Levenslang geëist voor doden agent Omroep-cao: kabinet krijgt steun 'Stevige hap' voor paus in Jaarbeurs Schietpartij na overval in Rotterdam Toeslag voor minima voorlopig onduidelijk Waar vlieg of rij je heen, als je de goedkoopste campingreizen zoekt? Naar één van deze reisburo's in: Minister: verbinding Schiphollijn en Gooi VRIJDAG 3 MEI 1985 BINNENLAND PAGINA 5 ROTTERDAM (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Rotterdam, mr. Oong Sien Hien, heeft gisteren tweemaal levenslange gevangenisstraf geëist tegen de 27-jarige A.O. en de 25-jarige C.C.. De twee mannen hebben bekend dat zij begin februari betrok ken zijn geweest bij de schietpartij waarbij de 26-jarige Rotterdamse hoofdagent W. Sche pen om het leven kwam. De officier van justitie achtte doodslag op de politieman en poging tot doodslag op de 48-jarige Rotterdamse politieman A. Kouwenberg bewezen. O. en C. worden ervan verdacht in de nacht van 1 op 2 februari samen met de 23-jarige I.K. een gewapen de overval te hebben gepleegd op een illegaal gokhuis aan de Span jaardstraat in Rotterdam. Daarbij maakten zij 10.000 gulden buit. Schepen en Kouwenberg kregen van de meldkamer de opdracht de vluchtende overvallers in hun bur gerwagen te volgen. Volgens de of ficier van justitie hebben de ver dachten op de politiemensen ge schoten om te voorkomen dat ze op heterdaad werden betrapt. De zaak tegen de derde verdachte werd gisteren niet behandeld, om dat hij bezwaar heeft aangetekend tegen de dagvaarding. O. en C. moesten zich gisteren behalve voor het schieten op de agenten en de overval op het gok huis in Rotterdam ook verantwoor den voor een gewapende roofover val op een illegaal gokhuis in Am sterdam. om geen aandacht te trekken, gin gen ze er vandoor. ui wapen mc- Omdat een van hen vermoedde twee overval- dat ze we.rden gevolgd, besloten ze Het plan voor de roofovervallen ontstond, zo bleek uit verklaringen van de verdachten, toen zij vorig jaar via een vriend een wapen kre gen. Eerst voerden ze twee overval- - - 4 len uit in Amsterdam, waarbij ze fe" rondje te ryden om dat te heroïne en cocaïne buitmaakten. troleren. Het bleek toen dat de UTRECHT (GPD) - Vooraf een heldere ossestaartsoep met madei ra en een soepstengel van blader deeg. Vervolgens gekookte tongfi- letrolletjes gevuld met zalm en ge garneerd met Hollandse garnalen. Daarbij een witte wijnsaus, of een saus Kardinaal - ook wel kreefte- saus geheten. Verder is er keus uit peterselie-aardappeltjes, gegrati neerde puree, fijne worteltjes, spi nazie met fleurons en gemengde salade. Ziedaar de eerste twee gangen van de lunch die Johannes Paulus II zondag 12 mei zal worden geser veerd in het Beatrixgebouw van de Utrechtse Jaarbeurs. Daarna zul len hem nog een hazelnoot- en een vanilleparfait, exotisch fruit en slagroom, mokka en kleine feeste lijke koekjes worden voorgezet. De hoge gast kan tijdens het maal trouwens kiezen tussen een witte Bourgogne Pouilly Fuissé (1983) en een Chianti classico van Castel- lina uit 1977. Vanuit Rome was de Stichting Pausbezoek te verstaan gegeven dat de paus tussen de middag van een 'stevige hap' houdt. Chef-kok Bert van Klooster van de Jaar beurs zal het menu eigenhandig bereiden. Hij heeft het inmiddels al enkele keren geoefend. De directie van de Jaarbeurs en het bestuur van de Stichting Pausbezoek heb ben zich dat toen goed laten sma ken. Met wie de paus precies zal lun chen is nog niet bekend. Er wordt voor een man of zes gedekt, maar JP II zal pas vlak voor hij aan schuift bepalen met wie hij de dis wenst te delen. „We zetten er wel een bordje bij als dat nodig is", zei Jaarsbeurs-woord voerder E. Krems gistermiddag. „We raken die spullen toch wel kwijt aan een museum. Dus hoe meer mensen er meeëten hoe liever". Vóór de Heilige Vader zondag middag aan tafel gaat, heeft hij al ontmoetingen met