huidige tempo duurt de kinderen het tenminste twintig jaar voor al deze mensen inderdaad zijn ver trokken. Het kost de aspirant-emigrant tenminste drieduizend gulden om een uitreis-visum te krijgen. Wan neer zij eenmaal op die lijst staan, worden zij op allerlei manieren dwarsgezeten, bijvoorbeeld bij het vinden van werk en onderwijs voor Een tweede probleem is de on willigheid van de rijke landen om meer Indochinese vluchtelingen op te nemen. In de 'tijdelijke' op vangkampen in Azie, die vaak meer op een gevangenis lijken, wachten tienduizenden op een land waar zij zich blijvend kunnen vestigen. Volgens de Vienamese autoriteiten is er tevens een wacht lijst met zo'n zeventigduizend mensen, die officieel toestemming hebben om te vertrekken, maar nog geen nieuw asiel hebben ge vonden. Het overgrote deel van de wach tenden voor het Ordelijke Vertrek Project (500.000) wil naar de Ver enigde Staten, veelal om te worden herenigd met familieleden die daar eerder werden toegelaten. De res terende honderdduizend wil naar West-Europa, vooral Frankrijk, of naar Canada en Australië. Het plan heeft ontwapeningsak koorden bemoeilijkt en zou beide supermachten ertoe kunnen bren gen een raketaanval te beginnen, zo wordt gezegd. De Amerikaanse president heeft zijn Star Wars- plannen verdedigd met de redene ring dat een ruimteschild alle atoomwapens overbodig kan ma ken maar het in Londen gevestigde onderzoeksinstituut trekt dit in twijfel: „Zelfs wanneer ruimtever dedigingssystemen uitvoerbaar blijken te zijn, zouden ze de stabili teit eerder verzwakken dan ver sterken". De samenstellers spreken in het jaarverslag het vermoeden uit dat ook de Sowjet-Unie werkt aan een systeem van ruimteverdediging. „Zou de ene partij beschikken over een ruimteverdediging en de ander niet, dan wordt een „first strike"- strategie denkbaarder", zo wordt genoemd de voortgang gezegd Met „first strike" wordt val bedoeld die „in e kernwapenpotentieel and uitschakelt. Volgens het SSÏI zullen de debatten en tegenstellin- de ontwapeningsbesprekingen gen over Star Wars-plan „nog jaren Genève. voortduren". De discussies zullen weliswaar het NAVO-bondgenoot- schap niet vernietigen maar zullen SDI, de acties van de Sowjet-Unie en de reacties daarop, de politiek klap" het binnen het NAVO-bondgenoot- de vij- schap, de internationale span ningshaarden en de voortgang 1 Botsing De samenstellers van het IISS- wel ernstige schokken binnen de jaarrapport verwachten niet dat de alliantie teweeg brengen. Het inspanningen van de Amerikanen bondgenootschap kan anderzijds met het SDI zullen leiden tot een „profiteren overweging aldus het jaarrapport. Gezegd wordt dat de debatten over Star Wars zich pas in een eer ste stadium bevinden. Het verloop van de discussie zal door veel fac toren worden beïnvloed. In het jaarrapport worden als elementen WASHINGTON (Rtr./UPI)- On danks krachtige pressie van het Witte Huis heeft de Amerikaanse Senaat gisteren besloten de defen siebegroting voor 1986 te bevrie zen. De uitgaven mogen slechts stijgen met het inflatiepercentage. President Reagan had het Congres gevraagd om een reële stijging van de defensie-uitgaven met drie pro cent. Volgens het aangenomen amendement op de begroting mo gen de defensie-uitgaven in in 1987 en 1988 wel met drie procent sty- gen, boven op de aanpassing voor de inflatie. - President Reagan had vanuit Bonn telefonisch nog pogingen on dernomen om senatoren tot andere gedachten te bregen. Het amen- dent werd aangenomen zonder het proces van her- voortijdig afbreken van de onder- haar structuren", handelingen in Genève door de Sowjet-Unie. Maar. zo voegen zij er aan toe, er zal van Sowjetzijde ook beslist „niet veel over de tafel ko men". Er is in Genève thans een „moeizame en moeilijke fase" aan gebroken, is hun conclusie. Het