maatschappelij ke groeperingen en vertegenwoor digers van de missie achter de rug. Na het middagmaal zal de bejaarde Pools-Italiaanse bezoeker een uur tje rusten in de kamer van de direc teuren van de Jaarbeurs. Een meu belfabrikant heeft daarvoor een speciale leren stoel beschikbaar gesteld, waarin de paus helemaal onderuit kan zakken. Weer beko men van het tafelen zal hij aan het eind van de middag voorgaan in een eucharistieviering in de Irene- hal, waar 21.000 gelovigen worden verwacht. Bij de Stichting Pausbezoek aan de Biltstraat in Utrecht is het lang zamerhand 'een gekkenhuis', aldus woordvoerder Jan Smulders. De Stichting Pausbezoek begon haar activiteiten met vier tijdelijke me dewerksters. Het zijn er nu tien. Bij de verschillende grote bijeen komsten tijdens het bezoek van JP II - zoals de eucharistievieringen in de Utrechtse Irenehal en de Haagse Houtrusthal - zullen in to taal zo'n 40.000 mensen aanwezig zijn. Een aantal is uitgenodigd, het merendeel heeft zichzelf opgege ven via allerlei katholieke organi saties. De Stichting Pausbezoek heeft voor al die mensen speciale pasjes laten vervaardigen. volgauto nog steeds achter hen De drugs brachten ongeveer onge- reed. Tijdens de rechtzitting ver- r 8.000 gulden op. Van dat geld klaarden ze echter geen idee te schaften ze zich in België een chinepistool en een geweer aan. Daarmee wilden ze roofovervallen plegen in illegale gokhuizen. In januari van dit jaar vielen ze een gokclub in Amsterdam bin nen, waarbij ze een bedrag van 40.000 gulden buitmaakten. Ruim hebben gehad dat hun achtervol gers van de politie waren. Om een eind te maken aan de achtervolging gaf O. de bestuurder van de auto opdracht een smalle straat in te rijden om daar de ande re auto op te wachten. De wapens die ze bij de overval in de gokclub hadden gebruikt, werden oo een week later, heel vroeg in de scherp gezet, om, zo zei C. „de zaak morgen van de tweede februari, onder controle te houden". Toen sloegen ze hun slag aan de Spanjaardstraat in Rotter dam. De overval was goed gelukt en zonder problemen verlieten ze het pand. Met een rustig gangetje, DEN HAAG (ANP) - De regeringspartijen CDA en WD houden vast aan hun eis dat de 'meerjarige echte minima' dit jaar een extra eenmalige uitkering moeten krijgen. Maar ze weigerden gisteren in een interpellatie- debatje met minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) die eis nu al vast te leggen in een motie. 'Meerjarige echte minima' zijn huis houdens die al gedurende langere tijd moeten rondkomen vqjn één mini muminkomen. Het interpellatiedebatje was aangevraagd door de PvdA. De minima dreigen dit jaar op een koopkrachtverlies terug te vallen als gevolg van de duurder geworden dollar en de hoge stookkosten van afgelopen winter. CDA en WD willen daarom voor de 'meerjarige echte minima' dit jaar een eenmalige toeslag van 150 gulden. Maar ze willen, samen met De Koning, de discussie daarover ophouden tot het kamerdebat over het wetsvoorstel waarmee de toeslag voor de minima moet worden geregel^. De Kamer had vorig jaar bij de algemene beschouwingen op zo'n wets voorstel aangedrongen. De Koning herhaalde nog eens dat het kabinet 'vooralsnog' niet de noodzaak ziet van een extra toeslag voor de meerjarige echte minima. Hij rekende de Kamer voor dat het koopkrachtverlies voor alle minima 0.5 procent bedraagt terwijl de meerjarige echte minima worden geconfron teerd met een daling 0.9 procent. De PvdA-er Buurmeijer constateerde dat het kabinet niet wil doorgaan op de ingeslagen weg met nieuwe groepen echte minima. Daarmee breekt het kabinet volgens hem met het beleid van de afgelopen vier jaar. „Voor het eerst zullen nieuwe echte minima niet meer worden gecom penseerd voor hun koopkrachtdaling", aldus de PvdA-er. Het CDA liet bij monde van Kraaijeveld weten dat het nog geen actie wil