instituut in Londen voor spelt een scherpe botsing tussen de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie over het SDI wanneer in 1987 het tussen beide landen gesloten ABM-verdrag moet worden ver nieuwd. Het Anti-Ballistic Missile verdrag verbiedt proeven met wa pens die van vitaal belang zijn om uit te vinden of SDI effectief blijkt. Wanneer de Amerikanen het on derzoek naar Star Wars voorrang geven boven het ABM-verdrag kan Het se- dit de betrekkingen met de NAVO- van drie jaar een bezuiniging 18 miljard dollar opleveren periode bondgenoten ernstig schaden, al dus de samenstellers van het rap port die daarbij wijzen op het be- De Republikeinse partij heeft lang dat de Europese NAVO-lan- meerderheid in de Senaat, den hechten aan wapenbeheer- deel van de Republikei- sing. Bovendien zullen de uitgaven s met de Democraten van o_ ning dat de defensiepost een groter volg hebben voor de conventionele aandeel moet leveren in het stre- het begrotingstekort terug te de VS. Volledige - -0 -n het Star Wars- dringen. De afgelopen jaren zijn de programma zal naar de mening van defensie-uitgaven reel met tien het SSII duizend miljard dollar procent gestegen. gaan kosten. Star Wars bezuigingen tot ge- HAVANA - De Cubaanse minister van defensie Raul Castro, broer van president Fidel Castro, verwelkomde gisteren op het vliegveld van Hava na de ongeveer honderd Cubaanse militaire adviseurs, die door Nicara gua waren teruggestuurd naar hun land als gebaar naar de Contadora- groep. De Nicaraguaanse regering verklaarde gisteren, dat de maatregel niet gezien moet worden als een knieval voor het Amerikaanse imperialis- bewapening itwikkeling Arne Treholt heeft gisteren vuw het gerechtshof van Oslo 20 jaar ge- sc J®" jj; vangenisstraf tegen de Noorse ex- I r i i u i diplomaat geëist. In zijn pleidooi ze^ dat geen enkele staat belem- eiste Qvigstad verder dat het ver- merende maatregelen op econo- mogen van Treholt verbeurd wordt ™tch„ verklaard. Het vonnis wordt nog mei verwacht. Tumult rond platgebrand kamp in Ethiopië bruiken. Reichler zegt dat Washington het handvest van de Organisatie van SPIONAGE - De openbare aankla- A">® j^fa"se Stat*n (OASl®? een het SDionaee-Droces teeen Ult 1956 stammend vnendschaps- - - spionage-proces tegen verdrag tussen de VS en Nicaragua BONN (AFP/AP) - President Rea gan zal uitspraken van het Interna tionaal Gerechtshof in Den Haag over de kwestie-Nicaragua naast zich neerleggen. Hij verklaarde gis teren in Bonn dat de Verenigde Staten de bevoegdheid van dit Hof niet zullen erkennen als het de aan gekondigde klacht van Nicaragua tegen het woensdag afgekondigde Amerikaanse handelsembargo in behandeling neemt. „Dat zal niets veranderen. Wij zullen de sancties toch uitvoeren", zei de Amerikaanse president in antwoord op vragen van journalis ten. „Wij zullen de bevoegdheid niet erkennen". De vice-president van Nicara gua, Sergio Ramirez, zei woensdag op een persconferentie dat zijn land een uitspraak van het Interna tionaal Gerechtshof zal vragen over het handelsembargo dat de Verenigde Staten hebben afgekon digd. Hij noemde die sancties ille gaal, willekeurig en strijdig met de internationale rechtsorde. Een adyocaat die namens de Ni caraguaanse regering optreedt heeft verklaard dat juridische actie via het Internationale Hof van Jus titie in Den Haag tegen de Ameri kaanse handelsboycot zal zijn ge concentreerd op twee verdragstek sten. Op grond van deze teksten denkt advocaat Paul Reichler hard te kunnen maken dat de VS inter- Voor he1: Witte Huis is het nationale verdragen schendt door bezoek van president Reagan aan handel als politiek wapen te ge- de begraafplaats in Bitburg nog gen. Het vriendschapsverdrag voorziet in de vrijheid van handel en scheepvaart tussen de VS en Ni caragua, en beperkingen