ondernemen voor 'eerstjarige echte minima', omdat de koopkracht daling bij die groep geringer is dan bij de meerjarige echte minima. Bo vendien zijn er tussen de 'eerstjarige minima' onderlinge verschillen. De WD zit op dezelfde toer. gokhuis de politieauto even later de hoek om kwam en tot stoppen werd ge dwongen, stapte O. uit en liep - met de hand op het wapen in zijn jaszak - in de richting van de volgauto. Ook politieman W. Schepen stapte uit. Salvo De verdachten verklaarden op dat moment nog steeds niet te we ten dat het om politie ging. Toen O. een wapen op zich gericht zag, wil de hy schieten. Maar de politieman was hem voor en loste een schot, waarmee hy O. in de buik raakte. C. zag dat zijn vriend was geraakt en loste daarop een salvo met het automatische machinegeweer. Daardoor werd eerst Kouwenho- ven en vervolgens Schepen getrof fen. "Pas op het moment dat de poli tieman op de grond lag, zag ik dat hij een politieman was. Als ik dat eerder had geweten, had ik zeker anders gehandeld", aldus C. Hij wees er op dat de agenten op geen enkele manier hun functie kenbaar hadden gemaakt. Tijdens zijn requisitoir wees de officier van justitie erop dat alleen al het feit dat het slachtoffer een politieman was, voor het openbaar ministerie aanleiding is tot verzwa ring van de eis. Hij vond dat een maximale gevangenisstraf op zijn plaats is mede gezien de maat schappelijke ontsteltenis die hel gebeurde heeft opgeroepen. De advocaten van de verdachter vonden de eis te hoog, vooral daai hun cliënten niet wisten dat ze mei politiemannen te doen hadden. Uitspraak op 15 mei. ADVERTENTIE Dan hoef je niet ver te zoeken. Want ook hier in de buurt zit zo'n uitstekend Holland International Reisburo. Daar kunnen ze u snel een kompleet overzicht geven van alle campingreizen, per vliegtuig of per touringcar, van vrijwel alle reisorganisaties. En uiteraard bent u er ook welkom voor alle andere reis- en vakantie-aangele genheden. Leiden. Breestraat36. Leiden. Haarlemmerstraat 221. Alphen aid Rijn, Van Mandersloostraat 48. HOEVEN (ANP) - Morgenavond wordt de maan geheel door de aarde verduisterd. Het verschijn sel van een totale maansverduis tering doet zich gemiddeld eens in de vier jaar voor. Als de maan zaterdagavond rond negen uur opkomt, is hij al gedeeltelijk verduisterd. Van 21.23 uur tot 22.30 uur gaat de maan volledig op in de schaduw van de aarde. Als een astronaut zich op dat tijdstip op de maan zou bevinden, ziet hij een zons verduistering. De maan zal ondanks de ver duistering toch te zien zijn. Hij zal een zwak roodachtig licht uit- Maan morgen volledig verduisterd stralen. Dat komt door het strooi- licht van de zon. De zonnestralen aan de andere kant van de aarde worden door de dampkring 'af gebogen' en krijgen door het stof in de atmosfeer hun roodachtige kleur. In principe komt de maan twee keer per jaar door de schaduwke- gel van de aarde. Het hemelli chaam wordt dan gehepl of ge deeltelijk verduisterd, maar dat is lang niet altijd en overal te In Nederland kan een totale maansverduistering gemiddeld slechts eens in de vier jaar wor den waargenomen, maar 1985 is in dit opzicht een uitzonderlijk jaar. In oktober is er opnieuw een totale maansverduistering. De Volkssterrewacht Simon Ste- vin in Hoeven, die belangstellen den morgen in de gelegenheid stelt de maansverduistering door middel van kijkers te volgen, spreekt van een zeldzaamheid. Verkrachter wil castratie liever dan tbr DEN HAAG (ANP) - Een 30-jarige man uit Nieuw-Beijerland wil zich laten castreren om een mogelijk le venslange terbeschikkingstelling van de regering te ontlopen. Zijn advocaat, mr. G. Spong, bracht het verzoek gisteren over aan het ge rechtshof in Den Haag, kort nadat de procureur-generaal 20 jaar cel en onvoorwaardelijke tbr tegen de man had geëist. De man stond terecht wegens verkrachting