van im port en export tussen de twee pa rijen zijn verboden, aldus Riechler. Hij geeft toe dat dit verdrag stamt uit een tijd dat de dictatuur in Ni caragua en de Amerikaanse rege ring twee handen op één buik wa ren, maar hij wijst erop dat het ver drag een opzegtermijn van een jaar heeft. Reagan heeft het verdrag pas woensdag, bij de aankondiging van de sancties, opgezegd. Reichler vertegenwoordigt Nica ragua in de nog steeds lopende zaak, die Nicaragua heeft aange spannen tegen de VS inzake mili taire activiteiten. Centraal daarbij stond het leggen van mijnen, onder auspiciën van de CIA, in Nicara guaanse havens. Volgens een voor lopig oordeel van het Hof dient de VS alle militaire activiteiten tegen Nicaragua te staken. Washington zag de bui echter hangen en besloot al enige tijd voordat Nicaragua zijn klachten in diende éénzijdig dat uitspraken van het Hof inzake Midden-Ameri- ka twee jaar niet zullen worden geaccepteerd. Artikel 19 van het OAS-handvest NEW YORK (UPI/AFP/AP) - De regering van Ethiopië heeft vol gens de Verenigde Naties de amb- bruikt, volgens Diallo. Jansson en de allerzieksten mochten Ethiopische functionarissen kon- kamp blijven, den de slachtoffers niet lokaliseren het steeds een gevoelige kwestie. Dat bleek donderdag toen de Ameri kaanse onderminister van buiten landse zaken Richard Burt in Bonn een persbijeenkomst afbrak. Burt las een verklaring voor na het ge sprek tussen president Reagan en bondskanselier Kohl. De ondermi nister brak plotseling de bijeen komst af toen hij kennelijk vond dat verslaggevers te brutaal en spottend vragen op hem afvuur den. Beagle-kanaal In aanwezigheid van de paus hebben de ministers van buiten landse zaken van Argentinië en Chili donderdag in Vaticaanstad een verdrag ondertekend over het Beagle-kanaal. Het verdrag kwam tot stand door bemiddeling van de paus. De paus bood zijn bemidde ling aan in januari 1979, nadat bei de landen een maand daarvoor bij na met elkaar in oorlog waren ge raakt over de rechten op het ka naal. Kernbom Israël Israël heeft aan zijn qoordelijke en zuidelijke grens enkele zelfont- wikkeldë kernraketten van het ty pe Jericho 2 gestationeerd. Dat heeft het Amerikaanse vakblad Ae rospace Daily gemeld. De raketten, die een bereik hebben 700 kilome ter, zouden onderaards zijn opge steld op de Golan-hoogte en in de Negev-woestijn. Volgens Aerospa ce Daily is de Jericho 2 een verbe terd model van de tien jaar oude Jericho 1. Het kernwapen zou tij dens het regime van de sjah in een Iraanse woestijn zijn getest. Golfoorlog Iraanse gevechtsvliegtuigen heb ben gisteren twee schepen aange vallen ten noordoosten van Katar in de Perzische Golf. De Japanse tanker Aster bleef volgens ber gingskringen in Bahrein onbescha digd, maar de 37.000 ton metende Liberiaanse tanker Nordic Trader werd vol geraakt door een raket. Amerikaanse oorlogsschepen en Arabische vissersboten schoten te hulp en haalden een aantal opva renden van de Nordic Trader van boord. De Iraanse aanval op de Nordic Trader is vermo?delijk een vergelding geweest voor een Iraak- se aanval woensdag op de Turkse tanker Baruk M. Filippijnen Bij de aanvang van een twee daagse staking in het zuidelijk deel van de Filippijnen hebben gisteren duizenden arbeiders menselijke barricades gevormd en verschilen- de autowegen versperd door deze te bezaaien met spijkers, keien en bomen. Door de staking is het han delsverkeer stil komen te liggen. Voor het aanbreken van de dag zijn bij verschillende incidenten ten minste zes mensen om het leven gekomen, zo hebben functionaris sen meegedeeld. Nigeria Veertig burgers en drie politie mensen zijn in het afgelopen week einde omgekomen bij godsdien- stfellen in de Nigeriaanse stad Gombi. Dit officiële dodencijfer is gisteren door de politie vrijgege ven. De onlusten