en moord op 9 juli van het vorig jaar in Oud-Beijer- land. Zijn slachtoffer was zijn 11- jarige plaatsgenote Daniëlle van der Hoeven. De man kreeg van de rechtbank in Dordrecht eind vorig jaar 20 jaar en tbr opgelegd. De zaak tegen de man baarde veel opzien, omdat bleek dat hij al eerder tbr had gehad wegens on tucht met minderjarigen. De offi cier van justitie in Dordrecht lever de forse kritiek op de rechtbank in Rotterdam, die de verdachte begin 1983 na enkele jaren uit zijn tbr had ontslagen, omdat hij 'volkomen ge nezen' zou zijn geweest. Volgens Spong is het verzoek van de verdachte om definitief van zijn neigingen te worden afgehol pen uitzonderlijk, maar zijn zijn vooruitzichten ook zeer ongewis. „Als hij tot zijn zeventigste vastzit, beleeft hij toch weinig vreugde aan zijn seksualiteit. Dan kan hij beter eerder vrij komen" aldus de advo caat, die castratie als voorwaarde verbonden wil zien aan een lagere straf en een voorwaardelijke tbr. Hij twijfelt er niet aan dat de in greep afdoende zal zijn. De procureur-generaal, mr. Ha- ge, toonde zich sceptischer. Vol gens hem staat allerminst vast dat alle verlangens verdwijnen na een castratie. De man zal ook niet min der agressief worden, zo vreest de procureur-generaal. CDA en VVD akkoord met Verkapte bezuiniging' na 1986 DEN HAAG (GPD) - De om- roepwerkgevers gaan zich op korte termijn beraden nu een meerderheid van de Tweede Kamer zich achter het kabinet heeft opgesteld bij de perike len rondom de omroep-cao. De regeringspartijen CDA en VVD gingen gisteren akkoord met het voorstel van het kabi net om de omroep-cao voor 1984 en '85 goed te keuren, mits de omroep vanaf 1987 30 tot 40 miljoen gulden extra be zuinigt. Minister Brinkman (WVC) wil dat vóór het einde van deze maand het overleg over de arbeidsovereenkomst wordt afgerond. Volgens NOS-commissaris Spaan is nog niet duidelijk te overzien wat de consequenties van het kabi netsvoorstel zullen zyn voor de omroep. Formeel kan de cao wor den uitgevoerd, omdat de minister daarvoor nu toestemming heeft ge geven. Maar Spaan vroeg zich af hoe er extra kan worden bezuinigd als minister Brinkman beveelt dat dit niet ten koste van de program ma's en de werkgelegenheid mag gaan. „Er zit niets anders op dan zo snel mogelijk de koppen bij elkaar te steken", aldus de NOS-commis saris. Het voorstel van PvdA'er Buur- meyer om de huidige cao zonder voorwaarden vooraf goed te keu ren en daarna te praten over een nieuw systeem van vaststelling van de omroepbegroting werd door CDA en WD verworpen. WD-woordvoerster Rempt con stateerde dat met de bereidheid van de minister om de cao goed te keuren, aan de wensen van haar partij werd voldaan. Bovendien, al dus het kamerlid, blijkt daaruit dat het kabinet voor de omroep niet het loon- en prijsmechanisme van de collectieve sector (ambtenaren. trendvolgers) hanteert. Dat is voor de WD voldoende, zei zij, de om roep moet niet nog eens volstrekt overbodige eisen stéllen. Geen rek Brinkman legde er nogmaals de nadruk op dat de omroep binnen de vastgestelde begroting moet blijven. In het omroepbudget zit geen rek, omdat de regering heeft besloten dat de omroepbijdragen en de STER-tarieven - die samen de inkomsten van de omroep vor men - niet omhoog mogen gaan. Een incidentele 'greep' uit de re serves mag wel, maar moet worden terugbetaald. De omroep werkgevers zien deze 'tegemoetkoming' echter als een verkapte bezuiniging. Zij blijven erbij dat het omroeppersoneel in de voorstellen van de regering ma terieel en 'op slinkse wijze' toch als trendvolgers wordt aangemerkt, ook al ontkende minister De Ko ning (sociale zaken en werkgele genheid) dat opnieuw. Volgens hem is een plafond aan het om roepbudget gesteld omdat het ka binet in 1983 al heeft besloten dat de collectieve lastendruk omlaag moet en dat daarom de omroepbij dragen niet kunnen stijgen. De scheidende NOS-voorzitter Jurgens wees het verwijt van het kabinet af dat de omroepwerkge- vers willens en wetens de toegeme ten begrotingsruimte zouden heb ben overschreden. „Wij zijn volko men te goeder trouw en dit is geen manier om met ons om te gaan", aldus Jurgens. Voordat werkgevers en kabinet weer gaan praten, zijn er van de omroepbonden geen initiatieven voor acties te verwachten. Van Zweden van de Dienstenbonden- FNV zei gisteten na het kamerde bat dat de gevolgen van het con flict nu wel „op het bordje van de omroepmedewerkers terecht is ge komen". AMSTERDAM (GPD) - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) wil een spoorwegverbinding tus sen de Schiphollijn en de spoorlijn Amsterdam Centraal Station en Het Gooi over het tracé van de voormalige Ringspoorbaan met de nieuwe stations Duivendrecht en Diemen-Zuid. Hierdoor ontstaat niet alleen een snelle verbinding vanuit het hele land met Schiphol maar ook een goede verbinding tussen de nieuwe werkgebieden in Amsterdam-Zuidoost en onder meer het Gooi en Flevoland. Er moet over dit plan nog een formele tracéprocedure volgen, maar het beleid van de minister zal er op gericht zijn om deze zuidelij ke tak van het spoorwegnet rond Amsterdam in de eerste helft van de jaren '90 te realiseren. Smit-Kroes zei dit gisterochtend bij de officiële ingebruikstelling van de dubbeldekstrein van de Ne derlandse Spoorwegen. De minis ter reed de trein gedeeltelijk zelf door Noord-Holland. De trein gaat vanaf maandag voorlopig alleen tussen Den Helder en Amsterdam rijden. De NS voeren met de dub beldekker een nieuwe dienstverle ning in. De treinreiziger wordt ge garandeerd zelfs in de spits in de tweede klasse een zitplaats op het boven- of benedendek te vinden. De ingebruikstelling gebeurde met een speciale rit van Den Hel der naar Amsterdam. Voor veel Noordhollanders, vooral in de Zaanstreek, is de dubbeldekker al een vertrouwde verschijning in het landschap. Op dit traject heeft zich de afgelopen maanden al de prak tijkopleiding van het rijdend per soneel afgespeeld. De NS hebben in totaal negen dubbeldekkers met 75 rijtuigen besteld. Dat vergt een investering van 140 miljoen gul-' den. De treinen hebben elk 1074 zitplaatsen, de dubbele capaciteit van een enkeldekker. Smit-Kroes op het perron naast de nieuwe dubbeldekker. (foto anp> Ouder-Amstel ligt dwars OUDERKERK AAN DE AMSTEL (GPD) - Alleen de gemeente Ouder- Amstel, die geen station wil in Duivendrecht, blokkeert nog de aanleg van een zuidelijke ringspoorbaan die Schiphol betere verbindingen moet geven met Amsterdam, 't Gooi, Utrecht en de rest van Nederland. Niette min kondigde minister Smit-Kroes gisteren in Amsterdam aan dat over eenstemming is bereikt over het tracé. Ouder-Amstel ligt dwars, omdat het gemeentebestuur vindt dat Dui vendrecht nu al hinderlijk wordt doorsneden door spoor- en autowegen. Amsterdam was aanvankelijk ook tegen, maar ziet nu voordelen in het station, omdat men vlak daarbij een nieuw Olympisch Stadion heeft ge dacht. DEN HAAG - Prinses Juliana heeft gisteren in Den Haag een plaquette onthuld ter herinnering aan de PriTises irene-Brigade, die de residentie 40 jaar geleden als eerste Nederlandse eenheid binnentrok. De prinses nam ook een parade van de oud-strijders af, met naast haar minister De Ruiter defensie) en de toenmalige commandant van de Irene-Brigade generaal Beelaerts van Blokland rechts). Juliana verving haar man. die nog steeds in het Leidse academisch ziekenhuis verblijft na een operatie. Hun dochter Irene, naar wie de brigade destijds is genoemd, was aanwezig bij de reünie van de oud-strijders in het Haagse Congrescentrum. Zij had te kennen gegeven niet aan enigerlei officiële bijeenkomst van de brigade te willen meedoen. (foto Anefoi

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5