ontstonden toen de politie trachtte leiders van een moslim-sekte te arresteren. woordelijk is geweest platbranden van het grootste bij standskamp voor slachtoffers van de hongersnood na het wegsturen van de 52.000 inwoners „in slechte conditie". Djibril Diallo, woordvoerder van de dienst van de Verenigde Naties voor spoedhulp aan Afrika, zei dat zijn vertegenwoordiger in Addis Abeba, Kurt Jansson, vrijdag de maandag in brand gestoken. Diallo zei dat 60 procent slachtoffers op weg was naar zijn dorpen in de provincie Wollo en dat de rest ging naar de streek Volgens een priester kregen de tenaar gearresteerd die verant- door de regen. Het kamp werd vluchtelingen van regeringsfunc tionarissen de opdracht naar huis de terug te keren om te profiteren van de regenval en gewassen te zaaien. De regering zou vrezen dat er in het kamp epidemiëen zouden uit- Gondar in het noorden. „Voor het breken, omdat het overvol bereiken van zijn oorspronkelijke raakt. Het kamp in Ibnet, dat werd gebieden heeft men twee a drie da- beheerd door gen lopen nodig", aldus Diallo. Het hoofd van de Ethiopische re- gerinscommissie voor hulpverle- Ethiopische leider Mengistu Haile ning heeft donderdag ontkend dat meer dan 50.000 vluchtelingen zijn gedwongen het kamp Ibnet te ver laten. Volgens hem zijn degenen die het kamp hebben verlaten ge- economische zond en zijn ze vrijwillig vertrok- het verhuizen ken, nadat hen voedsel en zaad was verstrekt. Functionarissen van internatio nale hulporganisaties hebben ech- Amerikaanse hulporganisatie en de Ethiopische Orthodoxe Kerk, was het grootste vluchtelingenkamp in Ethiopië. Mariam zou ontmoeten om de „be zorgdheid van de V.N." over te brengen. „Jansson is van mening dat er goede agrarische redenen zijn voc van de mensen uit het kamp", zei Diallo, die erop wees dat het in het gebied hevig is gaan regenen. Weer 3 Britten dood door griep LONDEN (DPA) - De griep-epide- mie in het Engelse plaatsje Staf- w - ford heeft nieuwe, slachtoffers tegen hem was geëist. De recht- „Maar deze methode is volledig ter verklaard dat 58.000 van de onaanvaardvaar", voegde hij c toe. „Er is geen twijfel aan dat zij leidde tot ernstig lijden voor men sen die er slecht aan toe waren. De brand was niet in overeenstem ming met het beleid van de rege ring, maar is duidelijk onaanvaard baar. Wij vertrouwen dat de (Ethio pische) regering er ook zo over denkt". Bij het ontruimen van het kamp hutten 61.000 vluchtelingen die in het kamp aanwezig waren door het le ger op ruwe wijze werden gedwon gen het kamp te verlaten. Ge vreesd wordt dat veel van de ern stig zieken de tocht van 14 dagen door het bergachtige terrein in het koude weer niet zullen overleven. Na de operatie, die zondag begon drie dagen duurde, werden de de vluchtelingen op zaterdag werd geen geweld ge- brand gestoken. Slechts 3.000 van geëist. Functionarissen van het r nisterie van volksgezondheid deel den vandaag mee dat als gevolg van de griep opnieuw drie mensen zijn overleden. Het totaal aantal slachtoffers in Stafford is daarmee gestegen tot 27. In onderzoekscentra wordt dag en nacht gewerkt om het virus te identificeren. Vermoedelijk gaat het om een influenza-B virus maar exacte resultaten van het onder zoek worden pas volgende week verwacht. WARSCHAU (AFP/UPI) - Jacek Kuron en Seweryn Jaworski, lei ders van de verboden Poolse vak bond Solidariteit, zijn gisteren ver oordeeld tot drie maanden gevan genisstraf. Kuron, de oprichter van het Comité ter verdediging van de rechten van de arbeiders (KOR), werd samen met Jaworski op 1 mei gearresteerd toen hij een vreedza me demonstratie van zo'n 10.000 aanhangers van Solidariteit leidde. Kuron kreeg de maximale straf die bank achtte hem schuldig „verstoring van de openbare orde en weigering gevolg te geven aan bevelen tot verspreiding" van de demonstranten. „Ik leidde geen il legale demonstratie, ik sloot mij aan bij de protestbetoging om de spanning te doen afnemen", zo ver dedigde Kuron, die samen met 50 andere betogers werd aangehou den, zich. Kuron, die bijna de helft van de afgelopen 20 jaar in de Poolse ge vangenissen heeft doorgebracht, kwam vorige zomer evenals Ja worski vrij in het kader van de al gemene amnestie voor politieke gevangenen. Regeringswoordvoerder Jerzy Urban verklaarde woensdag dat pogingen van Solidariteit, „van de vijanden van het socialisme", de één-mei-viering te verstoren zijn mislukt. De betogers eisten looncompen- satie voor de prijsverhogingen van 10 tot 14 procent en de vrijlating den de twee vakbondsleiders toch, samen met ongeveer 50 andere be togers, gearresteerd. De oprichter van Solidariteit Lech Walesa verklaarde gisteren dat de uitgebreide protesten in heel Polen „weer eens aantonen dat de werkende bevolking vastbe raden is zijn onvervreemdbare rechten en zijn trouw aan Solidari teit te verdedigen". De situatie kan een dramatische wending gaan ne men, zo waarschuwde Walesa. Maar „er is nog steeds tijd t 112 politieke gevangenen. Na autoriteiten om in te onderhandelingen met de politie over beëindiging van de demon stratie, die vreedzaam verliep, wer- i dat zij niet kunnen doorgaan met de knoet en met wapenstokken te re geren". Huis YS over Zuid-Af rika JOHANNESBURG - De Zuidafri- kaanse blanke Nationale Partij van president P. W. Botha heeft bij twee tussentijdse verkiezingen haar landelijke en provinciale ze tels weten te behouden. Vooral de overwinning van NP-kandidaat Louw in het kiesdistrict Newton Park, dat in de Oost Kaap ligt, heeft Botha uitgelegd als een blan ke steun in de rug voor zijn politiek van 'geleidelijk veranderingen'. door Ruud de Wit Voor de machtsverhouding in de blanke Volksraad maakte de tus- senverkiezing in het kiesdistrict Newton Park niets uit. In de Volks raad heeft de Nationale Partij van Botha 127 van de 178 zetels. Maar omdat Newton Park in de Oost Kaap ligt, waar het de afgelopen maanden tot ernstige incidenten kwam in zwarte woonwijken, wel ke aan tientallen mensen het leven kostten, werd de verkiezing aldaar door de NP gezien als meter voor haar beleid. Helemaal overtuigend kan de Andries Treurnicht. PFP, Van Zijl Slabbert, na het be kend worden van de uitslag zei, dat de sterke rechtse campagne van de KP de Nationale Partij in de kaart heeft gespeeld. 'In Newton Park voerde de NP bijna een KP-cam- pagne tegen ons, waarbij de angst bij de blanken vanwege het Uiten- hage/Langa-incident van 21 maart j.l. goed is uitgebuit'. Hoezeer de ultra-rechtse blanken werkelijk in opmars zijn, bleek bij de provinciale verkiezingen in Har- rismith in de conservatieve Oranje Vrijstaat. Hier behaalde de NP- kandidaat slechts een nipte over winning van 247 stemmen op die van de KP. En dat terwijl sinds 1949 deze zetel zonder tegenkandi daatstelling in handen is geweest van de Nationale Partij. Overwinning Het hoeft dan ook geen verba zing te wekken, dat de KP de uit- slag van Harrismith vierde als een Botha: geleidelijkheid, (archieffoto) zeer belangrijke overwinning, fing van de sekswetten brachten Want, zo zei Treurnicht na afloop, 0een stemming teweeg die met open 'Harrismith stond niet eens zo door de NP gezien als een graad- handen aangegrepen door de ultra- hoog op ons lijstje van prioritei- rechtse Konservatieve Partij van ten'. En de overwinning in dit kies district zou nog geringer zijn ge- uitslag niet worden genoemd, c dat tot voor enige maanden, dus Deze behaalden in Newton Park weest voor de KP, als men be- r liefst 10 procent van de stem- denkt, dat bij het openen _van de voor de onlusten, werd aangeno- men. Men kan dus zeggen, dat het stembussen reeds 180 NP-stem- waren binnengekomen post. 0_ Wat KP-topman, ex-minister weldspiraal echter en de afschaf- Vandaar dat de leider van de Connie Mulder, deed verzuchten: kiesdistrict Newton aanzienlijk conservatiever is gaan stemmen, te nemen. De ge- dan vooraf werd aangenomen 'Wij hebben nog niet zo'n goed or ganisatienetwerk als de NP, wan neer het gaat om het verzamelen van 'poststemmen' en dat was van daag het verschil'. Aanhangers van de KP claimden zelfs, dat als er op dit moment algemene verkiezin gen zouden worden gehouden, de KP de helft van de zetels in de Oranje Vrijstaat zou kunnen beha len. Zoals bij elke verkiezing waar ook ter wereld, zei iedereen uitein delijk dat hij tevreden was. De NP, omdat zij haar zetels had behou den; de Progressieven, omdat zij het de NP in Newton Park toch heel moeilijk hadden gemaakt en de Conservatieven, omdat zij bijna in Harrismith gewonnen hadden. Het succes van de Konservatieve Partij in Harrismith, en in mindere mate in Newton Park, laat echter zien, waar Botha in de toekomst het meeste blanke gevaar te duch ten heeft. De conservatieven hebben de af gelopen weken een sterke campag ne gehouden tegen de afschaffing van de sekswetten, voor behoud van apartheid en racisme, en uit eindelijk ook voor een 'blank thuisland'. In die zin is de conser vatieve opmars een waarschuwing voor Botha. Als hij serieus wil doorgaan met zijn politiek van ge leidelijke verandering, heeft hij uiteindelijk meer rekening te hou den met de ultrarechtse blanken dan met liberale. van zowel Republikeinen als De mocraten tegen president Reagans beleid van "opbouwende betrok kenheid" ten opzichte van Zuid- Afrika. Het wetsontwerp gaat nu naar het voltallige Huis van Af gevaardigden. Een Republikeins voorstel om nog drie jaar af te wachten alvo- rens sancties te overwegen werd Zuid-Afrika te verbie- door de commissie verworpen. De commissie voor buitenlandse za ken van de Senaat sprak zich on langs uit voor een uitstel van twee verbod jaar, alvorens over te gaan tot sanc- de Zuidafri- ties. Wel geeft het wetsontwerp dat de Huis-commissie heeft aangeno men de president en het Congres de mogelijkheid de sancties een jaar op te schorten als blijkt dat in Zuid-Afrika wezenlijke stappen worden gezet om de apartheid af te schaften. WASHINGTON (Rtr/UPI) - De commissie voor buitenlandse za ken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft zich gisteren uitgesproken voor een reeks eco nomische sancties tegen Zuid-Afri ka. Met ruime meerderheid stemde de commissie voor wetgeving om de verkoop van Amerikaanse puters aan den, voor een invoerverbod voor de Krugerrand, een verbod op nieuwe Amerikaanse investerin gen in Zuid-Afrika op bankleningen a; kaanse regering. Een uitzondering wordt gemaakt voor leningen voor huisvesting, onderwijs en gezond heidsprogramma's die niet discri mineren tussen de rassen. Uit de stemming - 26 voor en 6 tegen - blijkt een groeiend verzet JOHANNESBURG (AP) - Bij onlusten in Zuid-Afrika zijn gisteren drie zwarten om het leven gekomen. Dit heeft de politie bekendgemaakt. In zes zwarte woonwijken laaiden de protesten tegen het blanke min derheid sregime opnieuw op. De ongeregeldheden in Zuid-Afrika duren inmiddels negen maanden. Twee zwarten werden gedood in Kwanobuhle, een zwarte woonwijk in de buurt van Port Elizabeth, waar de politie vanaf een vrachtwagen het vuur opende op een groep stenengooiende zwarten. Het derde slachtoffer maakte deel uit van een menigte betogers, die in Welkom in Oranje Vrij staat het huis van een zwart gemeenteraadslid met stenen bekogelden. De bewoner van het huis schoot op de betogers. Bij de gemeente Jansenville in de Oostelijke Kaapprovincie liepen drie politiemensen verwondingen op, toen een groep zwarten hen aanviel met katapulten en stenen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7